Niets overtreft ©A8¥l BROM SPORTIEF Fa. J. C. Vink Sportnieuws uit onze Gewesten Lai3gsd®scheidestromen materialen PROT. PSYCH. ZIEKENHUIS „BLOEMEND AAL" 's-GRAVENHAGE-LOOSDUINEN tel. 396060 Gevraagd een juffrouw voor de Naaikamer, voor het vervaardigen van nieuwe japonnen etc. en het verstelwerk. In of extern. Liefst in het bezit van het diploma coupeuse. Sollicitaties aan de Geneesheer-Directeur. Voetbal ZEELANDIA-AXEL 3-1 Axel heeft, zoals in de verwachting lag, z'n eerste nederlaag moeten incasseren tegen Zeelandia. De beide elftallen wogen desondanks tegen elkaar op. In een tamelijk goede wedstrijd heeft Axel gedu rende precies 65 minuten de leiding gehad. Het doelpunt werd gescoord in de 10e minuut door Steel, die uit een voorzet van rechts ineens in schoot. Axel wist de gehele eerste helft enig over wicht te behouden. Zoals in deze competitie al meer is gebleken worden legio doelrijpe kansen geschapen, waaruit te weinig doelpunten komen, al moet gezegd worden dat paal en lat voor Zeelandia herhaaldelijk redding moesten brengen. Na de hervatting was het Zeelandia dat meer de overhand in de aanvallen had. Een doelpunt kon dan ook niet uitblijven. Zeelandia's rechts buiten bezorgd hiermede de gelijkmaker. Reeds in de 25e minuut, (5 minuten na de eerste treffer) was het 21. Axel dat daarna herhaaldelijk kort bij de gelijkmaker kwam, kende in deze perode geen geluk. Zeven minuten voor het einde tenslotte maakte Zeelandia's middenvoor aan twijfel een einde en ronde deze wedstrijd af op 3 1. AXEL II deed het deze keer beter. Ze kwamen met een 12 zege uit Vlissingen, en wisten hier mede de zondag enigszins op te fleuren. A.Z.V.V. LEED EERSTE NEDERLAAG IN ARNEMU1DEN, MAAR HAD BETER RESULTAAT VERDIEND. De eerste nederlaag voor A.Z.V.V. in het sei zoen 1962/1963 is een feit, maar de wijze waarop de Axelaars verloren is bijzonder eervol. Het elftal bleek geenszins de mindere van de „vissers", maar de scheidsrechter was A.Z.V.V. niet gunstig ge zind. Zeer sportief Frans Een bijzonder woord voor één der jongste spe lers in de A.Z.V.V.-ploeg, Frans Dekker. Vrijdagavond kwam plotseling Ruijtenburg thuis, maar het elftal was natuurlijk al opgesteld. D eelf- tal-commissie zat met de handen in het haar Men wilde Ruijtenburg wel opstellen en ook wilde men Dekker niet passeren. Een zeer sportieve geste van Frans hij hakte zelf de knoop door en stond zijn plaats af aan Ruijtenburg. Aan één kant bij zonder jammer, want Frans heeft de laatste weken laten zien, dat hij de meest doortastende speler van het A.Z.V.V.-aanvalsquintet is. De achterhoede. Het zorgenkind bij A.Z.V.V. de verdediging. Ook nu weer geen solide indeuk, want vijf doel punten tegen in één wedstrijd is tbch echt te veel. Hopenlijk zal de keuze-commissie op korte termijn erin slagen een hechter blok te vormen. De voorhoede. Ook nu heeft de voorhoede weer blijk gegeven de kunst van het doelpunten maken, behoorlijk machtig te zijn en haar kan de nederlaag dan ook zeker niet aangerekend worden, al speelden wel enkele spelers iets beneden hun kunnen. De wedstrijd. De toeschouwers, en vooral de neutralen onder hen, hebben genoten van een snelle-, van beide kanten zeer goed gespeelde wedstrijd. Binnen de eerste tien minuten zagen we reeds een gave A.Z.V.V.