Kqu 1 GEMEENTERAAD VAN AXEL Fa. J. C. VINK agent van politie besloot in principe tot het stichten van een PENSIONTEHUIS voor Bejaarden te Axel. Axel gaat in beroep tegen verwerping Kanaalschap. DANPO Plaatsing op de Openbare Lagere School Tegen 1 augustus a.s. bestaat gelegenheid tot plaatsing op de openbare lagere school in deze gemeente van kinderen, die vóór 1 OKTOBER a.s. de leeftijd van zes jaar zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de openbare lagere school geplaatst wensen te zien, worden in de gelegenheid gesteld, daarvan aangifte te doen vóór 1 JUNI a.s. Aangifte kan worden gedaan bij het Hoofd der school, de heer J. Blok, Piron- straat 19, telefoon 74-5. Axel, 25 april 1963. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Sekretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse M. K. van Dijke Markt 12 AXEL Agente EVEN AANDACHT VOOR DE ROTTERDAMSE POLITIE 1 7 tot 2 8 jaar (17 tot 21 jaar met Mulo diploma) Haagseveer 23 Rotterdam-1 Dinsdag 23 april j.l. kwam de Raad van onze gemeente ten stadhuize in Openbare Vergadering bijeen. Wethouder IJsebaert was niet aanwezig, hij was wegens ziekte verhinderd. Bij de aanvang der zitting legde mevrouw H. Folkersma-Staal, als nieuw raadslid, in handen van de voorzitter de vereiste beloften af, als omschre ven in artikel 45 der Gemeentewet. De voorzitter memoreerde dat thans voor de 2e maal een vrouw haar intrede doet in Axels Ge meenteraad. Het nieuwe raadslid had reeds zitting in de periode 1953—1958. De burgemeester wenste mevr. Folkersma geluk met deze rentrée en sprak de verwachting uit dat zij zich spoedig weer thuis zal voelen in de Raad. Ook de Raad wenste de burgemeester geluk, men kan nu profiteren van vrouwelijk inzicht in be paalde onderwerpen. Mevrouw Folkersma dankte de burgemeester voor zijn hartelijke woorden, alsmede voor de aardige attentie. De Raad ging direkt hierna over in een besloten zitting die bijna een half uur duurde. Naar aanleiding van punt C van de overige me dedelingen, betreffende het ruimen van sneeuw op polderwegen hadden enkele raadsleden nog vraag punten. De heer OGGEL Ik zou graag zien dat in het vervolg bij de toelichting van de begroting een dui delijkere omschrijving wordt toegepast. De heer W. DE FEIJTER Ik kan me met deze regeling verenigen. Maar ik vind het niet billijk dat polders die niet om hulp hebben gevraagd, wel moeten betalen. De wethouder VAN BENDEGEM Het was soms zo dat we eerst door een polder moesten rij den die niet om hulp had gevraagd, om de wegen te bereiken waarvoor wel onze diensten werden in geroepen. Dit is voor het College geen gemakke lijke zaak en alles werd nauwgezet bekeken. Ik ben verheugd weinig kritiek te ontmoeten. De heer W. DE FEIJTER Wie niet om diens ten vraagt, moet ook niet betalen. Hoeveel polders hebben eigenlijk hulp inge roepen De heer C. VAN BENDEGEM Dit is mij ook niet precies bekend. De dienst van Gemeentewer ken was dag en nacht in de weer om alle wegen berijdbaar en begaanbaar te maken. Het College heeft zoveel mogelijk billijkheid wil len betrachten. De heer K. HAMELINK Bij de overige mede delingen zie ik dat aan twee straatmakers eervol ontslag is verleend. Is er met deze mensen gepraat en zijn er pogingen in het werk gesteld om hen tot andere gedachten te brengen en wat is de oorzaak Wethouder C. VAN BENDEGEM De men sen kunnen verbeteren, daar is niets aan te doen. De vraag is nu eenmaal groter dan het aanbod en daarvan zijn de openbare diensten het eerst de dupe. De burgemeester heeft geprobeerd hen tot andere gedachten te brengen, maar helaas zonder resultaat. DE BURGEMEESTER Naar aanleiding hier van kan ik U mededelen dat een nieuwe regeling voor de beloning in de maak is. VOORSTEL om in principe te Besluiten tot het Stichten van een Pensiontehuis voor Be jaarden, in verband daarmede een Stichting voor het Beheer en de Exploitatie van dit Te huis in het leven te roepen, het machtigen van burgemeester en wethouders tot het aan trekken van een Architect voor het ontwerpen van een schetsplan en het verlenen van mach tiging tot eigendomsverkrijging van de beno digde gronden met opstallen. Bij ons besluit van 15 mei 1962 is een Gemeente lijke Studiecommissie voor de huisvesting van be jaarden ingesteld. Deze commissie heeft onder dagtekening van 14 februari 1963 haar eindrapport uitgebracht. Uit dit rapport gaven wij onze lezers vorige