ZEEUWSE LANDBOUW HET ZEEUWSE GROENE KRUIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG 1962 was gunstig jaar voor Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 77e Jaargang no. 3 HoofdredaktieJ. C VINK. Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 m Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK Kg-opbrengsten boven gemiddelde. Groei vergaderde in Terneuzen. Jaag die ondragelijke Rheumstische Fijnen er uit! Pat Inkt met Krusehen Losse Gedachten HET ZIJN STERKE BENEN... Langs de Scheldestromen AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoaae nummer» 10 Kwartaal - abonnement Axel Nimta de kom 1,25. Andere plaatata LTS, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke redukUe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advert en tiën 1-5 regel* 1, ledepe regel meer 12 cent extra. Ondanks alle sombere vooruitzichten en voorspel lingen heeft de Zeeuwse landbouw bepaald een goed jaar gehad in 1962. Vrijwel alle gewassen gaven hogere opbrengsten dan normaal, terwijl de prijs over het algemeen niet is tegengevallen. Een belangrijke uitzondering op dit goede oogstjaar vormen de suikerbieten, waarvan de opbrengst per ha beneden normaal ligt. Een minder gunstig jaar is het voor de boeren met mestveehouderij. In deze sector staan de zaken er slecht voor. Door het tekort aan voer in de overige provincies, waren tal van vee houders gedwongen een deel van hun vee af te stoten. Dit had tot gevolg, dat de prijs sterk daalde. De vooruitzichten in de landbouw zijn lange tijd weinig hoopgevend geweest. Zowel in het voorjaar als in de voorzomer was het weer te koud, zodat de gewassen vrijwel geen kans kregen zich be hoorlijk te ontwikkelen. Zo was er deze zomer sprake van een achterstand van drie weken, het geen slechts zelden voorkomt. De altijd groeizame maand mei was met een gemiddelde temperatuur van 13.3 graden C veel te koud, terwijl juni niet alleen te koud was, maar tevens te droog. Juist in deze maand hebben de gewassen regelmatig een buitje nodig. Gemiddeld werd in juni in Zeeland 18 mm regen gemeten, tegen normaal 54 mm. De maand augustus heeft een radicale omme keer teweeggebracht in het beeld van de land bouw. Voor de vakantiegangers was het weer minder aangenaam, maar de boeren waren niet ontevreden, want hoewel zij nog niet konden oogsten, kregen de gewassen de tijd, die ze nodig hadden om tot volle ontwikkeling te komen. Het moet dan ook hoofdzakelijk aan de maand augustus worden toegeschreven, dat de Zeeuwse landbouwers dit, jaar zo'n goede oogst hebben. Men zal zich herinneren, dat als gevolg van de late ontwikkeling van de landbouwgewassen drie weken langer moest worden toegekomen met de consumptieaardappelen van de oogst 1961 Ge volg bijzonder hoge prijzen voor dit produkt. Ook de vroege aardappelen van de nieuwe oogst waren lange tijd hoog in prijs. Weliswaar was de kilogramopbrengst slechts 60 tot 70% van normaal circa 10.000 kg per ha maar de hoge prijs betekende een voldoende compensatie. Begin augustus zag het er nog naar uit, dat ook de late aardappelen weinig kilo's zouden halen. Het groeizame weer in die maand spotte echter met alle verwachtingen, de consumptieaardappelen, die dank zij het goede weer in september in recordtijd zijn geoogst, hebben hoge opbrengsten gegeven. Gemiddeld over de gehele provincie komt men aan 35 ton per ha. hetgeen vijf ton meer is dan in een normaal jaar. Op dit ogenblik is al 80 tot 90 pro cent van het totale aardappelareaal geoogst. Dit percentage steekt