Sportnieuws uit onze Gewesten Voorlees- uurtje voor de jeugd. 9Vz 8 H 6J4 PROBLEMEN ROND VERMAGEREN. EEN ZAAK VAN HET GEVOEI De ouders van èn de jeugd van hoogstens tien jaar wordt mede gedeeld, dat het voor- lees-uurtje in de Jeugd bibliotheek, Walstraat 8 weer op woensdagmid dag van kwart over 4 tot 5 uur is aangevan gen. BIJVERDIENSTE. AVONDWERK Ook U helpen wij hieraan Inl. Afd. 9 - Postbus 21 - Hendrik Ido Ambacht. Voetbal KAAYSE BOYS-AXEL 3-4 Ook deze wedstrijd heeft Axel tot een goed einde weten te brengen. Axel, dat stukken beter speelde als vorige week tegen Goes, is geen ogenblik echt in gevaar geweest, al stonden ze na 5 minuten door rechtsbinnen Ardon al met 1—0 achter. Verbunt wist echter antwoord, na 10 minuten spelen 11. Daarna kwam Steel aan de beurt, en bezorgde Axel de leiding 1—2. Na 30 minuten was het Hans Herman die nu eindelijk eens geluk had. Met een subliem doelpunt, waarbij een meterslange zweefduik aan te pas kwam, wist hij met een kopstoot het net te vinden 1-3. Na de rust waren de Oranjehemden (nu tegen de straffe wind in) iets te gemakkelijk in hun spel opvatting. Na 10 minuten wreekte dit zich. Ma- chiels wist hiervan te profiteren 23. Na 30 minuten spelen was het Audenaerde die een misverstand tussen de Kaayse Boys-stopper en zijn keeper kon afstraffen. 24. 2 Minuten voor het eindsignaal was het een van de Axelse-achterspelers die half mistrapte. De snelle midvoor kon hieruit 34 maken. Na nog een benauwde corner op het Axelse doel kwam het verlossende einde en konden de punten mee naar Axel worden genomen. AXEL II bracht het er slechter af tegen Hon- tenisse II 71. Wel een bijzondere uitslag, aange zien de stand 20 minuten voor het einde nog 1-0 was. Elk ogenblik kon de gelijkmaker worden geboren. Maar door enige ongelukkige samenlopen, kon bij het einde bovengenoemde uitslag worden aange tekend. DE JEUGD deed het heel wat beter. Axel A I won met 14 te Hontenisse; Axel B I won te Terneuzen met 04; Axel B II won van Terneuzense Boys met 12. Voor Axel III was er tegen Zaamslag I weinig winst te behalen, zoals was te voorzien met 0—7 gingen ze ten onder. A.Z.V.V. WAS OOK OP SPUI DUIDELIJK HET BETERE ELFTAL. Doelman Bolleman demonstreerde zijn klasse Zaterdag 15 september werd op het terrein van Spui de plaatselijke derby SpuiA.Z.V.V. ge speeld, die door de supporters van beide elftallen steeds met spanning wordt tegemoet gezien. Wegens een blessure van doelman Riemens, op gelopen in de wedstrijd V.V.N.Spui, stond oud- doelverdediger N. Bolleman weer onder de lat en naarmate de wedstrijd vorderde groeide deze sym pathieke sportman naar een grote vorm. Door zijn voortreffelijk ingrijpen stond hij een hoge score in de weg. Vanaf de aftrap bouwt A.Z.V.V. een snelle aan val op en een goed schot van technicus Lensen gaat net naast het Spui-doel. In de beginphase redt Bolleman voortreffelijk op een schot van Haak, die goed reageerde op een dieptepass van rechtsbinnen F. Dekker. Ook een schot van de geheel vrijstaande Borgt vindt geen genade in de ogen van Bolleman. In de 22e minuut krijgt Spui een voortreffelijke kans om de score te openen. Geheel vrij voor doel staande kopt Pijpelink de bal over het heiligdom van Gommers. Maar na 23 minuten spelen is het dan toch raak. Lensen krijgt de bal te pakken, geeft een afgemeten dieptepass naar Haak en dat is voor de A.Z.V.V.- aanvoerder genoeg om zijn ploeg beheerst naar 01 te schieten. Maar in de 31e minuut heeft Spui haar ant woord klaar. De uitstekend doorzettende de Smet weet het leder in zijn bezit te krijgen, om vervol gens de bal langs een geslagen Gommers te plaat sen 1 1. Dit betekende tevens de ruststand. Na de hervatting demonstreerde A.Z.V.V. dui delijk haar betere conditie, techniek en spelopvat ting, waar Spui enkel een grote dosis enthousiasme tegenover kon stellen. Reeds na vier minuten spelen is A.Z.V.V. dicht bij een treffer. Haak neemt een vrije trap en slechts met een snelle reagtie redt Bolleman bij het fraaie schot. In de zevende minuut ontstond voor het Spui-doel een geweldige scrimage. Herhaaldelijk schieten de A.Z.V.V.