Iets over de Geschiedenis van Axel Axelse Gemeentebegroting voor het jaar 1963. VOORSPOEDIG Moeder worden tering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 24 NOVEMBER 1962 77e Jaargang no. 8 \<rj NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktle en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK II. Cultureel leven. Axel 750 jaar stad. De financiën. Verzameling gewone dienst. Blus die laaiende vuurzuil dia opstijgt vanuit de maag tot soms hoog in de keeL Supeh. de &ixe BABYSET AXELSE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regel» 1,- ledere regel meer 12 cent extra. ABONNEMENTSPRIJS: Lomc nummer. 10 cent Kwartaal - abonnement Aid binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2,—. De aanbiedingsbrief. In ons artikel van vorige week, waarin wij de aanbiedingsbrief van burgemeester en wethouders onverkort hebben opgenomen, zeiden wij, dat wij op de inhoud daarvan zouden terugkomen. Burgemeester en Wethouders zeggen daarin onder meer, dat zij gekozen hebben voor het „euvel" van de aantasting van de algemene reserve boven het afkappen van noodzakelijke uitgaven. In feite vertoont de gemeentebegroting dus een tekort, waarvoor als oorzaken worden aangegeven de algemene stijging van lonen en prijzen, de toe name van het personeel bij de dienst gemeente werken, de in 1962 tot uitvoering gekomen kapi- taalswerken en de verhoogde kosten van het onder wijs. Hierop komen wij later nog wel terug, wan neer wij de verschillende hoofdstukken nader zul len bekijken. In de brief zelf worden genoemd de invalsweg aan de Kanaalkade, de verbetering en doortrekking van de Singelweg, de aanleg van een nieuw sport terrein, de verbetering van de traverse, de ver betering van het zwembad met omlegging van de rijkswaterleiding, de bouw van een gymnastiek lokaal bij de Marijkeschool, de aula bij de alge mene begraafplaats en de nieuwe centrale nood- slachtplaats. Voor zover wij echter kunnen nagaan zijn thans alleen nog maar in uitvoering de invals weg, de aanleg van een sportterrein, terwijl de Singelweg tweede gedeelte aanmerkelijk ver beterd is. De overige werken wachten nog steeds op rijksgoedkeuring. De verbetering van de Markt, waaraan men thans volop bezig is, wordt in de brief niet genoemd. Nog slechts in beginfase. De brief volgt dan, dat deze ontwikkelingsgang nog slechts in een beginfase verkeert. Met betrek king tot de werkgelegenheid zullen binnen afzien bare tijd nadere voorstellen worden gedaan, welke voor de toekomst van onze gemeente van zeer in grijpende betekenis zijn. Welke voorstellen dit betreft, wordt niet nader aangegeven. Is dit industrie-vestiging Wij weten het niet en achten het daarom beter daarnaar niet te gissen. Misschien dat er tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad naar gevraagd wordt en dan iets meer daarover bekend wordt. Klein-industrie en Oudeweg. De kleine Noordpolder gelegen tussen de Nieuwendijk en Oudeweg zal worden gereed gemaakt voor de vestiging van klein-industrie. Aan deze realisering wordt de verbetering van de Oudeweg vastgekoppeld. Voor de bewoners van deze weg hopen wij, dat dit spoedig zal plaats vinden. De sport en de recreatie. Het bestuur van de Sportstichting Axel zal de sportbeoefening nu centraal kunnen bezien, zo wordt vastgesteld. Er zal, wanneer wij de brief goed gelezen hebben, gewerkt worden aan een plan om de Grote Kreek in te passen in de recre atie. Wij juichen dit ten zeerste toe. Wanneer wij zien wat andere gemeenten voor de recreatie doen wij denken in dit verband aan de gemeenten, die betrokken zijn bij de Braakman en als wij erop letten, hoezeer Axel in trek is, dan is er zeker behoefte aan meer gelegenheid tot recreatie. Wij hopen dan ook, dat deze plannen spoedig ver wezenlijkt zullen kunnen worden De huisvesting van bejaarden. De gemeentelijke studiecommissie voor de huis vesting van bejaarden zal binnenkort rapport uit brengen aan burgemeester en wethouders. Hoe