PO KOU,GRIEP SPORT jeugdpuistjes J PU ROL" POEDER Langs de Scheldestromen Nieuw zwembad te Terneuzen. Vrijdagmiddag werd in Terneuzen het fraaie nieuwe zwembad geopend door de oud-minister van sociale zaken, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, die momenteel bur gemeester van Heerlen is. Het moderne komplex werd ontworpen door het architektenbureau Wesseling K van Voorst (BNA) te Bussum. Het omvat o.a. een 50 m wedstrijdbad, een ondiep- en een kleuterbad, benevens uiteraard ruime kleedgelegenheid en douchecellen. Inklu- sief zonneweide en parkeerplaats bedraagt de oppervlakte circa 3 ha. De totale stich- tingskosten beliepen 750.000,waarbij niet inbegrepen de parkeergelegenheid en de nog aan te brengen entourage-beplan ting. Het rijk verleende ongeveer 60 pet. subsidie, aangezien het hier ging om de bevordering van de leefbaarheid van een kerngemeente, die een aangelegenheid is van het departement van sociale zaken. Vandaar de officiële opening door de toen malige minister. Op 12 juli 1961 werd de eerste paal geheid door de echtgenote van de burge meester, mevrouw E. Rijpstra-Knook. Het werk werd uitgevoerd door de fa. Gebrs. Krieckaert te Hengstdijk en de technische installatie voor regelmatige wa terzuivering werd geleverd door F. J. van Egdom N.V. te De Meern. Onderzoek naar kansen aardgas in Zeeland. De mogelijkheden van aardgasvoorzie ning in Zeeland zijn gisteren in de provin ciale staten onderwerp van diskussie ge worden, toen de staten een krediet van 5000,verleenden als bijdrage aan de S.R.O.G.: Samenwerkende Regionale Or ganen Gasvoorziening. Het bedrag is een bijdrage voor het aanstellen van een co- orinator voor het aardgas. Voor vele woord voerders was dit aanleiding hun instem ming te betuigen met het feit, dat de moge lijkheden van aardgas voor Zeeland nu ook goed worden onderzocht en „dat de gas voorziening nu eens afdoende geregeld kan worden", zoals bijvoorbeeld de heer C. F. van der Peijl (C.H.) zei, die het ontoelaat baar noemde dat een niet onbelangrijk deel van Zeeland nog altijd gasaansluiting mist. Deze woordvoerder vroeg zich overigens af, waarom Zeeland wel een zogenaamde kontaktkommissie bezit, maar nog geen regionaal orgaan. „Op die manier zijn we in de S.R.O.G. nog geen volwaardige part ner en dat is ongewenst", meende hij. G.S. lid A. J. Kaland zag dat echter niet als een tekort voor Zeeland. Hij wees er op, dat de regionale organen zin hebben als er in een bepaald gebied één soort gas is: mijnen hoogovens, enzovoorts. In Zeeland zijn er echter verschillende soorten gas „in om- ioop": Sluiskilgas, het propaangas van Zierikzee en nog meer. Bovendien wees dit G.S.-lid er op dat de Gasunie niet wil onderhandelen met re gionale organen, maar alleen met de des betreffende bedrijven. „We doen er dan ook beter aan, de fase van een regionaal orgaan over te slaan", zo meende hij, „en meteen te komen tot een sterke concen tratie van de Zeeuwse distributiebedrijven hetzij tot één of twee bedrijven, hetzij tot een provinciaal energiebedrijf voor gas en elektriciteit." x Zowel de heer Van der Peijl als de heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.) wilde we ten wat er in de toekomst met het Sluiskil- gas gaat gebeuren. In eerste instantie, meende de heer Kaland, dat dit geen zaak voor het provinciaal bestuur of voor de kontakt-kommissie is. Wel was hij er van op de hoogte dat er inmiddels besprekingen zijn gevoerd. Mo gelijk is onder meer, Zeeland te laten pro fiteren van dit gas tegen een prijs, gelijk kalorisch gemeten aan die van het aardgas. Aantrekkelijk vond dit G.S.