De gemeentelijke Herindeling NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG in Zeeuwsch-Vlaanderen. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 27 APRIL 1963. 77c Jaargang, no. 30 HoofdredaktieJ. G. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12. teL 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK a Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben deze week aan de gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen een schrijven ge zonden waarin zij hun zienswijze kenbaar maken aangaande de herindeling van de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. Het aantal gemeenten wordt drastisch beperkt en wordt teruggebracht tot 11 voor geheel Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Helaas belet de plaatsruimte ons, in dit nummer de kaart met de nieuwe indeling af te drukken en wij zullen dus trachten de indeling enigszins te omschrijven In West Zeeuwsch-Vlaanderen blijven de gemeenten Sluis en Aardenburg vrij wel ongewijzigd bestaan, Oostburg gaat zich uitstrekken van Waterlandkerkje via Zuidzande tot Cadzand en Retranchement, Breskens omvat ook Groede en Hoofd plaat en de laatste gemeente begint ten westen van Sluiskil en omvat een groot deel van Hoek, Philippine, Biervliet en IJzendijke. Bepaald verrasend is de indeling in de Kanaalzone, waar Terneuzen het aan het kanaal grenzende deel van Hoek krijgt, en ook het Axelse deel van Sluiskil, en zich uitstrekt tot de Axelse Sassing. Sas van Gent krijgt de rest van het kanaal- gebied. Axel behoudt zijn zuid- en oost grens en strekt zich in het noorden uit tot boven de bebouwde kom van Zaamslag. Zuiddorpe, Koewacht en Overslag vor men nog een gemeente. Hulst krijgt de hele gemeente Sint Jansteen en een groot deel van Clinge. Vogelwaarde Graauw en Kloosterzande vormen tenslotte de laatste gemeente. Voor de Kanaalzone geven G.S. de volgende argumentering KOEWACHT - OVERSLAG - ZUIDDORPE Deze drie gemeenten hebben een agra risch karakter, waarbij in het bijzonder in Koewacht de vlasserij van grote betekenis is. Overslag en Zuiddorpe zijn 3 km van elkaar verwijderd en zijn door een ver beterde tertiaire weg met elkaar verbonden Overslag behoort voorts met haar 289 in woners tot één van de kleinste gemeenten van ons land. Samenvoeging van de gemeenten Zuid dorpe en Overslag (resp. met 789 en 289 inwoners), met een homogene R.K. be volking en met gelijke agrarische struk- tuur, verdient, naar onze mening, aanbe veling. Tezamen tellen deze beide gemeen ten evenwel slechts ca. 1100 inwoners. Wij menen dan ook dat het, teneinde een gemeente met een redelijk inwonertal en een groter draagvlak te creëren .wense lijk lijkt, ook de gemeente Koewacht welker financiële toestand aanmerkelijk gunstiger is dan die van Zuiddorpe en Overslag alsmede een klein gedeelte van de gemeente Westdorpe, in deze nieuwe kombinatie op te nemen. Hoewel de bevolking van Zuiddorpe „meer op zich zelf staat" en zich van die van Koewacht enigszins onderscheidt, lijkt samenvoeging van deze gemeenten met een agrarisch en godsdienstig parallel lopend karakter, naar onze mening, aan gewezen. De omstandigheid, dat de afstand tussen Overslag en Koewacht ongeveer 9 km be draagt, behoeft naar onze mening geen be zwaar op te leveren, aangezien tussen beide gemeenten een goede wegverbinding aanwezig is. Overigens is ook thans reeds de burgemeester van Koewacht, die tevens burgemeester van Overslag is, te Koe wacht woonachtig en houdt deze zitdagen te Overslag. De nieuw te vormen gemeente zal ca. 4700 inwoners tellen. Weliswaar hebben wij overwogen bij deze nieuw te vormen gemeente nog te voegen de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe, doch gezien het verschil in mentaliteit van de bevolking en het indus triële karakter van deze gemeenten, me nen wij vooralsnog deze beide gemeenten niet bij de evenbedoelde kombinatie van gemeenten met een agrarisch karakter te moeten voegen. KANAALZONE De ingevolge het