Sportnieuws uit onze Gewesten LANGS DE SCHELDESTRQMEN Bekendmaking Zeeschip vernielt dregmateriaal op Westerschelde Door het opnemingsvaartuig van de Ko ninklijke Marine Hr. Ms. „Zeefakkel" worden momenteel op de Westerschelde dregwerkzaamheden verricht t.b.v. het in kaart brengen van eventuele wrakken, waartoe het bericht aan zeevarenden werd verzonden. Woensdagmorgen was boven genoemd vaartuig dat de nodige voorge schreven seinen voerde, met deze dreg werkzaamheden bezig ter hoogte van Baai- hoek. Het van zee komende en naar Ant werpen varende Noorse zeeschip Fern- kourt passeerde de „Zeefakkel op een zodanige wijze, dat het over het dregmate- riaal van dit schip voer, waarbij het kom- plete dregmateriaal verloren ging. „Eerste spade" in ruilverkaveling Canisv'iet. Onder het toeziend oog van een twintig tal deskundigen op het gebied van grond en waterwerken heeft burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe woens dagmiddag de „eerste spade" in de grond gestoken in het ruim 1700 ha grote ruil verkaveling sblok „Canisvliet Nu moet er onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat bij de uitvoering van dergelijke mil joenen guldens vergende ruilverkavelings- werken geen spaden meer worden gebruikt en dit dus alleen een term is die bij offi ciële gelegenheden wordt gebezigd. Als zodanig moet dan ook het eerste grond verzet in de Canisvlietpolder worden ge zien. In de eerste plaats omdat reeds op 25 maart j.l. met groot materiaal is begonnen aan het opwerpen van perskaden om de baggerspecie uit het te verbreden kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent te her bergen. Voorts is in het betrokken gebied reeds een aanvang gemaakt met de aanleg van een geheel nieuw afwateringssysteem. En tenslotte gebruikte burgemeester Van Waes tevens voorzitter van de bij het werk betrokken plaatselijke kommissie als spade een vele paardekrachten sterke bulldozer, waarmee hij binnen de minuut een oppervlakte grond van ruim honderd vierkante meter keurig en bepaald met enig vakmanschap egaliseerde. Onder degenen die het officiële begin van de naar schatting vijf jaar durende ruilverkavelingswerken bijwoonden, waren onder meer de leden van de plaatselijke kommissie, dijkgraaf A. E. Goethals van de Canisvlietpolder, de heren B. J. Franke, H. Schuring en J. A. Basting van de kul- tuurtechnische dienst en de irs. F. van Rossum en A. J. Beenhakker van het „Bouwbureau Werken Kanaal van Ter neuzen". Binnenschip op de Schelde gezonken Het Nederlandse motorbinnenschip „Jodi" is woensdagmorgen op de Schelde gezonken na een aanvaring met de bagger molen „Watergeus" ter hoogte van boei 112 bij Antwerpen. De schipper van de „Jodi", de 34-jarige Jan van der Vaart, afkomstig uit Dieren, kon met vrouw en twee kinderen bijtijds door de .Watergeus" worden gered. Van der Vaart is met voetkwetsuren in een ziekenhuis opgenomen. Plannen voor een groot rekreatiegebied Hulst Een groot recreatiegebied voor Hulst Kampeerterreinen, een hertenkamp, speel tuinen en een jeugdcentrum, parken en een uitspanning Ofschoon de verwezenlijking van dit grootse plan nog ver verwijderd lijkt, is het stadium van de prille wensdroom nu toch voorbij. Druk overleg binnen de be- stuurskringen van Hulst is momenteel gaande om aan de voornemens gestalte te geven. Als plaats voor het projekt wordt gedacht in de richting Liniedijk, Zeildijk, 't Jagertje en Schuddebeurs. Het terrein dat verschillende hectare groot zal wor den, zal een centrum moeten worden waar zowel de jeugd als de oudere mensen hun vertier kunnen vinden. Rijksbijdrage onmisbaar. Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, die ons een en ander in een onder houd meedeelde, noemde, en hoe kan het ook eigenlijk anders, de naam „Reinaert- tuin". Hulst is de stad van Reinaert dus moet hem ook dit gebied wel toevallen. Zodra het nu nog slechts in grote lijnen vastgelegde plan definitiever vormen heeft aangenomen zal de financiering moeten worden opgezet. Een belangrijke bijdrage uit de recreatiepot van het rijk zal hierbij onmisbaar zijn. Studenten brengen bezoek aan Zeeland. De „International Student Club te Wageningen zal op 19, 20 en 21 april a.s. een bezoek aan Zeeland brengen, in het bijzonder aan Noord-Beveland. De bedoe ling is, om met dit bezoek een bijdrage te leveren tot een beter kontakt tussen de buitenlandse studenten in Wageningen en Zeeland. De groep arriveert vrijdagmiddag in Kortgene. De studenten worden onderge bracht bij landbouwers op Noord-Beve land. In het reisplan zijn onder meer opge nomen een bezoek aan „De Wilhelmina- polder", een ontvangst door burgemeester D. A. Vermet van 's Heer Arendskerke. bezoeken aan Middelburg en Veere en de bezichtiging van gedeelten van de Delta werken. Uw PLAATS op de weg. HANGOREN... VOETBAL TELEURSTELLEND TOP-DUEL A.Z. V. V.—ARNEMUIDEN Een buitenstaander die zaterdag eens aan de Buitenweg te Axel ging kijken, kreeg bepaald niet de indruk dat hier twee hooggeplaatste elftallen binnen de lijnen waren. Mogelijk was het Axelse team hypernerveus, want hun technisch spel misten wij node. Ook Arnemuiden was niet groots en maakte nog al veel gebruik van lichaamskracht. Voor de stoere Arne- muiden-linksbuiten Klaas Poortvliet hebben wij grote bewondering. De wijze waarop hij zijn mede spelers tot goed spel inspireerde was het aankijken ten volle waard. In het Axelse elftal vonden wij stopper Geensen zeer goed, doelman Vanheijfte deed zijn werk be kwaam en linksbuiten van der Hout profiteerde goed van aarzelingen voor het doel van Arne muiden. DE WEDSTRIJD Vanaf het eerste tot het laatste fluitsignaal was de strijd uitermate spannend en de zenuwen van de echte supporters van bede kampen kregen het wel zwaar te verduren. De strijd ging vrijwel gelijk op en beide aanvallen kregen kansen. Na twintig minuten spelen ging het A.Z.V.V.- spandoek van de jeugdige supporters hoog de lucht in. Een snelle aanval over rechts, geleid door aan voerder Haak, bracht Borgt in schietpositie. De Axelse rechtbuiten maakte geen fout en met een schitterend schot passeerde hij doelman L. van Belzen kansloos. Maar de scheidsrechter keurde het fraaie doelpunt terecht af wegens buitenspel. Dit was voor A.Z.V.V. een desillusie, maar Arne muiden vatte moed en drukte de Axelaars op eigen helft terug. En in de 30e minuut namen „de vissers" de lei ding. Een snelle aanval over rechts deed de bal bij de vrijstaande Poortvlet belanden en met een goed schot opende hij de score (01). Nog was het niet genoeg en nauwelijks tien minuten later was het opnieuw raak. Axel-goalie Vanheijfte kreeg de bal niet goed onder controle en midvoor J. de Ridder was er als de kippen bij om de score te verhogen (0.2) Dit was het sein voor A.Z.V.V. om het tempo te verhogen en zowaar leverde dit resultaat op. Voor de knappe prestatie die A.Z.V.V. toen le verde hebben wij grote bewondering. Binnen drie minuten was de stand gelijk. Bij een geweldige scrimage voor het Arnemuiden-doel belandde de bal tot grote vreugde van al wat Axels was over de doellijn (12). Nog geen twee minuten later lag de bal weer achter van Belzen. Een hoekschop belandde bij linkshalf A. de Putter vlak voor de rust het terrein uiterst nauwkeurig joeg hij de bal fraai langs de paal (22). Bijzonder spijtig was het voor A.Z.V.V. dat inkshalf A. de Putter vlak voor de rust het terrein geblesseerd moest verlaten. M. van Alten kwam de opengevallen plaats innemen. In de 10e minuut na rust hing er een Axels doel punt in de lucht, Lensen ging alleen op doel