Nationale Reclasseringsdag 1962 De Landbouw achter het IJzeren Gordijn. Frankering bij abonnement AXEL ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 76e Jaargang no. 50 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155- 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK De Appel valt niet ver van de Boom IN DE GEVANGENIS IS ALLES ANDERS BEN IK MIJNS BROEDERS HOEDER BULGARIJE: Te weinig vlees, melk, eieren en woL Voorzieningen. Meer dieren. Als U nauwelijks rreer op of neer kunt van Rheumatische Pijnen en U hebt de remedie maar voer 't grijpen Losse Gedachten BEVRIJDINGSHERDENKING Nationale Reclasseringsdag 1962 RECIDIVIST AXELSE COURANT O VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1.25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS10 cent per maa, Bi] kontrakten belangrijke reduktte. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nun, Kleine Advertentiën 1-5 regels 1,f iedere regel meer 12 cent extra. Dit Nederlandse gezegde heb ik boven dit artikel tje geplaatst tezamen met de titel van een Duits boek over het leven in de gevangenis om enige ge dachten neer te schrijven over onze houding tegen over onze medemensen, die de smaad van een politieel onderzoek, een strafprocedure of een ge vangenisstraf moeten ondergaan vanwege een door de wet gekwalificeerd misdrijf. „De appel valt niet ver van de boom of stam" is een uitdrukking, die iedereen verstaat en wel zo, dat kinderen goede en slechte, hoe zij ook zijn gewoonlijk aarden naar hun ouders men zegt gemakkelijk dat is een aardje naar zijn vaartje. De rechter weet dit en hij zal trachten recht te spreken niet alleen „zonder aanziens des persoons" en derhalve gelijke straf opleggen voor gelijke mis daad, maar hij stelt zich ook tot taak de wettelijke schuld en derhalve de toerekenbaarheid vast te stellen. Hiertoe kan hij het persoonlijke element niet missen hij vraagt naar de omstandigheden binnen en buiten de persoon, die enige verklaring kunnen geven waarm deze medemens tot deze daad is kun nen komen. Ter voorlichting van de rechter dient dan het redasseringsrapport en het rapport van de psy chiater. Daardoor is de rechter in staat om een straf op te leggen welke is aangepast aan de per soon van de delinquent, zodat deze wellicht zijn fout kan erkennen, het „misse" van zijn daad kan inzien, schuld kan gevoelen, de daad zelf kan ver oordelen, de opgelegde straf kan aanvaarden en bereid kan zijn om mede te werken aan het doel van de wettelijke straf de gevallen, zieke, ge struikelde of schuldige mens de gelegenheid te bie den te groeien tot een vrij, sociaal voelend, zelf bewust medeburger, die zijn verantwoordelijkheid inziet en aanvaardt in een geordende maatschappij. Omdat de appel niet ver van de stam valt, is het nodig de stam, de boom te leren kennen en dat geschiedt door de milieubeschrijving in het voor lichtingsrapport, zeer vaak tot verdriet en protest van de familie, vrienden en anderen: In dit voor lichtingsrapport worden vaak zieke, pijnlijke, of schuldige wonden opengelegd uit deze milieus, die mede oorzaak waren van deze misdragingen. In elke misdaad ligt een verwijt aan hen, die in de omgeving van de delinquent stonden, maar zich wisten te vrijwaren van politie en rechterlijk on derzoek. Zo noopt de misdaad tot een gewetensonderzoek van ouders, familie, vrienden, kameraden, club- en speelgenoten, ja ook van ons allen, die door hou ding en invloed mede het klimaat bepalen, waarin de misdaad geschieden kan. Is dit zelfverwijt niet onbewust de reden van onze afwijzing en uitban ning van de mens, die misdaan heeft In de gevangenis is alles anders. Wij vergeten dat de gevangenis wel de verdeling van de maat schappij tegenover de misdadiger tot uitdrukking brengt, maar niet de geschikte plaats is om het hogere doel van de straf te bereiken de resociali satie d.w.z. de mens anders, nieuw, met vertrouwen, hoop en echte liefde in de gemeenschap terug te laten keren. Want in de gevangenis is alles anders, letterlijk alles het gezelschap, het toezicht, het opstaan en slapen gaan, het eten en drinken, de arbeid en de recreatie, het kleden en wassen, het denken en bidden. De wereld buiten is voor de gedetineerden een droomwereld, een wereld, die hij niet ziet, doch slechts kent uit zijn herinnering en uit zijn ver hevigde fantasie... en