Seis over de Geschiedenis van Axel XXXI Vervolg Franse Tijd SPORT MUTATIES BEVOLKING VERTROKKEN P AASLEKKERNIJEN Omdat er zoveel gevorderd werd en men ten einde raad was, werden Jozias Paulus en Jan Huyssen naar Brussel gezonden met het verzoek, geen paarden meer te moeten leveren, daar immers alle requisities met de nieuwe orde waren afge schaft. Er waren geleverd 248 paarden en 50 wa gens bespannen met twee paarden, dus ook nog 100 paarden van in totaal aanwezige 23 paarden. De inwoners van deze streek werden aangemaand zich te behelpen, omdat alles werd geleverd aan de vrienden en verlossers. Echter waren voor het bebouwen van deze streek minstens 800 paarden nodig. Toen de 2 afgezanten te Brussel waren ge komen, werd hun aangezegd, dat ze voor vergoe ding te Aalst moesten zijn en te Aalst werd hun medegedeeld, dat ze te Gent zouden gaan. Maar commissaris Guerdes Gelees zei hun, dat er te wei nig uitgetrokken was om aan hun verzoek te vol doen. Ze werden dus van het kastje naar de muur gestuurd en hun Franse vrienden stuurden hen met ledige handen naar huis. Alle besluiten en Wetten moesten in het Frans worden gesteld, want zij moesten echte Fransen worden. Toch treffen we veel brieven aan in de 2 talen naast elkaar opgesteld en ook nog wel in het Hollands alleen, want er waren maar enkelen, die de Franse taal machtig waren. De tijdrekening moest ook veranderd worden. Voortaan zou gerekend worden met een jaar van 12 maanden, elk van 30 dagen, terwijl de over blijvende 5 of 6 dagen in september feestdagen zouden zijn, die dan sansculottes of jours comple- mentaires zouden heten. Het jaar begon met 22 sep tember en tot 22 oktober heette het Vendemiaire of wijnmaand, vervolgens Brumaire of Nevelmaand, Frimaire of Wintermaand, Nivose of Sneeuwmaand, Pluviose of Regenmaand, Ventose of Windmaand, Germinal of Kiemmaand, Floreal of Bloeimaand, Prairial of Grasmaand, Messidor of Oogstmaand, Thermidor of Warmtemaand en tot 17 september Fructidor of Fruitmaand. De 'fortifikaties van Axel werden langzamerhand gesloopt. 5 Februari 1795 waren er al 200 arbei ders mee bezig, maar de poorten waren er toen nog. In 1805 en 1806 werden ook deze afgebroken en de vestinggrachten gedempt en kwamen op die plaatsen een weg in plaats van de ophaalbruggen. De Landpoort had gestaan, waar nu de Noordstraat overgaat in de Stationsstraat en de fundamenten van de Zeepoort zijn teruggevonden voor de winkel van Chr. Vinke tegenover de Ka'aiwal. Oranjekleuren mochten niet meer gedragen wor den, maar verplicht was het dragen der Tricolore (Franse kleur) en we treffen een bevel aan, dat als iemand de poort binnenkwam en de tricolore niet droeg, deze zou gearresteerd worden. Ook moest op bevel feestgevierd worden, n.l. 6e Messidor 4e jaar moest een feest van de landbouw gehouden worden en de 10e pluviose van het 4e jaar moesten alle funktionnarissen bij elkaar komen om te vieren van het feest ter herdenking van de GEDENKWAARDIGE EN RECHTVAARDIGE STRAF van de laatse koning der Fransen (Ar chief No. 579). Aan die feesten zullen de gewone Axelaars wel niet meegedaan worden. Het was geen feestelijke tijd. Een uitzondering moeten we misschien maken voor notaris De La Fontaine. Bo vendien moesten alle ambtenaren de verklaring af leggen, dat zij zich ernstig verbonden wisten aan de Republiek en een eeuwige haat hadden aan het koningschap. In de kladnotulen 