Axelse Gemeentebegroting voor het jaar 1963. in. GEMEENTERAAD Bekendmaking GEMEENTE AXEL Stramheid en Pijnen vallen van U af met Kruschen. Want Krusehsn's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uw bloed vervolg van pagina 2) Voorstel tot Aankoop van de Tennisbanen, het Clubhuis, de Afheining en Assessoires van de Tennisvereniging „Axel", gevestigd te Axel. In uw vergadering van 26 april 1962 werd door u in principe besloten tot verwerving van o.m. de reeds aanwezige tennisbanen, teneinde deze t.z.t. in te brengen bij de „Sportstichting Axel", welke bi] u^e besluit van dezelfde datum in het leven werd geroepen. Bij uw besluit van 30 oktober 1962 wer den de gemeentelijke sportaccomodaties met ingang van 1 november 1962 bij genoemde stichting inge bracht. Teneinde de verwezenlijking van uw meerge noemd principe-besluit voor te bereiden hebben wij met het bestuur van de tennisvereniging onderhan deld met betrekking tot aankoop van haar eigen dommen door de gemeente. Ter zake werd over eenstemming bereikt. DE HEER D. J. OGGELAan dit voorstel kleven voor mij enkele bezwaren als men op zon dag wil tennissen dat laat ik aan hen zelf over. Maar ik maak bezwaar tegen a. De prijs b. De voorwaarden. Ik heb dit alles eens berekend en dit komt voor de gemeente op een investering van 16.525,—. Dit komt voor de gemeente op een jaarlijkse last van 1250,waartegenover een huuropbrengst van 200,—. Dus per saldo kost dit ons ruim 1.000,— per jaar. Het betreft hier een enigszins slechte club. Zij hebben zelf alles opgezet en moeten dus ook in staan voor financiële gevolgen. De mensen met de lage inkomens gaat dit geld kosten. Als ik het geheel beschouw, dan is het voorstel van B. en W. voor mij onaannemelijk. DE HEER W. DE FEIJTER Persoonlijk ben ik ook niet zo erg gelukkig met de Sportstichting. Iedere vereniging moet toch vrij blijven. De tennisvereniging komt er wellicht goed uit. Ik zou graag zien dat deze zaak eerlijk en formeel werd behandeld. DE HEER P. SCHEELE We moeten in het oog houden dat toetreding van leden enige open heid heeft. DE HEER J. DEN DOELDER Ik wil graag een ander geluid laten horen. We hebben in Axel bijna geen andere sport dan voetballen. Op deze manier gaat de deur verder open voor andere spor ten. DE HEER J. C. VAN LUIJK Ik ben van mening dat we in de mist zijn gaan varen in elk geval in financieel opzicht. Niemand kon vermoe den wat dit alles aan de gemeente zou gaan kosten. De tennisvereniging eist bij voorkeur het be schikkingsrecht. Bij A.Z.V.V. bestaat enig mis noegen over de huur van het 2e sportterrein. Voor de uitoefening van hun sport is er geen voldoende accomodatie. Er wordt hun nu iets ter beschikking gesteld, maar dit is absoluut onvoldoende. Men kan deze vereniging voor enkele jaren afschepen met enkele wagentjes, maar de behoefte aan een goed geoutilleerd gebouw blijft bestaan. DE HEER C. VAN BENDEGEM Ik kaïï me wel een plezieriger zaak voorstellen om te verdedi gen dan dit. Maar geen mooier onderwerp. Naast het doel hebben enkele heren zich niet gerealiseerd de grote financiële consequenties. Willen we deze zaak goed laten lopen, dan moet dit geld kosten. De tennisclub, ja dat WAS inderdaad een select gezelschap. Maar dat kon niet anders want tennis is een uitermate dure sport (o.a. hoge contributie). We proberen hier enige spreiding te krijgen, zo dat velen deze sport kunnen gaan beoefenen. De huur is procentueel heel wat lager dan voor de voetbalverenigingen. We hebben A.Z.V.V. indertijd geholpen aan de Buitenweg. (Dit was zeker niet de bedoeling van dit terrein). Boven deze huur van 500,komt jaarlijks 4.000,— per terrein voor rekening van de gemeente. We zijn ons bewust dat voor het spelen van competitie-wedstrijden een deugdelijke kleedgele genheid noodzakelijk is. Er is een plan in behan deling voor een gebouw bij de beide terreinen, (be staand in aanleg), maar zolang kan A.Z.V.V. niet wachten, dus hebben we voorlopig iets ge daan. Dit moet niet al te veel gekleineerd worden, want