Sportnieuws ui GEMEENTERAAD VAN AXEL J onze Gewesten Huidg pen ezing Intrekking van de Baatbelasting voor 'n gedeelte van de Singelweg Reconstructie van de Oudeweg Kritiek op de houding van de K.V.P. na de gemeenteraads verkiezingen van mei j.l. Puistjes verdrogen door Purol poeder MISLUKT STREVEN. Bekendmakingen WIJZIGING WEGENVERKEERSVERORDENING Dinsdag 11 december 1962 kwam de Raad van onze Gemeente ten stadhuize in Openbare Vergadering bijeen. Hoofdmoot vormde de be handeling van de Begroting met de Algemene Beschouwingen, maar ook enkele andere, voor de inwoners van Axel zeer belangrijke be sluiten werden genomen. Bij de aanvang van de vergadering deelde de burgemeester mede dat namens de Gemeente Axel een brief van rouwbeklag was verzonden aan Ko ningin Juliana in verband met het overlijden van onze oud-koningin Wilhelmina. De heer A. H. VAN DER LEE vond het ant woord op zijn vraag in de vorige vergadering, naar aanleiding van een mogelijke uittreding uit de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken, wel erg summier. Hij hoopte dat het college niet al te lange tijd nodig zou hebben met haar studie. In de vergadering van 31 juli j.l. had het G.P.V. over ditzelfde onderwerp ook reeds vragen gesteld» en toen was deze materie ook in studie. Ik hoop thans op een snellere uitvoer. De BURGEMEESTERHet ligt in ons voor nemen U over dit onderwerp nader in te lichten tijdens de geheime raadsvergadering, die, indien de tijd het toelaat, na deze openbare vergadering zal volgen. De heer D. J. OGGEL Mijn vraag in de vo rige vergadering over de gemeentelijke her-indeling van de gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen komt voort uit het alarmerende gedeelte uit Uw Nieuwjaarsrede. Ik wil hier nu weer naar vragen. Zijn B. en W. in deze diligent en doen ze wat ze kunnen De BURGEMEESTER Het college is niets bekend over een gemeentelijke herindeling. Deze uitlating kwam toen voort uit het feit dat elders in deze streek betreffende uitlatingen waren ge daan. Voorstel tot vaststelling van de Regeling tot het toekennen van een Huurcompensatie aan Gepensioneerden. De Minister van Binnenlandse Zaken verzoekt dd. 4 september 1962, no. A 624/2580, op de pen sioenen, welke ten laste van de gemeente komen, een huurcompensatie toe te kennen, zoals de Re gering heeft besloten voor de gepensioneerden ten laste van het Rijk. Deze regeling is van belang voor de gepen sioneerde wethouders en gaat in op 1 september 1962. De compensatie bedraagt 2% voor hen, die een bodempensioen genieten en 3% voor de overigen. BESLOTEN WERD de bij de stukken ter lezing gelegde Regeling tot het toekennen van een huurcompensatie aan gepensioneerden conform vast te stellen. Voorstel tot vaststelling van a. een verplaatsingskostenverordening b. de 11e wijziging van het Algemeen Amb tenarenreglement. Het Centraal Bureau inzake gemeenschappelijke behandelng van gemeentelijke personeelsaange legenheden biedt bij schrijven van 29 oktober 1962, no. 506, een ontwerp-verplaatsingskostenverorde- ning ter vaststelling aan. Het ontwerp is afgestemd op de Rijksregeling en is beperkter omdat verschillende mogelijkheden niet bij de gemeente voorkomen. Voor de toepassing is het ontwerp gemakkelijker hanteerbaar en meer overzichtelijk dan bij uw be sluit van 22 juni 1950, sedertdien gewijzigd, van toepassing verklaarde Rijksregeling. Ook de afzonderlijke regeling voor de secretaris en onvanger kan vervallen. Over het ontwerp is met de centrale personeels organisaties overeenstemming bereikt, zodat plaat selijk georganiseerd overleg achterwege kan blij ven Het Algemeen Ambtenarenreglement dient daar mee in overeenstemming te worden gebracht. BESLOTEN WERD vast te stellen de bij de stukken ter lezing gelegde ontwerpen van de a. Verplaatsingskostenverordening en b. 11e wijziging van het Algemeen Ambtenaren reglement. