Iets over de Geschiedenis van Axel OPENBARE VERGADERING Last van zenuwen? Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 77e Jaargang no. 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK O van de GEMEENTERAAD van AXEL op dinsdag, 30 oktober 1962, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. XXVI. Mijnhardt's Zenuwtabletten Nog geen subsidie voor een Christelijke H.B.S. in Axel Langs de Scheldestromen AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per au, BIJ kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiên 1-5 regels L— Iedere regel meer 12 cent extra. AGENDA. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot het verkopen van bouwgrond aan de heer N. Bolleman te Axel. 5. Voorstel tot het vaststellen van een toeslag regeling gepensioneerde wethouders. 6. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de totstandkoming van een imbecielen werkplaats te Hulst. 7. Voorstel tot wijziging van de „Salaris- en Ioonverordening 1959". 8. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Amb tenarenreglement (9e wijziging). 9. Voorstel tot het benoemen van straten en we gen buiten de bebouwde kom. 10. Voorstel tot het inbrengen van de gemeen telijke sportaccomodaties bij de „Sportstichting Axel". 11. Voorstel tot vaststelling van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten voor het jaar 1963. 12. Voorstel tot aankoop van het pand Oude wijk 20 te Axel van de heer G. C. de Rijke, wonen de aldaar. 13. Voorstel tot het verkopen van een perceel bouwgrond aan Ch. Vermeersch te Zaamslag. 14. Voorstel tot grondruil met en grondverkoop aan de heer C. A. Vermeulen te Oostburg, Hennequinstraat 1, voor de aanleg van een verbindingsstraat van de Buitenweg naar plan- Oost. 15. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 100.000, 16. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing van marktgelden in de gemeente Axel, met le wijziging. 17. Voorstel tot vaststelling van het exploitatie- plan „Oost" met de uitgifteprijzen van de daar in gelegen gronden. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. MEDEDELINGEN. Wij delen u in antwoord op de in de raadsver gadering van 2 oktober 1962 gestelde vragen mede: a. Vraag van de heren W. de Feijter en J. C. van Luijk om in de Kerkdreef een wisselend wacht- verbod in te voeren, evenals voor de Noord- straat geldtIn de Kerkdreef ondervindt het doorgaand verkeer inderdaad wel hinder van de geparkeerde auto's. Een wisselend wachtverbod achten wij niet de meest geschikte oplossing, daar dit tot gevolg zou hebben dat om de andere week de auto's aan de zijde van de kerkgebouwen geparkeerd zouden moeten worden, hetgeen des zondags en bij trouwdiensten niet gewenst wordt geacht. Daarom verdient het de voorkeur een wacht verbod Vast te stellen voor de westzijde van die straat, met handhaving van het volledige wachtverbod op zaterdag van 12—18 uur. De verordening zal in deze zin gewijzigd wor den. b. Vraag van de heer K. Hamelink of er in het kader van de verbetering van de sportaccomo- datie al meer concrete plannen bestaan om het aan de voetbalvereniging „Axel" toegezegde derde veld te verwezenlijken Over deze ma terie verwachten wij dezer dagen een advies van de „Sportstichting Axel". Zodra dit mogelijk is, zullen wij terzake ons standpunt bepalen, c.q. uw raad de nodige voor stellen doen. c. Vraag van de heer Scheele wanneer verder wordt gewerkt aan de betegeling van de brand- gangen in plan-zuid Zoals bekend is, worden de bedoelde brandgangen verhard met vrijko mend materiaal van straten, die verbeterd wor den. Aangezien momenteel geen dergelijk materiaal aanwezig is, kan de betegeling nog niet voltooid worden. Hoogstwaarschijnlijk kan volgend jaar de Prins Hendrikstraat of de Wilhelminastraat verbeterd worden en zullen de brandgangen alsdan verder verbeterd kunnen worden. d. Vraag van de heer Maas om de openbare ver lichting te Spui ook des nachts te doen branden Wij hebben aan de N.V. P.Z.E.M. opdracht gegeven 5 gloeilampen en 2 T.L.