PufOlfcrengf Uit onze Om geving Axe I gymnastiekuitvoering „GEEN WOORDEN, MAAR DADEN iiwteJiuidjje^ondheiclj^ Th. op 31 maart 1963 7879. op 30 april 1963 7880. Langs de Scheldestromen Predikbeurten MUTATIES BEVOLKING Voorse'ectie Teenager-show Zeeland in Sas van Gent. De commissie „Teenager Show Zee land'' heeft figuurlijk de hand gereikt aan de Zeeuwsch-Vlaamse Jazz Sociëteit. Na dat het bestuur van de ZNJS enkele gran dioze carnavalsbals had georganiseerd, ontdekte men dat voor de voorselectie van de grote teenagerwedstrijd op 20 juli te Oostburg een samenwerking tussen de heren Kolijn en De Croo enerzijds en aan de andere kant de bestuursleden der Z.V.J.S. ideaal te noemen zou zijn. Aldus ging men aan het werk. En het is nu zo, dat reeds een groot aantal solis ten en orkesten in de sector der lichte mu ziek zich heeft aangemeld voor de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse selectiewedstrijden op zaterdag 18 mei van 15.0018.00 uur in de zaal van de glasfabriek te Sas van Gent. Gegadigden voor de selectiewedstrijden kunnen tot en met 15 mei terecht bij de heer J. Kolijn, Volderstraat 6 te Costburg of W. Remery, Zuidstraat 4 te Sas van Gent. De winnaars zullen op 20 juli in één programma optreden met bekende Neder landse sterren, zoals Anneke Grönloh en de New Orleans Syncopators. Op zaterdag 18 mei 's avonds van 20.01 uur zal een groot bal worden ge houden met de winnende orkesten en so listen van de middagwedstrijd. Voorts komt Johnny Lion met The Jumping Je wels. Zeeland krijgt in 1964 vijf ton uit Sociaal Culturele pot. Staassecretaris Scholten heeft gisteren tijdens een persconferentie na zijn bezoek (gehouden in het Veerhuis te Wolphaarts- dijk) meegedeeld, dat Zeeland als pro bleemgebied volgend jaar 500.000 zal ontvangen voor diverse, reeds eerder in gediende projecten (verenigingsgebouwen, sociale werkplaatsen en dergelijke). Dit is 185.000 meer dan tot nu toe. Voor 1963 krijgt Zeeland als een spe ciale culturele subsidie 60.000, d.w.z. een verhoging van 5000,— terwijl er wellicht nog een reserve si. Hij achtte stichting van e enZeeuws beroepsorkest om meer dan een reden vol strekt ongewenst. ge- 17 MEI 1963 AXEL 750 JAAR STAD 17 '963 is voor U en voor AXEL een belangrijke dag Dat weet U nu zo langzamerhand wel. Maar ook voor het feestcomité en voor de di- verse subcommissies. DIE AVOND wachten alle leden van de ver- schillende commissies met spanning het resultaat af van de aktie van die dag. Zullen programmapunten moeten worden schrapt wegens gebrek aan baten Kan het programma definitief worden vastae- steld s Kunnen er nog enkele punten aan worden toe gevoegd 7 Wat dit laatste betreft denken wij aan een vuurwerk als slot van het feest aan een optreden van de Tiroler Alpen Bub'n aan... ja, er zijn nog zoveel mogelijkheden. Maar, dan moet er geld komen 1 Hebt U al wat opzij gelegd tegen 17 mei 7 Neen 7 Doe het dan nu alvast Als U het wel hebt gedaan, kijk dan eens of er nog iets bij kan Het Comité werkt hard daarvan kunt U over tuigd zijn 1 Wij doen ons best, doet U het ook 7 Hartelijk dank 11 BEGIN VAN BRAND Vrijdag 3 mei te omstreeks 20.15 uur werd de Axelse brandweer gealarmeerd voor een brandje in de Molenstraat bij de familie H. Er was een flinke rookontwikkeling maar toen de brandweerlieden de kachel op straat hadden gezet, was de brand spoedig geblust. In een vrijwel tot de laatste plaats bezet „Cen trum gaf Axels Christelijke Gymnastiek Vereni ging „Voorwaarts" vrijdag 3 mei j.l. een gym nastiekuitvoering. De voorzitter van het tijdelijk bestuur, de heer R. Kruisifikx, opende de avond met gebed, waarna hij een kort welkomstwoord sprak. Onder de aan wezigen zagen wij o.a. de heer Verhoef, thans hoofd van de school te Hoek, die in