dit rapport er zal uitzien is ons uiteraard niet bekend. Toch wachten wij met belangstelling de publicatie van dit geschrift af. In dit verband vragen wij ons wel af, hoewel dit buiten het bestek van dit artikel staat, of er reeds schot zit in het werk van de Protestants-Christelijke stichting voor de bejaardenzorg. De bouwnijverheid en het onderwijs. Hiervan worden in de brief genoemd de studie betreffende het bereiken van een versnelde woning bouw, de nieuwbouw van de Christelijke Tech nische School, de R.K. Kleuterschool en de Chr. Lagere School. In dit verband, zo gaat de brief verder, willen wij tevens de hoop uitspreken, dat in het komende jaar recht zal worden gedaan aan die bevolkingsgroep in onze plaatselijke gemeen schap en daarbuiten, welke nu reeds jarenlang ijvert voor het stichten van een school voor middelbaar onderwijs in Axel. Hiermede wordt kennelijk ge doeld op een Christelijke H.B.S. Er staat dus nogal wat op stapel. Ook wij hopen, dat deze plannen zullen kunnen worden gereali seerd. Uit de P.Z.C. van maandag j.l. kregen wij de indruk, dat momenteel hard aan de totstand koming van een Chr. H.B.S. wordt gewerkt. Voor Axel en omgeving zou de vestiging van een der gelijke school, mede gelet op de te verwachten in dustriële ontwikkeling in de kanaalzone, van grote betekenis zijn. Het gemeentebestuur heeft plannen tot het in het leven roepen van een orgaan ter verdieping en simulering van het culturele leven. Hiermede kunnen wij van harte instemmen. Als wij zien, hoe moeilijk het vaak is om iets behoor lijks óp dit terrein tot stand te brengen en hoe gering vaak de interesse daarvoor is, dan moet dit initiatief worden toegejuicht. Jammer is alleen, dat als gevolg van de geringe belangstelling het partikuliere initiatief hiertoe niet in staat blijkt te zijn. Ook aan deze viering wordt aandacht besteed. Het is ons niet bekend of binnenskamers of „achter de schermen" hieraan reeds gewerkt wordt. Even min weten wij, wanneer deze feestviering zal plaats vinden, doch wij menen er op te mogen wijzen, dat een grondige voorbereiding veel tijd en werk BIJVOEGING No. XXVI. De Tewaterstraat is genoemd naar Ds Willem te Water, geboren juni 1968 te Amsterdam uit Hendrik te Water en Catharina Keurst. In 1725 werd hij predikant te Zaamslag. In 1742 werd hij te Axel beroepen en werd er predikant in plaats van Benjamin Couillez, die zijn emeritaat in 1741 had verkregen. Hij is tezamen met Ds Jona van Middelhoven tot 1757 en verder tot zijn dood 24 maart 1764 met Ds Abraham Ruysch predikant van Axel en Zuiddorpe geweest. Na een eerste kinderloos huwelijk met Josina Biscop hertrouwde hij met Sara van Middelhoven. Van zijn hand ver schenen „Historie der Hervormde Kerk te Gent (1756)", ,Hoog adellijk en adelrijk Zeeland (1761)' en „Tweede eeuwgetijde van de Geloofsbelijdenis der gereformeerde Kerken van Nederland (1762),. Zijn zoon schreef een levensbericht over zijn vader. XXVII. Het onderwijs stond in die tijd op geen hoog peil, hoewel de overheid probeerde te zorgen, dat overal goed onderwijs gegeven werd. Maar er waren geen voldoende bevoegde krachten beschik baar om onderwijs te geven. Tot in het laatste der 18e eeuw traden als onderwijzers personen op, die voor koetsier, palfrenier of andere ondergeschikte baantjes niet mee deugden. De Hervormde predi kanten beschouwden zich als natuurlijke opzieners der schoolmeesters. Burgemeester en Schepenen hadden bij de benoeming veel te zeggen en moesten dus bij de benoeming met het Kerkbestuur samen werken, wat te begrijpen is, daar de onderwijzers ook optraden als voorlezer in de kerk, koster en grafdelver. We lezen ook in de apostilles en no- vraagt. Een naar buiten treden mag ons inziens niet meer worden uitgesteld. Met een beschouwing over de financiële moeilijk heden, die als gevolg van de nieuwe Financiële Verhoudingswet kennelijk nog niet zijn opgelost, besluit deze belangwekkende brief. In ons nummer van vorige, week