LANGS DE SCHELDESTROMEN Bronchi letten Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 9 MAART 1963 77e Jaargang No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS t Lone nummert 10 K-wartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2. Hoofdredaktie J. G. VINK. Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per a Bij kontrakten belangrijke redulcöe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per a Kleine Advertentién 1-5 regelt f le— Iedere regel meer 12 cent Bijna 250 Nederlanders kunnen Maarten Luther hun voorvader noemen. ONGEVEER ELF GENERATIES LIGGEN TUSSEN HEN EN DE GROTE HERVORMER. Over het leven van Maarten Luther is veel geschreven honderden werken han delen over zijn leven als mens en reforma tor. Wat echter weinigen bekend zal zijn, is het feit, dat er nog een tweehonderd vijftig nakomelingen van de Wittenberger monnik in Nederland woonachtig zijn. Doordat Johan Martin Hoffmann, chirurg van beroep, achter-achter-kleinzoon van Lu ther, zich omstreeks 1700 in Heusden ves tigde, heeft zich ook in Nederland een tak van de „Lutheriden-familie" gevormd. Lutheriden Dat is de naam, die men aan de nazaten van Luther gegeven heeft. Dit zijn, de meest in Duitsland woonachtige, leden van de „Lutheriden-Verein", een familievereniging, welke zich tot taak stelt de banden tussen de grote voorvader en de nazaten te onder houden. Ook de meeste Nederlandse afstam melingen zijn lid van deze vereniging en ontvangen op gezette tijden het verenigings orgaan. Op deze wijze wordt ook de nakome lingschap in de zoveelste graad van Maarten Luther en zijn echtgenote Catharina van Bora geregistreerd. Deze Luther-familievereniging is eigen'ijk een merkwaardig verschijnsel, omdat het hier gaat om alle afstammelingen, zowel in mannelijke als vrouwelijke lijn en daardoor kan men deze vereniging niet vergelijken met de hier te lande op dit terrein bestaande organisaties. Trouwens van hoeveel „groten" die in de middeleeuwen geboren zijn, is het nageslacht tot in deze eeuw bekend geworden en de familiebanden door een vereniging bijeenge houden We vermoeden, dat deze Luther - vereniging dan ook de enige in haar soort in Europa is. Maarten Luther Luther werd 10 november 1483 in Eis- leben geboren. Een half jaar later vertrokken zijn vader en moeder naar Mansfe'd. Maar ten kreeg vervolgens onderwijs in Mansfeld, Maagdenburg en Eisenach, vandaar kwam hij in 1501 op de Hogeschool te Erfurt om rechten te studeren en wijdde zich later aan de studie van het humanisme en de scholas tische wijsbegeerte. In 1505 werd hij ma gister. Tijdens een ernstige ziekte kwam hij in het klooster van de Erfurter Augustijnen terecht. In 1507 werd hij tot priester ge wijd in 1508 hoogleraar in de wijsbegeer te aan de Hogeschool te Wittenberg en in 1512 doctor in de theologie. Op 31 oktober 1517 bevestigde hij zijn beroemde 95 stellingen aan de slotkapel te Wittenberg, waarvoor hij zich een jaar later te Augsburg moest verantwoorden. Hij ont kwam aan zijn arrestatie. Op 10 december 1520 vernietigde hij te Wittenberg de tegen hem uitgevaardigde pauselijke banbul. Op 17 april 1521 verdedigde hij zich voor de Rijksdag te Worms. Op 13 juni 1525 huwde Maarten Luther met Catharina von Bora, geboren 29 januari 1499, die hem zes kinderen schonk. Door de Keur-Saksische kerkvisitatie (1527-1529), de beide catechismen (1529) en het voltooien van de Bijbelvertaling, legde hij de grondslag voor de protestantse ge loofsleer. Hij stierf op 18 februari 1546 op reis naar zijn geboorteplaats Eisleben en werd bijgezet in de slotkapel te Wittenberg. Zijn vrouw overleed 20 december 1552 te Torgau. Maarten Luther was, genea'ogisch ge sproken, geen overgrootvader of bet-over