-treffer van de voet van Haak. Borgt schoot tegen de doelman op en Haak de poneerde de terugspringende bal in het net, maar scheidsrechter Kraak anunuleerde het doelpunt we gens buitenspel. Arnemuiden liet zich ook niet onbetuigd en zij had na 25 minuten spelen sukses toen midvoor Poortvliet een niet onhoudbare treffer wist te plaatsen. (10). Na rust kwam een gewijzigd A.Z.V.V. binnen de lijnen, Verberkmoes was uitgevallen, de Putter ging back spelen, Haak verhuisde naar de half- linie, terwijl F. Dekker de voorhoede kwam com pleteren. Deze omzetting bracht meer vaart in het spel, maar toch had Arnemuiden eerst sukses. In de 5e minuut zag linksbuiten G. v. d. Ketterij kans om Gommers te verschalken en dat was 20. Het A.Z.V.V.-legioen (2 bussen supporters) vatte weer moed toen Borgt vijf minuten later on houdbaar inschoot (21). Hierna onthield de scheidsrechter A.Z.V.V. de gelijkmaker. Hij liet rustig doorspelen toen één der Arnemuiden-verdedigers de bal binnen het straf schopgebied voor allen duidelijk zichtbaar, (behalve dan scheidsrechter Kraak) met de hand speelde. In de 33e minuut leek Arnemuiden reeds gewon nen toen de stand 31 werd, maar Dekker bewees zijn goede vorm, toen hij een voorzet van van der Hout op kniehoogte ineens op zijn schoen nam en van de rand van het strafschopgebied magnifiek inschoot (32). In de 37e minuut viel stopper Geensen op de bal - en scheidsrechter Kraak zag hierin aanleiding een strafschop toe te kennen en dat was 42. Nog gaf A.Z.V.V. zich niet gewonnen en met nog vier minuten te spelen zag Ruijtenburg kans de achterstand met een kopbal te verkleinen tot 4-3. In de 89e minuut besliste van de Ketterij de strijd. Hij profiteerde van slecht ingrijpen van Gom mers en voor open doel faalde hij niet. (53). A.Z.V.V. kreeg geen loon naar werken, maar verrassingen vallen altijd op een iets onverwacht moment. Maar het kranige elftal krijgt in de ko mende twee thuiswedstrijden weer ruimschoots de kans zich te herstellen van deze wel onfortuinlijke nederlaag. A.Z.V.V. II SCOORDE TWEEMAAL EN WON MET 4-3 A.Z.V.V. II speelde zaterdag,20 oktober te Drie wegen op Zuid-Beveland een uitwedstrijd tegen S.V.D. I. De S.V.D.-ers bleken erg schotvaardig, zij scoor den vijf doelpunten alle geldig, maar verloren met 4-3. De Axelse doelpunten werden gescoord door G. Hamelink (2x), terwijl de S.V.D.-verdediging tweemaal in eigen doel schoot. De nieuwe A.Z.V.V.-doelman van Heijfte, speel de een betrouwbare wedstrijd. WEER WINST VOOR A.Z.V.V. III Spectaculaire safe van doelman Wiet and. Op het terrein in het Axelse recreatiegebied werd zaterdag 20 oktober de wedstrijd A.Z.V.V. III Temeuzense Boys III gespeeld. De Boys, lijstaanvoerder in deze afdeling, heb ben het niet gemakkelijk gekregen in Axel en uit eindelijk leden zij een verdiende 20 nederlaag. De score had hoger kunnen zijn maar enkele ma len stond het houtwerk een A.Z.V.V.-treffer in de weg. Ook de Boys kregen wel enkele kansen, maar door slecht schieten enerzijds, en door zeer goed verdedigen van doelman Jo Wieland anderzijds, zagen zij geen kans te scoren. Na rust verrichtte doelman Wieland een Verke- lijk fantastische redding, toen hij oog in oog met linksbuiten Schoonakker, de bal met een razend snelle reaktie tot corner verwerkte. Voor rust nam A.Z.V.V. III de leiding toen rechtsbinnen J. Dieleman bij een scrimage de bal in het doel werkte (1—0). Na rust vergrootte midvoor R. Haak met een fraaie schuiver de voorsprong tot 20, wat tevens de eindstand was. Rest nog te vermelden dat rechtsbuiten D. Diele man tweemaal tegen de paal schoot. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Modder en Kmd Wonderlijk zoals dat helpt' SPUI LEED WEER EEN NEDERLAAG Ook tegen het niet zo sterke, maar wel zeer hard spelend Zwaluwse Boys is Spui er op eigen veld niet in geslaagd de punten te bemachtigen. Enkele spelers die thans om verschillende re denen niet meer beschikbaar zijn mits men toch wel heel erg. Bovendien maakte de Spui-verdediging niet een erg sterke indruk en doelman van Ham moest dan ook al spoedig capituleren. Reeds na vier minuten spelen profiteerde de midvoor Dudok van enkele mistrappen, doelman van Ham trachtte door tijdig uitlopen onheil te voorkomen, maar Dudok maakte een fout (0—1). In de 9e minuut een soortgelijk geval en Dudok was weer ter plaatse en bracht de stand op 02. Het Spui-elftal had bepaald pech toen na ruim een kwartier spelen de overigens goed spelende de Smet een strafschop naast de voor haar verkeerde kant van de paal schoot. Maar ook Zwaluwse Boys had pech toen mid voor Dudok een aanval afrondde met een schot tegen de lat. Na de thee was Spui veelvuldig in de-aanval, maar het ontbrak hen aan stootkracht. In de 23e minuut bracht Schieman de stand op 1—2, maar jammer genoeg voor het kranige Spui- team bleef het hierbij. Na rust speelde de Smet als stopperspil zeer goed. UITSLAGEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN. Zeelandia IAxel I 31 Vlissingen IIIAxel II 1—2 Arnemuiden I.A.Z.V.V. I 53 A.Z.V.V. IllTern. Boys III 20 Spui IZwaluwse Boys I 12 S.V.D. I—A.Z.V.V. II 3-4 PROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE. Axel IOdio I Axel IIMiddelburg III A.Z.V.V. I-V.V.N. I MiddelburgSpui I S.V.D. II-A.Z.V.V. III A.Z.V.V II-Kats I in t'£ »s#awvt MA>. SNtLfftbö .30 Felle brand verwoest zwinkelarij van vlas te Koewacht Schade geraamd op honderdduizend gulden Een felle brand heeft dinsdagavond in de buurt schap 't Zand nabij Koewacht in korte tijd een vlaszwingelarij volkomen verwoest. Bijna de hele inventaris van de zwingelarij, waaronder een vlas turbine, motoren en kleinere machinerieën ging ver loren. Ook een grote voorraad ruw en gezwingeld vlas wed een prooi der vlammen. De schade wordt voorzichtig geschat op bijna honderdduizend gulden. Zowel het gebouw, eigendom van Koewachts burgemeester G. C. E. M. Dierick, als de inven taris en de inhoud van de schuur, eigendom van de gebrs. Martens te Koewacht, zijn verzekerd. De oorzaak van de brand was omstreeks middernacht nog niet bekend. Pech. De brand werd omstreeks half negen ontdekt door twee meisjes, die onmiddellijk alarm sloegen. Het duurde echter bijzonder lang voordat de brand weer van Koewacht ter plaatse was, doordat de brandweerauto niet wilde starten en eerst moest worden aangeduwd. Vlak voor de plaats, waar de brand woedde, viel de automotor opnieuw stil. Inmiddels was ook de Axelse brandweer gealar meerd, zodat beide eenheden met tien slangen de brand begonnen te bestrijden. Zoals dat bij vlas- branden wel meer het geval is, viel er maar weinig te redden. Wél kon een grote klomp vlas naast het gebouw en een landbouwwagen worden behou den. Gevaar. Inmiddels liep de nabijgelegen boerderij van de landbouwer A. Bonte eveneens gevaar door over waaiende vonken. Deze boerderij kon evenwel door nathouden worden gered. Een kapitale schuur, grenzend aan de verbrande zwingelarij en ook eigendom van burgemeester Dierick, kon worden behouden. Van de zwingelarij zélf bleven alleen de muren overeind staan. Daar verwacht werd, dat het vlas binnen het ge bouw nog