-voorwaartsen in maar steeds wordt op het beslissende moment een been in de baan van het schot gestoken. Tenslotte is het Lensen die aan de doelworsteling een eind maakt en de stand op 12 brengt. A.Z.V.V. is nu doorlopend in de aanval, maar met zijn grote routine en klasse vormt Bolleman een rots in de branding. In de 23e minuut wordt de wedstrijd eigenlijk beslist. De Spui-verdediging weet de bal niet vol doende weg te werken en het is de jeugdige Dekker die doelman Bolleman met een listig schot kansloos passeert. (13). De aanvallen van A.Z.V.V. duren voort en in de 27e minuut assisteert L. van Ham zijn inge slagen positie verkerende doelman, door een schot van Borgt uit het lege doel te trappen. Vlak voor het einde bepaalde Borgt, opnieuw geheel vrijstaand, de stand op 14, na een pass van de in buitenspel staande middenvoor Haak. Rest nog te vermelden dat de scheidsrechter een voortreffelijke wedstrijd floot. A.Z.V.V.II MOEST IN GOED SPELENDE MEEUWEN- HAAR MEERDERE ERKENNEN A.Z.V.V. II is er in de tweede competitie-wed strijd niet in geslaagd de puntjes te veroveren, al leek vlak voor het einde het behalen van een gelijk spel niet uitgesloten, maar door een zeer twijfel achtige beslissing van de scheidsrechter vervloog de Axelse illusie. Vanaf de aftrap demonstreerde de „Meeuwen" een uitstekend aanvalsspel en herhaaldelijk bracht zij de A.Z.V.V.-verdediging, verzwakt door de afwezigheid van stopper Kamstra, in paniek. Ook de voorhoede, verzwakt door het niet mede spelen van doorzetter Hartog, bracht er in de eerste phase niet veel van terecht, al werd er hard gewerkt voor een beter resultaat. Het eerste half-uur lag het tempo van de „Meeuwen" beduidend hoger en zij namen dan oolj verdiend een 03 voorsprong. Vooral de voor treffelijk spelende linksbinnen vormde een doorlo pend gevaar en hij legde dan ook door zijn uit stekend spel de basis voor deze comfortabele voor sprong. Naarmate de wedstrijd vorderde groeide hij uit tot de beste speler van het veld. Hij toonde zich een speler waarmee iedere vierde-klasser erg gelukkig zou zijn. De „Meeuwen" bleken echter het hoge tempo helemaal niet te kunnen handhaven en A.Z.V.V. II kwam nu ook meer in de aanval. Nu bleek ook de „Meeuwen"-verdediging niet zo sterk te zijn en in het bijzonder hun doelman bleek allerminst be trouwbaar. Na rust een vrijwel gelijk opgaande strijd, met A.Z.V.V. iets meer in de aanval. In de twintigste minuut Z3g midvoor den Hamer kans de stand op 1—3 te brengen. Hij werd ge holpen door de doelman die met een sierlijke- „show"-duik over de zachte bal heenviel. Twaalf minuten voor het einde werd de stand 23. De „Meeuwen"-doelman maakte opnieuw een kostbare fout. Hij liet een gemakkelijk afstands schot glippen, de bal caramboleerde in-het doel. A.Z.V.V. II zette nu alles op de aanval en zij drukte de „Meeuwen" met de rug tegen de muur. Dit offensief resulteerde in enkele zeer gevaarlijke schoten van Wieland, Dieleman, Hamelink en de Kraker. Acht minuten voor tijd werd de strijd beslist. De „Meeuwen"-linksbuiten kreeg de bal te pakken. Echter niet voldoende onder controle, dus speelde hij de bal duidelijk zichtbaar met de hand, mangelde de uit zijn doel gekomen van den Broeke om ver volgens de stand op 24 te brengen. De zwak leidende scheidsrechter negeerde echter volkomen het zwaaien van de grensrechter, alsmede de hier na volgende protesten van grensrechter en spelers. Bijzonder sneu voor de Axelaars het slachtoffer te moeten worden van een scheidsrechterlijke dwa ling. Tot slot de wedstrijd in zijn geheel gezien. De „Meeuwen" verdienden de overwinning door beter aanvalsspel van voornamelijk haar beide binnen- spelers alsmede door grote