-lampen te Spui op nachtverlichting om te schakelen. e. Vraag van de heer Vink of bij de uitvoering van de plannen tot verbetering van het zwem bad door omlegging van de rijkswaterleiding de toegangsweg tot het recreatiebos vanaf de van Middelhovenstraat ook gewijzigd wordtBij het genoemde plan is dit pad intact gelaten echter is het tracé enigszins gewijzigd. Een tekening, waarop de wijziging met rode kleur is aange geven, is bij de stukken gevoegd. f. Vraag van de heer Oggel om de graven van de burgerslachtoffers op de algemene begraafplaats van gemeentewege bijzonder te verzorgenSe dert 1950 zijn de graven der burgerslachtoffers tengevolge van oorlogsgeweld, gelegen op de algemene begraafplaats, kosteloos van gemeente wege onderhouden op dezelfde wijze als de in onderhoud gegeven graven. De graven lenen zich niet voor een soortgelijke extra-verzorging als die der graven van de Poolse militairen, welke in één vak zijn ge legen. Nu voortaan alle graven door de gemeente on derhouden worden, zullen wij bevorderen, dat aan de graven der burgerslachtoffers extra zorg wordt besteed. g. Vraag van de heer Oggel of er geen gelegen heid is geweest enige van de 22 woningwet woningen te Spui te bouwen, wat wij ditmaal hebben gepoogd te bereiken en welke vooruit zichten ter zake voor de toekomst bestaan Wij wijzen er op dat een herziening van het uitbreidingsplan-Spui in voorbereiding is. Mo menteel is nog niet bekend hoe de nieuwe situatie,zal worden. Door thans woningwetwoningen te Spui te bou wen zou de kans ontstaan dat in strijd wordt gehandeld met het te zijner tijd vast te stellen plan. Wij zijn van oordeel dat nog afgezien van andere factoren in ieder geval de totstand koming van het uitbreidingsplan-Spui moet wor den afgewacht, alvorens plannen tot de bouw van woningwetwoningen aldaar te overwegen. OVERIGE MEDEDELINGEN. a. bij ons besluit van 2 oktober 1962 is de heer J. Dieleman. kassier der gemeente in de rang van adjunct-commies, met ingang van 1 januari 1963 bevorderd tot adjunct-commies-A b. bij ons besluit van 16 oktober 1962 is de heer J. J. Dieleman, schrijver-A op de afd. financiën, bevorderd tot adjunct-commies, ingaande 1 ja nuari 1963 c. voor de eigendomsoverdracht van woningwet woningen hebben zich uiteindelijk slechts 2 ge gadigden aangemeld gelet op de geringe animo en de verspreide ligging van de bewuste woningen hebben wij geen vrijheid kunnen vin den terzake de nodige voorstellen te doen d. bij ons besluit van 8 en 16 oktober 1962 hebben wij resp. 100 en 120m2 bestratings- en riole ringswerken in plan-oost, ten oosten van de Crijnssenstraat, uitbesteed aan fa. Gebr. de Bokx te Temeuzen voor resp. 20.780,en 21.000,- e. bij ons besluit van 25 september 1962 is aan rpej. E. M. Waelpoel te Graauw-en-Langendam ontslag verleend als typiste ter secretarie, in gaande 26 oktober 1962. Behalve Ds. Jan Scharp, naar wie Ds. Jan Scharpstraat genoemd is, zijn nog twee straten naar Axelse predikanten benoemd, n.l. de Middelhoven- straat naar Ds Jona van Middelhoven en de Te Waterstraat naar Ds Willem te Water. Het geslacht Middelhoven was door huwelijk met aanzienlijke families in Zeeland verbonden, o.a. met de families Borssele, Spreeuwenstein, de Muyncq én Eversdijk. De vader van Ds Jona van Middelhoven Ds Michael van Middelhoven was predikant te Zaam slag en uit zijn huwelijk met Adriana Jacoba van Wieland waren twee zoons geboren n.l. Daniel en Anthony. Op 19 april 1683 was Ds Michael gehuwd met Sara D. Hap, jongedochter uit Axel, uit welk hu welijk waren voortgekomen le Johanna geboren 23 januari 1684 gehuwd met Ds Johannes van der Sterre predikant, dus de een predikant en de ander predikantsdochter 2e, Jona, geboren 17 oktober 1685 en gedoopt 21 oktober 1685. Tot onderhoud van deze zoon bij zijn studie aan de Hogeschool te Leiden werd bij resolutie van de Heeren Staten van Zeeland, d.d. 25 april 1699 aan Ds Michael jaarlijks 200 gulden toege legd. Na volbrachte oefening werd Ds Jona van Middelhoven als Proponent bij de Classis Wal cheren 29 mei 1705 beroepen als predikant te Axel, waar hij met Ds Benjamin Couillez het predikant ambt over Axel en Zuiddorpe voerde. Na 52 jarige dienst bij die gemeente werd hem 13 augustus 1757 het emiritaat geaccordeert en 5 november daaraan volgende in de kerk te Axel begraven. Zijn graf steen wordt in de buitenmuur der kerk ingemetseld. Hij was gehuwd met zijn volle nicht Dina