Damp0 breekt LANGS DE SCHELDESTROMEN.. Sportnieuws uit onze Gewesten de kracht van een verkoudheid Predikbeurten Bekendmakingen GEVONDEN VOORWERPEN SINDS 20 OKTOBER 1962. 20-10-62 een bruinlederen portemonnee - Zuid- dorpe. Hoofdweg Noord A 18324-10-62een kinderportemonnee, met opschrift Sneeuwwitje Axel, Pr. Hendrikstr. 40 31-10-62 zilveren ket ting met hanger Axel, Wilhelminastr. 77 30-10-62: een damesrok: Axel, Oosterstraat 27; 30-10-62 een blauwe gymnastiekschoen Rijks politie 3-11-62: een paar dames glacé's Axel, de Moorstr. 21 4-11-62 rode kinderportemonnee Axel, Oudeweg 72; 8-11-62: snelbinder: Axel, Kanaalkade 82 10-11-62 bankbiljet van 10,— Axel, Irenestr. 14; 10-11-62: wit plastic kinder handtas, inh. e enportemonnee Axel, Walstr. 9b; 11-11-62: een groen-grijze dames glacé: Rijks politie; 13-11-62: lichtblauw kinderwantje: Axel, Buitenweg 1; 13-11-62: zwarte glacé dameshand schoen: Rijkspolitie; 18-11-62: halsketting met handtas, inh. een portemonnee Axel, Walstr. 9b kabel met stekker Axel, Weststraat 2 24-11-62 wit zijden damesshawl met blauwe cirkels Axel, Beatrixstraat 26; 27-11-62: 2 plastic mappen, inh. een schrijfmap: Rijkspolitie; 29-11-62: bood schappentas Axel, Singelweg 28 (Zorgvliet) 30-11-62: een paar paarse kinderwanten: Rijks politie 1-12-62 een wollen grijze handschoen Axel, Joost de Moorstr. 1 26-9-62 een bruin- lederen portemonnee met inhoud Bernhardstr. 31 RECTIFICATIE In het raadsverslag van de Axelse Gemeente raad, in onze krant van zaterdag 1 december meld den wij bij het antwoord van de wethouder van openbare werken, de heer C. van Bendegem, dat de tennisvereniging procentueel een heel wat lagere huur gaat betalen dan de voetbalverenigingen. Dit antwoord is juist tegengesteld de huur voor de tennisvereniging is procentueel aanmerkelijk hoger dan voor de voetbalverenigingen. ST. NICOLA AS IN „HET CENTRUM Zaterdag 2 december j.l. bracht Sint Nicolaas een bezoek aan „Het Centrum" te Axel, waar de kinderen bijeen waren, wier vader werkzaam is bij de N.S.M. te Sluiskil. Ook hier muzikaal optreden van The Black and White Sisters. ST. NICOLAAS BIJ DE K.A.B. Zaterdag 2 december j.l. bracht Sint Nicolaas een bezoek aan de kinderen van de leden der K.A.B. in het Gezellenhuis te Axel. In zijn toespraak sprak de Sint afkeurend over de vernielzucht der kleine en zelfs grotere kin deren. De heer Ververs uit Hulst hield de kinderen op aangename wijze bezig, terwijl Lotty en Sonja Vonck, alsmede Ria Maas voor muzikale ontspan ning zorgden. bij Vader, Moeder en Kind ZONDAG 9 DECEMBER Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. (In beide diens ten 3e kollekte Oecum. Raad). Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur: Ds. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 89 december Dr. Kats. Voetbal. AXEL-METO 2-0. Opnieuw heeft Axel het tot een overwinnig kunnen brengen, in een sportive wedstrijd. De goed leidende scheidsrechter had dan ook geen zware taak. Reeds na 7 minuten spelen wist Bracke, die de plaats van de geblesseerde Steel innam, het eerste doelpunt aan te tekenen. Tussen een wirwar van spelers ontstond deze openingstreffer- Vóór de pauze had Axel het beste van het spel maar de verwachte doelpunten bleven uit. Na de hervatting was METO zeker een half uur sterk in de meerderheid. De Axelse verdedi ging, waarin Jansen wederom was opgesteld, speelde echter een subliem partijtje voetbal. Keeper Verpoorte en stopper Deij bevestigden in dit half uur nogmaals hun klasse. Vijftien minuten voor het eindsignaal kreeg Ver- bunt een vrije trap te nemen. Zoals te verwachten, deed hij dit op de voor hem bekende wijze. Van den Berge, die reeds meerdere malen in deze kompe titie van Verbunts kunde heeft geprofiteerd, liep ook nu weer gepast in op deze vrije trap. Met een schitterend doelpunt wist hij de Axelse supporters wederom gerust te stellen. 