AXEL IN 1962 Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 77e Jaargang no. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt iedere zaterdag Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktle en AdministratieAxel. Markt 12, tel. 0 1155- 646, postbus 16 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. G VlNK Als U nauwelijks meer op of neer kunt van Rheumatische Pijnen en U hebt de remedie maar voor 't grijpen COURANT ABONNEMENTSPRIJS t Lone nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1*75* Buitenland 2,-g ADVERTENTIEPRIJS10 cent per BIJ kontrakten belangrijke redaktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Adverten-tiên 1-5 regel» 1. tedere regel meer 12 cent LEGERTENTOONSTELLING „PARAAT 1962" VRIJWILLIGE BRANDWEER behaalde Provinciaal Kampioenschap NEDERLANDSE SPORTFEDERATIE-PRIJS VOOR AXELAAR. Traditiegetrouw willen wij aan het eind van 1962 een overzicht geven van de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Uiteraard is het niet mogelijk alles te vermelden, wij hebben slechts een greep gedaan uit het zeer grote aantal feiten. In het afgelopen jaar moesten de inwoners van Nederland tweemaal naar de stembus. Eerst koos men de Provinciale Bestuurders en juist vóór He melvaartsdag werden de verkiezingen voor de Gemeenteraad gehouden. Bij de laatste verkiezingen was de Partij van de Arbeid de grote winnaar in Axel, immers deze groepering boekte EEN ZETEL winst ten koste van het Gereformeerd Politiek Verbond. Door deze verkiezingen onderging de Gemeente raad enkele wijzigingen. Wethouder C. de Putter (A.R.) trok zich terug uit de politiek, terwijl de heer L. Hamelink (G.P.V.) door het verloop der verkiezingen niet meer terugkeerde. De heren A. de Waard (A.R.) en P. Scheele (P.v.d.A.) kwamen de Raad kompleteren. Voor de komende zittingsperiode werd de sa menstelling van Axels' Gemeenteraad K.V.P. de heren M. L. M. IJsebaert, E. A. Maas en J. Vink. P.v.d.A.: de heren C. van Bendegem, K. Hame link en P. Scheele. GEMEENTEBELANGEN de heren A. H. van der Lee en J. den Doelder. A.R. en S.G.P. de heren J. C. van Luijk en A. de Waard. C.H.U. de heren P. J. van Bendegem en W. de Feijter. G.P.V. de heer D. J. Oggel. Tot wethouder werden op 4 september gekozen de heren M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Het is eveneens net mogelijk, alle besluiten, door de raad genomen, aan te halen. Wij zullen ons tot enkele beperken. Op 27 februari besloot de raad, in verband met de intrekking van het subsidie aan het badhuis, tot caststelling van een premieregeling voor de bouw van douche-cellen. Eveneens besloot de raad tot het in het leven roepen van de „Sportstichting Axel" en op 6 juli vond de installatievergadering plaats, waarop bur gemeester Van Dijke de voorzittershamer over droeg aan de heer A H. van der Lee. Op 21 augustus besloot de raad tot aankoop van een woning aan de Zuidsingel en deze te be stemmen tot ambtswoning voor de burgemeester. Deze woning is representatief voor de burgemeester van een gemeente als Axel. Op 2 oktober werd besloten tot de bouw van 22 woningwet-woningen in plan-Oost. 11 december werd de gemeentebegroting 1963 behandeld. Bij de algemene beschouwingen lever den enkele raadsleden felle kritiek over het samen gaan van de K.V.P. met de P.v.d.A. De bewoners van enkele straten zien op deze vergadering met genoegen terug. De Oudeweg z.il een drastische verbetering ondergaan en de baat belasting voor een aantal bewoners van de Singel- weg werd afgeschaft. Eveneens werd besloten tot reconstructie van de Markt, aanleg van een invalsweg, enz. Dit streven van onze gemeentebestuurders juichen wij van harte toe, om te komen tot meer veiligheid op de A'xelse wegen. Immers, dit jaar werden wij ge confronteerd met 6 ongevallen waarbij een mensen leven viel te betreuren. Bovendien werd bij een groot aantal andere ongevallen min of meer lichamelijk letsel toegebracht. 