hebben wij ook de verzameling van de gewone dienst nog opgeno men. Wij hebben deze nog eens vergeleken met die van het vorige jaar. Daarbij is ons gebleken, dat deze beide een aanmerkelijk verschil vertonen. De belangrijkste daarvan vermelden wij hieronder. Het totaal der inkomsten werd in 1962 geraamd op ruim 2.700.000,— en in 1963 op ruim 3.277.000,-. Aan hogere inkomsten dus 577.000, Het totaal der uitgaven werd in 1962 en 1963 geraamd op dezelfde bedragen als die der in komsten. Dit is uiteraard een gevolg van het feit, dat beide begrotingen sluitend zijn. De verschillen zullen dus naar voren moeten komen in de ver schillende hoofdstukken van de beide begrotingen. Om onze lezers niet al te zeer te vermoeien, laten wij hieronder alleen volgen de batige en na delige sloten van de verschillende hoofdstukken over de beide dienstjaren. tulen de vergadering van Wette over School- archen, die door de regering van de stad werden aangesteld en wier taak het was, toezicht op het onderwijs te houden. Ook het toenmalig gemeentebestuur van Axel moest ook in Zaamslag de onderwijzer aanstellen in overleg met de predikant van Zaamslag, daar Zaamslag in de 17e eeuw stond onder het bestuur der Axelse overheid. Nu was er in de 17e eeuw te Zaamslag een schoolmeester Jan Paessen, die men ontsloeg wegens wangedrag. Het kerkbestuur met de predikant Ds Heydenbroek zou in overleg met het gemeentebestuur van Axel een andere schoolmeester aanstellen. Maar ze hadden geen rekening gehouden met de Heer van Zaamslag Anthonie de Huybert, die te kennen gaf. dat Jan Paessen door hem niet was ontslagen als school meester. Het aanstellen en ontslaan der school meesters behoorde tot zijn heerlijke rechten be toogde hij. Er kwamen dus twee partijen op Zaamslag, de ene partij stond aan de zijde van de Heer van Zaamslag en de andere partij aan die van de pre dikant. Zondag 17 november 1675 werd om die twist zelfs de godsdienstoefening op ergerlijke wijze verstoord. Dat alles tot schade van de jeugd, die geen onderwijs ontving. De Gecommitteerde Raden van Zeeland handhaafden de kerkeraad in zijn recht van ontslag geven. Toen nu Jan Paessen tot inkeer kwam, zijn leven verbeterde en gehoorzaam werd aan de kerkeraden zijn beschermer Anthonie de Huybert in de steek liet, stelde deze een zekere Pieter de Keizer aan tot schoolmeester, koster en voorzanger en misschien door zijn toedoen werd er een voor de predikant ergerlijk geschrift aange plakt en baldadigheden gepleegd aan de predi kantswoning. Baljuw, Burgemeester en Schepenen v^n Axel moesten nu op last van de Gecommitteer de Raden van Zeeland de rust herstellen en zon den een zogenaamde stadhouder Nicolaas Zoute, die ook de opgewonden gemoederen in Zaamslag tot bedaren wist te brengen. Evenwel bleef de Heer van Zaamslag Anthonie de Huybert onver zettelijk doordrijven en wist Zoute te arresteren en op zijn heerlijkheid Kruiningen in gijzeling te stellen. Doch de Algemene Staten noodzaakten de Heer van Zaamslag mei 1676 Zoute in vrijheid te stellen en nu bleef de nieuw aangestelde school meester Johannes van Amerongen als schoolmeester gehandhaafd. Het toch al gebrekkige onderwijs te Zaamslag was door die twist nog gebrekkiger ge worden. Ook te Axel zelf stond het onderwijs volgens de Apostillen en het notulenboek der Vergadering van Wette op geen hoog peil. Omstreeks 1789 was hier schoolmeester Isaak Crince. Deze schijnt in armoedige omstandigheden verkeerd te hebben. Een gedeelte van zijn inkomen n.l. bestond nog uit schoolgeld der leerlingen en die waren er door zijn schuld niet veel. Bovendien had hij nog op zijn kosten een zekere Blom als ondermeester moeten aanstellen, terwijl er wordt vermeld, dat hij zich „bij aanhoudendheid zeer verre te buiten ging in het zeer onmatig gebruik der sterke dranken", (17 oktober 1789). Geen wonder, dat hij de school nog al eens moest verzuimen en ondermeester Blom alleen in school stond. Maar ook dat het aantal