LANGS DE SCHELDESTROMEN Predikbeurten Zorg dat u gezien wordt Uit onze Omgeving Axel Gevonden Voorwerpen OEFENING BESCHERMING BEVOLKING Vrijdagavond 14 september werd in de omgeving van de1 le Verkorting een oefening gehouden van de plaatselijke afdeling van de B.B., en dan wel zeer speciaal voor het Mobiel Geneeskundig Team, geassisteerd door de Vrijwillige Brandweer. Van deze oefening was bij de deelnemers niets bekend. Zij werden plotseling met een „ramp" ge confronteerd en het was de bedoeling de theorie, reeds eerder geleerd, nu in praktijk te brengen. Te omstreeks 18.00 uur kreeg de waarnemend commandant van het M.G.T., de heer P. Mechiel- sen, de melding dat een ernstig ongeluk was ge beurd in de buurt van de Eerste Verkorting. In allerijl moesten de leden van het team worden ge alarmeerd om de hulpverlening te kunnen begin nen. Bij aankomst in het „rampgebied" bleek dat twee vliegtuigen met elkaar in botsing waren gekomen en brandend neergestort. De „gewonden" lagen over het terrein verspreid. Allereerst wed toen de over het terrein verspreid. Allereerst werd toen de brandweer gealameerd, die na ongeveer tien mi- Vrijwel gelijktijdig bleken velen door het alarm „wakker" geschud Inmiddels had de commandant in de schuur bij de heer J. Verstraten, in samenwerking met enkele helpsters van het Rode Kruis, een verzamelplaats voor gewonden ingericht. Hier werd de „slacht offers" eerste hulp verleend, waarna afvoer naar het hospitaal, het Groene-Kruis-Gebouw, plaats vond. Tot slot vond hier een bespreking plaats, waaruit bleek dat het niet gemakkelijk is, om het geleerde, onvoorbereid in praktijk te brengen. Maar het doel werd in ieder geval bereikteen nuttige zeer leerzame oefenavond, waarbij de leden hun uiterste best deden alles zo reeë/ mogelijk na te bootsen en uit te voeren. De heren organisatoren, dr. Boor en de heer Francke, kunnen terugzien op een geslaagde avond. De leden van de plaatselijke Rijkspolitie zorgden voor een ordelijk verloop. Tijdens de oefening bemerkten wij o.a. de aan wezigheid van het waarnemend hoofd B.B. de heer Rottier uit Terneuzen, de plaatselijke artsen dr. Boor en dr. Kats, alsmede de gemeente-opzichter, de heer J. Wieles. JONGETJE VERMIST Zaterdagavond 15 september tussen 19.30 en 20.00 uur werden de inwoners van Axel plotseling opgeschrikt door het alarmerende oproep-bericht dat er in onze gemeente het bijna driejarig zoontje van de familie Picavet uit Westdorpe was vermist. Wat was het geval Het jongetje was met z'n moeder per auto naar de Axelse zaterdagmarkt ge komen, maar kennelijk ontsnapte hij even aan moe ders aandacht en van ongeveer 15.30 uur was het kind spoorloos. Onmiddellijk begonnen onze politiemensen met het afzoeken van straten, pleinen e.d„ maar toen men na 19.00 uur nog geen sukses had werd groot alarm geslagen. Er bestonden plannen om een op- sporingsaktie te organiseren en systematisch de straten en de omgeving van Axel uit te kammen. Maar tot ieders opluchting kwam te ongeveer 20.00 uur het verlossende bericht dat het kind in Terneuzen was teruggevonden. Hier werd het jongetje, dat over een grote onder nemingsgeest bleek te beschikken, door de ouders afgehaald. AXELSE SUKSESSEN OP DE 30e NATIONALE TREKPAARDENTENTOONSTELLING TE 'S-HERT OGEN BOSCH Op de te 's-Hertogenbosch gehouden 30e Na tionale Trekpaarden ten toonstelling behaalden de Axelse paardenfokkers de volgende prijzen Hafflinger hengsten 3 jaar en ouder la prijs Waaghals, eigenaar Fa. Dekker. Merriën van 3 jaar (middenmaat) lb prijs Gerrie van Ossenbroek, eigenaar M. L. M. IJsebaert. Merriën van 6 en 7 jaar (kleine maat) la prijs Gerda, eigenaar M. L. M. IJse baert. Hafflinger merriën van 3 jaar en ouder (zware klasse la prijs Joga, eigenaars Fr. en J. B. Dek ker. 2b .prijs Elfi Hf„ eigenaars idem. 2g prijs Lucida Hf. eigenaars idem. Reservekampioen Merrie 1962 Gerda, eigenaar M. L. M. IJsebaert. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN VERGADERING De afd. Axel van de Bond van Plattelands vrouwen hield op dinsdag 18 september in de Stadsherberg van de heer Pel haar eerste verga dering van dit seizoen. Na een openingswoord van de presidente mevr. Dekker-Becu gaf deze daarna het woord aan de 2e secretaresse mevr. Den Doelder-Overdulve welke enige ingekomen stukken behandelde. De verdere middag werd verzorgd door de firma Conimex, fabrikanten van rijsttafelprodukten-conserven te Baam. Mevr. Lubbe-Bakker behandelde de bereiding van verschillende Oosterse gerechten w.o. „nasi- goreng" en „bami". Gerechten die voor de Neder landse huisvrouw vaak moeilijkheden meebrengt. Op zeer kundige wijze hoorden en zagen de aan wezigen hoe deze moeilijkheden opgelost kunnen worden door het gebruik van de Conimex-artikelen. Met smaak werden de gerechten door de dames geproefd. Het resultaat van deze middag is zeer zeker, vaker Oosterse gerechten op de Hollandse tafel. De presidente dankte mevr. Lubbe-Bakker voor haar uiteenzetting en sloot hierna de vergadering. VERGADERING NEDERLANDSE CHRISTEN VROUWENBOND De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Axel opende haar winterseizoen met een verga dering op donderdag 20 september 1962. De vergadering stond onder leiding van de pre sidente Mevr. Weyns. Voor de pauze werden enkele huishoudelijke za ken geregeld en gaf mevrouw IJsebaert haar in drukken weer in dichtvorm van een reis naar Brussel en omgeving welke de afdeling deze zomer 'maakte. Na de pauze werd het woord geneven aan de heer Laarman secretaris van de Bond tegen het Vloeken, die het onderwerp „De vreugde van het persoonlijk getuigen" behandelde. De opkomst voor deze eerste vergadering was zeer goed. BRANDWEERWEDSTRIJDEN A.s. zaterdag 22 september worden te Zierikzee de Provinciale Brandweerwedstrijden voor Zee land gehouden. Aan deze wedstrijden nemen een zestal brand weerkorpsen deel, die bij de districtswedstrijden de eerste prijs behaalden. Zoals bekend behaalde ons korps enkele maan den geleden bij wedstrijden te Hoek een eerste plaats in de rangschikking. Het Axelse Vrijwillige Brandweerkorps krijgt a.s. zaterdag als tegenstanders o.a. de korpsen van Goes en Middelburg. Vanaf deze plaats wensen wij het korps bijzonder veel sukses. BEJAARDEN SOCIËTEIT De Bejaardensociëteit in het torenlokaal (Koe straat 2) opent op woensdagmiddag 26 september en vrijdagmiddag 28 september om 2 uur de deuren weer voor de bejaarden van 65 jaar en ouder. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Woensdag 19 september werd in „Het Centrum" te Axel een evangelisatie-samenkomst gehouden. Spreker was ds. van der Molen. KOLLEKTES In de periode van 17 tot en met 30 september wordt te Axel gekollekteerd t.b.v. het Nationaal Bureau voor de Reclassering. De vorige week gehouden kollekte voor de Poolse Oorlogsinvaliden heeft het prachtige bedrag van 453,77 opgebracht. De Union Polish War Disabled Ex Servicemen verzoekt de Vereniging „AxelPolen de inwo ners van Axel hartelijk te danken voor deze gift, waaruit weer bleek, dat Axèl zijn bevrijders nog niet vergeten is. ZONDAG 23 SEPTEMBER Ned. Hcrv. Kerk 10 uurVic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (In beide diensten 3de kollekte Kerkeraadsfonds.) Geref. Kerk (Kerkdreef). 10.00 uur en 2.30 uur Ds. J. Veldstra van Leerdam. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. W. C. van Hattem, Terneuzen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 22—23 SEPTEMBER Dokter Kats. In het tijdvak van 2 augustus t m 17 september 1962 te Axel. 1 Bruine tas A. de Feijter, Weststraat 36; 1 leren portemonnaie met inhoud P. Harren, Irenestraat 26; 1 papegaai U. Vioen, Evertsenstraat 8; 1 dames- portemonnaie Wolters, de Ruijterstraat 5 1 duim stok Rijkspolitie; 1 etui met kam en schaar Rijks politie; 1 geruit meisjesjasje Rijkspolitie; 1 linker rubberlaars Rijkspolitie; 1 contactsleutel Rijkspoli tie; 1 grijs jongensjasje Rijkspolitie; 1 damessjaal J. Asselman, de Ruijterstraat 9; 1 wit hondje P. J. de Waal, Drieschouwen 14; 1 dames hoofddoek Breepoel, Nieuwendijk 36; 1 kinderschopje S. Goos- sen, Bylocquestraat 45; 1 regencape en regenbroek R. Scheele, Kanaalkade 60; 1 bankbiljet van 10,— A. de Kraker, Marijkestraat 12; 1 dekzeil Hame link, Margrette N 44; 1 damesportemonnaie met inhoud en een paar beige dameshandschoenen Visser-Koole, Noordstraat; 1 boodschappentas Schoonis, Julianastraat 47. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER A.N.W.B. onderhandelt over vestiging in Middelburg. De onderhandelingen tussen de ANWB en het Zeeuws Dagblad N.V. zijn in een zover gevorderd stadium dat aangenomen mag worden dat de Toe ristenbond binnenkort de beschikking krijgt over het voormalige Middelburgse kantoor van het Zeeuws Dagblad. In het pand Plein 1940 no. 8 zal de ANWB dan zijn eerste bijkantoor in Zeelad openen. Het pand biedt ruimte voor een balie, waaraa de Zeeuwse Bondsleden inlichtingen zullen kunnen inwinnen over de meest uiteenlopende toeristische zaken en waar men een beroep zal kunnen doen op de vele dienstverleningen die de ANWB biedt. Thans zijn de Bondsleden in Zeeland voor per soonlijk contact aangewezen op het kantoor te Breda en de bezoeken die het mobiel ANWB- kantoor geregeld brengt aan een aantal Zeeuwse plaatsen. Wanneer de plannen van de ANWB dborgang vinden, komt er een eind aan de jarenlange prettige samenwerking met de V.V.V. in Middelburg, die gastvrij onderdak bood aan een ANWB-agent- schap. De werkzaamheden in verband met de enorme uitbreiding van het aantal dienstverleningen van de ANWB, zouden echter in de toekomst een te groot beslag leggen op de Middelburgse V.V.V. Culturele evenementen te Axel. De stichting Zeeuwse Volksuniversiteit heeft de programma's voor de middelbare-, ulo- en nijver heidsscholen voor het seizoen '62— 63 vastgesteld. AXEL9 oktober CentrumDany Zonewa (sopraan) en Willem Taisma (piano) 11 decem ber: Centrum: Barbara Davies (sopraan), Henk Meyer (tenor) en Peter Hansen (piano) 5 maart: Centrum Joop Cantor (violoncel) en Tan Crone (piano). Aardenburg was voor de Radio. In de rubriek „Waar je woont ben je thuis" heeft de N.C.R.V. aandacht besteed aan West- Zeeuwsch-Vlaanderen, in het algemeen en aan Aardenburg in het bijzonder. Verschillende per sonen uit Aardenburg, onder meer waarnemend bugemeester A. Catsman, de' heer Rozen uit Eede en badmeester P. van de Velde, vertelden iets over hun werkzaamheden en liefhebberijen. Het pro gramma werd omlijst door muziek van jeugdige Aardenburgers. Lijk opgevist uit de Westerschelde. De Nederlandse kustvaarder „Tycha", van Beck's Scheepvaartmaatschappij uit Groningen, onderweg naar Gent, meldde dinsdagmorgen via Scheveningen Radio aan de roeierswacht te Vlis- singen dat zij nabij de A. 3 boei in de Wielingen een drijvend lijk had aangetroffen. Op verzoek van het Nederlandse Loodswezen te Vlissingen verliet daarop de reddingsboot „President Wierdsma" uit Breskens haar station en voer de kustvaarder tegemoet, die inmiddels het ontzielde lichaam had geborgen en buiten boord meevoerde. Op het ontmoetingspunt, bij Cadzand, bleek de zee te ruw voor overname en werd opge- stoomd naar de rede van Vlissingen. In Breskens aan land gebracht werd het lijk door de Rijks politie overgenomen. Op grond van de aangetrof fen papieren