20). Axel blijft zodoende op eigen terrein ongeslagen. Door verlies van Zeelandia en Dosko staat Axel nu op de tweede plaats achter Kaaise Boys. Ook Axel II haalde tegen Goes II een over winning binnen. In een rommelige wedstrijd, waar aan de leidende (of lijdende) scheidsrechter weinig plezier zal hebben beleefd. Twee Goes-spelers moesten wegens natrappen en wangedrag het ter rein vroegtijdig verlaten. 42 was de uitslag, waaraan enige strafschoppen te pas moesten komen. Al met al geen propaganda voor de voetbalsport. Aan het te warme weer kan het beslist niet hebben gelegen. Bij de jeugd kan als bijzonderheid worden ge meld de overwinning van Axel A I in Hulst. Wat een verschil met vorig jaar. Lensen en Verstraeten waren de makers van de doelpunten. ZWALUW SE BOYS BEHAALDE VERDIENDE OVERWINNING OP ZONDER OVERTUIGING SPELEND A.Z.V.V. Wat algemeen verwacht was, is zaterdag in Lage Zwaluwe een feit geworden. De Axelaars werden met een 4—2 nederlaag gekonfronteerd. De overwinning voor Zwaluwse Boys was ver diend, maar de wijze waarop die overwinnig werd behaald, was bepaald niet imponerend. A.Z.V.V. trachtte zo goed mogelijk te voet ballen en van haar kant werd het risico op blessures zoveel mogelijk vermeden. Zwaluwse Boys stelde daar een bikkelhard spel tegenover dat echter in het geheel niet van gevaar ontbloot was. Hun achterhoede speelde hoofdzakelijk afbraak-voetbal, maar in de voorhoede liepen twee spelers die in staat waren, een kleine kans om te buigen tot een gevaarlijke situatie. Dat waren linksbinnen Polak en midvoor Dubbelman. Van laatstgenoemde was reeds een grote roep uitgeghan, maar de eerste 35 minuten van de wed strijd had de subliem spelende Geensen hem volle dig in zijn greep. Daarne verminderde de zekerheid in de Axelse verdediging, met het gevolg dat Dubbelman iets meer bewegingsvrijheid kreeg en dat was voor A.Z.V.V. noodlottig. De leiding. De scheidsrechter in deze wedstrijd faalde in het geheel niet, maar zijn leiding miste de voor deze wedstrijd nodige zekerheid, en zijn optreden tegen hard spel was niet afdoende. Jammer dat hij enkele malen een duidelijk buiten spel-geval over het hoofd zag. De wedstrijd. Het eerste kwartier van de wedstrijd bepaalde zich tot terrein verkennen en het aftasten van el- kaars zwakke plekken, maar resultaat leverde dit voorlopig niet op. Wel kregen beide elftallen een goede kans op de openingstreffer. Eerst schoot Borgt keihard, rakelings over de onbeschermde hoek van Polaks doel, nadat hij een lastige pass had ontvangen. Vlak hierna wandelde Borgt langs een vijfal tegenstanders en slechts met een snelle reaktie voor- wkam Polak een doelpunt. De beste kans kreeg nog wel midvoor Dubbel man. Voor open doel staande, schoot hij echter de bal tegen de paal. Nadat Borgt in de 27ste minuut nog eenmaal vlak langs het verlaten doel had geschoten, kwam in de 31ste minuut de openingstreffer tot stand. Bij een dieptepass beoordeelde de Zwaluwse Boys-rechtsback de bal verkeerd, gleed uit, en Haak was er als de kippen bij om hiervan te pro fiteren. Onhoudbaar joeg A.Z.V.V.'s aanvoerder de bal hoog langs Polak (01.) Dit stimuleerde Zwaluwse Boys tot „hardere" aktiviteit en reeds één minuut later moest Van Hijfte een schitterende safe verrichten om een doelpunt van Polak te voorkomen Maar rond de 40ste minuut kreeg A.Z.V.V. de genadeslag. Binnen één minuut vielen twee doel punten. Een verre uittrap van doelman Polak was de inleiding tot de gelijkmaker. Waarschijnlijk door de gladheid van het veld verloor stopper Geensen even zijn evenwicht en dat is voor een snelle speler als Dubbelman een kolfje naar de hand. Bekwaam passeerde hij de uitlopende Van Hijfte om de bal vervolgens in het lege doel te schuiven. (1 1.) Dit was nog niet