geruime tijd zou blijven branden en smeu len, kreeg de brandweer van Koewacht opdracht ter plaatse te blijven om zonodig direkt te kunnen ingrijpen. Burgemeester Dierick was bij het blus werk aanwezig. Veerdiensten vijf miljoen passagiers. Het ziet er naar uit dat de provinciale veer diensten over de Westerschelde en tussen Zierik- zee en Kats op het einde van dit jaar tegen de vijf miljoen passagiers zullen hebben overgezet. Op het laatst van september, met dus nog drie maan den voor de boeg, waren er al ruim 3,5 miljoen passagiers overgevaren. Met Nieuwjaar zullen bo vendien ruim één miljoen auto's zijn overgezet. Ten opzichte van 1938 betekent een en ander een verachtvoudiging van het passagiersvervoer en een vijftien maal zo hoog autovervoer dan in genoemd vooroorlogs jaar. In september alleen zijn 400.000 passagiers en ruim 100.000 auto's overgezet. Bijna 17.000 voer tuigen zijn in september op de verschillende aan legsteigers achter moeten blijven. Afsluiting van het Brouwershavense Gat vastgesteld. Het plan tot afsluiting van het Brouwershavense Gat is bij Koninklijk besluit vastgesteld en in het staatsblad gepubliceerd. De dam door het gat tussen Goeree en Schou wen zal dp de Goereese kust aansluiten op een duinregel ruim 2 km zuidelijk van West-Nieuw- land. Aan de Schouwense kant zal de afsluitdijk lopen via de Nol bij West Repart (westelijk van Scharendijke) in het district Noorderstrand van het voormalige waterschap Schouwen en dan zuid waarts naar de daarachter liggende waterkerende duinregel. Als stormvloedhoogten van deze dam zijn noordelijk 515 cm plus NAP en zuidelijk 535 cm plus ANP gekozen. Langs de binnenzijde van de dam, die in een halve s-bocht over de Kabbelaarsbank en de Mid delplaat zal lopen, wordt een berm ten behoeve van verkeersverbindingen gebouwd. Deze zeedijk door het Brouwershavense Gat wordt ruim zes duizend meter lang. Statenfractie P.v.d.A. bezoekt Z.-Vlaanderen De provinciale statenfractie van de P.v.d.A. zal op woensdag 31 oktober aanstaande een bezoek brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Het ligt in de bedoeling zich ter plaatse te overtuigen van de moeilijkheden en mogelijkheden, in het bijzonder in de kanaalzone. Het bezoek begint met een ont vangst in het recreatiecentrum Braakban. Daarna volgt een bezoek aan het zoetwater-spaarbekken, eveneens in de Braakman. Voor de middaguren staan op het programma bezoeken aan de watertoren.en aan de meterfabriek te Terneuzen. Verder zal het gezelschap worden voorgelicht over de kanaalwerken. Tot slot is er een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Terneuzen. arbeidsverbod voor 14-jarige jongens Binnenkort Korte schoolweek komt in studie. Binnenkort zal er een wetsontwerp worden inge diend tot invoering van een arbeidsverbod voor 14-jarige jongen. De staatssecretaris van O. K. en W., prof. Janssen, die dit gisteren tijdens de open bare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor O. K. en W. mededeelde, zei dat het arbeids verbod voor 14-jarige jongens (het bestaat reeds voor meisjes) niet meteen gepaard zal gaan met een verlenging van de leerplicht. Deze zal niet vóór 1965 gerealiseerd kunnen worden. Er kan onthef fing van het arbeidsverbod worden verleend indien partieel onderwijs gevolgd wordt. De openbare vergadering van de Tweede-Kamer commissie van O. K. en W. was een concours- hippique van stokpaardjes. De zakelijkheid, die deze nieuwe wijze van