traktaat van Brussel van juni 1961 thans in uitvoering zijnde verruimingswerkzaamheden c.a. op het Nederlandse gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen openen voor de thans reeds in belangrijke mate ge-indus trialiseerde Kanaalzone in ekonomisch op zicht ruime perspektieven. Een studiekommissie „Havenschap Terneuzen-Kanaalzone" heeft thans de vraagstukken, verband houdende met het beheer en de exploitatie van de havens en de industrieterreinen c.a. in dit gebied, in onderzoek. Hiermede dient, naar wij me nen, een adequate bestuurlijke (her-)in deling van de Kanaalzone gepaard te gaan. Uitgangspunt hierbij kan de gemeente Terneuzen vormen, die als kerngemeente in het kader van de infra-struktuur reeds zeer belangrijke werken heeft uitgevoerd. Vorming van één gemeente in de Kanaal zone zou met het oog op het internationale karakter van het kanaal Gent'Terneuzen en het gemeenschappelijke belang met het Belgische achterland (Gent c.a.), alsmede met het oog op een eenvormig beleid en beheer t.a.v. de kanaalwerken mogelijk voordelen bieden. Wij menen evenwel aan de vorming van twee gemeenten in dit gebied de voorkeur te moeten geven en wel op grond van het feit, dat het karakter van de bevolking in de zuidelijke gemeenten van de Kanaal zone in verschillende opzichten afwijkt van dat van de bevolking in de noordelijk ge legen gemeenten zo is de bevolking van de noordelijke gemeenten overwegend pro testant en die van de zuidelijke gemeenten overwegend R.K. Voorts is door ons ter versterking van de gemeente Terneuzen nog ernstig over wogen de gementen Hoek en Philippine bij de nieuwe gemeente Terneuzen te voegen. De gemeente Philippine heeft n.l. een bevolking welke voor 39 in de sektor van de nijverheid werkzaam is. Vooralsnog achten wij het echter meer aangewezen Hoek en Philippine, in ver band met hun belangrijke rekreatieve funktie in de Braakman niet bij een Ka naalzone-gemeente te voegen. Op grond van het bovenstaande stellen wij voor, de gemeente Terneuzen uit te breiden met gedeelten van de gemeente Hoek (Boerengat), van de gemeente Zaamslag (Othene en de Griete c.a.), van de gemeente Axel (Sluiskil e.o.), van de gemeente Westdorpe (ten westen en ten Oosten van het kanaal) en aan de nieuw te vormen Braakman-gemeente toe te voe gen een ten oosten van Philippine gelegen tot de gemeente Terneuzen behorend agrarisch gebied. Het hierboven bedoelde, thans tot Hoek behorende gebied is door Terneuzen tot haven- en industrieterrein bestemd. Een van de belangrijkste mogelijkheden tot vergroting van de ekonomische aktivi- teiten in de Kanaalzone wordt namelijk gevormd door de gunstige vestigingsplaats welke de Nieuw-Neuzenpolder biedt voor bedrijven welke een direkte ligging aan de Westerschelde behoeven. In verband hiermede wordt voorgesteld, deze polder, welke thans in twee gemeen ten is gelegen, in zijn geheel bij de (in dustriële) gemeente Terneuzen te voegen. Met het oog op de verbreding van het kanaal behoeft voorts de westelijke grens van Terneuzen met name bij het sluizen- komplex en ter hoogte van het gehucht Vingerling, enige korrektie. Voor wat het hierboven genoemde, door de gemeente Zaamslag af te stane gebied betreft, diene dat de stedelijke bebouwing van Terneuzen tussen het kanaal en de Otheense kreek is gelegen. Bij een verdere groei van de stad zal het om stedebouw- kundige redenen gewenst zijn, het „water front" van de stad te verbreden en de uitbreiding in oostelijke en niet veel verder in zuidelijke richting te projekteren. Van de Otheense kreek zal hierbij een dank baar gebruik kunnen worden gemaakt. De grens tussen Axel en Terneuzen, te Sluiskil, loopt thans tussen de fabrieken van de Association Zélandaise de Carbo nisation G.A. en de N.V. Compagnie Néerlandaise de I'Azote. In verband met de verwachte ontwikke ling in dit gebied is deze situatie naar onze mening niet te handhaven en lijkt het aan gewezen, het gehele aan het kanaal aldaar grenzende