LANGS DE SCHELDESTROMEN Predikbeurten Uit onze Omgeving Axel AXEL 750 JAAR STAD GEMEENTERAAD FELLE UITSLAANDE BRAND Maandagavond 20 mei j.l. te omstreeks 18.00 uur heeft een felle uitslaande brand een grote ravage aangericht in de bedrijfspanden van de firma Misseghers te Axel. De Axelse vrijwillige brandweer was zeer snel ter plaatse, maar de machinekamer achter de molen stond direkt in lichterlaaie. Het vuur werd nu en dan aangewakkerd door ontvlammende olie, wat tot gevolg had dat grote steekvlammen opschoten. Het vuur bleef niet beperkt ftt de machinekamer, maar ook de molen en het daarnaast gelegen pak huis werden aangetast. In de molen tastte de brand zelfs de derde vloer aan. Het afdek tussen de molen en het pakhuis werd totaal vernield en ook van de machinekamer bleef niets anders staan dan een zwart geblakerde ma chine. De brandweer heeft nog geruime tijd nodig gehad voor nablussingswerkzaamheden, want het vuur in de zakken graan e.d. bleef nog lange tijd smeulen. Wat niet door het vuur werd aangetast, kreeg te lijden van waterschade. De belangstelling in de omgeving van het terrein van de brand was bijzonder groot. Burgemeester van Dijke sloeg geruime tijd het blussingswerk gade. EKLATANT SUKSES Dat de feeststemming in Axel er in begint te komen staat nu wel onomstotelijk vast. Niet alleen is dit te zien aan de daadwerkelijke aktiviteit van meerdere straten in verband met verlichting en ver siering, maar het beste bewijs is wel het resultaat van de kollekte die vorige week vrijdag door een groot aantal Axelse dames door de gehele kom van de gemeente is gehouden. Het totale bedrag van deze kollekte beloopt mo menteel ruim 4100,— wat toch zeker wel een bij zonder groot sukses mag worden genoemd, wan neer men bedenkt dat zeer vele bedrijven bij deze kollekte moesten worden overgeslagen omdat zij reeds eerder belangrijke toezeggingen hadden ge daan. Het totaal ingezamelde bedrag bedraagt nu ruim 14.000,— en er komt nog steeds meer: nog niet alle bedrijven zijn bewerkt, de buitenwijken konden vorige week slechts gedeeltelijk worden be zocht, en ook enkele andere lijsten zijn om diverse redenen nog niet tot een eindresultaat gekomen. Het gaat dus goed, en met aller medewerking zal men zeker het bedrag van ca. 20.000,— wat de begroting vermeldt, kunnen halen. En als dit lukt dan wordt het feest stellig een waardige opvolger van de vele geslaagde festiviteiten die Axel in zijn historie al heeft gekend. AXEL-POLEN Door de vereen. „Axel—Polen" werd een schrij ven ontvangen van „The Union of Polish War Disabled ex-servicemen" te Londen, met de ont vangstbevestiging van het bedrag der kollekte die in september gehouden is ten bedrage van 453,77, waarvoor zij hun hartelijke dank betuigen. De voorzitter D. Maciejko verontschuldigt zich over de late bevestiging. De reden is dat het kan toor van de Poolse organisatie in Londen werd ver plaatst, terwijl de sekretaris plotseling overleed. Hij schrijft verder „reeds vele jaren ontvangen wij van U aanzienlijke bedragen voor onze invalide oudstrijders en wij zijn zeer dankbaar- voor Uw hulp". Dit schrijven is een stimulans om met het houden van deze koliekten door te gaan en het bestuur van „Axel.Polen hoopt in september weer een flink bedrag te kunnen overmaken. VERGADERING PLATTELANDS VROU WEN Op donderdag, 21 mei j.l. kwam in „Het Cen trum te Axel de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Axel bijeen onder leiding van de vice-presidente mevrouw C. v. Dijke-v. Dijk. De middag werd verzorgd door dr. Robert Vrie- linck uit Brugge, die een programma