Prinses Wilhelmina overleden GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 77e Jaargang no. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C VINK in een nu voorbije periode die de jeugd niet meer kent en die zij als „ouderwets" be schouwd. Maar Koningin Wilhelmina was een vooruitstrevend vorstin, en voerde een vorstelijk beleid met alle respect voor de de mocratische instellingen in ons land. Reeds jong gaf Koningin Wilhelmina een les aan geheel de wereld. Als 20-jarige vors tin zond zij een oorlogsbodem naar Zuid- Afrika om president Paul Kruger af te halen en nog meer trotseerde zij het toen machtige Engeland door de Zuid-Afrikaanse president officieël te ontvangen. Ruim veertig jaar laterdat was in de Tweede Wereldoorlog, toen Koningin Wil helmina te Londen Nederlands naam hoog hield. Zelfs wie aanvankelijk, onder de in druk van het ogenblik, sceptisch had gerea geerd op Koningin Wilhelmina's vertrek naar Engeland, kon later dankbaar en misschien met tranen in de ogen vaststellen, dat wij ons gelukkig moesten prijzen, onze Koningin op haar post en in overigens lang niet altijd onbedreigde veiligheid te weten. En wat was in die jaren haar stem door de radio een inspirerende steun De nu volwassenen moeten zich dat alles kunnen herinneren. Voor de jongeren is Ko ningin Wilhelmina slechts historie. Maar dan horen ook de jongeren haar bewind in die oorlogsjaren te leren zien als een roemrijk stuk historie van onze monarchie. Koningin Wilhelmina is wel, juist in de jaren van de Tweede Wereldoorlog „moeder des vaderlands" genoemd. Maar moeder was zij ook van de kroonprinses die haar in 1948 is opgevolgd. Zij heeft ons land die opvolgs ter geschonken. Zo kon zij zich na een halve eeuw regeren terugtrekken om haar levensavond te genie ten. Prinses wilde zij slechts zijn in het land waar haar dochter Koningin was. Op de hoge toppen is het eenzaam. Die eenzaamheid heeft Koningin Wilhelmina ge kend en zij heeft ervan getuigd in een boekje dat zij, in ruste, schreef eenzaam, maar niet alleen. Een vaste lijn in haar levensfilosofie spreekt daaruit, een vaste lijn die zij door trok, steeds welbewuster naar het schijnt, in de jaren van haar levensavond. Nu is de lange levensavond van dat lange leven ten einde. Nu past het ons, rouwend haar in bewondering en dankbaarheid te ge denken. Een vorstin is heengegaan, een vorstin die voortbouwde op de grootheid van haar va deren, die dus doende zichzelf dat wil zeg gen vorstin bleef, een voorbeeld voor wie na haar zouden komen. Het was een droeve tijding die de radio ons woensdag 28 november 1962 bij het opstaan bracht Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina is vannacht om 0.59 uur in vrede ontslapen, zo heeft het par~ ticulier secretariaat van de Koningin vanmorgen meegedeeld. De behandelende artsen van de Prin ses gaven kort daarop het volgende communiqué uit Hedennacht is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina in haar slaap overleden. In de laatste weken waren bij haar verschijnselen opgetre den van een hartaandoening, welke, vooral gezien de hoge leeftijd van Hare Koninklijke Hoogheid, als zeer ernstig moesten worden beschouwd. Ondanks de lichte verbetering nam de ziekte gisteren een ongunstige wending. De geleidelijke achteruitgang van de reeds slechte algemene toestand werd daar door versneld. Was getekend: M. J. de Bruyn Kops-Akkerman, arts Professor dr. D. Durrer Alle volwassen Nederlanders moeten nog de herinnering hebben aan Koningin Wilhel mina, zij zullen zich zeker nog de dag her inneren in september 1948 toen Koningin Wilhelmina haar taak overdroeg aan haar dochter en verder als Prinses Wilhelmina als privé-persoon verder ging leven zich wijdend aan haar liefhebberijen en zich verheugend in haar opgroeiende kleinkinderen. Zij zullen zich zeker ook herinneren die dag in 1944 toen H.M. Koningin Wilhelmina weer in ons land arriveerde, en in ons Zeeuwsch-Vlaanderen bij Ede de grens over schreed van ons land, van een land in somber nat weer en hopeloos vernield en chaotisch achtergelaten door de Duitsers. Die terugkomst was zeker niettegenstaan de vreugde die in aller harten hierover heers te, geen blijde intocht en toen Koningin Wilhelmina die eerste avond zich in Sluiskil ter ruste begaf, zullen zeker de vele indruk ken van dien dag en de schier hopeloze taak om weer een nieuw Nederland op te bouwen haar nog lange tijd hebben bezig gehouden. Nu is Prinses Wilhelmina overleden, maar in de herinnering en de harten van alle vol wassen Nederlanders is het toch Koningin Wilhelmina die voort leeft. Zij was vorstin besloot tot aankoop van tennisbanen enz. van de Tennisvereniging „Axel" Presentiegelden voor „Open het Dorp". AXELSE COURANT O ABONNEMENTSPRIJS: Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere Buitenland 2, 10 plaatacn IJS. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertenüên 1-5 regel» 1. iedere regel meer 12 cent extra. Dinsdag 27 november 1962 te 19.00 uur kwam de Raad van onze gemeente in bijna voltallige samenstelling in de raadzaal van het stadhuis bij een, enkel de heer K. Hamelink was afwezig. Vooraf vergaderden de heren raadsleden even onderling, waarna de heer P. J. van Bendegem mededeelde dat men spontaan de presentiegelden afstond voor de aktie „Open het Dorp". De Burgemeester nam met blijdschap kennis van dit besluit en voegde hieraan persoonlijk een zelfde bedrag toe. Van Gedeputeerde Staten was een schrijven ont vangen, houdende verdaging van hun beslissing op het uitbreidingsplan. De heer de Waard infor meerde of dit inhoudt dat alle aktiviteiten ter realisering nu totaal stil liggen De burgemeester deelde mede dat dit besluit for meel is genomen, daar het onderzoek van G.S. nog niet is geëindigd. Het heeft geen enkel gevolg voor de verdere uitwerking. DE HEER OGGELHet antwoord op mijn vraag over verbetering van het weggedeelte van de leVrekorting tot de Spoorwegovergang bevre digt mij niet Dit stukje weg is levensgevaarlijk wanneer bijv. een automobilist een fietser moet passeren. In de begroting komt jaarlijks een bedrag voor van 200,zijnde een bijdrage van de polder voor dit onderhoud. We hebben dus de morele plicht tot onderhoud. DE BURGEMEESTER Inderdaad hebben we verplichtingen t.o.v. de polder. Maar ik heb goede hoop dat we binnenkort met een plan kunnen ko men tot het bouwrijp maken van plan-Oost, waarin opgenomen de verbetering van die weg. De heer P. Scheele sprak er zijn voldoening over uit dat het éne kind werd gevonden, maar zou gaarne zien dat het kind ook inderdaad werd ge plaatst op een school voor B.L.O. DE HEER DE FEIJTER Ik heb gelezen dat het de bedoeling is een paard in brons te vervaar digen. Hoe wordt dat Hoe groot wordt het beeld 7 DE BURGEMEESTER Het wordt een beeldje van 80 cm. hoog, dat op een sokkel zal worden geplaatst. Als het fonds groter was, zou het beeld misschien ook groter zijn. DE HEER W. DE FEIJTER: Ik vind het toch nogal aan de kleine kant. DE HEER P. J. VAN BENDEGEM: Misschien is het wel een ponny. Voorstel tot het voteren van gelden voor de inrichting van de v.m. Kleuterschool-Nieuw- straat ten behoeve van de Boerenkamer in verband met de inrichting van een Nood- bestuurspost ten stadhuize. Bij de 4e wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1962 werd door U een bedrag van 18.000,gevoteerd voor de inrichting van een noodbestuurspost. Deze post dient te worden ondergebracht in de kelders van het stadhuis. Als gevolg daarvan moet de Boerenkamer naar elders worden verplaatst. Na overleg met het bestuur van de Axelse Boe renkamer is overeenstemming bereikt over het over brengen van deze kollektie naar de v.m. kleuter school aan de Nieuwstraat. Daartoe zullen aan dit gebouw verschillende voorzieningen moeten worden getroffen, waarvoor verwezen wordt naar het bij de stukken overge legde rapport met kostenraming. Een en ander moet aangemerkt worden als'een tijdelijke oplossing, die zich, naar het zich laat aanzien, wel over een aantal jaren zal uitstrekken. Wij blijven diligent ten aanzien van het zoeken naar een definitief onderkomen voor dit museum. Op grond van het vorenstaande werd besloten een bedrag van VIER DUIZEND GULDEN te voteren voor het opknappen en inrichten van het gebouw, Nieuwstraat 32 en dit gebouw om niet ter beschikking te stellen van de Axelse Boeren kamer. Voorstel tot het verlengen van de Rekening- Courant-Overeenkomst met de Coöp. Boe renleenbank „Terneuzen", gevestigd te Ter- neuzen. De rekening-courant-overeenkomst met de Coöpe ratieve Boerenleenbank „Terneuzen" behoort te worden verlengd tot en met 31 december 1963. Onder verwijzing naar het bij de stukken ge voegde ontwerp-besluit werd besloten tot deze ver lenging. Voorstel tot vaststelling van de 9e Wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement. Gedeputeerde Staten van Zeeland delen bij hun brief van 12 oktober 1962, no. 5148/309, 3e afd., mede dat de 8e wijziging van het Algemeen Amb tenarenreglement in het algemeen geen bedenking ontmoet, doch dat ten aanzien van de artikelen 13 en 15 van die wijziging met name genoemde correcties dienen te worden aangebracht. De verlangde correcties hebben betrekking op de berekening van de beloning bij ambtsjubilea en het ontslagrecht inzake de gehuwde vrouwelijke ambtenaar. Die veranderingen brengen in feite geen wijziging in de rechtspositie der ambtenaren. BESLOTEN WERD het bij de stukken ter in zage liggend ontwerp-besluit aldus vast te stellen. (Zie vervolg pagina 2).

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1