LANGS DE SCHELDESTROMEN.... H A M E A Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten MUTATIES BEVOLKING VERSLAG LEDENVERGADERING ALG. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE Op woesdag 3 oktober j.l. hield de afdeling Axel van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale een le denvergadering in „Het CentrumDe vergadering stond onder leiding van de afdelingssekretaris de heer P. Scheele. Na zij openingswoord, waarin hij naast de leden de districtsbestuurder de heer F. Drabbe verwel komde, gaf hij een uiteenzetting van het cursus- en scholingswerk dat in het komende winterseizoen zal worden aangepakt. De notulen, welke door de heer J. Dronkers wa ren samengesteld, werden vastgesteld. Medegedeeld werd, dat voor de jaarvergadering, die in verband met de te behandelen congresvoorstellen reeds in februari zal plaats vinden, getracht zal worden om de bekende schrijver Willem van Iependaal uit te nodigen om iets te vertellen over de Nederlandse humor. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. Ortelee gekozen als voorzitter, en de heer A. Dieleman als bestuurslid. Hierna gaf sekretaris Scheele een uiteenzetting over de huurverhoging. Hij ging in het bijzonder in op de mogelijkheden die er in Axel lagen om in bepaalde gevallen de huurverhoging ongedaan te maken. Hij stipte daarbij aan, woningen met lage huren, slecht onderhouden woningen, en woningen waarva de noodzakelijke verbeteringen door de huurder zelf zijn bekostigd. Het voorstel om ook dit jaar weer een kaart avond te beleggen werd aangenomen. Besloten werd hetzelfde systeem als de vorige keer aan te houden, omdat ieder hierbij het grootst mogelijke aantal ronden kan spelen. Districtsbestuurder de heer F. Drabbe gaf een duidelijke uiteenzetting van wat zich heeft afge speeld rond de goedkeuring van de c.a.o. voor jde Kanaalzone-industrie, en de nog in het geding zijn de verbeteringen van de bezitsvormende maatrege len. Ook de op stapel staade nieuwe loonvorming werd onder de lop genomen. Bij de rondvraag werden voornamelijk vragen gesteld over de langdurende werkdassificatie bij de Ned. Stikstof Mij., en de overplaatsingen bij de Cokesfabriek. Aan het slot bedankte de voorzitter, de heer Drabbe voor zijn uiteenzetting en beantwoording van de vragen, en sloot deze geanimeerde ver gadering. OPENING SCHOENENHUIS Vrijdag 5 oktober 1962 te 14.00 uur vond te Axel de her-opening plaats van het filiaal van „Schoe nenhuizen De Magneet". „De Magneet" heeft thans een nieuw, herbouwd, pand betrokken, gevestigd op het adres Noordstr. 33, waar voorheen de winkel van de fa. Mieras was. In betrekkelijk korte tijd zijn de verschillende vakmensen erin geslaagd een bijzonder aantrekke lijke winkel te creëren. Geschilderd in moderne kleuren en fraai verlicht nodigt de étalage de voorbijgangers tot kopen. Bij het binnenkomen van de winkel valt onmiddel lijk het ruime oppervlak op. Reeds op de openingsdag brachten velen een bezoek aan de winkel om te profiteren van de speciale openingsprijzen. De Axelse winkelstraat is hiermede weer een fraai pand rijker. Iets wat de aantrekkelijkheid van Axel als koopcentrum in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer ten goede komt AUTO-BOTSING Dinsdag 9 oktober te omstreeks 13.30 uur ont stond op de Sassing een aanrijding tussen een vrachtauto bestuurd door W. E. M. v. B. uit Veghel en een personenauto bestuurd door J. v. D. uit Axel. De vrachtauto wilde links de Sasdijk op rijden, terwijl juist op dat moment de heer van D. wilde passeren. Bij de botsing ontstond materiële schade. JEUGDTONEEL Dinsdag 9 oktober vond, onder auspiciën van de Z.V.U., in „Het Centrum" te Axel een toneel uitvoering plaats, uitgaande van de Stichting „Het Nederlandse Jeugdtoneel". Opgevoerd werd het toneelstuk „De Kleine Nar" in