dit schaftlokaal is nog altijd veel beter dan het gebouw dat men zelf wilde zetten. Mijns inziens is hier het grote zeer wij willen het terrein overnemen van mensen die dat ook zelf wel kunnen bekostigen. Dit is de ondergrond van alle kritiek. Het moet zo zijn dat de Sportstichting uitgroeit tot een volksbezit. Na "dit gloedvolle betoog van wethouder van Bendegem bleek de heer Oggel echter nog niet tevreden We moeten goed in het oog houden dat we hier werken met gemeenschapsgeld en dat nog vorige jaar een rigoureuze belastingverhoging nodig bleek. Dit geld gaan we nu uitgeven. De tennisclub wil wel zeggenschap houden. De gemeente bracht haar accomodatie in om niet. Als de tennisvereniging voorwaarden gaat stellen, dan moet zij ook ons niet haar bezittingen inbrengen. Dit betekent afwentelen van moeilijkheden op de overheid. We gaan aankopen doen met geld van belastingplichtigen dié dit ook niet gemakkelijk kun nen missen. De tennisclub moet geen voorwaarden stellen die belemmerend werken. Indien dit voorstel wordt aangenomen ik wil niemand bang maken dan weet ik niet of ik me hier zonder meer bij neer zal leggen. DE HEER P. J. VAN BENDEGEM onder streepte zeer duidelijk de woorden van de heer Oggel. DE BURGEMEESTERIn de eerste plaats wil ik hier stellen dat dit voorstel een consequentie is van het door U genomen raadsbesluit. In prin cipe werd besloten tot inbreng van alle sport- accomodatie. Nu worden het college hierover ver wijten gemaakt. Men moet steeds voor ogen houden de sport in het algemeen gaat de gemeente veel geld» kosten. Deze inbreng kost relatief het minst. Bij één voetbalveld legt de gemeente jaarlijks voor onderhoud enz. ruim 4.000,toe. Wat de gemeente dan in de tennisbaan gaat steken, steekt wel schamel af. DE HEER P. J. VAN BENDEGEMTot op zekere hoogte ben ik het eens, maar de VOOR RECHTEN die blijven bestaan, daarmee kan ik me niet verenigen. De stemming had tenslotte het volgende ver loop Vóór stemden 9 raadsleden. Tegen stemden de heren P. J. v. Bendegem en D. J. Oggel. De heer A. H. v. d. Lee, als bestuurslid van de tennisvereniging, onthield zich van stem ming. BESLOTEN WERD in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie voor Openbare Werken, aan te kopen van de Tennisvereniging „Axel", gevestigd te Axel, de zich op het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie F, no. 1182, eigendom van de gemeente Axel, bevindende dubbele tennisbaan met clubhuis, afheining en as sessoires voor de prijs, genoemd in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het Benoemen van 2 Raads commissies tot Onderzoek van de Gemeente en Bedrijfsbegrotingen voor 1963. Op grond van artikel 33 van het „Reglement van orde voor de vergadering van de raad der gemeente Axel" is de benoeming van de commis sies, bedoeld in artikel 63 van de gemeentewet, tot onderzoek van de jaarlijkse begrotingen, aan uw raad voorbehouden. De volgende commissies werden benoemd COMMISSIE I COMMISSIE II P. J. van Bendegem C. van Bendegem J. den Doelder W. de Feijter K. Hamelink A. H. van der Lee J. C. van Luijk J. Vink E. A. Maas A. de Waard D. J. Oggel M. L. M. IJsebaert P. Scheele RONDVRAAG. DE HEER D. J. OGGEL 1. Zijn er al gegevens bekend over de ge meentelijke her-indeling van Zeeuwsch- Vlaanderen 2. De stadsverlichting functioneert op enke le plaatsen niet zo goed, o.a. op de Nieuwendijk en in de omgeving van de de Ruijterstraat. 