VERKWIK- L Iets over de Geschiedenis van Axel Huid-handen-lippen Uit onze Omgeving Axel Snerpende pijnen voor en na door opstijgend zuurbrand? Rennies blussen bet vnnr onmiddellijk. Predikbeurten (XXVIII.) SPORT de natuurzuivere ruw of schraal? PUROL Bekendmaking MET BROMFIETS GEVALLEN In de nacht van zaterdag op zondag (5 tot 6 januari j.l.) is onze stadgenoot de heer H. v. d. B. in de Zandstraat onder de gemeente Sluiskil ge vallen met zijn bromfiets. Hij werd naar het Zie kenhuis te Sluiskil gebracht en daar bleek dat hij een hersenschudding had opgelopen. REL OP INDIAAS SCHIP Tijdens de laatste dagen van de vorige week, ontstond er aan boord van het Indiase schip „Gargi-Jayanti", liggend aan de kade van de Ne derlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil een bot sing tussen officieren en bemanningsleden. Dit was voor een vijf-tal Engelse officieren, stuurlieden en machinisten aanleiding de samenwer king met de bemanning op te zeggen en het schip te verlaten. Donderdag en zaterdag kwam het tot moeilijkheden. De stoom werd afgesloten en ook de verwarming was buiten werking gesteld. De hulp van de politie te Axel en Terneuzen werd ingeroepen. Eén der „raddraaiers" werd mee van boord genomen, maar werd later weer terug gebracht. De gezagvoerder van het schip uit Bombay zat echter met nog meer moeilijkheden. Zijn schip moest plaats maken voor een andere boot. Zijn officieren waren weg, dus moest de „Gargi-Jayanti" met sleepboothulp naar het Zevenaardok worden gesleept. De Engelse Consul bracht een bezoek aan het schip om te trachten de gerezen moeilijkheden uit de weg te ruimen. Een dergelijk voorval doet ons Zeeuwsch- Vlamingen wat vreemd aan en zo'n voorval wordt vaak voor erger aangezien dan het in werkelijk heid is. In havensteden als Rotterdam e.d. is men derge lijke ongeregeldheden wel gewoon EVANGELISATIE-SAMENKOMST Woensdag 9 januari 1963 werd in „Het Cen trum" te' Axel een Evangelisatie-samenkomst ge houden. Spreker was de weledele heer E. van Faasen. BENOEMING De heer L. de Kraker te Axel is met ingang van 1 januari 1963 benoemd tot lid van de Bio scoopcommissie. BEVORDERD Bij besluit van B. en W. van Axel van 4 januari j.l. is mejuffrouw K. Scholten te Terneuzen, werk zaam ter gemeente-secretarie van Axel, bevorderd tot steno-typiste. Ze herstellen prompt het verstoorde evenwicht in de maag en maken zo het overtollig zuur on schadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de ton, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies een ple zierige remedie; smakelijk enonopvallend. (Ingez. Med.) IJSBAAN GEOPEND Woensdag werd de baan in het Axelse bos voor het publiek opengesteld. Woensdagavond was de belangstelling nog matig, maar donderdagavond was het zeer druk. Er heerste dan ook een zeer gezellige sfeer op deze uitermate gunstig gelegen baan. Het bestuur van de Axelse IJsvereniging heeft voor verlichting gezorgd dus de duisternis vormt geen beletsel voor de schaatsliefhebbers. De kwaliteit van het ijs is niet opperbest, maar dit heeft het bestuur niet in de hand. Deze heren zullen wel hun uiterste best doen, om de baan zo goed mogelijk berijdbaar te houden. EVENEMENTEN Het ligt in de bedoeling van bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland aangesloten culturele in stellingen in 1963 te Axel de volgende evenemen ten te organiseren 1. een avondvoorstelling in het kader van het 750-jarig bestaan van Axel, te geven door het ABC-cabaret Wim Kan. 2. een Avondconcert door het Delft's Madrigaal koor. 3. een jeugdtoneelvoorstelling voor het lager onderwijs en drie jeugdconcerten voor het uitgebreid lager onderwijs en het nijverheids onderwijs. RECONSTRUCTIE TRAVERSE In de Openbare Raadsvergadering op dinsdag 15 januari a.s. krijgen de heren raadsleden een voorstel te behandelen