week in ons blad een verslag over de huisvesting van bejaarden te Axel. Onder verwijzing naar deze adviezen WERD VOORGESTELD, in overeenstemming met het ge voelen van de Financiële Commissie en de Com missie voor Openbare Werken, a. in principe te besluiten tot het stichten van een pensiontehuis voor bejaarden te Axel, b. dit gebouw te vestigen op het terrein, zoals is aangegeven op de bij de stukken gevoegde situatie-tekening C. een stichting in het leven te roepen d. het pensiontehuis te zijner tijd onder nader te stellen voorwaarden aan genoemde stichting in beheer en exploitatie te geven e. uit te spreken, dat de gemeente zich garant stelt voor de eventuele exploitatie-tekorten van het tehuis f. B. en W. te machtigen het architectenbureau A. Verschoor te Loosduinen en Teun Bier te Boskoop opdracht te geven tot het ontwerpen van een schetsplan g. B. en W. te machtigen het terzake nodige te verrichten voor het in eigendom verkrijgen van de benodigde gronden met opstallen. De heer E. A. MAAS: Zou het-mogelijk zijn in het ontwerp der statuten nog enkele woorden in te lassen In artikel zeven, behandelend de voorziening in vacatures, zou ik gaarne zien dat de melding van een vacature wordt gedaan bij aangetekend schrijven om eventueel later moeilijk heden te voorkomen. De BURGEMEESTER U wilt toch geen kwa der trouw veronderstellen bij het Algemeen Be stuur. Het College heeft geen vrijheid hier wijzi gingen aan te brengen en ik zie hiervan ook de noodzaak niet in. De heer MAAS En een aanvulling bij artikel 18, behandelende de verzorging van de geestelijke en stoffelijke belangen van in het bejaardencentrum ondergebrachte bejaarden Ik zou hier graag zien dat ook HET PERSONEEL hierbij wordt ver meld. De BURGEMEESTER Dan moet ik U weer teleurstellen. Daar is over gesproken, maar de Ka tholieken hebben zich laten overtuigen dat dit niet thuis hoort in de statuten. Later in rechtspositieregeling komt een paragraaf die deze materie volledig dekt. De heer MAAS In afwachting. De heer D. J. OGGEL Ik hoorde dat onlangs ook een R.K.-Stichting in het leven is geroepen voor de bejaardenzorg. Ook deze groepering krijgt toch volle vrijheid van handelen. (Door het College werd bevestigdend geknikt). Ik lees in het rapport dat in het bestuur drie gemeenteraadsleden zitting zullen nemen. Ik hoop dat iedere groepering aan zijn trekken zal komen. De BURGEMEESTERDat hoop ik met U, meneer Oggel. Ik hoop dat de meerderheid zo de mocratisch zal zijn om de minderheid niet te ver drukken. De heer W. DE FEIJTER Graag zou ik zien dat de samenstelling van het bestuur in overeen stemming zal zijn met de samenstelling van de be volking van Axel. De BURGEMEESTER We kunnen uiteraard niet beïnvloeden welke vertegenwoordigers de groeperingen zullen aanwijzen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. en pijn weg» wrijven me! VOORSTEL tot het benoemen van 3 Com missieleden in de vacature van de heer P. Scheele. In verband met het vertrek van de heer P. Scheele is een vacature ontstaan in a. de Commissie voor onderwijs en culturele za ken b. de Commissie voor georganiseerd overleg c. de Ideeënbuscommissie. VOORGESTELD WERD ter vervulling van die vacatures, een keuze te doen uit de volgende aanbeveling 1Mevr. H. Folkersma-Staal 2. de heer K. Hamelink. Bij de stemming werden uitgebracht voor de Com missies genoemd onder a. 11 stemmen op Mevr. Folkersma en één stem op de heer K. Hamelink. b. 11 stemmen op Mevr. Folkersma en één stem op de heer K. Hamelink c. 10 stemmen op Mevr. Folkersma, één stem op de heer K. Hamelink en één stem van onwaar de. Mevrouw H. Folkersma werd dus in de drie Commissies benoemd. Zij deelde mede deze benoe mingen te aanvaarden. GEMEENTERAAD VAN AXEL IN BEROEP BIJ DE KROON. Zoals reeds bekend is hebben Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland goedkeuring onthou den aan het op 22 januari jl. genomen besluit tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe ter oprichting van het Kanaalschap Zeeuwsch- Vlaanderen. De overwegingen, die G.S. tot het onthouden van de goedkeuring hebben gebracht, blijken uit een aan de gemeenten gezonden schrijven. G.S. hebben bij de toezending van het besluit tevens een afschrift doen toekomen van een brief, die zij heb ben gezonden aan de „Commissie Havenschap Terneuzen en de Kanaalzone". Uit deze brief, blijkt dat G.S. ten zeerste hechten aan het