af, maar miste grandioos. Een kwartier na rust nam A.Z.V.V. de leiding. Rechtshalf L. Dieleman gaf een hoge voorzet. Linksbuiten P. v. d. Hout was toen bijzonder attent en samen met de doelman sprong hij naar een hoge bal en niet zonder resultaat. Geen fraai doelpunt, maar wel zeer kostbaar (3.2) Nauwelijks twee minuten later kreeg Lensen weer een kans, maar weer zag hij geen kans om te scoren. In de 41e minuut kreeg linksbuiten P. v. d. Hout de kans om de strijd te beslissen, maar zijn onbe duidend rollertje leverde geen moeilijkheden op. In de 44e minuut kroop A.Z.V.V. door het oog van de naald. Op nauwelijks één meter van het doel kreeg Poortvliet een unieke kans om de balans in evenwicht te brengen, maar Vanheijfte stond precies op de goede plaats. Dit was het laatste wapenfeit, van het harde te leurstellende duel. JUNIOREN-WEDSTRIJDEN Zaterdag 13 april speelden enkele Axelse Ju niorenelftallen tegen Engelse junioren op Paas- tournée. De Axelse junioren, B I, moesten in de iets gro tere Engelsen hun meerdere erkennen. Eerst zagen de B's kans een 2—0 achterstand weg te werken, maar tenslotte verloren zij met 42 van Ilford. Het A I-elftal deed het beter en zij dwongen de Engelsen een 1 1 gelijk spel af. UITSLAGEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN. Axel IZeelandia I 02 A.Z.V.V. I—Arnemuiden I 3—2 Kats I-A.Z.V.V. II 3-0 Axel IIVlissingen III 13 Zwaluwse Boys ISpui I 20 PROGRAMMA VOOR HET WEEK-EINDE Odio IAxel I Middelburg III—Axel II V.V.N. I-A.Z.V.V. I VOETBALTOURNOOI VOOR DE SCHOOLJEUGD In de Paasvakantie namen de leerlingen van de Axelse Prinses Marijkeschool deel aan het voetbal- tournooi voor de Zeeuws Vlaamse scholen te Ter- neuzen. De jeugdige Axelse voetballers waren ingedeeld in groep A en zij boekten daar een fraai resultaat. Zij zagen kans om alle vier hun te spelen wed strijden in winst om te zetten met het formidabele doelgemiddelde van 17—2. De gedetailleerde uitslagen R.K. Jongensschool Tem.Pr. Marijkesch. 03 Openb. Lagere School Sas v. Gentidem 07 Zuidlandschool Terneuzenidem 12 Hervormde School Terneuzenidem 15 Voor leerlingen en onderwijzend personeel een prachtig resultaat. WIELRENNEN MET ZEVEN MAN OP KOP Zaterdag 13 april nam Richard Bukacki deel aan een Nieuwelingenkoers te Eeklo in België. Opnieuw wekte het rijden van onze plaatselijke favoriet veel vertrouwen. Hij streed steeds op het voorste plan en was herhaaldelijk bij uitlooppogin gen betrokken, o.a. samen met de Belg Willy de Naegel. Maar met nog enkele ronden te rijden duwden een zevental renners harder op de pedalen en toen was de afscheiding definitief. In de kopgroep twee Nederlanders, du Bois en Bukacki, alsmede de plaatselijke favoriet aldaar Erik de Vlaeminck. Nek aan nek kwamen de zeven renners naar de streep gestormd. Richard wist dat du Bois uiterst snel was, dus zat hij in het goede wiel. Maar enkele honderden meters voor de streep een onprettig incident. De Vlaeminck zag dat de winst aan z'n neus voorbij ging en hij wist niets anders te doen dan Richard aan z'n shirt terug te trekken om zodoende zelf als tweede te kunnen finishen, achter de onbereikbare du Bois. Tegen deze gang van zaken werd uiteraard geprotesteerd en TOEN TOONDEN TWEE JONGENS ZICH ZEER SPORTIEF. De Vlaeminck gaf ruiterlijk toe ge trokken te hebben en Richard toonde zich genegen zich tevreden te stellen met z'n zevende plaats. WIM DU BOIS WON MET MACHTSVERTOON DE PAASRONDE VAN AXEL VOOR NIEUWELINGEN Maandag 15 april 1963, 2e Paasdag, werden te Axel wielerwedstrijden gehouden voor Adspiranten en Nieuwelingen. De organisatie berustte bij A.W.S.C. „Volhar ding". Om 14.30 uur gingen 20 adspiranten van start voor 12 ronden, zijnde 25 km. Enkele ronden bleven de renners bijeen, maar reeds na 4 ronden