betreffende de reconstructie van de traverse. Dit werk, waarvoor rijksgoedkeuring is verleend omvat de Stationsstraat vanaf de Spoorwegover gang, de Kerkdreef en de Oranjestraat. JOHANNES-PASSION De Christelijke Zangvereniging „Asaf" is voor nemens dit jaar omstreeks de Paasdagen de Johan nes-Passion van J. S. Bach uit te voeren. Hiertoe dienen vocale en instrumentale beroepssolisten te worden aangetrokken. KAARTAVOND Het afgelopen weekeinde organiseerde het be stuur van de v.v. „Axel" in het clublokaal bij de heer C. H. Jansen een kaartavond voor haar leden. De uitslag was 1. R. Lindhout; 2 P. Peeters; 3 M. Hoogstrate; 4 W. Strijdonck; 5 L. v. d. Berge; 6 V. Schelle- man; 7 A. Deij; 8 A. Cortvriendt; 9 C. v. d. Berge; 10 A. v. d. Velde; 11 L. Deij; 12 L. Ortelee; 13 J. Dieleman; 14 A. Lippens; 15 M. Kaijser; 16 Joh. Schelleman; 17 Ch. Sijs; 18 Jos. Schelle- man. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma Boekhouden van de Nel. Associatie voor Praktijkexamens slaagde te Middelburg onze stadgenoot A. M. P. de Feijter. Bij het P.B.N.A.-examen voor het diploma Meubeltekenaar deel I, slaagde onze stadgenoot de heer A. L. L. C. E. Antheunis. VERHEUGENDE GROEI Op de dinsdag 8 januari j.l. gehouden bestuurs vergadering van de K.A.B. deelde de secretaris, de heer E. Breepoel, mede dat het ledental van de afdeling Axel van de K.A.B. de vierhonderd is gepasseerd. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer E. A. Maas, toonde zich hierover uitermate verheugd en deelde mede dat hij van plan is op dit feit nader terug te komen tijdens de jaarverga dering, die gehouden zal worden op 13 februari a.s. AXEL AAR STRANDDE TE ROOSENDAAL Zaterdag, even na de middag, slipte de heer S. uit Axel op de Nispenseweg te Roosendaal met zijn auto in een der bochten, op het moment, dat er uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde. Met een gebroken knieschijf en snijwon- den aan het hoofd moest de heer S. in het zieken huis te Roosendaal worden opgenomen. Hij is, na daar te zijn verbonden, naar het ziekenhuis te Sluis kil overgebracht. De heer S„ Roosendaler van geboorte, was op weg om vrouw en kinderen op te halen, die door de slechte weersomstandigheden na de feestdagen nog enkele dagen bij familie te Roosendaal waren gebleven. Zijn auto werd zwaar beschadigd. C.B.T.B. VAN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIJEEN TE AXEL Vrijdag vergaderde de C.B.T.B. afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in „Het Centrum" te Axel. Ondanks het slechte weer was de opkomst goed. De voorzitter, P. van Hoeve, wees in zijn openings woord op de grote moeilijkheden in de gemengde bedrijven op de zandgrond. Deze moeilijkheden zijn eveneens, maar in ge ringe mate in de akkerbouw te vinden. „Wij leven in een tijd die overeen komt met de dertiger jaren. Er is overproductie. Gelukkig kennen wij geen werkloosheid. Er is volop werkgelegenheid. De agrarische beroepsbevolking in ons land is nog 11%. Men verwacht dat dit terug zal lopen tot 8%. Wij prijzen ons gelukkig, dat de industrie het te veel aan agrarische werkers op kan nemen", aldus de heer Van Hoeve. „Wat de toekomst van de landbouw in de E E.G. betreft, deze staat voor, de productie op die plaat sen toe te passen die hiervoor het meest geëigend zijn", zo vervolgde de voorzitter. „Wij moeten het aandurven door rationalisatie en meer te in vesteren, goedkoop trachten te produceren. Wij als christelijk-maatschappelijke organisatie zijn ver plicht daaraan mee te werken", aldus de heer Van Hoeve. De heer Morsink uit Rotterdam hield ver volgens een causerie over „De ontwikkeling van de afzet van landbouwproducten in de E.E.G.". De .voorzitter bracht aan het eind van de cau serie de spreker dank voor zijn instructief betoog. De heer Morsink sloot de bijeenkomst met gebed. ZONDAG 13 JANUARI 1963 Ned. Herv. Kerk 10 uurDs. J. Scholten. 