bracht onder de titel „Aziatisch avontuur". Dit programma be stond uit een inleiding over diverse door hem be zochte Aziatische landen met in aansluiting daarop een kleur- en klankspel bestaande uit projektie van kleurlichtbeelden in overvloeiïng, terwijl tegelijk op een bandrekorder kommentaar, plaatselijk op genomen muziek en deklamatie van gedichten ten gehore werd gebracht. Het was een verrassend mooie middag en ook de belangstelling was, on danks het slechte weer, goed. CONCOURS-HIPPIQUE WORDT OP SPEK TAK ULAIRE WIJZE GEOPEND Naar wij vernemen zal het Concours-Hippique op 2e Pinksterdag door burgemeester van Dijke des namiddags om half twee officieel wórden ge opend. Doch ditmaal nu eens niet op de voor een burgemeester gebruikelijke wijze, in zwart kostuum met ambtsketen, doch door een burgemeester met echtgenote die in een open landauer getrokken door twee paarden op het concoursterrein zullen arri veren, en wel beiden gekleed in de aloude Axelse hoerendracht. Stellig een attraktie apart, die nog extra' kan bijdragen tot het welslagen van dit groots opgezette evenement. Ie PRIJS AFDELING MUZIEK Zondag 19 mei j.l. nam het Axels Accordeon duo, mejuffrouw RÏa Maas len de heer Theo Geerinck, deel aan wedstrijden op de kuiture dag van de V.K.A.J. en de K.A.J. van het Bisdom Breda, welke werd gehouden te Etten. In de afdeling muziek behaalde het duo een prachtig resultaat. Zij legden beslag op de eerste prijs. KOLLEKTE Van 27 mei tot en met 8 juni a.s. wordt te Axel gekollekteerd voor het Nederlandse Rode Kruis. KOLLEKTE De in Axel gehouden kollekte voor de Katho lieke Militaire Tehuizen heeft opgebracht 139, ZONDAG 26 MEI Ned. Herv. Kerk 10.00 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (3de kollekte Centr. Bond Inwen dige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk.) Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur Ds. W. Vreugdenhil, 's Hertogenbosch. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3 uur: Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur: Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2526 MEIDokter Kats. VERSIERINGEN. Naar ons ter ore gekomen is, begint de feeststemming bij de bevolking er hoe langer hoe meer in te komen. In verschillende straten is men reeds volop bezig, plannen te beramen en zelfs uit te voeren ten aanzien van de versiering en de verlichting van de straten. OOK PARTICULIEREN. Ook verschillende particulieren zijn voor nemens, de gevels van hun woningen en hun voortuintjes te versieren of te verlichten. Een en ander zal ongetwijfeld de feestelijke sfeer in onze jarige stad aanmerkelijk vergroten. Wij weekken alle inwoners van Axel op, niet achter te blijven, maar ook zelf aktief aan de versiering of verlichting van hun straat woning of tuin deel te nemen. VERGEET DE BEJAARDEN EN INVALIDEN NIET Als wij het voorlopige programma bekijken, zal er gedurende de week van 22 tot en met 29 juni aanstaande veel te beleven en te ge nieten zijn. Er zijn echter een aantal mensen die op grond van hun leeftijd of om andere redenen zich moeilijk kunnen verplaatsen. Ook deze mensen moeten in de gelegenheid zijn, het feest mee te beleven. Dit kan, wanneer de Axelse aueobezitters bereid zijn, één of meer avonden met hun auto enkele mensen te ver voeren, die niet kunnen beschikken over ver veer door familieleden of kenniessen. Wij doen daarom een dringend beroep op de bezitters van auto s om schriftelijk aan het feestkomité, p.a. Stadhuis Axel, op te geven op welke dagen en uren zij bereid zijn, hun auto voor bovenvermeld doel beschikbaar te