-lid deze gedachte overigens niet, omdat Zee land dan toch nog een uitzonderings positie zal innemen. Tocht door Saeftinge. Het vogelreservaat Saeftinge geniet reeds een grote bekendheid. Meerdere ma len heeft de oud-adjudant der rijkspolitie, de heer F. van der Zande, tochten ge maakt naar dit reservaat met verschillende groepen. Hij is zeer goed bekend in het verdronken land van Saeftinge. Op 15 juni a.s. zal de heer Van der Zande wederom een tocht door Saeftinge maken. Hij zal hierbij vergezeld worden door het onder wijzend personeel van de diverse scholen te Axel en enige landbouwdeskundigen. Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: 'T GROEN VAN DE LENTE De eerste jonge groenten, vers, groen en knappend hebben weer hun intrede gedaan. Vooral na de schaarste van de afgelopen win ter is het prettig weer jonge groente zoals raapstelen, spinazie of komkommer op tafel te kunnen brengen. Raapstelen staan over het algemeen niet hoog in aanzien. Toch is het de moeite waard, wat meer aandacht aan de2e groente te schenken, vooral omdat de prijs heel redelijk is. Gekookte raapsteeltjes, afge maakt met boter en nootmuskaat is voor u een bekend recept evenals een stamppot van gekookte of rauwe raapstelen. Probeert u ook het volgende recept eens. Recepten voor 4 personen. Macaronie met raapstelen 300 gr. varkenslappen, zout, 40 gr. bo ter of margarine, kg (8 bosjes) raap stelen, 1 grote ui, (1 teentje knoflook), 300 a 400 gr. macaroni, spaghetti of mie. Het vlees zouten en in hete boter of mar garine bruin en gaar bakken. Het vlees uit de pan halen en in dobbelsteentjes snijden. De ui (en knoflook) schoonmaken, k'einsnijden en in het vet lichtbruin bakken. De marca- roni of spaghetti met ruim kokend water en zout opzetten en in 10 minuten gaarkoken. Voor de mie de gebruiksaanwijzing op de ver pakking volgen. De marcaroni, spaghetti of mie in een vergiet of zeef overbrengen en af spoelen met koud water. De raapste'en van worteltjes ontdoen, wassen en snijden. De groente weer wassen en opzetten met aan hangend water en zout. De raapste'en om'eg- gen wanneer ze even gekookt hebben en 5 minuten koken. Ze moeten nog beslist groen zijn. De groente afgieten (het vocht bewaren en in een soep of saus verwerken). De maca roni, spaghetti of mie, de raapste'en en het vlees bij de uien voegen en alles goed warmen, maar niet pappig laten worden. De gewenst het gerecht afmaken met een weinig kooknat van de raapstelen en/of sojasaus. Mèt het voorjaar kan in één adem de schoonmaak genoemd worden. Wanneer die naar wens verloopen is, kunt u dit best vieren met een extra lekkere schotel, zoals de tover- rol Toverrol 1 Yl kg spinazie, boter of margarine, pa neermeel of beschuitkruim, (1 teentje knof look, citroensap) 100 gr. ontbijtspek, 4 eieren, 2 eetlepels bloem, 4 eetlepels melk, zout, peper. De spinazie uitzoeken, was:en en vlug gaar koken met aanhangend water en zout. Zodra de spinazie kookt de groente om'eggen. Kook tijd 3 minuten. De spinazie afgieten en kleinsnijden of hakken. (De knoflook schoon maken en heel klein snijden). De spinazie af maken met een klontje boter