GEMEENTERAAD VAN AXEL Bronchi letten Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 19 JANUARI 1963 77e Jaargang no. 16 lement, AXEL «sssa wem BHBH NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie s J. C VINK. Redaköe en Administratie s Axel Markt 12. tel. 0 1155 - 646. postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK besloot tot het bouwen van een Woningflat in Plan-Oost. RECONSTRUCTIE VAN TRAVERSE AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS i Kwartaal - abonnement de kom 1.25. Andere plaatsen lJJi Bulten land 2»—. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi) koctrakten belangrijke reJulr.rt» Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Adverteotiên 1-5 regek L— Iedere regel meer 12 eest Ujl Dinsdag 15 januari j.l. kwam de Raad van onze Gemeente ten stadhuize in Openbare Vergadering bijeen. Bij de aanvang van de vergadering deelde de burgemeester mede, dat van de heer K. Hamelink wegens werkzaamheden en de heren P. J. van Bendegem, W. de Feijter en J. C. van Luijk we gens ziekte, bericht van verhindering was ont vangen. Het was de eerste maal in 1963 dat de Raad bijeen kwam. De burgemeester begon de verga dering met het uitspreken van zijn Nieuwjaars rede Mijne heren leden van de Raad, Bij de aanvang van onze raadswerkzaamheden in 1963 wil ik U van ganser harte mijn beste wen sen aanbieden voor het nieuwe jaar. Moge Gods zegen Uw deel zijn in Uw persoonlijk en gezins leven. Ik hoop, dat U tevens al datgene zult ontvan gen, wat U behoeft om de openbare zaak ook dit jaar te dienen. Gaarne zeg ik U dank voor de wijze waarop wij in het nu afgelopen jaar mochten samenwerken. In deze dank betrek ik ook degenen die in 1962 de kring van het gemeentebestuur verlieten. Voorts wil ik het ambtenarenkorps en de raadsverslag- gevers mijn dank betuigen voor de voortdurende ijver en belangstelling voor Axel aan de dag ge legd. De behartiging der belangen van onze gemeente heeft in 1962 van U veel toewijding en inspan ning gevergd. Behalve op de voorziening in de huidige behoeften, was daarbij in belangrijke mate het oog gericht op de toekomst. Kennisneming van het bij deze toespraak behorende jaaroverzicht doet zien, dat U in 1962 niet minder dan 14 maal in openbare vergadering werd bijeengeroepen, in welke vergaderingen 233 besluiten, waaronder zeer ingijpende, werden genomen. Bovendien werden meerdere informatieve raadsbijeenkomsten gehou den zijn de onderscheidene raadscommissies veel- vuldig bijeen geweest. Als ik mij thans zou begeven in beschouwingen over de wijze waarop het gemeentebestuur in 1962 zijn taak heeft vervuld en over de waarop het dit in 1963 hoopt te doen, zou ik U slechts een echo kunnen doen horen van de onlangs plaats gehad hebbende begrotingsbehandeling. Ik zal mij daarom beperken tot het maken van enkele summiere opmerkingen. Het is een betreurenswaardige zaak, dat onze gemeente, ondanks het feit dat de behoefte aan woonruimte zéér groot is en zij naar telkens weer blijkt een in trek zijnde woongemeente is, van jaar tot jaar een betrekkelijk gering bouwvolume toe gewezen krijgt. Dit klemt temeer daar op ons grondgebied de op één na grootste industrie van Zeeland is gevestigd, die momenteel enorme kapi talen per jaar investeert voor uitbreiding en mo dernisering van haar bedrijf. Mede ten gevolge daarvan komt er een toenemend aantal arbeids plaatsen beschikbaar, waarvoor de in onze gemeen te aanwezige woonruimte ten enenmale onvoldoen de is. Wellicht in samenwerking met andere gemeenten zullen wij trachten tot een meer rationele wijze van bouwen te geraken, teneinde de woning