de beginperiode van „Voorwaarts" zijn beste krachten gaf voor deze vereniging. Aan deze uitvoering verleende o.a. medewerking de drumband van de Chr. Fanfare „Hosanna". In vlot tempo werd een 21 punten tellend pro gramma afgewerkt, waarin de aanwezigen konden genieten van de prestaties van de jongens en de meisjes, de dames en de heren. Zelfs de allerklein sten verleenden hun medewerking bij de kleuterles, o.l.v. de dames Kruisifikx en Wijna. De gymnasten kwamen tot zeer goede prestaties bij de oefeningen met diverse toestellen, o.a. brug, evenwichtsbalk, kast, enz. Al met al een geslaagde uitvoering, waaraan heel wat oefening onder leiding van de heren Ypma en Hamelink en mejuffrouw Wijna is voor afgegaan op de wekelijkse oefenavonden. BEVRIJDINGSHERDENKING Op maandag 6 mei j.l: vond te Axel de bevrij dingsherdenking plaats. Om ongeveer 8.30 uur werd door burgemeester Van Dijke het bevrijdingsvuur ontstok bij het Pool se monument aan de Zeestraat. Vervolgens hees wethouder M. L. M. IJsebaert de Nederlandse driekleur aan de vlaggemast. De rood-witte Poolse vlag werd gehesen door wethouder C. van Bende- gem. Een drietal jeugdige leden van „Hosanna" speelde twee coupletten van ons volkslied. JUBILEUM-CONCERT v Reeds vorige week meldden wij het 20-jarig bestaan van het Ned. Hervormd Kerkkoor te Axel. Op zondag 5 mei j.l. gaf het koor ter gelegen heid hiervan een jubileum-concert in de Nederlands Hervormde Kerk, onder leiding van haar dirigent, de heer J. P. Smies. Nadat de voorzitter, de heer J. Overdulve nog even enkele belangrijke feiten de revue had laten passeren, zong het koor een vijfentwintigtal num mers uit haar repertoire van 175 liederen Geestelijke liederen Er ruist langs de wolken 't Scheepken onder Jezus' hoede Voorwaarts, Christenstrijders 1; KERKDREEP WORDT MEER WINKELSTRAAT Axel als Koopcentrum ontwikkelt zich meer en meer. Het is al lang geleden dat alleen de Noord straat winkelstraat van Axel was, maar nadat kort geleden de Oranjestraat met het grootsteedse pand van de Fa. Pot werd verrijkt, kreeg vrijdagmiddag ook de Kerkdreef er een flinke breedte aan etalage- front bij, door de hier verrezen zaak van de heer van der Schoor. Niet alleen zal de heer van der Schoor met de verplaatsing van zijn zaak van de Wilhelminastraat naar de Kerkdreef zelf een aanmerkelijk betere stand en dus meer verkoopmogelijkheden hebben verkregen, ook de Kerkdreef zelf is er aanmerkelijk mee verbeterd, want zij vormt nu van de Oosterstr. tot de Pr. Hendrikstraat met uitzondering van de Gereformeerde Kerk ook vrijwel een gesloten eta lagefront, wat stellig vele kopers zal aantrekken. Het pand van de heer van der Schoor voldoet aan alle moderne eisen, veel glas, veel licht en een overzichtelijk beeld van de vele geboden artikelen. Het sortiment van ijzerwaren, gereedschappen enz. voorziet stellig in een behoefte, zowel voor de „Doe-het-zelvers" als voor vele bedrijven en in dustrieën die hier thans terecht kunnen voor da gelijks voorkomende behoeften aan kleine gereed schappen e.d. MATERIËLE SCHADE Dinsdag 7 mei j.l. reed de heer L.W. uit Axel met zijn bestelauto door de Zeestraat, richting Wéststraat. De heer W. wilde op de kruising linksaf slaan, maar op dat moment kwamen door de Weststraat enkele auto's gereden, waardoor hij genoodzaakt was met een grote bocht naar de voor hem rechterzijde van de straat te rijden. Bij deze manoeuvre reed hij te veel naar rechts en greep een op het trottoir geparkeerd staande dames fiets. Het rijwiel werd uit het parkeerblok getrok ken en enkele meters meegesleept. Zowel auto als rijwiel liepen schade op. STRATEN-VERSIERING Zo hier en daar hoort men geruchten dat men in enkele straten reeds plannen smeedt om te ko men tot een feestelijke