toch zal hij terugkeren in een maatschappij, een omgeving, een wereld zoals die is, vaak hard en meedogenloos, waar alleen plaats is voor de sterkste in de struggle for life. Wij hebben tot opdracht deze wereld ook voor hen leefbaar te maken door onze christelijke en menselijke houding van welwillende liefde, die ver geven én vergeten kan. Wanneer de Nationale Reclasseringsdag ertoe zou bijdragen dat velen in alle rangen en standen komen tot bezinning over het probleem van de mis daad en tot erkenning van schuld in eigen persoon en kring, dan is het mogelijk dat de maatschappij door zelfonderzoek en zelfverwijt groeit naar min der verwijt aan degenen, die wij officiéél schuldig verklaren. Al zijn we niet allen moordenaars, wij zijn allen wel zondige, dus schuldige mensen voor God. En de Heer heeft allen verlost. Wij zullen dan minder „appeltjes te schillen hebben met anderen" en zelf gemakkelijker „door een zure appel heenbijten", ook al kost dat inspan ning en geld. A. V. In het kader van het maatschappelijk werk heeft de reclassering een aparte plaats in het tegemoet komen aan maatschappelijke nood. Bestaat die nood ten gunste van mais. aardappelen en suikerbieten. eigenlijk nog wel in onze welvaartsstaat en kan ieder bij de heersende welvaart niet zelf zijn moei lijkheden oplossen De stroom van brieven, die bekende radiospre kers over geestelijke gezondheidszorg ontvangen, de drukke spreekuren van psychiaters en psycho logen, van medisch opvoedkundige bureaus enz. geven de verschuiving aan, die de maatschappelijke nood heeft ondergaan naar allerlei levensgebieden, waar de mensen psychisch uit het lood zijn ge slagen. Ook de reclasseringsinstellingen ervaren dit ver schijnsel. Het misdrijf is dikwijls het alarmsignaal van de ontreddering, hoe dan ook, waarin de delinquent verkeert. De boekhouder, die een redelijk bestaan had, behoefde niet te verduisteren uit ma teriële nood de man, wiens vrouw in haar huwe lijksleven geen verwijt kan treffen, behoefde men selijkerwijs gesproken geen zedendelict te plegen. Deze schijnbare vermijdbaarheid van veel misdrij ven maakt het ons wellicht moeilijk om positief tegenover het reclasseringswerk te staan. Vroeger was het gemakkelijker om vanuit een zeker mede lijden begrip op te brengen voor misdrijven, die uit bittere, voor ieder duidelijke nood, werden gepleegd. Persoonlijke nood als achtergrond van het mis drijf is evenwel niet minder aanwezig dan vroeger, zij het minder aan de dag tredend. De fatsoenlijke boekhouder, die toch een normaal bestaan had kun nen leiden, maar zich geld van zijn patroon toe eigende de man .met de toch goede en begrijpen de echtgenote, die door een zedenmisdrijf ontspoor de, blijken in hun levensloop op een andere wijze te zijn scheefgegroeid, waardoor, ondanks het ver wijt, dat hen wegens hun misstap treft, het signaal van diepere psychische nood duidelijk wordt ge hesen. Opvallend is dan ook, dat deze „misdadi gers" in eigen omgeving meestal niet worden ver stoten. Ouders, echtgenote kunnen in de loutering van leed de ogen opengaan voor het proces, dat tot ontsporing leidde, waarvan de wortels veelal tot in de vroegste levenservaringen reiken. Ondanks de ondergane kwetsing, belediging en leed, hun door het misdrijf met zijn gevolgen aangedaan, zijn zij dikwijls na moeilijke strijd in staat een verzoenende houding te doen zegevieren, waardoor een geza- menlke inspanning tot herstel mogelijk wordt ge maakt. De buitenwereld ziet echter alleen het onaan vaardbare feit en kan moeilijk begrip en bereidheid tot helpen opbrengen, omdat de persoonlijke le venstragiek van de delinquent nu eenmaal verbor gen moet blijven. Kanker en rheuma, bijna onge neeslijke ziekten, spreken tot onze verbeelding, om dat wij ook onszelf door ziekte bedreigd voelen. Nog maar kort is de bereidheid groeiende ook de geestelijke gezondheidszorg te steunen, omdat door gepopulariseerde wetenschappelijke werken en dogr radiosprekers de verwoestende invloed van allerlei nerveuze stoornissen duidelijk is geworden. Het reclasseringswerk beweegt zich, waar de materiële noden in onze welvaartsstaat afnemen, ook steeds meer op dit terrein van de gestoorde intermense lijke relaties. Laat deze nood dan minder specta culair zijn, hij is niet minder schrijnend. Ouders, echtgenote, familieleden, kunnen