VERKWIK- eving xei VERSLAG van de vergadering der Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken te Axel, gehouden op 21 februari 1963. Toneeluitvoering Altijd gaaf huidje .de natuurzuivere Predikbeurten Bekendmakingen KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER BETALING WEGENBELASTING 1962 GEMEENTE AXEL Maximum snelheid: Heus, 't Helpt Faillissementen De Commissie adviseerde gunstig inzake een ontwerp-voorstel van B en W. om de salaris- en loonverordening te wijzigen overeenkomstig de ministeriële richtlijnen van 19 december 1962. Voorts gaf zij in overweging de rijks-vakantie regeling niet te volgen, aangezien de bestaande plaatselijke regeling bevredigend is (geen korting wegens vijfdaagse werkweek en dan ook geen com pensatie in de vorm van meer extra leeftijdsverlof). Zij adviseert de desbetreffende ministeriële cir culaire voor kennisgeving aan te nemen. Eveneens adviseerde zij het Rijk niet te volgen waar dit voor de koude- en duurtetoeslag een maxi mum van 50,stSlt. Hierdoor wordt immers de verstrekte koudetoeslag in feite weer gereduceerd tot 15,—. De commissie besprak voorts de regeling be treffende het koffiedrinken door personeel van de buitendienst en die betreffende het opnemen van vakantiedagen, de vastgestelde percentages voor de verdienstebeloning en de gehouden enquête in zake nevenbetrekkingen en -werkzaamheden. Zij adviseerde de vergoeding voor werk op vrije zaterdagen van 25% te brengen op 50% voor de gehele dag. JAARVERGADERING Vrijdag 22 februari j.l. werd in de grote zaal van „Het Centrum te Axel de jaarvergadering g-houden van de christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale in Nede-rland, afdeling Axel. De leiding van de vergadering berustte bij de voorzitter van de plaatselijke afdeling de heer J. Buijze, die een bijzonder woord van welkom sprak tot de 2e voorzitter van de C.B.C. de heer J. Schotman, alsmede de districtsbestuurder de heer Braspenning. Bij de aanvang werd gezongen Psalm 138:1, waarna de voorzitter een gedeelte las uit Hebreën 10. Vervolgens lazen de heren M. Verschelling en S. Jansen hun jaarverslagen, resp. als secretaris en penningmeester. Vooral de personen die niet aangesloten zijn moesten het ontgelden in het jaarverslag van de penningmeester. Voor de door de penningmeester betitelde per sonen als „PROFITEURS bleek een goed woord over. Voor de pauze sprak de heer J. Schotman een propagandarede uit. Het deed hem een bijzonder genoeegen het Gou den Insigne, wegens 25-jarig lidmaatschap te kun nen uitreiken aan de heer J. de Kraker. Na de pauze zorgde het toneelgezelschap „Ko Bakker' voor goede ontspanning met het blijspel in drie bedrijven „De Huisleraar". Korte inhoud van het toneelstuk Om de verwarde moraal van de kinderen die bruisen van levenslust, wat bij te brengen, wordt op aandringen van mevr. van Lingen een huis leraar aangesteld. Mevr. van Lingen, die van adelijke afkomst is, wil gaarne haar dochter en pleegkind getrouwd zien met een man van adel. Voor haar dochter heeft zij de Baron van Sprinkhuyzen op het oog, die een indrukwekkende stamboom heeft. Voor haar nichtje Els, de graaf van Uchtelt, wat een wilsbeschikking is van haar overleden vaer. Hoe de huisleraar de ware moraal zal bijbrengen en hoe de meisjes zullen reageren op de voorge stelde plannen om daarna naar de stem van hun hart te luisteren, zal voor mevr. van Lingen een ware ontgoocheling worden. De medespelenden Herman van Lingen, bankier Ko Bakker Helene, zijn rouw Annemie v. d. Berg Theo - Willy, hun kinderen