productie op te voeren. Wij vertrouwen daarbij te mogen rekenen op de steun en medewerking van de betrokken provinciale en rijksinstanties. Met betrekking tot de verdeling van het voor di verse soorten van woningen bestemde bouwvolume wil ik in navolging van anderen nog opmerken, dat naar mijn overtuiging in deze een zekere in vloed van het betrokken gemeentebestuur passend zou zijn. Indien na ingewonnen advies bij het gemeente bestuur en met inachtneming van de aanwezige bouwcapaciteit door hogerhand het totaal aantal voor een gemeente bestemde woningen is vastge steld, moet het geacht worden mede tot de com petentie van het gemeentebestuur te behoren om te beslissen hoeveel van deze woningen zullen worden gebouwd als woningwet, premie of z.g. vrije sektor- woningen. Immers de behoeften van de onderscheidene ge meenten zijn in deze zéér uiteenlopend en kunnen het best worden gepeild door het betrokken ge meentebestuur. Ik ben er mij intussen wel van bewust, dat een zodanige gerechtvaardigde gemeentelijke invloed slechts ten volle is te verwezenlijken bij een prin cipiële wijziging van het te dezer zake van rege ringswege gevoerde beleid. Ondanks de moezame strijd voor meer en betere woningen werd en wordt onverdroten voortge- werkt aan al die maatregelen, welke er toe kunnen leiden dat Axel ook in het Zeeuwsch-Vlaanderen van morgen zijn functie als woongemeente naar behoren kan vervullen. Tevens vraagt de verdere industriële ontwikke ling van onze gemeente de volle aandacht. Wij zullen er binnenkort blijk van moeten geven ook in deze onze tijd en taak te verstaan. Hierbij wen sen wij ons niet te laten leiden door plaatselijk chauvinisme, doch door de gezonde opvatting van samenwerking en inter-gemeentelijke aanvatting van uniforme taken. Het is mijn vaste overtuiging dat zich in dit opzicht wijde perspectieven openen voor ons gewest. Door als Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten met de juiste intentie de handen ineen te slaan, kan, vrij van rivaliteiten, een vruchtbaar samengaan tot stand komen in een vorm, die geen der partners in het vlees behoeft te snijden. De kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen is in econo misch opzicht een eenheid. Haar tot verdere ont wikkeling te brengen eist dan ook een eensgezinde samenwerking. Daarom wil ik, evenals in mijn vorige nieuw jaarsrede, nogmaals met grote ernst en aandrang opwekken tot een gemeenschappelijk optreden. Teneinde hiervoor het klimaat zo gunstig mogelijk te doen zijn, wil ik amende honorable maken voor bepaalde passages uit genoemde rede welke door sommigen als krenkend zijn ervaren. In deze tijd welke rijk is aan begrippen als in tegratie en schaalvergroting moet ook van de zijde der gemeenten in grotere verbanden worden ge dacht en gewerkt. Naar mijn gevoelen wordt in ons land in het algemeen ook van gemeentewege te individualis tisch opgetreden. Een zekere bundeling van krach ten en een gecoördineerd beleid zou stellig op zijn plaats zijn. De eigen verantwoordelijkheid en be voegdheid van de onderscheidene gemeenten be hoeft hierbij niet tekort te worden gedaan. Ik acht het in de tegenwoordige omstandigheden een te kortkoming dat bij wijze van voorbeeld de ge meenten in de kanaalzone weinig weet hebben van de op handen zijnde ontwikkeling in het Sloe-, havengebied en omgekeerd. Dit voorbeeld is met vele andere aan te vullen. Juist in onze zo gedecentraliseerde provincie zou een zeker contactorgaan in deze nuttig werk kun nen doen. Ik zou het toejuichen als hiertoe enig initiatief werd genomen. Het moet in ons gewest toch mogelijk zijn voor