grootvader, naar de stam-over-grootvader en stam-bet-overgrootvader van de nu levende nazaten in Nederland. Johan Martin Hoffmann Johan Martin Hoffmann werd op 17 au gustus 1686 te Kah'a in Thuringen geboren als zoon van Johann Ernst Hoffmann en Anna Margaretha Zwaben. Johann Ernst was de oudste zoon van Johann Hoffmann, apotheker te Jena en van E'isabeth Doro thea Luther. Elisabeth Dorothea aanschouw de in 1624 het levenslicht a's dochter van Johann Ernst Luther en Martha Blumen- stengel. Deze Johann Ernst was de tweede zoon van Dr. med. Paul Luther (1533-1593), (derde zoon van Maarten Luther en Catha rina von Bora) en van Anna van Warbeck. Vier generaties waren er tussen de reforma tor en Johann Martin Hoffmann. Hoffmann werd chirurg en trok omstr. 1700, zoals vele Duitsers, naar het toen rijke Holland. Hij vestigde zich in het stadje Heusden aan de Maas. Op 9 november 1708 trouwde hij aldaar met Heltjen van Drunen. Hun huwelijk werd gezegend met zeven kin deren. De oudste, Anna Margriet, trok naar Den Haag en huwde daar in 1743 de zilversmid David Krumpelman. De eerste zoon, Johannes Ernst, werd Chi rurg in Den Haag en huwde met Cornelia Jacoba Nachenius. Uit dit huwelijk werden drie dochters geboren, waarvan geen nako melingen zijn. De tweede zoon, Johann Andries, zocht het eveneens in Den Haag en trouwde al daar op 6.2.1746 in de Scheveningse kerk met Willemina Hunter. Hieruit werd één dochter geboren die ongehuwd overleed. De derde zoon, Johann Martin, was chi rurg in Namen, Wassenaar en Arnhem. Het huwelijk met zijn eerste vrouw de Haagse Jacoba Roda was kinderloos. Zijn tweede vrouw Petronella Otto, schonk hem zeven kinderen. Intergemeentelijke samenwerking Streekontwikkelingscommissie Oost-Z.-Vlaanderen-Oost wil haar afvalwater kwijt. De voltallige streekontwikkelingscom missie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost heeft gisteren in Hulst een belangrijke be spreking gevoerd met o.a. het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater R.I.Z.A. en de officiële instantie voor bouw- en woningtoezicht in Oost-Z.-Vlaanderen (Terneuzen) over de afvalwaterleiding in deze streken. Gedacht wordt aan den rechtstreekse leiding vanuit dit gebied voorzover het althans en bij de commissie aangesloten gemeenten betreft - op de Schelde. Een der vele voordelen van een derge lijke leiding, die via diverse zijtakken de verschillende dorpskernen bereiken zal is gelegen in de grote aantrekkingskracht voor industrievestiging, alsmede de verbe tering van het woonklimaat. Op zeer korte termijn zullen hierover besprekingen worden gevoerd met de lan delijke en provinciale Waterstaat, wier me de werking uiteraard onontbeerlijk is. De andere drie kinderen van Johann Mar tin Hoffmann bleven ongehuwd. Nazaten Krimpelman - van Schuylenburg Van de vier kinderen uit het huwelijk van Anna Margriet Hoffmann en David Krim pelman huwde slechts de dochter Helena op T4 maart 1773 met Willem van Schuylen burg, kapitein in staatse dienst. Zeven kin deren werden uit dit huwelijk geboren. De nazaten uit deze verbintenis, meest woon achtig in het noorden des lands dragen de geslachtsnamen Beck, van Bemmel, Billen- kamp, Boermans, Brokke, Bouwmeester, Anthonyssen, de Grave, Boers, van Harder wijk, de Jong, Blaster Kool, van Heerens, Kamps, Ledeboer, Ykema, van der Neut, Retel, Romijn, van Schuylenburg, Seerne, Slebos, Timmers, Tombrink en Wesselius. Nazaten van Johann Martin Hoffmann en Petronella Otto. Van de zeven kinderen uit dit echtpaar is er slechts één waarvan een grote nakomelin genschap bekend is, nl. van Bernhard Wil helm Hoffmann, predikant in Middelstum, representant van de Bataafse Republiek in het district Appingedam. Hij trouwde op 11 