een bewerking van de directeur van het gezel schap, de in Nederland zeer bekende Rob Geraerds. De aanwezigen genoten met volle teugen van voortreffelijk toneel. SCHOOLCONCERT Dinsdag 9 oktober werd in Axel een school- concert gegeven voor de leerlingen van de L.T.S., de Landbouwhuishoudschool en de Christelijke U.L.O. Diverse liederen, uit Duitsland, Zwitserland, Rusland, Bulgarije, Joegoslavië, Sicilië en Macedo nië werden gezongen door Dany Zonewa, bege leid door Willem Talsma. BEVORDERD Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Axel van 2 oktober 1962 is de heer J. Dieleman, werkzaam ter Gemeente Axel, bevorderd tot ad junct-commies A, met ingang van 1 januari 1963. BENOEMING De heer W. Riemens te Terneuzen is benoemd tot leraar A.V.O. aan de Christelijke Lagere School te Axel. KALKOENSCHIETING A.s. zaterdag 13 oktober wordt te Axel een kalkoenschieting gehouden. De schieting vindt plaats op het terrein bij de heer E. Tieleman, in de omgeving van de Axelse Jeugdherberg „Blije Haghe". De wedstrijd vangt aan om 13.30 uur. BESTELAUTO BOTSTE OP VRACHTWAGEN Woesdagmiddag omstreeks kwart voor drie deed zich op de kruising eerste Verkorting—Langeweg te Axel een aanrijding voor tussen een bestelauto en een vrachtauto. De bestelauto, bestuurd door H. K. V. uit Axel, kwam uit de richting Hulst van de Langeweg. De vrachtwagen reed, bestuurd door G. O. uit Zaamslag, over de eerste Verkorting in de richting Koewacht. Oorzaak van de aanrijding was het niet verlenen van voorrang door de be stuurder van de vrachtauto. De bestelauto kantelde bij de botsing. Beide voertuigen werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden Zeeuwse kollekte heeft opgebracht 374,65. De in Axel gehouden kollekte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds heeft opgebracht een bedrag van 630,56. De kollekte ten bate van het Nationaal Bureau voor de Reclassering in Axel gehouden, heeft op gebracht een bedrag van 156, P.I.T.-KOLLEKTE In de komende week van 15 tot 21 oktober zal in Axel worden gekollekteerd voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. De opbrengst van de P.I.T.-kollekte komt voor namelijk ten goede aan de arbeid van de in het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) sa- menwerkenden hoofdvlootpredikant en 23 vlootpredikanten dehoojdlsger predikant en 92 leger- en lucht machtpredikanten de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege, (prot. chr. militaire tehuizen in Nederland) de Chirstelijke Militaire Bond voor Oosf en West, (prot. chr. militaire tehuizen overzee). LEDIGING GEZINSBUSJES VAN HET N.V. V.-T.B.C.-FONDS Bij de halfjaarlijkse lediging van de gezinsbusjes van het N.V.V.-t.b.c.-fonds te Axel werd in totaal opgehaald 139,81. BEJAARDEN SOCIËTEIT Woensdagmiddag 17 oktober zal de weledelgestr. Heer notaris D. H. de Graaf voor de bejaarden spreken over „De notaris en de bejaarden" in het torenlokaal van de Herv. Kerk (Koestraat2) om twee uur. PROPAGANDA-A VOND Op vrijdag 12 oktober wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Axel een propaganda-avond gehouden uitgaande van het Protestants Interkerke lijk Thuisfront. Op deze avond spreekt de weleerwaarde heer ds. T. van der Hauw, legerpredikant te Roosen daal, over het werk van de geestelijke verzorgers onder de Nederlandse militairen. Medewerking verleent het Nederlands Hervormd Kerkkoor te Axel, onder leiding van de heer Smies. De weleerwaarde heer ds. Kuiper spreekt een slotwoord. De aanvangstijd is 20.00 uur. BROMFIETSER GEDOOD TE HEIKANT Woensdagavond half acht is er te Heikant een ongeval gebeurd, dat aan de 48-jarige A. Vermeire uit Koewacht het leven heeft gekost. Door onbe kende oorzaak is hij met zijn bromfiets op een rechts van de weg staande en goed verlichte auto bus gereden, waarbij hij op slag werd gedood. De autobus, van garage „Cito" uit Axel, bracht pendelaars van de Hero-fabrieken uit Breda huis waarts. De heer A. Vermeire was fabrieksarbeider en ongehuwd. ZONDAG 14 OKTOBER Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. p. J. Pennings; 2.30 uur t W. J. van Meeuwen, van Hoek. 3e kollekte „Kerk en Wereld".) GereJ. Kerk (KerkdreeJ) 10.00 uur en 3.00 uur: ds. A. Kuiper. (H. Avondmaal). GereJ. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. van Leeuwen. GereJ. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 13-14 OKTOBER Dokter Boor. AXEL tot en met 30 september 1962 Geboorten Verstraten, Mario G. A.; Wieles, Suzanna L.; van Gink, Catharina M.; Koekkoek, Anita; Pupe link, Geertrui M.; Dieleman, Martina. Overleden den Hamer, Janna e. v. Klaassen, Adriaan J.; de Jonge Pieter; Westveer, Pieter H. Gehuwd de Feijter, Jacobus en Verplanke, Suzanna C.; van den Broeke, Hendrik K. van Rotterdam en de Bruijne, Johanna; Haak Piet, en Buijsse, Catha rina M.; Bakker, Nicolaas A. A. en Dieleman, Betsy T.; de Visser, Michiel P. (van Breda) en Vergadering te Goes Voorbereidend werk Oosterscheldebrug Dinsdagmiddag is in de Korenbeurs te Goes de eerste vergadering gehouden van de raad van com missarissen van de n.v. Provinciale Brugmij., die de Oosterscheldebrug onder haar beheer zal ne men. Tijdens deze vergadering heeft de n.v. de werk zaamheden, die tot nu toe door het provinciaal be stuur zijn verricht, officieël overgenomen. Op het ogenblik, zo wer meegedeeld, is men al druk doende met voorbereidende werkzaamheden t.b.v. de bouw van de brug. In Kats is men bezig het terrein te egaliseren waarop de betonfabriek voor de verschillende brugdelen zal worden ge bouwd. Volgend jaar juli zal het voor het oog specta culaire werk pas beginnen. Prinses Beatrix zeilde op Zeeuwse wateren. Overnachtingen in Zierikzee en Veere De Zeeuwse stromen zijn de laatste jaren als watersportcentrum ook bij het koninklijke gezin bij zonder in trek geraakt. Het afgelopen weekeinde waren de Oosterschelde en het Veerse Meer voor prinses Beatrix het doel van een zeiltocht met het witte jacht „De Groene Draeck". De nacht van zaterdag op zondag bracht de kroonprinses met haar kleine gezelschap door in de haven van Zie rikzee en gisteravond lag het koninklijke plzeier- vaartuig in de jachthaven van Veere. De Prinses had voor haar zeiltocht over de Zeeuwse wateren een weekeinde met waarlijk „vorstelijk" weer uitgezocht. Het milde nazomer zonnetje speelde over de bijna vlakke Oosterschel de, toen „De Groene Draeck" zaterdag tegen het eind van de middag voor Zierikzee verscheen. In het kielzog van het jacht volgde op enkele tien tallen meters afstand het rijkspolitievaartuig „RP 18" uit Wemeldinge. Pluk is in volle gang op Zeeuwse Jruitbedrijven Voor de Zeeuwse fruittelers is de drukste tijd van het gehele jaar aangebroken. Met man en macht wordt er op elk bedrijf gewerkt om de oogst binnen te halen. In de eerste plaats is daarbij de aandacht gericht op de peren, die zo snel mogelijk van de bomen moeten, omdat ze anders teveel gaan vallen, maar ook de appels vragen de aandacht. Bij verschillende soorten appels mag van een be vredigende oogst worden gesproken. Bij enkele soorten en vooral bij de peren komt sterk uit, dat de totale kg.