Christus' dnoil m Gimlilrlijke moord LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 13 APRIL 1963 77e Jaargang No. 27 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktle en Administratie Axel. Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK ZELFS DE SCHIJN VAN RECHTMATIGHEID ONTBRAK Het proces tegen Christus is als straf zaak niet anders geweest dan een weerzin wekkende verdraaiing van recht en recht spraak en het drama van Golgotha is een klassiek voorbeeld van een gerechtelijke moord. De veroordeling door de Hoge Raad geschiedde tijdens een zitting die niet rechtsgeldig was en op getuigenver klaringen die ver bezijden de waarheid bleven. Het vonnis van Pilatus uitge sproken nadat deze „rechter" zelf herhaal delijk de onschuld van de beklaagde had betuigd was de laffe uitspraak van de op zijn rust gestelde Romein, die het joodse volk slechts zag als een troep onbeschaafde bijgelovigen. De zitting van de Hoge Raad had in de nacht plaats in het huis van de hogepries ter. Alleen om deze redenen al voldeed het proces niet aan de eisen van de Wet. Men mocht geen zitting houden in deze woning en men mocht niet 's nachts vergaderen. Géén zitting mocht beginnen vóór het morgenoffer. En bovendien mochten op deze dag geen halszaken worden berecht, en wel om twee redenen. Op feestdagen en op Sabbath mochten geen rechtszittingen worden gehouden. Maar een doodvonnis mocht pas worden uitgesproken op de dag na de zitting. Men kon dus ook geen zit ting houden op de dag voor een feestdag of Sabbath en de rechtszaak mocht in geen geval wonden behandeld in de nacht voor Jezus' dood. Dit is dus het juridisch fundament, waarop deze komedie van het recht be rustte. Een schijn van wettigheid trachtte men naderhand aan hst proces te geven, maar ook dit mislukte schromelijk. Er werd tijdens de procedure zo ergerlijk ge knoeid, dat één van de vele fouten in een rechtsstaat voldoende zou zijn geweest, voor een vernietiging van het vonnis. Uit de hele gang van zaken blijkt dat men besloten had, ds beschuldigde ter dood te veroordelen, al lang voor het pro ces een aanvang nam. De Hoge Raad ibclit mensen die tegen Jezus wilden ge tuigen. Maar de Wet vorderde dat in der gelijke gevallen eerst de getuigen werden gehoord die een verklaring konden afleg gen ten gunste van de beschuldigde. Men list dat zonder meer achterwege. Getuigen die tevoren bewerkt waren, werden ge hoord, opdat men uit hun verklaringen de aanklacht kon opmaken voor een misdaad, waarop de doodstraf stond. Het hele ge beuren ging echter te haastig en de getui gen waren niet goed afgericht. Bij het aan geven van de omstandigheden bijvoorbeeld was er geen overeenstemming. De Wet eiste echter minstens twee ge lijkluidende verklaringen. Tenslotte had men er twee die kwamen vertellen dat Christus de tempel had gelasterd. Maar ook in dit geval klopte het getuigenis niet en uit het vervolg van het proces blijkt dat de rschters deze beschuldiging ten slotte niet hebben aanvaard. Dwang Na deze mislukkingen probeerde men Jezus te dwingen, onder ede een verklaring over zichzelf af te leggen. Men mocht ech ter zo niet handelen: volgens de Wet mocht geen aangeklaagde tot een bekente nis worden gedwongen. Het vonnis dat tenslotte volgde was vol komen in strijd met de Wet. Het werd uitgesproken zonder nader onderzoek, op een beschuldiging die uitsluitend was ge grond op de verklaring van de aange klaagde. Bovendien werd het geveld bij akklamatie terwijl volgens de voorschriften ieder afzonderlijk zijn mening moest uit spreken, die met de motieven door de schrijvers moesten worden opgetekend. En verder mocht het vonnis niet worden uitge sproken op de dag, waarop de zaak werd behandeld. Er is wel gezegd dat een morgenzitting van het Sanhedrin werd gehouden om de beslissing achteraf te wettigen. Maar in dat geval bleef ook deze zitting onwettig, want er werden geen getuigen gehoord. En bovendien rekenden de Joden de dag van avond tot avond. Het vonnis bleef dus uitgesproken op dezelfde dag als waarop de zitting werd gehouden. Bij Pilatus werd de tragi-komedie voort gezet. Zonder aanklacht kon bij de Ro meinen geen strafproces worden gevoerd. Men diende nu een klacht in van drie punten: het volk wordt opgeruid, de aan geklaagde verbiedt het betalen van belas ting en beweert bovendien koning te zijn. Men zou het majesteitsschennis kunnen noemen, een buitengewoon ernstig vergrijp in de ogen van de Romeinen. „Ik was mijn handen" Pilatus onderzocht de zaak maar hij kon niet aan het bewijs van schuld toe komen. Hij stuurde de beschuldigde naar Herodes omdat deze tot diens rechtsgebied zou be horen. Men kent de geschiedenis. Daarna stelde Pilatus een tweede maal de onschuld van de aangeklaagde vast. Volkomen in strijd daarmee is zijn voorstel, Jezus eerst te laten geselen en daarna vrij te laten. De geseling was een straf die de