verontrustend, maar binnen 60 sekonden lag de bal weer in het net. Even stond de Axelse verdediging als aan de grond genageld de bal kwam terecht bij de meters buiten spel staande linksbuiten Kramer, die over de uitlopende Van Hijfte de bal in het doel lepelde. (21.) De scheidsrechter negeerde het zwaaien van grensrechter Lensen volkomen. Reeds na vijf minuten spelen was A.Z.V.V. een geslagen ploeg. Op het middenveld kreeg Dubbel man de bal te pakken, gaf een afgemeten pass naar de op de rand van buitenspel staande Polak die op zijn beurt Van Hijfte voor een voldongen feit stelde. (3—1.) Na acht minuten spelen ontstond een Engels doelpunt. De fel aanvallende Van der Hout sprong Polak met bal en al in het doel. Even was de doelman „geblesseerd", maar binnen enkele minu ten verrichtte hij weer enkele uitstekende reddingen. Hij wekte zodoende de indruk, op een uitsluiting van Van der Hout te speculeren. In de 17de minuut greep de Axelse verdediging onvoldoende in en Dubbelman schoot voor de vier de maal een bres in de Axelse verdediging. (4—1.) Toen leek het er op dat A.Z.V.V. een grote' nederlaag zou oplopen, maar zover is het gelukkig niet gekomen, want de Axelaars herstelden zich enigszins. En met name Borgt verdient een ver melding. Hij was werkelijk overal. Redde bij nete lige situaties voor het eigen doel, maar was ook weer vooraan om gevaar te scheppen. Werkelijk fantastisch wat een energie Borgt opbracht In de 21ste minuut een onoverzichtelijke situatie voor het A.Z.V.V.-doel, maar Bakker redde de situatie en kopte de bal uit het onbeschermde doel. Maar ook Van Hijfte moest handelend optreden en in de 24ste minuut stopte hij bekwaam een ren van Polak. Pas in de 38ste minuut ontstond de tweede Axelse treffer. Van der Hout gaf een listig boog- balletje, Polak kreeg de bal niet klemvast en Haak profiteerde hier doeltreffend van. (4—2.) Jammer dat dit doelpunt zo laat kwam, want herhaaldelijk wankelde de Brabantse verdediging op haar grondvesten. Bijvoorbeeld bij een keihard schot van Bakker, dat door Haak van richting werd veranderd en onbereikbaar voor Polak juist over de lat suisde. ELEKTRISCHE STROOM 2 UUR UITGESCHAKELD. Toen donderdagmorgen het optrekken van de uitzonderlijk dichte mist een einde had gemaakt aan de tijdelijke duisternis, werd Zeeland opnieuw in het duister gezet door het uitvallen van de elek trische stroom. Tussen zeven en negen uur waren alle elektrische lichten gedoofd, alle elektrische apparaten staakten hun werk en op alle Zeeuwse en Westbrabantse spoorlijnen stopten de treinen. De oorzaak van deze. stagnatie lag ver buiten Zeeland in de grote Amer-centrale in Geertrui- denberg. In een onderstation aldaar deed zich een ontploffing voor in een vermogenschakelaar. De ontploffing werd gevolgd door brand en dit alles resulteerde in het uitvallen van de Amer-centrale van de Provinciale Noordbrabantse Eelektriciteits- Maatschappij. Zoals bekend, zijn de provinciale centrales onder ling gekoppeld. Het gevolg was dan ook dat het westelijk deel van Noord-Brabant automatisch een beroep deed op de elektriciteitscentrale aan de Edisonwerg in Vlissingen. Dat was te veel voor deze Zeeuwse centrale vrijwel onmiddellijk trad het beveiligingsmechanisme in werking en floep... heel Zeeland zat zonder stroom Treinvertraging. De elektrische traktie van de spoorwegen was lamgeslagen. Treinen die uit de richting Zeeland kwamen of die ia die richting reden, vielen midden in de polder stil. Daar in deze trenen ook de ver warming elektrisch is, zaten de reizigers spoedig in de kou zodat er geen winterjas aan de haak bleef Produktieverlies. Ook in de Zeeuwse fabrieken was er van be drijvigheid geen sprake meer. Vrijwel overal werd een- produktieverlies van twee uur geleden. Slechts in incidentele gevallen kon dit enigszins