wel bijzonder gunstig af tegen 1960, toen grote oppervlakten aardappelland niet konden worden gerooid. Nog nimmer zijn met de moderne machines zulke grote hoeveelheden ge rooid als tevoren. Een tweerijïge rooier haalde een dagproduktie van soms meer dan twee ha. De om standigheden om te rooien waren dan ook ideaal. Dit jaar is in Zeeland 15% van het totale aardappelareaal losgestort geoogst. De verwachting is, dat dit met name bij het graan al veelvuldig toegepaste systeem binnen enkele jaren het grootste gedeelte van de aardappeloogst voor zijn rekening zal nemen. De granen hebben dit jaar hoge opbrengsten gegeven. Zowel de zomer en wintertarwe als de gerst brachten gemiddeld 500 tot 700 kg per ha méér op dan normaal. De opbrengst van de zomertarwe wordt geschat op 4500 a 5000 kg., van de wintertarwe op 5000 a 5500 kg. en van de gerst op 4500 a 5000 kg. Hoewel op een laat tijdstip werd geoogst, heeft de oogst van het graan vrijwel geen moeilijkheden opge leverd. Wat de erwten betreft hebben zowel de kleine groene als de schokkers het uitstekend gedaan. Kilogramopbrengsten van resp. 4500 kg en 4300 kg zijn het gemiddelde dit jaar, hetgeen 10 tot 15 pro cent boven normaal is. Het vlas heeft het niet ver der gebracht dan een normale opbrengst 8000 tot 8500 kg per ha. Er waren echter nogal grote ver schillen, zodat tal van percelen het gemiddelde niet haalden. De oppervlakte bieten in Zeeland is vrijwel con stant gebleven. De opbrengst loopt per ha sterk uiteen van 20 tot 60 ton met een gemiddelde van 40 ton, hetgeen vijf ton minder is dan de gemiddel de oogst. Het suikerpercentage ligt vrij normaal. Bij de oogst van de bieten ontstaan vaak moeïl'jk- heden door het hoge percentage zaadbieten. Meer dan 10% van de oppervlakte wordt op tal van per celen ingenomen door zaadbieten. De snijmais circa 75 ha in Zeeland die ter vervanging dient van de voederbieten leverde 20% minder op dan normaal Op de vroege, lichte gron den viel de opbrengst niet tegen. Ook de opbrengst van de uien is goed, hoewel er nogal wat dikhals in voorkomt. Het grasland heeft er in 1962 niet gunstig bijgelegen. Het winnen van wintervoer kwam nauwelijks tot de helft van een normaal jaar. Momenteel hebben vele boeren alweer winter tarwe ingezaaid, die hier en daar al boven staat. Deze percelen staan er goed voor. Vooral dank zij een gunstige rooiperiode voor de aardappelen is de achterstand van drie weken in het werk inmid dels belangrijk gereduceerd. Wanneer ditzelfde het geval zal zijn met de bieten, zal het landbouwjaar 1962 beslist niet later dan normaal worden afge sloten. (P.Z.C.) In het Luxor-Theater te Terneuzen heeft zater dag 13 oktober voor de eerste maal de algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse vereni ging „Het Groene Kruis" plaats gehad onder voor zitterschap van de heer H. P. Everwijn, die na het ochtendgedeelte van de sekretaris, de heer A. de Lange werd gekomplimenteerd over de wijze waar op hij voor de eerste maal deze vergadering had geleid en daarbij blijk had gegeven van een diep gaande kennis der gehele materie. In zijn openingswoord verwelkomde dhr. Everwijn speciaal de Tereuzense loco-burgemeester-wet- houder De Vos dokter Van de Borg, de genees kundig inspecteur der volksgezondheid in Zeeland dokter G. H. Ch. Cath en mr Messchaert, beiden functionarissen van het Groene Kruis te Utrecht de heer F. Hagenaar, namens hef Zeeuwse Wil- Gele Kruis vertegenwoordigers van het Groene Kruis in Noord-Brabantde wijkverpleegsters en de vertegenwoordigers