Nationale Trekpaardententoonstelüng. Niets overtreft DAMPO LANGS DE SCHELDESTROMEN.... VIJFHONDERD ELITE - PAARDEN IN DEN BOSCH Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten BOTSINGEN Tijdens het weekeinde hadden te Axel een twee tal autobotsingen plaats. Rijdende in de richting Sluiskil, bemerkte de heer A. v. d. E. uit Middel burg te laat de voorsorterende vrachtauto, be stuurd door de heer A. van I. uit Krabbendijke. Bij de botsing werd de personenauto aanzienlijk en de vrachtauto licht beschadigd. Op de weg AxelKijkuit, ter hoogte van het Poolse kruis, raakte de personenauto van de heer J. de P. uit Axel bekneld tussen een boom en een met gasflessen geladen vrachtauto, bestuurd door J. W. uit Biervliet. De heer de P. wilde ter plaatse stoppen, maar dit werd door de vrachtautobestuurder niet tijdig bemerkt. De personenauto werd zeer zwaar beschadigd, maar de beide inzittenden werden slechts licht ge wond. VEE-BEOORDELINGS WEDSTRIJD Zaterdag 25 augustus werd op het landbouw bedrijf van de heer M. H. van Liere te 's-Heer Abtskerke een vee-beoordelingswedstrijd gehouden, uitgaande van de samenwerkende landbouw- jongerenorganisaties. Onze stadgenoot, de heer P. de Feijter, wist beslag te leggen op de zesde prijs. BROMMER CONTRA AUTO Donderdag 30 augustus te omstreeks 8.15 uur reed de heer D. C. P. S. te Axel met zijn bromfiets over de Nieuwendijk in de richting Temeuzen. Tijdens dichte mist botste hij achterop een gepar keerd staande militaire vrachtwagen. De brommer liep materiële schade op, terwijl de berijder enkele ontvellingen opliep. AUTOBUS BOTSTE Donderdag 30 augustus te omstreeks 8.00 uur reed een autobus van de Z.V.T.M. vanaf Zuid- dorpe, in de richting Axel. De autobus werd be stuurd door J. L. H. uit Axel. Tijdens dichte mist botste de bus achterop een tractor met aanhangwagen, waarvan P. T. uit Zuiddorpe de bestuurder was. De tractor stond rechts van de weg geparkeerd. De bestuurder bevond zich op het moment van de botsing tussen tractor en aanhangwagen. De heer T. werd tegen de grond gesmakt en klaagde over inwendige pijnen. De voorzijde van de bus werd zwaar beschadigd. Hulsterse Jager gedood door schot uit eigen geweer. Door een schot uit eigen jachtgeweer is zaterdag avond de 32-jarige ongehuwde H. Picavetjr. vee houder uit Hulst, tijdens een jachtpartij op wilde eenden in de Clinge-polder bij de gemeentegrens Hulst-Clinge, om het leven gekomen. Het tragische ongeluk deed zich voor om om streeks acht uur, toen de jager met zijn beide met gezellen, de heren A. Riskee en E. A. Verbist, al vorens de jacht te beëindigen op een lager gelegen terrein achter de boerderij van de heer P. Boone aan de Van Maelstedeweg, nog een weiland wilde doorkruisen. De heer Picavet had daar een eend gezien, die hij op de valreep nog even wilde ver schalken. Toen hij zich een viertal meters van zijn beide metgezellen had verwijderd hoorden deze een schot uit zijn jachtgeweer. Het bleek, dat de heer Picavet om het lager gelegen weiland te kunnen bereiken over een prikkeldraadafzetting moest heen stappen. Hierbij struikelde hij en vermoedelijk bleef de haan van zijn geweer achter het prikkeldraad hangen, waardoor het dodelijk schot werd gelost. De kogel ging door de linkerschouder en raakte de heer Picavet in de hartstreek. Hij overleed ter plaatse. Dokter J. A. van Lierop uit Hulst, die spoedig na het ongeluk aanwezig was, liet het stoffelijk overschot overbrengen naar het Sint- Luiuinaziekenhuis te Hulst. Mgr. G. de Vet naar Sluiskil. Zaterdag 8 september gaat het Zeeuwsch-Vl. r.