Eets over de Geschiedenis van Axel. LANGS DE SCHELDESTROMEN.... XXIV. HOUD ER REKENING MEE Bekendmaking KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN SPORT Minder goed dan in de Spaanse Successieoorlog liep het met Axel af in 1747 in de Oostenrijkse Successieoorlog, waarin wij de zijde gekozen had den van Maria Theresia, doch Frankrijk de zijde van haar tegenstanders, zodat wij weer Frankrijk als tegenstander hadden. Het jaar 1747 en de twee daaropvolgende jaren waren voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, wat het jaar 1672 voor Holland was geweest. Toen de komst der Fransen dreigde, wer den voorraden ingeslagen, om bij een mogelijk be leg etensvoorraad te hebben voor de dan ingesloten bevolking. Er werden te Middelburg aangekocht 20 zakken zout, 10 halfvaten bierazijn, 10 zakken hartgort, 2 aamen raapolie en 2000 pond Edammer kaas. Weldra kwam aan het Zaamslagse veer een regiment soldaten aan en het gemeentebesuur van Axel zendt hen 1600 pond tarwebrood en 6 tonnen goed bier. Er werd gewerkt aan de forten Zeeland en Nassau, aan de zuid- en oostzijde van Axel. De boeren moeten hun eggen met kettingen bren gen aan die forten, zeker om de wallen ermee te beleggenen berenning ervan moeilijker te maken. De bakkers Braad en Hoeland moeten altijd 100 zakken gemalen meel op hun zolders hebben liggen. Allemaal maatregelen om een beleg te kunnen door staan. Toen generaal-majoor Soute hier als comman dant kwam, meende men met een goede bezetting en een flinke commandant plus een goede voor raadde vijand te kunnen weerstaan. De comman dant beval, dat de bomen aan de zeedijk en ron dom de stad moesten worden geveld, en de „Huis- kens' aan de Oude weg en buiten de landpoort moesten worden afgebroken. Iedere boer moest een last tarwe in voorraad houden om het later in de stad te brengen en alle boeren en arbeiders moesten elk met een spade in de linie komen werken. Veel landluiden waren van de hofsteden weggevlucht en over de Schelde weggereisd, achterlatende tarwe en andere granen, die door en voor de stad opge haald werden. De archiefpapieren van de kerk en van het gemeentearchief werden op een verzekerde plaats gebracht en die van de notarissen Campen- hout en Somer naar Middelburg gezonden. Generaal majoor Soute was zijn verdedigings werk goed begonnen, maar als afgeleefde grijsaard was hij niet de man om Axel tegen een Franse legermacht te verdedigen. Weldra kwam een Frans leger aan de overzijde van het Axelse Gat en één van onze officieren boodschapte de generaal, dat men meende Fransen aan de overzijde te zien. Commandant Soute, die liefst met geen vijand te maken wilde hebben, zei, dat men zich vergist zou hebben en dat men een kudde schapen op de schorren voor Fransen zou hebben aangezien. En er was toen geen Jan Pikkevé. De volgende dag echter kwam een Frans officier de stad opeisen en Soute dacht niet meer aan vech ten maar gaf de stad zonder slag of stoot op Dins dag 16 mei 1747 aan de vijand over. De overgave geschiedde op conditie, dat de zaken van kerk en justitie zouden blijven op de voet, als Sluis en Hulst bij overgave hadden bedongen. De bezetting kon naar Terneuzen aftrekken om zich in te sche pen en over de Schelde weg te varen. De officieren en soldaten waren moedeloos en hadden zich erover geërgerd, dat zij zich zonder strijd hadden moeten overgeven. Zij veroorzaakten ongeregeldheden, waardoor de inwoners van Axel en Tterneuzen ge noodzaakt werden de hulp van de Fransen in te roepen om hen tegen de gewelddaden van het eigen krijgsvolk te beschermen. We zien dan als een flink bestuurder aan het hoofd van Axels bevolking staan burgemeester Campenhout, die niet vluchtte, maar alles deed om zijn gemeentenaren soms met gevaar van eigen leven te leiden en te beschermen. Bij de intocht der Franse troepen moest er 500 pond brood en 250 kannen bier bij de Landpoort geleverd worden en* eenzelfde hoeveelheid bij de Zeepoort. Van nu af begon de afpersing van geld, fouragie, etenswaren en kleding. In de 20 maanden van het verblijf der Fransen alhier moest Axel opbrengen 114585 guldens en 121356 rations haver, hooi en