Ro meinen hun slaven oplegden als die zich aan een ernstig vergrijp hadden schuldig gemaakt. De Romeinse burgers zelf waren door de wet van deze straf gevrijwaard. Het voorstel werd door de menigte niet aanvaard. Waarschijnlijk heeft Christus deze geseling dan ook niet ondergaan, maar een andere, die met de kruisstraf was verbonden en daar onmiddellijk aan vooraf pleegde te gaan. Een volgende poging van Pilatus om Jezus vrij te laten was het stellen van de keuze tussen Barabbas en Hem. Het was de gewoonte om met het Paasfeest een gevangene vrij te laten naar de keuze van het volk. Hij kreeg echter geen formeel antwoord, en zich machteloos voelend tegenover het fanatisme van het gepeupel besloot hij tot de terdoodveroordeling. Klaarblijkelijk was hij er zich van bewust daardoor mede te werken aan een ge rechtelijke moord. Om de verantwoorde lijkheid van zich af te schuiven waste hij de handen, daarmee waarschijnlijk een joods gebruik volgend. Na de geseling sprak hij nogmaals over de onschuld van de aangeklaagde. Tenslotte volgde een nieuwe beschuldi ging van de kant van de Joden, en wel op godsdienstig gebied, nu zij bemerkten dat de politieke klacht het gewenste resultaat niet opleverde. Er volgde weer een verhoor en pas nadat hem was toegeroepen dat hij de zaak van de keizer niet diende, nam de weifelende Pilatus zijn besluit. Hij zette zich op de rechterstoel en sprak op de Romeinse wijze het vonnis uit. Aan het voltrekken van een wereld schokkende moord stond niets meer in de weg. (Nadruk verboden.) Verbetering toegang tot Westerschefdé In het voorlopig verslag van kommissie van rapporteurs uit de. Tweede Kamer over de begroting van verkeer en water staat wordt gewezen op een krantebericht over een nieuwe toegang tot de Wester- schelde voor grote zeeschepen (ht Scheur). De leden van de kommissie vroegen of dit bericht waar is en voorts, welke betekenis aan de nieuwe verbetering moet worden gehecht. In hetzelfde artikel is ook melding gemaakt van studies ter verbetering van de situatie in het Nauw van Bath. Ook hierover zouden de leden gaarne worden ingelicht. Zij waren van oordeel dat een verbetering daar ter plaatse als zeer urgent moet worden beschouwd. Ontwikkeling Oost Z.-Vlaanderen- Oost nog onzeker. In een aantal gemeenteraden in het uiterste oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de afgelopen weken nogal felle ver wijten gericht aan het adres van decen- trum-gemeente Hulst. De vroede vaderen van Hulst hebben namelijk unaniem be sloten, niet deel te nemen aan een voor gestelde gemeenschappelijke regeling op publiekrechtelijke basis tussen de gemeen ten Clinge, Graauw en Langendam, Hon- tenisse, Hulst, Koewacht, Overslag, Sint Jansteen en Vogelwaarde. Dit rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam wil zich gaan bezighouden met de verdere ekono- mische, kulturele, sociale en rekreatieve ontwikkeling van deze streek. Het zal de naam krijgen van „Ontwikkeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost'. Het initiatief voor de nieuwe regeling is afkomstig van de „Streekontwikkelingkommissie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-Cost", die in 1959 officieel werd geïnstalleerd en tot haar voorzitter benoemde de heer C. J. van Hootegem, burgemeester van Hontenisse. Goes krijgt in 1964 zwembad. Een jarenlang gekoesterde wens van de gemeente Goes staat op het punt om in vervulling te gaan: de aanleg van een zwembad. Technisch zijn de plannen rond, maar op financieel gebied moeten nog enkele hindernissen worden genomen. Het gemeentebestuur verwacht echter nog dit jaar de laatste subsidietoezegging, hetgeen zou betekenen dat vóór het einde van 1963 de eerste spade in de grond kan gaan. Komt dit inderdaad zo uit, dan zal Goes, na jarenlang-op alle fronten geijverd te hebben voor een zwembad, in de zomer van 1964 over een eenvoudig maar uiterst doelmatig zwembad beschikken. Uitbreiding P.Z.E.M.-centrale Vlissngen. De uitbreiding van de centrale Zeeland van de P.Z.E.M. te Vlissingen, waartoe zoals bekend, de raad van bestuur van de N.V. P.Z.E.M. kort geleden besloten heeft, is noodzakelijk geworden door het steeds stijgende gebruik van elektrische energie, zowel in de industriële sektor als voor allerlei doeleinden in huishouden en ambacht. Met name door de industriële ontwikkeling verwacht de P.Z.E.M.-di- rektie in 1964 een stroomverkoop van ca. 275 millioen kWh (1950: ca. 61 millioen) te bereiken. Daarbij moet de P.Z.E.M.