K?";DamP° Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten AANDACHT VOOR DE MOSSEL. VRIJWILLIGE periodieke Vei igheidsi nspecties. Een systeem om motorvoertuigen regelmatig op veiligheid te laten inspecteren. Bracht U weer Brandend Maagzuur mee? HAN RENSENBRINK IN AXEL Vrijdag 19 oktober j.l. hield de heer Han Ren- senbrink in de foyer van „Het Centrum" te Axel een lezing, op uitnodiging van de Stichting Zeeuw se Volks Universiteit (Z.V.U.). De lezing behandeld het onderwerp „Dieren zien zoals ze zijn". De aanwezigen konden volop genieten van de grote kennis van de dierenwereld, alsmede de in teressante verteltrant van de heer Rensenbrink. Wat de lezing nog interessanter maakte, waren de fraaie dia's die spreker vertoonde. Bijzonder jammer is het dat de belangstelling voor dergelijke avonden de meeste keren slechts zeer matig is. Jaarlijks organiseert men in Axel enkele van der gelijke avonden en de traditie heeft geleerd dat steeds het beste wordt geboden. Iedere lezing is steeds interessant en boeiend en doet de belang stelling voor een bepaald onderwerp groeien. De leiding van de avond berustte bij de heer J. Vink. 40-JARIG JUBILEUM Tijdens 'n korte plechtigheid huldigde de direktie van de A.C.Z. de Carbonisation te Suiskil op vrij dag 19 oktober j.l. een twintigtal jubilarissen. Bij deze jubilarissen was ook onze stadgenoot, de heer P van Bendegem die reeds 40 jaar bij de Cokesfabriek in dienst is. In verband hiermede werd hem te Sluiskil door de edelachtbare heer burgemeester M. K. van Dijke de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Bovendien ontving de jubilaris de gouden me daille van de Nederlandse Maatschappij voor Han del en Nijverheid. AUTO-BOTSING Zaterdag 20 oktober j.l. te omstreeks 14.30 uur had op de Kanaalkade te Axel ter hoogte van de verbindingsweg met de van Middelhovenstraat een botsing plaats tussen twee personenauto's. Mevr. v. d. B. uit Axel reed voorop, daarachter de auto bestuurd door de heer C. M. v. d. V. uit Hulst. De eerste auto wilde linksaf de verbindingsweg inrijden, maar juist op dat moment wilde de heer van der V. passeren. Een botsing was onvermijde lijk. Beide auto's werden licht beschadigd. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij. „BETER BEWEGEN Naast haar gewone vergaderingen houdt de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Axel een gymnastiekcursus voor haar leden. Maandag 22 oktober werd onder het motto „Be ter Bewegen" van start gegaan met een tiental lessen omvattende cursus. PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN Dinsdagmiddag vergaderde de afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Cen trum" te Axel. De heer J. C. Dippel uit Souburg sprak over het onderwerp „Beroepskeuze Op zeer leerzame en interessante wijze vertelde spreker over zijn veelzijdig werk en dan wel zeer bijzonder zijn onderzoekend werk onder de scho lieren, wat betreft opleiding en te kiezen beroep. De leiding van de vergadering berustte bij me vrouw C. Dekker-Becu. VERGADERING N.C.V.B. AFD. AXEL Op donderdag 18 oktober j.l. vergaderde de N.C.V.B. afd. Axel onder leiding van de Presiden te Mevr. Weijns-Bakker werden voor de pauze de ingekomen stukken en notulen behandeld. Ook ver toonde ze een serie dia's van de Bondsdag in Utrecht van afgelopen zomer. Na de pauze kreeg Mej. Bos uit Middelburg het woord. Ze vertelde over haar werk bij Pro Juven- tute, waarna een bespreking volgde. Tevens sloot Mej. Bos deze druk bezochte avond. FA. GERRIT DE JONGE IN HET NIEUWS De Fa. Gerrit de Jonge en Zonen te Axel heeft voor ieder in Axel en omgeving een bekende klank. Reeds enkele malen organiseerde deze firma een voor Zeeuwsch-Vlaanderen unieke muzikale show, met een groot aantal sterren met internationale reputatie, bekend van radio- en televisie. Op een geheel andere wijze wil de aktieve firma de Jonge thans haar cliëntèle, maar ook andere be langstellenden, de nieuwste snufjes tonen op het gebied va radio-, televisie-, bandrecorders-, di