stellen. Tevens verzoeken wij de bejaarden en in validen, die van deze gelegenheid tot vervoer gebruik willen maken, dit eveneens schriftelijk aan bovengenoemd komité te berichten. AXELAARS NAAR „750 JAAR OISTERWIJK" Het Axelse accordeon-duo Ria Maas Theo Geerinck heeft van het feestcomité „750 jaar be staan Oisterwijk" een uitnodiging ontvangen om aldaar op zaterdag 25 mei 1963 op te treden. Een zeer vererende uitnodging voor onze stadgenoten. NIEUWE DIENSTREGELING BUS-, BOOT- EN TREINDIENSTEN Morgen, zondag 26 mei begint de nieuwe dienst regeling van de openbare middelen van vervoer. Noviteit daarbij is dat we nu niet meer van een „zomerdienstregeling" kunnen spreken aangezien de nieuwe tijden in afwijking van vroeger nu voor een vol jaar zullen gelden. Belangrijke wij zigingen zijn er -althans wat de busdiensten van de ZVTM in onze streek betreft, niet te vermel den. Meerdere diensten in de ochtenduren voor 9 uur zijn echter iets vervroegd, evenals enkele diensten op de dag tussen Sas van Gent en Axel. Het verdient dus wel aanbeveling de nieuwe tijden te raadplegen om risico's te vermijden en te voor komen dat U letterlijk de bus of boot mist Woningbouw Terneuzen. Er wordt meer gevraagd dan woningwetwoningen. Terneuzen maakt een goede kans om in de toekomst een geslaagde industriekern te worden genoemd. Men kan dit opmaken uit uitlatingen van ministers, oud-ministers, staatssekretarissen en andere autoriteiten, die tegenwoordig in Terneuzen vrij geregeld bij officiële gebeurtenissen zijn betrokken. Voor het gemeentebeituur van Terneuzen zijn dit uiteraard verheugende geluiden. Toch is het wellicht goed ook een de keerzijde van de medaille te bezien en dan blijkt, dat het slagen van een industrialisatie met een over- ste'pende hoeveelheid zorgen gepaard gaat. Die zorgen komen in hoofdzaak voort uit de noodzakelijke begeleiding van die industriali satie, hetgeen tegenwoordig met een nieuw modewoord „leefbaarheid" wordt genoemd. Eén van de grootste zorgen van een in dustriegebied is zonder enige twijfel de vol strekt onmisbare woonruimte. Men kan tegen woordig een bedrijfsdirektie de mooiste en bestgelegen plaats voor een nieuwe fabriek aanbieden, maar als men daarnaast niet een aantal woningen voor alle kategorieën van het perconeel kan garanderen, dan komt die ves tiging er bepaald niet. Die toezeggingen moe ten dus worden gedaan, dat staat buiten alle twijfel. Druk programma van Hulster Gemengd Koor Het Hulster gemengd Koor heeft in zijn vijfjarig bestaan al veel opzienbarende aktivi- teiten ontplooid, waaronder ve'e radiouitvoe ringen, concerten elders in het land en de concerten in samenwerking met het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Het koor heeft een prachtige verhouding van de stemmen. Momenteel telt het koor niet- minder dan 76 leden. Het staat vanaf de oprichting on der leiding van Jo Ivens, die ook bij de aanstaande aktiviteiten het koor zal leiden. Eerst is er een concert, dat het koor op zaterdag 25 mei gaat geven in de zogenaamde Waalse Kerk van het Prinsenhof te Delft. Dit concert zal worden gegeven in camenwer- king met het Delfts Madrigaal Koor. Op 7 juni zal het koor een opname ma ken voor een radiouitzending van de A.V.R.O. In deze uitzending zullen louter a capella werken worden uitgevoerd, onder andere van Lassus, Maillart en Dissier, als mede bewerkingen van de hand van dirigent Jo Ivens. Ten slotte zijn dezer dagen de kontrakten getekend voor de vervaardiging van gram mofoonplaten, waarop werken zullen voor komen van de Nederlandse componist Hen drik Andriessen. Tevens