DAMPO Vulpen FA. J. C. VINK Sportnieuws uit onze Gewesten Niets overtreft In 1000+1 gevallen DE VOEDSELVOORRAAD HET MOOIE HANDJE Zuurbrand kunt U blussen in een mum met Rennies wat de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL Raiffeasen Spaarweek 15—20 oktober. Voor een goede naar BOEKHANDEL Voetbal AXEL-NIEUW BORGVLIET 2-1 Axel heeft nogmaals een weinig overtuigende winst uit het voetbalvuur gesleept. Ze begonnen overigens zeer onfortuinlijk, reeds na 2 minuten stonden ze achter met 01. Een slecht terug ge speelde bal van stopper Dey was de inleiding hier toe. Tien minuten later was het Verbunt, die een door scheidsrechter Groen toegekende strafschop, op de voor hem bekende wijze wist te benutten 1 1. O.i. een veel te zware straf voor een lichte over treding. Op de 25e minuut wist linksbuiten Bracke er zowaar 21 van te maken. Na de hervatting rammelde het aan vele kanten, en wij hadden geen opvallende man, die door enig inspirerend spel de minder goeden op kon trekken naar een hoger plan. Dikwijls wankelde ook de Axel-defensie, maar bleef gelukkigerwijs toch over eind. Nadat Bracke alleen voor Nieuw Borgvliet's keeper was verschenen wist deze doelman in een flits redding te brengen. Middenvoor Audenaerde kwam nog eenmaal kort bij een doelpunt. Het liep op niets uit, behalve dat hij bij deze aanval werd gewond, waardoor verder spelen niet mogelijk was. Hans Hermans was zijn vervanger. Bij een aanval door Nieuw Borgvliet even later werd een der spelers door Axel, links achter te fel aangevallen. (Of bedoelde de scheidsrechter een andere overtredding). Neimand begreep de ziens wijze van de heer Groen. In ieder geval was het nu de beurt aan Nieuw Borgvliet voor het nemen van een dubieuze strafschop. Kennelijk was de speler zo verrast door dit meevallertje, dat hij de bal op de paal schoot. De verdiende gelijkmaker bleef zodoende uit. In de resterende tijd vergoedde de spanning veel van wat door hardheid in techniek op zicht ver loren ging. De stand 21 bleef dan ook tot het eindsignaal op het scorebord. AXEL II behaalde 1 punt binnen (1 1tegen SET II na eerst met 1 0 de leiding te hebben ge nomen door Jan Dieleman. Deze keer hebben ze werkelijk meer verdiend dan 1 punt, doch kenden echter weinig geluk met de vele schoten afgevuurd op het doei van de bezoekers. DE JEUGD deed het, zoals te verwachten was, weer best. A I won opnieuw, deze keer van Steen met liefst 40. Wim Lensen, als centervoor, verrichtte hier de hattrick en nam 3 doelpunten voor zijn rekening. BI speelde tegen Temeuzen BI en ook hier geen tegenpunten 40. B II was te sterk voor B III en won met grote cijfers. GOED RESULTAAT De met gemengde gevoelens tegemoet geziene voetbalwedstrijd Wolphaartsdijk I—A.Z.V.V. II op 6 oktober heeft voor de A.Z.V.V.-reserves een gunstig resultaat opgeleverd. Dank zij een doelpunt van G. Hamelink, ge scoord in de tweede helft, behaalden de Axelaars door technisch beter spel een kleine, maar ver diende overwinning. Doelman C. van de Broeke toonde opnieuw zijn goede vorm, door meesterlijk enkele zeer gevaarlijke schoten uit zijn doel te houden. en zonder dat Uw omgeving er weet van heeft. Gewoon maar laten smelten op de ton, zonder water of wat ook. Rennies zijn nog lekker ook. (Ingez. Med.) A.Z.V.V. VERRASTE IN THUISWEDSTRIJD TEGEN M.E.V.O. VRIEND EN VIJAND Doelman Bij de Vaate voortreffelijk. Zaterdag 6 oktober heeft A.Z.V.V. in de thuis wedstrijd tegen M.E.V.O. haar aanhang e enkoude douche bezorgd. Het werd wel geen nederlaag, maar de wijze waarop de punten