bepaalde groepen van ge meenten, tezamen met provinciale- en rijksinstan ties, a.h.w. een braintrust te vormen voor onder scheidene gelijk gerichte activiteiten. Ook het optreden van de verschillende gemeen ten naar buiten zou hiermee bepaald zijn gediend, waarbij ik o.a. denk aan een weloverwogen en desgewenst gezamenlijk met het bedrijfsleven uit te voeren publicrelations programma. De eisen, die onze sterk dynamische tijd aan ons gemeentebestuur stelt hebben mij genoopt de zo- juist genoemde opmerkingen te maken. Ook als bestuurders van de gemeente Axel zijn wij ver plicht ons van tijd tot tijd te bezinnen op inhoud en doelstelling van ons beleid, teneinde ook in het pas aangevangen jaar de belangen van onze ge meente en haar inwoners naar beste vermogen te kunnen behartigen. Moge het ons in een geest van onderlinge sa menwerking en wederzijds begrip gegeven zijn daarin te slagen. De rede werd beantwoord door de heer D. J. Oggel als oudst aanwezige raadslid. Namens de gemeenteraad wil ik U en Uw echtgenote in 1963 Gods Zegen toewensen. Ik constateer dat lT hebt gesproken naar het hart van de raad. Uw woorden betreffende het woningbeleid zijn ons uit het hart ge grepen. Ik spreek het vertrouwen uit dat het College van B. en W. zal handelen naar de wensen van de Raad. De burgemeester dankte de heer Oggel voor zijn goede en waarderende woorden. VOORSTEL tot benoeming van twee leden van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken. Volgens de rooster zijn aan de beurt van aftre den als lid van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken de heren I. de Feijter en J. C. Over- dulve. De aftredenden zijn herbenoembaar. De zittingstijd is 4 jaar, aanvangende op de le dinsdag van het jaar. De benoeming moet geschieden uit een door ons opgemaakte .voordracht, welke bestaat uit de he- ren 1. I. de Feijter, Stationsstraat 12 en P. de Putter, Stationsstraat 29. 2. J. C. Overdulve, Szydlowskiplein 6 en Joz. Scheele, Koestraat 8. Uitgebracht werden op de heer -I. de Feijter 8 stemmen de heer P. de Putter 1 1 stem de heer J. C. Overdulve 9 stemmen zodat de heren de Feijter en Overdulve werden herkozen. VOORSTEL tot Wijziging van de Gemeen schappelijke Regeling Ziektekostenvoorziening ten behoeve van Ambtenaren in Dienst der Gemeenten in Zeeland (I.Z.A.). Het is u bekend dat uw Raad heeft voorzien in een ziektenkostenregeling voor het gemeente- personeel door toetreding van de gemeente tot de Intercommunale I.Z.A.-Regeling Zeeland. Van het bestuur van het Instituut Ziektekosten voorziening Ambtenaren (I.Z.A.) ten behoeve van het personeel, in dienst der gemeenten in Zeeland, ontvingen wij het verzoek wijzigingen dier regeling bij u aanhangig te maken ingevolge het bepaalde in artikel 29, eerste lid, van genoemde regeling. De wijzigingen beogen enerzijde de I.Z.A.- bijdrage van de na 1 januari 1963 gepensioneerde deelnemers door invoering van een minimum dienst tijd en derhalve een minimum bijdrage in een rede lijker verhouding te brengen tot hun aanspraken en anderzijds door verhoging van het maximaal voor de bijdrage-berekening in aanmerking ko mend bedrag een, gelet op de salarisverhogingen der laatste jaren en de stijging der ziektekosten, door de billijkheid vereiste verruiming van de be rekeningsbasis voor de bijdragen tot stand te bren- Omtrent deze wijzigingen is centraal overleg ge voerd overeenkomstig de bepalingen van de ge meenschappelijke regeling inzake de behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden. Dit overleg heeft geleid tot een aanbeveling van het Centraal Orgaan aan de I.Z.A.