zal er ook een kerst plaat van het koor verschijnen. Voor het vo'gende seizoen staan er nu reeds diverse concerten op het programma. Openluchtexpositie in Vlissingen. De Vlissingse Scheldestraat zal deze zomer worden ingericht als expositieruimte voor de kunstkring „Het Zuiden Permanent zullen daar gedurende de maanden juni, juli en augustus 72 schilderijen worden opgehangen aan stellages van buizen en gaas. Deze zullen op de trottoirs worden geplaats. Dit idee, afkomstig van de heer Frans Naerebout, leider van de kunstkring „Het Zuiden werd door de winkeliersvereniging „Scheldestraat, uw winkelstraat" aangegrepen als reklamemiddel voor deze straat. De beschutte werkplaats te Vlissingen zal twaalf stellages vervaardigen, waarin in totaal 72 schilderijen kunnen worden geëxposeerd. E'ke maand zal men deze schilderijen die alle Vlissingen tot onderwerp hebben, vernieuwen. De kunstkring „Het Zuiden" heft de schilde rijen reeds geruime tijd gereed. Men zal pro beren, nog vóór Pinksteren de expositie in te richten. De werken zullen te koop worden aangeboden. De baten komen ten goede aan de winkeliersvereniging en de kunstkring. Minister Korthals schrijft Kamer over Oosterscheldehaven. De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft in een brief aan de Tweede Kamer een uiteenzetting gege ven over de stand van zaken rond het Kreek- rakp'an en de plannen voor het maken van een zee- en binnenhavenkomplex in de Oosterschelde, na afsluiting van deze zeearm in 1978. De mededelingen in de brief van de bewindsman komen in grote trekken overeen met de verklaring van de kommis- saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot tijdens de vorige week gehouden statenzitting. Staatssekretaris Roolvink voof C.B.T.B. en C.P.B. De staatssekretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvink, zal woensdag 29 mei a.s. tijdens de toogdag van de Zeeuwse C.B.T.B. en C.P.B. in Zierikzee het woord voeren. De heer Roolvink spreekt in de Grote Kerk over het onderwerp „Luctor et Emergo". Deze gezamenlijke toogdag wordt opge luisterd door het Ned. Herv. kerkkoor van Zierikzee onder leiding van de heer L. Th. Fennema. Ds. L. Boer van Haamstede spreekt een s'otwoord. In de morgenuren houden de C.B.T.B. en de C.P.B. afzonderlijk hun jaarvergaderingen. De C.B.T.B. doet dit in de concertzaal, terwijl de C.P.B. bijeenkomt in de Geref. kerk. Naast de jaarverslagen staat op het programma van de C.P.B. onder meer samenzang, deklamatie en een referaat van mej. J. van Leeuwen, adviseuze van de C.P.B., over het onderwerp „Nieuwe tijden, nieuwe mogelijkheden". Het programma van de C.B.T.B. verme'dt be halve de jaarverslagen onder meer toespraken van enkele genodigden. vervolg van pag. 1 zamelingen in de kom, ondanks de aan wezigheid van een goed funktionerende gemeentelijke ophaaldienst, niet is te voorkomen. B. en W. hebben op verscheidene plaatsen verbodsbordjes doen plaatsen. Aan de politie is verzocht, hierop toe te zien. Hopenlijk zullen de terreinen welke bouw rijp worden gemaakt, na voltooiing dier werkzaamheden niet meer door het pu bliek voor het wegwerpen van huisvuil en dergelijke gebruikt worden. e. Vraag van de heer Van Luijk naar het stadium van uitvoering van het raads besluit tot restauratie van de molen te Spui Met de restauratie van de molen te Spui kon nog geen aanvang worden ge maakt. Herhaalde pogingen om voor dit werk een vakkundige molenmaker aan te trekken, leidden niet tot het gewenste resultaat. Dankzij de bemiddeling van de afdeling Monumentenzorg van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is