ENKELE GEGEVENS OVER HONDSDOLHEID GEMEENTERAAD VAN AXEL wtmm Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 77e Jaargang no. 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel, 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Plaats van het virus in het lichaam. Immunisatie Persoonlijke prophylaxe besloot tot VASTSTELLING VAN HET EXPLOITATIEPLAN „OOST" VERHOGING DER MARKTGELDEN. m AXELSE COURANT ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS t Losse nummen 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 175, Buitenland 2,. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bl) kontrakten belangrijke redaktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiên 1-5 regels 1«— Iedere regel meer 12 cent extra. De oudst herkenbare aanduiding van de honds dolheid is die van Aristoteles in de vierde eeuw voor onze jaartelling. De eerste uitgebreide beschrij vingen zijn van de hand van Celsus in de eerste en van Galenus en Caelius Aurelianus in de tweede eeuw na Christus. Tot aan de klassieke studie van Pasteur in de negentiende eeuw stond de mensheid machteloos tegenover de ziekte en wij mogen aannemen, dat zij al die tijd bij vlagen ontelbare slachtoffers heeft geëist. Er is geen plek op aarde, waar hondsdolheid niet kan optreden. Het is namelijk geen ziekte die aan honden is voorbehouden, maar - zoals ieder weet - kan vrijwel elk warmbloedig dier dit virus her bergen. Met name kan zich de ziekte verbreiden onder het wild, zoals vossen, eekhoorns, katten, reeën, herten, dassen, marters, bunzings en wezels. Er bestaat nog een extra virulente vorm in sub tropische en tropische gebieden onder jakhalzen en wilde honden Engeland en Australië schijnen sedert meer dan een halve eeuw geheel vrij van rabies te zijn, hoewel deze konstatering in de vrije wildbaan niet gemakkelijk lijkt. Het virus bevindt zich bij voorkeur in de zenuw elementen (is neurotroop), dat wil zeggen in de grote en kleine hersenen en perifere zenuwstammen, alsmede in het ruggemerg, dat gewoonlijk zeer rijk aan virus is. Op de tweede plaats zijn de speeksel klieren konstant geïnfekteerd, en bij uitstek bij honden. Zelfs vijf dagen nadat een hond van rabies genezen is, kan zich nog virus in de speekselklieren bevinden. Bij de mens bevindt zich minder virus in het speeksel. Het bloed is niet geïnfekteerd men behoeft niet bevreesd te zijn door zweet van geschoten dieren in wondjes aan de hand geïnfekteerd te worden. Verder wordt het virus vernietigd door het 30 mi nuten op 60 graden te verwarmen. Hetgeen zeggen wil dat normaal braden zeker alle virusdeeltjes in het gehele dier doodt. Wijze van besmetting Door de beet van een hondsdol dier komt speek sel onder de huid terecht. Het dringt in de zenuwen ter plaatse en stijgt via de zenuwbanen op naar het centrale zenuwstelsel. Dit is een lange weg en het verklaart ten dele de lange incubatie-tijd. Hoe het vanuit het zenuwstelsel in de speekselklieren terecht komt is nog niet afdoende aangetoond, vermoedelijk daalt het af langs de zenuwbanen. Incubatie-tijd De tijd die verloopt tussen de beet en het op treden van de ziekte is zelden minder dan 10 dagen, maar kan ook een jaar bedragen. In het merendeel van de gevallen ontwikkelt de ziekte zich voor het einde van de derde maand. Wel is het een erva ringsfeit dat de incubatie-tijd korter is naarmate de beet dichter bij het centrale zenuwstelsel optreedt, bijvoorbeeld via aangezichtswonden. Watervrees De oude naam voor de ziektehydrophobia (watervrees) spreekt voor zichzelf. Wanneer een hondsdolle iets tracht te eten en vooral iets te drinken, treden er onduldbaar pijnlijk krampen in slikspieren en bovenste ademhalingsorganen op. Het schijnt de ergste pijn te zijn die een mens kan treffen. In een iets later stadium is alleen het zien of het horen van vloeistoffen al voldoende om een krampaanval uit te lokken. Verschijnselen en gedrag bij de hond. De hond is het dier waarbij wij het beste de geestelijke eigenschappen kunnen zien veranderen, omdat de hond veelal een aan bezitter bekend ge dragspatroon heeft. Wanneer er in het karakter van de hond duidelijke en onverklaarbare verande- rigen beginnen op te treden, moeten wij op onze hoede zijn. De eerste verschijnselen kunnen zijn somberheid, lusteloosheid, prikkelbaarheid, of abnormale aan haligheid. Het likken van een wondje of schram kan in dit stadium reeds fatale