Jaap Goossens Janny van Tatenhove Els, achternichtje, wees Tiny de Smet Dr. Robert Berends Appie van Tatenhove Baron van Sprinkhuyzen Arie de Putter Karei - Rika, bedienden Adri Schieman Ineke de Putter, waren, zoals men van dit gezelschap gewoon is, uitsteken voor hun rol berekend en zij slaagden er uitstekend in de aanwezigen een zeer genoeglijke avond te bezorgen. Districtsbestuurder, de heer Braspenning, sprak aan het eind van de geslaagde jaarvergadering een kort slotwoord. LOKAAL- VREDEBREUK Een drietal „nozems" uit Terneuzen is er ken nelijk op uit onenigheid te zoeken in gelegenheden waar zij binnen komen. Zo ook zaterdag-avond 23 februari j.l. in Cafetaria „De Gentsevaart" te Axel. Genoemde drie knapen werden enkele malen ge sommeerd de lokaliteit te verlaten, wegens wan ordelijk gedrag. Toen zij hieraan geen gevolg ga ven werden zij door de eigenaar van het cafétaria buiten de deur gezet. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. 2e PREDIKANT Bij de Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef te Axel is het volgende dubbeltal gesteld i.v.m. het beroepen van een tweede predikant ds R. te Velde te Ommen en ds H. J. de Vries te Bedum. IN VASTE DIENST Per 1 april 1963 zijn de heren C. Vinke en T. E. C. Eeman, beide te Axel, aangesteld in vaste dienst der Gemeente Axel, respectievelijk als voorman-schilder en als schilder. Genoemde heren waren reeds in deze functies werkzaam in tijdelijke dienst. Door afwezigheid van de voorzitter de heer Vael, verwelkomde de heer Maas het talrijke pu bliek dat naar de jaarlijkse toneeluitvoering ge komen was. Hij dankte de donateurs voor het in „Thalia" gestelde vertrouwen, dat door allerlei omstandigheden zelf niet in staat was om zijn ver plichting t.a.v. de donateurs na te komen. Hij ver klapte reeds dat de drumband in het nieuw zou verschijnen en dat naar alle waarschijnlijkheid de jaarlijkse revue doorgang zal vinden. Een jeugdafdeling van de „Camere van Rhe- torica St. Jan Ten Steene" uit St. Jansteen werd bereid gevonden een uitvoering te geven. Het bleek in alle opzichten een goede keus te zijn geweest. Gebracht werd de levensblije sappige Vlaamse klucht „Buigen of Barsten" van L. de Groof. Het strekt de regisseur de heer van Waesberghe, zijn speelsters en spelers tot eer deze vlotte klucht op zeer behoorlijke wijze voor 't voetlicht te hebben gebracht. Zowel de hoofd- als bijrollen werden goed gebracht, de rolkennis was perfect en de dictie was zeer behoorlijk. Voor de Camere een rijke bron waar nog veel goede krachten uit geput kunnen worden. Het publiek heeft er werkelijk een gezellige avond aan gehad. De heer Maas vertolkte dan ook wel de ge voelens van het publiek door hun bij 't einde geen vaarwel maar een tot weerziens toe te roepen. ZIJSPAN MOEST HET VELD RUIMEN" Was het voorheen zo dat het personeel van de Rijkspolitie te Axel de beschikking had over een motor met zijspan, dan behoort dit nu tot het ver leden. Sinds kort heeft men de beschikking over een fraai uitgevoerde: goed toegeruste auto. Iets wat in ons land, met het grillig klimaat, bepaald geen luxe genoemd kan worden. OOEDEB - ZALF-O LIE-ZEEF VERGADERING Op 4 maart 1963 wordt in hotel „Zomerlust" te Axel een vergadering gehouden van stembevoegde ingelanden van de polder Buth te Axel. VOORLICHTINGSA VOND Door de visserij-inspectie werd te Axel een voor lichtingsavond gehouden. De avond stond in het teken van „De Karper", Over dit onderwerp werd een causerie gehouden, toegelicht met dia's. Z.L.M. HIELD KRINGVERGADERING IN AXEL Maandag 25 februari j.l. werd te Axel een kring vergadering gehouden van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De belangstelling voor deze vergadering was bijzonder goed. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a. de algemeen secretaris van de Z L.M. mr. J. F. G. Schlingemann, alsmede burgemeester van Dijke van Axel. In zijn openingswoord belichtte de voorzitter, de heer W. Koster, een aantal zeer actuele onder werpen. Hij waarschuwde o.a. tegen de ontwikke ling, die een snelle afvloeiing van arbeidskrachten als gevolg heeft. Bijzonder aandacht wijdde spreker aan de suikerbietenteelt in grote en middelgrote bedrijven, die bijzonder spectaculair dreigt te wor den. Het areaal van de laatste drie jaar spreekt hier duidelijke taal. Het zou wel erg te betreuren zijn als wij onze eigen suikerbehoeften in het binnenland niet zouden kunnen veiligstellen. Bij de structuurpolitiek in de landbouw, zou spreker graag wat ruimere fondsen voor de land bouwers zien. Vervolgens belichtte spreker een aantal facetten op het gebied van de landbouw in E.E.G.-verband. Opnieuw pleitte de voorzitter voor het snel ter hand nemen van de inpoldering van het Land van Saeftinge. Tijdens de vergadering kreeg de secretaris, de heer F. P. de Kubber, gelegenheid tot het lezen van zijn notulen en jaarverslag. Als lid van de financiële commissie bracht de heer van Wijck verslag uit en hij deelde mede dat alles in orde was bevonden. De heer J. J. de Regt te Zaamslag was aan de beurt van aftreden als hoofdbestuurslid. Hij werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. Ook de heer D. J. Dees te Hoek werd met grote meerderheid van stemmen herkozen tot plaatsver vangend lid. De periodiek aftredende secretaris-penningmees ter, de heer F. P. de Kubber te Zaamslag, werd met vrijwel algemene stemmen herkozen. Op het programma stond tevens een toespraak door dr. C. de Galan, adjunct-directeur van het E.T.I. in Zeeland. Spreker behandelde een aantal facetten betref fende de industriële ontwikkeling in de kanaalzone: belichtte de vaste oeververbinding met midden Zeeland: sprak over de arbeidsreserve en deelde mede dat deze voorlopig geen zorgen hoeft op te leveren. Zeer interessant was voorts de behandeling van het snelle ontwikkelings-tempo van de industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Sinds 1960 hebben zich 17 nieuwe bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen ge vestigd, waarvan niet minder dan 9 in Terneuzen. Het verlies van goede landbouwgronden achtte spreker belangrijk. Al met al voor onze Zeews-Vlaamse land bouwers een zeer interessante- en leerzame kring vergadering. JEUGDVERKEERSEXAMEN Overeenkomstig het advies van de Bond voor Veilig Verkeer zal in Axel het schriftelijk jeugd- verkeersexamen 1963 worden afgenomen op dins dag 12 maart a.s. •»- Aan dit examen zal worden deelgenomen door de leerlingen van de 6e, 7e en 8e klassen van de plaatselijke lagere scholen. Ongeveer 150 kinderen zullen het examen afleg gen. In aansluiting hierop zal binnen enkele maan den het praktisch verkeersexamen worden afge- BENOEMING IN VASTE DIENST Met ingang van 15 maart 1963 is de heer H. P. Zegers te Axel benoemd in vaste dienst der ge meente Axel. De heer Zegers was reeds werkzaam als ad junct-commies in tijdelijke dienst. JAARVERGADERING A.B C. AFSCHEID VAN DE HEER P. SCHEELE Donderdag 21 februari j.l. hield de afdeling Axel der A.B.C. in de bovenzaal van „Het Centrum" haar jaarvergadering. Allereerst de gebruikelijke jaarverslagen, daarna de