verse huishoudelijke apparaten Op dinsdag 30 en woensdag 31 oktober wordt in „Het Centrum", 's morgens van 10.0012.00 uur, 's middags van 14.00—17.00 uur en s avonds van 19.0022.00 uur, een grote Philips-Show gehou den, maar tevens zullen Philips-deskundigen aan wezig zijn om een ieder de juiste voorlichting te geven. Bovendien zullen de Philips-mensen de diverse apparaten demonstreren. Hiernaast zijn te bewonderen Frigidaire semi automatische wasmachines, Constructa automa tische wasmachines, Amerikaanse vol-automatische fornuizen en koelkasten. En niet te vergeten, de droomkeuken van iedere moderne huisvrouw. Vihamy demonstreert de vol ledige American Kitchen. Reeds in de etalage was deze te zien, maar da mes thans kunt U in „Het Centrum" van zeer dichtbij deze fraaie keuken bewonderen. We zouden onze lezers willen aanraden breng één van deze dagen een bezoek aan ,Het Centrum', het is de moeite waard. Als extra attraktie iedere 100e bezoeker ont vangt een aardige surprise. .WANNEER MEN VERRE REIZEN DOET J T Enkele Deense jongelui hebben deze week de Zeeuws Vlaamse autobezitters die 's nachts hun auto buiten parkeren onaangenaam verrast. Wat is namelijk het geval In het Zevenaardok te Terneuzen lag het Deense vrachtschip „Frankrig" twee opvarenden van dit schip waren kennelijk belust op avontuur. Bij hun „akties" hadden zij het speciaal gemurjt op geparkeerd staande auto's. De jongelui, 16 en 17 jaar oud, probeerden van af de dokken met een personenauto weg te rijden, maar dit bleek mis want zij werden betrapt. Echter hadden zij wel reeds de autopapieren in hun bezit. Kennelijk in het geheel niet ontmoedigd door deze tegenslag zetten zij hun „rooftocht" voort en zij stuitten daarbij op een grote tankauto, bestemd voor het vervoer van melasse. Met deze tankauto begonnen zij hun tocht door nachtelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en reden in de richting Sluiskil. Hoogstwaarschijnlijk zijn de „weg- piraten" de brug over geweest, maar het leek hen beter de richting Axel uit te gaan. Te omstreeks 02.50 uur hoorde een bewoonster van de Kanaalkade een verdacht lawaai en zij zag nog juist „de chauffeur en zijn bijrijder" verdwij nen in de richting Crijnssenstraat. (De tankauto had waarschijnlijk motorpech, want bij aantreffen de volgende morgen bleek de bekleding in de ca bine hier en daar geschroeid). Te omstreeks 03.00 uur hoorde onze stadgenoot de heer K. G. S. dat men zijn auto, geparkeerd staande op de hoek Joost de Moorstraat/Crijnssen- straat, startte. Maar het bleef niet bij starten, want de auto reed weg. De heer S. begaf zich onmiddel lijk op straat en zag de auto staan op het kruis punt Polenstraat/Crijnssenstraat, terwijl de avon turiers probeerden de auto op gang te krijgen. De heer S. sleurde de chauffeur van achter het stuur en beiden zagen kans in het duister te ontsnappen in de richting leVerkorting. Genoemde auto bezitter heeft nog gezocht maar zonder resultaat. Het gezegde „Driemaal is scheepsrecht" ken den de Denen blijkbaar niet, want zij zochten naar een nieuw doel. En dat vonden zij in de Robertstraat. 's Morgens te 08.00 uur bemerkte de heer P. E. Jzn., namelijk dat de voor zijn woning geparkeerd staande DAF-personenauto was verdwenen. Tot nu toe ontbreekt van auto en Denen ieder spoor. De politie heeft de moeilijke taak de jongelui op het spoor te komen. „De Frankrig" heeft donderdag 25 oktober, met twee opvarenden minder, zee gekozen. BEDRIJFSAPOSTOLAAT ZEEU WSCH- VLAANDEREN Vrijdag 26 oktober te 19.30 uur wordt in het Gezellenhuis te Axel een samenkomst gehouden van de kerngroep van het bedrijfsapostolaat Z.-Vl. De bedrijfsaalmoezenier pater Pisters zal de rede van monseigneur de Vet die hij uitsprak voor de leden van de Kanaalzone, via de bandrecorder herhalen. OPLEIDING KRAAMVERZORGSTER Momenteel oppert het Kraamcentrum der Groene- Kruisverenigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen plannen om te komen tot een opleiding voor kraam verzorgster. Gegadigden, in de leeftijd van 1840 jaar, die interesse hiervoor hebben kunnen zich melden bij de leidster-docente, wonende te Axel, Oosterstr. 