hiervan getuige of slachtoffer zijn en kunnen vergeven of willen hel pen. Laten wij echter als veroordelende buiten wereld niet afzijdig blijven staan met een „Ben ik mijns broeders hoeder J. AMESZ. Het schijnt een van de nadelen van het com munistische systeem te zijn, dat men teveel wil organiseren en dat te veel instituten zich met die organisatie bezighouden. Dat blijkt vooral in de zo kwetsbare agrarische sector. Bulgarije is een van de voorbeelden. Dit Balkanland is van ouds her een staat, die is ingesteld op de landbouw en veeteelt. Bijna driekwart van de Bulgaarse expor ten bestaat uit agrarische produkten. De commu nisten hebben zich al jaren met de opbouw van de landbouw bezig gehouden. Ze hebben nooit dat resultaat bereikt, dat ze hadden voorzien. Zo lang het gaat om tamelijk eenvoudige econo mische vraagstukken, zoals de vraag hoeveel tarwe er nodig zal zijn voor de voeding van de bevol king, schijnen de communistische organen nog wel te kunnen werken. Zodra echter wat ongewikkel- der vraagstukken gaan meespelen schijnen zij met de handen in het haar te zitten. Bulgarije kampt nu al jaren lang met een groot tekort aan veevoer. Het gevolg daarvan is, dat de produktie van vlees, melk, eieren en wol ver beneden peil blijft. Men schijnt er maar niet in te slagen de landbouw- oppervlakten zo te verdelen, dat voldoende vee voer kan worden geproduceerd voor de uiterst kwetsbare Bulgaarse veeteelt. Het is nu niet meer alleen de veeteelt die wordt bedreigd. In een redevoering voor het Congres van wat men zou kunnen noemen de Bulgaarse boeren bond, zei secretaris tegelijk vice-minister-presi dent van het land Georgi Trajkoff, dat de ver wachtte produktiecijfers van tabak (belangrijk ex portartikel) en katoen (dat door Bulgarije wordt ingevoerd), niet zijn gehaald. De handelsbalans van het land is hierdoor, aldus Trajkoff, ernstig in gevaar gekomen. Ook in Bulgarije hebben de leidende communis tische figuren met de vuisten op tafel geslagen na de slechte produktieresultaten in de landbouw van vorig jaar en de slechte verwachtingen voor 1962. In andere landen achter het IJzeren Gordijn zijn agrarische hervormingen doorgevoerd. In Bulgarije is nu een aantal decreten uitgevaardigd door partij leider Todor Schiwkoff om verbetering in de situ atie aan te brengen. Voor eind 1965 moeten in Bulgarije driehonderdduizend ha. grond geschikt worden gemaakt voor de verbouw van voeder gewassen, die voor de veeteelt belangrijk zijn. 200.000 Ha. moeten worden ontgonnen en de overige honderdduizend ha., moet men krijgen door verandering van bestaande culturen. Bijzondere commissies zijn ingesteld, die onder leidig van het partijcomité de gronden moeten aanwijzen, welke voor de verbouw van voedergewassen moeten wor den gebruikt. De industrie moet zorgen voor de bouw van 1.100 bulldozers, waarmee nieuw land kan worden ontgonnen. De verbouw van hooi en haver moet tot een miimum worden gereduceerd Vorig jaar werd dl besloten de prijzen van enkele produkten te verhogen om veeteelt en sommige landbouwtakken te stimuleren. De prijs van rund vlees ging met 35% omhoog, die van schapenvlees zelfs met 66,6% en die van eieren met 12,5%. Er is een premie van 20 tot 30% van de aankoopprijs ingesteld voor de veeteeltin bergachtige streken. Tegelijkertijd is echter de aankoop van slachtvee afgenomen met 35%. Dit is er de oorzaak van ge weest, dat vorig jaar de veestapel kon toenemen. Eind vorig jaar telde Bulgarije bijna 1,8 miljoen runderen, waarvan 580.000 koeien, en 9,6 miljoen schapen, 2,5 miljoen varkens en 22 miljoen kippen. Dit jaar moet de runderstand uitbreiden tot ruim 1,9 miljoen, het aantal kippen moet toenemen tot 23,3 miljoen. Bij het huidige tekort aan voeder gewassen vraagt men zich echter af of de grens niet zo langzamerhand bereikt is. Bovendien zullen de aankopen voor de slacht toch weer moeten toe nemen. Waarom zoudt U dan niet 't voorbeeld van die tienduizenden volgen die U voorgingen. Kruschen Salts, regelmatig de kleine dagelijkse dosis. Kru- schen's zegetocht over de wereld begon omstreeks 1925 en steeds groter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt U de uitzondering willen zijn Na tuurlijk gaat ook U de bloedzuiverende Kruschen kuur doen. En wel liefst van vandaag op morgen. (Ingez. Med.) De verminderde