-k. bedrijfsapostolaat een hoogtijdag in zijn be staan beleven, wanneer de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, een bijeenkomst te Sluiskil komt inleiden van directies en werknemers uit het be drijfsleven. De persoonlijke verbondenheid van mgr. de Vet met dit werk leidde ertoe, dat hij de inleiding zelf wilde verzorgen. De bisschop zal 's middags om vier uur in de parochiekerk een pontificale H. Mis opdragen, waarna in het aangrenzende patronaatsgebouw de .bedrijvige" reünie wordt gehouden. Ernstig ongeval tussen IJzendijke en Waterlandkerkje. Dinsdagmorgen rond elf uur heeft zich op de weg van Waterlandkerkje (Turkije) naar IJzen dijke een ernstig ongeval voorgedaan. De hande laar De H. is huiswaarts rijdende op onverklaar bare wijze van zijn bromfiets gevallen en daarbij levensgevaarlijk gewond. Een autobestuurder uit Naarden, die het slacht offer bewusteloos en hevig bloedend op de weg vond, waarschuwde de politie. Dokter Lievens ver leende de eerste medische hulp. Pastoor De Grauw was eveneens spoedig ter plaatse en diende de laatste H.H. Sacramenten toe. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. Er werd een ernstige hersen schudding geconstateerd, waarbij levensgevaar niet denkbeeldig wordt geacht. Grond voor chemisch bedrijf Temeuzen officieel verkocht. Donderdagmorgen had in een korte plechtigheid ten stadhuize te Temeuzen het passeren van de akte tot verkoop van circa 85 hectare industrie- UITSLAG NAVO-PRIJSVRAAG De 14-jarige scholier Arie Brouwer uit Vlaar- dingen en de heer Ph. Deijs uit Rijswijk (Z.H.) zijn winnaar geworden van de NAVO-Paraat- prijsvraag, welke werd uitgeschreven door de af deling Personeelspubliciteit van het Ministerie van Defensie. Deze prijsvraag kwam voor in de editie van de NAVO-krant, een uitgave van de Atlantische Com missie, speciaal bestemd voor bezoekers van de leger- en luchtmachttentoonstelling „Paraat", die dit jaar ook te Axel werd gehouden. De beloning voor hun goede oplossing bestond uit een rondvlucht boven Nederland met een vlieg tuig van de Koninklijke Luchtmacht. Gebruik makend van de wat gunstiger weers omstandigheden van thans, hebben de twee enige goede oplossers uit een aantal van ca. 300 inzen ders, vanaf de vliegbasis Ypenburg een vlucht van ruim een uur langs de kust en over de Deltawerken gemaakt. Het was vooral de jeugdige Arie, die ook vlieger wil worden, die na afloop van de vlucht de be stuurder van het Beaver vliegtuig, kapitein-vlieger A. C. Vermeulen bijzonder hartelijk dankte voor deze vliegtocht, die tevens zijn luchtdoop was. KOLLEKTE In de periode van 9 tot en met 15 september wordt te Axel een kollekte gehouden ten bate van de vereniging „AXEL—POLEN". ZONDAG 2 SEPTEMBER Ned. Herv. Kerk 10.00 uur s Ds. P. J. Pennings (H. Doop); 2.30 uur: Ds. W. J. van Meeuwen, Hoek. (3e kollekte Class.fonds Kerkewerk). Geref. Kerk Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur ds. A. Kuiper. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. Geref. Gemeente Dinsdag 4 september a.s. des namiddags om 3 uur Ds. W. C. Lamain van Grand-Rapids (Amerika). ZONDAGSDIENST ARTSEN 12 SEPTEMBER Dokter Schiltman. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Modder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl grond in de Nieuw Neuzenpolder te Terneuzen aan de Nederlandse D.O.W.-maatschappij N.V. te Rotterdam plaats. Burgemeester mr. H. Rijpstra noemde deze Ame rikaanse vestiging van groot belang voor Neder land en voor Terneuzen in het bijzonder. Hij sprak zij dank uit over de ondervonden medewerking van diverse overheidsinstanties, waaronder 't ministerie van economische zaken en ook de grondeigenaren, welke het mogelijk hebben gemaakt, dat deze transactie op prettige wijze tot stand kon komen. Mr. C. W. Robertson, directeur-generaal van genoemde N.V., memoreerde de prettige onder handelingen met het gemeentebestuur, welke tot een vestiging van een chemisch bedrijf te Terneuzen hebben geleid. Tot slot bood burgemeester Rijpstra aan mr. Robertson een blijvende herinnering aan in de vorm van de vulpen, waarmede de notariële akte was ondertekend. De Oosterscheldebrug. Op de ongeveer vier kilometer lange zeedijk tus sen Kats en Colijnsplaat, anderhalve kilometer van de laatste plaats verwijderd, zijn een paar piket paaltjes in de grond geslagen. Het is maar een s^el dunne latjes, er is vrijwel niemand die uit de auto of van de fiets stapt om ze van dichtbij een blik waardig te achten. Toch staan die paaltjes op een bijzonder belangrijke plaats daar beginnen in de tweede helft van het volgend jaar de eerste meters van de Oosterscheldebrug. Rond anderhalf jaar la ter zullen die eerste meters dan aangegroeid zijn tot de vijf kilometer lange overspanning, die linea recta de Noordbevelandse met de Schouwse zee dijk in de buurt van Zierikzee verbindt. Dit gigantische bouwwerk maakt geschiedenis in de overtreffende trap. Het wordt immers de langste brug van Europa, terwijl de brugpijlers de Oosterscheldebodem worden ingeschoven door de grootste bok, die ooit gebouwd is. In het eerst volgende driekwart jaar wordt op een 6]/2 hectare groot terrein bij de Katseveerhaven de werkplaats voor de brug ingeruimd, een enorme betonfabriek gebouwd, worden de bok en de waterbouwwerk- tuigen ernaar toe gebracht en tevens de eerste ge reedgekomen pijler van de Oosterscheldebrug „te water gelaten". Romeinse Munten„regen" in Aardenburg. Bij de recente opgravingen te Aardenburg op het terrein aan de Sint-Bavostraat werden dezer dagen op één dag 81 romeinse munten gevonden. Sedert het begin van de opgravingen zij nhier naast vele andere waardevolle oudheidkundige vondsten reeds meer dan 300 van deze munten gevonden. Opening Termuzens arbeidsbureau. De directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening dr. ir. D. R. Mansholt, zal op vrijdag 7 september a.s. het nieuwe kantoorgebouw van het gewestelijk arbeidsbureau te Terneuzen openen. Deze officiële ingebruikneming begint om 3 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Repatrianten uit Nw-Guinea naar Haamstede. Op maandag 3 september worden te Haam stede 117 evacuees uit Nieuw-Guinea verwacht, Rond 500 elite-dieren uit de Nederlandse trek paardfokkerij zullen op vrijdag 14 en zaterdag 15 september a.s. in .Brabants hoofdstad geëxposeerd worden. Daarmede wordt deze tentoonstelling al léén al vanwege het aantal inzendingen de grootste die ooit op paardengebied is gehouden. Vrijdag 14 september is de speciale dag voor de fokkers en de echte kenners van het paard en de paardenfokkerij. Op deze dag vinden n.l. de keu ringen plaats van 30 rubrieken