werden verdiend, heeft zeker erg weinig supporters bevrediging ge schonken. Onderschatting A.Z.V.V., trotse lijstaanvoerder in de 4e klasse Zuid b moest de strijd aanbinden met het laag ge klasseerde M.E.V.O. uit Zierikzee. Bij diverse spelers leefde ongetwijfeld de gedachte „Dat var kentje zullen we eens even wassen Even het doel- gemiddelde verbeteren". Dat een dergelijke instelling funest is, kwam in deze wedstrijd duidelijk aan het licht. Na afloop mocht men zich nog in de handen wrijven, dat de puntjes in Axel bleven. Drie treffers tegen. In de voorgaande 5 wedstrijden was de A.Z.V.V.- verdediging slechts viermaal gepasseerd en nu plot seling in één wedstrijd drie doelpunten tegen. Dit duidt op een volkomen falende verdediging. Het was zelfs zowanneer de M.E.V.O.-voorhoede over de helft kwam, ontstond er paniek voor het Axelse doel en vele supporters stonden dan ook bepaald niet gerust. De M.E.V.O.-doelpunten ontstonden toch echt niet uit geraffineerd aanvalsspel, maar kwamen voort uit onbegrijpelijke mistrappen in de verde diging. De voorhoede. Nu en dan werd wel eens slordig met de kansen omgesprongen, maar wanneer men kans ziet een doelman van zeer goede klasse, als doelman Bij de Vaate, viermaal te passeren, dan betekent dat een goed resultaat. En wanneer men in eigen verdedi ging steeds paniek ziet, dan loopt men niet gerust. Opvallend goed speelde de jeugdige midvoor F. Dekker, die door zijn doortastendheid herhaal delijk doelman Bij de Vaate in moeilijkheden bracht. De wedstrijd. A.Z.V.V. liep vlot van stapel en onmiddellijk werd M.E.V.O. met de rug tegen de muur ge drukt. Met vijf man op één lijn verdedigend wisten zij aanvankelijk de Axelse aanvallen het hoofd te bieden en pas na 26 minuten spelen ontstond de eerste treffer. Borgt gooide op rechts de bal snel in F. Dekker werd geducht op z'n huid gezeten door twee tegen standers, maar toch zag hij kans om de bal via de vergeefs grijpende handen van Bij de Vaate juist enkele centimeters over de lijn te werken (10). In de 35e minuut vergrootte A.Z.V.V. haar voorsprong. Haak gleed op rechts langs twee te genstanders, trok de bal vanaf de doellijn nauw keurig voor het doel en zeer fraai knikte links buiten P. v. d. Hout zijn ploeg naar 20. In de 43e minuut wilde stopper Geensen een tegenstander passeren, dit mislukte en de attente linksbinnen A. v. d. Welle stond alleen voor Gom- mers en maakte geen fout (21). Nauwelijks één minuut na rust zag M.E.V.O. zowaar kans de stand op gelijke voet te brengen. De achterhoede greep finaal mis op een voorzet van links en rechtsbuiten Lupgens doelpuntte via de paal (22) Nog geen minuut later ging A.Z.V.V. door het oog van de naald toen midvoor C. Baert zijn schot door de paal gekeerd zag. Daarna ontstonden in nog geen vier minuten tijd twee Axelse doelpunten. In de 11e minuut een ingooi van Borgt naar de vrijstaande Lensen die onverwachts een magnifiek schot inzond waar Bij de Vaate machteloos tegen over stond. (32). In de 14e minuut gaf linksbuiten P. v. d. Hout een goede voorzet, die door de toesnellende rechts buiten Borgt op fraaie wijze met een harde kopbal, doeltreffend werd afgerond (42). Nu leek de zaak bekeken maar dit pakte anders uit, want in de 31e minuut greep de verdediging opnieuw mis en rechtsbuiten Lupgens was ter plaatse om hiervan te profiteren. Enkele verdedigers stonden bij dit doelpunt als aan de grond genageld, maar het was 43. In de slotphase ging M.E.V.O., dat kennelijk ge lijk spel rook, nu en dan met alle man in de aan val, maar het voor hen gewenste resultaat bleef uit. Al met al een zeer teleurstellende wedstrijd UITSLAGEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN. A.Z.V.V. I—M.E.V.O. I 4—3 Axel INieuw Borgvliet I 21 Wolphaartsdijk I-A.Z.V.V. II 0-1 Axel II-S.E.T. II 1-1 Nieuwdorp ISpui I 1 1 PROGRAMMA VOOR HET WEEK-E1NDE In verband met de Interland-voetbalwedstrijd BelgiëNederland op zondag 14 oktober zijn alle K.N.V.B.