ontsnapten Roosendaal uit Steen bergen en Mol uit Lewedorp. Deze twee knapen werkten bijzonder goed samen en zij verhoogden ronde na ronde hun voorsprong. Uiteindelijk moest de eindsprint de beslissing brengen en het was J. Roosendaal die met kleine voorsprong als eerste door de finish ging. DE UITSLAG 1. J. Roosendaal, Steenbergen 25 km. in 37 min. 10 sec.; 2. H. Mol, Lewedorp; 3. L. Borgers, Os- sendrecht; 4. C. v. d. Sijpt, Koewacht; 5. A. de Milliano, Roosendaal; 6. W. de Schepper, Koe wacht; 7. H. Franse, 's Heerenhoek; 8. J. van Meer, Lepelstraat; 9. W. Rijk, Goes; 10. J. Lens, Vlissingen; 11. A. v. d. Dries, 's Heerenhoek; 12. E. v. d. Velde, Oudelande. Om ongeveer 15.30 uur kwamen een vijfentwin tigtal nieuwelingen aan de start voor een wedstrijd over 70 kilometer, verdeeld in 35 ronden. Aller belangstelling ging natuurlijk uit naar de plaatselijke renner Richard Bukacki. Zijn suppor ters kregen een grote teleurstelling te verwerken, want na nauwelijks vijf ronden rijden kwam er een valpartij voor, waarvan Richard het ernstigste slachtoffer was. Hij moest op een brancard een wo ning langs het parcours worden binnengedragen. Dokter Schiltman was spoedig ter plaatse en liet hem per auto naar zijn woning vervoeren. Hij moest voorlopig enkele dagen het bed houden. Zo verdween voor vele Axelaars een aantrekkelijk aspect uit deze wedstrijd. Bijzonder spijtig was het ook voor de sympathieke Gaby Minneboo uit Heenvliet dat hij kwam te vallen. Eerst was z'n fiets nogal beschadigd en tot overmaat van ramp brak hij even later een clips, waardoor fel doorzetten voor hem niet mogelijk was. Toch reed hij naar een knappe derde plaats. Wim du Bois zat bij de valpartij voor in de groep en hij kon normaal doorfietsen. Hij nam dan ook onverwachts een grote voorsprong die voor de achtervolgers niet te overbruggen bleek. Du Bois toonde zijn grote kracht en reed geheel op eigen kracht ruim één minuut voor zijn concurrenten uit. Nu en dan „plakten" enkele achterblijvers aan z'n wiel, maar dan toonde hij zich zeer sterk en schud de hen van z'n wiel. Enkele ronden voor het einde leverde hij nog maals een keurige prestatie, want in een sterke eindrush verhoogde hij zijn voorsprong tot 2 mi nuten en 33 seconden. DE UITSLAG 1. W. du Bois, Zuidzande 70 km. in 1.49.10; 2. W. de Wilde, Oudelande op 2 min. 33 sec. 3. Gaby Minneboo, Heenvliet; 4. H. van Koeve- ringe, Axel; 5. W. de Feber, Sluiskil; 6. L. de Smit, Hoofdplaat; 7. C. Rentmeester, Hulst; 8. E. Voerman, Westdorpe; 9. J. van Peer, Bergen op Zoom; 10. C. Goossens, Abbenbroek; 11. O. de Wolf, Oostburg; 12. J. Mesu, Arnemuiden; 13. A. Kornelis, Biervliet; 14. P. Dekker, Borssele; 15. J. v. d. Groesen, Made; 16. G. Sturm, Vlissingen; 17. J. v. Hoeve, Zuidzande; 18. A. v. d. Wege, Zaamslag. JEUGDSCHAKEN UITSTEKENDE VORM VAN MARTIEN RINN LEIDDE TOT PROMOTIE In Reserve groep D voor het Zeeuwse Jeugd kampioenschap werd de strijd om de eerste plaats, louter een D.S.Z.-aangelegenheid, daar de beslis sing brengende partij gespeeld werd door Ko van Ham en Martien Rinn. Martien wist deze partij op fraaie wijze te winnen en zal daarom als 2e Axelaar voor het volgende kampioenschap uitkomen in de Zeeuwse titelgroepen, waarin Zeelands 12 beste jeugdschakers vertegenwoordigd zijn. AUTOSPORT PAASRIT „M.A.C.A." Op tweede Paasdag, 15 april j.l„ hield cfe „Mo tor- en Automobiel Club Axel" de Paasrit voor Automobilisten. De uitslag was 1. A. van Esbroek, Sluiskil 15 strafpnt.; 2. J. Risseeuw, Zuidzande 276 strafpnt.; 3. J. Verstraten, IJzendijke 277 strafpnt.; 4. L. Basting, Zuidzande 277 strafpnt.; 5. D. A. J. Haak, Hoek 296 strafpnt.; 6. J. de Regt, Biervliet 296 strafpnt.; 7. S. van Hoeve, Axel 304 strafpnt.; 8. B. A. Dieleman, Axel 308 strafpnt.; 9. G. Mol, Zaamslag 311 straf pnt.; 10. M. Boogerd, Zaamslag 316 strafpnt.; 11. C. van Antwerpen, Zaamslag 317 strafpnt.; 12. A. A. van Veen, Sluiskil 322 strafpnt.; 13. G. Schout, Goes 322 strafpnt.; 14. F. Wisse, Terneuzen 323 strafpnt.; 15. G. Luijk, Kloetinge 325 strafpnt.; 16. B. van Opdorp, Sas van Gent 329 strafpnt.; 17. A. Dees, Terneuzen 330 strafpnt.; 18. H. J. Houg, Axel 335 strafpnt.; 19. J. J. van Drongelen, Terneuzen 345 strafpnt.; 20. P. A. van Fraaijen- hove, Axel 356 strafpnt.. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat op de verschillende plaatsen aange brachte papierbakken soms op baldadige wijze worden beschadigd. Zij verzoeken alle inwoners, en in het bijzonder de ouders, er aan te willen medewerken dat be schadiging van die papierbakken zoveel mogelijk- wordt voorkomen. Wanneer men baldadige handelingen opmerkt wordt verzocht daarvan mededeling te doen aan de politie of de gemeentesekretarie. AXEL, 16 april 1963. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Sekretars, P. G. v. d. Bosse. De Burgemeester, M. K. van Dijke. „De fietser drukt' de automobilist naar het mid den van de weg, met als gevolg dat vele automobi listen teveel tegen het hart van de weg rijden om een vlotte afwikkeling van het verkeer mogelijk te maken". Dit is een van de konklusies, die uit een onlangs gehouden enquête onder tachtig in ons land geaccrediteerde buitenlandse diplomaten naar voren sprong. Een bijna unanieme veroordeling van men sen, die wat meer in de wereld hebben rondgeke ken dan de meesten onzer, en van wie bovendien verwacht mag worden dat zij een ruime kijk op be paalde zaken hebben en tot oordelen bevoeegd zijn. Iedere automobilist, die wel eens met zijn auto voor een stoplicht heeft staan wachten en wie doet dat niet op zn tijd zal hebben ervaren dat talloze fietsers en bromfietsers zich dan vóór hem opstellen, en dan als het licht groen is geworden als uitzwermende bijen voor hem blijven rijden, zó lang dat op z'n mnst moet worden gesproken van een „storing in de vlotte afwikkeling van het verkeer". Het is om dergelijke storingen te helpen voorko men, en om de vlotheid van het verkeer te helpen bevorderen, dat het Verbond voor Veilig Verkeer in zijn kernthema-aktie „uw plaats op de weg" een beroep doet op de fietser een bromfetser om zoveel mogelijk rechts te houden, niet met z n drieën of méér naast elkaar te rijden, niet ondoordacht of met ploegjes tegelijk in te halen, en ook bij stop lichten rechts te blijven. Voor wat betreft het (wan) gedrag van zoveel fietsers en bromfietsers bij stoplichten weet "het Verbond zich gesteund door de wet, die immers spreekt van „opstellen in volgorde van aankomst" bij verkeerslichten. Een term overi gens, die ook bestuurders van motorfietsen en scoo ters zich wel eens in herinnering mochten bren gen... Het is echter niet van deze (wettelijke) zijde, dat het Verbond deze vorm van wangedrag in het ver keer wil benaderen. Neen, het wil het vooral be zien van de kant van het gewone, menselijke fat soen. Een van de meest elementaire gedragsregels is die, waarin wordt gezegd "dat dringen niet netjes is..." „Netjes op je beurt wachten. Eerst grote mensen, dan hangoren", zeggen veel huis vaders tegen hun kroost als dat aan tafel bijvoor beeld éérst wil opscheppen. En juist diezelfde huis vaders zijn het, die in hun haast om aan diezelfde tafel te komen als ze van hun werk komen bij het eerste het beste verkeerslicht deze vermaning ver geten schijnen te zijn. En dat is triest, vooral voor henzèlf, want daarmede plaatsen zij zichzelf in de groep van de... hangoren. Daarom houd meer rechts, maakt meer ruimte. Blijf op de plaats, die u is toegewezen. Blijf op. üw plaats op de weg

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 3