versiering, ter gelegenheid van „Axel 750 jaar stad". Mogelijk betekent dit voor de bewoners van andere straten een stimulans om ook aktief te gaan beginnen. Geen enkele straat wil natuurlijk achterblijven. We zouden hier willen stellen U zij de glorie Valerius' Gedenkklank Gelukkig is het land Wilt heden nu treden Gezangen: Gezang 139, 112, Avondmaal U, verborgen Christus Avondmaalslied Psalmen Psalm 98 :1 en 2 Psalm 116 Psalm 121 Psalm 122 Bach-koralen Sanctus Lam Gods, dat zo onschuldig Christus heft overwonnen Motetten Aizo lief heeft God de wereld gehad G. F. Handel; 291 (gemeente ps. 98 3 en 4) Cl Goudimel J. Pz. Sweelinck J. Pz. Sweelinck Du Hirte Israels Oude werken Cantate Domino Exsultate justi Exsultate Deo Moderne kerkmuziek Exaudi Deus Lobe den Herren D. Bortnianski G. Pitoni L. a Viadana A. Scarlatti P. Oswald Jaeggi Hugo Distier. Op deze jubileum-avond waren een groot aantal oud-leden van het kerkkoor aanwezig. Na afloop van het concert was er voor de leden en oud-leden een gezellig samenzijn in de toren kamer van de Nederlands Hervormde Kerk. JONGETJE (4) IN TERNEUZEN GEDOOD BIJ AANRIJDING Woensdagmiddag omstreeks drie uur is op de Axelsestraat te Terneuzen tegenover de Kastanje laan het vierjarig knaapje E. A. Bakker door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het ventje stak plotseling de weg over voor de uit de richting Terneuzen komende personenauto, be stuurd door G. P. V. uit Axel. VERKIEZINGS- VERGADERING Maandagavond 6 mei j.l. hield de A.R. kies vereniging een propagandavergadering in de boven zaal van „Het Centrum". Na een welkomstwoord gaf de voorzitter het woord aan de heer J. Smallenbroek, lijstaanvoerder in de provincie, lid van de Tweede Kamer en lid van Ged. Staten van Drente, die sprak over „DE KOMENDE VERKIEZINGEN". De spreker vestigde de aandacht op de nood zakelijkheid van christelijke, reformatorische poli tiek, waarbij men uit den aard der zaak niet op alle praktische punten tot eenzelfde standpunt komt, doch in de grond wel op hetzelfde beginsel standpunt staat en MOET staan, n.l. dat God de wereld regeert en Christus' koningschap over het gehele leven heerst. Vervolgens wees hij zijn hoorders op de belang rijke en niet te vermijden internationale politiek, NAVO, EEG enz., zonder welke de nationale po litiek in de tegenwoordige tijd niet goed gedijen kan. De A.R.P. wil internationale samenwerking, doch geen overdracht van souvereiniteit van onze Ko ningin naar internationale organen of personen. De politiek der vaderlanden van De Gaulle is niet juist. Ons bestaan als onafhankelijke natie temidden van de grote wereldmachten is er niet mee gediend wanneer we afzijdig willen leven in de wereld. De welvaart die er thans is, mag niet leiden tot versterking van het kapitaal, doch moet zodanig verdeeld worden dat de laagste inkomens meer van de welvaart kunnen krijgen. De A.R.P. staat van ouds op het standpunt dat de zwakke beschermd moet worden. Het landbouwvraagstuk is van grote betekenis. Maatregelen dat de boer ook zijn gerechtigd aan deel krijgt van ons volksinkomen moeten door richtprijzen voor de voornaamste produkten be vorderd worden, evengoed als de middenstand. Vrijheid zoals de „vrije boeren" willen, zou leiden tot verarming van de landbouwstand. De woningnood is een vraagstuk van grote ur gentie. Arbeidsbesparende methodes moeten be vorderd worden, de bouw dient gemechaniseerd, naar goede en goedkope en meerdere bouwmateria len moet gestreefd worden. Het woningtekort moet zo snel mogelijk opgeheven worden. De Christelijke partijen moeten elkaar zoveel mo gelijk steunen, maar vooral ten aanzien van het G.P.V. was spreker verdrietig gestemd. Tenslotte riep de spreker op tot aktiviteit in de politiek om allen