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het doen uitbetalen, bij wijze van voorschot, van de verhoging van de Salarissen per 1 januari 1963, 1964 en 1965. De Minister van Binnenlandse Zaken deelt bij circulaire van 15 november 1962, no. A 622/U 33J)0, mede dat voor het Rijkspersoneel een regeling is ontworpen waarbij de gedifferentieerde salarisver- hogingen per 1 januari 1962, onderscheidenlijk per 1 januari 1963, 1 januari 1964 en 1 januari 1965 zijn opgenomen. In een bijgevoegde inpassingstabel is vermeld hoe de salarisbedragen voor de ambtenaren-niet werklieden voor de volgende fasen zullen zijn. De ontworpen regeling bedoelt een fixatie te zijn van de verbetering der salarissen in vier fasen, waartoe in het begin van dit jaar was besloten. De Minister wil dat met spoed.een besluit wordt vastgesteld dat een basis schept om in januari a.s. tot uitbetaling van de verhoogde salarissen te kunnen overgaan. Omdat de correctie, bedoeld bij rondschrijven van november j.l. no. A 622/U 3272, nog niet in de inpassingstabel is verwerkt, geeft de Minister in overweging om de „Salaris- en loonverordening 1959" nog niet te wijzigen, doch een besluit vast te stellen waarbij ons college gemachtigd wordt om bij wijze van voorschot aan de daarvoor in aanmerking komende belanghebbenden het meerdere salaris te doen toekomen, waarop elk aanspraak zou hebben indien het voor hem geldend salaris zou worden herzien op basis van bedoelde richt lijnen en tabellen. De verbetering der salarissen beoogt een aan passing te zijn van de loonlijn voor de ambtenaren aan die, geldende in het particuliere bedrijfsleven, zoals in de afgelopen jaren ten aanzien van de werklieden reeds is geschied. De heer P. SCHEELE Ik maak bezwaar tegen het grote verschil in verhoging tussen het hoger en het lager personeel. Maar in het belang van ons gemeentepersoneel wil ik niet tegen het voor stel zijn. BESLOTEN WERD het bij de stukken ter le zing gelegde oqtwerp-besluit waarin de richtlijnen en tabellen van de Minister van toepassing zijn verklaard, aldus vast te stellen. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend subsidie over 1961 aan de Protestants-Chris telijke Stichting voor Maatschappelijk Werk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Bovengenoemde Stichting heeft van de gemeente Axel over 1961 een subsidie ontvanqen, qroot 1.378,18. U Naar rato van het aantal verzorgingsdagen be staat op grond van het koppelsubsidie recht op 1.828,18. Onder verwijzing naar het bij de stukken over gelegd verzoek werd besloten het verschil ad 450,— alsnog bij te betalen. Voorstel tot verhoging van het Gemeentelijk subsidie aan het Jansenius Lyceum te Hulst 'over het jaar 1962. Bij de vaststelling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1962 heeft uw raad het gemeen telijk subsidie aan het Jansenius Lyceum te Hulst bepaald op 25,— per jaar per in de gemeente Axel wonende leerling. Uit de met het schoolbestuur gevoerde bespre kingen en de naar aanleiding daarvan gezonden toelichting blijkt echter, dat een bedrag van 40, per leerling verantwoord is. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij hun rondschrijven van 16 januari 1962, nr. 2195/ 562, le afd., bericht, dat zij zich voor het jaar 1962 met een subsidie van 40,per leerling konden verenigen. Onder verwijzing naar de ter inzage gelegde stukken en in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie voor Onderwijs en Culturele Zaken WERD BESLOTEN voor het jaar 1962 het gemeentelijk subsidie nader vast te stellen op 40,per jaar per in Axel wonende leerling, onder voorwaarde, dat a. de tegemoetkoming in de buskosten voor de Axelse leerlingen dezelfde is als voor leerlingen uit andere gemeenten b. het schoolbestuur over in financieel opzicht voorgenomen maatregelen ten aanzien van leer lingen uit Axel vooraf overleg pleegt met het gemeentebestuur. Voorstel tot het onderhands aanbesteden van de Riolerings- en Bestratingswerken in het Exploitatieplan Kleine Noordpolder inclusief de Reconstructie van de Oudeweg. Bij uw besluit van 30 juli 1962 is een exploitatie plan vastgesteld voor de Kleine Noordpolder, welk plan voorziet in de behoefte aan terreinen voor klein-industrie en verzorgende bedrijven. In dit plan is mede begrepen de reeds lang slepende ver betering van de Oudeweg. Het verheugt ons, dat wij thans in de gelegenheid zijn u een