juli 1791 met Elisabeth Groenhof, uit welk huwelijk vier kinderen werden geboren. De oudste dochter Petronella trouwde Dr. Pieter Georg Christif Siemens, arts te Scheemda. Onder haar nazaten komen we de familienamen Goedvriend, Gorter, Frima, de Koning, Kranenburg, Lansberg, Siemens en van Zadelhof tegen. De tweede zoon Martinus Ernestus huwde met Louisa ten Berge. Het nageslacht hier van stierf uit in de 19e eeuw. De jongste dochter, Elisabeth, trouwde 4 mei 1825 te Groningen met Dr. Ubbo Pie- ters Tjaden. Onder de nakomelingen uit dit huwelijk komen voor de namen Baron Bentinck, Cavalje, Crans, de Graaf, Hetem, Huiskes, van Hoogenhuyze, Janssen, Krom hout, Trail en Vrindley. Het is mogelijk dat meerdere families zich tot de „Lutheriden" mogen rekenen, daar niet altijd valt na te gaan waar een bepaald lid uit een familie is geb'even. Anderzijds zullen ook wel Duitse „Lutheriden" gedu rende de laatste tweehonderd jaren de grens zijn overschreden. Stramheid en Pijnen vallen van D af met Kruscnen. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uw bloed en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Kheu- matieklijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wèl ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. (Ingez. Med.) SCHADE AAN OESTERKULTUUR LOOPT IN DE MILLIOENEN. De vereniging ,,D6 Zeeuwse Oester waarbij alle kleine oesterkwekers van Yer- seke zijn aangesloten, heeft dinsdag in Yei> seke een bijeenkomst belegd, om zich te beraden over de gevolgen van de strenge winter en de langdurige vorstperiode, die grote schade aan de schelpdierenkultuur in de Oosterschelde hebben toeqebracht. De schade die nog niet definitief kon wor den vastgesteld, omdat verscheidene per celen nog niet te bereiken zijn, loopt zeker in de millioenen. De oesterteelt op de droog vallende gronden moet volledig als verloren worden be schouwd. Op deze bijeenkomst was ook aanwezig prof. dr. P. Korringa, direkteur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden. Bij vele kwekers bestond de vrees, dat de grote sterfte onder de oesters en mosselen mede een gevolg zou zijn van het lozen van zoet oppervlaktewater via de Oosterschelde. Uit onderzoekingen, aldus, prof. Korringa, is gebleken, dat het zout gehalte van het water in de Oosterschelde vrij konstant is gebleven. De sterfte is vol gens hem dan ook louter en adeen een ge volg van de vorst en de ijsgang. Er werd een werkcomité ingesteld, dat zich zal beraden over de problemen die voor de oesterteelt zijn ontstaan. Binnen af zienbare tijd zal dit zijn conclusies bekend maken. Het ligt niet in de bedoeling rijks- steun voor de gedupeerden te vragen. ONTEIGENING IN DE KANAALZONE. Grondprijs van deskundigen door de rechtbank juist geacht. De rechtbank te Middelburg heeft deze week uitspraak gedaan in de onteigenings procedure van gebrs. W. en J. Martens contra de staat, welke drie weken geleden diende en waarbij de door de taxatiecom missie van de rechtbank (vastgestelde grondprijzen van 1,15, 1,20 en 1,30 inzet waren. De rechtbank noemt de prij zen juist in haar vonnis. Daarbij wordt door de rechtbank onder meer overwogen, dat de opvatting van de deskundigen, als zou er aan de oostelijke kanaalzijde nog voldoende industriegrond voorradig zijn, eveneens ju'st is. De betite lingen, van gronden aan de westelijke ka naaloever (gebezigd door de raadsman van de gebroeders Martens) als ,ruw" indus trieterrein en „grond met verwachtings- waade" noemt de rechtbank slechts een kwestie van woorden. Doelend op de grondaankopen door de aannemingsbedrijven Mabuwat en Zanen Verstoep (bij de laatste ging het om een slibdepot waardoor het bedrijf zich een half millioen zou hebben bespaard) zegt het