gevolgen hebben. Zeer kenmerkend is het veranderen van de stem. Deze gaat lijken op die van een uitgeputte sliphond bij het luid jagen. De zieke hond schrikt gemakkelijk, gromt en blaft bij de geringste aanleiding en begint tenslotte mensen en andere honden te bijten, dat is te zeggen: hij bijt maar doet geen charge om aan te vallen. Hij bijt in het passeren. De algemeen gangbare opvatting van een honds dolle hond als een agressief en waanzinnig dier is onjuist. Integendeel, hij ziet er ziek uit, heeft geen belangstelling voor zijn omgeving, loopt zwaaiend en met onzekere gang rond, terwijl hij vaak één oor laat hangen. Er zijn twee vormen van ziekte bij de hond die met stuipen en die met algemene verlammingsver schijnselen. Voor beide zijn de inleidende gedrags veranderingen dezelfde. Spoedig gaan deze bij de ene vorm over in stui pen, waarin het dier tenslotte overlijdt. Er is duide lijke watervrees. De tweede vorm gaat met verlammingen gepaard en de hond sleept zich naar een stil en liefst ver borgen plekje om dood te gaan. Een opvallend feit is soms het inslikken van stenen en takjes. De verlamde hond is het gevaarlijkst voo*- de mens, omdat medelijden en pogingen de hond te verzorgen, terwijl de ziekte niet herkend is, aan leiding kan geven tot nauw lichemelijk kontakt, met daardoor vergrote kansen op infektie door lik ken van wondjes of schrammen op de handen. Bij deze vorm is geen watervrees aanwezig hoewel de hond met zijn verlamde verhemelte niet kan drinken, terwijl hij buitengewoon dorstig is. Intensieve pro beersels hem water te geven verhogen het kontakt met het fatale speeksel natuurlijk ten zeerste. De verlammingsvorm is eveneens zeer frequent onder alle herbivoren. Inenting in een stadium waarin mens en dier nog geen kontakt met de ziekte hebben gehad, is de beste oplossing, maar uiteraard niet altijd nodig of opportuun, en niet zonder risico's (encephalitis). Inenting na een verdachte beet geschiedt nog al tijd volgens de door Pasteur opgestelde richtlijnen (21 dagelijkse inentingen) maar - gelukkig voor ons - is de incubatietijd gewoonlijk veel langer. Alle personen die door een verdacht dier gebeten worden (dit geldt dus ook voor alle wildsoorten) of die speeksel van zo n dier in een schram of wondje krijgen, dienen zich aan te melden voor inenting. Het verdachte dier moet echter niet afgemaakt worden, want als het na tien dagen nog leeft en gezond is, kan de behandeling vervallen. Er is dan geen enkel gevaar meer. Blijkt men melk van een geïnfekteerde koe gedronken te hebben, dan is er eveneens weinig gevaar, aangezien maagzuur (mits aanwezig) het virus vernietigd. De huidige alarm-toestand in Amsterdam en Noord-Holland komt uiteraard voort uit de zwerf honden. Een goed oplettende hondenbezitter merkt ongetwijfeld direkt ziekteverschijnselen bij zijn hond op, of het nu hondsdolheid of iets anders is. Ander zijds is natuurlijk de jachthond in verhoogde mate blootgesteld aan beten van hondsdolle wildsoorten en met name de honden, die bij de bestrijding van schadelijk wild zoals vossen, bunzings of ratten gebruikt worden. Een hondebeet of bijtwond bij een hond moet zorgvuldig en langdurig met zeep wor den uitgewassen, behandeld met gekoncentreerd (40%) salpeterzuur en open gelaten. Er is geen reden voor paniek, zelfs niet voor inenting op grote schaal van de Nederlandse jacht hond, tenminste in dit stadium, maar dat kan ver anderen, of in een regeringsbesluit vervat worden. Zover zijn we nog niet. Dinsdagavond 30 oktober te 19.00 uur kwam de Raad van onze gemeente ten stadhuize in openbare vergadering bijeen. De burgemeester deelde mee dat bericht van ver hindering was ontvangen van de heren K. Hamelink en J. Vink. De heer P. Scheele zag gaarne een aanvulling op de notulen van de vorige vergadering. Waar mee alle leden zich konden verenigen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Provinciale Waterstaat te Terneuzen van 20 sept. 1962, houdende mededeling dat geen termen aan wezig zijn om het wandelpad langs de Kinderdijk door te trekken tot Drieschouwen De heer D. J. OggelHet verwondert me dat hierop een afwijzing is gekomen. Bovendien is de afwijzing niet gemotiveerd. De gemeenteraad ziet hiervan toch echt wel de noodzaak in, want anders zouden wij dat niet vragen. De heer C. van Bendegem (wethouder van open bare werken): Het is een weg van de Provinciale Waterstaat en