voorstel te doen de uitvoering van dit werk onderhands aan te besteden. De fa. Gebr. Lucasse te Kloosterzande is namelijk bereid tot het aanleggen van de riolerings- en bestratings- werken in dit gebied, inclusief de reconstructie van de Oudeweg. De inschrijvingssom is aannemelijk. De rijksgoedkeuring voor dit werk is inmiddels aangevraagd. Onder verwijzing naar de, stukken WERD BE SLOTEN, behoudens hogere goedkeuring, boven genoemd werd onderhands aan te besteden aan de ta. Gebr. Lucasse te Kloosterzande voor de som van 274.700,— Voorstel tot het onderhands aanbesteden van Riolerings- en Bestratingswerken in het Uit breidingsplan „Oost" met bijkomende werken. Uw raad heeft bij besluit van 30 oktober 1962 een exploitatieplan voor plan „Oost" vastgesteld. Het verheugt ons, dat wij reeds thans in de ge legenheid zijn u een voorstel te doen tot het onder hands aanbesteden van de riolerings- en bestratings werkzaamheden in dit exploitatieplan. J. de Oude's Aannemingsbedrijf N.V. te Biervliet is bereid deze werkzaamheden uit te voeren. De rijksgoedkeuring is inmiddels aangevraagd. Aangezien het bedrag, waarvoor ingeschreven is, aannemelijk is, WERD BESLOTEN u, behoudens hogere goedkeuring, het aanleggen van riolerings- en bestratingswerken in plan „Oost" met bijkomen de werken onderhands aan te besteden aan J. de Oude's Aannemingsbedrijf N Tvoornoemd, voor de som van 898.000, Huidzuiverhe id Hu dgezondheid Voorstel tot aankoop van Gronden en Water van de Polder „Beoosten- en Bewesten Blij" te Axel. Bij uw besluit van 27 februari 1962 werd be sloten het zwemwater van de Axelse Bad- en Zweminrichting te verbeteren door omlegging van de oostelijke rijkswaterleiding. Tevens werd in principe besloten tot aankoop van de benodigde oppervlakte grond en water van de polder „Beoosten- en Bewesten Blij" te Axel, mede in verband met de door de Rijkswaterstaat gestelde voorwaarden. De sedertdien gevoerde onderhandelingen geven thans aanleiding u VOOR te STELLEN van de polder „Beoosten- en Bewesten Blij" te Axel aan te kopen I. 4620 m2 water van sectie F, no. 1194; II. 4630 m2 weiland van sectie F, no. 1194; III. 870m2 bouwgrond van sectie F, no. 1194; een en ander voor de prijzen, zoals die genoemd zijn in het bij de stukken overgelegde ontwerp- raadsbesluit. Conform het voorstel werd besloten. Voorstel tot het intrekken van de Verordening op de heffing van een Baatbelasting no. 1 in de Gemeente Axel. Bij raadsbesluit van 23 januari 1951, goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 5 maart 1951, no. 13, is met ingang van 1 januari 1951 de baat belasting nr. 1 ingevoerd, geldende voor een ge deelte van de Singelweg. Deze invoering heeft plaats gevonden omdat des tijds op verzoek van de bewoners van dit weg gedeelte het weqdek is verbeterd. Als gevolg van het doortrekken van de Singel weg en het aanwijzen van deze weg voor het door gaande verkeer, zijn de gronden, waarop deze be lasting werd ingevoerd, in zeer sterke mate ver zwakt, zo niet vervallen. Met de verbetering van het wegdek, waardoor deze volledig rijweg geworen is, blijven de bewo ners weliswaar gebaat, doch anderzijds moet wor den gesteld, dat thans niet meer kan worden ge zegd. dat deze verbetering in de eerste plaats ten goeae van de bewoners komt, doch van het ver keer en dat de verbetering, zij het op een later tijdstip, ook zonder desbetreffend verzoek van de bewoners, zou zijn tot stand gebracht. BESLOTEN WERD de verordening op de hef fing van een baatbelasting nr. 1 in de gemeente Axel met ingang van 1 januari 1963 in te trekken. Voorstel tot Verlaging van de Vermakelijk heidsbelasting op Filmvoorstellingen. De plaatselijke bioscoopexploitant heeft onder dagtekening van 12 oktober 1962 verzocht het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen te verlagen. De heer J. C. VAN LUIJK Schept dit besluit geen precedenten We gaan de vermakelijkheids belasting voor culturele films afschaffen. Zal nu ook niet voor muzieek- zang- en kerkorgelconcer ten vrijstelling worden gevraagd De heer P. J. VAN BENDEGEM Dan wordt toch alles gelijk behandeld. De heerE. A. MAAS Ik wil me