2.30 uur Ds. W. van Meeuwen. (Beide diensten 3e coll. Class. Fonds Kerkewerk.) Geref. Kerk (Kerkdreef) 10 uurDs. Kuiper 3.00 uurDs. Kuiper (H. Avondmaal en na betrachting Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur: Ds. van Leeuwen (viering H.A. en dankzegging). Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1213 JANUARI Dokter Schiltman. Nadat de school en het onderwijs, zoals ik ge schreven heb, een tijdje in een slechte toestand had verkeerd, zochten de schoolarchen en de schoolopziener Isaak Henry Gallandat, die ook bur gemeester en tevens Med. Dokter was, naar een persoon, die de betrekking van schoolmeester te Axel met ere zou kunnen vervullen en die het on derwijs aan de Axelse jeugd, dat onder school meester Crince op zulk laag peil was gekomen, weer tot bloei zou kunnen opwerken. Nadat op advertenties in de Middelburgse en Rotterdamse kranten enige sollicitaties waren inge komen, werd op 28 juni 1790 uit de sollicitatiën een achttal gevormd en daaruit een viertal, n.l. Daniel Buyze, schoolhoofd te Noordgouwe, C. Allegoed te Nisse, Spiering te Giessen en P. Nythus te Oostburg. Het benoemen van een schoolhoofd bracht veel moeilijkheden met zich, daar het hoofd der school ook voorzanger in de kerk moest zijn. Het benoe men van een hoofd der school stond aan de Ma gistraat en van een voorzanger aan de kerkeraad. Tot nu toe waren die twee colleges het altijd eens kunnen worden. Later zou dit onder burgemeester Lammens wel eens tot moeilijkheden voeren. Nu evenwel werd D. Buyze door de gemeenteraad tot schoolmeester en door de kerkeraad tot voorzanger benoemd. Daniel Buyze was geboren 15 augustus 1769 te Zierikzee uit Adriaan Buyze en Theodora Adriana van der Boor, dochter van Jacob van der Boor, heemraad van Schouwen. Daniel Buyze kenmerkte zich door schranderheid en leergierigheid, zodat hij op 15 jarigen leeftijd een loffelijk examen voor landmeter aflegde en vóór zijn 25e jaar hoofdonder wijzer te Noordgouwe was geworden. Als was door de ongunstige omstandigheden de wens om predikant te worden niet vervuld, toch zouden zijn gaven in Axel tot ontplooiing komen. Hier was hij al gauw bekend als scherpzinnig rekenaar, uitmun tend schoonschrijver, wat in zijn tijd een grote aan beveling was en een nauwgezet kaartenmaker, waarbij zijn kennis als landmeter hem zeer te pas kwam. Waren zijn geldelijke omstandigheden in de eerste tijd, dat hij in Axel verbleef, niet zeer flo rissant en zo weinig ruim, dat hij 15 december 1792 verzocht om aangesteld te mogen worden als 4e lijkdienaar, wat hem toegestaan wordt, in 1793 huwde hij met Pieternelle Catharina Dees, wat een rijk huwelijk schijnt geweest te zijn en kwam hij in relatie met enkele van de voornaamste families te Axel. H besloot ontslag te vragen als onderwijzer om zich geheel te wijden aan de landbouw, polder zaken en Boekhouden, wat hem zeer aantrok. Dit gebeurde op 8 april 1816, hetgeen schoolopziener Gallandat zeer verontrustte, wat hij in een brief aan de magistraat over het vervullen van de va cante betrekking en de jaarwedde de uitdrukking ingaf„Hoe Singulier het gedrag van de heer Buyze ook zij". Voorzanger wilde hij wel blijven, maar daar de nieuw te benoemen schoolmeester ook voorlezer moest zijn, werd hij ontslagen als voorlezer, waartegen hij 30 april 1816 protest aan tekende en de gronden aangaf volgens welke hij ontslag als onderwijzer had aangevraagd. De Classis IJzendijke zorgde ervoor, dat het geschil tussen de kerkeraad en Buyze werd bijgelegd. Wij zien daaruit, dat hij een doorzettend karakter had. Van nu af ging hij andere belangen dienen dan voorheen. Zo zien we hem als dijkgraaf of directeur van de polder Beoosten- en Bewestenblij, wat geen sinécure was en op 12 