-opbrengst aanzienlijk achter zal blij ven bij wat we een normale oogst noemen. De peren zijn vooral klein van stuk en bovendien geeft de massale val nog een teleurstelling. Het belangrijkste perenras in Zeeland is de Con ference. Sinds vorige week donderdag mag dit ras in Zeeland worden aangevoerd. Het blijkt dat op vrijwel alle bedrijven de kwaliteit tegenvalt. Tekort Zeeuwse veren in 1961 viel nog mee. De provinciale stoombootdiensten in Zeeland hebben in 1961 'n verlies geleden van 4.457.747,27 Dat was minder dan de raming 5.450.500, Op de veren VlissingenBreskens, Terneuzen Hoedekenskerke en KruiningenPerkpolder was het tekort bijna 4,1 miljoen. De totale vervoersopbrengsten hebben 2.600.759,01 bedragen, dat was ruim 400.000 gul den meer dan was geraamd. Anti-honger-kollekte van de NOVIB Van 22 tot 28 oktober zal de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) haar najaarsinzameling voor de Anti-Honger-Aktie houden. Om de Zeeuwse comitéleden en contact personen van de NOVIB daarop voor te bereiden en daarin te stimuleren is gistermiddag in de Prins van Oranje te Goes voor genoemde personen een bijeenkomst georganiseerd waarop o.a. prof. dr. ir. E. de Vries, vice-voorzitter van de NOVIB, en de heer G. J. van Vlijmen, directeur van die organi satie, het woord hebben gevoerd. Ook de Com missaris van de Koningin in Zeeand, jhr mr. A. de Casembroot, was aanwezig om de aktie bij de comitéleden en de contactpersonen aan te bevelen. Veiligheidsinspectie van motorvoertuigen nu ook in Zeeland. Als eerste in Zeeland zal burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg donderdagmorgen zijn per sonenauto aanbieden voor een vrijwillige periodieke veiligheidsinspectie. Het Verbond voor Veilig Verkeer, dat deze in spectie in nauwe samenwerking met de politie en de BOVAG sinds kort in ons land verricht, komt nu ook naar Zeeland. Donderdagmorgen kwart over elf komt de auto van Middelburgs eerste bur ger „onder het mes" in het veilinggebouw te Mid delburg. Bij een goede uitslag kunnen de geïnspecteerde motorvoertuigen een bon op de voorruit krijgen, met een „G" erop, als teken van goed gedrag en goedgekeurd. De Zeeuwse garagehouders, die door de BOVAG zijn goedgekeurd om de testen te ver richten, krijgen een dergelijk schildje. De bon voor de motorrijtuigen is omstreeks een half jaar geldig. De keuring van een motorvoertuig tijdens het nor male onderhoud kost in het kader van de veilig heidsinspectie aanmerkelijk minder. De inspectie begon in Rotterdam en omliggende gemeenten en werd voortgezet in proefgebieden elders in ons land. Rode Kruis in Zeeland wil meer leden. Het landelijke gemiddelde aan gezinnen, da lid is van het Rode Kruis, bedraagt 33% van het totaal. Dit percentage is voor verschillende Zeeuw se gemeenten waaronder Middelburg (11.4), Vlis singen (12.4) en Terneuzen (25.5) beduidend min der. Ook de wervingscampagne voor de eerste twee plaatsen bracht minder op dan het landelijke ge middelde. In haar verslag over het derde kwartaal roept het bestuur van de Kring Zeeland haar leden op in de wintermaanden extra aandacht aan de leden- wervig te schenken. Wat de jaarlijkse inzameling betreft staat voor lopig een bedrag van ruim 37.000 gulden vast, het geen een 500 gulden meer is dan vorig jaar. In het kader van de stedenwedstrijd staat het nagenoeg vast dat Terneuzen dit jaar de wisselbeker op Goes zal veroveren. De gehouden alarmoefening is over het algemeen goed geslaagd. Bij de eerstvolgende oefening zal echter geen vooralarm meer worden gegeven. De kringvergadering zal plaats vinden op zaterdag 10 november a.s. te Goes. Op deze vergadering zal o.m. de ontplooiing van een grotere propaganda-activiteit in het kader van de ledenwerving worden besproken. De scheidende directeur van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. G. M. Verspijck, zal op deze dag aanwezig zijn. Hamea Crème - Gezonde huid Gave handen H a m e a -eie i Fierinck, Marie L.; van Harn, Eliza (van Zaam slag) en Dieleman, Cornelia; Ruijtenburg, Jacob A. en Bakker, Adriana; Tolhoek, Josephus D. en Koster, Catharina C. Vertrokken de Letter, Paules C. C. M. van Kijkuit K 63 naar Hulst; Ramselaar, Aloijsius J. van Zuidsingel 4 naar Aalst (B); Thijs, Victor J. met gezin van Olivierstr. 7 naar Koewacht; van den Broeke, Willy met echtg. 'van Ds. J. Scharpstr. 