2. OPBRENGST KOLLEKTE De P.I.T.-kollekte die vorige week alhier ge houden is heeft opgebracht 579,93. KOLLEKTE De jaarlijkse kollekte ten bate van de Federatie Nazorg B.L.O. wordt te Axel gehouden van 29 ok tober tot en met 4 november. WIE KLOPT DAAR IN AXEL Een gevulde maag in een welgevoed lichaam is niet het enige voorrecht dat een Nederlander ge niet 'boven miljoenen. Behalve zijn gezondheid en de bescherming daarvan (je hoeft de dokter maar te bellen is het voor een Nederlander heel ge woon dat dominee en pastoor, dat „juf" of de meester maar zo te bereiken zijn. Artsen, ook dierenartsen, geestelijken en onder wijsmensen, ze zijn even zovele bewijzen van onze bevoorrechte situatie. Daarom hebben bij wijze van DEMONSTRATIE ten behoeve van de Novib vertegenwoordigers van deze drie sec toren, t.w. de' lichamelijke, geestelijke en opvoed kundige welzijnszorg bij de Axelse bevolking op de deur en aan het geweten geklopt. De Nederlandse Oragnisatie Voor Internationale Bijstand wijst op het tweederde deel van de wereld bevolking dat onvoldoende gevoed wordt (honger Spelt u dat woord eens). Daarom hebben nu eens niet kinderen voor een routine-kollekte, zelfs geen huisvrouwen, maar mannen de kollektebus gepresenteerd. Huis aan huis. De burgemeester voorop. Niet alleen omdat ze „meer ophalen" maar ver daarbovenuit om ons welgedane geweten wakker te schudden, (honger Spelt u dat woord eens). C. V. H. OUDSTE INWONER VAN AXEL OVERLEDEN In het begin van deze week is de oudste inwoner van Axel overleden. Het was mevrouw J. M. Koene-Clarisse, gewoond hebbende Noordstraat 49. Mevrouw Koene heeft ongeveer 25 jaar in Axel gewoond, daarvoor woonde zij in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Mevrouw Koene werd 98 jaar. OUDSTE INWONER VAN AXEL Na het overlijden van mevrouw Koene is thans de heer J. Platteeuw, wonende in het diaconiehuis „Zorgvliet" aan de Singelweg, de oudste inwoner van Axel. De heer Platteeuw werd op 26 november 1866 te Hoek geboren en heeft sedert 1889, behoudens een onderbreking van enkele jaren, te Axel ge woond. Tot ongeveer in de oorlogsjaren was de heer Platteeuw een zeer bekend persoon in Axel. Naast zijn vak als kleermaker, was hij tevens stads-omroeper. KABEL IN DE NOORDSTRAAT Velen vroegen zich deze week af „Wat doet de P.Z.E.M. in de Noordstraat" Men ziet dat de straat wordt opgebroken, kabels komen bloot, maar het ware van dit alles is een raadsel. Ter uwer oriëntatie Voorheen waren alle pan den in de Noordstraat aangesloten op één kabel, maar thans heeft men aan beide zijden van onze drukste winkelstraat een kabel gelegd. In verband hiermede dienen oude kabels verwijderd te wor den, terwijl daarnaast diverse andere voorzieningen moeten worden aangebracht. COMMISSIES SPORTSTICHTING Door de sportstichting Axel zijn voor de volgen de takken van sport e.d. commissies ingesteld. Voetbal de heren C. A. Schiltman, J. Dieleman, J. van den Broeke en J. Witte. Zwemmen mevrouw R. M. Sanderse-Jacobs en de heren J. Overdulve en J. Vink. Speelweiden mevrouw R. M. Sanderse-Jacobs en de hereu D. Draaijer en J. Picavet. ZONDAG 28 OKTOBER Ned. Herv. Kerk 10 uur'. Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (In beide diensten 3de kollekte Inwendige Zending). Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur en 2.30 uur ProJ. Ds L. Doekes. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. G. Meijnen, Utrecht. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2728 OKTOBER Dokter Kats. Begin september is weer het oester- en mossel seizoen geopend, onder Koninklijke belangstelling en met velerlei festiviteiten. Vooral de mossel ver dient het om eens flink in het zonnetje en op veel vuren en tafels gezet te worden. Het is wel typisch, dat in diverse landen om ons heen de mossel in hoog aanzien staat en in ons eigen land weinig gegeten wordt. Vroeger zag men misschien vooral tegen het schoonmaken op tegenwoordig zijn de mosselen schoon en wel in plastic zakjes te koop. Gemakkelijker kan het niet. Ook het koken levert geen moeilijkheden en is in een ommezien gebeurd. Probeert u ze weer eens u zult er geen spijt van hebben. Mosselen zijn niet alleen leker, maar ook rijk aan voedingsstoffen. Recepten voor 4 personen Mosselen koken 2 a 3 kg schoongemaakte mosselen nakijken openstaande exemplaren een tik geven. Wanneer zij niet dichtblijven de mosselen wegdoen. De mos selen wassen en zonder of met een bodempje water in een grote pan opzetten met een paar plakken ui, wat peterselie- en selderijgroen en peperkorrels De mosselen vlug aan de kook brengen en onder af en toe omschudden gaarkoken in ongeveer 10 minuten. Zij zijn gaar wanneer de schelpen open staan. De mosselen in de schelp opdienen of voor het opdienen uit de schelp wippen. Het kooknat zeven en vermengen met azijn en zout naar smaak. De mosselen met gehakte peterselie bestrooien en geven met het sausje van het kooknat of opdienen met een tomaten-, pinda- of peterseliesaus. Rijst of gekookte of gebakken aardappelen en een sla erbij geven. Gebakken mosselen De gekookte mosselen uit de schelpen nemen en laten uitlekken. De mosselen door paneermeel wen telen en in hete boter of margarine vlug bruin en croquant bakken. De mosselen met zout (en peper of een weinig kerrie) bestrooien. Mosselen met tomaten 2 kg schoongemaakte mosselen, 500 g. tomaten, 2 uien, boter of margarine, zout (peper). De mos selen nakijken en wassen. De tomaten en de uien schillen en kleinsnijden. De boter of margarine smelten en de uien lichtbruin fruiten. De tomaten ermee vermengen. De mosselen toevoegen en het geheel op een heet vuur, onder af en toe omschud den, gaarkoken. Kooktijd 10 minuten. Zout en peper naar smaak toevoegen en de mosselen heet opdienen. 'Rijst met mosselen (en paprika) 2 kg mosselen, 400 g. droogkokende rijst, 2 eet lepels olie, 6 dl (4 kopjes) water met een vlees- of kippebouillonblokje (1 paprika), 1 ui, zout, boter of margarine (citroensap, tomatenketchup). In een braadpan de olie heet laten worden. De rijst toevoegen en, onder roeren, verwarmen totdat de korrels lichtgeel van kleur zijn. Het water met het bouillonblokje toevoegen. Het geheel vlug aan de kook brengen en de rijst zach tjes gaarkoken in ongeveer 25 minuten. Inmiddels de paprika wassen en doorsnijden en het zaad en de zaadlijsten verwijderen. De pap met de rijst meekoken. rika in stukjes snijden en deze de laatste 5 minuten De mosselen nakijken, wassen en in een grote pan met wat ui en peterselie vlug gaarkoken. Kook tijd ongeveer 10 minuten. De mosselen uit de schelpen nemen en met de rijst en de paprika vermengen. Zout, boter of margarine en desgewenst wat citroensap of toma tenketchup naar smaak toevoegen. In samenwerking me de Bond van Automobiel-, Garage- en Aanverwante Bedrijven (BOVAG) en politiële instanties organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer in verschillende delen van ons land (proefgebieden) veiligheidsinspecties van motor voertuigen op vrijwillige basis. In door het Ver bond in overleg met de politie en BOVAG daartoe aangewezen garagebedrijven worden auto's van hen, die zich vrijwillig aan deze inspectie onder werpen, grondig op alle veiligheidsinspecten nage keken. Als het motorvoertuig aan de gestelde eisen voldoet, wordt een vignet afgegeven en op de voor ruit aangebracht, dit vignet wisselt elk half jaar van kleur, zodat in één oogopslag is te zien of het voertuig in het juiste tijdsbestek aan een veilig heidsinspectie onderworpen is. Hoe het Verbond voor Veilig Verkeer bij het opzetten van dit systeem van veiligheidsinspecties te werk gaat, moge blijken uit het volgende. De inspecties worden verricht in daartoe goedgekeurde garagebedrijven. Deze bedrijven dienen aan bepaal de voorwaarden te voldoen zij moeten beschikken over een hefbrug of kuil, een