neemt de politie aan, dat het de 42- jarige Franse garagehouder J. M. de la S. uit Roubaix moet zijn. Bij informatie ter plaatse bleek deze persoon inderdaad sinds eind augustus ver mist. Familieleden van de vermiste komen over naar Breskens om identificatie te verrichten. Nieuw Zwembad in Terneuzen volgend jaar open. Het fraaie, nieuwe zwembad in Terneuzen, waar van de bouw door de snelgroeiende bevolking van deze stad met bijzondere belangstelling wordt ge volgd, begint nu zijn voltooiing te naderen. Lang heeft men de hoop gekoesterd dat het bad, waaraan zon schreeuwende behoefte bestaat, nog voor het nu bijna afgelopen zwemseizoen in gebruik kon worden genomen. Maar door de bijzonder slechte weersomstandigheden in de laatste winter én het gebrek aan bouwvakarbeiders, bleek deze wens niet haalbaar. Terneuzen heeft zich inmiddels zij het ge dwongen met dit jaar uitstel verzoend. De tal rijke belangstellenden, die tijdens een wandeling over de kortgeleden verhoogde Scheldedijk in de voormalige „oesterputten" kijken, kunnen nu echter duidelijk constateren dat het nog maar een kwestie is van afwerken. Dit betekent dat de prachtige baden op de eerste dag van het zwemseizoen 1963, in gebruik kunnen worden genomen. Gemeentelijke kinderpolitie in Vlissingen. Een vurige wens van Vlissings commissaris van politie, de heer J. Marion om de beschikking te krijgen over een eigen afdeling kinderpolitie iS bewaarheid. Kortelings is deze afdeling, die voor hands nog bestaat uit twee assistentes, met haar werkzaamheden gestart. Ook de vorige korpschef, de heer Van der Mark, heeft lang gepleit voor een dergelijke dienst, doch om velerlei redenen is deze eerst thans werkelijkheid geworden. PZEM betaalt mee aan experimentele kernenergiecentrale. Zoals bekend verkeren de plannen tot de bouw van een Nederlandse experimentele kernenergie centrale van 50.000 k.watt in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij te Middelburg heeft besloten volgens de door de Nederlandse Electriciteits Prductie- bedrijven overeengekomen sleutel deel te nemen in het kapitaal van de nieuw op te richten onder neming. Sas van Gentse ernstig gewond bij ongeval. Opnieuw heeft zich onder de gemeente IJzendijke een ernstig verkeersongeval voorgedaan. Nabij de Pyramide reed maandagmiddag de 25- jarige mevrouw De G. uit Sas van Gent op tot nog toe onverklaarbare wijze tegen een langs de weg staande boom. Zij raakte ernstig gewond. In zorgelijke toestand werd zij overgebracht naar het ziekenhuis te Sluiskil. Zeer geslaagde bevrijdingsrally te Westdorpe. In Westdorpe is de jaarlijkse Bevrijdingsrally voor auto's gehouden. Men was er ook nu weer in geslaagd, een zeer interessante route uit te stip pelen. De 29 aan de start verschenen deelnemers moes ten onderweg verschillende taken vervullen. Voor de best geëindigde Westdorpenaar was door het gemeentebestuur een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld. Winnaar werd de heer K. de Rooy uit Sluiskil, die 30 strafpunten opliep. De voornaamste uitslagen waren verder2. J. Al, Sas van Gent, 87 strafpunten; 3. W. van Troost, Westdorpe, 95 strafpunten; 4. J. Berkhout, Sas van Gent, 118 strafpunten; 5. F. Nijman, Sas van Gent, 119 strafpunten. De door de gemeente beschikbaar gestelde beker werd gewonnen door de heer W. van Troost. Commissaris opent complexgebouwen te Sluiskil. Zeeland commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, zal woensdag 26 september a.s. te Sluiskil de officiële opening verrichten van een belangrijk complex gemeentelijke gebouwen aan de Bosjesweg. In het complex zijn ondergebracht het politiebureau, de brandweerkazerne, een trouwzaal, een badhuis en een B.B.