november 1825 werd hij benoemd als Stedelijk ontvanger op een jaarwedde van 300,gulden. In 1818 dreef hij ook de bier brouwerij „De Posthoorn", opgericht in de Molen straat, waar later het pakhuis van de firma Oggel zou staan. Dat hij in goeden doen verkeerde blijkt daaruit, dat hij in 1823 in de Hoofdelijke omslag werd aangeslagen in de 2e dus op een na hoogste klasse voor een betaling van 42 gulden. Op 24 oktober 1827 was hij directeur van de Meestoof „De Sleutels" aan de Vaartwijk. Er ston den hier in die tijd 2 meestoven, n.l. Ie „De Sleu tels" aan de Vaartwijk, directeur D. Buyze en 2e, de meestoof „De Schoone" aan de Drie Schouwen, directeur M. Meertens. De Meekrap was een plant, waarvan de wortels na fabricage het product afleverde, waaruit de rode meekrapverf werd bereid. De plant werd het eerste jaar als kiemen of stengeldelen in mei ge plant op sterk bemeste zware of lichte kleigrond, vervolgens, als het nodig was, aangeaard en des winters met mest gedekt. In het 2e of 3e jaar werd zij gedolven en wel om zijn lange wortels met de lange meekrapspa. De wortels werden eerst op het land gedroogd en daarna in de meestoven boven een matig vuur, daarna tot poeder gemalen en in vaten verkocht. We onderscheiden in de meestoof een „meester" of baas een stamper en een droger. In later tijd werden zij meestal met bun titel in plaats van met hun familienaam genoemd. Toen men de aniline kon samenstellen ging de meekrap teelt kwijnen en verdween eindelijk geheel. De Meestoof „De Sleutel" schijnt de grootste geweest te zijn. In 1827 vervaardigde „De Sleutels" 75 vaten le soort en 5 vaten merk M. Het merk op de vaten van „De Sleutels" waren 2 kruislings over elkaar liggende sleutels, dat 'in de vaten inge brand werd en het merk van de Schoone bestond uit een tulp. Muilen was een afvalproduct. Het onderste der wortels met wat vleezigs, dat eraan was blijven hangen gaf dit product. Gedroogde en gebroken wortels noemde men Racine, dat ook wel onbe werkt verkocht werd om het door anderen verder te laten bereiden. Nadat de meekrapteelt na een malaise weer wat opbloeide werd na de uitvinding van de aniline in 1868 opgehouden met de teelt van de meekrap. Buyze schreef ook verhandelingen over land bouwzaken, waarvoor hij in 1840 door de Ned. Mij ter bevordering der Nijverheid werd bekroond met een zilveren medaille en werden zijn latere geschrif ten nog bekroond met een zilveren en gouden me daille. Hoewel Buyze dikwijls op verhoging van zijn tractement als ontvanger aandrong, omdat er steeds meer werk kwam als ontvanger, werd hem dit niet toegestaan. Dat hij niet gauw toegaf, blijkt uit het vo'q""df Tijdens d» Belgische Opstand moest er onverwachts een artilleriestal voor de paarden inge richt wo-den, en het oog van de met die taak be laste officier viel op een stal, die voor berging van granen diende en toebehoorde aan Buyze. En zon der aan Buyze iets te vragen, werd door de veld wachter en de smid Dourlein de stal opengebroken, ontruimd en voor de artilleriepaarden ingericht. Dat zat Buyze dwars. Hij wilde in geen minnelijke schikking treden, zodat zelfs de Staatsraad Gouver neur der Provincie er zich mee moest bemoeien. Eindelijk gaf Buyze toe en ontvangt 7 gulden maandelijks gedurende de tijd van gebruik, een schadeloosstelling van 100 gulden en 1200 gulden koopsom. Buyze overleed 25 september 1850 „geacht en geëeerd" zoals een schrijver zegt, om zijn kennis, vlijt, nauwgezetheid, eerlijkheid en godsdienstzin. Uit zijn huwelijk kwamen voortTheodora Alida Buyze, gehuwd met Petrus van Eek, predi kant te Zaamslag, Petronella, gehuwd met Johannes Noske, burgemeester, notaris en grondbezitter te Axel, Adriaan Buyze, Pieter Daniel Buyze med. dokter te Terneuzen, Catharina Cornelia en Mar tina, Sara. Deze laatste was bij de Axelaars bekend als