5e jaar der Republiek staat het bevel, dat de kerken, wier priesters de eed van trouw aan de Republiek niet afgelegd hebben, zul len gesloten worden. In Koewacht, Overslag, Zuid- dorpe en Boschkapelle weigeren de priesters de eed van trouw af te leggen en daar worden de kerken gesloten. Later komt er op Boschkapelle een pries ter, die de eed van trouw aflegt en deze vraagt om de kerk te openen (Archief No. 728). De akteboe- ken der Ned. Herv. Kerk waren naar Middelburg gezonden. Op 9 november 1794 waren de predi kanten naar Middelburg gevlucht en was ook de schoolmeester D. Buize was van 7 december tot 23 mei 1795 afwezig. Augustus 1795 was Ds. Steen bakker teruggekomen. De Kerkeraadsvergadering wordt nu bijeenkomst genoemd. En er kwam be richt, dat voortaan het Staatstractement voor de predikant niet meer zou uitgekeerd worden. Er mo gen geen kollektes voor de predikant gehouden worden, maar er worden vrijwillige bijdragen ge vraagd aan de gemeenteleden. De personen, die uit Axel naar Middelburg ge vlucht waren, waren zo langzamerhand terugge komen. Notaris de Lozanne had verlof gevraagd zich hier weer te mogen vestigen, wat toegestaan werd. Ook de griffier van vóór 1794 Elias Scho- vel, schrijf een brief, waarin hij vraagt om ophef fing van het beslag en teruggave van de goederen aan zijn zuster toebehorende, wat later werd toege staan, voorzover het gemeentebestuur daar recht toe heeft. Alleen Jozias Paulus stemde tegen dit verlof. Onder keizer Napoleon werd de conscriptie of gedwongen krijgsdienst ingevoerd. V/e lezen van een Charles de Ruyter, inscrit, die gevlucht was en van een Abraham van Tatenhove. De deser teurs en hun ouders werd bedreigd met strenge straffen. Foupault, prefect van het Departement van de Schelde, bedriegt hen, dat zij bij gevangenname naar de galeien zullen gezonden worden en de ouders zouden beboet worden met 1500 francs. Daarom moeten de bezittingen der ouders opge geven worden. Verder lezen we, dat er gevraagd wordt, welke burgers willen contribueren voor de onkosten van een landing in Engeland. Maar ook werd uitgeschreven een gedwongen lening (Em- prunt forcé). De minste aanslag was 50 livres. (No. 479). Verliezen werden ook geleden door de assignaten of Frans papieren geld, waarmee de Fransen vroeger alles, wat zij kochten betaald had den. Die assignaten kwamen eerst op een twintigste van hun oorspronkelijke waarde en waren later waardeloos papier. De komst der Franse broeders bracht een algehele verarming onder de burgers van Axel. DE JONGE. VOETBAL A.Z.V.V.-GESCHUT STOND VOOR DE RUST OP SCHERP IN ZIERIKZEE LENSEN SCOORDE VIERMAAL A.Z.V.V. heeft zaterdag j.l. tegen M.E.V.O. in Zierikzee geen halve maatregelen genomen. In een weinig spannende wedstrijd, die echter wel zeer goed voetbal liet zien, wonnen de Axelaars geens zins geflatteerd met 9 1. MOEILIJKHEID Nog voor de wedstrijd begon zat men al met de handen in het haar. Wat was het geval De voor deze wedstrijd aangewezen scheidsrechter uit Ber gen op Zoom kwam niet opdagen. Wat nu te doen? Iemand uit Zierikzee werd bereid gevonden de wedstrijd te leiden. Maar hoe zal dat gaan Uit eindelijk werd de knoop doorgehakt en men besloot onder leiding van de heer Simmens te spelen. Deze scheidsrechter was enkele jaren geleden gestopt en dat is wel bijzonder jammer. Want de manier waarop hij het spel volgde en zijn beslissingen wa ren