-voetbalwedstrijden afgelast. In de afdelingen wordt wel gevoetbald, maar de geplande wedstrijd A.Z.V.V. IIV.C.K. I gaat niet door, daar een V.C.K.-speler meespeelt in de districtsjeugdwedstrijd Zeeuwsch-Vl.Walcheren. A.Z.V.V. III komt wel in het veld. Dit elftal brengt een bezoek aan Heinkenszand. AXELAARS IN JEUGDWEDSTRIJD A.s. zaterdag 13 oktober 1962 te 15.30 uur wordt op het terrein van de v.v.-„Hontenisse" te Kloos- terzande een districts-jeugdwedstrijd gespeeld tus sen de elftallen van Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren. Axel is bij deze wedstrijd vertegenwoor digd door de talentvolle doelman van v.v.-„Axel", P. Verpoorte, stopperspil is D. de Smet van Spui, terwijl we bij de reserves de naam zien van P. Haak van A.Z.V.V. Al met al is Axel slechts matig vertegenwoor digd, gezien het vrij grote aantal jeugdige voet ballers van goede klasse die we hebben. We noe men slechts Hermans, Steel, Lensen, L. Dieleman en Geensen Wielrennen ZEER GOED Zondag 7 oktober j.l. nam de Axelse wielrenner Richard Bukacki deel aan een wielerwedstrijd te Zeverghem in België. In het zicht van de eindstreep, met nog enkele meters te rijden, werd Richard van de kop ver drongen door twee belgische tegenstanders. Hij finishte in dezelfde tijd als derde. Ruim 40 deelnemers gingen van start, waaronder een aantal die reeds enkele jaren het wielermétier beoefenen. Richard fietst pas vijf maanden in wedstrijden en heeft reeds een fraaie erelijst. Na dit voor hem tamelijk korte seizoen als ad- spirant, hoopt hij volgend jaar als nieuweling van start te gaan. Wie een voedsel voorraad je wil aanleggen voor bijzondere omstandigheden, zal er zich rekenschap van geven hoe de levensmiddelen uit de voorraad verwerkt kunnen worden en of het mogelijk zal zijn de voorraad aan te vullen met verse pro- dukten. Wanneer een huisvrouw b.v. 14 dagen in het ziekenhuis moet liggen of om het wat gezelliger voor te stellen met de kleintjes op vakantie gaat, zal ze er misschien voor zorgen, dat er voldoende blikjes met groente, vlees of vis, wat eieren en een en ander voor de boterham in huis zijn en verder man of kinderen in ieder geval melk en brood laten kopen. Wanneer echter door oorlogsomstandigheden geen verse levensmiddelen te koop zijn, zal alles uit de voorraad moeten komen. Het is dan mogelijk, dat men een paar dagen niets zal kunnen verwarmen en ook geen water ter beschikking heeft, en dat men na een paar da gen wél brandstof en water kan gebruiken maar nog geen verse produkten kan inslaan. In het eerste geval zijn alleen produkten te gebruiken, die gebruiksklaar zijn, in het tweede geval zal een en ander gekookt of opgewarmd kunnen worden. Geen water, geen brandstof Voor deze periode kunnen de op receptuur van de overheid door een aantal fabrieken geproduceer de in blik luchtdicht verpakte speciale noodbiscuits worden bestemd met een of andere drank erbij en al of niet wat belegging. Die drank moet zó te ge bruiken zijn en niet verdund behoeven te worden met water, want dat is er niet, tenzij mineraalwater in de voorraad opgenomen is of men tijdig een vol doende hoeveelheid gewoon