hengsten en mer- riën, alsmede van de „Fokgroepen" en de „Merriën met afstammelingen". Bovendien wordt op deze dag, voor het éérst in ons land, een nationale keu ring gehouden van Haflingerpaarden. Dertig Haf- ligermerriën en drie hengsten zullen voor een Oostenrijkse jury verschijnen en uit deze kollektie zal, na de individuele primering, de éérste Haf- linger-Kampioene gekozen worden. De tweede dag der tentoonstelling, zaterdag 15 september, vormt door zijn feestelijk en veel zijdig programma een bijzonder aantrekkelijk schouwspel voor iedereen In de voormiddag van deze dag vindt o.m. het uitroepen van de Nationale Kampienen plaats. In de namiddag volgen demonstraties van de hoogst bekroonde kollekties Trekpaarden en Haflingers, de kampioenen en oud-kampioenen, de massale show met acht-, zestien- en twee en dertigspannen, de bekendmaking van de uitslag der door de 3 Centrale Landbouworganisaties uitgeschreven prijsvraag „WIE WORDT KAMPIOEN enz. die daar in het pas geopende Ostoerio-hotel zullen worden ondergebracht. Zij komen deels met de Zuiderkruis en deels met charter-vliegtuigen van de KLM in Nederland aan. In Wezep vindt de medische keuring plaats, waarna de reis naar Haamstede begint. Men ver wacht, dat de evacuées gedurende de gehele winter in Haamstede zullen blijven. Daar het hotel 120 gasten kan herbergen zullen de repatrianten op een volledige hotel-service kunnen rekenen. De gérant van het hotel, de heer Sterkenburg, heeft jarenlang in Indonesië gereisd en spreekt heel goed Maleis, hetgeen natuurlijk in dit geval een grote steun is voor het contact met de evacuées. Men hoopt dat ook de bevolking initiatieven zal nemen om het verblijf van de repatrianten, die nu niet bepaald een prettige tijd achter de rug hebben, wat te veraangenamen. Het is de bedoeling de gasten voorlopig nog enige malen per week In dische gerechten te laten eten, om dan van lieverlee over te schakelen op de Nederlandse keuken. Het hotel heeft nog dringend behoefte aan een aantal meisjes voor hulp bij de verzorging van deze gasten. Afscheidsdefilé van Militairen van het 16e Pantser-infanterie-Bataljon, De oefeningen van het 16e Pantserinfanterie- bataljon zal op maandag 3 september 1962 worden besloten met een défilé van het Bataljon en aan sluitend daarop een taptoe van het Fanfarekorps der Limburgse Jagers in de stad Hulst. Het défilé vangt aan om 19.30 uur op het Markt plein te Hulst, de route die de troepen lopen c.q. rijden is Stationstraat, Gentsestraat, Marktplein, Kleine Bagijnestraat, Steenstraat. Het défilé zal bestaan uit een lopend en een rijdend gedeelte. Nadat het Fanfarekorps der Limburgse Jagers, dat het défilé muzikaal begeleidt, zich in cere- monieël tenue heeft gestoken, begint de taptoe op het Marktplein. De duur van de taptoe is ongeveer een uur. In verband met het défilé en de taptoe zal vanaf 19.15 uur het verkeer over de Gentsestraat, Markt plein, Kleine Bagijnestraat en Steenstraat in beide richtingen gesloten zijn. Giften Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea. Het „Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea" ont ving in het tijdvak van 16 tot en met 22 augustus devolgende giften M. Polie, Hansweert 5,J. K. Mesu, Nw.- en St.