stro, terwijl er nu en dan een „goudbeurs" moest terhand gesteld worden aan een commandant om inlegering van meer soldaten te voorkomen. Altijd weer is burgemeester Campenhout in de weer om het benodigde geld te gaan lenen en alles aan te kopen, wat gevorderd werd. Zo o.a. vraagt generaal Trimarion eens 2765 guldens Frans geld per maand om. fouragie, wassen keersen, flam bouwen, rijtuigen, hout, kolen, keukengereedschap pen en linnen aan te kopen. Ondanks het sterven van zijn vrouw, die naar Middelburg was gevlucht, stelt de burgemeester na de rouwtijd aljes in het werk en reist o.a. naar Lokeren, Brussel, Gent en Antwerpen om geld te lenen en vermindering van lasten te vragen voor zijn gemeentenaren. Tot op 25 maart 1748 de notabelen en ingelanden bijeen geroepen werden om hen te vragen, wat te doen, daar burgemeester Campenhout geen kans ziet om aan de ongehoorde afpersingen te voldoen. Besloten werd een eis tot levering van 74 wagens, ieder be spannen met 4 paarden als laatste eis te weigeren, waarbij de notabelen beloofden in militaire executie de magistraat te bevrijden van alle schade. 28 januari 1749 vertrokken de Fransen. Zij lieten een arm en berooid Axel achter. De rekening, ge sloten 29 augustus 1749 geeft als ontvangst 618 pond 18schl0 en als uitgaaf 948 pond 14 sch. 4 dus een tekort van 329 pond 15 sch 6. De Jonge. Zeeuwsch-Vlaanderen was telefonisch van de rest van het land afgesloten. Maandagmorgen rond elf uur heeft een aan nemer bij werkzaamheden ten behoeve van de riolering van het uitbreidingsplan Terneuzen een aantal telefoonkabels met een graafmachine be schadigd, waardoor al het telefoonverkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen met de rest van Nederland tijdelijk werd gestoord. Ook de verbinding TerneuzenZaamslag werd verbroken en er werden circa 40 abonnees van de telefoongemeenschap uitgesloten. De telefoondienst te Terneuzen kwam onmiddellijk in aktie en heeft de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met de buitenwereld in korte tijd weer enigermate op gang kunnen brengen door het verkeer over andere kabels te leiden en deels af te wikkelen via een met de hand bediende noodcentale. De technische dienst ter plaatse is direct begon nen met het tijdelijk herstel van de defecte kabels. Voor definitief herstel zal de inmiddels uiteraard gewaarschuwde centrale kabelstoringsdienst van de P.T.T. zorg dragen. Verwacht wordt dat dit her stelwerk binnen 24 uur gereed zal komen. Speeltuincorso Kloosterzande Het speeltuincorso, dat zaterdag a.s. door Kloos terzande zal trekken, belooft beter te zijn dan voor gaande jaren. De sportieve naijver in de buurten is groter dan ooit en men is er beslist op uit om elkaar de loef af te steken. Inmiddels is bekend met welke wagens de diverse buurten voor de dag zullen komen. Het zijn er weer negen en afgaande op de namen, die men de wagens heeft gegeven, kan men van alles ver wachten... 's Avonds is het groot feest in de speeltuin, waarvoor het bestuur een keur van artisten heeft uitgenodigd. Goes bereidt zich voor op Zeeuwse Fruitcorso. Het ziet er naar uit, dat het achtste Zeeuwse fruitcorso met meer praalwagens voor de dag zal komen dan vorig jaar. Op zaterdag 15 september zal dit fruitcorso als het grandioze slot-evenement van een fruitweek met een zeer gevarieerd pro gramma in alle luister en met alle pracht en praal door de straten van Goes-Oost trekken. Het is te verwachten dat vijftien praalwagens deel zullen uitmaken van de kleurrijke stoet. In deze stoet rij den weer veel reclamewagens mee, terwijl muzi kanten van circa tien gezelschappen de stemming er in zullen blazen. In de week van 8 september tot en met 15 sep tember zal Goes volop in de belangstelling staan. Na de installatie van de Zeeuwse fruitfee op za terdag 8 september volgt in de week daarop een aantrekkelijk programma met vele attracties. Met als hoogtepunt dus het Zeeuwse fruitcorsohet wordt ongetwijfeld weer een kleurrijke precentatie van het Zeeuwse fruit. En vele duizenden zullen ook nu dit schouwspel niet willen missen. Vervoer op de Zeeuwse veren weer gestegen. Uit het vervoersoverzicht