Indrukwekkende HERDENKINGSDIENST CPENDAREVERGADERING Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 77e Jaargang no. 10 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. G. VINK. Redaktie en Administratie Axel. Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK op vrijdag 30 november j.l. in de Nederlands Hervormde Kerk te Axel. Ingezonden van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 11 DECEMBER 1962, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. PROTESTANTS-CHRISTELIJKE BEJAARDENZORG TE AXEL EN OMGEVING. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLomc nummers 10 ctat Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, s> Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi) kontrakten belangrijke redaktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiên 1-5 regel» lr- iedere regel meer 12 cent extra. Vrijdag 30 november, 's avonds te 19.30 uur -verd in de Nederlands Hervormde Kerk te Axel een herdenkingsdienst gehouden in verband met het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina. Op nieuw, binnen een tijd van één week bleek de grote eenheid van het Nederlandse volk. In het begin van deze week stelde de bevolking van ons land een daad van barmhartigheid door zich spontaan in te laten met het lot der invaliden. Nauwelijks één dag later werd ons land in rouw gedompeld in verband met het overlijden van onze geliefde Prinses Wilhelmina. Duidelijk bleek vrijdag de innige verbondenheid tussen volk en vorstenhuis, de hechte band tussen Nederland en Oranje. Bij de aanvang van de dienst, in de tot de laatste plaats bezette kerk, zong men gezamenlijk Wilt heden nu treden voor God, den Heers, Hem boven al loven van harte zeer, en maken groot zijns lieven namens eere, die daar nu onzen vijand slaat terneer waarna ds. van Leeuwen psalm 23 las. In deze dienst herdacht de edelachtbare heer burgemeester M. K. van Dijke de overleden prinses: Zojuist zongen wij Die daar nu onze vijand slaat terneer De laatste vijand, de dood, is door Christus thans ook voor onze Geliefde Prinses Wilhelmina over wonnen. Daarvoor willen wij Hem boven al loven van harte $eer. Toch, het losmaken van de levensband doet ons mensen pijn. Daarom gaat onze innige deelneming uit naar onze geërbiedigde Koningin en Haar Huis. Rouw is in ons hart om het verlies, dat onze Lands vrouwe en wij mét Haar leden. Boven deze smart uit rijst echter onze dankbaar heid voor hetgeen God ons schonk in deze grootse Oranjetelg. Koningin Juliana hééft in de Buitengewone Ne derlandse Staatscourant van woensdag j.l. als Haar overtuiging uitgesproken dat het Nederlandse Volk mét Haar de grote dankbaarheid deelt, die Zij voelt voor wat ons door het leven van Prinses Wilhelmina gegeven werd. Hoe juist heeft Hare Majesteit onze gevoelens gepeild. Daarom willen wij deze herdenkingsbijeenkomst plaatsen in het teken der dankbaarheid. In Haar vermaarde boek „Eenzaam maar niet alleen" heeft Prinses Wilhelmina ons onthuld dat Zij reeds in Haar prille jeugd een hardnekkige strijd voerde tegen de Haar omringende stijve en knellende convefities van de vorige eeuw. Als volk van Nederland mogen wij er dankbaar voor zijn, dat het Haar gelukt is de afstand te overbruggen welke er bestond tussen Vorstenhuis en Volk. Gedurende Haar regeringsperiode zijn in ons land maatschappelijke en sociale hervormingen doorgevoerd welke hun weerga in de wereld niet vinden. Door Haar imponerende persoonlijkheid, strikte rechtvaardigheid en onbaatzuchtige trouw is het Haar gegeven het gehèle Nederlandse Volk hecht rond Haar troon te verenigen. Ook dit geeft reden tot diepe erkentelijkheid. De genegenheid van ons volk heeft Zij echter het meest en het diepst verworven in de donkerste periode van ons volksbestaan. In de vroege morgen van 10 mei 1940 beseften wij nauwelijks welke grote catastrofe ons land trof. Toen echter Haar stem door de radio klonk en Haar vlammend woord van protest werd gehoord drongen bij velen van ons de tranen naar de ogen en kregen wij enig be sef van het helse kwaad dat over ons kwam. Op datzelfde moment werd echter ook de vonk van het verzet in onze harten ontstoken. Nimmer heeft Zij afgelaten deze vonk te