Kelle, dochter van Marinus Kelle en Maria D'Hap. Een der dochters n.l. Sara was in 1738 gehuwd met Ds Willem te Water, predikant te Zaamslag en later te Axel. Ds Jona van Middelhoven heeft zijn nagedach tenis doen bewaren onder meer door een door hem getekende kaart, voorstellende Axel in vogelvlucht en door hem vervaardigd anno 1730, welke kaart hangt op het Stadhuis in het wachtkamertje. Op die kaart zijn nog te herkennende nog tegen woordig in zijn oude vorm zijde, wat-dak en bo venvensters betreft, de huizen van fa. J. C. Vink en. met de herberg van P. Dobbelaar één huis vor mende en het gebouw van de N.V. Visser-Koole in de Noordstraat. Verder zien we erop de Ned. Herv. Kerk in zijn oude vorm met een torentje op de westzijde, het Stadhuis in zijn oude vorm, de wallen en grachten met de Bolwerken, de Zeepoort en de Landpoort met het-Ravelijn, vooruitspringen de in de Noordelijke gracht voor de Landpoort. De Zuidzijde van de Noordstraat heet daar Hoogstraat en de Zuidzijde van de Kerkdreef heet Korte Dreef. Verder heet het verlengde van het Schoolstraatje n.l. dat eind langs de winkel van de fa. Visser-Koole Oude Hasartstraat. Langs de tegenwoordige Oosterstraat ligt een open perceel en dat heetHet Schuttershof waar nu de Schut tershofstraat ligt. Verder staat op de kaart het Canaal me de Houwer en De Oever en een ge deelte van Becos'ltnblij Benoorden en van, de Noordpolder. Zijwaarts onder de kaart staat het volgende vers Siet Axel hier, die stad Die oude Crijgs Frontier Die niet en is beklad met boose Trotschz swier. Maar door een soet getal van Burgers, wel bewoond S' is hondert vijftig jaar min ses nu Staats geweest de Deugd beloond men daar T' Gerigte word geureest verder enkele latijnse woorden en de ondertekening jona van Middelhoven Anno MDCCXXX. Door de vervaardiging van deze kaart heeft hij gemaakt, dat latere geslachten over de bouwwijze, indeling van straten en omwalling van AXEL van die tijd enig inzicht kunen krijgen en heeft zijn kaart grotere historische waarde. De Te Waterstraat is genoemd naar Ds Willem te Water, geboren te Amsterdam juni 1698 uit Hendrik te Water en Catharina Keurs. In 1725 werd hij predikant te Zaamslag en vervolgens werd hij in 1742 te Axel beroepen in plaats van Benjamin Couillez, die zijn emiritaat in 1741 had verkregen. Hij is tezamen met Jona van Middel hoven tot 1757 en tot zijn dood 24 maart 1764 met Abraham Ruisch predikant van Axel en Zuid dorpe geweest. Na eerst kinderloos gehuwd ge weest te zijn met Josine Biscop, hertrouwde hij met Sara van Middelhoven. De Jonge. helpen U eroverheen STAATSSECRETARIS O., K. EN W. Lerarentekort en te weinig leerlingen In de openbare vergadering van de vaste com missie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer heeft de antirevolutionaire heer Van Bennekom donderdag gepleit voor toe kenning van subsidie aan een te stichten christe lijke h.b.s. in Axel. Dit subsidie is ai voor de vijfde keer gevraagd, maar werd telkens afgewezen. De staatssecretaris van o„ k. en w. prof. Janssen vestigde er de aandacht op, dat in Zeeland zeker geen sprake is van een toenemend aantal leerlin gen. Eerder constateert men er een wegtrekken. Dat is een van de redenen, waarom geen subsidie is toegekend. De tweede reden is gelegen in het lerarentekort. Op de christelijke v.h.m.o.-school in Goes wordt 36 procent der lessen door onbevoeg den gegeven, op die in Middelburg zelfs 38,8 pro cent. Dit doet vrezen, dat ook de toestand in Axel moeilijkheden zal baren. Prof. Janssen wilde de zaak opnieuw in be schouwing nemen, als de situatie in de loop van het schooljaar zou verbeteren. Het is niet uitge sloten, meende hij, dat in de toekomst in Axel een christelijke h.b.s. tot stand komt. In elk geval vond hij het „vreemd en zorgenbarend", dat er Sn Zeeuwsch-Vlaanderen geen enkele v.h.m.o.-school is op christelijke grondslag. In fabriek te Sas van Gent Arbeider door vallende muur bedolven. De 37-jarige fabrieksarbeider A. Fikke gehuwd en vader van drie kinderen, uit Sas van Gent, is maandagavond om het leven gekomen doordat hij werd bedolven onder een muur. Met nog twee ar beiders was hij bezig met het slopen van een over- constructie in de oude blauwselfabriek te Sas van Gent, die is overgenomen door een ijzergieterij. Plotseling viel een gedeelte van een van de muren om, en bedolf de arbeider. Na ongeveer een kwar tier kon hij door de brandweer uit het puin worden bevrijd, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Een andere arbeider liep lichte verwondingen op. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Zeeuwse P.T.T.-ers spraken over promotiemogelijkheden. Vakgroep Chr. Bond van Overheidspersoneel De rangbevorderingsregeling van 1948 voldoet niet meer bij de P.T.T.-employés. Zij zijn van me ning, dat door het blijven hanteren van deze rege ling een achterstand dreigt te ontstaan voor wat betreft de promotiemogelijkheden in vergelijking met andere departementen. In verband hiermee zijn on derhandelingen geopend tussen de P.T.T.-leiding en de verschillende bonden. Wat er inmiddels in dit overleg is bereikt deed de secretaris van de vakgroep P.T.T. van de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de heer Rh. van de Oever uit Den Haag, zaterdag middag uit de doeken tijdens een bijeenkomst van de afdeling Goes van de vakgroep P.T.T. in de „Prins van Oranje" te Goes. Drie stropers door burgemeester betrapt. De burgemeester van 's-Heer Arendskerke, de heer D. M. Vermet, heeft zondagmorgen omstreeks half twaalf in de Van Citterspolder onder Nieuw- dorp drie stropers betrapt. Een hunner, de 26-jarige J. S. uit Nieuwdorp, heeft hij kunnen aanhouden. De andere twee liepen weg, maar konden onge veer een kwartier later door de postcommandant van de Nieuwdorpse rijkspolitie, de heer A. W. Nelisse, drie kilometer verder op de Nieuw West- kraayertseweg worden ingerekend. Het zijn de 20-jarige C. J. S. en de 18 jaar oude A. W. H. Beiden afkomstig uit Lewedorp. De betrapte stro per uit Nieuwdorp is een oude bekende van de politie. Ook jaarmarkt te Hulst van de baan Het heeft er alle schijn van, dat na de Reynaert- stoet nu ook de Hulsterse jaarmarkt de laatste adem heeft uitgeblazen en dat dus dit jaar de derde maandag van november een gewone marktdag gaat wezen. Volgens de dagelijkse bestuursleden van het 15 man sterke organisatiecommité ligt de oorzaak hiervan bij het gemeentebestuur, doch blijkens het oordeel van burgemeester A. L. S. Lockefeer is daar geen sprake van. Die „oorzaak" houdt ver band met de gemeentelijke subsidiëringspolitiek, welke de burgemeester schetst ais „overeenkomstig genomen raadsbesluiten", doch die door genoemde bestuursleden fel bekritiseerd wordt... Geschenk van Zierikzee nu terug als museumstuk. Een kostbaar zilveren theeservies, dat het ge meentebestuur van Zierikzee bijna 130 jaar gele den heeft geschonken aan een vooraanstaande in gezetene van de stad, zal daar als een legaat terug keren het krijgt een plaatsje in het gemeente museum op de zolder van het stadhuis. Burgemeester en wethouders hebben van de exe cuteur-testamentair over de nalatenschap van wijlen mevrouw J. J. Caland-Morsman te Enschede be richt ontvangen, dat zij de zilveren theepot, thee busjes en melkkan met het wapen van Zierikzee met dit doel heeft gelegateerd. Het geschenk uit Zierikzee was een aandenken van een der voor vaderen van de heer Caland. Middelburger liet provincie boekenbezit na. De heer W. H. Bal uit Middelburg, die onlangs overleden is, heeft zijn gehele boekenbezit bij legaat geschonken aan de provincie Zeeland. Gedeputeerde Staten zijn blijkens een schrijven aan Provinciale Staten zeer erkentelijk voor deze gift. „Het is ons bekend", aldus het college, „dat onder deze boe kenverzameling zich kostbare en zeldzame boek werken bevinden, die een welkome aanwinst voor de provinciale bibliotheek zullen zijn." „Verzamelen" in Provinciale Bibliotheek „Verzamelen" is ditmaal gekozen als onderwerp voor de tentoonstelling, waarmee de expositiereeks in de Provinciale Bibliotheek wordt voortgezet. De tentoongestelde boeken kunnen ter plaatse worden ingezien en voor uitlening worden gereserveerd. Tevens is aanwezig een keuzelijst van in de biblio theek aanwezige werken, waarin de uiteenlopende facetten van het begrip „verzamelen" tot uiting komen. Deze lijst is gratis verkrijgbaar en wordt op aanvraag toegezonden.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1