GEMEENTERAAD VAN AXEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG besloot tot de bouw van 22 Woningwetwoningen in plan „Oost" Losse Gedachten Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 77e Jaargang no. 1 HoofdredaktieJ. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK VERVULT HET U NOOIT EENS MET ZORG AXELSE COURANT O ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement s Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduköe. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regel» L— iedere regel meer 12 cent extra. Dinsdag 2 oktober 1962, te 19.00 uur kwam de gemeenteraad van Axel ten stadhuize in openbare vergadering bijeen. Burgemeester M. K. van Dijke was wegens on gesteldheid afwezig en zodoende stond de verga dering onder voorzitterschap van wethouder M. L. M. IJsebaert. Ook de heren raadsleden waren niet allen aan wezig, de heer P. J. van Bendegem was zonder kennisgeving afwezig. In ruim drie kwartier werd een achttien punten tellende agenda afgewerkt bijna alle punten gin gen vlot onder de hamer door. De ingekomen stukken en mededelingen publi ceerden wij reeds in ons blad van zaterdag 29 sep tember. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 29 mei 1962 tot aankoop van diverse per ceeltjes grond van de polder-noord-bij-Axel Bij uw besluit van 29 mei 19&2 werd besloten enige perceeltjes grond aan te kopen van de Pol- der-Noord-bij-Axel, t.w. Sectie G, no. 2631, groot 240 m2 en Sectie G, no. 3875, groot ca. 175 m2. Ged. Staten hebben dit besluit dd. 17 augustus 1962, onder no. 105/28/120, le afdeling, goedge keurd, echter met de opmerking, dat Sectie G, no. 3875 inmiddels is vernummerd en dat dit per ceel slechts een smalle strook, thans Sectie G, no. 4299, eigendom is van voornoemde polder, terwijl het overblijvende gedeelte aan de Provincie Zee land werd verkocht en opgenomen in Sectie G, no. 4300. In verband hiermede moet in het dictum van uw besluit van 29 mei 1962 de genoemde opper vlakte van 175 m2 worden gewijzigd in 70 m2, ter wijl bovendien het sectienummer 3875 moet worden veranderd in 4299. Overeenkomstig het advies werd besloten. Voorstel tot het aankopen van het pand Buitenweg 94 te Axel van de heer J. B. Ferket, St. Janstraat 35 te Sint Jansteen. Ter realisering van het uitbreidingsplan-oost is het noodzakelijk de beschikking te verkrijgen over de woning Buitenweg 94. Met de eigenaar is overeenstemming bereikt. De heer P. J. ScheeléIn het taxatierapport heb ik gelezen dat men bij de betreffende berekeningen is uitgegaan van de bestaande huurwaarde, ver meerderd met de laatste huurverhoging per 1 sep tember. Mijns inziens geldt deze laatste huurver hoging niet voor de woningen met een lagere huurwaarde dan 260,Kunt U mij hierover nader inlichten Wethouder C. van Bendegem Deze berekenin gen, dus ook van de huurprijs, moet U zien in het licht van de prijs die we betalen voor de aankoop van dit pand. Besloten werd van de heer J. B. Ferket, St. Jan straat 35 te Sint Jansteen aan te kopen het huis met erf, kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie G, no. 4151, groot 280 m2, plaatselijk aangeduid als Buitenweg 94. een en ander voor de prijs en onder de voorwaarden, zoals die zijn genoemd in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het aanwijzen van een lid van de Ideeënbuscommissie. Bij ons besluit van 5 september 1962 is tot voor zitter van de ideeënbuscommissie aangewezen wet houder M. L. M. IJsebaert, en tot plaatsvervangend voorzitter wethouder C. van Bendegem. Aangezien laatstgenoemde als raadslid zitting had in deze commissie en als zodanig op grond van artikel 2, le lid, sub b, van de „Verordening, regelende de instelling van een ideeënbus voor de gemeente Axel", door u uit uw midden was aange wezen, moet in verband met het in de aanhef ver melde besluit een nieuw lid van de commissie worden aangewezen. Ter voorziening in deze vacature leggen wij u de volgende aanbeveling over 1. P. Scheele, raadslid 2. J. Vink, raadslid. Terzake deelde de heer A. de Waard mede, dat bij de stemming II stemmen waren uitgebracht op de heer P. Scheele, terwijl er één blanco stem was uitgebracht. Dus was de heer Scheele gekozen. De heer P. Scheele deelde mede zijn benoeming te aanvaarden. Voorstel tot het aangaan van een vaste geld lening, groot f 700.