worden gekompenseerd door op handwerk over te gaan, maar uiteraard was dit slechts van geringe omvang. Onmisbaar. Pas omstreeks negen uur werden de eerste sec toren weer van stroom voorzien. Zo zorgden de elektriciteitsmaatschappijen er voor dat de spoor wegen als een der eersten weer stroom kregen. Tussen negen en half tien kreeg heel Zeeland weer stroom en daarna was ook het westelijk deel van Brabant spoedig weer voorzien van deze energie bron die dat werd duidelijk -onmisbaar ge noemd kan worden. NOTARIS VERDUISTERT ERFENIS De eind vorige week door de rijksrecherche ge arresteerde notaris G. J. van C. uit Terneuzen is aangehouden naar aanleiding van verduistering van gelden uit de nalatenschap van wijlen pastoor Jos van Campen uit Terneuzen. Naar de officier van justitie te Middelburg, mr. A. W. Rosingh, heeft medegedeeld, heeft notaris Van C. een bekentenis afgelegd. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer 30.000 gulden, dat na de dood van pastoor Jos van Campen (twee jaar geleden) was nagelaten aan het kerkbestuur van de parochie te Terneuzen. De notaris is „heel ver weg" nog familie van de pastoor. Notaris van C. heeft praktisch de hele nalaten schap ten eigen bate aangewend. De handelwijze van de notaris komt als onbegrijpelijk voor. Hij heeft de gelden zonder meer, zonder gebruik te maken van vervalsingen of andere foefjes, achter gehouden. Vroeg of laat moest deze verduistering uitkomen. Mr. Rosingh deelde nog mede dat gebleken is, dat notaris Van C. zich ook aan verduisteringen op kleinere schaal heeft schuldig gemaakt. De rijksrecherche zet het onderzoek overigens voort. De officier van justitie verwachtte dat dit onderzoek nog geruime tijd in beslag zal nemen. De notaris was reeds vijftien jaar in Terneuzen werkzaam. In 1959 is hij al eens voor zes maan den geschorst. Het notariaat wordt thans waargenomen door kandidaat-notaris J. Ghijzels uit Axel. MIST EIST VELE DODEN EN GEWONDEN EN TALRIJKE KETTINGBOTSINGEN Sint Nicolaas 1962 zal de geschiedenis ingaan als de mistigste dag sedert tien jaar. Een enorm aantal ongelukken in het snelverkeer was er het gevolg van en dit was vooral te wijten aan het feit dat de wegen beijzeld waren geraakt, zodat twee doodsvijanden van het verkeer samenspanden. Het precieze aantal doden en gewonden bij de ettelijke ongelukken van woensdag is nog niet pre cies bekend, maar alleen in Nederland zijn het er minstens zes. Mist en ijzel heersten plaatselijk, het geen er juist het verraderlijke van was. Een mist bank op rijksweg 13 bij Delft leidde bijvoorbeeld tot een massale glij- en botspartij, een totale chaos, waaruit tenslotte zestig autowrakken tevoorschijn kwamen I Openbaar verkeer was er s avonds prakisch niet. Vliegdiensten, loodsdiensten, de spoorwegen - alle werden zij hevig gedupeerd. Eén dode in Zeeland. Zeeland, berucht als het land van de mist. heeft zijn aandeel de afgelopen dagen wel gehad. In de ochtenduren van woensdag was het zich er op sommige plaatsen drie meter en langs de Zeeuwse wegen deed zich menigvuldig het „zomerse ver schijnsel van bermtoerisme voor: automobilisten die als het ware de berm in vluchtten omdat ze niet verder durfden rijden. Het wachten was dan op een helder ogenblik. Het aantal ongelukken op de Zeeuwse wegen was natuurlijk legio maar gelukkig zijn de meeste beperkt tot blikschade. Slechts één ongeluk met dodelijke afloop werd gemeld, n.l. op de rijksweg Oostburg-Schoondijke. Daar kwam de heer Bron uit Schoondijke tijdens een dikke mist in aanrijding met een vrachtwagen van de fa. C. uit Brekens, doordat hij uit een file probeerde weg te komen. De 68-jarige mevrouw M. Bron-Catseman kwam daarbij om het leven. De bestuurder, de heer Bron, moest ernstig gewond naar het ziekenhuis in Oostburg worden gebracht. Auto in kanaal De botsing