bestuursverkiezingen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren L. Ortelee, J. Hamelink, A. Dieleman en J. Dron- kers werden bij acclamatie herkozen. Nog een andere vacature vroeg om een vervul ling. De heer P. Scheele gaat n.l. als bestuurder in algemene dienst der A.B.C. naar Apeldoorn. In zijn plaats werd gekozen de heer C. Braem. De heer J. Hamelink werd kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de bondsraad. Plaatsvervan gend lid de heer L. Ortelee. De heer L. Ortelee werd aangewezen als ver tegenwoordiger naar het congres in Amsterdam. Achtereenvolgens werd hierna het woord ge voerd door de heren C. Hoek van het N.V.V. en de heer F. Drabbe, diatrictsbeistuurder van de A.B.C. Beide heren spraken zeer waarderend over het vele werk verricht door de heer P. Scheele en wensten hem veel sukses in z'n nieuwe betrekking. Na de pauze was er tijd voor goede ontspan ning. „Volkstaal en Volkshumor" was de titel van de causerie van de heer Willem van Iependaal, die de aanwezigen op boeiende en humoristische wijze een aangename avond bezorgde. i SS OPENING WINKELPAND Vrijdag 1 maart 1963 in de morgenuren werd de schoenenzaak van de heer K. Hamelink aan de Noordstraat te Axel officieël geopend. Reeds enkele maanden kon men zien dat het be staande pand grondig werd gerestaureerd. Maar wat achter de houten planken zat was nog voor ieder een verrassing. Hedenmorgen was het dan zover. En er ver scheen een uitermate fraai winkelpand. De bijzon der smaakvol uitgevoerde voorgevel vormt een welkome aanvulling voor onze Axelse winkelstraat. Maar ook het moderne interieur getuigt van een zeer goede smaak. We wensen de familie Hamelink van harte geluk met hun nieuwe winkelpand EVANGELISATIE-SAMENKOMST Woensdag 6 maart a.s. wordt te Axel een evan gelisatie-samenkomst gehouden. Spreker zal zijn dominee Niewöhner. PRIJSKAARTING Op zaterdag 2 maart a.s. organiseert het aktieve bestuur van de v.v.-„Axel" opnieuw een prijs- kaarting voor haar leden en donateurs. De prijs- kaarting wordt gehouden in het clublokaal bij de heer C. H. Jansen. „UITSTEL WORDT GEEN AFSTEL De toneeluitvoering der V.K.A.J. en K.A.J., zulks insamenwerking met de K.A.B.-leden, welke we gens ziekte van enkele spelers diende te worden uitgesteld, zal zondag a.s. in het Gezellenhuis te acht uur 's avonds doorgang kunnen vinden. De toegang is gratis. Aangezien de K.A.B.-leden een grote belangstelling voor deze culturele activiteiten der beweging aan de dag leggen, mag op een tal rijk enthousiast publiek worden gerekend. JAARVERGADERING De C.J.V.-clubs van de Ned. Herv. Kerk hopen op 8 maart a.s. te 7.30 uur in het „Centrum" hun jaarvergadering te vieren. Er zullen op deze avond aan de ouders en belangstellenden toneelstukjes, declamatie en schetsen worden aangeboden. Medewerking aan deze avond wordt verleend door de C.J.V.-Jeugdband. Entree 1,Kinderen beneden 12 jaar 0,50. ZONDAG 3 MAART 1963 Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. Scholten van Terneuzen. ('s Morgens wordt de Doop bediend: De 3e koll. is bestemd half om half voor het fonds „Noodl. Kerken en Personen", en voor onze „Ziekedienst") (In de bank vindt u de folders voor de Zendings- voorjaarskollekte, die op 10 maart gaarne van u wordt ingewacht). Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur Ds. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 23 MAART Dokter Schiltman. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op MAANDAG 4 MAART 1963, des namiddags om 3.30 uur in het consultatiebureau van het Groene Kruis, Oosterstraat 2, alhier, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. AXEL, 25 februari 1963. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. In verband met de a.s. verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezers- register verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet be hoorlijk is opgenomen. AXEL, 27 februari 1963. De burgemeester der gemeente Axel, -M. K. VAN DIJKE Voor nadere inlichtingen Gemeente-secretarie tele foonnummer 451, toestel 08. De Gemeente-ontvanger van Axel wijst er be langhebbenden op, dat de laatste betalingstermijn van de wegenbelasting 1962 op 28 februari 1963 vervallen is. De belastingplichtigen, die nog niet aan hun ver plichtingen hebben voldaan, zullen in de loop van de volgende week een aanmaning ontvangen. AXEL, 1 maart 1963. De Gemeente-ontvanger van Axel, C. SMIES. In het eerste kwartaal van dit jaar start het Verbond voor Veilig Verkeer zijn kernthema-acties met een pleidooi tot de weggebruiker 'om zich te houden aan de maximum-snelheidsbepalingen. Langs enkele wegen in een aantal grote gemeenten ziet men een affiche hangen, waarop het bord „50 km" staat gecombineerd met de tekst„heus, t helpt!". Ook van uw beeldscherm, door de radio, in een aantal bioscopen en op vele andere wijzen ziet en hoort u deze „slogan". De invoering van de maximum-snelheid binnen de bebouwde kom heeft inderdaad een gunstige in vloed op de verkeersveiligheid gehad. De cijfers wijzen uit, dat sedert oktober 1957, toen deze be palingen van kracht werden, het aantal verkeers doden in de steden en dorpen relatief is gedaald. In Den Haag bijvoorbeeld vielen vóór die datum gemiddeld 70 verkeersdoden per jaar, thans be draagt het aantal gemiddeld 50. Op de rijksweg welke door de gemeente Wassenaar loopt, kwamen in de eerste tien maanden van 1957 11 personen in het verkeer om, in de overeenkomstige periode van 1958 slechts 6; ook voor het gewondental kon een procentuele daling worden geconstateerd. Doordat de gemiddelde snelheid van het verkeer binnen de bebouwde kom als gevolg van de ma ximum-snelheidsbepalingen is gedaald, worden veel ongevallen voorkomen, en zijn, omdat de kracht van de botsing door de lagere snelheid geringer is, de gevolgen van botsingen minder ernstig. Ook enkele typen van ongevallen komen thans minder voor dan vroeger: auto's slaan bij kruisingen min der over de kop, er rijden minder auto's tegen trams, enz. En omdat de snelheid binnen de be bouwde kommen genivelleerd is, behoren (riskante) inhaalmanoeuvres tot de uitzonderingen, waardoor tal van ongelukken voorkomen worden. In tegenstelling tot wat velen indertijd meenden, heeft de invoering van de maximum-snelheid de vlotheid van de verkeersafwikkeling niet nadelig bdïnvloed. Integendeel zelfs. Het optreden van stagnaties bij verkeerslichten waarvan er steeds meer komen wordt voorkomen, doordat het ver keer homogener geworden is. Ook hebben de maxi mum-snelheidsbepalingen de invoering van de an derhalf jaar geleden van kracht geworden voet gangersregeling gemakkelijker, beter passend in het algemene verkeersbeeld gemaakt. Het is om al deze redenen tezamen èn nog een aantal ongenoemde dat het Verbond voor Veilig Verkeer de weggebruiker met klem oproept Houd U aan de maximum snelheid, want heus, 't helpt UITGESPROKEN. A. M. Vroegop, beh. vennoot van de C.V. Vroegop-Vimex Import en Export, import en ex- porthandel, commissie- en groothandel in aard appelen, uien, groenten en fruit, Guido Gazellestr. 16, Terneuzen.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2