-besturen tot het aanhangig doen maken van deze wijzigingen bij de raden der gemeenten. BESLOTEN WERD tot aanvaarding dier wij zigingen. VOORSTEL tot het aankopen van de Garage Oosterstraat 3 te Axel van de heer H. Ver straten, Oosterstraat 1 te Axel. Krachtens raadsbesluit van 30 augustus 1949. goedgekeurd door Ged. Staten dd. 21 oktober 1949, no. 2646/189, 3e afd., is o.m. de grond, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 83, groot 39 m2, bebouwd met een garage, plaatselijk be kend als Oosterstraat 3 te Axel, bestemd tot straat. Op deze grond ligt een bouwverbod. Ter realise ring van voornoemd besluit, is het gewenst dat de gemeente tot aankoop van de grond annex ga rage overgaat. De eigenaar is bereid aan deze transactie mede werking te verlenen en gaat akkoord met de prijs. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie voor openbare werken WERD BESLO TEN tot aankoop van deze grond met garage te gen de prijs, zoals die is genoemd in het bij de stukken overgelegd ontwerp-raadsbesluit. VOORSTEL tot Vaststelling van de Exploi tatie-vergoeding der Bijzondere Lagere Scho len over de jaren 1960 en 1961 met Ver rekening ontvangen Voorschotten en Vaststel ling van de Vergoeding Vakonderwijs over 1960 en 1961. Op grond van artikel 103, tweede lid, der Lager Onderwijswet dient de gemeenteraad jaarlijks vast te stellen het bedrag van de vergoeding, waarop de schoolbesturen aanspraak hebben, alsmede het bedrag van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. Indien het bedrag van de ver goeding niet gelijk is aan de ontvangen voorschot ten, dient verrekening van het verschil plaats te hebben. Voorts dient de gemeenteraad jaarlijks de vergoeding vakonderwijs aan de bijzondere scholen vast te stellen (art. lOlbis, zesde lid, der Lager Onderwijswet 1920). Onder de verwijzing naar de bij de stukken over gelegde ontwerp-besuiten en gelet op het gunstig advies van de commissie voor onderwijs en cul turele zaken WERD BESLOTEN de vergoedin gen en de verrekening der voorschotten over 1960 1961 vast te stellen op de bedragen, in die Onder verwijzing naar de bij de stukken over gelegde ontwerpen en gelet op het gunstig advies van de commissie voor onderwijs en culturele za ken WERD BESLOTEN tot a. beschikbaarstelling van het bedrag per leer ling der openbare lagere school voor het jaar 1963 ten behoeve van de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs in de gemeente Axel 69,16) b. beschikbaarstelling van het bedrag per leer ling voor de bijzondere school voor uitge breid lager onderwijs in de gemeente Axel voor het jaar 1963 90,-—) c. bepaling van het getal wekelijkse lesuren vak onderwijs aan de openbare lagere school voor het jaar 1963 (1 3/5). VOORSTEL tot het onderhands aanbesteden van de Reconstructie van de Traverse met bijkomende werken. In de le wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1962 is geraamd de reconstructie van de traverse, te weten de Stationsstraat, vanaf de spoorwegovergang, Kerkdreef en Oranjestraat. De rijksgoedkeuring voor dit werk is inmiddels verleend. Het Aannemersbedrijf M. P. Hol N.V. te Hulst is bereid dit werk uit te voeren. DE HEER D. J. OGGELIk heb dit plan gezien en nu komt bij mij een vraag naar voren. De Kerkdreef wordt dus een doorgaande verkeers- Zou het nu niet mogelijk zijn bij de kerken enkele voorzieningen te treffen, b.v. het aanleggen van parkeerstroken of bredere trottoirs Wat is de bedoeling met de Zeestraat Krijgen we daar éénrichtingsverkeer? DE HEER C. VAN BENDEGEM Wanneer dat werkelijk zou gaan, dan is er geen beletsel om dat niet te doen. Dit terwille van de kerkgangers