of margarine, paneermeel of beschuitkruim (knoflook en een beetje citroensap). Het ontbijtspek in boter of margarine krokant bakken. De plakjes uit de pan nemen het spekvet afgieten. De eieren met de bloem, melk en zout en peper loskloppen. Van dit mengsel in een niet te grote koekepan, in heet spekvet 3 a 4 dunne ome'etten bakken. De gaar geworden eimassa telkens van de bodem losmaken, zodat het nog vloeibare gedeelte eronder kan lopen. De omeletten aan de onderkant vlug lichtbruin laten worden. De omeletten op een verwarmde schotel op elkaar stapelen met stukjes spek ertussen. De bovenste omelet bedekken met een laagje spinazie. De ome'etten oprollen. De rol met de naad naar onderen leggen en in 4 dikke plakken snijden. De plakken mid den op de schotel schikken en spinazie erom heen leggen. De rest van de spinazie apart erbij geven. Bij dit gerecht kan heel goed drooggekookte rijst of aardappelpuree gegven worden. Heeft u wel eens een rauwkosts'aatje van groente met vruchten geprobeerd Nu de mooie groene komkommers er weer zijn kun nen we er b.v. een maken van komkommer met vruchten. Zo'n zoetzuur s'aatje kan uit stekend inp'aats van soep of a's enige of 2e groente gegeven worden. Maakt u het wel kort voor het gebruik k'aar Komkommer - fruit - slaatje 1 groene komkommer, 1 sinaasappel, 1 ba naan, 2 eetlepels yoghurt of 1 eetlepel mayo naise, citroensap of azijn, suiker. De komkommer wassen en in kleine b'ok- jes snijden. De sinaasappel en bananen schil len en in stukjes verdelen. Vruchten, yoghurt of mayonaise en naar smaak citroensap of azijn en suiker met de komkommer vermen gen. Bekendmakingen WAARSCHUWING HONDENBELASTING Uw PLAATS op de weg TIJDIG VOORSORTEREN - VEILIG Onder de titel „uw plaats op de weg" is het Verbond voor Veilig Verkeer begonnen met zijn tweede kwartaal aktie. In het kader van deze kernthema-aktie wordt op grote schaal het in de kleuren rood, geel en zwart gehouden - affiche met de tekst „tijdig voorsorteren - veilig verspreid. Men zal dit affiche kunnen zien hangen langs een aan tal wegen, in vrijwel alle postkantoren en op tal van andere plaatsen. Steeds weer komt deze „slogan" onder ieders ogen. Waarom Omdat is gebleken dat ruim 40% van de aanrijdingen plaatsvindt op of nabij kruisingen of splitsingen van wegen, en dat is gebleken dat daarvan weer het grootste deel te wijten was aan het niet, of niet juist voorsorteren. Dat betekent, dat g'obaal ge schat zo'n 40.000 tot 50.000 ongelukken ge beuren omdat het begrip voorsorteren óf niet werd begrepen, óf niet of onjuist in praktijk werd gebracht. Veertig- tot vijftigduizend ongelukken dat betekent statisch vier- tot vijfhonderd doden en zeventig- tot tachtig duizend ernstig gewonden... Alléén omdat niet goed werd voorgesorteerd. Daarom bepleit het Verbond voor Veilig Verkeer in dit kwartaal goed voorsorteren. Dus tijdig aangeven dat men wil afslaan voordien zich overtuigen of afslaan geen ge vaar voor achteropkomend verkeer oplevert dan voorsorteren, en wachten tot de „vrije oversteek" mogelijk is gemaakt. Maar wat is nu dat voorsorteren Dat is als u links af wilt, tevoren naar de uiterste linkerkant van uw weghelft gaan (dus tegen de wegas gaan rijden), zodat al het achterop komende verkeer u aan de rechterkant kan passeren rijdt u dus niet uiterst links, dan bestaat de kans dat achteropkomend verkeer u links