uiterst korrekt. Algemeen was men van oordeel dat men zo'n goede scheidsrechter nog niet te vaak heeft. DE WEERSOMSTANDIGHEDEN De weersomstandigheden voor het spelen van een voetbalwedstrijd waren niet bepaald ideaal. Een zeer harde wind stond schuin over het veld. Het veld was voortreffelijk bespeelbaar. Het was A.Z.V.V. dat zich snel en goed aan de omstandigheden aanpaste. Met kort spel, uitge voerd laag langs de grond, maar bovendien zeer nauwkeurig, werd M.E.V.O. iets tegen wind spe lend, direkt op eigen helft teruggedrongen. Na de thee was de ploeg uit Zierikzee iets meer in de aanval, maar hun spel was vrijwel zonder ge vaar voor de homogene Axelse ploeg. DE WEDSTRIJD Onmiddellijk liep A.Z.V.V. ontzettend hard van stapel. Voor rust moest M.E.V.O. dan ook diep buigen voor de zeer snelle aanvallen, waaraan het gehele elftal deelnam. Reeds na 5 minuten spelen gaf linksbuiten P. v. d. Hout zijn ploeg een morele ruggesteun, door onvoldoende ingrijpen doeltreffend af te straffen. (0-1). Nauwelijks twee minuten later bracht aanvoerder Haak de handen op elkaar. Van buiten het straf schopgebied loste hij een fantastisch mooi afstands schot, dat jammer genoeg tegen de kruising van paal en lat uiteenspatte. Maar dit betekende slechts uitstel want in de 9e minuut zag Lensen dat doelman Bijdevaate iets te ver voor zijn doel stond en van zeker 25 meter joeg hij de bal hoog en hard in de touwen. (02). Dat er hard werd geschoten bewees het feit dat de voortreffelijke Zierikzee-doelman herhaaldelijk de bal los moest laten. Zo liet hij na 17 minuten spelen een schot van Haak los en dat was voor Borgt genoeg om zijn ploeg naar 0.3 te schieten. Na 26 minuten vergrootte A.Z.V.V. haar voor sprong. Bij een hoekschop kreeg Lensen de bal te pakken. Passeerde enkele tegenstanders binnen het strafschopgebied, liet van zijn voet een effektvol boogballetje los, dat uiterst nauwkeurig in de bo venhoek terecht kwam. (04). Daarna vielen binnen zes minuten drie doel punten. Eerst rondde van der Hout een solo-aktie van De'kker beheerst af (05), waarna in de 31e minuut een soortgelijke kombinatie ontstond tussen Haak en Dekker. Nu was het Dekker die voor het beslissende tikje zorgde (06). Nog was A.Z.V.V. niet tevreden en na 35 mi nuten spelen bepaalde Lensen de rust op 07. Na rust was de bal nog maar nauwelijks aan het rollen of hij lag weer in het doel. Borgt gaf een voorzet en via de rug van één der M.E.V.O.- verdedigers caramboleerde de bal langs een ver geefs grijpende doelman (08). De tweede helft was een kwartier oud toen de Axelse verdediging zich even verkeek op een door de wind van richting veranderde bal. Rechtsbuiten Lupgens doorzag deze situatie en" hij zag kans om de één voor M.E.V.O. op het score-bord te bren gen. (1—8). Twaalf minuten voor het einde verhoogde A.Z.V.V. nog haar voorsprong door middel van een strafschop. Lensen plaatste zich achter de bal en feilloos joeg hij de bal op schouderhoogte in de hoek. (19). Wel een iets eenzijdige wedstrijd, maar het Zie- rikzeese publiek was vol lof over de Axelse ploeg. Hun techniek en taktiek werd door allen geroemd. Eén van de beste spelers in de ploeg vonden wij linksbinnen Jaap Lensen. Hij voorzag zijn mede- voorwaartsen van schitterende afgemeten en ver zuimde ook zelf niet te schieten. De zege kreeg nog meer gestalte toen men later vernam dat Dinteloord een punt had verspeeld