en het verkeer. De Zeestraat houdt haar zelfde functie. Aangezien het bedrag, waarvoor ingeschreven is, aannemelijk is, WERD BESLOTEN, in overeen stemming met het gevoelen van de commissie voor openbare werken, behoudens hogere goedkeuring, deze reconstructie met bijkomende werken onder hands aan te besteden aan het Aannemersbedrijf M. P. Hol N.V. voor de som van 171.400,—. Hoestdrank in tab I et vorm. 95 ct ontwerpen genoemd. VOORSTEL tot Vaststelling van de werke lijke kosten van het Openbaar Gewoon Lager Onderwijs over het jaar 1961. Op grond van artikel 55 ter der Lager Onderwijs wet 1920 dient de gemeenteraad jaarlijks vast te stellen a. de kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs b. het totaal-bedrag, dat daarvoor op grond van het bedrag per leerling beschikbaar was gesteld, en c. het verschil tussen de sub a en b bedoelde bedragen. Onder verwijzing naar het bij de stukken over gelegde ontwerp-besluit en gelet op het gunstig advies van de commissie voor onderwijs en cul turele zaken WERD BESLOTEN de onder a en b bedoelde bedragen, alsmede het verschil daar tussen vast te stellen, zoals in het ontwerp-besluit genoemd. VOORSTEL tot Vaststelling van verschillen de Besluiten op grond van de Lager Onder wijswet 1920. Op grond van de bepalingen der Lager Onder wijswet 1920 dient de gemeenteraad jaarlijks ver schillende besluiten te nemen. VOORSTEL tot reconstructie van de Open bare Verlichting in Plan „Oost en „West De openbare verlichting in de woonwijken „Oost" en „West" is in vergelijking met die in de kom van de gemeente van dien aard, dat recon structie daarvan aanbeveling verdient. De N.V. P.Z.E.M. heeft op ons verzoek daar voor een plan opgesteld, dat bij de stukken is overgelegd. Wij kunnen ons met dit plan vereni gen. De kost envan deze reconstructie worden ge raamd op 27330,—. Het advies van de commissie openbare werken is gunstig. BESLOTEN WERD tot het doen reconstrueren van de openbare verlichting in de woonwijken „Oost" en „West" overeenkomstig het bedoelde plan en daarvoor een krediet beschikbaar te stel len van 27.330, VOORSTEL tot het verlenen van een Ge meentelijk subsidie aan de Stichting Cultuur spreiding Zeeland in de kosten van de in Axel te organiseren evenementen. Het ligt in de bedoeling van bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland aangesloten culturele in stellingen in 1963 te Axel de onderstaande evene menten te organiseren a. een avondvoorstelling in het kader van het 750-jarig bestaan van Axel, te geven door het ABC-cabaret Wim Kan b. een avondconcert door het Delft s Madrigaal koor c. een jeugdtoneelvoorstelling voor het lager onderwijs en drie jeugdconcerten voor het uitgebreid lager onderwijs en het nijverheids onderwijs. De tekorten, voortvloeiende uit deze uitvoerin gen, worden geraamd op respectievelijk 1.085.—, 295,- en 750,-. Genoemde stichting verzoekt in deze tekorten een subsidie te verlenen aan de organiserende in stelling, zijnde de Zeeuwse Volksuniversiteit. Wat de onder c genoemde evenementen betreft, herinneren wij er u aan, dat daarvoor in de ge meentebegroting reeds een bedrag van 150,— uit getrokken is. Gelet op het culturele belang van deze voor stellingen en in overeenstemming met de Commis sie voor Onderwijs en Culturele Zaken WERD BESLOTEN in de eventueel daaruit voortvloeien de tekorten boven het reeds toegezegde subsidie bedrag van 150,- een aanvullend subsidie te verlenen van maximaal 850,—, waarvan 500,— zal drukken op de post voor de viering „Axel 750 jaar stad". (Zie vervolg pagina 2).

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 1