-Joosland 10,Coöp. Boerenleenbank, „Arnemuiden" 25,Veilingver. „Kapelle- Biezelinge en Omgeving 100,N.V. Zaadhan- del en Boomkwekerijen Wed. P. de Jongh, Goes 50, Chemische Fabriek „Perfecta", Goes 100,Constr. en Rep. Werkpl. Walcheria, Vlis- singen 25,mevr. Somers, Vlissingen 5, mej. D. L. Dorlijn, Middelburg 2,50; Coöp. Boerenleenbank, Veere 10,Steenkolen Han delsver. N.V., Utrecht 250,—; Coöp. Boeren leenbank, Krabbendijke 100,Nagekomen van fruitaktie VV.K.B. O., Kapelle 47,03; A. de Jager-Tolhock N.V., Goes 50,Bouwmater. Handel mej. R. Adriaanse, Oostkapelle 10, N.V. Stoomtram Mij. BreskensMaldeghem, Aar denburg 50,Kon. Maatschap. „De Wilhel- minapolder", Wilhelminadorp 25,mevr. F.-V., Kloetinge 2,50. Totaal 867.03. De stand be draagt thans 9.625,03. Giften voor bovengenoemd Thuisfront kunnen gestort worden op postrekening: 15 46 17 ten name van de Nutsspaarbank te Kapelle, onder ver melding „Thuisfront". Fokveedag te Goes. •Op dinsdag 4 september a.s. zal te Goes op de Grote Markt weer de traditionele Zuidbevelandse fokveedag worden gehouden voor runderen, scha pen en geiten. Wegens het nog heersende mond- en klauwzeer kan in verband met de voor de bestrij ding daarvan door de regering genomen maatrege len geen gevolg worden gegeven aan het voor nemen ook dit jaar de Provinciale Zeeuwse Var- kensfokdag te houden. Voor deze fokdag, waarvoor vele mooie prijzen beschikbaar werden gesteld, zijn volgens de catalogus 195 inschrijvingen binnen gekomen. Tekort fruitcorso 1962 geraamd op 18.000, De Stichting „Zeeuws Fruitcorso" heeft het te kort voor het komende fruitcorso begroot op een Tal van bijzondere attrakties zullen verder aan het geheel een feestelijk en luisterrijk karakter ge ven, als het optreden van plm. 1000 jonge boeren en boerinnen met een spel van volksdans en gym nastiek, begeleid door de Kring-Fanfare van de Limburgse Jonge Boeren- en Tuindersbond en de welluidende medewerking van het 120 man tellende korps der Koninklijke Harmonie ,,'s-Hertogen- bosch". GROOTSE MANIFESTATIE DOOR DE FRANSE STAATSSTOETERIJEN Een glansrijk hoogtepunt tijdens de bekende middagdemonstraties vormt dit jaar een bijzonder spektakulaire show door de Franse Staatsstoete- rijen. Onder leiding van 10 officieren en 2 dieren artsen, en begeleid door 44 manschappen (onder officieren) worden 60 van de kostbaarste hengsten met wagens en tuigen in een speciale trein van 30 wagons uit Frankrijk naar Den Bosch vervoerd. Daar zullen deze 60 hengsten, die 10 verschillen de rassen vertegenwoordigen, worden tentoonge steld en op zaterdagmiddag tijdens de demonstraties in 4- en 6-tallen aangespannen worden voorge reden. Deze unieke show die nog nooit tevoren buiten Frankrijk werd vertoond en waarbij hoge staalltjes van dressuur en rijkunst met 10 beroemde Franse paardenrassen worden gedemonstreerd zal ongetwijfeld de gootste verwachtingen nog over treffen. bedrag van 18.000,— zo blijkt uit de toelichting op de raadsagenda van de gemeente Goes. Het stichtingsbestuur heeft de gemeente verzocht een garantie te verlenen tot dekking van een eventueel tekort met een maximum van de verschuldigde ver makelijkheidsbelasting. B. en W. willen het corso wel helpen, maar zij menen een bijdrage in een eventueel tekort te moeten beperken tot de helft van dit eventuele tekort me een maximum van het door de gemeente te heffen bedrag wegens ver makelijkheidsbelasting, zo blijkt verder uit de toe lichting. Ongeval te Kruiningen. Bij de vierbaansweg bi) Kruiningen heeft zich een ongeluk voorgedaan waarbij wonder boven wonder geen