bij Chrislandia, waardoor A.Z.V.V. gelijk in verlies- punten kwam. VOORTREFFELIJKE PRESTATIE A.Z.V.V.'s tweede elftal reisde zaterdag j.L ook naar Schouwen en Duiveland en wel naar Bruse- Boys in Bruinisse. De Axelse reserves leverden een voortreffelijke prestatie. Zij bezorgden hun tegenstanders op eigen veld een kleine-, maar uiterst nuttige 10 neder laag, dankzij een doelpunt gescoord door G. Hame link. Hoewel het elftal met enkele invallers speelde, maakte het een betere indruk dan in de laatste wedstrijden. Het belangrijkste punt was dat met inzet van alle krachten werd gespeeld voor een goed resultaat. AXEL HEEFT EEN KAMPIOEN Het is nog vroeg in het jaar, maar toch zijn we in Axel reeds een kampoen rijk. Bij de v.v.-,,Axel" kon zaterdag j.l. de kam- pioensvlag in top voor een juniorenelftal, n.l. voor BI. De jongens van aanvoerder Piet Penne wonnen zelfs van Sluiskil BI en zijn daardoor voor de andere elftallen onbereikbaar geworden. Speciaal het aanvalsquintet van de jeugdige Axelaars bleek in de competitie een uitermate sterke linie. Proficiat jongens UITSLAGEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN Nieuw Borgvliet IAxel I 00 MEVO I-A.Z.V.V. I 1-9 Bruse Boys IA.Z.V.V. II 01 SET II-Axel II 1-2 Spui INieuwdorp I 30 PROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE A.ZV.V. IArnemuiden I Axel IZeelandia I (2e Paasdag) Kats IA.Z.V.V. II Zwaluwse Boys ISpui I WIELRENNEN WIELER-COMPE TIT IE Jaarlijks worden in Zeeland een groot aantal wielerwedstrijden gehouden voor Nieuwelingen en Adspiranten. Om deze wedstrijden aantrekkelijk te maken, ook voor renners van buiten Zeeland, is het de be doeling hieraan een competitie te verbinden en uiteraard daarvoor een prijs beschikbaar te stellen. (Natuurlijk naast de normaal te verdienen prijzen). Reeds een groot aantal wielercomité's werden be naderd. We noemen, Axel, Groede, Sluiskil, Oude- lande, Temeuzen, Middelburg, Colijnsplaat, 's Hee- renhoek, Nieuwvliet, Hansweert, IJzendijke, Lewe- dorp, Kwadendamme, Zuiddorpe, Westdorpe, Hei kant, Hoofdplaat, Clinge, Souburg, Cadzand, Ka- pelle, Oostburg, Boschkapelle en Biervliet. De eerste wedstrijden voor deze competitie staan reeds vast Axel op 15 april, Sluiskil op 4 mei. Hét is de bedoeling dat in iedere course -yijftien renners punten ontvangen, naar gelang hun klas sering. BUKACKI LEVERDE SCHITTERENDE PRESTATIE IN HET BELGISCHE ADEGHEM J.l. zondag 7 april nam onze plaatselijke Nieuwe ling Richard Bukacki deel aan een wielerwedstrijd in Adeghem over 75 km., verdeeld in 7 grote en 8 kleine ronden. Ruim vijftig renners verschenen aan de start, waaronder vele sterke Belgen. Maar Richard liet zich door al die namen niet imponeren en reed een uiterst sterke wedstrijd. De eerste ronden hield hij zich rustig in het pe loton, maar toen op een gegeven moment Dullaert en du Bois een voorsprong hadden opgebouwd van ruim 1 minuut vond hij het genoeg. In het parcours lag een steile heuvel en daar sloeg Bukacki zijn slag. In een felle demarage rukte hij het compakte peloton uiteen en ging alleen op jacht naar de koplopers. Op slechts een halve ronde maakte hij zijn achterstand goed en gedrieën joe gen de koplopers verder. Praktisch het gehele verdere verloop van de wed strijd bleven zij bijeen en onze stadgenoot was in deze ontsnapping de grote animator. Hij reed veel op kop en tegen het einde was het zelfs zo dat