dynoremvertragings- meter, voldoende mogelijkheid tot het afstellen der koplampen, een banden-profielmeter en uiter aard over deskundig personeel. Nadat de garagebedrijven, welke zich hebben op gegeven om als inspectistation te mogen fungeren, aan een onderzoek naar geschiktheid zijn onder worpen, wordt aan de hand van de bevindingen door de Centrale Commissie Veiligheidsinspectie over toelating beslist. Elk bedrijf heeft een keurmeester en een plaats vervanger, welke na instructie ontvangen te hebben, de inspecties verrichten. Wat omvat een inspectie 1 Het is aanbevelenswaard de periodieke veilig heidsinspectie te laten uitvoeren gelijktijdig met een grote onderhoudsbeurt, die in het algemeen wordt gegeven om de 10.000 km. Als dit geschiedt be hoeven weinig extra-werkzaamheden te worden verricht, zodat de kosten beperkt blijven tot het (in het hele land genormaliseerde) bedrag van 2,50. Komt men uitsluitend voor een veiligheids inspectie, zal de garage de 10,— in rekening brengen ook dit bedrag is in het gehele land gelijk. De inspectie omvat niet minder dan 45 keurings- punten. Bij controle 1 wordt op .speling, ontzetting, breuk of slijtage gekeurd het stuurhuis, de stuur stang met kogelbouten, de stuurarmen, de spoor- Op Uw werk, op een avondje uit eten, op va kantie of op zo-maar een dagje uit Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. (Ingez. Med.) stang met de kogelbouten, de geleidingsbouten en bussen, de draagarmen, de onderstelbanken en dwarsbalken, de veren, stroppen en torenbouten, de veerschommels en bouten, de brandstoftank en -lei dingen, het uitlaatsysteem, de schokbrekers en be vestigingen, de remstangen en bevestigingen, de fuseepennen en wiellagers en de wielen op slinge ren en vastzitten voorts controleert men minu tieus de banden, zowel het loopvlak als de zij vlakken, óók van het reservewiel. Controle 2 om vat het remvloeistofniveau en de remvoeringen, waarna controle 3 ingaat op de werking resp. af stelling van de verlichting groot licht, dimlicht, stadslichten, richtingaanwijzers en -verklikkers, achterlichten, stoplichten, rode reflectoren, schake ling achteruitrijlampen, evt. mistlampen, parkeer- lichten, claxon, evt. reservelampen, evt. gevaars driehoek, evt. „trouble-light" alsmede accubevesti ging en -kabels. Controle 4 omvat de portiersluitin gen, ruitenwissers, achteruitkijkspiegel(s), uitste kende delen, pedaalrubbers, bevestiging voorbank en evt. spatlappen. Tot slot volgt controle 5, de proefrit. Hierbij wordt volle aandacht geschonken aan de werking van de voet-en handrem, de rem- vertraging, gemeten met de z.g. dynometer, de be sturing en aan de wegligging. Het veiligheidsvignet. Een intensieve controle op de veiligheid van het voertuig, waarbij letterlijk niet wordt overgeslagen. Maar wanneer wordt het voertuig nu goedgekeurd, met andere woorden wanneer wordt het veiligheids- vigriet uitgereikt Het vignet wordt alleen uitge reikt en de wagen is dus van dat moment af door een ieder als veilig" te herkennen wanneer aan alle punten is voldaan, met uitzondering van de facultieve. Zo wordt een voertuig waar niet is voorzien in reservelampen, gevaarsdriehoek en „tróuble-light" niet afgekeurd, maar de eigenaar er op gewezen dat deze attributen zeer wenselijk zijn. Slechts indien de inspecties regelmatig plaats vin den, hebben zij zin. Daarom wordt halfjaarlijks de kleur van het vignet verwisseld. In één oogopslag kan men (dus óók de controlerende politie-amb- tenaren waarnemen wanneer een auto voor het laatst is geïnspecteerd en dus ook of het vignet op de voorruit nog waarde heeft... Tegelijk met het vignet wordt een logboek en inspectierapport uitgereikt, met vermelding van de bevindingen. De periodieke veiligheidsinspecties kunnen, naar mate meer automobilisten de waarde daarvan in zien en hun voertuigen regelmatig aan het vrijwil lige onderzoek onderwerpen, een wezenlijke bijdrage leveren tot de veiligheid van het verkeer.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2