school gaande kinderen zeer verminderde. In de notulen van 21 november 1789 staat dan ook, dat de heren Schoolarchen de burgemeester Pieter de Jonge me degedeeld hebben, de school bezocht te hebben en er niet meer dan 10 kinderen hebben aangetroffen, welk klein aantal zij toeschrijven aan de „quade directie en onbekwaamheid der schoolmeesters Zij zijn daarna nog dikwijls in school geweest en daarna is het aantal scholieren gestegen tot 50. Ook hebben zij samengesteld een instructie, „die nende zowel voor degenen, welke de jeugd moeten onderwijzen als voor de jeugd zelve gegrond op het Schoolreglement bij Hun Hoogmogenden ge arresteerd (31 maart 1725). Neem Rennies Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smelten op de ton. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze met het speeksel naar de maag gevoerd prompt baat. En afdoende Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. (Ingez. Med.) Op 30 november gingen de Schoolarchen naar de school om de door het gemeentebestuur goed gekeurde instructie in bijzijn van onderwijzer en leerlingen voor te lezen. Toen zij kwamen aan het artikel, dat vermeldde, dat de onderwijzer en leer lingen zich des morgens om 9 uur en des middags om 1 uur in de school moesten laten vinden, was de onderwijzer Blom ontsticht, dat zijn plichten in het bijzijn der leerlingen werden voorgelezen. Crince schijnt weer afwezig geweest te zijn. Maar de Schoolarchen beklagen zich over de onwaar dige houding van Blom, die „Seide dat wil ik niet doen en al verder op de onwaardigste hou ding in tegenwoordigheid der schoolkinderen zijn hoed van de muur nemende die op zijn hoofd wierp onder de uitdrukking Komen jullie hier om order te stellen Je gooien alles in de war') De vol gende dag was ook Blom afwezig. Crince werd gelast zich van Blom te ontdoen en gezien, dat hij, Crince, niet in staat was om behoorlijk de school waar te nemen, uit te zien naar een bekwaam on dermeester. Een verzoek van Blom, die zijn leed wezen betuigde, om weer als ondermeester te mo gen fungeren, werd op advies der Schoolarchen niet ingewilligd. Crince mankeerde aan zijn ogen of gaf dit voor. Hij was in geen 14 dagen of drie weken in school geweest. Hij wordt ook ontslagen als voorzanger en er komt een zekere Pieter Kats als ondermeester. Er worden 30 gulden aan prijzen uitgereikt en er komen meer leerlingen. Om zijn armoedige omstandigheden wordt aan Crince zijn tractement tot mei van het volgende jaar uitge keerd en wordt hem op zijn verzoek de aanstelling verleend van schoolmeester te Boschkapelle. Het onderwijs had op geen hoog peil gestaan in die tijd, maar het zou veranderen. de Jonge. De kennis hiertoe 1 J V en juiste Baby- if 1 4 I li H M H I verzorging in een HOOFDSTUK I II III IV V VI VII VIII—2 6 7 9 11 12 13 15 16 IX X XI - 1 XI - 2 XII XIII - 1 XIII - 2 XIV TOTAAL BATIG SLOT 1962 Memorie NADELIG SLOT 11.200,- 110.100,- 750.200,- 4.900,- 1963 Memorie 31.200,- 110.500,- 912.800,- 18.400,- 100,. 876.600,- 1.073.300,- 1962 Memorie 189.000,— 65.800,- 38.600,- 50.900,- 197.500,- 36.800,- 7.100,— 90.000,- 35.800,- 6.600,- 3.200,- 1.200,— 840,— 30.100,- 114.500, 2.100, 1.000,— 4.800,- 876.600,- 1963 Memorie 225.600,- 81.200,- 51.000,- 61.500,- 237.700,- 39.000,- 7.500,- 96.200,- 40.900,- 5.600,- 3.400,- 2.000,- 750,- 46.300,- 144.000,- 5.300,- 24.700,- 1.073.300,- De benaming van de verschillende hoofdstukken hebben wij reeds in ons nummer van vorige week opgenomen. V7ij willen volstaan met daarnaar te verwijzen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat in 1963 ten opzichte van 1962 zowel de inkomsten als de uitgaven met niet minder dan 196.700,— zijn gestegen. Dit is dus met ruim 7%. Bovendien zal het de aandachtige lezer opgevallen zijn, dat in bovenstaand overzicht de stij gingen op de verschillende hoofdstukken aanmerkelijk uiteen lopen. Daarover graag de volgende week verder.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1