zijn medevluchters bijna leeg gereden waren en bijna geen werk meer konden doen. Jammer genoeg za gen toen drie renners uit de achterhoede kans om bij te komen en zelfs de leiding over te nemen. De eindsprint werd tenslotte een Belgische aangelegen heid, du Bois werd vierde en Bukacki finishte schitterend als zesde in dit sterke veld. Als aardige bijzonderheid kunnen we nog ver melden dat Richard de bergprijs op z'n naam schreef. Dit bericht zal al z'n trouwe supporters goed doen 1 ZATERDAG NAAR EEKLO OF ST. DENIJS-WESTREM A.s. zaterdag 13 april gaat Richard Bukacki weer van start in België. Hij neemt dan deel aan een wedstrijd in Eeklo óf St. Denijs-Westrem. Een goede gelegenheid om hem aan het werk te zien voor zijn supporters. WIELERWEDSTRIJDEN TE AXEL Op 2e Paasdag organiseert het aktieve bestuur van de Axelse wielersportvereniging „De Volhar ding" een tweetal wielerwedstrijden te Axel. Allereerst gaan de Adspiranten van start. Bij deze renners zien we o.a. de bekende H. Mol uit Lewedorp, alsmede G. v. d. Sijpt uit Koewacht, D. Faas uit Temeuzen, J. v. Wanrooij uit Sas van Gent en W. Rijk uit Goes. De Adspiranten rijden een afstand van 25 km. De meeste belangstelling gaat natuurlijk uit naar de wedstrijd voor de Nieuwelingen, want daar start de veelbelovende Axelse renner Richard Bukacki. Hij zal het voor eigen publiek niet ge makkelijk krijgen, want bij de deelnemers zijn Gaby Minneboo uit Heenvliet, Wim du Bois uit Zuid- zande, Wim de Wilde uit Oudelande, J. Kools uit Ossendrecht, C. Rentmeester e.a. uit onze omge ving starten ook Willy de Feber uit Sluiskil, Eddy Voerman uit Westdorpe en A. v. d. Wege uit Zaamsag. De Nieuwelingen rijden 70 km. SCHIETEN PRIJSSCH1ET1NG Op 2e Paasdag organiseert de heer W. Verhelst een schieting op de liggende wip. De schieting wordt gehouden bij café „Benelux" aan de Nieuwendijk. HENGELEN ZEEHEN GEL WEDSTRIJD Zondag 7 april organiseerde het Zeehengelcomité IJzendijke een Zeehengelwedstrijd in de Wester- schelde tussen Hoofdplaat en Nummer Eén. Er waren in totaal een kleine zevenhonderd deel nemers. Onze stadgenoot, de heer J. A. Roose, legde beslag op de 15e plaats met 160 punten. AXEL TOT EN MET 31 MAART 1963. Gerrits, Reinier H. W. van Villapark 14 naar Elsloo; de Blaeij, Francois van P. Paulusstraat 22 naar Breda; van Meurs, Tanneke J. van Oudeweg 31 naar Breskens; de Bruijne, Johanna e.v. van den Broeke van Julianastraat 89 naar Rotterdam VESTIGING IN DE GEMEENTE Leenders, Johannes P. van Venlo naar de Ruyter- straat; Geeve, Johan A. van Rhoon naar Zeestr. 1; Vos, Gerrit van Zwijndrecht (Salonwagen) naar Nieuwendijk; Brokx, Angelina J. M. van Zwijn drecht (Salonwagen) naar Nieuwendijk; Vos, Ma rianne J. van Zwijndrecht (Salonwagen) naar Nieuwendijk; Neggers, Henricus W. J. van Dene kamp (Salonwagen) naar Hospitaalstraat; van Kerkoerle, Maria P. van Denekamp (Salonwagen) naar Hospitaalstraat; Neggprs, Adriana M. van Denekamp (Salonwagen) naar Hospiaalstraat Neggers, Johannes H. van Denekamp (Salon wagen) naar Hospitaalstraat; Neggers, Petronella van Denekamp (Salonwagen) naar Hotspitaalstr.; de Wit, Laurentius T. J. M. van St. Odilienberg naar Sigelweg 1; Schreurs, Wilhelmina J. T. van St. Odilienberg naar Singelweg 1; Visser, Cornelis J. van Enschede naar Zeestraat 12; de Hulster, Anthony D. van Groede naar Bylocqueplein 14bov. Brakman, Adriana J. van Groede naar Bylocquepl. 