water heeft kunnen tappen. In aanmerking komen vruchtesap, niet te zuur of geconcentreerd, dus b.v. sinaasappel-, appel-, tomatensap, geen bessesap gesteriliseerde melk, chocolademelk of koffie (bij voorkeur niet gecondenseerd), door de melk kan naar wens koffiepoeder of cacao en suiker geroerd worden limonade (geen limonadesiroop) en andere soortgelijke dranken (mineraal)water. In het algemeen kan gerekend worden, dat per persoon per dag tenminste 1 liter vloeistof nodig is en dat men met een blik noodbiscuits 3 dagen toe kan. In principe kan een deel van de biscuits worden vervangen door een koude „warme" maaltijd, b.v. stamppot, plat-du-jour, niet geconcentreerde soep, macaroni of rijst of peulvruchten uit blik of glas. Wie geen noodbiscuits in voorraad neemt, kan inplaats daarvan brood in blik kopen of crackers of knackebrot. Eventueel kan voor een pap een of ander kant-en-klaar produkt gekocht worden, dat met koude gesteriliseerde melk wordt aangemaakt kant-en-klaar havermout, dito rijstmeel, instant puddingpoeder, gare ontbijtvoedsels. Wanneer men deze eerste periode doorgekomen is, kan het ook wat de voeding betreft gemakke lijker worden. Gesteld dat er weer gekookt kan worden en dat er weer water ter beschikking is, dan kan men vrij normaal eten aardappelen of rijst, groente en vlees, vis of kaas en desgewenst nog een fruit- of melktoespijs bo vendien. In bijgaande tabel kunt u zien welke levensmid delen in aanmerking komen. Zoals u zult zien is het goed om, ook al zijn zij niet onder alle omstandigheden te gebruiken, van de gewone grutterswaren en peulvruchten en van de geconcentreerde produkten en de produkten in ge droogde vorm wat in huis te nemen. Een pak rijst, een blik gecondenseerde melk of melkpoeder, een fles limonadesiroop b.v. nemen veel minder plaats in dan de diverse kant-en-klare produkten. Gegevens over de houdbaarheid van verschillen de produkten kunt u vinden in persbericht no. 1154 „Het opslaan van levensmiddelen". Hoeveel zullen wc in voorraad nemen Natuurlijk weet niemand voor hoeveel dagen men zich zal moeten dekken. Hopelijk zullen wij de noodbiscuits en andere blikjes niet onder ongunstige omstandigheden behoeven te openen en zullen we ze niet echt nodig hebben. Het zal echter goed zijn om, voor zover de mogelijkheden dit toelaten, een voorraad voor een week in huis te hebben. Bijvoor beeld voor 3 dagen noodbiscuits en ca. 1 liter vloei stof per dag voor 4 dagen ander houdbaar voedsel voor brood- en warme maaltijden dranken naar gewoonte. De hoeveelheden hangen af van hetgeen het ge zin gewend is te gebruiken. Wel zullen de porties, die in een abnormale situatie gegeten worden, af wijken van de normaal gebruikelijke. Toch heeft u enigszins een houvast, wanneer u zo langzamer hand eens noteert wat er in uw gezin per week aan brood en belegging geconsumeerd wordt en hoever u komt met b.v. een blik groente, vlees, rijst of stamppot. Het is gewenst voor zover mogelijk voor een deel van de blikjes een zodanige grootte te kiezen, dat één persoon de inhoud in een a twee dagen op kan maken. door Martie Verdenius Herinnert u zich nog Bij de ooms en tantes, bij de mevrouw van hier naast, bij de meneer van de post, bij oma en de juffrouw van de kleuterklas... „Zo, krijg ik een handje van je En wat gaf u Precies, het mooie handje. „Wat een beleefd kind riepen de ooms en tantes, de mevrouw van hiernaast, de meneer van de post, oma en de juffrouw van de kleuterklas uit. Zouden ze dat nu ook nog zo uitbundig roepen, als ze ons in het verkeer