-lokaliteit. De openingsplechtigheid be gint om drie uur. Botsing tussen brommer en auto in Kloosterzande. •Op de Drogendijk te Kloosterzande zijn een gloednieuwe personenauto, bestuurd door D. uit Axel en een bromfiets, die werd bereden door de B. uit Kloosterzande, frontaal tegen elkaar gebotst. Het ongeluk gebeurde, toen D. een scherpe bocht in de weg te ruim nam en daardoor geen ruimte liet aan de hem tegemoetkomende bromfietser. De bromfiets, die over de kop sloeg, werd ernstig beschadigd. De B. liep slechts lichte verwondingen aan zijn been op. De nieuwe auto kwam, na in aanraking te zijn geweest met de bromfiets, tegen een langs de weg staande boom terecht en reed daarna achteruit in een vrij diepe sloot in de berm van de weg. De bestuurer, D. kwam er vrij goed af. Hij klaagde slechts over pijn in zijn armen. Op advies van een dokter werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Hulst. De B. kon, na verbonden te zijn, naar zijn ouderlijke woning terugkeren. Uitbreiding St .-Elisabeth Ziekenhuis. Het Sint-Elisabethziekenhuis te Sluiskil zal bin nen afzienbare tijd wederom belangrijke uitbreiding ondergaan. De plannen hiervoor zijn geheel gereed, het wachten is nog slechts op de rijksgoedkeuring voor de bouw. Dit deelde drs. F. M. Berbers, econoom-administrateur van het ziekenhuis donder dagmorgen mede in een inleiding, ter gelegenheid van de tweedaagse leergang van de vereniging van instellingstechnici in Nederland. Het bouwplan omvat onder meer een klooster met kapel, voor de huisvesting van de religieuzen en het lekenpersoneel. Tussen dit klooster en het bestaande ziekenhuis komt een geheel nieuw ge bouw. Daarin komt een gemeenschappelijke eetzaal met cafetaria-systeem en een school voor de oplei ding van verpleegsters en medisch analistes. De i verloskundige afdeling zal worden uitgebreid. Deze is thans gevestigd op de eerste verdieping van het bestaande gebouw. Als het project klaar is, kan het oude gedeelte geheel worden ingericht tot be handelingsafdeling, met name uitbreiding van de onderzoekkamers, de centrale sterilisatie, de poli klinieken, de afdeling administratie en dergelijke. De Sint-Elisabetstichting hoopt met de realisatie van deze plannen te bereiken, dat een in de loop der jaren gegroeid complex tot een volledig geoutil leerd en aan de eisen van de tijd verantwoord zie kenhuis kan worden uitgebouwd. Bij die opzet heb ben bepaalde gedachten voorgezeten, onder meer de huisvesting van lekenverpleegsters en die der religieuzen zoveel mogelijk los te maken van het ziekenhuis zelf. Het woonklimaat moet anders zijn dan het werkklimaat. Verder werd tot nu toe door het personeel, de doktoren en gasten op vijf a zes verschillende plaatsen gegeten. Voor bezoekers en bepaalde poliklinische patiënten is de mogelijkheid om iets te gebruiken tijdens de wachturen beperkt. Een en ander heeft geleid tot het besluit een ge meenschappelijke eetzaal te creëren. In de nieuw bouw zal een rechtstreekse verbinding komen van uit een centraal punt in het ziekenhuis naar de eetzaal, die dan tevens de school en het klooster met het ziekenhuis verbindt. Visserij op Mosselzaad in Zeeland geopend. Dinsdagmorgen zijn in Zeeland de mosselzaad- banken opengesteld voor de visserij op mosselzaad. Gaat deze openstelling andere jaren dikwijls zo goed als onopgemerkt voorbij, thans was bijna de gehele Zeeuwse mosselkwekersvloot geconcentreerd op die plaatsen, waar men mosselzaad verwacht aan te treffen. De mosselzaadbanken zijn plaatsen in de Zeeuwse stromen, die door de natuur daartoe geëigend, in de loop der tijden bewezen hebben, dat de mossellarven er neerstrijken om tot mossel zaad op te groeien. Zij zijn in beheer bij het be stuur der visserijen op de Zeeuwse stromen.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2