Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten GEMEENTERAAD AXEL EUROPAZEGELS GOED ETEN ZONDER VLEES. MOTOR CONTRA AUTO Zondag 19 augustus te omstreeks 16.00 uur, toen de heer F. G. uit Axel aan het voorsorteren was, om het Villapark te Sluiskil in te rijden, werd hij van achteren aangereden door de motorrijder P. F. M. uit Bouchaute (België). De bestuurder en zijn duo-passagier liepen ontvellingen op, terwijl het motorrijwiel door de botsing licht beschadigd werd. AUTO'S BOTSTEN Maandag 20 augustus te omstreeks 14.00 uur reed de auto bestuurd door F. L. W. uit Berkel uit de Prins Hendrikstraat, richting Buthdijk. Uit te genovergestelde richting kwam de Volkswagen be stuurd door J. B. uit Axel. Door het onjuist passeren van de bocht ontstond een frontale botsing, waarbij beide auto's materiële schade opliepen. ONGELUKKIG GEVALLEN Woensdag 22 augustus te 14.30 uur kwam de bromfietsberijder H. C.S. te Rotterdam op het kruispunt Buthdijk-Verbindingsweg te vallen. Hij viel hierbij zo ongelukkig dat hij zijn linker schouderbeen brak. Dr. Boor verleende eerste hulp en liet de onge lukkige bromfietser per ambulance vervoeren naar het Ziekenhuis te Sluiskil. AUTO-BOTSING Woensdagmiddag te 13.45 uur reed een vracht auto bestuurd door E. F. van P. te Sluiskil achter uit de Nassaustraat uit. Hij kwam hierbij in botsing met een belgische personenauto, bestuurd door G. S. A. V. te Gent. Bij deze manoeuvre werd de personenauto aan de voorzijde aanzienlijk beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. PRO-REGE VERGADERDE Kollektanten naar Militair Tehuis in Ossendrecht op woensdag 29 augustus a.s. Een voorlopig bestuur van deze afdeling alhier kwam in het torenlokaal der Ned. Herv. Kerk bij een onder voorzitterschap van de heer S. van Harn (de heer Doornebal heeft voor deze functie bedankt wegens vertrek naar Hoofddorp). De busreis naar het Protestants Militair Tehuis en de legerplaats Ossendrecht werd nog nader ge regeld. Om 12 uur wordt uit Axel vertrokken. Uit een kort verslag blijkt dat bij de rondgang voor het opnemen van leden en donateurs voor Pro-Rege, deze winter gestart, zo ongeveer 300 belangstellenden zich opgaven en die zodoende op deze wijze het werk voor de Protestantse Militaire Tehuizen voortreffelijk blijven steunen. Pro-Rege is de bond die namelijk zorgt voor de bouw en inrichting van militaire tehuizen in ons land, waar de militair altijd een gastvrij tehuis vind en niet altijd zijn tijd op straat of andere lokaliteiten behoeft door te brengen. Voor al dit werk wordt weer een propaganda- avond belegd dit najaar, waarvoor de voorberei dingen reeds aan de gang zijn. Tenslotte werd nog van gedachte gewisseld over Nationaal Thuisfront, waarna deze bijeenkomst weer geëindigd was die door de heer van Harn werd besloten. GESLAAGD Aan het Instituut voor Kantooropleiding te Hulst slaagden voor het diploma Ned. Handels- korrespondentie T. Antheunis, Heikant; M. v. Overmère, Axel; N. v. Overmere, Stoppeldijk; I. Baart, St. Jansteen. Voor het diploma Machineschrijven M. L. de Cap, Terneuzen; M. J. Vervaet, Bier vliet; J. J. E. de Block, Sas van Gent; J. A. J. de Buck, Sas van Gent; G. M. L. Gelderland, Sluiskil; H. L. M. Hoefeijzers, Sas van Gent; E. R. M. v. Pamelen, Biervliet; M. N. J. de