industriegebied, met inbegrip van het ontworpen industrieterrein op de Axelse vlakte binnen éénzelfde gemeente lijk verband te brengen en wel bij de ge meente Terneuzen. Dit laatste mede vanwege de relatie, welke tussen de overwogen vestiging van het Montecatini-concern op de Axelse vlakte bestaat en het eveneens tot dit con cern behorende bedrijf van de Azote. De gemeente Terneuzen zal in haar nieuwe vorm ongeveer 18.600 inwoners tellen. De woonkern Sluiskil wordt thans door de grens tussen de gemeenten Terneuzen en Westdorpe doorsneden. Het verdient naar onze mening voorts aanbeveling, het gehele ten westen van het kanaal ge legen gebied van Westdorpe, alsmede een gedeelte van het ten oosten van het kanaal gelegen gebied, aan het territoir van Terneuzen toe te voegen. de algemene herziening van de gemeente lijke indeling in Zeeuwsch-Vlaanderen, de gemeente Zaamslag met een verkleind in wonertal als zelfstandige gemeente, be zwaarlijk zal kunnen worden gehandhaafd. In verband hiermede is ons voorstel de kern van Zaamslag e.o. met Axel be houdens de ten oosten van het kanaal gelegen strook en de Axelse vlakte sa men te voegen. De wegverbing van Axel met Zaamslag is voorts goed te noemen terwijl de afstand (6 a 7 km) geen bezwaar behoeft te vor men. Voor wat het godsdienstige karakter der bevolking van beide gemeenten betreft kan worden opgemerkt, dat beide gemeen ten ook al is er in Axel een groter per centage rooms-katholieken overwegend protestant zijn. De nieuw te vormen gemeente zal ca. 10.000 inwoners tellen en als zodanig een versterking betekenen ten opzichte van de beide andere gemeenten in de kanaalzone, te weten Terneuzen en Sas van Gent- Westdorpe. Gedeputeerde Staten zullen stellig hun voorstel rijpelijk hebben overwogen, maar reeds op het eerste gezicht vallen toch inconsequenties in het plan op. In ons voorstel zijn voorts de gemeenten Sas van Gent en Westdorpe, behoudens het hierboven genoemde, onderscheidenlijk aan de nieuwe gemeente Koewacht c.a. en Terneuzen toe te voegen gebied, tot één gemeente samengevoegd. De bevolking van Westdorpe is goed deels op Sas van Gent georiënteerd, ter wijl een groot aantal arbeiders van de in Sas van Gent gevestigde fabrieken in Westdorpe woonachtig is. Tenslotte zal ook de Zandstraat e.o. in deze nieuwe kombinatie moeten wor den opgenomen. Na samenvoeging zal deze nieuwe ge meente ca. 6200 inwoners tellen. AXEL - ZAAMSLAG Zoals hierboven is uiteengezet heeft de gemeente Terneuzen behoefte aan uitbrei ding van haar territoir met een ten oosten van de Otheense kreek, in de gemeente Zaamslag gelegen gebied. Dit heeft tot gevolg dat in het kader van Zijn, in deze opzet, Sluis en Aardenburg geen te kleine gemeenten om geheel zelf standig te blijven voortbestaan Is het verantwoord dat de kanaalzone uit twee gemeenten bestaat, met als argu ment dat het noordelijk deel overwegend protestant is en het zuidelijk deel (Sas van Gent) katholiek, terwijl tegelijkertijd op andere plaatsen wel katholieke groepen in een protestantse gemeente worden inge voegd (Hoofdplaat). De uitbreiding van Hulst wordt ge argumenteerd met de betekenis van deze plaats als streekyerzorgend centrum voor het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaande ren. Bij Axel vernemen wij over deze ver zorgende betekenis niets. De laatste tellingen hebben uitgewezen dat velen in Axel hun bestaan vinden in de industrie en handel, er zijn vele toe leveringsbedrijven voor de Kanaalzone ge vestigd, maar Axel wordt van het kanaal afgedrongen. vervolg pag. 2) AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS! Lomc nummer» 10 ecaL Kwartaal - abonnement Aad kinnes de km 1,25. Andere plaatsen \Ji, v Buitenland 2. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per BI) kontrakten belangrijke rtdukUe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Ad verten Hén 1-5 regels le- tedere regel meer 12 cent extta.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1