0 KULTUUR Voor de ontspanning van de inwoners van Axel werd ook het afgelopen jaar weer het nodige ge daan. De Stichting „Zeeuwse Volks-Universiteit" droeg op dit gebied een belangrijk steentje bij. Reeds op 10 januari trad het cabaret Tingel- Tangel voor het voetlicht met Gay Gay Sixties. De medespelenden Sieto en Marijke Hoving, Conny Stuart, Paul Deen en de pianist Wouter Denijs bezorgden de aanwezigen een genoeglijke avond. Op 23 pjanuari hield de heer J. Wigmans in het Gezellenhuis een lezing over zijn 10 jaar onschul dige gevangenschap in Siberië. Op 23 januari hield de heer J. Wigmans in het vereniging „Asaf" het oratorium „Der Messias" van Handel Solistische medewerking verleenden Corrie Jager, sopraan, Adrie Huizinga, alt Dick de Jong, tenor en Aarde Kuiper, bas. Organist was de heer J. Rijn. Medewerking verleende het orkest van de Terneuzense Muziekschool dat was versterkt met een viertal leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. 16 maart brachten „Peter en zijn Rockets" een bezoek aan Axel. In april hield dr. Melchior voor Z.V.U. en N.R.V. een lezing over „Gekluisterd Congo". Op de kontaktavond van de Rijkspolitie maakte het Reizend Zeeuws Volkstoneel indruk met „Die Gecroonde Leersse". Voor een zeldzaam mooie avond zorgde op 1 mei de toneelgroep „Centrum" met het stuk van Erwin Sylvanus „Korczak und die Kinder". „Opname vijf tellen na nu" van de fa. Koster- Deij bracht Ria Valk, The Fouryo's, de Zangeres zonder naam, Toby Rix, The Stefani's en het kwartet van Harry de Groot (met Eddy Christiani) naar Axel. Op 11 mei verzorgde het revue-gezelschap Rens van Dorth de feestavond van de Koninklijke Mare chaussee. Op 7 juli behaalde het Hervormd kerkkoor een eerste prijs op het Zeeuws zangconcours te Krui- ningen. Begin september bracht Wim van Wees zijn aantrekkelijke show „Bon appétit mevrouj..." met Bueno de Mesquita Nel van Deursen, Rita Corita, Frits Stolk, Eric Swarz, Koen Corita en de char mante Anneke van Hooff. Han Rensenbrink hield op uitnodiging van de Z.V.U. een zeer interessante lezing over het onder werp „Dieren zien, zoals ze zijn". KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Door de burgemeester werden in 1962 verschil lende Koninklijke onderscheidingen uitgereikt o.a.: 27 april 1962 de ridderorde verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan de heren P. J. van Bendegem en P. P. M. de Kort; de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan de heren Iz. de Feijter, A. P. Esselbrugge en J. C. Kerckhaert. 1 juni 1962 de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan mej. P. den Hamer (40 jaar werkzaam bij de fam. Visser). 