de heer P. van Beek te Rijnsaterwoude bereid gevonden, de restauratie te ver zorgen. Het werk is inmiddels aan hem opgedragen en naar het zich laat aanzien, zal hiermede nog in de maand juni a.s. worden begonnen. f. Vraag van de heer Van Luijk naar het stadium van uitvoering van het raads besluit tot restauratie van het schilderij „Gezicht op Axel" in de raadszaal Het schilderij „Gezicht op Axel" is inmiddels door de rijk dienst voor roerende monu menten ten behoeve van de restaurateur opgehaald. Wegens het ontbreken van een vervoersgelegenheid moest dit langer op zich laten wachten dan in de bedoeling lag. B. en W. heeft er echter op aange drongen dat met de restauratie de grootste spoed wordt betracht, opdat het schilderij tijdig vóór de feestelijkheden weer in de raadszaal kan worden opgehangen. De restaurateur, de heer U. van Bohemen, heeft daartoe de grootst mogelijke mede werking toegezegd. Veilig Verkeersrit West Zeeuwsch- Vlaanderen op 22 juni a.s. De jaarlijks door de kommissie voor ver- keersonderwijs te Oostburg te organiseren velig verkeersrit wordt dit jaar gehouden op zaterdag 22 juni a.s. Zoals gebruikelijk kan aan deze veilig verkeersrit West Zeeuwsch- Vlaanderen, die nu voor de vierde achtereen volgende maal wordt gehouden, worden deel genomen door auto's, motoren scooters en bromfietsen. In tegenstelling tot de drie voorgaande rit ten, toen de deelnemers na afloop van het oriëntatiegedeelte op het Ledelplein te Oost burg ook nog een vaardigheidsproef met hun voertuigen moesten afleggen, is dit laatste ge deelte nu uit de totale opdracht weggelaten. Wel blijft de verkeerskennistest gehandhaafd, waarbij de deelnemers in een zaal een aantal verkeersvragen moeten beantwoorden. Voor diegenen die in de drie verschillende klassen voor de beide onderdelen in totaal de minste fouten hebben, zijn er wisselbekers beschikbaar, terwijl er zoals gewoonlijk weer een overvloed van fraaie prijzen te winnen is die door verschillende West-Zeeuwschvlaam:e bedrijven en middenstanders beschikbaar zijn gesteld. De bekendmaking van de uitslag van deze vierde Veilig Verkeersrit West Zeeuwsch- Vlaanderen alsmede de uitreiking van de prijzen vindt s avonds plaats in hotel-café restaurant „Victory" te Oostburg, waar de deelnemers, kaartlezers en medewerkenden een gratis filmprogramma wordt aangeboden. Cijfers Zeeuwse veren stijgen weer snel. In april hebben de Provincial Stoomboot diensten in Zeeland ruim 350.000 passagiers en bijna 96.000 auto's overgezet. Verge'eken met april 1962 zijn de cijfers weer aanzien'ijk gestegen. De totaalcijfers over het eerste kwar taal van dit jaar hebben die van 1962 nog niet kunnen evenaren. Dit is nog steeds een gevo'g van de strenge winter, die verschil'en- de diensten ofwel geheel stil heeft gelegd of vleugellam heeft gemaakt. Avondvierdaagse te Vlissingen. Op 29, 30 en 31 mei en 1 juni zal de w.s.v. „De vrolijke tippe'aars" te Vlissingen, aangesloten bij de K.N.B.v.L.O., voor het derde jaar een grote avondvierdaagse hou den. Men verwacht een groter aantal wan delaars dan bij de vorige avondvierdaagse, omdat er steeds meer scho'en en andere sportverenigingen zich voor de wandelsport intere:seren. Zoals gewoonlijk zullen het begin- en eindpunt weer zijn in hotel-rest. „Delta" aan de Coosje Buskenstraat. De eerste drie avonden is het vertrek des avonds om half zeven, terwijl zaterdag om 6 uur gestart zal worden. De wande'aars zullen de laatste avond met muziek het laatste gedeelte van hun tocht afleggen.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2