juffrouw Saartje. Zij heeft nagelaten een schil derij, voorstellende een gezicht op Axel, gezien van de Zuidzijde van een onbekend schilder, welke schilderij door de erfgenamen aan de stad Axel werd geschonken en op de Raadzaal hangt. de Jonge. SCHAATS-RESULTAAT Tijdens lange-baan-wedstrijden te Wissekerke, boekte onze stadgenoot de heer J. Lipjes, enkele zeer goede resultaten. Op de 1500 meter werd hij tweede in 3.23.7 min. op de 3000 meter legde hij beslag op de derde plaats in 7.10.4 min. Jaap de Roo, broer van de bekende wielrenner Jo de Roo, was oppermachtip en won de drie afstanden, n.l. 500, 1500, en 3000 meter. SPORT-GALA Op zaterdag 19 januari a.s. organiseert het Sportinstituut „Delta" een SPORT-GALA in het Concertgebouw te Terneuzen. Tijdens deze gala worden de finales van de „Judo-kampioenschappen 1962" betwist. De voorrondes worden in de week van 7 tot en met 12 januari gehouden in de dojo's te Axel - Hulst - Oostburg - Sas van Gent en Terneuzen. Het zeer actractieve programma dat wordt aan geboden begint om 14.00 uur. Op het programma komt o.a. voor de betwisting van de kampioenschappen in de verschillende klas sen, alsmede het algemeen club-kampioenschap. Ook onze sympathieke stadgenoot G. de Moor, zelf instructeur bij het Sportinstituut „Delta" komt enkele keren op de mat. Allereerst bij een judo demonstratie hij zal dan enkele goyko's demon streren. Tenslotte zal de heer de Moor ook in een wedstrijd uitkomen. Naast Judo wordt voorts geboden Demonstratie van het nage-no-kata Demonstratie jeugd-judo Demonstratie Trempoline-springen Demonstratie Rithmisch gymnastiek Demonstratie Jiu-Jitsu. De prijsuitreiking van de kampioenen zal ge schieden door de edelachtbare heer burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra. Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND Op zaterdag 12-, zondag 13- en zondag 20 ja nuari zou in Café „De la Paix" bij de heer R. Dieleman in de Noordstraat te Axel begonnen wor den met de biljartwedstrijden om het kampioen schap van Zeeland le klasse libre. Vrijdagmorgen werd ons definitief bericht dat deze wedstrijden op genoemde data NIET te Axel zullen plaatsvinden. PROMOTIE Tijdens voorwedstrijden 3e kasse cader 38/2 te Ovezande is onze stadgenoot de heer R. Dieleman erin geslaagd alle zes de door hem te spelen par tijen in winst om te zetten. Hij zag zodoende kans naar de 2e klasse te pro moveren, waaruit hij het vorige seizoen was ge degradeerd. I NATIONALE VOORWEDSTRIJDEN In de strijd om een plaats in de finale overgangs klasse libre luidt thans de stand 1. R. Dieleman 4 4 0 8 244 31,56 2. Pr. Freijser 5 3 2 6 266 25,64 3. Th. Platjouw 5 3 2 6 184 22,71 4. F. C. Melse 6 0 6 0 124 13,70 De resterende partijen worden gespeeld op 15 ja nuari a.s. in Café „De la Paix" bij dhr. R. Diele man. Te 16.00 uur Pr. FreijserR. Dieleman TE 19.00 uur R. DielemanTh. Platjouw. Schaken ONDERLINGE COMPETITIE D.S.Z. In de onderlinge competitie van D.S.Z. leed Henk de Ridder zijn eerste nederlaag tegen Ko van Ham die nu ongeslagen de ranglijst aanvoert. Jack de Feijter, die een uitstekende start maakte, verloor nu onverwacht van Chris Ollebek en moest daardoor de 2e plaats prijsgeven aan Martien Rinn. Michiel de Pooter verloor van Rein Scheele en zag zich door die nederlaag de rode lantaarn nog steviger in handen gedrukt. Enkele uitslagen J. K. BollemanN. Bolleman 0.1 D. Overdulve—R. J. Scheele 10 M. de RidderC. P. Ollebek 1^0 J. K. BollemanA. Bolleman 01 De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat de Minister van Landbouw en Visserij bij beschik king van 2 januari 1963, No. L/Fb/6593, heeft be paald dat de jacht op wildsoorten met ingang van 4 januari 1963 is gesloten. Axel, 7 januari 1963. De Burgemeester voornoemd, M. K. VAN DIJKE.

Axelsche Courant | 1963 | | pagina 2