schotvaardighëid van de gehele voorhoede. Maar onoverwinnelijk is dit elftal voor A.Z.V.V. II in haar sterkste samenstelling zeker niet. UITSLAGEN VAN GESPEELDE WEDSTRIJDEN Kaaise Boys IAxel I 3—4 Spui I-A.Z.V.V. I 1-4 A.Z.V.V. II—Meeuwen I 2—4 Hontenisse IIAxel II 1 Waarde II-A.Z.V.V. III PROGRAMMA VOOR HET WEEKENDE Axel IDosko I i Yerseke III-A.Z.V.V. II A.Z.V.V. IChrislandia I Schaken ONDELINGE COMPETITIE O.S.Z. In de zaterdag j.l. gespeelde partijen van de onderlinge competitie van onze plaatselijke jeugd- schaakclub D.S.Z. is het M. de Pooter niet gelukt om M. Rinn voor de tweede maal remise af te dwingen. R. Scheele kwam, hoewel met 3 partijen meer, op gelijke hoogte met K. van Ham. De uitslagen M. de RidderN. Bolleman 01 M. RinnJ. de Feijter 1-0 M. de Pooter—M. Rinn 01 Na deze wedstrijden luide de stand 1. K. van Harn 11 11 0 0 11 2. R. Scheele 14 11 0 3 11 3. M. Rinn 12 9 1 2 4. H. de Ridder 11 9 0 2 9 5. N. Bolleman 16 8 1 7 6. M. de Pooter 12 5 3 4 7. D. Overdulve 13 5 2 6 6 8. J. de Feijter 15 3 0 12 3 9. A. Bolleman 17 3 0 14 3 10. M. de Ridder 15 0 1 14 Vi Handboogsport PALINGSCHIETING Zondag 16 september organiseerde de Hand- bcogmaatschappij „St. Sebastiaan" te Westdorpe een palingschieting, waaraan ook door Axelaars werd deelgenomen. De uitslag was Hoogvogel niet afgeschoten. Zijvogels R. van Waes te Zuiddorpe, G. Mattheeuws te Axel. Kallen E. de Nijs te Koewacht en M. Pluijm te Westdorpe. Duivensport POSTDUIVEN BERICHT Dit weekeinde hield de Postduivensociëteit „De Verwachting" te Axel een vlucht op Sluis, waarbij de duiven om de minuut werden gelost. De uitslag was 1 en 10. J. van Hoorn; 2 en 4. A. Peersman; 3. Ch. Tieleman; 5. E. van Dorsselaer; 6. J. Vas- seur; 7. C. Verstraeten; 8 en 9. W. Verhelst. Overvoeding is in ons land, in sommige andere west- en noord-europese landen en in de Verenigde Staten een groter probleem dan ondervoeding. Vetzucht is een probleem, omdat deze afwijking van het normale veel voorkomt, moeilijk te behan delen is en predisponeert tot bepaalde ziekten, die eveneens moeilijk te genezen zijn. Het mag als be kend worden verondersteld, dat vetzucht vrijwel altijd veroorzaakt wordt doordat gedurende lange tijd te veel voedsel is opgenomen. Of dit teveel zijn oorzaak vindt in een gelijke voedselopneming bij een verminderde voedselbehoefte (b.v. door minder lichaamsbeweging of lichter werkt) dan wel in een grotere voedselopneming bij gelijkblij vende behoefte, doet er in feite niets toe de calorieopneming is te hoog. Men gaat er steeds meer toe over om dit niet als eigenlijke oorzaak van de overvoeding te zien, maar deze oorzaak dieper te zoeken en na te plui zen hoe de betreffende persoon tot „veel-eterij" is gekomen. Soms zal een behandeling van de gehele persoon nodig zijn, niet van de vetzucht alleen. Het is vrij eenvoudig, waneer de betrokkene slechts te dik is geworden doordat hij niet besefte, dat hij minder voedsel nodig had dan vroeger en best met minder zou kunnen volstaan. Veelal echter ligt de oorzaak ergens anders men meent, dat „veel eten" synoniem is met „goed eten", dus nodig voor de gezondheid het beroep kan met zich meebrengen, dat men aan veel overvloedige maaltijden en/of tus- senmaaltijden moet aanzitten of juist dat men gere gelde maaltijden mist en voornamelijk op brood, andere meelkost en zoetigheid leeft. Veel-eterij kan ook in de hand gewerkt worden, doordat men weinig omhanden heeft en de tijd breekt door vaak te eten en te drinken. Dit komt b.v. veel voor bij oudere personen. Tot de moei lijkst te behandelen personen behoren diegenen, die te veel eten om een al of niet erkend gevoel van onveiligheid of gemis aan begrip en waardering door de omgeving te compenseren. Vermageren is niet gemakkelijk. Omdat de oorzaken van de veel-eterij nogal ver schillend kunnen zijn, evenals de instelling van de betrokkene tegenover het vermageren, geeft