19 oktober 1962 de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan de heer P. van Bendegem (40 jaar werkzaam bij de A.C.Z. de Carbonisation, Sluiskil) KONTAKTEN MET DE STRIJDKRACHTEN. Een overweldigende beangstelling trok de leger en luchtmachttentoonstelling „Paraat 1962" met de Paasdagen (pl.m. 10.000 bezoekers). Op deze ten toonstelling kon men op unieke wijze kennis maken met de diverse facetten van ons leger. Zowel de binnen- als de buitententoonstelling waren bijzonder interessant. Onder commando van kapitein De Roo demonu- streerden de leden van de Vaar- en Duikerschool uit Gorkum in de Kleine Kreek te Axel. De tentoonstelling werd door burgemeester Van Dijke officieel geopend. Het optreden van het Fanfarekorps der Lim burgse Jagers en het „Spookpeloton" van de Lucht macht maakte indruk op de duizenden die het Szydlowskiplein omzoomden. Op geheel andere wijze zorgde het 16e Pantser Infanterie Bataljon uit Oirschot van 27 augustus tot 3 september voor een aangenaam kontakt met het Nederlandse leger SPORT Op dit gebied zou heel wat te vermelden zijn, dus zullen we ons bepalen tot enkele feiten. Allereerst zouden we hier gaarne vermelden de sportieve waardering voor onze stadgenoot Staf de Moor. Als beste ClOS-cursist ontving hij de Nederlandse Sport-Federatie-prijs. Deze prijs wordt gegeven voor goede prestaties, maar ook voor veschillende goede eigenschappen van een sport man, zoals omgang met andere cursisten, aktiviteit bij het organiseren van verschillende evenementen, en of er positieve invloed van hem uitgaat op andere studerenden. En al deze eigenschappen toon De Moor in Zeeuwsch-Vlaanderen in ruime mate, getuige de diverse judo-clubs en gymnastiek verenigingen waar hij de sportieve scepter zwaait. Hoewel Axel geen athletiek-vereniging rijk is, vormde dit voor de jeugdige F. Briquet geen reden om geen goede prestaties te leveren. Niets is minder waar. Vooral in de laatste weken toonde Briquet zijn voortreffelijke vorm. Zowel in Terneuzen als in Middelburg liet hij zijn tegenstanders de hielen zien. Zoals men ziet, blijven resultaten van inten sieve training niet uit. Bij het wielrennen hielden Henk de Waal en Richard Bukacki Axels naam hoog. De Waal zag bij de amateurs kans, enkele malen de ere-palm mee uit België naar huis te brengen o.a. in Merel- beke en Zele. Bij de adspiranten zag Bukacki nog geen kans om in zijn eerste jaar als winnaar te finishen, maar ongetwijfeld heeft hij een zeer belangrijke en boven dien nodige dosis ervaring opgedaan. Hij zag kans. een bewonderenswaardige ere-lijst bij elkaar te fietsen. Het gevolg van zijn intensieve en nauw gezette training. In 1963 gaat Richard met een nieuweling-licentie op zak weer aan de slag. Beide renners wensen we veel succes. Zowel „Axel" als A.Z.V.V. kunnen terugzien op een geslaagd seizoen. Beide eerste elftallen roerden zich geducht in hun afdelingen. Een bijzonder woord voor de Axelse B-junioren en de pupillen. Deze elftallen speelden werkelijk voortreffeijk jeugd voetbal en bezorgden hun vereniging veel plezier. „Spui" tenslotte leed enkele gevoelige verliezen in haar speersmateriaal en dat bleek ook duidelijk in het kompetitieverloop. Waarom zoudt U dan niet 't voorbeeld van die tienduizenden volgen die U voorgingen. Kruschen Salts, regelmatig de kleine dagelijkse dosis. Kru- schen's zegetocht over de wereld begon omstreeks 1925 en steeds groter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt U de uitzondering willen zijn Na tuurlijk gaat ook U de bloedzuiverende Kruschen kuur doen. En wel liefst van vandaag op morgen De heer Rein Dieleman werd distrikts-kampioen extra libre klasse met een gemiddelde van 38,88, in de distrikten Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland. De heer J. Ocké zorgde ervoor dat de Avond vierdaagse op 6-, 7-, 8- en 9 juni doorgang kon vinden. De Rode Kruis Wandeltochten trokken op 23 juni 