3. Bij de bespreking van punt 17 van de agenda in de vergadering van 30 oktober j.l. beweerde wethouder Van Bendegem in antwoord op vragen van de heren P. J. van Bendegem, Van Luijk'en mij dat de gemeente geen optie verleent op bouw gronden. Dit staat op bladzijde 18 van de notulen van die vergadering. Deze bewering is geheel in strijd met de waar heid, daar B. en W. op 15 mei 1962 aan een ge- interesseerde schreven dat de gronden voor de bouw van winkelpanden in plan-oost reeds in optie zijn gegeven aan een aannemer. Het nummer van de bewuste brief is 649. Nu kan wethouder Van Bendegem aanvoeren dat hij toen nog geen wethouder was, doch iemand die deze functie op zich neemt dient zich tevoren in te werken en op de hoogte te zijn met de wer kelijke gang van zaken. Hij dient ook in onze ver gadering geen beweringen te lanceren die in strijd met de waarheid blijken te zijn. Wanneer hij had gezegd niet op de hoogte te zijn met de gang van zaken, dan had ik dit nog kunnen plaatsen, al is dat niet in orde. De Gemeenteraad heeft aan het college van B. en W. verschillende bevoegdheden gedelegeerd, welke tot haar competentie behoren, daartegenover staat dat de Raad over deze punten volledig moet worden ingelicht. Daar de kwestie van het verlenen van optie op de bouwgronden niet duidelijk geworden is, wil ik B. en W. de volgende vragen stellen, met het verzoek de Raad hierover volledig in te lichten 1. op welke terreinen is momenteel optie of voorkeursrecht verleend en aan wie 2. bestaat het plan bij B. ^n W. om in de toekomst voort te gaan met het verlenen van optie of voorkeursrecht 3. welke financiële of andere consequenties denken B. en W. te stellen bij het ver lenen van optie of voorkeursrecht 4. Willen B. en W. een opgaaf doen van de bevoegdheden die door de Raad VRIJ WILLIG aan het College van B. en W. zijn gedelegeerd, doch die in feite tot de kompetentie van de Gemeenteraad beho ren DE BURGEMEESTER Gezien de vrij scherpe aanval die hier wordt gedaan op wethouder van Bendegem, wil ik in afwijking van de normale gang van zaken reeds het volgende zeggen De heer van Bendegem heeft op de vorige ver gadering zeer terecht gesteld dat op geen enkel per ceel optie wordt verleend, maar dat wel voor keursrecht, van koop wordt gegeven. En dit is be paald niet hetzelfde. DE HEER A. H. v. d. LEE Uit de pers heb ben wij kunnen vernemen dat Terneuzen het besluit heeft genomen uit de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht te treden. De gemeente Axel heeft, ik meen in 1955, ook al eens een dergelijk besluit genomen, maar dit was toen niet uitvoer baar. Thans ontstaat er een nieuwe situatie, waardoor het mogelijk wordt deze C.D. op te heffen. Ik zou graag zien dat het college zo spoedig mogelijk met een voorstel kwam tot uittreding. Met betrekking tot de vraag hoe wij hierna ver der moeten meen ik dat het wenselijk is dit hier grondig te bestuderen ook in samenhang met de nog steeds bestaande vacature bij het Gemeentelijk Gasbedrijf. Zou B. en W. kunnen overgaan tot het instellen van een commissie uit de Raad om een en ander grondig te bestuderen Een dergelijke commissie heeft in 1959 bij de reorganisatie een belangrijke bedrage geleverd en ik zou graag zien, dat in deze aangelegenheid op dezelfde wijze wordt gehandeld. DE HEER J. DEN DOELDER Enige tijd ge leden is gesproken over de nachtverlichting te Spui. Zouden ook voor het Fort en Watervliet dezelf de voorzieningen kunnen worden getroffen. Daar brandt n.l. 's nachts geen enkel licht. DE HEER P. SCHEELE: Ik heb een vraag over het Zebrapad aan de kruising Kerkdreef Stationsstraat. Ik zag nog pas toen ik hier naar toe kwam dat één der raadsleden de straat overstak zonder van het Zebrapad gebruik te maken. Zou het mogelijk zijn ter plaatse nog een Zebra pad te leggen, zodat nodeloos oversteken wordt voorkomen. Na de Openbare Raadsvergadering begonnen de heren raadsleden hun werkzaamheden met be trekking tot het onderzoeken van de begroting 1963. In ons tweede artikel hebben wij tot slot de in teressante verschillen tussen de batige en nadelige sloten van de verschillende begrotingshoofdstuk- kenover de jaren 1962 en 1963 aangegeven en be loofd in dit artikel daarop terug te komen. Om deze verschillen precies aan te tonen, zouden wij praktisch alle posten moeten gaan opsommen. Dit zou ons natuurlijk te ver voeren. Wij zullen daarom de meest in het oog lopende verschillen hier opnoemen en weer hoofdstuksgewijze. HOOFDSTUK II: Nadelig verschil 26.600,—. Dit verschil kan worden verklaard door Meerdere uitgaven voor jaarwedden secretarie- personeel 