het'per- soolijk, herhaald contact met de arts in het alge meen de grootste kans op sukses. De een zal men verstandelijk kunnen aanpakken, bij de ander zal men meer op het gevoel moeten werken. Een ver eiste is dat, om welk motief ook, degene, die een vermageringskuur wil volgen, inziet, dat deze nood zakelijk is en dat hij er iets liever gezegd veel voor over heeft. Is dit niet mogelijk, dan is de kuur vrijwel van het begin al gedoemd tot mislukking. Het dieet zal dan niet voldoende opgevolgd wor den en/of men zal vol goede moed beginnen, maar verslappen zodra geen controle meer op de samen stelling van de maaltijden wordt uitgeoefend. Vooral wanneer de overtollige kilo's lichaamsge wicht niet binnen korte tijd verdwenen zijn, is een begrijpende houding van de omgeving en de arts gewenst. Het is nu eenmaal zo, dat de ene mens ge makkelijker vet aanzet dan een ander en het ook gemakkelijker weer kwijt raakt. Wanneer iemand niet of slechts weinig afvalt op een laag-calorisch dieët, behoeft dit geen teken te zijn, dat hij zich niet aan het dieët houdt. Het vermageringsdieët. De aangewezen weg om te vermageren is het houden van een meer of minder streng dieët, al of niet gecombineerd met meer lichaamsbeweging en indien de arts dit nodig acht een gecontro leerd gebruik van preparaten. Het dieët moet minder caloriën bevatten dan men gewend was te gebruiken volwaardig zijn wat betreft eiwitten, mineralen en vitamines vrij sterk verzadigen aangepast zijn aan de financiële en andere om standigheden van de betrokkene, dus b.v. ook kooktechnisch uitvoerbaar al of niet, al naar de aard van degene, die het dieët zal moeten gebruiken, sterk afwijken van de gebruikte voeding. Ook hieruit blijkt, dat het 't beste is het vermageringsdieët geval voor geval op te stellen. In vele gevallen is dit niet mogelijk en dan moeten wel algemene regels worden ge geven. In het algemeen zal men adviseren de caloriën te beperken door het gebruik van vetten en kool hydraten (vooral suiker en zoetigheid) te vermin deren. Heeft men de tijd om een dieët uit te rekenen, dan zal het niet moeilijk zijn een menu samen te stellen, dat laag-calorisch is en toch b.v. voldoende boter bevat om aardappelen te bakken of een of meer boterhammen met jam inhoudt. Per slot zijn vetten en suiker niet persé verboden. Er bestaan diverse vermageringsdiëten laag vet, hoog vet, laag kool hydraat, hoog koolhydraat, maar zij hebben alle gemeen, dat zij minder caloriën leveren dan het te voren gebruikte menu. Het doet er niets toe in wel ke combinaties men de levensmiddelen gebruikt. Ook het vermageringsdieët, dat momenteel in de populaire pers zoveel aandacht trekt, berust op een vermindering van caloriën. Door de meeste deskundigen wordt opgegeven, dat tenminste de normale hoeveelheid eitwit (60 a 70 gram) in het dieët dient voor te komen. Aange zien door de beperking van de hoeveelheid brood, aardappelen e.d., plantaardig eiwit minder verte genwoordigd zal zijn, komt het er dus op neer, dat wat meer vlees, karnemelk enz. in het menu wordt opgenomen. Hieraan tegengesteld is o.a. het zgn Rockefeller dieët, waarin minder dan de normale hoeveelheid eiwit voorkomt, niet zozeer om de calorische waar de van de eiwitten, dan wel omdat men meent, dat de eetlust door een laag-eiwit-dieët vérmindert en men daardoor zonder zeer veel moeite minder vet ten en koolhydraten gaat opnemen. Behalve in de opname van eiwitrijk voedsel wordt men vrijgelaten in zijn voedselkeuze. Dit en andere eiwitarme diëten zullen op den duur zeker niet onschadelijk zijn. Over de noodzaak om voldoende mineralen- en vitaminerijke levensmiddelen op te nemen is men het wel eens. Het volgen van een dieët, waarin slechts een zeer beperkt aantal levensmiddelen is toegestaan, verdient dan ook zeker geen aanbeve ling. Om de verzadigingswaarde van het voedsel te verhogen kan men het best bruin brood