14 bov.; Overdulve, Leuntje C. w.v. Cornelissen van Zaamslag naar Wijk P 1; Verkouw, Hendriena van Dordrecht naar Noordstraat 32; Scheele, Jan M. van Terneuzen naar van Middelhovenstraat 36; Hamelink, Maria van Terneuzen naar van Middel hovenstraat 36; Scheele, Geertruida van Terneuzen naar van Middelhovenstraat 36; Scheele, Jacob van Terneuzen naar van Middelhovenstraat 36. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE van de Velde Hendrik met gezin van Polenstr. 50 naar Hospitaalstraat 6; Mattens, Josephus M. met echtg. van Polenstraat 46 naar Kanaalkade 20; Clauwaert, Gustave M. met gezin van Polenstr. 48 naar Noordstraat 50; Cappon, Jannis A. van Hos pitaalstraat 6 naar Kanaalkade 23; der Putter, Jacob C. met gezin van Wijk K 1 naar Noordstraat 45; van de Velde, Levinus met echtg. van Polenstr. 40 naar Kanaalkade 16; Hamelink, Jacoba w.v. Martin van Singelweg 49 naar Singelweg 28; Dieleman, Suzanna van Bylocquestraat 3 naar Wijk N 65; Rouw, Jacob met echtg. van Emmastraat 58 naar Singelweg 49. AANTAL INWONERS DE GEM. AXEL op 28 februari 1963 7860. od 31 maart 1963 7879, Recept voor 4 personen „VOGELNESTJES" (zandtaartjes 15 stuks) Voor het deeg 200 g. (2J/2 kopje) bloem, 150 g. boter of mar garine, 100 g. (ruim 1 kopje) basterdsuiker, 1 thee lepel zout. Voor de moccacrème 75 g. (1 kopje) maizena, 10 g. (1 eetlepel) suiker, 1 eierdooier, 1 dl. kopje) melk. 150 g. boter of margarine, 75 g. kopje) poedersuiker, 2 le pels sterk koffie-extract, enkele kleine paaseitjes. Voor het deeg de bloem, zout en basterdsuiker in een kom zeven. De boter of margarine toevoe gen en met 2 messen in kleine stukjes snijden. De bestanddelen vlug tot een gelijkmatige soepele deeg bal kneden. Het deeg enge tijd laten rusten. Het deeg op een met bloem bestoven tafel uitrollen tot een lap van 1/3 cm. dikte. Met behulp van een rond uitsteekvormpje of een glas van 7 cm. mid dellijn 30 koekjes uitsteken. De afsnijdsels samenkneden, opnieuw uitrollen en uitsteken. De koekjes op enige afstand van elkaar op een vetgemaakt bakblik leggen. De koekjes in een vrij warme oven in 20 a 25 minuten gaar en lichtbruin bakken. De koekjes van het bakblik nemen en laten afkoelen. Voor de moccacrème de maizena en suiker door elkaar roeren en met een weinig koude melk tot een dik papje aanmengen. De eierdooier er door roeren en het mengsel zonodig met nog iets koude melk verdunnen. De rest van de melk aan de kook brengen. De hete melk onder goed roeren aan het eimengsel toevoegen. De massa in de pan terug gieten, al roerende aan de kook laten komen en even laten doorkoken. De vla laten afkoelen. De boter of margarine met de gezeefde poeder suiker tot room roeren, maar niet langer dan no dig is, om een gelijkmatige massa te krijgen. De koude vla bij kleine hoeveelheden tegelijk erdoor roeren. Zoveel koffiepoeder (aangemengd met wei nig water) of koffie-extract druppelsgewijs door de crème roeren tot hij goed van smaak en kleur is. De helft van de koekjes met een dun laagje moccacrème bestrijken. De overige koekjes er op leggen. De rest van de moccacrème in een spuitzak over doen en in de vorm van een nestje op de koekjes spuiten met een niet te grove spuitmond. Met het spuiten aan de buitenkant beginnen en in. de rondte naar het midden spuiten. In het nestje enkele kleine paaseitjes leggen.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 3