die de christelijke beginselen be lijden, te brengen of te houden in ons eigen huis. Na een korte pauze beantwoordde hij verschillen de vragen waarbij verschillende nog niet genoemde punten voor het voetlicht kwamen en enige zaken meer gedetailleerd werden besproken. De vergadering was goed bezocht. BENOEMING Bij besluit van B. en W. van Axel is de heer M. J. van Tatenhove te Terneuzen benoemd tot straatmaker in tijdelijke dienst der gemeente, met ingang van 15 mei 1963. NATIONALE DODENHERDENKING OP 4 MEI 1963 Nederland herdacht zaterdagavond 4 mei de genen die het offer van hun leven brachten voor de bevrijding van hun land. Burgemeester Van Dijke plaatste om 19.59 uur een krans aan de voet van het Poolse monument aan de Zeestraat. Bij deze korte plechtigheid zagen wij een aantal raadsleden, vertegenwoordigers van de vereniging „AxelPolen", alsmede bestuurs leden van de Oranjevereniging. Na een twee minuten durende stilte, wandelde het gezelschap terug naar het stadhuis. Tijdens de plechtigheid speelde Concordia's diri gent, de heer A. van Meurs, de Last Post. Een aantal schoolkinderen en vertegenwoordigers van verenigingen legden bloem bij het monument. FISCALE WENKEN voor hen die voornemens zijn, schenkingen te doen ter viering van het 750-jarig bestaan der Stad Axel. Personen, bedrijven en beroepen die overwegen een schenking te doen, een financiële bijdrage te leveren, in verband met de te organiseren feestelijk heden „Axel 750 jaar stad", kunnen mogelijk met onderstaande fiscale wenken hun voordeel doen. I. VOOR PARTICULIEREN Voor vermindering van Inkomstenbelasting komen in aanmerking giften aan in Nederland gevestigde kerkelijke, liefdadige, kulturele, wetenschappelijke en het algemeen nut beogende instellingen. De heer Inspekteur der Belastingen te Terneuzen heeft desgevraagd medegedeeld ook een gemeente in casu de gemeente Axel te willen beschou wen als een instelling „het algemeen nut beogende". De volgende vereisten worden gesteld a. de schenkingen dienen rechtstreeks aan de ge meente Axel te worden gedaan b. schenkers mogen zich geen rechten op tegen prestaties voorbehouden c. de belastingvermindering moet worden verzocht; het verzoek moet bij de belastingaangifte wor den overgelegd d. de schenkingen moeten aantoonbaar zijn door middel van kwitanties, girostrookjes of andere betalingsbewijzen. Van het totaal der giften in één belastingjaar komt voor belastingvermindering in aanmerking het gedeelte dat 1 van het inkomen en tevens 100,- te boven gaat. Maximaal is 4 aftrekbaar. II. VOOR BEDRIJVEN EN BEROEPEN: Voor de Inkomsten- en Vennootschapsbelasting kunnen schenkingen aan instellingen als onder I vermeld eventueel als bedrijfs- of beroepskosten worden afgetrokken. Van zodanige aftrekbare „zakelijke schenkingen" is sprake als deze een di- rekt bedrijfsbelang beogen. Of dit inderdaad het geval is, wordt door de Inspekteur der Belastingen van geval tot geval beoordeeld. Voorbeelden van zakelijke schenkingen a. schenkingen, gelijk te stellen met uitgaven voor reklame (als de schenking niet wordt gepubli ceerd, is reklame-aspeKt afwezig* vindt wel publikaite plaats, dan kan mogelijk van gelijk stelling met reklame sprake zijn) b. schenkingen, aan het doen waarvan het bedrijf (niet de eigenaar van het bedrijf) zich redelijker wijs niet kan onttrekken grootte en standing van het bedrijf zijn bij deze mogelijkheid van belang c. schenkingen welke plaats vinden omdat het be drijf bij het begiftigde doel belang heeft. Voor de Vennootschapsbelasting wordt aftrek slechts toegestaan indien en voorzover het totaal der giften de 500,- te boven gaat, doch niet meer dan 3% van de winst. C. M. van Julianastr. 