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te s-Gravenhage Blijkens het bij de stukken overgelegde overzicht zal de gemeente Axel in de eerstkomende zes maan den een kapitaalbehoefte hebben van ca. 1.780.000 Daarvan zal nog dit jaar nodig zijn voor het doen van diverse aankopen, waartoe uw raad reeds heeft besloten 700.000, De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage heeft ons voor laatstgenoemd bedrag een vaste geldlening aangeboden, waarvan de voor naamste voorwaarden als volgt luiden Koers100%. Looptijd 30 jaren. Rente4 9/16% per jaar, halfj. te voldoen. Aflossing in 30 zoveel mogelijk ge lijke termijnen. Vervroegde aflossing: 1972 t/m 1976 101 Vi°/o. daarna 101%. Kosten worden niet berekend. Opneming per 1 oktober 1962. Onder verwijzing naar het bij de stukken over gelegde ontwerp werd besloten tot het aangaan van deze geldlening. Voorstel tot het verlengen van de huur van het Zondagsschoolgebouw voor het tijdvak 1 oktober 1962 tot en met 30 september 1963. Nog steeds bestaat er behoefte aan lokaliteiten voor verschillende doeleinden. Het door de gemeente gehuurde zondagsschool gebouw wordt thans nog verhuurd aan de Zeeuwse Muziekschool en de chr. Fanfare „Hosanna" met drumband, terwijl de Evangelisatiecommissie, de naaicursus van Mevr. Dieleman-de Smidt en de vergadering van Jehova's Getuigen thans gebruik maken van het voorste lokaal van de v.m. kleuter school aan de Nieuwstraat. Besloten werd de huur van het zondagsschool gebouw opnieuw met een jaar te verlengen. Een ontwerp-raadsbesluit en een ontwerp-huur- overeenkomst zijn bij de stukken overgelegd. Voorstel tot het aankopen van het pand Zee straat 10 te Axel van Mevr. Wed. C. M. L, van Waes-Boodts en Consorten te Westdorpe. Ter realisering van het uitbreidingsplan in onder delen is het noodzakelijk de eigendom te verkrijgen van het pand Zeestraat 10 te Axel, kadastraal be kend gemeente Axel, Sectie G, no. 3630, groot 133 m2, zijnde woning met café en erf. De opstallen en 121 m2 grond zijn eigendom van Mevr. Wed, C. M. L. van Waes-Boodts en con sorten te Westdorpe. Het resterende gedeelte ad 12 m2 is in eigendom bij de gemeente Axel. Het onderhavige pand moet gesaneerd worden ter verkrijging van een betere aansluiting op de te vernieuwen traverse Stationsstraat-kruispunt Ka naalkade. Over deze transactie is overeenstemming bereikt. De heer D. J. OggelIk ben niet tegen deze aankoop, gezien in het licht van de op handen zijnde verbetering van de verkeerssituatie ter plaat se. In het taxatierapport is een bedrag genoêmd en dat vind ik veel te hoog voor deze ruïne, want anders kan ik het niet noemen. Er is van uitge gaan dat het pand thans nog bedrijfspand is en dat is niet juist. Tevens is uitgegaan van een basis- omzet van 10 jaar geleden en dat is mijns inziens ook niet juist. Thans is er geen omzet meer. Te vens wordt het pand ook niet meer als bedrijfspand gebruikt. Bovendien wil ik wijzen op de staat van onbe woonbaarheid waarin het pand verkeert. Een zo hoog bedrag voteren vind ik niet juist. Bovendien wordt gesproken van een opbrengst van 1800,en een huurprijs van 1200, Op deze punten wil ik het rapport aanvechten. Wanneer het bedrag nu eens 2/5 zou bedragen dan zou ik hiermede onmiddellijk akkoord kunnen gaan. Ik wil natuurlijk het doel waarvoor het pand wordt gekocht in ogenschouw nemen, maar het bedrag vind ik ten enenmale onjuist. Ik zou graag zien dat het college iets voorzichtiger is met die hoge prijzen voor oude gebouwen. De secretaris Over taxatierapporten kunnen we lang en breed praten. De taxateurs zijn uitgegaan van de jaren 1952-1961 en zodoende aan genoemde bedragen gekomen. Op deze basis is overeen stemming bereikt met de eigenaars. Over de onbe woonbaarheid De eigenaars wilden gaan ver bouwen, maar toen de gemeente met haar plannen ter tafel kwam, is hiervan afgezien. Het bedrag van 1800,is ontleend aan de boekhouding. Er is ons dus een wapen in handen gegeven en zodoende konden we tot een akkoord komen. We moeten dit alles zien in het kader van de traverse verbetering. U weet ook heel goed dat bedrijfs panden bepaald niet goedkoop zijn. Ik kan U mede delen dat het taxatierapport zeer serieus is opge steld en dus naar alle kanten verantwoord is. Ons uitgangspunt is geweest waarde