gaat inhalen, met alle gevolgen van dien. Als u rechts wilt afslaan, moet u uiterst rechts gaan rijden, dus haast tegen de stoep rand aan. En daarbij moet u niet op uw spie gel vertrouwen, maar vooral eerst even over uw schouder kijken om te zien of er geen fietsers naast uw wagen rijden. Bestuurders van motorrijtuigen moeten voorsorteren, bestuurders van de overige voer tuigen mogen dat, en moeten dus niet. Het hangt sterk van de situatie ter plaatse af, of voorsorteren door fietsers of bromfietsers ge wenst is en veilig kan plaatsvinden zij moeten echter voorsorteren, als er vakken met pijlen op het wegdek zijn geschilderd. „Tijdig voorsorteren - veilig Jawel, maar dan éérst goed rondkijken en vooral richting aangeven, en dan pas goed voor sorteren. Dan werkt u mee aan een veiliger verkeer. - VOETBAL AXEL BEHIELD KANS OP KAMPIOENSCHAP In een wedstrijd waarin Axel doorlopend het beste van het spel had, heeft het thuisspelend elftal een verdiende 20 overwinning behaald en daar mede haar kans op een eventueel kampioenschap behouden. Enkele andere kandidaten voor het kampioen schap lieten een punt vallen, o.a. koploper Kaaise Boys. De Axelaars zijn nu tot op één punt genaderd, met de wedstrijd Axel—Kaaise Boys nog voor de boeg. Voor rust zag „Axel" geen kans een bres te schieten in de R.C.S.-muur, maar onmiddellijk na de hervatting schoot midvoor Verkberkmoes met een fraai schot zijn ploeg op 10. Een kwartier later zag Verberkmoes zijn uitste kende kopbal door de lat gekeerd. In de 30e minuut schoot Tieleman een afgemeten voorzet van Audenaerde onhoudbaar in (2—0). UITSLAGEN Axel I-R.C.S. I 2-0 Axel IIZeeland Sport II 2—3 A.Z.V.V. II—S.V.D. I 3-7 PROGRAMMA VOOR HET WEEK-EINDE R.C.S. I-Axel I Dineloord I-A.Z.V.V. I A.Z.V.V. IIHoek I WIELRENNEN Se TE HAMME Zaterdag 11 mei j.l. nam Bukacki te Hamme deel aan een wielerwedstrijd over ruim 75 km., ver deeld in 15 ronden. Er gingen ruim 30 renners van start. Steedsw aren er kleine uitloppogingen en her haaldelijk was Richard hierbij betrokken. Na 7 ronden had hij met van Koeveringe en twee Belgen een kleine voorsprong, maar onder druk van het peloton werd dit viertal weer ingelopen. Direkt hierna sprongen twee kleine groepjes weg en deze renners kwamen bij elkaar en vergrootten hun voorsprong zienderogen. Het peloton viel stil, ondanks verwoede pogingen van onze stadgenoot. De kopgroep bleef gehandhaafd tot het einde en in de sprint was de Sutter duidelijk de sterkste. In de laatste ronde demareerde Bukacki plotseling en niemand van het peloton zag kans Richard te rug te halen. Met de groep op een dertigtal meter kwam Richard alleen als ACHTSTE door de finish. 3e TE STEKENE Zondag 14 mei j.l. nam Richard Bukacki deel aan een wielerwedstrijd te Stekene, waar ruim 50 deelnemers aan de start kwamen, waaronder een tiental Nederlanders. En het waren de Nederlan ders die de ere-plaatsen kwamen opeisen. De uiter mate sterk rijdende Wim de Wilde uit Oudelande deed een geslaagde greep naar de overwinning, want in de laatste kleine ronden liep hij alleen weg. Hij werd gevolgd door een groepje van vier ren ners, drie Belgen en Bukacki. De overwinning za gen zij reeds naar Nederland gaan, dus wilden zij graag Richard van een goede klassering afhouden. Maar onze jonge stadgenoot leert steeds bij en in een knappe eindsprint liet hij twee van de drie belagers