die tien minuten daarna gebeurde op de rijksweg Oostburg-IJzendijke - twee personen auto's, aanzienlijke schade was er een van de vele. In Terneuzen reed de heer F. Tamse met zijn bestelauto bij de Axelsebrug in het kanaal. Hij liet zijn auto vol water lopen en klom daarna op het dak. Drie voorbijgangers hielpen hem op het droge een kraanwagen zorgde voor zijn auto. SPUI MOEST VOLLE WINST AAN V.V.N. LATEN. Spui is er zaterdag niet in geslaagd in de wed strijd tegen V.V.N. uit Klundert ook maar één punt in eigen huis te houden. Voor rust een gelijk opgaande strijd met de beste kansen voor de thuisploeg. Na ruim een half uur spelen gaf D. Pijpelink zijn ploeg een morele injektie, door uitstekend te profiteren van een falende V.V.N.-verdediging en onhoudbaar in te schieten. (10). Lang heeft Spui geen plezier gehad van deze voorsprong want binnen tien minuten schoot links half L. Bakker de bal langs Van Ham. (1 1.) Twaalf minuten na de rust nam V.V.N. een 1— 2-voorsprong, maar één minuut later rondde Schieman een diepte-pass doeltreffend af. (2—2.) Dit betekende tevens het laatste doelpunt van de thuisclub want door doelpunten van P. Leijten en C. van der Zouwen liep V.V.N. uit naar een zeer geflatteerde 2—5 voorsprong. Belde elftallen speelden geen al te beste wed strijd. UITSLAGEN Axel I Meto I 20 Spui I - V.V.N. I 2-5 Zwaluwse Boys 1 AZVV I 42 Kapelle I - AZVV II 8-1 Schaken ONDERLINGE COMPETITIE D.S.Z. In de nieuwe onderlinge competitie van D.S.Z. werden reeds enkele wedstrijden gespeeld. Reeds in de tweede ronde trad kampioen Ko van Ham aan tegen zijn belager Henk de Ridder. On danks taai verdedigen van Henk werd de partij toch in een voordelige stelling voor Ko afgebroken. Jack de Feijter toonde zijn goede voornemens door op verrassende wijze van Michiel de Pooter te winnen. De verdere uitslagen waren R. Scheele—K. van Ham 0—1 D. Overdulve—R. J. Scheele afgebr. C. P. OllebekR. Scheele 0—1 M. de Ridder—M. Rinn 0—1 A. Bolleman—N. Bolleman 0—1 M. Rinn—D. Overdulve 1—0 N. BollemanC. P. Ollebek 10 INSCHRIJVING VOOR DE DIENSTPLICHT De burgefeester der gemeente Axel brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij beschikking van de minister van defensie het onderstaande is bepaald ten aanzien van de mannelijke Nederlan ders, die in 1943 zijn geboren en in een Nederlands bevolkingsregister zijn opgenomen of daarin be horen te zijn opgenomen. 1. De in 1943 geboren mannelijke personen, die in een Nederlands bevolkingsregister zijn op genomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van niet-inschrijving hebben ont vangen, zijn verplicht, zich vóór 1 januari 1963 aan te melden ter gemeente-sekretarie van hun woonplaats of gewone verblijfplaats. 2. De aanmelding geschiedt door de onder 1 be doelde personen zelf en bij hun verhindering door hun wetelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instelling van weldadighed wette lijk vertegenwoordger, dan rust bij verhindering de .verplichting tot aanmelding op de bestuurders. 3. De onder 1 bedoelde personen worden, indien zij de Nederlandse nationaliteit bezitten, voor de dienstplicht ingeschreven, zulks met inachtne ming van het bepaalde in het dienstplichtbesluit en van de met het oog op de inschrijving voor de dienstplicht verschenen ministeriële beschikking. Axel, 3 december 1962. De burgemeester voornoemd, M. K. VAN DIJKE. De Burgemeester van Axel maakt bekend dat ingevolge de wens van H.M. de Koningin op zaterdag 8 december 1962, in verband met de be grafenis van H.K.H. Prinses Wilhelmina, de toren klokken zullen luiden van 89 uur, van 12.30 13.30 uur en van 1617 uur. De vlaggen zullen die dag binnengehaald moeten worden met zonsondergang. Axel, 8 december 1962. De Burgemeester van Axel, M. K. VAN DIJKE.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3