van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland per eind juli 1962 blijkt (Jat het vervoer, vooral op het veer Vlis- singen-Breskens, in vergelijking met dezelfde pe riode van het vorige jaar, opnieuw sterk is geste gen, n.l. passagiers van 1.275.500 naar 1.411.960 en auto's van 271.372 naar 286.036. In 1938 waren deze vervoerscijfers 181.926 en 26.791. De veren Kruiningen-Perkpolder en Zierikzee- Kats vertonen eveneens een aanzienlijke toename. Een uitzondering maakt Terneuzen-Hoedekens- kerke. Het passagiersvervoer nam hier af van 170.598 tot 164.854 en het autovervoer van 18.412 tot 17.488. Totaal werden op de Zeeuwse veren in deze periode 2.449.427 passagiers en 610.532 auto's vervoerd. (In 1961 waren dat resp. 2.231.360 en 563.746). I Het aantal achtergebleven auto's neemt, vooral in de drukkere veerhavens sterk toe, hetgeen uit de volgende cijfers blijkt. (Tussen haakjes de cij fers over de maand juli'1962) Vlissingen 2.627 (1.117), Breskens 3.824 (1.804), Terneuzen 9 (12), Hoedekenskerke 19 (20), Kruiningen 2.205 (1.699), Perkpolder 2.042 (1.832), Zierikzee 526 (565), Kats 362 (364). Primeur voor Zeeland Verkeerspraktijk in Zierikzee Dank zij het streven van de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer zal ook in Zierikzee praktisch verkeersonderwijs worden ge geven aan de jeugd. Dit is een primeur voor Zee land. De lessen worden gegeven in de jeugdver- keersschool, die door de Shell Nederland vorig jaar te beschikking van de Bond voor Veilig Ver keer is geseld. De officiële opening van de school is bepaald op 28 augustus op het Havenplein. Di rect hierna zal de eerste les worden gegeven. De komst van deze mobiele school is voor deze plaat selijke afdeling een mooi succes. De lessen worden gegeven van 28 augustus tot en met 5 september tijdens de schooluren. Het bezoek van de leerlin gen vindt plaats in klasverband o.l.v. het onder wijzend personeel. Kosten voor de leerlingen zijn hieraan niet verbonden. Kind uit Vogelwaarde bij spel gedood. Op de" hofstede van de landbouwer T. H. Ver- eecken in het buurtschap Rapenburg-Tol, gemeente Vogelwaarde, is donderdagmiddag de 6-jarige Ar nold Vereecken, toen hij met zijn twee vriendjes speelde op een landbouwwagen, gedood. Het kind klom op een gegeven ogenblik in een op de wagen staande menladder en stak zijn hoofd tussen de sporten Toen de ladder viel, zag hij geen kans zijn hoofd terug te trekken, met het volg dat hij z'n nek brak. Dokter L. Adriaansens uit St.- Jansteen kon slechts de dood constateren. Pakketten voor Zeeuwen in Nieuw-Guinea blijven thuis. Het Zeeuws Comité Thuisfront Nieuw-Guinea heeft een enorme teleurstelling te verwerken ge kregen. Juist deze week zouden ongeveer 150 pak ketten voor de Zeeuwse militairen in Nieuw- Guinea gereed gemaakt zijn zodat ze de volgende week verzonden hadden kunnen worden. Van het Nationaal Thuisfront uit zijn enige da gen evenwel nieuwe richtlijnen uitgegaan, die o.m. hierop neerkomen dat vanuit de provincie op het ogenblik geen pakketten op naam meer verzonden kunnen worden. Op het ogenblik is de distributie van de pakket ten op naam in het uitgestrekte Nieuw-Guinea praktisch onuitvoerbaar geworden nu er een ur gentieschema met betrekking tot het vervoer in Nieuw-Guinea is opgesteld, dat aan de verzending van pakketpost slechts een vijfde plaats laat. Proefboringen voor Oosterscheldebrug. In de Galgepolder zijn door een maatschappij voor grondonderzoek deze week de eerste grond boringen verricht, om de bodemsamenstelling te onderzoeken voor de fundering van een gedeelte van de Oosterscheldebrug. Geboord werd tot een diepte van dertig meter. Viswedstrijd. Bij de brandvijver te 's-Heerenhoek is het dezer dagen een drukte van belang geweest. Er stonden daar namelijk een stuk of dertig jongens rond de vijver, die probeerden zoveel mogelijk vis aan de haak te slaan. De jongens haalden zelfs vissen op, die 400 gram wogen. Die vissen sidderden 's avonds levenloos in de bakpannen. Alle jongens waren bijzonder enthousiast over deze viswedstrijd, die was georganiseerd door... het comité Vogel- en Natuurvrienden. Overigens had dit