zij achten hiervoor gen termen aanwezig. Dus De heer OggelKan aan de Provinciale Water staat worden gevraagd, deze afwijzing te moti veren De burgemeester Dit kan ik U bevestigen .meneer Oggel Vervolgens het door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluit inzake aankoop bungalow voor ambts woning burgemeester. De heer P. J. van Bendegem Ik zou graag zien dat de tuin bij een ambtswoning niet door ge- meentepersoneel wordt onderhouden. Dit voor komt opmerkingen en bedenkingen. En ook over het leningspercentage bestaat een verschil van mening. Wethouder van Openb. Werken Wat betreft het leningspercentage kan ik mededelen, dat in Axel niet wordt geleend per uit te voeren objekt. De centrale verwarming moet worden afgeschreven in 20 jaar, dus geen gelijke looptijd als de wo ning. Dit komt ons op een meerdere uitgaaf per jaar van 240,—. Ik vind het schriel dat aan een raadsbesluit - indertijd met grote meerderheid genomen - wordt veranderd. We zullen dit niet zonder meer accepteren. Er zal een brief naar Ged. Staten gaan, om de tuin alsnog voor reke ning der gemeente te onderhouden. Een tuin be hoort bij een representatieve woning aan één der voornaamste toegangswegen tot AxelEr moet aan Ged. Staten worden verzocht a. onderhoud der voortuin voor rekening der gemeente b. onderhoud der achtertuin voor rekening der bewoner. Het is usance in onze provincie, het onderhoud te verdelen in de verhouding gemeente-bewoner 2:1. De Raad zal hierover mettertijd meer horen. Wat betreft de mensen van de gemeente die aan de tuin zullen werken, dat is een beleids kwestie, daarop kan ik niet vooruitlopen. En bovendien... de hieraan verbonden kosten blijken duidelijk uit de functionele loonverdeling. De heer A. H. van der Lee Ik ben het roerend eens met de heer C. van Bendegem. In het genre gemeente als Axel behoort bij een soortgelijke woning een representatieve tuin. Ik sta achter het plan betreffende de brief aan Ged. Staten. De heer C. van Bendegem Ik dank de heer Van der Lee voor zijn woorden. Ze zijn mij uit het hart gegrepen. Tenslotte drie verslagen van de Schoolartsendienst inzake onderzoek leerling en van verschillende scholen. De heer P Scheele Het is mij bij het lezen van de verslagen opgevallen dat steeds wordt gesproken over 28 leerlingen. Aan het slot van het verslag staan bij de recapitulatie 27 leerlingen vermeld. Is er een kind zoek Hoe zit dit De burgemeesterWe zullen een onderzoek in stellen om het verloren kind op te sporen. DE MEDEDELINGEN De heer D. J. Oggel Ik vind het vervelend, dat ik steeds moet terugkomen op het onderwerp bouwen van woningwetwoningen te Spui. Mijns inziens worden steeds motieven gezocht. Het is volgens mij de schuld van het gemeentebestuur dat de buurtschappen leeglopen. We moeten zeer goed oppassen dat we geen delen van de gemeen te gaan afstoten. De burgemeester deelde terzake mee dat een nieuw uitbreidingsplan „Spui" in bewerking is en was van oordeel dat - zolang dit plan niet definitief vaststaat - het geen zin heeft op Spui woningwet- bouw te plegen. Zodra mogelijk zal dit geschie den, maar dit is thans weinig vruchtbaar. OVERIGE MEDEDELINGEN Slechts twee gegadigden bleven over om de door hen bewoonde woningwetwoning te kopen. De heer E. A. Maas Wie vergoedt ALLE door deze mensen gemaakte kosten De wethouder van O.W.: We zijn inprincipe be reid, hen die bereid waren tot kopen, de ge maakte kosten terug te betalen. Ik geloof niet dat er in dit geval bezwaar bestaat ook de andere dan de schattingskosten terug te betalen. Voorstel tot het verkopen van bouwgrond aan de heer N. BOLLEMAN te Axel. De heer N. Bolleman Wilhelminastraat 51 te Axel verzoekt hem een perceel bouwgrond te willen ver-- kopen, gelegen naast zijn winkel in de Wilhelmina straat, ten behoeve van de uitbreiding van zijn winkelpand. In overeenstemming met het gevoelen van de kom missie van openbare werken werd besloten aan de heer Bolleman genoemd stuk grond ad 207 m- te verkopen tegen een prijs van 20,per m-, en overeenkomstig de voorwaarden, opgenomen in het bij de stukken gevoegd ontwerp-raadsbesluit. Voorstel tot het vaststellen van een toeslag regeling gepensioneerde wethouders. Volgens de geldende verordening, regelende de pensionering van de wethouders, moet voor de be rekening van het pensioen als grondslag aange nomen worden de laatstelijk genoten wedde. Het gevolg hiervan is dat een