LANGS DE SCHELDESTROMEN Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten UITSLAG VERKIEZING Provincie Zeeland. 25-JARIG JUBILEUM Zaterdag 11 mei 1963 herdacht de D.-besteller I, e heer A. van den Broeke te Axel, zijn 25-iariq Ambtsjubileum bij de P.T.T. In de feestelijk versierde zaal van het Vereni gingsgebouw aan de Kerkdreef werd dit jubileum gevier in het bijzijn van het personeel van de kantoren te Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Over- bilaris de familie" en vr'enden van de ju- Allereerst werd de heer van den Broeke toeqe- sproken door de direkteur van het kantoor te Axel, e heer J F. Louwen, die de ambtelijke loopbaan de revue het passeren. Als blijk van grote waar dering overhandigde hij de jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Ook ontving de heer van den Broeke enkele P.T.T.-onderscheidingstekens, n.l. de zilveren sterren en de zilveren PTT-speld Namens het personeel werd een fraai kadeau aan- geboden. De heer K. van Drongelen, hoofdemployé op het kantoor te Axel, sprak namens het kantoorpersoneel. ij roemde de prettige onderlinge samenwerking die er bestaat op het kantoor. De heer J. van den Broeke was de woordvoerder van de bestellers. 9°k Vr,iendenkring üet zich niet onbetuigd. In hartelijke bewoordingen liet de heer M. Oggel de afgelopen 25 jaar nog eens voorbijtrekken. Ook nij bood de jubilaris een kadeau aan. De heer H. van Luijk vertolkte de gevoelens van de familie en ook hij bood een kadeau aan. Tenslotte werd de loopbaan van de jubilaris be zongen door het trio „De Vrolijke Trekkers", be staande uit de heren van Dorst, de Smet en Schee'e op de wijze van het in Nederland zo populaire lied „Oeen Woorden maar Daden". Het was voor de heer van den Broeke een pret tige gewaarwording dat ook de oud-collega's aan wezig waren. De avond werd verder in een bijzonder feestelijke sfeer doorgebracht. Ook wij willen de jubilaris vanaf deze plaats onze hartelijke gelukwensen aanbieden. BOTSING Dbnderdag 16 mei j.l. te omstreeks 15.45 uur had op de leVerkorting te Axel een botsing plaats tussen een personenauto bestuurd door M. M. B. te Zaamslag en de bromfietsberijder G. v C te Axel. COMITÉ HISTORISCHE OPTOCHT VRAAGT NOG STEEDS MANNEN Voor het bezetten van diverse funkties voor de historische optocht is het drin gend noodzakelijk dat zich nog vele mannen opgeven. Langs deze weg willen wij het Axeke sterke geslacht aansporen zich zo spoe- dog mogelijk op te geven bij de heer M. JANSEN, Bankertstraat 15, Axel. Laten wij de eer van Axel hoog houden met een prachtige flink-bezette Histo rische optocht. ,AXEL 750 JAAR STAD" AMUSEMENTSAVOND aangeboden door de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging Zo langzamerhand worden de punten van het programma, ter gelegenheid van „Axel 750 jaar stad", definitief. De N.C.R.V. zal op woensdag 26 juni a.s„ tus sen 20.00 en 22.30 uur, een AMUSEMENTS AVOND op het Szydlowskiplein verzorgen. Aan deze avond werken de volgende artisten mee DOUGLAS DUKE Amerikaanse hammondorgel Amerikaanse hammondorgelvirtuoos CARLO YOTTI 16-jarige Italiaanse zanqer WILLY ALBERTI Tenor Napolitano THE HOTCHA'S Mondarccordeon-trio THE HULSTONES Gitaar-ensemble ACCORDEONORKEST HELMOND o.l.v. Addy Kleyngeld. Presentatie Marijke Morley. Het leuke van deze avond is, dat daarvan een radio-opname zal worden gemaakt, welke de vol gende avond, donderdag 27 juni dus, van 20.00— 21.00 uur zal worden uitgezonden. UITSLAG ETALAGEWEDSTRIJD In samenwerking met de Oranjevereniging orga niseerde de Stichting Streekcentrum Axel omstreeks Koninginnedag een etalagewedstrijd voor de Axelse jeugd. Dat deze volop in de belangstelling stond kon men al vrij gauw konstateren want nauwelijks waren de formulieren uitgereikt of de jeugd be stormde de etalages en trok er ook op de avond voor Koninginnedag en op Koninginnedag zelf met vader of moeder op uit om de juiste uitslag vast te stellen. Vele honderden oplossingen kwamen binnen en niettegenstaande de vrij moeilijke wedstrijd bleken er toch nog meerdere goede