slachtoffers zijn gevallen. Een personenauto uit de richting Bergen op Zoom kwam te laat tot de ontdekking, dat de vier baansweg bij Kruiningen overgaat in een twee- baansweg. Hij was juist aan het passeren toen hij eensklaps met dit feit geconfronteerd werd. Uit de tegenover gestelde richting kwam met grote snelheid een auto aanrijden. Om een botsing te voorkomen moest de bestuurder van de personenauto uit volle kracht remmen hetg,een resulteerde in het over de kop slaan van de auto terwijl deze over de weg schoof naar een daarbij gelegen officiële parkeerplaats. De bestuurder kwam met de schrik vrij terwijl de auto behoorlijk beschadigd was. Binnenkort toeristenkerk te Dishoek. Binnen afzienbare tijd zal worden begonnen met de bouw van een toeristenkerk te Dishoek in de gemeente Koudekerke. De kerk zal worden ge bouwd in opdracht van de stichting Strandzielzorg Zeeland. Het werk is gegund aan de firma Goede- mond te Vlissingen. Het bouwwerk, dat strakke modrne lijnen krijgt, is ontworpen door de Breskense architect de heer J. C. B. Loonen. De nieuwe kerk dankt haar ontstaan aan de reeds geruime tijd bestaande sterke behoefte aan kerk ruimte in het kustgebied, vooral voor de toeristen. De Stichting Strandzielzorg Zeeland, waarvan de heer L. J. van t Westeinde te Middelburg, voor zitter is, prijst zich in het bijzonder gelukkig met de grote mate van medewerking die zij heeft onder vonden van het gemeentebestuur van Koudekerke bij het verkrijgen van <de benodigde grond. De toestemming van G.S. wordt zeer binnen kort verwacht. Overbrenging van afsluitdijk in beheer waterschap Schouwen-Duiveland. Verschenen is het wetsontwerp tot overbrenging in beheer en onderhoud bij het waterschap Schou wen-Duiveland van de afsluitdijk door het voor malig Dijkwater op Schouwen-Duiveland. De dijk heeft een lengte van 1200 meter en hij ligt in de gemeente Brouwershaven op percelen kadastraal bekend gemeenten Oosterland en Dreischor. Hij is ongeveer 7.40.00 ha groot. Na de stormvloed van februari 1953 zagen de besturen van de aan het Dijkwater op Schouwen- Duiveland gelegen polders c.q. waterschappen zich genoodzaakt de bij hen in onderhoud zijnde zee weringen langs het Dijkwater te verhogen en te verzwaren. De zeeweringen waren n.l. zo slecht, dat zij niet zonder risico nogmaals aan een storm seizoen mochten worden blootgesteld. In verband daarmee werd in 1954 besloten om het Dijkwater af te dammen. De ontstane afsluitdijk met de daarin aanwezige hevelinstallatie is tot op heden in eigen dom, beheer en onderhoud bij het rijk. Maar het rijk heeft nu geen belang meer bij de dijk, omdat inmiddels een elektrisch gemaal in gebruik is ge nomen in de polder Dreischor. De hevelinstallatie is opgeruimd. Met het oog daarop wil het rijk de afsluitdijk nu om niet overdragen in beheer en on derhoud aan het waterschap Schouwen-Duiveland. Het waterschap is door de afsluiting van het Dijkwater verlost van het onderhoud van een zee dijk ter lengte van 7600 meter; in plaats hiervan wordt het waterschap belast met het onderhoud van een afsluitdijk ter lengte van 1200 meter. Naar het oordeel van de minister van Verkeer en Water staat bestaat er daarom geen aanleiding voor de overbrenging in beheer en onderhoud van de af sluitdijk een vergoeding te betalen. Het waterschap kan zich met dit standpunt verenigen.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2