totstandkomen van een havenschap voor de gehele kanaalzone. Tevens blijkt daaruit, dat zij onverminderd hun standpunt ten aanzien van een door hen noodzakelijk geachte grens wijziging, de bijzondere aandacht van genoemde commissie hebben gevraagd voor de positie van de hierbij betrokken gemeenten. B. en W. hebben met grote teleurstelling kennis genomen van deze stukken, een teleurstelling die gepaard gaat met bevreemding. Teleurstellend is, dat aan een door gemeente besturen weloverwogen genomen initiatief tot sa menwerking ter bevordering van gewichtige ge meentebelangen, door G.S. niet de verwachte aan moediging en steun wordt gegeven, maar een halt wordt toegeroepen bevreemdend zijn de motieven waarom dit geschiedt. Deze motieven zijn dat de gemeenschappelijke regeling de in voorbereiding zijnde plannen in zake een havenschap voor het gehele gebied van het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent zou doorkruisen en dat de voorkeur moet worden ge- gevèn aan een lichaam dat zijn werkzaamheden over het gehele gebied uitstrekt. Uit de in afschrift meegezonden brief blijkt voorts van het bestaan van een Commissie Haven schap Terneuzen en de Kanaalzone. Bij nadere informatie bleek nóg, dat deze commissie een werk groep is, welke gevormd is op initiatief van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en dat daar in, behalve twee leden van Gedeputeerde Staten, hoofdambtenaren van drie departementen van alge meen bestuur en twee gemeentebestuurders van Terneuzen zitting hebben. Eerst doordat G.S. een besluit moesten nemen omtrent de door de drie gemeenten getroffen ge meenschappelijke regeling, komt dus ter kennis dat er plannen worden voorbereid om een havenschap op te richten, waarin ook Axel zal worden be trokken. Ook B. en W. waren, ondanks het veel vuldig contact dat zij met het Provinciaal Bestuur onderhouden, hiervan geheel onkundig. B. en W. achten het weinig elegant dat studies omtrent der gelijke bestuurlijke voorzieningen worden onder nomen buiten voorkennis, laat staan medewerking, van de besturen van gemeenten, voor wie deze voorzieningen zouden moeten gelden. En aan die gemeent kan toch bezwaarlijk worden verweten plannen te doorkruisen, van welker voorbereiding zij nog nimmer iets hadden vernomen. De Raad ziet zich thans gesteld voor de vraag of in deze onthouding van goedkeuring moet wor den berust, dan wel gebruik dient te worden ge maakt van het aan de raad door de wet toegekende recht om daartegen binnen 30 dagen in beroep te gaan bij de Kroon. Tot de oprichting van het Kanaalschap is beslo ten, omdat de raden der drie gemeenten het nodig achten dat zo spoedig mogelijk de ontwikkeling van het gebied langs het te verbreden kanaal wordt ter hand genomen. Van meet af is gesteld dat deze ontwikkeling zodanig moet geschieden, dat zij past in de plannen voor de gehele streek. In het Kanaal schap zal natuurlijk het beleid dienen te worden gericht op het verwezenlijken van plannen die een evenwichtige ontwikkeling van het gebied van de kanaalzone steunen en bevorderen. Een ander be leid zou trouwens bij voorbaat tot mislukken zijn gedoemd, daar voor de uitvoering van elk plan de medewerking of goedkeuring van het Provinciaal Bestuur vereist zal zijn. Van een onmogelijk maken of bemoeilijken van een verantwoorde ontwikkeling van de kanaalzone als eenheid, gelijk G.S. van de oprichting van het Kanaalschap vrezen, kan dus geen sprake zijn. Integendeel, het Kanaalschap dient slechts om die verantwoorde ontwikkeling te bevorderen. Wil tijdig van de thans zich voor de streek openende mogelijkheden profijt worden ge trokken, dan moeten reeds nu de voorbereiding en verwezenlijking van de vele maatregelen en voor zieningen, die nodig zijn voor het aantrekken en vestigen van industrieën, met kracht ter hand wor den genomen. Het is daarom dat de drie gemeenten tot samenwerking hebben besloten, een samen werking die niet gericht is tegen, maar ten hoogste vooruitloopt op een samenwerking in groter ver band. Mocht de studie die thans wordt gemaakt met betrekking tot een havenschap voor het gehele gebied de wenselijkheid hiervan aantonen, dan zal, naar B. en W. vertrouwen, de raad in beginsel tegenover de vorming van zulk een lichaam een positief standpunt innemen. De regeling van het Kanaalschap laat trouwens de mogelijkheid van toetreding van andere gemeenten open voor de vorming van