aansluiten bij de heer van Luijk. Maar kan ook voor toneel voorstellingen vrijstelling worden verleend De BURGEMEESTER Ter verduidelijking wil ik eerst stellen dat dit voorstel gaat over de verlaging der vermakelijkheidsbelasting voor film voorstellingen. Het vertonen van culturele films betekent een niet te verwaarlozen stuk volksop voeding. Wanneer een vereniging een culturele film vertoont, kan zij uiteraard ook vrijstelling vragen. Ik moet hieraan wel uitdrukkelijk verbin den er wordt enkel vrijstelling verleend wanneer de film het preadicaat CULTUREEL van de Cen trale Filmkeuring heeft. Gelet op de inhoud van dit verzoek en op de daarbij gevoegde overzichten, WERD BESLO TEN de verordening op de heffing van vermake lijkheidsbelasting zodanig te wijzigen, dat de ver toning van films, bedoeld in artikel 1, tweede lid, sub 2, van de Bioscoopwet (culturele films) en van uitsluitend Nederlands journaal wordt vrijge steld van de betaling van vermakelijkheidsbelas ting, terwijl het tarief voor de overige films onge wijzigd blijft Voorstel tot het vaststellen van de Gemeente- Begroting met de le en 2e Wijziging, de Be- drijfsbegrotingen en de Begroting van de Sportstichting Axel, alle betreffende het dienst jaar 1963, Goedkeuring van de Begroting van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Za ken voor het dienstjaar 1963 en Beslissing op de Ingekomen verzoeken om Subsidie. De BURGEMEESTERIk stel me zo voor dat dit geen hamerstuk is, dus zullen we eerst een korte pauze houden. Voetbal SPUI GING IN SLECHTE WEDSTRIJD KANSLOOS TEN ONDER Op een door de regen doorweekt terrein werd zaterdag 15 december de derby A.Z.V.V.-Spui gespeeld. De aanhoudende regen had kennelijk het „derby-vuur" gedoofd en bovendien was de pu blieke belangstelling zeer gering. Het aantal supporters van Spui was vrijwel nihil en bij de aanvang van de wedstrijd waren slechts tien spelers aanwezig en bovendien geen grens rechters. Een A.Z.V.V.-er fungeerde als grens rechter en pas na een kwartier kwam stopper De Smet het elftal kompleteren. Dus, zoals men ziet. ontbrak de animo voor deze wedstrijd. Reeds vanaf het eerste fluitsignaal bleek dat de lichaamskonditie en de technische vaardigheid van de Axelaars groter waren en deze twee faktoren waren er de oorzaak van dat A.Z.V.V. doorlopend in de aanval was. Spui mocht zich zeer gelukkig prijzen met haar doelman L. van Ham, want wat deze doelman liet zien, was subliem. Hem treft geen enkele blaam voor de 6—0 nederlaag. We willen het anders stellen Ware het niet dat Van Harn zijn doel met glans verdedigde, de stand had de dubbele cijfers bereikt. Hij maakte bekwaam diverse goede schoten onschadelijk. Hij stak met kop en schouder boven zijn maats uit. Na 15 minuten spelen nam A.Z.V.V. de leiding. Invaller rechtsbinnen Klap schoot de bal tegen de onderkant van de lat, maar Van den Hout was ter plaatse om de terugspringende bal in het doel te plaatsen (1— 0)(i A.Z.V.V. ging dooi* met beuken op het doel, maar met kunst- en vliegwerk werden doelpunten voorkomen. Een regen van comers daalde neer voor het Spui-doel maar resul taat leverde dit niet op. De A.Z.V.V.-verdediging was danig verzwakt door het niet meespelen van haar bekwame rechts half L. Dieleman. Deze onfortuinlijke speler heeft namelijk bij een val in Zijn ouderlijke woning een hersenschudding opgelopen. Hopenlijk zal hij spoe dig hersteld zijn, want zijn enthousiasme brengt steeds de nodige vaart in de Axelse ploeg. In de 29e en 32e minuut liet de verdediging een paar steekjes vallen, maar zowel de Feijter als de Smet faalden volkomen. Kennelijk vond linkshalf A. de Putter zijn voor hoede te schotloos in de 38e minuut loste hij een fraai klimmend schot, dat echter door van Harn met een fraaie reaktie over de lat werd getikt. Na rust startte Spui met een kort offensief, maar de aanvallen misten de lijn om varuHijfte te kunnen verontrusten. Reeds spoedig nam A.Z.V.V. het offensief over en reeds in de 14e minuut werd de nog bestaande onzekerheid gebroken. De razendsnelle Borgt reageerde goed op een dieptepass van Lensen. Twee Spui-verdedigers op zijn hielen en