oplossers te zijn. De tien besten waren Lenie Bakker, Oudeweg 14; Jan v. d. Broeke, Gentsevaartstraat 11; Piet Dieleman Nieuwstraat 31; Michiel de Feijter, Hos pitaalstraat 18; Ina van Hermon, Oudeweg 25a; Ine Pot, Prins Hendrikstraat 58; Lia de Putter, Beatrixstraat 21; Ineke Scheele, Singelweg 93; Jannie Smies, Kerkdreef 29 en Marlies de Waard! Buitenweg 1. Zij kregen ondertussen allen hun prijs thuisgestuurd. KOLLEKTE In de periode van 19 tot en met 25 mei a.s. wordt te Axel een kollekte gehouden voor de Sanatoria „Sonnevanck en „Zonnegloren". ZONDAG 19 MEI Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. W. v. Meeuwen. 23 Mei (Hemelvaartsdag) 10.00 uur: Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3 uur Ds. B. A. Bos van Apeldoorn. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur: Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1819 MEI Dokter Kats. 23 MEI(Hemelvaartsdag) Dr. Schiltman. VERGADERING CHR. VROUWENBOND Op donderdag 16 mei hield de afd. Axel van de Ned. Christelijke Vrouwenbond haar laatste vergadering in dit seizoen. Als gasten waren aanwezig de leden van de Hervormde Vrouwen Zendingsvereniging te Axel. Onder leiding van de Presidente, Mevr. Weijns- Bakker werden voor de pauze de huishoudelijke zaken afgehandeld. Na de pauze zong het koortje van de N.C.V.B. een paar liederen uit de bundel van Joh. de Heer waarna de spreekster, majoor A. M. Bosshardt van het Goodwillcentrum van het Leger des Heils het woord kreeg. Ze vertelde op boeiende wijze van haar werk in het centrum van Amsterdam. Na de bespreking sloot ze deze zeer druk be zochte avond. Percentages Geld. stemmen Partijen 1963 1959 1963 1959 1. K.V.P. 20.7 21.1 32436 32807 2. P.v.d.A. 27,5 29,4 42972 45661 3. V.V.D. 9,3 11,1 14600 17225 4. A.R. 11,8 12,5 18373 19491 5. C.H.U. 15,8 14,9 24656 23274 6. C.P.N. 0,6 0,4 869 576 7. |S.Gi\ 9,2 8,8 14362 13779 8. P.S.P. 1,0 0,4 1608 647 9. Lib. Staatsp. 03 461 10. Chr. N. V. 0,1 142 12. Econ. Appèl 0,4 653 13. Nw-Dem. P. 0,1 227 14. G.P.V. 0,9 0,8 1450 1299 15. Veilig Verk. 0,2 265 16. Boeren 2,1 0,6 3214 1003 Totaal 100 100 156288 155762 De auto was juist de kruising met de Langeweg gepasseerd en stopte langs de weg met de bedoeling om achteruit te rijden. De bromfietsberijder passeerde ook de kruising en bemerkte te laat de auto en botste hier tegenop. Beide voertuigen hadden materiële schadede bromfietsberijder liep pijn in de rug op. BOTSING Donderdag 16 mei j.l. te omstreeks 19.45 uur had op de kruising Noordstraat-Weststraat een otsmg plaats tussen de personenauto, bestuurd door mej. W. E. te Axel en een handkar, welke werd voortbewogen door de heer J. v. B. te Axel. De auto had aan de voorzijde lichte schade. De politie maakte proces-verbaal op. OPENING ZWEMBAD Ot> zaterdag 18 mei 1963 wordt het bad van de Stichtigg Axelse Bad- en Zweminrichting weer voor het publiek opengesteld. Vanaf half twee kunnen de liefhebbers van de zwemsport dus weer aan hun trekken komen. Hopenliik zal het weer spoedig verbeteren, zodat grote drukte kan worden verwacht. Het aktieve bestuur heeft ervoor gezorqd dat de akkomodatie er weer goed verzorgd uit ziet 1 17 MEI 1963 AXEL 750 JAAR STAD Ongetwijfeld herinnert U zch nog het programma, dat wij vorige week afdrukten Hebt U al eens nagegaan, welke onderdelen IJ wilt gaan zien of horen Concerten, shows, op tocht En Uw kinderen Hebt U al eens uitqerekend, wat deze bezoeken U zouden kosten, als U deze zou moeten bijwonen tegen betaling Zoudt U, wanneer U alles zoudt willen mee maken, met 10,— per persoon klaar komen U weet wel beter 1 Tijdens de feestweek krijgt U alles gratis te zien en te horen. Maar daarom rekenen wij op Uw gulle bijdrage. Na hetgeen U nu gelezen hebt, kunt en wilt U de dames, die op 17 mei a.s. bij U aan de deur ko men niet teleurstellen Natuurlijk geeft U 1 Dit is de laatste maal, dat U over de aktie 17 mei 1963" iets leest, ALLEEN volgende week hopen wij het resultaat in dit blad te publiceren. Nogmaals U wilt de dames niet teleurstellen U wilt dat Axel een goed figuur zal slaan (ook eiders in Zeeland wordt dit blad gelezen U wilt dat het feest voor 100% zal slagen Daaromlegt U iets opzij voor 17 mei of doe er nog iets bij Hartelijk dank 1 GESLAAGD Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde de heer J. Booy te Axel voor het doctoraal-examen scheikunde. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden SAKOR-kollekte heeft opgebracht 398,80. Derde fase Kanaalwerk Terneuzen aanbesteed. In het kantoor van rijkswaterstaat Zeeland te Middelburg is gisteren de derde fase van de verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent aanbesteed. In grote lijnen omvat dit derde bestek de verbreding en verdieping met bijkomende werken van het kanaaldeel Sluiskil-Zuid tot aan de Belgische grens, het geen over een lengte van ruim 6 kilometer wordt uitgevoerd in de gemeenten Terneuzen, Axel, Zuiddorpe, Westdorpe en Sas van Gent. De duur van de werkzaamheden aan de derde fase worden geschat op 3V2 jaar. De gehele derde fase speelt zich dus af vanaf de Axelse vlakte tot aan de Belgische grens aan de oostelijke oever van het kanaal. Ter herinnering zij vermeld, dat de breedte van de waterspiegel van 67 op 150 meter ge bracht en de kanaaldiepte van 8,75 meter op 12.50 meter. Na het gereedkomen van de nieuwe zee sluis te Terneuzen zal het kanaal bevaarbaar worden voor zeeschepen tot maximaal 50.000 ton. Voor de inschrijving bestond veel belang stelling. De laagste was Aannemingsbedrijf Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht voor 34.834.000. De hoogste inschrijver was S. A. Sanders Aannemersbedrijf N.V. te Rijs wijk voor 46.000.000. Twee inschrijvers konden niet geaccepteerd worden. Een had een verkeerd inschrijvings formulier gebruikt, de ander had op zijn for mulier 36 miljoen gulden in cijfers, maar 36.000 gulden in letters ingevuld. Opruiming wrakken in de Westerschelde. Woensdag is een begin gemaakt met het opruimen van vier wrakken in de Wester schelde. Het werk zal in opdracht van rijks waterstaat worden uitgevoerd door de N.V. Bergingsbedrijf Van de Akker te Vlissingen. De wrakken zijn van het 25 juli 1950 op 41° 25' 12" N en 03° 33' 26" O op de rede van Vlissingen gezonken Noorse stoomschip, „Songa" van het op 17 april 1946 op 51° 25 12 N en 04° 12' 50" O ooste'ijk van de Plaat van Saetinge gezonken Franse stoom schip „Hector", van een op 51° 33' 53" N en 03 23 48 O in het Oostgat gezonken schip van onbekende nationaliteit en van een op 51° 35' 53" N en 03° 27' 19,5" O in de Wielingen gezonken schip van onbekende na- tionalitèit. Het eerst komt het op de rede van Vlissingen gezonken schip aan de beurt. De opruimingswerkzaamheden zullen geen hinder veroorzaken voor de scheepvaart. Altijd gaaf huidje "OEPEB -zalf-oue-zeep Federatie Musea en Oudheidkamers opgericht. Te Vlissingen is de Federatie van Musea en Oudheidkamers in Zeeland opgericht. Door middel van deze federatie zal o.m. wor den gestreefd naar verbetering van de sub sidiepositie der musea en oudheidkamers, naar een goede inventarisatie in de verschil lende musea, naar het organiseren van ten toonstellingen, het uitwisselen van sprekers enz. Bij de federatie zijn aangesloten de ge meentelijke musea te Zierikzee, Aardenburg, Sluis, Vlicsingen en Hulst, de Stichting Axe'se Boerenkamer, het museum voor de Beve'anden te Goes, het Zeeuws Museum te Middelburg en de Schotse Huizen te Veere. Het Zeeuws Oorlogsmuseum zal eveneens worden verzocht tot de federatie toe te treden. Tot voorzitter van het federatiebestuur is gekozen burgemeester mr. F. Huber van Goes. Sekretaris is geworden de heer F. Vis ser, eveneens te Goes. Als vice-voorzitter zal optreden de heer P. Brand uit Hulst. De fi- nancin zullen worden beheerd door mevrouw E. Smit-Dyserinck te Veere. Als adviseur is aangetrokken dr. P. van Daalen, direkteur van het Zeeuws Museum. Heel Zeeland profiteert van toerisme. Uit het jaarverslag 1962 van de provin ciale Zeeuwse VVV spreekt vreugde over het feit, dat, in tegenstelling tot de meeste andere provincies, geheel Zeeland