comité niets dan goeds voor ogen. Het is namelijk van mening, dat er te veel aan vis in de vijver zit. Nu trouwens nog. Daarom zal het comité nog eens zo n wedstrijd moeten organiseren. Tot heil van de visstand en voor het plezier van de jeugd. Knaapje uit Zaamslag bij aanrijding ernstig gewond. Donderdagmiddag kwart voor vier heeft zich in de Axelse straat te Zaamslag een ongeval voorge daan, waarbij de 10-jarige Cornelis van Hoeve uit Zaamslag zeer ernstig werd gewond. Vlak bij het ouderlijk huis sprong de jongen van een door 2 paarden getrokken landbouwwagen op de weg. Op dat moment naderde uit de tegenovergestelde richting 'n personenauto, bestuurd door de 38-jarige E. J. L. R. uit Kloosterzande. Laatstgenoemde zag geen kans de knaap nog te ontwijken. Met een schedelbasisfractuur en een gebroken linkeronder been liet dokter M. Elenbaas het kind per ambu lance overbrengen naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Oesterseizoen begint later dit jaar. Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft besloten het oesterseizoen op 14 september te doen beginnen en heeft zijn goed keuring gegeven aan de voorgestelde prijs- en ge wichtsregelingen. Het seizoen begint dit jaar later dan anders slechte weersomstandigheden hebben de groei van de oester vertraagd. Het rekeninghouden met de ander is niet alleen een van de peilers waarop wellevendheid jegens de medemens is gebouwd, het is ook een grondwet voor veiliger verkeer. De veiligheid op de weg staat of valt immers met onze bereidheid om altijd en overal rekening te houden met wat een mede weggebruiker doet of niet doet, gedaan heeft of zal gaan doen. Dat is geen gemakkelijke opgave. Goed weggebruiker zijn is niet alleen alles vóór zien en de ander dóórzien, maar bovenal de mede mens ontzien... Rekening houden met mogelijke fouten van anderen is niet alleen een morele maar ook een juridische plicht. Er zijn al heel wat weggebruikers in den lande die uit de mond van de rechter heb ben moeten horen, dat weliswaar de „ander" fout was, maar dat een goed weggebruiker met de mo- gelijkheid van een dergelijke fout rekening had be horen te houden... Op kruispunten doen zich herhaaldelijk situaties voor waarbij het goed is om apriori rekening te houden met de mogelijkheid dat een op de zijweg naderende automobilist een fout zal maken door bijv. geen voorrang te verlenen. Daarom is het zaak om bij nadering van een kruising van gelijk waardige wegen niet alle aandacht uitsluitend te concentreren op eventdeel van rechts naderend ver keer met de gedachte links moet hij toch voor rang geven. Dat kan afschuwelijke gevolgen heb ben. Nog onlangs heeft een Hof overwogen „dat voorrang hebben niet impliceert dat men die onder alle omstandigheden mag nemen" en dat „de tot voorrang gerechtigde niet ontheven is van de plicht om rekening te houden met mogelijk van links ko mend verkeer, aan welke plicht allereerst moet worden voldaan door bij een kruising óók naar links te kijken". In dezelfde procedure noemde de Advocaat-Generaal van de Hoge Raad het „een voor de veiligheid van het verkeer zeer gewichtige plicht van iedere verkeersdeelnemer" om tot op zekere hoogte rekening te houden met de mogelijk heid dat een ander geen voorrang verleent. Er zijn in het verkeer talloze omstandigheden waarbij wij moeten trachten andermans fouten te redresseren. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet daarom in het kader van zijn aktie voor meer wel- lievendheid op de weg een beroep op alle weg gebruikers om altijd rekening te houden met de ander, óók met zijn fouten. Dat in zijn rijstijl te verdisconteren getuigt niet alleen van vakman schap achter het stuur, maar is tevens de meest opvallende maier om „heer in het verkeer" te zijn èn te blijven. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op MAANDAG, 3 SEPTEM BER 1962, des naimddags om 4 uur in het consul tatiebureau van het Groene Kruis, Oosterstraat 2, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot koste loze inenting of herinenting tegen pokken. Axel24 augustus 1962. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Voetbal TERNEUZEN KWAM NOG OP DE VALREEP NAAST A.Z.V.V. Zaterdagavond 18 augustus hebben 2e klasser Terneuzen en A.Z.V.V. gebruikt voor het spelen van een nuttige oefenwedstrijd in Temeuzens Zui dersportpark. A.Z.V.V. trad binnen de lijnen zonder Ruijten- burg, maar daar tegenover stond dat stopperspil Jaap Geensen, na een afwezigheid van ongeveer vijf maanden, weer in de gelederen was. Zijn mede spelen bracht weer de nodige rust in de Axelse verdediging, hij vormde dan ook in het verdedi- gingsblok de dominerende figuur. Vanaf de aftrap ontspon zich een levendige, op technisch behoorlijk peil staande wedstrijd, met de Axelaars iets in de meerderheid en dit leverde reeds zeer spoedig een doelpunt op van de snelle rechts buiten G. Borgt (01). De Axelaars zagen zelfs kans hun voorsprong, middels een door Lensen feilloos genomen straf schop, naar 02 te tellen. Dit werd Terneuzen toch echt wel te erg en linkshalf F. van der Peijl zag nog voor rust kans om 12 op het scorebord te brengen. Na rust weer hetzelfde spelbeeld, maar doel punten maken bleek nu lastiger. Enerzijds hadden de A.Z.V.V.-ers geen geluk, maar anderzijds ver tolkte doelman P. Dooms in het Terneuzen-doel een sublieme, gave partij verdedigen. Pas in de laatste seconden, volgens velen en ook volgens de grensrechter na het verstrijken van de officiële speeltijd bracht linksbinnen P. Meeusen met een magnifiek schot de partijen op gelijke voet. De stand was niet zo belangrijk, maar het licht punt van deze wedstrijd is dat A.Z.V.V. blijk heeft gegeven in goede vorm te verkeren. Op het tweede veld speelde A.Z.V.V. II tegen Terneuzen III, aangevuld met enkele spelers van Terneuzen II. Reeds vrij snel nam A.Z.V.V. de leiding maar nog voor rust liepen de Temeuzenaars uit tot 31. Na rust aanvankelijk weer een Terneuzen over wicht, maar na ruim een kwartier spelen, keerden plotseling de kansen en met de regelmaat van de klok liepen de Axelaars uit naar een comfortabele 38 overwinning. TRAININGS WEDSTR1DEN A.s. zaterdag 25 augustus zet A.Z.V.V. haar trainingsprogramma voort met een tweetal wed strijden te Sas van Gent. A.Z.V.V. I komt in het veld tegen Corn Boys I, terwijl A.Z.V.V. II duelleert met Com Boys II. Dit betekent voor beide elftallen van A.Z.V.V. het laatste treffen voor de aanvang van het sei zoen 1962/1963. VERHUISD Reeds vanaf de oprichting, dus ruim dertien jaar, had A.Z.V.V. haar clublokaal in Hotel Porth-de Lozanne te Axel. Daar de eigenaar echter is ver huisd moest het bestuur omzien naar een ander onderkomen. Met ingang van heden is het club lokaal van A.Z.V.V. nu in Hotel „De Stadsher berg", in de Weststraat te Axel. Wielrennen NEDERLANDS WIELERSUKSES IN BELGIE De twee Zeeuws Vlaamse adspiranten Richard Bukacki uit Axel en W. de Feber uit Sluiskil na men in een dorp, twintig kilometer van Brugge (België) deel aan een wielerwedstrijd over 65 km, met ruim 40 vertrekkers. De Feber wist beslag te leggen op de eerste prijs, maar vlak achter hem sprintte Richard Bu kacki als derde door de finish. Voor de pas begonnen Axelaar betekent dit een uitstekend resultaat. Vooral in de wedstrijden in België voelt hij zich in zijn element en hij finisht daar dan ook regelmatig bij de eerste vijf. Hengelen HENGEL WEDSTRIJD Op zaterdag 25 augustus a.s., 's morgens te 7 uur, organiseert het aktieve bestuur van de Axelse Hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles", voor haar leden een wedstrijd op de Ijs baan, het ideale viswater in Axels recreatiegebied. Deze wedstrijd telt mee voor het clubkampioen schap. POSTDUIVEN BERICHTEN De Duivensociëteit „De Verwachting" te Axel nam deel aan een vlucht op Orleans. De uitslag was 1 en 10. J. Bakker te Zaamslag; 2. A. Blom- maert, Axel; 3, 4 en 9. C. Koster, Axel; 5. J. van Hoorn, Axel; 6. J. Wieland, Axel; 7, F. Verschel den, Axel; 8. J. de Visser, Axel. Enkele Axelaars namen deel aan een prijsvlucht van de Vereniging „Voorwaarts" te Zaamslag- veer. De uitslag was 1 en 10. P. Koopman te Zaamslag; 2 en 7. J. Smallegange te Zaamslag; 3, 4, 5, 8 en 9. H. de Feijter te Axel; 6. C. van Doorn te Zaamslag.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3