zagen Ik ben er niet geheel zeker van. Ik heb haast, u hebt haast, we hebben allemaal haast. En dan zijn er van die... eh... nou ja, d'r is geen beter woord voor... rotzakken langs de weg, die 's effetjes proberen je dwars te zitten. Maar dan zijn ze nog niet gelukkig Er is altijd baas boven baas. Wat moet je dan nog met je mooie handje. Een dreigende vuist kunnen ze krijgen Naast de rotzakken heb je de sufferds, de kóekè- bakkers in het verkeer, de weifelaars op de zebra paden. Dan heb je het mooie handje nodig om op je voor hoofd te wijzen. Degeen, waar het voor bedoeld is, braakt dan enkele verwensingen uit, die ook niet voor de poes zijn. U hoort het niet, maar het blijft in de lucht hangen als een boze wolk. Ons hele wegverkeer heeft een zoldering van boze wolken. Alle haatgedachten, vervloekingen en hoon-mimiek van voetganger naar brommer, van brommer naar auto, van auto naar auto, van... iedereen naar iedereen, houden de geboorte van onnodige ongelukken in zich. En alleen om die reden wilden het Verbond voor Veilig Verkeer en ik het mooie handje terug. Met het gebaar van „gaat u eerst", met de hoffelijkheid van „de weg is voor ons allemaal". Door de boze-wolk zoldering flitsen dan warme vonkjes. Sentimentele onzin, dacht u Lieve mensen, als het dierbaarste wat je hebt, dood wordt htuis gebracht of misschien alleen maar- een beetje verminkt... Dan kun je alleen nog maar een berustend gebaar maken met het mooie handje. Bij vele honderden banken in het gehele land zal de week van 15 tot 20 oktober ter gelegenheid van de „Spaarweek" tot iets aparts gemaakt wor den. Deze Spaarweek is ingesteld in dankbare her innering aan burgemeester F. W. Raiffeisen, die reeds in 1849, gegrepen door de nood onder de boerenbevolking, de eerste onderlinge spaar- en leenbank stichtte. Zijn werk dat de bevolking van zijn streek eindelijk verloste van de woekeraars, die letterlijk de macht in handen hadden, vond al snel erkenning en uitbreiding. De regels die hij had opgesteld voor zijn bank konden vrijwel ongewij zigd overgenomen worden door allerlei instellingen in allerlei landen. In Nederand werd reeds in 1896 de eerste Raiffeisenbank volgens deze regels opge richt en nog steeds werken de thans reeds 860 vestigingen, die zijn aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, volgens dezelfde principes. Deze vestigingen hebben ver schillende namen, maar hebben alle dezelfde doel stellingen van F. W. Raiffeisen in hun statuten. Eke bank is volledig autonoom. Er wordt bij de banken gespaard (het aantal spaarders bedraagt reeds meer dan 1.500.000) en het ingelegde geld wordt in principe locaal besteed. Bovendien werken alle Raiffeisenbanken volkomen belangeloos. Wordt er winst gemaakt, dan wordt deze winst niet uitge keerd aan aandeelhouders e.d„ maar gestort in een reservefonds. De totaal bij alle aangesloten ban ken gespaarde som is opgeklommen tot niet min der dan 3.140.000.000,— Om de naam van Raiffeisen in ere te houden, wordt op de meeste Raiffeisenbanken van de Spaar week iets extra's gemaakt. Dit kan gebeuren in de vorm van premies of van kleine geschenken voor spaarders die tijdens die week komen inleggen. In vele plaatsen vormen zich in de Spaarweek zelfs rijen bij de banken. Ook internationaal wordt de Raiffeisen-gedachte geëerd elke derde donderdag in oktober wordt de Raiffeisen-dag gevierd in vele landen. De Spaar week is de week waarin deze dag valt. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Modder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3