cultiveren en te doen uitgroeien tot een vlammend vuur. Haar bemoedigende en stimulerende toespraken tot ons volk gericht via Radio Oranje staan tot op de dag van vandaag in ons hart gegrift. Menig vaderlander heeft bij de door stoorzenders van de bezetter somtijds nauwelijks verstaanbare radio-toespraken van Koningin Wilhelmina zijn tranen de vrije loop gelaten en een dure eed ge zworen de vijand waar en hoe ook afbreuk te doen. Grote dank zijn wij ook verschuldigd voor Haar onverflauwde ijver welke Zij in ballingschap aan de dag legde om het Vaderland snel en in grotere glorie te doen herrijzen. Het moet voor Haar, die in de jaren van be zetting met al de kracht welke in Haar was smeed de aan de éénheid van ons volk, een teleurstelling geweest zijn dat die eenheid in de jaren na de be vrijding soms met moeite en dikwerf in het geheel niet was te verkrijgen. Dat de gedachte aan éénheid thans onder ons volk sterker leeft dan in de jaren vóór de laatste wereldkrijg is echter stellig aan Haar vóórleven daarvan te danken. Een vóórleven welke Zij ook manifesteerde en in woord en geschrift beklemtoonde toen Zij zich in stilte terugtrok op Het Loo. Haar veelvuldige contacten in dit vredige paleis vooral ook met de jeugd van ons Volk en Haar daarbij steeds gehoorde weerkerende vermaning tot éénheid zullen zeker hun uitwerking niet missen. Met het heengaan van deze grootste vrouw uit onze Vaderlandse Geschiedenis wordt een tijdperk afgesloten. De sporen welke zij in ons volksbestaan heeft achtergelaten zullen tot in lengte van jaren niet worden uitgewist. De Moeder des Vaderlands is niet meer. Gevoelens van overweldigende dankbaarheid doorstromen ons bij de gedachte aan alles wat Zij voor ons Land en Volk betekende. Wij geloven dat aan deze barmhartige, heldhaf tige, standvastige en diep gelovige Oranjevorst be waarheid is de strofe van ons Volkslied Na 't zuur zal ik ontvangen van God den Heer dat zoet daarnaar zo doet verlangen mijn vorstelijk gemoed dat is, dat ik mag sterven met eren in dat veld, een eeuwig rijk verwerven als een getrouwe held. Achtereenvolgens behandelden pastoor B. J. J. de Jong „Het leven van de prinses als Chrisin" ds. A. Kuiper „Het leven van de prinses als Oranjetelg" ds. P. J. Pennings „Het leven van de prinses als Koningin Deze toespraken werden gewisseld door zang- en muziek, resp. van het Hervormd Kerkkoor, het Chr. Gemengd Koor „Asaf" en koraalmuziek door „Hosanna". Na het gezamenlijk zingen van O Heer, die daar des hemels tentte spreidt, en wat op aard is, hebt alleen bereid, het schuimig, woedig meer kunt maken stille, en alles doet naar uwen lieven wille, wij slaan het oog tot U omhoog, die ons in angst en nood, verlossen kondt, tot aller stond, je zelfs ook van de dood. besloot burgemeester van Dijke de herdenkings bijeenkomst met het uitspreken van het Gebed des Heren. Staande werd gezongen Wilhelmus van Nassauen ben ik van duitschen bloed, het vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood. Een prince yen Oranje ben ik vrij onverveerd, den koning van Hispanje heb ik altijd geëerd. Mijn schild en de betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer Op U zoo wil ik bouwen, verlaat mij nimmer meer Dat ik toch vroom mag blijven, Uw dienaar t' aller stond de tirannie verdrijven, die mij mijn hart doorwondt. Edel en hoog geboren van keizerlijken stam, een vorst des rijks verkoren, als een vroom Christenman voor Godes woord geprezen, heb ik vrij, onversaagd, als een held zonder vreezen mijn edel bloed gewaagd. 5. 7. AGENDA: Opening Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstel tot vaststelling van de regeling tot het toekennen van een huurcompensatie aan gepensioneerden. Voorstel tot vaststelling van a. een verplaatsingskostenverordening b. de 11e wijziging van het Algemeen Amb tenaren reglement. Voorstel om burgemeester en wethouders te machtigen tot het doen uitbetalen, bij wijze van voorschot, van de verhoging van de sa larissen per 1 januari 1963, 1964 en 1965. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend subsidie over 1961 aan de Protestants-Chris telijke Stichting voor Maatschappelijk Werk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. 