names RuW£puro£ Axelse Gemeentebegroting voor het jaar 1963. Niels overtref! ycjuad" pussfjes Uit onze Omgeving Axel IV. handen Uw maag smeekt om Rennies, VERZAMELING KAPITAALDIENST VIVO-ZELFBEDIENING IN AXELS WINKELCENTRUM Nog een vijftal dagen en Axel zal als koop centrum worden verrijkt met de uitermate moderne Zelfbedieningswinkel van de heer J. Boer in de Kerkdreef. Nog slechts weinigen zullen zich weten te her inneren hoe aan het eind van de vorige eeuw de heer De Blaaij hier een levensmiddelenzaak op kleine schaal begon. In 1927 kwam de heer D. de Blaaij in dit winkelpand hij voerde toen tevens nog een beurtdienst uit op Terneuzen. Maar langzamerhand werd de winkel groter en de beurtdienst werd vaarwel gezegd. De huidige eigenaar, de heer J. Boer, kwam in 1940 als winkelbediende bij zijn oom in de winkel. Het ideaal van iedere bediende is, om een eigen zaak te bezitten. Dit ideaal werd voor de heer Boer in 1953 verwezenlijkt. De grootte. De oppervlakte van de winkel waarin de heer Boer aanvankelijk als eigenaar begon, was onge veer 35 m2. Maar reeds vijf of zes jaar later moest de winkel een uitbreiding ondergaan en ver groot worden tot 45 m2. Het gevolg van de energie en werklust van de eigenaar. Opnieuw groeide het pand „uit zijn jasje" en dit was de aanleiding tot een drastische reorganisatie. De heer Boer toonde zich een man van deze tijd en vatte het plan op, een moderne zelfbedienings winkel te gaan beginnen. Thans wordt in koorts achtige haast gewerkt om het ruim 100 m2 ruime winkelpand tijdig in gereedheid te brengen. Zelfbediening. De methode van onze eeuw de zelfbediening. Voorheen was het zo dat men thuis „de bood schappen" noteerde, maar ook dit is wel enigszins gewijzigd. De klanten wordt de gelegenheid gege ven, zelf hun keus te bepalen en door een over zichtelijke rangschikking van het assortiment wordt de kooplust sterk bevorderd. Omstreeks 1950 kwam de eerste zelfbedienings winkel in Nederland, maar de grootste optimist kon toen niet vermoeden dat deze winkel-vorm een zo grote vlucht zou nemen. Het is thans zo dat het zelfbedieningsbedrijf in Nederland zich stormachtig heeft ontwikkeld en de Nederlandse huisvrouw voelt zich in deze winkel uitstekend op haar gemak. Het is zelfs zo dat de zelfbedieningswinkel uit onze samenleving niet meer is weg te denken. PUROL-POEDER SINT NICOLAAS OP DE SOOS Sint Nicolaas, de grote kindervriend, bracht woensdag 5 december een bezoek aan Axel. Tijdens zijn rondgang vond hij ook nog even tijd om zijn leeftijdgenoten op „de soos" te bezoeken. Dit werd door de ouden van dagen uitermate gewaardeerd, getuige de prettige stemming die er heerste in het Torenlokaal van de Nederlands Hervormde Kerk. OP HET STADHUIS Dinsdagmiddag 4 december bracht Sint Nicolaas met één van zijn Zwarte Pieten een bezoek aan de raadszaal van Axels Stadhuis. De kinderen van het gemeentepersoneel werden hier door de Sint bedacht met een leuke surprise. HAMFA.f ruw of schraal HAMEA-GELEltMÏÜiD PROVINCIALE TENTOONSTELLING Op 25 en 26 december, de Kerstdagen, organi seert het aktieve bestuur van de Axelse Konijnen en Pluimvee-Vereniging „Ter Verbetering" de provinciale tentoonstelling voor Konijnen, Hoen ders, Sierduiven, Sier- en watervogels. De tentoonstelling wordt gehouden in deaufo- showzaal van de fa. Gebrs. Esselbrugge aan de Evertsenstraat te Axel. Wanneer de inzendingen weer net zo talrijk zijn als vorig jaar, zullen de heren keurmeesters geen gemakkelijke taak hebben. Als keurmeesters zullen fungeren de heren Arth. van Loenen te AxelG. Martens te Eindhoven P. Ramondt te Sas van Gent en B. Mulder te Middelburg. De officiële opening zal plaats vinden op maan dag 24 december door de edelachtbare heer burge meester van Axel. Een groot aantal inwoners van Axel steunde de vereniging door het beschikbaar stellen van ere prijzen. Het bestuur is deze personen zeer erkentelijk voor deze geste. ZEEUWSCH-VLAAMSE SUKSESSEN IN EINDHOVEN Op 1 en 2 december werd in het Philips Ont spanningsgebouw te Eindhoven een internationale tentoonstelling gehouden, uitgaande van Philips