wethouder die reeds geruime tijd geleden als zodanig voor het laatst een wedde ontving, in verband met de geldontwaarding, een lager pensioen krijgt dan een wethouder, die onmiddellijk na zijn aftreden pensioen kan ont vangen. Dit is een onbillijke situatie. Daarom is - naar analogie van de „Toeslagwet geving voor overheidspersoneel" - een regeling ont worpen volgens welke aan gepensioneerde wet houders een toeslag wordt toegekend gelijk aan het verschil tussen het pensioenbedrag berekend naar de laatstgenoten wedde en dat bedrag geldende op het tijdstip van de pensionering. Tevens is een bepaling opgenomen dat, wanneer de provinciale wethoudersjaarwedderegeling wordt gewijzigd, de toeslag dienovereenkomstig zal wor den herzien. Voor de weduwe en wezen is een soortgelijke be paling opgenomen. De heer P. ScheeleEr bestaat een belangrijk verschil tussen een wethouder die reeds geruime tijd geleden een wedde ontving, en een wethou der die onmiddellijk na zijn aftreden pensioen kan ontvangen. Het voorstel zoals het hier ligt, is in deze tijd niet gemakkelijk te verteren. Inder daad is er sprake van geldontwaarding en dit tast de pensioenen aan. Maar dit is niet alleen een probleem bij de wet houderspensioenen maar ook bij de bedrijfspen- sioenen en de pensioenen van het overheids personeel. We willen niet alleen het verschil tussen de wethouders wegnemen maar ook de pensioenen waardevast maken. Dit ontgaat de overeenkomst met het overheidspersoneel en het bedrijfsleven, want ook daar is geen waarde vastheid. Er bestaat wel een groot verschil tussen ambte naren en werknemers in het vrije bedrijf. In feite wordt de waardevastheid betaald door de inwo ners die geen waardevast pensioen hebben. Het zou van goede smaak getuigen, wanneer de plaatselijke overheid zich zelf beperking en mati ging zou opleggen op het gebied van de wet houderspensioenen die beslist niet het meest urgent zijn. De burgemeester Ik heb werkelijk opgekeken van Uw woorden, meneer Scheele Uw betoog komt er op neer De overheid moet voorzichtig zijn. Over de gehele linie gaat men naar waardevaste pensioenen toe. We lopen hier ietwat voor bij de centrale overheid, maar we hebben als ge meentelijke overheid hier een vinger in de pap om een bestaand onrecht weg te nemen. Bovendien de bezoldiging van de wethouders in Axel is minimaal. Ik heb bij het ministerie een lans gebroken voor verbetering hiervan. Gezien de toename en omvang van het werk der wethouders is het TOTAAL ONVERTEER BAAR dat in Axel de wethouderssalarissen, in vergelijking met vorige zittingsperiode NIET NAAR BOVEN maar naar BENEDEN zijn gegaan. We hebben hier de kans om een stukje onrecht weg te nemen. Besloten werd, de genoemde regeling aldus vast te stellen, ingaande 1 augustus 1962, met de stem van de heer P. Scheele tegen. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de totstandkoming van een imbecielen werkplaats te Hulst. Het bestuur van de Instelling tot behartiging van de belangen van zwakzinnige kinderen in Oost Z. Vlaanderen heeft besloten in het kader van de na zorg aan zwakzinnigen medewerking te verleenen aan de totstandkoming van een imbecielenwerk plaats te Hulst. Ook uit onze gemeente kunnen op deze werkplaats imbecielen worden geplaatst, wan neer zij na keuring daarvoor in aanmerking blijken te komen. Voor 1962 worden de kosten per jaar en per kind berekend op 1135,—. Blijkens het overgelegde rapport van de afdeling Sociale Zaken zou waar schijnlijk één kind voor plaatsing in aanmerking komen. Gelet op het belang van een dergelijke werkplaats voor deze gehandicapten werd besloten de gevraag de medewerking te verlenen en 1135,— per te werk gestelde te voteren. Voorstel tot wijziging van de „Salaris- en loonverordening 1959". De „Salaris- en loonverordening 1959" behoeft op enkele punten wijziging 1. Het z.g. „koffiegeld" (art. 9a) a 0,50 per dag voor werklieden die buiten de gemeente moeten werken en 's middags niet thuis kunnen zijn, is niet 'meer in overeenstemming met de kost prijs en dient verhoogd te worden tot ƒ1, per dag. 2. In verband met de aanwijzing van een plaats vervangend direkteur van de vleeskeuringsdienst moet de verordening met deze funktie worden aangevuld. De beloning wordt, in overeen stemming met het advies van de direkteur, be paald op 15,— werkdag. vervolg op pagina 3).

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1