8. Voorstel tot verhoging van het gemeentelijk subsidie aan het Jansenius Lyceum te Hulst over het jaar 1962. Voorstel tot het onderhands aanbesteden van de riolerings- en bestratingswerken in het ex ploitatieplan Kleine Noordpolder inclusief de reconstructie van de Oude weg. Voorstel tot het onderhands aanbesteden van riolerings- en bestratingswerken in het uit breidingsplan „Oost" met bijkomende werken. Voorstel tot aankoop van gronden en water van de polder „Beoosten- en Bewesten Blij" te Axel. Voorstel tot het intrekken van de verordening op de heffing van een baatbelasting no. 1 in de gemeente Axel. Voorstel tot verlaging van de vermakelijk heidsbelasting op filmvoorstellingen. Voorstel tot het vaststellen van de gemeente begroting met de le en 2e wijziging, de be- drjjfsbegrotingen en de begroting van de Sport stichting Axel, alle betreffende het dienstjaar 1963, goedkeuring van de begroting van de gemeentelijke instelling voor sociale zaken voor het dienstjaar 1963 en beslissing op de inge komen verzoeken om subsidie. Rondvraag. Sluiting. MEDEDELINGEN. Wij delen u in antwoord op dé in de raads vergadering van 27 november 1962 gestelde vra gen mede a. Vraag van de heer OGGEL of reeds nadere gegevens bekend zijn over de herindeling van de gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Ons college is niets bekend over een herindeling van de gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. b. Vraag van de heer OGGEL inzake het func tioneren der straatverlichting, waarbij deze spe ciaal wijst op het uitvallen van lantaarns aan de Nieuwendijk, de Bankertstraat en de de Ruijterstraat 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. De N.V. P.Z.E.M. oefent zelf geen controle uit op het functioneren der openbare verlichting. Een regelmatige en afdoende controle van gemeen tewege op alle lampen is prakisch niet te ver wezenlijken. Het inschakelen van particulieren, een zgn. „adop tiesysteem", zoals dit indertijd werd toegepast, bleek in de praktijd niet te voldoen. Indien wordt geconstateerd dat lantaarns zijn uitgevallen, het geen ten stadhuize en bij gemeentewerken kan wor den opgegeven, word dit aan de verlichtingsdienst van de N.V. P.Z.E.M. doorgegeven. Als geen opgaaf ontvangen wordt en het euvel niet door eigen functionarissen wordt geconstateerd, kan het voorkomen dat herstel enige tijd uitblijft. De door de heer OGGEL gesignaleerde gevallen zijn inmiddels aan de verlichtingsdienst van de N.V. P.Z.E.M. doorgegeven. c. Vraag van de heer OGGEL inzake optie tot koop of voorkeursrecht van koop op gemeente lijke gronden Aan het verlenen van voorkeursrecht van koop op gemeentelijke bouwgronden zijn onderscheidene fa cetten verbonden. De aard van dit onderwerp ver draagt zich naar onze mening dan ook niet met openbare behandeling. Wij zijn uiteraard bereid in de desbetreffende Commisse en/of aan vragensteller persoonlijk ter zake nadere mededelingen te doen. Wij handhaven de in de vorige raadsvergadering gedane mededeling, dat wij geen optie tot koop ver lenen. Bij onderzoek is gebleken, dat in één be paald geval de term „optie" is gebruikt, hetgeen op een abuis berust. Het onderwerp van de bewuste brief sprak echter van „voorkeursrecht bouwgrond". Nog zij opgemerkt, dat deze brief aan derden was gericht en niet aan belanghebbende. d. Vraag van de heer OGGEL om een opgaaf van door de raad vrijwillig aan burgemeester en wethouders gedelegeerde bevoegdheden Voor zover ons bekend zijn er een tweetal dele gatiebesluiten, t.w. a. het raadsbesluit van 24 maart 1948, sedert ge wijzigd, waarbij de verhuur van woningwet woningen aan ons college wordt gedelegeerd b. het raadsbesluit van 6 maart 1951, houdende overdracht van enige bevoegdheden van ons college op grond van het Wegenverkeersregle ment. De onderhavige raadsbesluiten liggen bij de stuk ken ter inzage. e. Vraag van de heer VAN DER LEE om een voorstel tot uittreding uit de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeente werken en om instelling van een commissie ad hoe ter bestudering van de vraag welke maat regelen daarna genomen moeten worden, mede in samenhang met de vacature van Directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf Deze materie is bij ons college in studie. Zodra ons standpunt bepaald is, zullen wij deze zaak aan uw raad voorleggen. Aan de Redactie van de Axelse Courant. Axel, 29 november 1962. Geachte Redactie, In het artikel over de gemeentebegroting, op genomen in Uw blad van twee weken geleden, werd door U de vraag gesteld of er reeds schot zit in het werk van onze stichting. Deze vraag willen wij gaarne beantwoorden. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij deze vraag be vestigend kunnen beantwoorden. De belangstelling van de bejaarden voor tot bejaardenwoningen bestemde duplexwoningen is zeer groot. Momenteel wonen reeds een dertigtal bejaarde gezinnen of alleenstaanden in deze wo ningen. Dit aantal zou nog groter zijn, wanneer meer woningen beschikbaar waren. Er is namelijk reeds een behoorlijke wachtlijst. Inmiddels heeft het stichtingsbesuur plannen be raamd over de bouw van een dienstcentrum, waar in een recreatiezaal, wasgelegenheden, keuken, dokterskamer en woonruimte voor de sociaal werkster en de concierge zullen worden onderge bracht. Tevens komt daar het centraal belsysteem, waardoor het mogelijk zal worden, dat de bejaar den zo nodig de sociaal werkster of de concierge kunnen waarschuwen. Over deze plannen wordt thans ,op hoog niveau zoals men dat noemt, overleg gepleegd. Wij heb ben goede hoop, dat deze plannen spoedig ver wezenlijkt zullen kunnen worden. Bovendien hopen wij in afwachting van de totstandkoming van dit dienstcentrum op korte termijn de bejaarden hulp te kunnen bieden in de vorm van gezins- of bejaardenhulp. Het bestuur van ónze stichting is het afgelopen jaar intensief bezig geweest om te trachten zo spoedig mogelijk de bejaardenhulp zo goed mogelijk te regelen. Dit vraagt echter veel tijd. Wij zijn echter op de goede weg, daarvan kunt U verzekerd zijn Het bestek van deze brief laat niet toe, daarop thans uitvoerig in te gaan. Over de bejaarden zorg zouden echter verschillende artikelen ge schreven kunnen worden. Het zou ons aangenaam zijn, wanneer U dit schrijven in het eerstvolgende nummer van Uw blad zoudt kunnen plaatsen. Hiervoor onze har telijke dank. Het Bestuur van de Stichting Prot.-Chr. Bejaardenzorg te Axel en Omgeving, De Sekretaris, De Voorzitter. C. Smies. K. Boor. f. Vraag van de heer DEN DOELDER om de openbare verlichting in de gehuchten Water vliet en het Fort op nachtverlichting te scha kelen Het is inderdaad gewenst de genoemde gehuchten van nachtverlichting te voorzien. Aangezien het technisch niet mogelijk is een gedeelte der licht punten om te schakelen, hebben wij opdracht ver strekt de gehele verlichting van deze gehuchten, omvattende in totaal 4 lampen, op nachtverlichting te schakelen. g. Vraag van de heer SCHEELE om verbetering van de voorziening in voetgangers-oversteek plaatsen, met name bij de kruispunten in de Stationsstraat en in de Kerkdreef De oversteekplaatsen in de Stationsstraat en de Bylocquestraat zijn voornamelijk aangebracht met het oog op de veiligheid van de schooljeugd. De V.O.P. in de Kerkdreef is vooral van betekenis gedurende de marktdagen. In het belang van het autoverkeer dient het aantal oversteekplaatsen zoveel mogelijk beperkt te wor den. Naar ons oordeel is de verkeersintensiteit in deze gemeente niet van die aard, dat uitbreiding van het aantal oversteekplaatsen thans noodzake lijk is. Dit geldt ook voor de genoemde punten en de daar thans bestaande situatie, aangezien men niet in alle gevallen wettelijk verplicht is van een binnen een straal van 30 meter gelegen V.O.P. ge bruik te maken. Deze verplichting bestaat n.l. niet, indien men, om de V.O.P. te bereiken, een andere straat moet oversteken. h. Vraag van de heer SCHEELE inzake inschrij ft ving van een leerling op de B.L.O.-school te Terneuzen Blijkens telefonische mededeling van het hoofd der B.L.O.-school te Terneuzen is het door de heer Scheele bedoelde kind daar ingeschreven en be zoekt de school regelmatig. OVERIGE MEDEDELINGEN. Mej. R. Verdurmen, hoofdarbeidster, is bij ons besluit van 20 november 1962 benoemd tot typiste ter secretarie, ingaande 1 januari 1963.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1