deelt in de wel vaart die het toerisme brengt. De financiële uitkomsten uit het toerisme zijn in de afgelopen acht jaar flink gestegen van ca. 12 tot ruim 50 miljoen gulden. Waren er in 1959 rond één miljoen over nachtingen in Zeeland, in 1962 kwam men aan meer dan 214 miljoen overnachtingen terwijl dit aantal voor 1965 wordt geschat op 3 miljoen. Een en ander vraagt vanzelfsprekend grote investeringen in de toeristische sektor. Die worden thans geraamd op een bedrag van ruim 350 miljoen gulden. Naar verwacht wordt zal in 1965 een half miljard gulden in het toerisme in Zeeland zijn geïnvesteerd. Voor de verdere uitbouw van het vreem delingenverkeer wordt de hulp van de over heid onontbeerlijk geacht. Het vorige jaar heeft zich gekenmerkt door een veel te koud strandseizoen. Plaatsen ach ter de kust hebben daardoor een goed seizoen gemaakt. Herinnerd wordt aan de uitdrukke lijke waarschuwing die gegeven is om de prij zen van gemeubileerde huizen e.d. niet maar steeds te blijven optrekken. „Er komt een einde aan het inkasseringsvermogen van de toerist". Jeugdbijeenkomsten over oecumene te Goes en Terneuzen. In overleg met de Diocesane leidingen van de jeugdorganisaties zullen in een tweetal plaatsen in Zeeland oecumenische vormings bijeenkomsten worden gehouden, waarop ge sproken zal worden door professor drs. J. C. Dekker van het groot semenarie te Hoeven en ds. N. K. van den Akker, Nederlands her vormd predikant te Den Bosch. Op vrijdag 17 mei a.s. wordt deze oecu menische avond in Goes gehouden in het Slot Ostende. Op vrijdag 24 mei. a.s. in Ter neuzen in het parochiehuis. Het doel van deze inleidingen is het be vorderen van een oecumenische mentaliteit onder de katholieke jongeren. Daarom wor den in de eerste plaats katholieke jongeren uitgenodigd, die als leidster of leider, be stuurslid of kernlid een funktie vervullen in een jeugd- of sportorganisatie, instuif en dergelijke verenigingen. Ook niet-georgani- seerde katholieke jongeren van 16 - 30 jaar, die nader geïnformeerd wollen worden over de oecumene zijn uiteraard hartelijk welkom. Deze bijeenkomsten in eigen kring kunnen tevens worden gezien als voorbereiding op het oecumenische jongerencongres, dat op 28 september a.s. te Utrecht zal worden gehou den en op de oecumenische gespreksgroepen voor jongeren. De sprekers zullen na hun inleidingen ook gaarne vragen van aanwezigen beantwoorden. Op ambachtswedstrijden Twee Zeeuwen behaalden eerste prijs in Utrecht. Op de in Utrecht gehouden ambachtswed strijden behaalden twee jonge Zeeuwen de eerste prijs. Het waren E. A. M. P. uit Zuid dorpe in timmeren en de Middelburger W. Maljers in metaaldraaien. Zij ontvingen de prijzen uit handen van de staatssekretaris van sociale zaken en volksgezondheid de heer B. Roolvink. Zij zullen nu Nederland vertegen woordigen op de internationale beroepen- wedstrijden in Dublin van 6 tot 18 juli. De beroepenmanifestatie duurde drie dagen en was georganiseerd door het Neder'ands co mité voor nationa'e en internationa'e beroe- penwedstrijden. Er waren negentig deelne mers. Verder komen er op de wedstrijden in Dublin jonge vaklieden uit Be'gië, Enge and, Ierland, Luxemburg, Oostenrijk, Italië, Por-' tugal, Spanje, West-Duitsland en Japan. Film van Brug Oosterschelde. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen films laten vervaardigen over de bouw van de brug over de Oosterschelde. Daarbij zal tevens de aandacht worden gevestigd op Zee land in het algemeen en de industrialisatie en de recreatiemogelijkheden in het bijzonder. Voor dit filmp'an was het noodzake'ijk, dat de bouw van de brug uit het stadium van voorbereiding was getreden. De besprekingen over de filmproduktie zijn thans zover gevor derd, dat het zich laat aanzien, dat de staten van Zeeland daarover binnenkort kunnen worden ingelicht. Verder is het E.T.I. op dracht gegeven een brochure over de S'oe- haven te ontwerpen. In overweging is voorts een vervolg op de documentatie Deltazaken uit te geven.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2