- direktie er rekening mee houden, dat zij de toenemende vraag voor blijft, terwijl zij bovendien een bepaalde reserve moet aan houden om revisies, die zich met name ge durende de zomermaanden voordoen, als mede eventuele storingen, te kunnen op vangen. Verbetering kanaal Gent-Terneuzen. Eerste Kemerleden zouden er gaarne over worden ingelicht, hoe het komt, dat voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen de vermoedelijke uit gaven over 1962 slechts 13 millioen be dragen. Dit terwijl hiervoor vorig jaar een bedrag van 25 millioen was geraamd, zo wordt in het voorlopig verslag over de begroting van verkeer en waterstaat mede gedeeld. Eeste Kamer: Antwoord regering over oesterproef is onbevedigend. Het voorlopig verslag van de kommissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat zegt, dat enige leden de gang van zaken met betrekking tot de oesterproef in het Veerse Gat uitermate onbevredigend achten. Deze leden hadden voorts kennis genomen van de brief van de ministers van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij van 14 maart j.l. aan de Tweede Kamer. In deze brief deelden de ministers op grond van een door de Deltadienst van de rijkswaterstaat ingesteld onderzoek mee tot de konklusie te zijn gekomen, dat de voortzetting van de oesterproeven in het Veerse Gat en de Grevelingen onverant woord zou zijn. De leden achtten het on begrijpelijk, dat bepaalde technische fak- toren pas op een zo laat tijdstip van be slissende betekenis bleken te zijn. Zwembad Terneuzen bijna klaar. Het nieuwe zwembad in de oesterputten te Terneuzen nadert zijn voltooiing. Op 17 mei a.s. wordt het plechtig geopend door burgemeester mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy van Heerlen, die tijdens zijn ambtsperiode als minister van sociale zaken en volksgezondheid in belangrijke mate tot het totstandkomen heeft bijgedragen, zoals burgemeester Rijpstra van Terneuzen het uitdrukte. Terneuzen kan trots zijn op dit hypermoderne zwembad, dat aan alle eisen voldoet om er ook internationale zwem wedstrijden in te organiseren. Wanneer dit zwembad in gebruik zal zijn genomen, zullen de ongetwijfeld vele fervente be oefenaars van de zwemsport in Terneuzen daarvan zeker een druk gebruik maken. Het zwemmen in de altijd gevaarlijke Schelde zal dan althans in de omgeving van Terneuzen voor een groot gedeelte tot het verleden behoren. Aanvaring van drie schepen bij Hansweert. Donderdagmiddag is tijdens het manoeu vreren voor de sluizen te Hansweert het Duitse motorschip .Rheineck' in aanvaring gekomen met het Nederlandse motorschip Orion' en het Zwitserse motorschip .Avonturin', waarbij aan alle vaartuigen enige averij ontstond. De rijkspolitie te water heeft een onder zoek ingesteld. Bouwfonds Nederlandse gemeenten Eerste bewijs van waarborg in Zeeland. Deze week werd, tijdens een bijeen komst in het Strandhotel te Vlissingen, door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten het eerste Bewijs van Waarborg in Zeeland officieel uitgereikt. De garantie bewijzen voor bouwfondswoningen werden onlangs door deze N.V. ingesteld. De uitreiking werd verricht door de Zeeuwse kommissaris van het bouwfonds, de heer J. C. W. Jobse, burgemeester van de gemeente Rilland-Bath. Als gastheer trad op de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, terwijl voorts o.m .aanwezig waren de heer Huisman, hoofdingenieur- direkteur van volkshuisvesting en bouw nijverheid in Zeeland en de direkteur van gemeentewerken te Vlissingen, de heer D. Stam. Het eerste bewijs van waarborg werd overhandigd aan de heer L. W. de Bree voor de door hem gebouwde bungalow, met bemiddeling van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, in het uitbreidings plan Paauwenburg te Vlissingen, Na de uitreiking werd een bezoek aan de woning gebracht. In het garantiebewijs, een novum voor Nederland, staat vermeld dat het Bouw fonds de deugdelijkheid van de woning ga randeert en de verplichting op zich neemt, eventuele gebreken aan de woning te doen herstellen. De garanties die voor nieuwe huizen worden afgegeven hebben een beperkte tijdsduur. De langste garantie is die tegen scheurvorming en/of andere gebreken ten gevolge van verzakking van de woning en tegen door de leverancier gegeven garan ties, n.l. tien jaar. Kring Zee'and Roode Kruis 1000 leden meer. De Kring Zeeland van het Nederlandse Roode Kruis telde aan het einde van het vorig jaar 24104 leden. Vergeleken met eind 1961 betekent dit een toename van 1007 leden. Het percentage leden op het aantal gezinnen in Zeeland bedroeg 34,6 procent. De opmerkelijkste ledenwinst vond plaats in West Zeeuwsch-Vlaanderen met niet minder dan 833. Op de tweede plaats komt Oostelijk Zuid-Beveland met 316. Anderzijds moest alleen al de afdeling O.- en W.-Souburg een verlies van 40 leden boeken. Het kringbestuur hoopt in 1967, bij het honderdjarig bestaan van het Nederlandse Roode Kruis, de dertigduizend te kunnen volmaken. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS t Los»* nummen 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Si Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi) kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentièn 1-5 regels 1. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1