Kleurkanarie Vereniging. Aan deze tentoonstelling nam ook deel onze stadgenoot, de heer M. G. Borghstijn, die op het gebied van kanariekweker een internationale be kendheid heeft. Opvallend bij een bezoek aan een dergelijke ten toonstelling is altijd het grote aantal kleurvariaties dat onder de kanaries voorkomt. Men kan zich voorstellen dat het kweken van deze dieren een enorm geduld vraagt, alsmede een zeer grondige kennis van allerlei onderwerpen die nauw betrek king hebben met deze vogels. Het is daarom ook voor een serieus kanarie kweker een grote voldoening, wanneer hij zich op internationaal niveau als één der besten weet te onderscheiden. Reeds meerdere malen behaalde onze stadgenoot indrukwekkende suksessen, zoals enkele jaren ge leden bij de wereldkampioenschappen in Lissabon. Hij behaalde daar namelijk een wereldkampioen schap. En ook het afgelopen weekeinde in Eind hoven eindigde de heer Borghstijn in één der klas sen weer bovenaan. Het algemeen kampioenschap ontging hem met miniem verschil. De uitslagen Klasse één vogel eigen kweek le prijs Isabel van M. G Borghstijn te Axel 91 pnt.; 8e prijs Goud Isabel van J. Lensen te Zaam- slag 90 pnt.; 10e prijs Zalm van J. Pijcke te Sas van Gent 90 pnt. Klasse vier vogels eigen kweek le prijs Oranje Rood van J. Pijcke te Sas van Gent 364 pnt. Klasse twee vogels eigen kweek 3e prijs Goud Isabel van M. Borghstijn te Axel 179 pnt.; 10e prijs Oranje Rood van J. Pijcke te Sas van Gent 177 pnt. In deze klasse had de heer J. Lensen met Goud Isabel eveneens 177 pnt. Ter oriëntatie van onze lezers de klasse van één vogel is altijd het zwaarst bezet door een zeer groot aantal inzendingen. De klassen van meerdere vogels leveren weer een bijzondere moeilijkheid op, want het is bepaald niet gemakkelijk b.v. vier ge schikte vogels te hebben, die kunnen meedingen naar de hoogste eer. Binnenkort wordt ook in Axel weer een tentoon stelling gehouden en het is werkelijk de moeite waard om eens een kijkje te nemen bij de expositie van deze fraaie vogels. ZILVEREN JUBILEUM De heren A. van Riel en C. Dieleman, werk zaam op de Salpeterzuurfabriek en de heer R. Roels werkzaam bij de Synthese, dus allen bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil, wer den maandag 3 december j.l. gehuldigd in verband met hun 25-jarig jubileum. SCHIETWEDSTRIJDEN Op dinsdag 11 december worden in „Het Cen trum" te Axel schietwedstrijden gehouden, uit gaande van de groep Axel van de Reserve Rijks politie. De groep Axel omvat de gemeenten Zuiddorpe, Overslag, Koewacht en Axel. GESLAAGD Mejuffrouw F. Pennings, werkzaam op het hoofdkantoor van de Nederlandse Stikstof Maat schappij te Sluiskil, slaagde voor het diploma se cretaresse. VOOR DE GELUIDSINSTALLATIE De laatste kollekte voor de geluidsinstallatie in de R.K. Kerk heeft opgebracht 316,— Over de opbrengst van de verschillende kollektes bestaat grote tevredenheid. In de drie voorafgaande artikelen hebben wij ons uitsluitend bezig gehouden met een bespreking van de aanbiedingsbrief bij de begroting en met de voornaamste punten uit de gewone dienst. Een enkel woord willen wij hier nog zeggen over de kapitaaldienst. Veel valt daarover niet te zeggen, omdat er geen ramingen voor kapitaalsuitgaven in voorkomen. Wij hebben ook dit deel van de begroting aan dachtig doorgebladerd en vonden in feite het meest interessante de mededeling op hoofdstuk XIV, waar geraamd wordt aan nog niet afgeloste geld leningen bijna 9Yz miljoen gulden. Daarvan wordt ieder jaar afgelost ruim 225.000,— Als de ge meente dus geen nieuwe leningen meer zou sluiten, zou zij in veertig jaar haar schuld hebben afgelost. Maar... dan zouden er ook geen nieuwe kapi taalsuitgaven meer gedaan kunnen worden. Wij zullen de lezers een opsomming van de ver schillende posten besparen. Wel vermelden wij nog de verzameling van de kapitaaldienst. Deze ziet er als volgt uit Ook in Axel. De heer J. Boer heeft het bovenstaande goed be grepen en besloot dus zijn bedieningswinkel om te bouwen tot een 100 m2 grote zelfbedieningszaak. Nu wij dit schrijven is de verbouwing nog