doelman van Harn voor hem, vorm den geen beletsel om zijn ploeg met. een harde schuiver naar 2—0 te schieten. Enkele minuten later dook van Harn een goed door Lensen genomen vrije trap bekwaam uit z'n doel. Maar hierna ging het snel. In de 18e minuut werd van Harn verrast door een afstandsschot van Lensen (3—0). Nauwelijks twee minuten later was het weer raak. Borgt nam op rechts een corner, die ver rassend fraai werd ingekopt door Klap (4—0). Een verdiende beloning vbor zijn goede spel. Weer twee minuten later een zelfde situatie. Cor ner van Borgt op rechts en bekwaam knikte van der Hout A.Z.V.V. op 50. In de 39e minuut dribbelde Lensen op onnavolg bare wijze op de doellijn langs drie tegenstanders en met een listig tikje verschalkte hij doelman van Ham. (6-0). Tegen het einde, dreigde de wedstrijd even on prettig te worden en zelfs moest de scheidsrechter een officiële waarschuwing uitdelen aan één der Spui-verdedigers. Het is niet prettig om met 60 achter te staan, maar als goed sportman moet men dit kunnen verwerken. Scheidsrechter Poelman hield echter de touwtjes goed in handen. Een verdiende overwinning voor A.Z.V.V., maar een wedstrijd om vlug te vergeten. PROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE. Axel I—Kaaise Boys I A.ZV.V. II—Wolphaartsdijk II Axel II—Hontenisse II Biljarten VOORWEDSTRIJDEN VOOR HET NAT. KAMPIOENSCHAP OVERGANGSKLASSE gespeeld in Café de la Paix, Noordstr. Axel. Na 2 speeldagen luidt de stand als volgt F. C. Melse 239 16 60 14.93 Pr. Freyser 450 19 117 23.68 Th. Platjauw 450 15 184 30.- F. C. Melse 428 23 94 18.60 Th. Platjauw 450 15 106 30.- R. Dieleman 450 7 219 64.28 Th. Platjauw 132 14 41 9.42 R. Dieleman 450 11 244 40.90 R. Dieleman 450 16 128 28.12 F. C. Melse 296 19 83 15.57 Pr. Freyser 317 15 266 21.13 R. Dieleman 450 23 117 19.56 F. Melse 160 15 38 10.66 Pr. Freyser 256 7 127 36.57 P. Freyser 450 14 245 32.14 Th. Platjauw 131 11 62 11.90 Het eerste getal achter de namen zijn het aantal caramboles het 2e het aantal beurten het 3e is de serie het 4e is het moyenne. R. Dieleman staat aan de leiding met 4 gewon nen partijen van de 4 en het laagste alg. moyenne, n.l. ruim 31. 3 Zondag a.s. wordt gespeeld F. C. MelséPr. Freyer F. C. MelseTh. Platjagw. Aanvang der wedstrijden 2 uur. In januari volgen de 2 laatste slotpartijen R. DielemanPr. Freyser R. DielemanTh. Platjauw. In september jl. werd in Zeeland, door het aktie- comité Christelijke Pers in Zeeland, een aktie ge houden om de verschijning van een protestants- christelijk dagblad, dat op de behoeften van Zee land zou zijn afgestemd, te bewerkstelligen. Helaas was het aantal van hen, die met dit streven sympathiseerden, te gering om een zelf standig dagblad te beginnen. Ook de besprekingen met het prot-chr. dagblad „De Rotterdammer" leverden tot veler leedwezen geen resultaat op, daar onder de huidige omstandig heden de financiële, technische en organisatorische moeilijkheden onoverkomenlijk bleken te zijn. He aktie-comité betreurt het bijzonder dat de pogingen om een eigen Zeeuws protestants-chris telijk dagblad alsnog te laten verschijnen, mislukten. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter openbare kennis dat voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd de door hun College op 18 december 1962 vastgestelde 14e wijziging van de Wegenverkeersverordening. Axel, 18 december 1962. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat zij bij beschikking van 18 de cember 1962 overeenkomstig artikel 46 der wet autovervoer personen de per 31 december a.s. af lopende vergunningen voor het vervoer van per sonen met huurauto's, verleend aan Gebr. A. E. H. en W. van BRITSOM, Axel, Singelweg 4 voor maximaal 2 huurauto's, Automobiel bedrijf GARAGE „CITO Gebr. ESSELBRUGGE N.V., Axel, Buitenweg 37, voor maximaal 2 huurauto's, W. E. I. de JAGER, Axel, Nieuwendijk 1, voor maximaal 1 huurauto, M. de KEIZER ZONEN, Axel, Wilhelmina- straat 1319, voor maximaal 2 huurauto's, hebben verlengd voor de periode 1 januari 1963 tot ,en met 31 december 1965. Axel, 19 december 1962. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3