726 wandelaars naar Axel. In verband met haar vijfjarig besaan organiseerde het jubilerende „Emma" op 15 juni een avond-wandeltocht. Boven dien organiseerde het aktieve bestuur op 22 sep tember een bevrijdingswandeltocht met 943 deel nemers. Bij de onderlinge kampioenschappen van de ten nisvereniging „Axel" behaalde mej. Nettie Koster het algemeen kampioenschap in de A-groep Lineke Koster won de finale in de B-groep. Bij de ruitersport kunnen we vermelden de op richting van de ponyclub „De Kleppertjes". Reeds na enkele maanden was de ponyclub in het nieuws met haar fraaie creatie van de Gouden Koets. Tenslotte ontplooide de wielersportclub ,De Vol harding' tweemaal haar aktiviteiten. Met de Paas dagen won Dies Kosten uit Kapelle de nieuwelingen koers terwijl W. de Feber uit Sluiskil de wedstrijd bij de adspiranten op zijn naam schreef. De Pink ster-ronde was zeldzaam spannend en tenslotte ver trok Werner Swaneveld met de ere-palm naar IJsselmonde. MUTATIES BIJ DE P.T.T. De heer F. Doomebal werd per 1 juni benoemd tot direkteur vap het postkantoor te Hoofddorp. Hij werd opgevolgd door de heer Louwen, chef op het postkantoor te Hoorn. De besteller le klasse A. Riemens ging op 1 april met pensioen. Hij werd in november gevolgd door de heer Wijna die eveneens de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. DE BRANDWEER. Met trots kunnen we terugzien op de sublieme prestaties van onze Vrijwillige Brandweer. Op 16 juni wonnen onze stadgenoten de regio nale brandweerwedstrijden te Hoek. Een verdiende beloning voor de serieus oefenende leden van het korps was het behalen van het provinciaal kam pioenschap op 22 september te Zierikzee. De wisselbeker van de Commissaris der Koningin kwam voor één jaar in Axels prijzenkast. Boven dien was de prijs voor de beste commandant voor onze stadgenoot de heer J. van Doeselaar. NAAR WEST-BRABANT. Bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst kwamen een aantal mutaties voor. De belangrijkste was on getwijfeld de benoeming van Ir. Hoenen, rijks- landbouwconsulent in Zeeuwsch-Vlaanderen, in de zelfde funktie in West-Brabant. Eveneens naar West-Brabant vertrok pastoor Uijtdewillighen. Zijn plaats werd ingenomen door pastoor B. de Jong. NAAR GHANA. Na een verblijf van enkele maanden in Neder land, o.a. bij de familie Mattens aan de Buitenweg, vertrok de kleine Kwaku weer met zuster Jo Mattens naar de jungle in zijn geboorteland Ghana. Zoals men weet, onderging de kleine kleurling in Tilburg enkele geslaagde operaties. ZILVEREN FEEST. Op 1 april was de heer M. Oggel 25 jaar in dienst der gemeente Axel. Voor de familie Boor was er een dubbel 25-jarig feest. Het echtpaar vierde het zilveren huwelijks feest maar daarnaast vierde dokter Boor zijn 25- jarig arts-jubileum. Als blijk van waardering kreeg dr. Boor een fraai televisietoestel aangeboden. HET RODE KRUIS Ook het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Axel, alsmede de afdeling van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis toonden weer hun levensvatbaarheid. We noemen slechtsgesproken brief met soldaten in Nieuw-Guineasurprise voor de gasten aan boord van de „Henri Dunant" kerst verrassing voor de Axelse zieken. In september maakte het Rode Kruis-schip „J. Henri Dunant" weer een reis met Zeeuwse zieken. Van Axelse zijde maakten deze reis mede Ds Van Leeuwen, Dr. Door, zuster Geleijnse, de helpsters mevr. Jansen-Verschelling en mej. De Feijter en als helper de heer P. Mechielsen. Vers in het