von nis dat de grondprijzen hierbij slechts een ondergeschikte rol speelden. De rechtbank is met de deskundigen van oordeel dat be doelde transakties in de onmiddellijke na bijheid van te onteigenen gronden buiten beschouwing moeten blijven. De prijs die Mabuwat betaalde wordt in het vonnis evenmin vergelijkbaar geacht, omdat deze niet door het normale vrije verkeer tot stand kwam. Omdat de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen door de grondaankoop van Mabuwat in een dwang positie werd gebracht (op deze grond zou het gemaal gebouwd moeten worden) is het bod van de Afvalwaterleiding evenmin vergelijkbaar en wordt dus evenmin maat gevend geacht. ZEEUWSE MILITAIR STAL KIPPEN. Diefstal van tien kippen was gisteren de inzet van een krijgsraadzitting te 's Graven hage, waarvoor de dienstplichtig soldaat H.J.M. uit Vogelwaarde zich moest ver antwoorden. Mede met de leden van de krijgsraad verwonderde de president zich over deze onbenullige diefstal, die de jonge man met een prima beoordeling van zijn meerderen in aanraking moest brengen met militair-justitionele autoriteiten. Het is werkelijk niet uit winstbejag, al dus de president, want de hele affaire heeft je nauwelijks een ƒ10 opgeleverd. De pre sident verzocht verdachte te vertellen waarom hij deze nachtelijke strooptochten had ondernomen, waar achtereenvolgens 5, 2 en 3 kippen het slachtoffer van wer den. Tenslotte wist de krijgsraad de sol daat tot een bekentenis te brengen waarbij bleek, dat hij door deze daden in het ge vlei van een 35-jarige caféhoudster wilde komen. In zijn requisitoir noemde de auditeur militair de zeer goede beoordeling van ver dachte, zowel door zijn commandant van het 940e lichte artillerie bataljon te Breda als door de commandant der rijkspolitie uit beklaagdes woonplaats. De auditeur meende dan ook niet tot een vrijheidsstraf te moeten overgaan en eiste derhalve een straf van 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Mr. R. F. Foortse die als verdediger optrad, verzocht de krijgsraad uiterste cle mentie voor zijn cliënt in verband met het feit, dat in de kleine dorpsgemeenschap, waaruit deze jongen komt, een veroorde ling zeer zwaar zal gelden. Hij heeft ge handeld onder invloed van verkeerde vrienden, aldus de raadsman, maar mede door zijn goede beoordeling durf ik uw krijgsraad te verzoeken deze pluimvee kwestie met een vingerwijzing af te doen. De krijgsraad wilde echter nog een na dere bestudering van een en ander en hield deze zaak aan tot 20 maart. OVERVAL OP EEN VLISSINGSE TAXICHAUFFEUR Tussen Koudekerke en Biggekerke heeft een overval plaatsgevonden op een Vlis- singse Taxichauffeur. A. J. Abbé had in een Vlissings café een passagier, de negen tienjarige T. S. uit Terneuzen, opgepikt, die verzocht naar Zoutelande te worden gebracht. Op een donker weggedeelte tus sen Koudekerke en Biggekerke verzocht de passagier te stoppen waarbij hij voor gaf dat hij misselijk was. S. liep naar het portier naast de bestuurder, opende dit, en sommeerde de chauffeur onder bedrei ging van een revolver, zijn geld te over handigen. De bedreigde chauffeur, die in middels ook was uitgestapt, maakte echter bij verrassing de Terneuzenaar onschade lijk door hem plotseling een trap te geven. Desondanks ging zijn revolver nog twee keer af zonder evenwel schade aan te rich ten. Het schietwapen bleek later een alarm pistool te zijn. Nadat de rijkspolitie was gewaarschuwd, werd S. overgebracht naar Souburg, waar bij onderzoek bleek, dat hij nog meer sinistere voorwerpen als slagwa pens met punaises en eigenhandig gefabri ceerde donderslagen bij zich had. AXELSE COURANT Hoestdrank in tabletvorm. 95ct

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1