druk aan de gang, maar toch kregen we reeds een zeer goede indruk van de doelmatige inrichting. De ingang blijft - zoals voorheen - op de hoek Kerkdreef-Prins Hendrikstraat. Onmiddellijk bij het betreden treft men het rek met de mandjes aan deze faciliteit zal binnenkort nog worden uitgebreid met een tiental zelfbedieningswagentjes. Dus zoals men ziet, ultra-modern. Langs de muren komen de meterslange wand- stellingen, terwijl ook een aantal verkooptafels en gondola's de winkel omtoveren tot een eldorado voor de huisvrouw. Het grote aantal artikelen dat de heer Boer verkoopt, waaronder een aantrekkelijk assortiment specialiteiten, komt op deze manier voortreffelijk tot zijn recht. Achter in de winkel komt een keurig verzorgde vleeswaren-afdeling annex kaas. Op weg naar de kassa's komt men bovendien langs een fraaie stand voor wijnen, zoutjes, e.d. Ook de slijterij wordt normaal voortgezet. Vlak bij de uitgang komen de cassières. Dit is niet alleen nieuw voor de klant, maar ook voor de winkelbediendes. Zoals men zieteen omschakeling voor winkelier en cliënt. Op deze manier schaart de heer Boer zich onder de levensmiddelendetaillisten die willen voldoen aan de eisen die de klanten stellen. De opening. Het nieuwe pand met haar gunstige ligging wordt a.s. donderdag 13 december te 10 uur voor de verkoop geopend. Aan deze feestelijke opening heeft de heer Boer een fantastische openingsreklame verbonden, waar voor wij verwijzen naar een in de loop van de volgende week te verspreiden openingsfolder. Ook de jeugd wordt bij de opening niet vergeten Vanaf deze plaats wensen wij de firma Boer van harte geluk met de nieuwe zelfbedieningswinkel. als overtollig maagzuur weer zo n laaiende zuur- kolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet. (Ingez. Med.) HERDENKINGSDIENST Vrijdagavond 7 december word in de Rooms- Kaholieke Kerk een Heilige Mis aan God opge dragen voor de zielerust van H.M. Prinses Wil- helmina. SCHOORSTEENBRAND Maandagavond werd de Axelse brandweer te omstreeks 19.00 uur gealarmeerd voor een schoor steenbrand in de Wilhelminastraat bij de heer J. B. De brandweerlieden hadden een lastig karwei op het dak, maar op bekwame wijze .werd erger voor komen. Zij zagen spoedig kans het brandje onder de knie te krijgen. HOOFDSTUK I II III V VI VII VIII - 2 6 7 9 11 16 X XI - 2 3 4 XII XIII XIV BENAMING Vroegere diensten Algemeen beheer Openbare veiligheid Volkshuisvesting Openbare werken Eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd Openbaar gewoon lager onderwijs Openbaar kleuteronderwijs Bijzonder gewoon lager onderwijs Bijzonder uitgebreid lager onderwijs Bijzonder kleuteronderwijs Onderwijs, kunsten en wetenschappen, niet vallende onder de par. 1 t/m 15 Economische aangelegenheden Eigen kapitaal Reserves Waarborgsommen Kasgeldvoorzieningen Overige inkomsten en uitgaven Geldlening Totalen INKOMSTEN 45.229,21 11.846, 13.990, 78.587,13 89.165, 6.445, 11.100, 6.350,- 23.905,- 11.225,— 4.510,— 6.347,- 40.852,66 92.315,54 1.219.159,90 110.000,03 Memorie 5.986,98 9.459.437,69 11.236.452,14 UITGAVEN Memorie 146.766.18 186.609,88 6.289.081,25 1.279.786, 2.222.169,91 276.200,- 198.980,23 345.272,38 269.493,- 65.540,- 179.095,83 747.811.03 92.315,54 1.219.159,90 110.000,03 Memorie 14.733,03 225.464.19 13.878.478,38 BATIG SLOT; 45.229,21 Memorie 9.233.973,50 9.279.202,71 Reeds bij de bespreking van een begroting voor een vorig jaar hebben wij betoogd, dat een tekort op de kapitaaldienst alleen een kwestie van finan cieringsmiddelen is. Van meer betekenis voor onze lezers achten wij de bij deze begroting gevoegde eerste en tweede wijziging van de begroting. Daaraan zullen wij nu onze aandacht geven. De eerste wijziging bevat enkele belangrijke sub sidieverhogingen, terwijl in de tweede wijziging verschillende kapitaalsuitgaven worden geraamd, die wij hierna zullen bespreken. le wijziging. Het gemeentelijk subsidie in de kosten van kraamzorg wordt van 0,25 op 2,per ver zorgingsdag gebracht. Dit betekent een hogere uitgave van 1400, Het subsidie voor de kruisverenigingen wordt verhoogd tot 50% van het contributiebedrag. Dit zal neerkomen op 4200,— voor het Groene Kruis, 1100,— voor het Wit-Gele Kruis, afd. Axel, en 120,— voor het Wit-Gele Kruis, afd. Sluiskil. De post „Subsidie in de kosten van ontspanning voor bejaarden" wordt van 200,op 400, gebracht. Tevens wordt hier een bijdrage van 25,— geraamd voor de Nederlandse Federatie voor bejaardenzorg. 