geheugen ligt nog de geslaagde Rode Kruis Wandeltocht met muzikale medewerking van de Nederlandse Rode Kruis-drumband uit Den Haag en het Trompetterkorps van de Luchtdoel- artillerie te Ossendrecht. VEEKEURINGEN. In onze tijd van verregaande industrialisatie zag men toch in Axel ook nog agrarische aktiviteiten en dan wel zeer speciaal op het gebied van vee teelt en paardenfokkerij. Op 25 januari werd een verplichte hengsten- keuring gehouden uitgaande van de vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". Op 5 juni werd op de Markt de Centrale Rund vee Fokdag voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ge houden. Tenslotte werd 13 december op de Markt de traditionele en geslaagde Jaarrrjarkt gehoden. OUDSTE INWONER Op het laatst van oktober overleed de oudste inwoner van Axel Het was de 98-jarige mevrouw J. M. Koene-Clarisse. Thans is de 96-jarige heer Platteeuw de oudste inwoner van Axel. De heer Platteeuw wordt ver pleegd in „Zorgvliet". BEROEPEN. In de loop van 1962 bracht de Ned. Herv. Kerk van Oostwold-Westerkwartier te Groningen een beroep uit op Vicaris S. den Blaauwen. De vicaris nam het beroep naar Groningen aan. HERDENKINGSDIENST. Op 30 november werd in de Ned. Herv. Kerk een indrukwekkende interkerkelijke herdenkings dienst gehouden in verband met het overlijden van Koningin Wilhelmina. In deze dienst bleek duidelijk de liefde tot en de saamhorigheid met het Huis van Oranje. BEVRIJDINGSHERDENKING. Op 22 september werd te Axel de bevrijding herdacht. Voor deze gelegenheid waren een aantal Poolse vrienden naar Axel gekomen. Op de begraafplaatsen en de historische plaatsen vonden korte plechtigheden plaats. 'Bij de monu menten werden bloemen en kransen gelegd. Op deze dag werd aan de heer D. J. Oggel een hoge Poolse onderscheiding uitgereikt. BOTERSMOKKEL. De veldpostdienst Axel van de douane had in het afgelopen jaar vaak succes. Zo wisten ambtenaren van deze dienst in februari een gloednieuwe Mercedes-Benz bestelwagen, ge laden met 3200 kg boter, in te rekenen. Ook door in carnavalskleding gestoken smokkelaars liet de douane zich niet misleiden. De „carnavalsgangers" in Sas van Gent gingen aan de haal maar lieten een auto met 1572 kg boter achter. Maar ook later in het jaar werd nog menig „kilootje boter" ingerekend. PHILIPS-SHOW. De fa. Gerrit de Jonge Zonen verzorgde op 30 en 31 oktober een goede Philips show en demon stratie in „Het CentrumHier werden een keur van automatische en half-automatische huishoude lijke artikelen getoond. Maar ook de nieuwste TV's en radio's ontbraken niet. AUTOPIRATEN. Eind oktober maakten twee opvarenden van het Deente schip „Frankrig" Zeeuwsch-Vlaanderen onveilig. Op een nachtelijke tocht door onze om geving „charterden" zij een aantal auto's. Ten slotte kozen zij met een DAF-personenauto van onze stadgenoot E. het hazenpad. De twee Denen werden enkele dagen later, via Interpol, ingerekend in Kopenhagen. Een tiental dagen later werd de auto teruggevonden te Ledeberg. DE KERSTDAGEN. Rond de Kerstdagen viel dit jaar plotseling een strenge vorst in, die velen ongetwijfeld de warmte van de haard deed opzoeken. Een groot aantal verengingen vierde het Kerst feest en ook in de kerken werden Kerstzang- diensten gehouden. Bovendien werden de traditionele tentoonstel lingen gehouden voor kanaries en voor konijnen, hoenders, sierduiven en sier- en watervogels. Al met al menen wij dat Axel in 1962 tevreden kan zijn.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1