schatten op basis van onteigening. De heer D. J. OggelU hebt eigenlijk naast mijn redenering gesproken. Ik heb gezegd Thans is er geen omzet en vanaf 1952 is er een geregelde achteuritgang. Maar mijn grote bezwaar bestaat tegen de zeer hoge cijfers in het taxatierapport. De secretaris De onteigeningswet gaat uit van de gegevens van de laatste 10 jaren. Het zou niet eerlijk zijn rekening te houden met het moment, want eigenlijk is het bedrijf stilgelegd naar aan leiding van de plannen der gemeente. De heer D. J. OggelU gelooft zelf ook niet in een opbrengst van 1800,en een huur van 1200,-. De secretaris De cijfers zijn berekend aan de hand van de onteigeningswaarde. De voorzitter De mening van de heer Oggel dat het college voorzichtig moet zijn met de hoge prijzen deel ik niet. Immers alles is zeer duur in onze tijd, dus ook de aankoop van gebouwen. Besloten werd aan te kopen van Mevr. Wed. C. M. L. van Waes-Boodts en consorten te West dorpe het pand Zeestraat 10 te Axel, kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie G, no. 3630, groot 133 m2, zijnde woning met café en erf, waarvan 12 m2 eigendom van de gemeente Axel, overeen komstig het bij de stukken gevoegde ontwerp besluit, met de stemmen van de heren Oggel (G.P.V). en van Luijk (A.R.) tegen. Voorstel tot verkoop aan de heer M. C. Lansen te Axel, van 21 m2 grond, gelegen aan de Buitenweg. De heer M. C. Lansen, Noordstraat 45 te Axel, wenst van de gemeente te kopen een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 4202. In verband met de situatie ter plaatse volgens het uitbreidingsplan kan 21 m2 verkocht worden. Het komt ons n.l. gewenst voor het na het tot stand brengen der hoekafronding overeenkomstig het uitbreidingsplan resterende gedeelte tot plant soen te bestemmen. De te verkopen grond is niet in een exploitatie plan begrepen. Met het oog op de ligging en stand achten wij een prijs van 20,per m2 redelijk. Besloten werd aan de heer M. C. Lansen, Noord straat 45 te Axel, te verkopen een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 4202, groot 20 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn voor de prijs van 20,— per m2, met verrekening 'van over- of ondermaat na kadastrale opmeting en voorts onder de gebruikelijke voorwaarden. Voorstel tot aankoop van het pand Oude- wijk 26 van de heer D. de Blaaij te Axel. De heer D. de Blaaij, Nieuwstraat 29 te Axel is bereid het pand Oudewijk 26, dat bij de sane ring van de Oudewijk en omgeving betrokken is, aan de gemeente te verkopen. Besloten 'werd, ter verdere voorbereiding der uit voering van het saneringsplan Oudewijk en omge ving, van de heer D. de Blaaij voornoemd aan te kopen het woonhuis met erf en schuurtje, Oudewijk 26, groot 50 m2, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 1009, voor de prijs, genoemd in het •bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het bouwen van 22 Woningwet woningen in plan „Oost". Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben mede gedeeld, dat aan deze gemeente 22 woningwet woningen zijn toegewezen uit het contingent, dat voor het jaar 1962 ter beschikking van de pro vincie Zeeland werd gesteld. In overeenstemming met het gevoelen van de Commissie voor Openbare Werken werd besloten a. tot het stichten van deze woningen in plan Oost te besluiten b. de bouw van deze woningen onderhands aan te besteden aan de firma F. Lambert 6 Zonen te Stoppeldijk tegen de inschrijvingssom van 308.850,- c. voor de bouw van deze woningen uit 's-rijks kas aan te vragen en te aanvaarden een grondvoorschot ten bedrage van 69,324,- een bouwvoorschot ten bedrage van 323,436,—, of zoveel meer of minder als door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal worden goedgekeurd een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage in de ongedekte exploitatiekosten. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Amb tenarenreglement (8e wijziging). Naar aanleiding van door het Centraal Bureau inzake gemeenschappelijke behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenheden gedane aan- bvelingen is een 8e wijziging ontworpen van het Algemeen Ambtenarenreglement. De voornaamste wijzigingen betreffen de tijde lijke vergoeding bij vervanging van een hoger be zoldigde ambtenaar, de overwerkvergoeding, toe passing voorschriften bij ongeval en de z.g. hard heidsclausule bij ziektekosten. De commissie voor georganiseerd overleg kan zich met het ontwerp verenigen. Besloten werd de bij de stukken ter inzage ge legde 8e wijziging van het Algemeen Ambtenaren reglement aldus vast te stellen. Dit vragen wij ons weieens af, wanneer wij de welvaart bij onszelf en in onze omgeving zien. Welvaart in de volgeladen winkels, welvaart in de huizen en ga zo maar door. Doormiddel van advertenties, prijsvragen, ver- koopakties en wat dies meer zij, trachten win keliers en fabrikanten hun omzet nog steeds te verhogen. Een economische hoogconjunctuur, waarvan zeer velen in ons land profiteren. Daarmee willen wij niet beweren, dat er in som mige gezinnen geen financiële moeilijkhedèn zouden bestaan. Helaas zijn deze er ongetwijfeld nog. Ook zal er nog wel stille armoede geleden wor den. Wij doelden echter met het bovenstaande op de jonge gezinnen, die werken willen en werken kun nen. Natuurlijk wensen blijven er gelukkig al tijd, maar afgezien daarvan kunnen we toch inder daad in het algemeen spreken van een ongekende welvaart. Een welvaart, die ons soms weieens met zorg vervult. Dat wil weer niet zeggen, dat wij niet blij zijn met, niet dankbaar voor die welvaart, maar toch... Kinderen groeien op met soms grote bedragen aan zakgeld. Wie rijdt er tegenwoordig nog op de fiets Het moeten brommers, scooters of liefst nog auto's zijn Versta ons nu weer niet verkeerd wij gunnen dit ieder. Wat is er mooier voor een jongeman van rond de twintig om te toeren op een brom mer Wat is er fijner dan op een vrije dag de auto te nemen en rustig een eind te gaan rijden Wij gunnen dit ieder. Maar... wat gaat er gebeuren, wanneer de con junctuur omslaat, zoals dat heet Wat gaat er gebeuren, wanneer er bezuinigd moet worden De economen waarschuwen soms voor een eco nomische terugslag. Als deze er werkelijk komt, zal het dan mogelijk zijn om zonder meer van de betrekkelijke weelde en welvaart afstand te doen Het zal dan wel moeten. Maar op welke wijze Dat zal, vooral voor de in deze welvaart op groeiende jeugd niet zo eenvoudig zijn. Daarom vervult deze tijd ons weieens met zorg. Laten we echter hopen, dat de economische wel vaart zal blijven. Voor ieder. Voorstel tot verhoging van de Huurcompen- satie per 1 september 1962. De Minister van Binnenlandse Zaken deelt bij brief van 23 augustus 1962, no. A 622/U 2509, richtlijnen mede voor de verhoging van de huur- compensatie in verband met de huurverhoging per 1 september 1962. Overeenkomstig die richtlijnen is een wijziging ontworpen van de Regeling voor het toekennen van een loonbijslag en een wijziging van de Kin dertoelageverordening De commissie voor georganiseerd overleg kan zich met die ontwerp-besluiten verenigen. Besloten werd de 2e wijziging van de Regeling voor het toekennen van een loonbijslag en de 14e wijziging van de Kindertoelageverordening, welke bij de stukken ter inzage zijn gelegd, aldus vast te stellen. Voorstel tot wijziging van de Arbeidsovereen komstverordening (8e wijziging). Bij de beoordeling van de 7e wijziging van de Arbeidsovereenkomstenverordening ter Provinciale Griffie heeft het de aandacht getrokken dat artikel 21 van die verordening niet geheel overeenstemt met de door het Centraal Bureau inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden bij brieven van 17 oktober 1957, no. 410 en van 9 maart 1960, no. 124, aan bevolen redactie. Medegedeeld werd dat het gewenst is dezelfde redactie in de verordening op te nemen. In het Centraal Orgaan is over de tekst van de aanbevolen wijziging overeenstemming bereikt, zo dat het georganiseerd overleg niet meer ingescha keld behoeft te worden. Duidelijkheidshalve is in de voorgestelde wij ziging de volledige tekst van dat artikel opgeno men. Besloten werd de in ontwerp bij de stukken ge voegde wijziging vast te stellen. Voorstel tot het verlengen van de Singelweg tot aan het Buthstraatje en tot het voteren van de daarvoor benodigde gelden. Met het oog op de voortgaande uitbreiding van de woningbouw in plan „West" is het noodzakelijk de Singelweg te verlengen tot aan het Buthstraatje. De commissie Openbare Werken heeft over dit object gunstig geadviseerd. (zie vervolg op pagina 2),

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1