Poorter, Hoofd plaat; M. J. H. de Vetter, Terneuzen; C. N. M. de Waal, Sluiskil; W. E. B. Wegman, Sas van Gent; C. A. de Wilde, Sluiskil; A. E. A. Wijfels, Kloosterzande; E. M. P. Adam, Koewacht; W. M. Dekker, Zaamslag; M. C. Th. v. Ombergen, Nieuw-Namen; N. A. M. Roelands, Lamswaarde; Th.1 M. M. Roelands, Lamswaarde; R. Vlegels, Nieuw-Namen; A. Zijl, Axel; C. D. Beulens, Baar land; H. A. C. v. Houten, St. Jansteen; P. J. W. M. v. Loon, Middelburg; Y. A. H. Wauters, Hulst; A. P. Wisse, Zaamslag; J. A. A. Boddaert, Hulst; C. S. A. v. Duyse, St. Jansteen; P A. M. v. Heese, Kloosterzande; C. A. Jongepier, Hulst; J. P. A. Kints, Kloosterzande; R. M. Martens, Koewacht; E. H. L. de Rijcke, Hulst; Th. Ph. M. Seghers, Hulst; P. M. Verras, Paal; A. K. M. L. v. d. Bulck, Hgenstdijk; H. J. M. Duerinck, Kloosterzande; E. C. N. v. Duyse, St. Jansteen; E. J. L. M. Herre- wegh, Heikant; A. J. M. Kerckhaert, Nieuw- Namen; H. J. v. Laarhoven, Clinge; P. D. v. Poor ten, Graauw; E. M. Ruymbeek, St. Jansteen; H. B. M. Sponselee, Vogelwaarde; H. D. L. M. De Vliegher, Koewacht; M. C. J. J. Boeren, Goes; A. de Kooning, Goes; G. M. A. Vermeulen, Goes; S. A. Verbeem, Goes; E. C. M. Krakeel, Goes; J. F. M. Aertssen, Hansweert; A. M. Bal, Baarland; J. P. M. de Baar, Ovezande; D. Boonman, Borssele; M. G. v. d. Dries, Borssele; E. Martens, Heinkens- zand; C. J. de Poorter, Goes; M. C. S. Raats, 's-Heerenhoek; P. J. Raas, Heinkenszand; G. P. M. Raas, 's-Heerenhoek; C. P. Rijk, Ovezande; A. C. M. de Deijn, Kruispolder; J. P. Hemelaar, Vogel waarde; D. A. de Keizer, Sluiskil; E. C. Lensen, Zaamslag; L. J. M. Lebbinck, Hulst; R. S. J. Naes- sens, Hulst; A. J. Piessens, Clinge; E. C. de Rech ter, Heikant; M. R. de Rijk, Hulst; B. M. van Sikkelerus, Hengstdijk; T. M. R. de Schrijver, Lamswaarde; A. M. Ch. Warnier, Hulst; E. E. R. de Waal, Ossenisse; I. M. van Waesberghe, E. F. J. van Bunderen, Hengstdijk; F. E. A. Herwegh, Hulst; K. E. M. Hamelinck, Stoppeldijk; A. F. Schelfaut, Stoppeldijk; C. J. E. Vael, Graauw; J. A. M. Weemaes, Graauw; J. den Hamer, Axel. WERKZAAMHEDEN TIJDELIJK GESTAAKT De werkzaamheden aan de kruising Kinderdijk/ Zuidsingel en Kanaalkade, die met zo n verheugen de voortvarendheid werden begonnen, en uitein delijk moesten leiden tot een radicale verbetering van deze gevaarlijke wegkruising, moesten op last van rijkswaterstaat tijdelijk worden gestaakt, omdat de vereiste handtekening onder de daartoe beno digde vergunning wegens vakantie nog ontbrak. LEGEROEFENING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het 16e Pantser-Infanterie-Bataljon uit Oorschot heeft in de week van 27 augustus tot en met 3 sep tember Zeeuwsch-Vlaanderen als oefenterrein uit gekozen. Daartoe zullen op maandag en dinsdag resp 27 en 28 augustus ongeveer 800 man en 100 voer tuigen te Perkpolder aan land worden gezet. De militairen worden gelegerd als volgt De Stafcompagnie in de Oostrand van Axel, de A-compagnie tussen Boschkapelle en Stoppeldijk, de B-compagnie tussen Patrijs en Hoek, de C-com- pagnie ten Oosten van Zaamslag de E-compagnie nabij Kijkuit en de verzorgingscompagnie tussen Koningsdijk en Hengstdijk. De organisatoren zijn afgegaan op de reeds bij vorige oefeningen ondervonden prettige samen werking en