gebruiken in plaats van wit brood, een deel van de groente rauw eten en tussendoor zo nodig rauw fruit ge bruiken. Terwille van het verzadigingsgevoel wordt wel aangeraden de maaltijd te beginnen met rauw fruit of een rauw groenteslaatje. Overigens zal het in sommige gevallen nodig zijn erop te wijzen, dat fruit het niet onbeperkt gebruik kan worden. Personen, die Yï a kg appelen per dag verorberen, weten vermoedelijk niet dat deze hoeveelheid in calorische waarde overeenkomt met ongeveer 50 a 75 g suiker of ongeveer 250 a 350 g aardappelen. Velen vinden het interessant wanneer in het dieët bijzondere gerechten voorkomen en wanneer zij en kele gebruikelijke levensmiddelen uit de voeding moeten weglaten. Anderen daarentegen hebben lie ver, dat hun voeding zo weinig mogelijk afwijkt van die van de overige gezinsleden. In het algemeen wordt het dieët in het eerste geval minder goed volgehouden. Veelal wordt het gewaardeerd en als een steuntje gezien wanneer precies opgegeven wordt wat aan iedere maaltijd gebruikt mag worden. Voorkomen is beter dan genezen. Juist omdat vermageren en slank-blijven zo moei lijk zijn, wordt het van groot belang geacht vet zucht te voorkomen. Het is dan niet nodig om zich veel te ontzeggen, maar men moet zich realiseren dat bij het klimmen der jaren en/of bij vermindering van arbeid en lichaamsbeweging wat minder ge geten moet worden, al is het maar een boterham of een kleine hoeveelheid vet of zoetigheid per dag. Eerbied voor ouderen en voor de ouderdom. Ziedaar een vorm van wellevendheid, die zo oud is als de mensheid en die zelfs bij de meest primi tieve volken wel in de een of andere vorm is terug te vinden. Dat is goed. Levenswijsheid en levens ervaring vragen om ontzag en het is dat ontzag dat door de eeuwen heen kenmerkend is geweest voor de wijze waarop de bejaarde door zijn jongere medemens is tegemoet getreden. Wij vergeten dat maar al te gemakkelijk in het turbulente verkeer van onze twintigste eeuw. Maar is het zo verwon derlijk, dat zij die ten dele nog met de postkoets en de stoomfiets zijn opgegroeid, ons welwillend „tegemoettreden" in de letterlijke zin des woords juist zo hard nodig hebben Voor iedere weggebruiker ligt hier een prachtige gelegenheid om nu eens te tonen wat wellevend heid in het verkeer eigenlijk betekent. Want tegen over de bejaarde weggebruiker zullen wij meer dan waar ook ons geduld en begrip voor andermans tekortkomingen kunnen demonstreren. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet in het kader van zijn vakantie-aktie voor meer wellevendheid op de weg een beroep op iedere weggebruiker in Nederland, om ook in het verkeer, juist in het verkeer, eerbied voor de bejaarde medemens aan de dag te leggen. Er zijn veel manieren om van die eerbied te ge tuigen door overstekende bejaarden de tijd te geven dat rustig te doen door te stoppen voor bejaarden die graag de zebra willen betreden maar daartoe de moed niet kunnen opbrengen door als voetganger een bejaarde behulpzaam te zijn die misschien wat slecht ter been, of wat slecht van gehoor of gezicht is door snelheid te verminderen bij het zien van bejaarden op de rijbaan en onnodig en schrik aanjagend claxoneren of bellen na te laten door bejaarde fietsers en bromfietsers bjj het passeren extra ruimte te geven (zij horen u wel licht niet aankomen door bij bus- of tramhalte extra voorzichtig te zijn wanneer een bejaarde gaat in- of uitstappen en daarbij het overige verkeer „vergeet" door meer nog dan bij andere weggebruikers rekening te houden met fouten of onverwachte handelingen van bejaarden. Een wijsgerig man heeft eens gezegd, dat ouderdom een zaak is van het gevoel, niet van de jaren. Is het niet een dankbare taak voor iedere weggebrui ker om de bejaarde te kunnen helpen zich in het moderne verkeer veilig en dus jong te voelen...?

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 5