een havenschap waaraan ook de Pro vincie en het Rijk deelnemen, zal de instemming zowel van de Staten van Zeeland als van de wet gevende macht vereist zijn. Met de vorming van een dergelijk lichaam waartoe de plannen kennelijk nog niet ver gevorderd zijn, zal geruime tijd ge moeid zijn. Wordt thans in het besluit van G.S. berust, dan zal Axel verder lijdelijk moéten af wachten tot welke uitkomsten de studie omtrent het havenschap zal leiden en welk standpunt het Provinciaal Bestuur en de Regering daarover zul len innemen. B. en W. menen dat de raad, die een eigen verantwoordelijkheid heeft voor de toekomst van onze gemeente en na grondige voorbereiding en overweging tot de gemeenschappelijke regeling heeft besloten, deze mogelijkheid om de naar ieders oordeel noodzakelijke ontwikkeling in goede banen te leiden niet mag prijsgeven ten gunste van onbe kende, nog niet voltooide plannen. Het College vertrouwent dat de Kroon dit standpunt zal delen. Mocht hangende het beroep inderdaad blijken, dat de met de vorming van het Kanaalschap be oogde ontwikkeling langs andere weg beter en even spoedig kan worden bereikt, dan zullen B. en W. niet aarzelen voor te stellen het beroepschrift in te trekken, gelijk zij evenmin zullen schromen voor te stellen in overleg met de beide andere daaraan deelnemende gemeenten de gemeenschappelijke re geling aan te vullen of te wijzigen indien dit voor een goede en vlotte gang van zaken, wenselijk mocht blijken. Wellicht ten overvloede merken B. en W. op, dat ook de grenswijziging, die Gedeputeerde Sta ten nodig achten, geen bezwaar kan zijn om het Kanaalschap in werking te doen treden. Daar gelaten nog dat ook deze grenswijziging, gezien de daarvoor vereiste procedure, hoogst waarschijnlijk nog geruime tijd zal uitblijven, zo wordt door de oprichting van een Kanaalschap in genen dele vooruitgelopen op, noch enig standpunt bepaald ten aanzien van een eventuele herziening van de gemeentegrenzen. De heren raadsleden stonden allen achter het voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beroep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten. De fraktievoorzitters, de heren A. H. v. d. Lee (Gemeentebelangen): K. Hame link, (Partij van de Arbeid): E. A. Maas, (Kath. Volkspartij): J. C. van Luijk, (Anti Revolutionaire Partij); P. J. van Bendegem, (Christelijk Historische Unie); D. J. Oggel, (Gereformeerd Politiek Ver bond): verklaarden dit namens hun fraktie en wensten het College veel kracht en wijsheid toe. De BURGEMEESTER Het College is de Raad bijzonder dankbaar voor deze eenstemmigheid. RONDVRAAG De heer K. HAMELINK Ik wil nogmaals de aandacht van het College vragen voor de slechte toestand van de brandgang tussen de Robertstraat en de Olivierstraat. Wordt hieraan op korte ter mijn iets gedaan De heer J. DEN DOELDER Hoe staat het met het kleedlokaal voor A.Z.V.V. Wordt aan de voorbereidingen voldoende aandacht besteed De heer A. DE WAARD Hoe staat het met het gebouw dat bestemd zou worden als leslokaal voor de Afdeling Axel van de Zeeuwse Muziek school De heer J. C. VAN LUIJK Als er een raads besluit wordt genomen veronderstel ik dat dit ook wordt uitgevoerd. Vorig jaar besloten wij tot a. Restauratie molen Spui b. Restauratie schilderij in de raadzaal. Hoe ver staat het met de uitvoering van deze be»luiten De heer E. A MAAS Zo in het voorjaar ziet men weer overal vuilnisbelten verrijzen „prach tige versieringen" op verschillende plaatsen. Ik zal er enkele noemen a. de speelweide aan de Polenstraat b. het terrein aan de Robertstraat—Te Water straat c. de Nassaustraat. Wordt er iets gedaan om dit te voorkomen of te doen verwijderen Het beroep op de Kroon inzake het kanaalschap en de gemeentelijke herindeling zijn voor Axel pun ten van een dusdanig belang dat wij uitgebreid melding hiervan hebben gemaakt. Een deel van de minder belangrijke punten uit het raadsverslag moet dientengevolge blijven liggen tot ons volgend nummer. Redaktie. Leeftijd 21 t/m 28 jaar. Ongehuwd. Minimum-lengte 1.65 m. Niet brildragend. Binnenkort begint de opleiding tot Aanstel lingseisen: Minimum-lengte 1.73 m. Afwisselend, sportief werk. Behoorlijk aanvangssalaris. Goede sociale verzorging. Opleiding voor rijbewijs. Zomervakantie 1963: van 22 juli t/m 2 augustus Sollicitaties te richten aan de Hoofdcommissaris van Politie mm m

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 3