2e wijziging. In deze wijziging worden, zoals hierboven reeds is vermeld, nog verschillende kapitaalsuitgaven ge raamd. De voornaamste daarvan zijn de volgende Ontwerpen van uitbreidingsplannen 20.000,—. In verband met de herziening van het uitbreidings plan van de gemeente wordt dit bedrag nodig ge acht. Voor de straatnaamborden en de huisnummer- bordjes wordt 19.300,geraamd. Voor de uitbreiding van de straatverlichting wordt 6000,— uitgetrokken en voor de bescher ming van de bevolking 10.000,—. De bouw van een nieuwe centrale noodslacht- plaats zal een bedrag van 61.810,vergen. Ook uit deze wijziging blijkt overduidelijk, dat het het gemeentebestuur ernst is met het in orde brengen van de straten. Hiervoor wordt een bedrag van niet minder dan 298.400,geraamd. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1963 de volgende straten te ver beteren Stationsstraat vanaf de Nieuwstraat tot de spoorwegovergang. De Singelweg vanaf de Stationsstraat tot aan de Bylocquestraat, de gehele Bylocquestraat, de ge hele Prins Hendrikstraat, de Wilhelminastraat, de Weststraat vanaf de Kerkdreef tot aan de Zuivel- straat. Het zal de lezers bekend zijn, dat de plantsoenen in Axel er altijd keurig verzorgd uitzien. Om dit zo mogelijk nog meer te bevorderen, is in deze tweede wijziging de aankoop van een plantenkas voor de plantsoendienst geraamd. De kosten daar van worden met inbegrip van de verwarming ge steld op 12.000, Ook de Kanaalkade zal worden beplant. Het betreft hier een strook van 100 meter lang en 14 meter breed. Wij veronderstellen, hoewel dit niet met zoveel woorden is vermeld, dat het hier be treft de strook grond tussen de beide rijbanen. Deze strook wordt ingezaaid met gazon, terwijl daarin 10 perken zullen komen. Kosten dezes 10.000, Wegens aankoop van gereedschappen wordt een bedrag van 17.500,— uitgetrokken. Naast ver schillende kleinere materialen wordt geraamd de aankoop van een stenenschoonmaakmachine 6000,twee schaftwagentjes 4800,en nogeens 50 afzethekken. Deze, zo wordt in de toe lichting gezegd, blijken bijzonder goed te voldoen en worden voor vele werkzaamheden gebruikt. Iedere Axelaar weet dit uit ervaring. Het is een bijzonder goed middel om rijwegen en dergelijke op een praktische wijze te markeren. Totaal der nadelige sloten Totaal der batige sloten NADELIG SLOT: 144.920,18 172.619,88 6.210.494,12 1.190.621, 2.215.724,91 265.100,- 192.630,23 321.367,38 258.268,- 61.030,- 172.748,83 706.958,37 Memorie 8.746,05 11.921.228,95 11.921.228,95 9.279.202,71 Per resto NADELIGE sloten 2.642.026,24 Tenslotte wordt voor de bevordering van in dustrievestiging een bedrag van 20.000,ge raamd. Dit is voor het opstellen van plannen, hono raria en dergelijke. Voor het doen van al deze uitgaven zal een geld lening nodig zijn, groot 480.000,— De verleiding is groot om uit deze zeven blad zijden omvattende toelichting nog veel meer te citeren. Wij zullen dit echter met het oog op de plaatsruimte niet doen. Bovendien zouden wij dan in finesses gaan treden, wat niet de bedoeling van dit overzicht is. Tenslotte willen wij nog vermelden, dat wij bij de stukken voor de gemeenteraad van volgende week dinsdag ook aantroffen het verslag van het verhandelde in de afdelingen van de raad, die de begroting hebben onderzocht, met de op de gestel de vragen door burgemeester en wethouders ge geven antwoorden. De plaatsruimte laat niet toe, ook aan dit af delingsverslag nog aandacht te schenken, terwijl ook dit verslag enige bestudering vereist. Daarop hopen wij dan zo mogelijk nog terug te komen in ons nummer van volgende week. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoal* dat helpt)

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2