gastvrijheid. Ook nu weer wordt erop gerekend dat de Burgerij gedurende deze dagen zoveel mogelijk zal bijdragen tot welslagen van de oefening. Speciaal wordt medewerking gevraagd bij de avondoefeningen, waarbij eventueel lawaai zal moeten worden getolereerd. Tevens wordt verzocht eventuele minutie in te leveren bij de Rijkspolitie of indien mogelijk nog bij de militairen zelf. Op maandag 3 september zal te Hulst een af- scheidsdefilé met taptoe worden gehouden, waaraan het Fanfare-korps der Limburgse Jagers medewer king zal verlenen. KOLLEKTE In de periode van 27 augustus tot en met 9 sep tember wordt te Axel gekollekteerd voor het Ko ningin Wilhelminafonds. ZONDAG 26 AUGUSTUS Ned. Herv. Kerk 10.00 uurDs. D. A. ten Haaft, Tubbergen; 2.30 uurDs. W. J. van Meeuwen, Hoek (3e kollekte Kerkeraadsfonds) Geref. Kerk Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur Ds. A. Veltman van Rotterdam Delftshaven. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 25-26 AUGUSTUS Dokter Kats. (vervolg van pagina 1) De heer L. Hamelink Het voorstel voldoet mij ook niet. We worden voor een voldongen feit ge steld. Het bevredigt mij niet. Op grond van het bovenstaande werd besloten a. in te trekken het raadsbesluit van 16 januari 1962 tot verkoop van 1410 m2 bouwgrond aan voornoemde firma b. aan te kopen van fa. F. J. Steel en Zoon, Kaaiwal 3 te Axel de bungalow c.a„ staande op het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1355, thans no. 1401, ge legen aan de Zuidsingel, plaatselijk gemerkt als no. 32 c. deze bungalow te bestemmen tot ambtswoning voor de burgemeester een en ander conform het bij de stukken overgelegd ontwerp-raadsbesluit. De heren P. J. van Bendegem en W. de Feijter (beiden C.H.U.) en de heer L. Hamelink (G.V.P.) wensten een aantekening tegen aanneming van het voorstel te zijn. RONDVRAAG De heer J. VinkIn de brief van de heer van Hoeve, als lid van de Bouwcommissie, schuilt een kern van waarheid. Van gemeentewege is deze commissie benoemd, maar zij heeft in geen acht maanden vergaderd. De heer van Hoeve juicht toe dat Axel groeit en bloeit en het is jammer dat deze man, op deze manier moet bedanken. Is het niet gewenst dat de commissie regelmatig vergaderd Na afloop van de raadsvergadering werd af scheid genomen van de beide scheidende raads leden. De burgemeester sprak de vergadering als volgt toe Dames en Heren, Nu wij behoudens onvoorziene omstandig heden zo juist de laatste vergadering van de Raad in zijn huidige samenstelling hebben beëin digd, moeten wij afscheid nemen van twee raads leden, die straks in de nieuwe Raad niet zullen terugkeren, t.w. de heren C. de Putter en L. Ha melink. Gaarne wil ik thans in het openbaar een enkel woord ten afscheid spreken. Ten gevolge van een voor zijn politieke groe pering minder gunstige stembus-uitslag moet de heer L. Hamelink zijn raadslidmaatschap helaas na één zittingsperiode beëindigen. Deze periode, welke met name door hem als nieuweling in de politieke raadsarena wel als zeer bewogen moet zijn er varen, heeft de heer Hamelink doen kennen als een rechtschapen en aimabel man, die grote belangstel ling had voor de publieke zaak. Zijn steeds weer kerende vertogen, waarin hij zich een warm pleit bezorger toonde vooral voor de beroeften van onze „buitenkernen", hebben er stellig toe bijgedragen dat wij ons scherp bewust zijn, dat onze gemeente niet slechts een stedelijk karakter heeft. Met dank in het hart en een gevoel van wee moed zien wij U uit ons midden vertrekken. Van harte hoop ik, dat de kiezersgunst het U in de toekomst weer mogelijk zal maken opnieuw Uw waardevolle en gewaardeerde plaats in de Axelse Raad in te nemen. Toen gij, mijnheer de Putter, in de eerste consti tutionele Raad na de bevrijding op 5 september 1946 als raadslid werd beëdigd, hebt U niet kun nen bevroeden, dat ge reeds op 19 april daarop volgend zoudt worden geroepen om het helaas te vroeg gestorven lid A. P. de Ruijter als wethouder op te volgen. In Uw functie van wethouder van Financiën en Onderwijs hebt U gedurende ruim 15 jaren mede leiding gegeven aan de onstuimige na-oorlogse ontwikkeling van onze gemeente. Op dit ogenblik wil ik slechts een greep doen uit de niet in kort bestek te noemen vele belangrijke gebeurtenissen en feiten gedurende die periode, die alle van het gemeentebestuur intensieve bemoeiingen vroegen en waarbij U steeds nauw betrokken was. Met name in de jaren 1948—1954 nam de wo- ningwetbouw in onze gemeente een grote vlucht. In verband hiermede ontstonden belangrijke nieuwe stadsgedeelten in oost, west en zuid. Tevens werd de gemeentelijke riolering grondig gesaneerd en uitgebreid, terwijl de openbare ver lichting werd omgeschakeld van gas op electriciteit en ingrijpend gemoderniseerd. Een aanvang werd gemaakt met de sanering van de Oudewijk en enkele andere gedeelten van de gemeente. Het gasproductie-bedrijf werd omgezet in een distributiebedrijf en pogingen werden en worden aangewend om tot een grotere concentratie te dezer zake te komen. Op het gebied van de recreatie werden tot stand gebracht een zwembad, recreatiebos, jeugdherberg, ijsbaan, kampeerterrein en nieuwe sportvelden, ter wijl laatstelijk een sportstichting in het leven werd geroepen. Ook de onderwijs-sector vroeg Uw volle belangstelling. Het noemen van de geheel of ge deeltelijk nieuwbouw van de Chr. u.l.o.-school, landbouwhuishoudschool, openbare kleuterschool, openbare lagere school, school - Spui, R.K. lagere school en Chr. technische school is voldoende om zulks aan te tonen. De totale herziening van onze uitbreidingsplannen en de daarmede gepaard gaan de omvangrijke grondaankopen, mitsgaders de voor bereiding van een verdere industriële ontwikkeling van onze gemeente, hebben recentelijk eveneens veel van Uw aandacht en zorg geëist. Bovendien waart gij als wethouder dezer ge meente in bestuurlijk opzicht betrokken bij vele instanties en instellingen. Ik wil slechts noemen het voorzitterschap van de financiële commissie, vertegenwoordiger in het algemeen en dagelijks be stuur van de stichting Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen, bestuurslid van de Zeeuwse Muziekschool, etc. En thans na een 16-jarig raadslidmaatschap moe ten wij afscheid van U nemen. Het is tekenend voor de heer de Putter dat dit geen gedwongen, doch een vrijwillig afscheid is. Immers gij hebt gemeend U niet langer voor het raadslidmaatschap beschikbaar te moeten stellen, omdat naar Uw overtuiging de tijd gekomen was om Uw plaats af te staan aan een jongere kracht. Ziedaar, dames en