begrotingsbehandeling zou moeten kenmerken, was even ver te zoeken als de vredesduif welke op deze dag van de Verenigde Naties hoop op een betere toekomst zou moeten symboliseren. De belangrijkste mededelingen uit het commissie- beraad kunnen verder als volgt worden samenge vat De regering zal zich binnenkort beraden over de vijfdaagse schoolweek. Een commissie, die terzake een (nog niet gepubliceerd) rapport heeft uitgebracht, heeft geadviseerd de beslissing over het al dan niet invoeren van een vrije zaterdag op de scholen over te laten aan de schoolbesturen. Minister Cals beschouwt het als een „erezaak" in het laatste Jaar van zijn ambtsperiode, het spellingsvraagstuk tot een oplossing te brengen, 's Ministers voorkeur gaat uit naar één verplich te schrijfwijze voor het onderwijs. Binnenkort wordt het interdepartementaal overleg heropend over de vraag of oudere onderwijzers naar leeftijd dan wel naar dienstjaren gesala- rieërd behoren te worden. Een systeem van honorering naar leeftijd achtte mr. Cals voorals nog alleen mogelijk bij het l.o. O. K. en W. voelt er weinig voor onderwijze ressen te pensioneren als ze zestig jaar geworden zijn. Een oma-kleinkind-verhouding is ongewenst, had men de minister voorgehouden. „Dan moe ten we ook de zestigjarige onderwijzer pensione ren", zei mr. Cals, want dan zijn er ook bezwa ren tegen een opa-kleinkind-verhouding. De commissie drong er bij mr. Cals met klem op aan er toch vooral op toe te zien, dat het vo lume voor scholenbouw gerealiseerd wordt. Dat is dit jaar niet gebeurd. Er is nog een grote achterstand bij de scholenbouw. Mr. Cals meen de te weten dat er in september j.l. geen leer lingen afgewezen zijn wegens gebrek aan school ruimte. Vakwedstrijden Bakkerijtentoonstelling te Goes. Burgemeester mr. F. Huber heeft te Goes de Zuidwest-Nederlandse bakkerijtentoonstelling offi ciéél geopend. Hij moest daar in zaal Juliana voor op de tenen gaan staan en het lint doorknippen waarmee een lekker bruin gebakken Goese gans was opgehan gen. De burgemeester mocht dit bakkerijprodukt als persoonlijke herinnering aan de opening mee naar huis nemen. Op deze tentoonstelling waren tevens de resul taten te zien van de Zuidwest-Nederlandse bak kersvakwedstrijden, die West- of Zuid-Nederland. In de Korenbeurs vertelde de voorzitter van het voorbereidingscomité, de heer J. de Jonge uit Elle- woutsdijk, dat er dit jaar voor de wedstrijden 640 inzendingen zijn binnen gekomen dat is 180 méér dan tijdens de wedstrijden in 1960. Burgemeester Huber hoopte dat door de vakop leiding de kwaliteit van het bakkersprodukt op peil zal blijven of verbeterd zal worden. met weegbriefjes van bieten. Geknoeid Wegens het opzettelijk foutief invullen van weeg briefjes tijdens de bietenoogst in de jaren 1958-1961 stond gistermiddag J H. uit Breskens terecht voor de politierechter te Middelburg. Tijdens het seizoen bediende hij de weegbrug en vermeldde op de briefjes van enkele boeren, om hen terwille te zijn, een groter gewicht. Om dit te compenseren kregen anderen weer een lager gewicht. Als tegenprestatie kreeg hij dan wel( eens wat toegestopt. De officier van justitie, mr. A. W. Rosing eiste tegen H„ die bij ontdekking op staande voet werd ontslagen, een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar en een boete van 100 gulden. De rechter mr. T. W. Attema achtte deze straf op zijn plaats en vonniste conform.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3