van 48 Zeeuwse afdelingen. De voorzitter herdacht vervolgens de overleden bestuursleden de heren H. J. Visser (Vlissingen), J. W. Schuurman (Domburg), M. Florusse (We- meldinge), G. W. den Boer (Brouwershaven) en J. van Damme (Rilland-Bath) en wijdde ook aan dacht aan diegenen, waaronder mej. M. J. van Baal propagandiste te Terneuzen, die een zilveren Groene-Kruisonderscheiding hadden gekregen we gens hun verdiensten voor de vereniging. W ijzigingen In zijn verdere rede heeft de heer Everwijn bij zondere aandacht besteed aan de hedendaagse ge zondheidszorg, waarvan hij de voor- en nazorg als twee karakteristieken noemde van de hedendaagse tijd. Hij herinnerde aan het tweedaagse congres, gehouden om in gespreksgroepen tot konklusies te kunnen komen over bestaande fouten en meer nog over mogelijke verbeteringen. Spreker konstateerde dat dit kongres zeer nuttig is geweest. Ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan is dan ook naar aanleiding van het kon gres vastgesteld dat dit jubileum een begin bete kende. Daarbij is men tot de konklusie gekomen dat de „toppen" van het Groene Kruis, het Wit- Gele Kruis en het Oranje Kruis elkander moeten vinden om zich over de nieuw te volgen koers te beraden. Daarbij is komen vast te staan dat de plaatselijke verenigingen hoge prijs stellen op een goed Provinciaal Bestuur tot wie zij zich in alle gevallen kunnen wenden. De Rijksoverheid geeft dit jaar belangrijke hogere bedragen uit om de Kruisverenigingen te steunen. Dankbaar De voorzitter achtte het op zijn plaats een woord van dank tot alle medewerkers te richten en in het bijzonder tot de heren A. de Lange en P. L. Abra- hamse, resp. provinciaal sekretaris en penning meester. De heer Everwijn had zeer veel lof over de samenwerking, ook op provinciaal niveau met het Wit-Gele Kruis. Tenslotte spoorde hij de leden aan tot een nog grotere aktiviteit. Welkom De plaatselijke voorzitter te Terneuzen, de heer H. Ribbens, heette de aanwezigen welkom en zei trots te zijn over het feit dat zijn gasten in de namiddag het fraaie nieuwe gebouw van het Groene Kruis zou kunnen tonen. Wethouder De Vos, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, zei dat dit college zonder meer overtuigd is van de grote waarde van het Groene Kruis en was dan ook van mening dat de medewerking, die aan de plaatselijke afdeling werd gegeven met betrekking tot de nieuwbouw, waar voor de heer Ribbens zich zo dankbaar had ge toond, feitelijk heel normaal kon genoemd worden, omdat dit werk anders door de overheid zou moe ten worden gedaan. De heer F. Hagenaar, vice-voorzitter van het Provinciale Zeeuws Wit-Gele Kruis, sprak over de uitstekende samenwerking, niet alleen provin ciaal maar zeker voor wat Terneuzen betreft ook plaatselijk. Hij noemde dit van vérstrekkende be tekenis voor de toekomst. Het jaarverslag van de sekretaris, de heer De Lange, opgenomen in het uitstekend verzorgde jaar boekje, werd zonder meer goedgekeurd. Ook het verslag van de penningmeester, de heer Abrahamse, die tot slot toch nog een klein batig saldo kon aantonen. De begroting voor 1963 werd eveneens zonder commentaar goedgekeurd. Bij de acclamatie werden de heren A. de Lange, J. Romijn en dr F. G. Vaandrager (vice-voorzitter) herkozen. Daar in de plaats van de heer Everwijn voor West Zeeuwsch-Vlaanderen een nieuw be stuurslid moest worden gekozen, kwam de heer J. C. Hoftijzer uit Schoondijke voor deze functie met 70 Vein de 102 stemmen in aanmerking. Over de plaats waar het volgend jaar de alge mene ledenvergadering zal worden gehouden (Ril land-Bath of Yerseke), zal het bestuur zich nader beraden. Na enkele vragen, die bij de rondvraag naar vo ren kwamen, werd de vergadering geschorst tot na de lunch. Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloedzuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wodt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle on zuiverheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. (Ingez. Med.) „Door allen voor allen" Om half twee begon dr J. M. L. Pfaff, de nieuwe inspecteur voor de Volksgezondheid in Friesland, nadat de voorzitter nog een welkomstwoord had ge sproken tot jhr en mevrouw Röell, de vorige pro vinciale voorzitter, en de longarts dokter Meijer te Terneuzen, zijn inleiding over „Groene Kruis Huisarts Wijkverpleegster". Spreker stelde dat de huidige gezondheidszorg niet tevreden is met de afwezigheid van ziekten alleen. Ook de geestelijke en de maatschappelijke kondities der mensen hebben de belangstelling en dit is mede een oorzaak van de sterk gewijzigde problematiek. Spreker ging uitvoerig in op de ver houding en de samenwerking van het Groene Kruis, de arts en de verpleegster en merkte daarbij op, dat de artsen over het algemeen wel te weinig weten over de kennis der verpleegsters. Toen hij enige tijd geleden zich eens ernstig ging verdiepen in de stof die een verpleegster moet verwerken, is hij wel geschrokken Hun kennis is inderdaad niet gering en mede doordat de wijkzuster in vele ge vallen met de specifiek vrouwelijke intuïtie bepaalde situaties veel juister aanvoelen, zijn zij van on schatbare waarde. Ondanks de vele verbeteringen, die de laatste decennia te bespeuren vallen, ontbreekt er toch nog veel aan de bejaardenzorg, de zorg voor de zwak zinnigen enz. Vooral de bejaardenzorg noemde dr Pfaff een nijpend probleem. Hoewel de vroegere problemen voor een belangrijk deel zijn wegge werkt, zijn er weer nieuwe ontstaan door het roken, de verkeersongevallen en de vrijetijdsbeste ding. Spreker gaf tenslotte enkele, uiteraard noodzake lijk, algemene maatregelen ter overdenking, die, zoals hijzelf opmerkte, niet imperatief kunnen zijn, waarbij hij wel aantekende dat de geneeskunde vandaag de dag geen „eenmansbedrijf" meer is. Nieuw gebouw De aanwezigen konden na deze inleiding vragen stellen aan een forum, dat werd gevormd door dr Pfaff, zr v. d. Slikke (Oostkapelle), dokter Polderman (Yerseke) en de heer De Roo, plaat selijk bestuurslid te Kloetinge. Daarna begaf het gezelschap zich per speciale bus naar het nieuwe wijkgebouw om dit te be zichtigen, welk gebouw ten zeerste werd geroemd. Natuurlijk kent U allen de uitdrukking, dat het sterke benen zijn, die de weelde kunnen dragen. Daaraan moesten wij deze week denken, toen wij de berichten in de dagbladen lazen over de ont groeningsmethoden bij het Amsterdamse Studenten orps. U weet het nieuwe studenten, die voor het eerst op de universiteit komen, worden door de ouderen „ontgroend". Nu pleegt men bij het ont groenen niet steeds zachtzinnig tewerk te gaan. Maar soms loopt het de spuigaten uit. We lezen in de krant van „Dachautje spelen", het slaan met een hockeystick tegen het hoofd van een student in plaats van tegen de bal, die op zijn hoofd lag en dergelijke fraaiigheden meer. Een gewoon mens, een normaal mens vraagt zich af „Is dit ontgroenen wel nodig Dat er ontgroend wordt, kunnen wij moeilijk als verkeerd betitelen, maar of het persé nodig is, dat betwijfelen wij. Maar als het gebeurt, dan moeten het