15.000,. Meerdere sociale voorzieningen, kapitaalslasten e.d. 5.000,- De overige verschillen zitten in kleinere posten. HOOFDSTUK III: Nadelig verschil 15.400,- Ook hier zijn er een aantal kleinere posten, die niet alle genoemd kunnen worden. Wel willen wij de aandacht vestigen op de post plaatsing en on derhoud van waarschuwingsborden en wegwijzers, die in 1963 ten opzichte van 1962 met ruim 3.000,— is verhoogd. Bij HOOFDSTUK IV springt onmiddellijk in het oog een raming van 5.000,— wegens kosten van de bestrijding van de tuberculose. Dit bedrag is geraamd, omdat in 1963 weer de bekende en zozeer nuttige doorlichting van de bevolking zal plaats vinden. Op de post kosten en subsidie terzake van bad en zweminrichtingen is naast het gemeentelijk sub sidie, groot 5.000,—, ook een loonpost uitge trokken, groot 5.075,—. Tevens moest geraamd worden een bijdrage van de gemeente in het nadelig saldo van de vlees keuringsdienst ad 8.400,. Tenslotte kunnen wij vermelden, dat op dit hoofdstuk 3.000,— geraamd is voor het verlenen van 20 premies voor de bouw van douchecellen. Op HOOFDSTUK V valt op de hogere raming wegens bijdrage aan de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht. Deze bijdrage wordt voor 1963 gesteld op ruim 38.000,tegen ruim 30.000, voor 1962. Onder de verhoogde uitgaven maakt HOOFD STUK VI wel de grootste sprong, namelijk van 197.000,— naar 237.000,—. Een verhoging dus van 40.000,—, Dit hoofdstuk begint echter met een verlaging van 54.000,—, omdat de lonen van de gemeente werklieden niet meer op deze post worden ge raamd, maar functioneel worden verdeeld. Zij worden verantwoord op de verschillende posten, waarvoor werkzaamheden worden verricht. Dit blijkt al onmiddellijk 'uit de kosten van vevoer- middelen. Deze wordt voor 1963 geraamd op 21.200,tegen he vorige jaar 13.500,Het verschil tussen deze posten betreft juist de lonen. De grootste verhoging ondergaat de post onder houd van straten en pleinen. De loonpost is met ruim 35.000,verhoogd. Dit is uiteraard een gevolg van de uitbreiding van het aantal straatmakers. De gemeente beschikt thans over 5 straatmakers en 1 leerling-straatma ker. Ook de overige kosten van de bestratingen zijn voor 1963 ruim 8.000,— hoger geraamd. In totaal wordt voor het onderhoud van straten meer dan 90.000,uitgetrokken, hetgeen een verhoging ten opzichte van 1962 betekent van 44.000,De totale verhoging van dit hoofdstuk komt dus voor rekening van deze post. Wij kunnen deze verhoging alleen maar toe juichen, omdat daardoor aan de verbetering van de straten in de loop van 1963 een behoorlijke stoot in de goede richting zal kunnen worden ge geven. De onderwijsuitgaven op de verschillende para grafen van hoofdstuk VIII zijn in vergelijking met die, vermeld onder de vorige hoofdstukken, niet spectaculair te noemen. Dit wil echter niet zeggen, dat het gemeentebestuur het onderwijs niet ter harte zou gaan. Zo kunnen wij hier met name memoreren de hogere bedragen per leerling voor het gewoon la ger onderwijs. Voor het bijzonder lager onderwijs wordt name lijk voor 1963 aan de hand van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs ruim 4.000,— meer geraamd bij een bedrag per leerling van 69,16. De raming voor het vakonderwijs aan de bijzon dere u.l.o.-school is van 5.000,op 6.500, gebracht, terwijl het bedrag per leerling voor dit soort onderwijs gesteld is op 90, Het subsidie aan het Jansenius-lyceum te Hulst wordt geraamd op 40,per leerling. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat de ingezetenen, die hun schriftelijke deelneming willen betuigen in verband met het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. in de gelegenheid worden gesteld een condoleantieregister te tekenen ten stadhuize op maandag 3 december en dinsdag 4 december a.s. tussen 9 en 12 uur en \3]/i en 17J/2 uur. Axel, 30 november 1962. De Burgemeester voornoemd, M. K. VAN DIJKE. Een drastische verhoging heeft dit jaar de post volksfeesten ondergaan. Het is duidelijk, dat hier de viering van het feit, dat Axel 750 jaar geleden stadsrechten ontving, deze raming porten heeft ge speeld. Hiervoor wordt een bedrag van 10.000, uitgetrokken, waar tegenover echter reeds een re serve staat van ruim 4.200, Ook de ramingen voor de gemeentelijke sport terreinen en de speelweiden zijn aanmerkelijk ver hoogd. Daarvoor wordt thans geraamd resp. 3.600,— en 2.000,—, tegen vorige jaren 1.500,- en 500,-. Op de post „evenementen" wordt nu 3.000,— uitgetrokken tegen het vorige jaar 2.000,Ook hier speelt de feestviering en het te verwachten concours-hippique weer een rol. Tenslotte is er op dit hoofdstuk een nieuwe post verschenen, namelijk „Subsidie aan de Sport stichting Axel" tot een bedrag van 2.400,—. HOOFDSTUK IX vertoont in vergelijking met 1962 een groter nadelig saldo van bijna 30.000,— Hiervan eist het subsidie aan de gemeentelijke in stelling voor sociale zaken een kleine 19.000, op. De kosten van de sociale werkvoorzienings regeling vragen)ruim 5.000,meer. De kosten van tewerkstelling van mindervaliden in beschut tende werkplaatsen zijn ten opzichte van 1962 met 2.700,.verhoogd (thans 7.00,.De tijdelijke bijstandsregeling voor mindervaliden eist bijna 6.000,— meer. en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rheu- matieklijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. (Ingez. Med.) Wat HOOFDSTUK X betreft signaleren wij een hogere raming voor de bevordering van industrie vestiging met 2.000,tot 3.500,. Wat de vermeerdering van de uitgaven betreft blijft dat alleen hoofdstuk XIII nog over met een vermeerdering van het nadelig slot met ruim 20.000,Dit is de post „onvoorziene uitgaven", die dit jaar op 24.700,is geraamd. Uit bovenstaande, soms wellicht wat droge op somming blijkt ons inziens wel, dat geconcludeerd mag worden, dat het het gemeentebestuur ernst is met de verbetering van het verzorgingspeil van de gemeente. DE INKOMSTEN. In het bovenstaande hebben wij ons tot nog toe alleen bezig gehouden met de uitgaven van de gemeentebegroting. Het is echter zaak om ook even op enkele mar kante inkomstenposten te letten. Wanneer wij dan de begroting weer van begin tot eind doorlopen, zijn ons de volgende bijzonder heden opgevallen. HOOFDSTUK II. Als gevolg van de aankoop van een ambts woning voor de burgemeester komt thans voor het eerst een raming wegens huur van de ambts woning in de begroting voor. HOOFDSTUK IV. Hierboven hebben wij reeds vermeld, dat wegens de doorlichting van de bevolking ter bestrijding van de tuberculose 5.000,is uitgetrokken. Onder de inkomsten staat hiertegenover een ont vangst van 4.500,— wegens bijdrage van parti culieren. HOOFDSTUK VI. De opbrengst wegens marktgelden is voor 1963 geraamd op 4.230,tegen het vorige jaar 3.250,-. De bewoners van de Singelweg zullen verheugd zijn te bemerken, dat de baatbelasting zal worden afgeschaft, nu deze weg volledig dienstbaar ge maakt is aan het doorgaande verkeer. Dit betekent voor de gemeente een mindere ontvangst van 231,20. De opbrengst wegens begrafenisrechten is als gevolg van de nieuwe verordening verhoogd met 3.200,— en thans geraamd op 5.680,—. HOOFDSTUK XI. De voornaamste inkomstenbronnen van de ge meente vinden wij op hoofdstuk XI van de begro ting. Dit hoofdstuk is weer in twee paragrafen verdeeld. Paragraaf 1 vermeldt een totale raming van ruim 115.000,— tegen ruim 114.000,in 1962, hetgeen dus geen noemenswaardig verschil bete kent. Paragraaf 2 echter raamt de inkomsten op ruim 912.000,— tegen 762.000,— in 1962, een ver schil dus van zo'n 150.000, Op dit hoofdstuk worden de rijksuitkeringen uit het gemeentefonds geraamd, die er als volgt uit zien Uitkering ter zake van het lager onderwijs153.400,— Algemene uitkering uit het gemeentefonds703.100, Bijdrage van de reserve wegens het sluitend maken van de gewone dienst 56.200, Uit deze laatste raming blijkt dus, dat er in feite op de gewone dienst een tekort is van 56.300,-. En hierbij willen wij het voor ditmaal laten.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3