afname van vorig jaar heeft ge zorgd voor grote tekorten aan vlees, vooral aan kalfs- en lamsvlees. Dat heeft in de grote steden van Bulgarije ontevredenheid veroorzaakt. Daar komt nog bij, dat ook de landbouw is achterge bleven. Vorig jaar werden 2,06 miljoen ton brood granen geproduceerd, tegen 2,4 miljoen in 1960. Over het geheel genomen is de agrarische pro duktie van Bulgarije de laatste zeven jaren met ge middeld 7,3 procent per jaar toegenomen. Dit ver hindert de Bulgaarse regering echter niet, voor dit jaar een toename van maar liefst 22,4% voor te schrijven. Ten opzichte van 1960 was er vorig jaar geen groei te bespeuren. Bij de veeteelt was er gerekend naar de aantallen en niet naar de vlees- produktie wel enige verbetering, maar die werd weer teniet gedaan door verliezen in de landbouw sector. De teruggang in de produktie wordt geweten aan een lange droogteperiode in de herfst van 1961, die ook een groot deel van de graanteelt voor dit jaar heeft aangetast. Men houdt echter ook rekening met de sterk verminderde belangstelling van de Bulgaarse boeren en veehouders als gevolg van de collectivering van de landbouwbedrijven. Hebben wij vorige week aandacht geschonken aan de bevrijding en de bevrijdingsdag, vandaag willen wij nog even stilstaan bij de bevrijdings herdenking zelf. In ons nummer van vorige week hebben wij het programma voor deze herdenking volledig gepu bliceerd, zodat dit bekend mag worden geacht. In het algemeen kunnen wij zeggen, dat dit pro gramma sober, maar stijlvol gehouden is. Ieder zal kunnen en willen begrijpen, dat niet ieder jaar een groots feest kan worden opgezet. Dat ieder jaar de bevrijding wordt herdacht, is niet meer dan een plicht, voortvloeiende uit de nog steeds heersende dankbaarheid jegens de Polen voor de bevrijding van onze stad en voor de wijze, waarop dit is gebeurd. Deze jaarlijkse herdenkingen kunnen -bezien in het licht van de plaats gevon den hebbende lustrumvieringen inderdaad sober worden gehouden. Wij achten het juist, dat ditmaal de doden herdenking 's morgens zullen worden gehouden. De herdenking van de gevallen Polen, die voor de bevrijding van Axel hun leven hebben gegeven. Echter ook de herdenking van de gevallen bur gerslachtoffers, die de bevrijding niet hebben mogen meemaken. Er is dan een afscheiding tussen de droevige plechtigheden en het meer feestelijke karakter van de middag en avond. Dank zij de bevrijdingswandeltocht, georgani seerd door de Wandelsportvereniging „Emma" kunnen zeer velen en met name de jongeren, daad werkelijk aan deze herdenking medewerken. Wij spreken dan ook de hoop uit, dat zeer vele jonge ren en jeugdigen aan deze wandeltocht zullen deel nemen. Voor zover ons thans bekend is, zal de gym- nastiekdemonstratie geen doorgang kunnen vinden. Wij betreuren dit. Hopenlijk is deze mogelijkheid er het volgend jaar wel. Tot slot zij er dan 's avonds de traditionele con certen op de Markt concerten, die zich de laatste tijd niet in een overstelpende belangstelling kunnen verheugen. Wij kunnen ons indenken, dat op an dere hoogtijdagen er zoveel via radio en televisie te genieten valt, dat men er gewoon niet toe komt naar de Markt te gaan. Ditmaal, juist met het oog op de bevrijdings herdenking, zouden wij ieder willen opwekken van zijn belangstelling blijk te geven. Deze belangstel ling zal zowel de musicerenden als de Polen goed doen. Tot de ouders van de jeugdigen zouden wij de vraag willen richten Wilt U er ditmaal eens voor zorgen, dat de kinderen door hun krijgertje spelen en dergelijke de ouderen, die rustig willen luiste ren, niet tot last zijn Morgen of overmorgen zullen jullie naar me kijken. Miermensen, druk met je drukte van strootje naar stokje van kruimeltje naar beetje. Nu heb je nog geen tijd, ben je helemaal druk met bezig-zijn En ik sta al zo lang, met vraagogen en bedelhanden, honderduit te wachten vóór het bord „Verboden Toegang". Maar morgen of overmorgen zullen jullie naar me moeten kijken. Dan zal ik mijn olifant door jullie mierenhoop laten stappen en lachen om art. 461 W. v. Str. Dan moet jullie zijn wijze rechter weer vonnis wijzen en jullie zullen ook wijzen en kijken en begrijpen en hoofdschudden en verder gaan met je drukte. En zo voort... en zo voort... Jan Suurmond

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1