wel sterke benen zijn van de oudere studenten, om de „weel de" van het ontgroenen te kunnen dragen Als men de krantenverslagen leest, dan walgt men van de methoden, die thans zijn toegepast dan krijgt men de neiging om aan sadisme te gaan denken Het is natuurlijk verklaarbaar, zoals zo vele din gen verklaarbaar zijn. Studenten, die het twee, drie jaar geleden in de groentijd als eerstejaars hebben moeten ontgelden, kunnen zo gemakkelijk in de verleiding komen om, nu zij „aan de macht zijn" het eens dunnetjes over te doen om de schade, die zij toen geleden heb ben, nu eens dubbel en dwars in te halen. Hoe gemakkelijk komt dan de machtswellust niet om de hoek kijken Ieder spreekt nog steeds met afschuw over de concentratiekampmethoden van de nazi's. Maar het begint er veel op te lijken, dat' hier dezelfde methoden worden gevolgd. Moeten zij. die op deze wijze de eerstejaars studenten behandelen, straks een ledinggevende functie gaan bekleden in de maatschappij Hoe zullen zij dan met hun ondergeschikten omgaan Dan valt het ergste te vrezen. Wij mogen niet generaliseren niet steeds en niet op iedere universiteit komen deze uitwassen althans voor zover bekend voor. Onbedoeld en ongewild kan een ongeluk worden begaan. Maar studenten, die „Dachautje" willen spelen horen naar onze mening zeker niet op een univer siteit thuis zij dienen daarvan zonder pardon te worden verwijderd Tegen ontgroenen hebben wij geen bezwaar, maar laten dan curatoren en professoren toezien, dat dit gebeurt op een wijze, die een student aan zijn standing verplicht is. Wetsontwerp inzake herindeling Walcheren op komsl Minister Toxopeus heeft gisteravond aan de vaste commissie voor binnenlandse zaken in de Tweede Kamer meegedeeld, dat zeer binnenkort waarschijnlijk vrijdagavond het lang verwachte wetsontwerp zal worden ingediend inzake de ge meentelijke herindeling van Walcheren. Verwijten, als zou hij deze zaak te lang hebben laten liggen, wees de bewindsman af. Drie ministers voor mij zijn al met dit probleem bezig geweest, zei de minister. Dan spreekt het vanzelf, dat ook ik tijd nodig heb om in deze zaak te duiken. Demonstratie bietenrooien in Braakmanpolder, De Stichting „Demonstratiebedrijf Zeeuwsch- Vlaanderen" zal in samenwerking met de rijks- landbouw voorlichtingsdienst te Axel en de suiker fabrieken te Sas van Gent op haar bedrijf in de Braakmanpolder dinsdag 23 oktober een bietenrooi en transportmethodendemonstratie houden. Aange zien de bietenteelt op het Z.-Vlaamse akkerbouw bedrijf één van de belangrijkste teelten is, acht het stichtingsbestuur het nuttig, dat belanghebbenden zich ruimer kunnen oriënteren inzake de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied Ir. P. W. Bakker Arkema, rijkslandbouwconsulent voor landbouw werktuigen en arbeidsmethoden, zal een en ander toelichten. Axelse firma levert vee aan Ecuador. Uit Quito, de hoofdstad van de Zuid-amerikaanse staat Ecuador wordt bericht, dat de N.V. Schaap te Deersum door een krediet van tien miljoen gul den in staat is gesteld voor de regering van Ecuador een grote leverantie van rundvee te ver zorgen. Met de N.V. Schaap werken samen de exportbedrijven F.C.E. te Akkrum, de firma Dekker in Axel en Vee-Export in Den Haag. Het gaat hier om levering van vee op een krediet van vijf jaar. Wij vernemen dat nog enige moei lijkheden overwonnen moeten worden, eer tot uit voering van deze grote exportorder, die duizenden dieren omvat, kan worden overgegaan.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1