18 naar Sas van Gent; Zaman, Maria A. van Kanaal K 25 naar Terneuzen; Lippens, John. C. G. van Buiten weg 84 naar Arnhem; Vasseur, Pieter C. van Stationsstr. 24 naar Leiden; Takens, Willem A. van Weststr. 42 naar Beilen: van der Maale, Adriaan J. met echtg. van P. Paulusstr. 17 naar Boskoop; Pennings, Bertha van Oranjestr. 9 naar Driebergen-Rijsenburg; Meeusen, Janna M„ met 5 kinderen van Olivierstr. 9 naar Beverwijk; de Regt,. Petrus van Sassing P 8 naar Apeldoorn; van der Arend, Hendrik van Kerkdreef 23 naar Breukelen; Janse, Joop van Irenestr. 40 naar Ede; Dronkers, Jozina G. w. v. Hofman van v. Middelh^venstr. 3 naar Hoek; Fierinck, Marie L. e. v. de Visser van J. de Moorstr. ^5 naar Breda; Rollof, Debora M. van Bylocqueplein 6 naar Amsterdam; Hamelink, Krijn K. van Marijkestr. 10 naar Rotterdam; van Duijvenbode, Jan C. met gezin van Kanaalkade 24 naar Terneuzen; Dieleman, Cornelia e. v. van Harn van Stationsstr. 10a naar Terneuzen; Kuiper, Lam- mien W. va Wilhelminastr. 8 naar Amsterdam; Overdulve, Jacob H. van J. de Moorstr. 18 naar Heemstede; van Langevelde, Pieter van Crijnssen- straat 22 naar Hilversum; Oggel, Hilda E. van Molenstr. 14 naar Utrecht. Vestiging in de gemeente Kesbeke, Hugo L. J. A. van Sint Jansteen naar naar Weststr. 16; van de Bilt, Waltherius E. van Weststr. 16; Peeters, Maria T. van St. Jansteen Roosendaal naar Stationsstr. 40; de Waal, Jacque line E. M. van Hulst naar Drieschouwen 14; San- toiemma, Giuseppe van Italië naar Villapark 13; Miotto, Alda van Italië naar Villapark 13; San- toiemma, Maurizio van Italië naar Villapark 13; Santoiemma, Manuela van Italië naar Villapark 13; Verplanke, Suzanna C. e. v. de Feijter van Hoofd plaat naar Kanaalkade 16; de Wael, Clementina C. e. v. van Hese van Rotterdam naar Olivierstr. 9; van Hese, Cornelia C. van Rotterdam naar Oli vierstr. 9; van Hese, Jan C. van Rotterdam naar Olivierstr. 9; van Hese, Nicolaas L. van Rotterdam naar Olivierstr. 9; Zegers, Hermanus P. van Sint- Jansteen naar Margrietstr. 19; Romeijnsen, Maria van Sintjansteen naar Margrietstr. 19; Zegers, Hermanus J. van Sint Jansteen aar Margrietstr. 19; Klap, Boudewijn K. van Haarlem naar Emmastr. 90; de Kraker, Francina van Rotterdam naar Ban- kertstr. 28; Zwart, Antonia C. van Terneuzen naar Noordstr. 26; Verhaar, Johan A. J. van Wachte- beke (B) naar Singelweg 57 bov.; Dulfer, Marinus J. van Hoogeveen naar Kanaalkade 70; van Poelje, Christiaan van Terneuzen naar Kiderdijk 1; Jacobs, Cornelia van Terneuzen naar Kiderdijk 1; van Poelje, Franklin I. C. van Tereuzen naar Kinderdijk 1; van Poelje, Florence van Terneuzen naar Kin derdijk 1. Verhuizing binnen de gemeente Gommers, Petrus A. met echtg. van Hospitaalstr. 15 naar Te Waterstr. 22; Adriaansen, Paulus H. A. met gezin van Oosterstr. 46 naar Wijk O 32; de Bouvré, Marcel B. met gezin van Kanaalkade 14 naar Te Waterstr. 20; Bizzotto, Vladimiro G. van Villapark 102 naar Villapark 89; Scheele, Pieter J. met gezin van Julianastr. 6 naar Hospitaalstr. 15; Boeije, Marinus van Julianastr. 99 naar Singelweg 28; Schieman, Pieter met echtg. van Oosterstr. 46 naar Julianastr. 6; Haak, Piet van Evertsenstr. 14 naar Te Waterstr. 19; Buijsse, Catharina M. van Drieschouwen 2b naar Te Waterstr. 19; Bolleman, Nicolaas J. van Wijk K 17 naar Bylocquestr. 65 b; Bakker, Nicolaas A. A. van Walstr. 7 naar By locqueplein 22; Ruijtenburg, Jacob A. van Wijk N 58 naar Wijk N 84; de Feijter, Jacobus met gezin van Kerkdreef 15 naar Singelweg 39; Riemens, poulina w. v. Dees van Kerkdreef 15 naar Singel weg 39; Koster, Catharina C. van Stationsstr. 34 naar Weststr. 13; Dieleman, Leendert met gezin van Wijk N 102 naar Sparksstr. 33. Aantal inwoners der gemeente Axel op 31 augustus 19627841 op 30 september 1962 7829

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2