46 naar Terneuzen; de Maertelaere, Maria T. w.v. van Maale van Singel- weg 57 naar Westdorpe; de Waal, Ludovicus G. D. van Drieschouwen 14 naar IJzendijke; Gans, Andriesina van Ds. Jan Scharpsstr. 16 naar Zoutelande; 't Gilde, Mechiel J. A. van Beatrixstr. 17 naar Utrecht; de Keizer, Catharina van Wil- helminastr. 19 naar Terneuzen; Hamelink, Pieter- nella e.v. van Luijk van Wijk N 82 naar Amster dam. VESTIGING IN DE GEMEENTE: Louwen, Johannes T. van Hoorn naar Noordstr. 11Nienhuis, Helena M. J. van Hoorn naar Noord str. 11; Louwen, Franciscus J. van Hoorn naar Noordstr. 11Louwen, Johannes M. van Hoorn naar Noordstr. 11; Louwen, Andreas A. van Hoorn naar Noordstr. 11; Baert, Maria M. A. van Koe wacht naar Oudeweg 56; Naessens, Stella M. e.v. van Espen van Koewacht naar Polenstr. 26; van Meurs, Tanneke J. van Breskens naar Joost de Moorstr. 24; Vasseur, Pieter C. van Goes naar stationsstr. 24; de Bruijne, Elizabeth e.v. de Feijter van Zaamslag naar Wijk P 38; Steehouwer, Hen- drikje e.v. Schansman van Gorinchem naar Crijns- senstr. 38; Schansman, Wilma I. S. van Gorin chem naar Crijnssenstr. 38; Koster, Jacobus van St. Jansteen naar Wijk N 65; Ruijtenburg, Willem P. van Nieuw-Guinea naar Noordstr. 56; Ver schelling, Maria van Goes naar de Ruijterstr. 23. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Naessens, Georges met gezin van Buitenweg 92 naar Buitenweg 35; Heurkens, Johannes J. J. van Noordstr. 9 naar Weststr. 1; Lenferink, Johannes H. M. van Evertsenstr. 4 naar Oosterstr. 49; Rosseau, Andreas J. M. van Margrietstr. 14 naar Zeestr. 1; Schieman, Jacobus van Beatrixstr. 38 naar Singe'- weg 28; van Espen, Cornelis van Buitenweg 76 naar Polenstr. 26; de Feijter, Jan van Wijk P 44 naar Wijk P 38; Maas, Jacobus met gezin van Wijk N 122 naar Wijk N 121; Kempe, Martinus m°t echtg. .van Nieuwendijk 45 naar Beatrixstr. 38 ben.; Scheele, Jan W. van Wijk Kil naar Robertstr. 49; van Espen, Jacobus met echtg. van Wijk O 46 naar Singelweg 57; de Ridder, Pieter C. met gezin van Joost de Moorstr. 8 naar Nieuw- str. 34; Rinn, Andries C. met echtg. van Bylocque- str. 33 b naar Zuidsingel 40; van der Schoor, Arie met gezin van Wilhelminastr. 21 naar Kerkdreef 15; Hamelink, Salomon met gezin van Buitenweg 28 naar Emmastr. 58; Scheele, Pieter J. met echtg. van Nieuwstr. 34 naar Joost de Moorstr. 8; van Cadsand, Geertruij L. van Nieuwstr. 34 naar Joost de Moorstr. 8; de Feijter, Frangois met gezin van Robertstr. 49 naar Wijk Kil; den Engelsman, Pieter met echtg. van Oosterstr. 42 naar By- locquestr. 33 b. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE AXEL ZONDAG 12 MEI Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. J. Poelman 2.30 uur Ds. R. Timmers. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 Ds. Versteeg van Emmeloord. 2.30 Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3 uur: Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 11 12 MEI: Dokter Schiltman. AXEL tot en met 30 april 1963. GEBOORTEN Bonetti, Laura; De La Ruelle, Fabiana O.; van den Bos, Willy A. A.; de Loos, Catharina B.; de Jonge, Marinus C.; Zegers, Marinus L.; Navest, Hendrik; van der Schoor, Louise; Heyt, Eveline D. OVERLEDEN van Aerts, Sonja O.A.; Michielsen, Camillus N. e.v. Verschueren, M. M. I.; de Moor, Eduardus P. e.v. Vereecken, J. M.; Cové, Jacob e.v. Koekkoek, D.; Scheele, Jacob M. e.v. Bakker, J.; Hamelink, Adriaan e.v. Deij, C.; Dieleman, Cornelis F. e.v. Dieleman, S. M.; Weeda, Rachel A. w.v. de Jonge, P. GEHUWD Duitscher, Jan (van Apeldoorn) Petertje M. en Hamelink, VERTROKKEN Crooy, Jean L. van Irenestr. 10 naar 's-Graven- hage; Raes, Henricus P. met gezin van Nieuwstr. 48 naar Bergen op Zoom; Knobben, Jeroen M. van Noordstr. 7 naar Amsterdam; de Bruijn, Josephina

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2