achter zich. HAVENRONDE A.s. zaterdag 18 mei wordt te Terneuzen de traditionele Havenronde verreden. Dit jaar voor Adspiranten, Nieuwelingen, Amateurs en Beroeps renners, over resp. 20, 30, 40 en 50 km. Bij de geselekteerde Nieuwelingen gaat Bukacki van start op het lastige bochtige parcours vlak bij de Schelde. WANDELSPORT ROODE-KRUIS- WANDELTOCHT Zaterdag 11 mei j.l. nam de plaatselijke Wandel sportvereniging „Emma" deel aan de Roode-Kruis- Wandeltocht te Oostburg. Onze wandelende stadgenoten boekten daar voor treffelijke resultaten, wat moge blijken uit bijgaan de uitslagen. 25 Kilometer le prijs „Emma", 647 punten. 18 Kilometer: 3e prijs„Emma" (meisjes) 619 punten. 12 Kilometer le prijs „Emma" (meisjes) 693 punten. 10e prijs: „Emma"(jongens) 586 punten. 6 Kilometer 4e prijs „Emma" (meisjes) 551 punten. De deelnemers ontvingen een draagmedaille, ter wijl elke groep een wandtegel met de afbeelding van het Oostburgs Gemeentehuis ontving. De bijzondere ere-prijs, een speciaal vervaardigd Delft's Blauw Bord met het opschrift „Roode-Kruis" Lente-wandeltocht 11 mei 1963, voor de burger- groep met het hoogste aantal punten ging naar de „Emma"-meisjes op de 12 kilometer, die het res- pektabele aantal van 693 punten behaalden. Al met al resultaten om zeer trots op te zijn. SCHAKEN STAND SNELSCHAAK-COMPETITIE D.S.Z. 1. H. de Ridder 94,234% 2. C. Goossen 86,118% 3. J. Nijssen 79,002% 4. L. de Regt 70,000% 5. M. Rinn 67,643% 6. R. Scheele 66,667% 7. P. de Regt 53,336% 8. H. Wieles 45,455% 9. T. Boon 38,892% 10. K. de Regt 37,500% 11. M. de Pooter 32,139% 12. P. v. Langevelde 30,000% 13. H. Oggel 21,429% 14. W. Buyze 12,500% 15. D. Overdulve 10,000% BILJARTEN „P.O.P." WINT WISSELBEKER In het clublokaal van de Axelse biljartverenigin gen „A.B.C." en „P.O.P.", café „De la Paix", reikte wethouder IJsebaert, die burgemeester van Dijke vertegenwoordigde, vrijdag 10 mei j.l. de gemeente-wisselbeker uit aan de overwinnaar van de driekamp tussen „A.B.C.„P.O.P." en „K.O.T" Jammer genoeg had „Fortuna zich teruggetrok ken. De beker werd uitgereikt aan de voorzitter van „P.O.P.", de heer D. Dieleman. De andere verenigingen wonnen een lauwertak. De einduitslag was 1. „P.O.P.": 2. „K.O.T."; 3. „A.B.C.". F1.60-F1.- Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat vergunning is verleend om de konijnen- plaag in het bos, uitgezonderd op de ijsbaan, te bestrijden. Daarbij kan de vergunninghouder gebruik maken van schietwapenen, In verband daarmede wordt het iedereen ont raden om op maandag tot en met vrijdag tussen 24 uur 's nachts en 6J/2 uur 's morgens het bos te betreden of zich daarin te bevinden. De gemeente aanvaardt geen enkele aansprake lijkheid tegenover degenen, die tussen de genoemde uren tengevolge van het gebruik van schietwapenen schade lijden, zodat ieder zijn eigen risico moet dragen. Axel, 10 mei 1963. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Sekretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. De Gemeente-Ontvanger van Axel herinnert de belanghebbenden er aan, dat op 31 mei 1963 de HONDENBELASTING vervalt. Voorzover de aanslag nog niet is betaald, ver zoekt hij dit vóór genoemde datum te doen. Onmiddellijk na 31 mei a.s. zullen de aan maningen verzonden worden. Axel, 15 mei 1963. De Gemeente-Ontvanger voornoemd, C. SMIES. zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 3