heren, de grote kracht van wethouder de Putter zijn overtuiging. Een rechtzinnig man met een rotsvaste over tuiging. Een betere karakteristiek is voor hem moei lijk denkbaar. Zijn overtuiging is in belangrijke mate gevestigd op voor hem onwankelbare prin cipes. De aan deze overtuiging gepaard gaande vasthoudendheid van karakter was er de oorzaak van dat een diplomaten-rol hem niet lag en had tevens het grote voordeel, dat in vele gevallen bij voorbaat zijn mening kon worden gepeild. De gemeente Axel is aan wethouder de Putter grote dank verschuldigd voor de trouw en toe wijding die hij steeds bij de behartiging van ge meentelijke zaken heeft getoond. Nimmer werd te vergeefs een beroep op hem gedaan om zijn tijd en werkkracht ten dienste te stellen van onze Axelse gemeenschap. Het doet mij oprecht leed, dat Uw echtgenote wegens ziekte bij dit afscheid niet aanwezig kan zijn. Moge zij spoedig weer geheel hersteld haar plaats aan Uw zijde innemen. Met de bede dat God U beiden nog lange tijd voor elkaar wil sparen moge ik dit afscheidswoord besluiten, daaraan de hartelijke en welgemeende dank verbindend voor alles wat U in de afgelopen 16 jaren onder Gods genade voor Axel hebt ver richt. Hierna sprak de heer P. J. van Bendegem als oudste raadslid Wij als raadsleden hebben allen korte of langere tijd met U samengewerkt in het belang van onze gemeente. Wij hebben U leren kennen als iemand die de lijnen strak vasthield voor U betekende een woord een woord en zo iemand moeten we liefhebben. Uw weg als wethouder ging niet steeds over rozen, maar U hebt de moeilijkheden kunnen weer staan. Ik heb U in Uw gehele periode meegemaakt en ik wist steeds wat ik aan U had. Ik spreek de wens uit dat God het U geve nog vele jaren in gezondheid te mogen leven naast Uw vrouw. Namens de raadsleden mag ik U een aandenken aan deze tijd overhandigen. (Een zeer fraaie vulpen-set). En U meneer Hamelink ik hoop dat U nog eens terugkomt. We hebben U leren kennen als een eerlijk man, die niet steeds met zijn maat meegaat, wanneer hij het anders ziet. In zijn dankwoord richtte wethouder C. de Putter zich allereerst tot de burgemeester en de raadsleden en onderstreepte dat tijdens zijn zittingsperiode heel wat was tot stand gekomen, maar naar zijn mening nog niet steeds genoeg. „Ik heb steeds ge daan wat ik kon, in het belang van onze gemeente" maar ik vind het jammer dat één der eerste onder werpen, toen behandeld, nog steeds niet is gereali seerd. De Oudeweg verkeert nog steeds in zeer slechte toestand, maar mogelijk dat hierin door nu ontworpen plannen spoedig verbetering zal komen. De wethouder toonde zich bijzonder dankbaar voor het hem aangeboden cadeau namens de gehele raad. Dit is een bewijs, dat er ondanks een verschil van politieke inslag, toch een hechte band kan groeien. De heer de Putter wees er tenslotte op dat ook in dit werk de mens niets in eigen hand heeft. „Ik ben Anti-Revolutionair Mijn beginselpro gram was en is steeds gebouwd op Gods Woord". He andere scheidende raadslid, de heer L. Hame link. sprak eveneens een kort dankwoord. Tijdens het hierna volgend gezellig samenzijn bood de heer J. Francke, namens het personeel een zilveren vloeirol en een schrijfblokcasette aan. Een teken van de goede samenwerking, hetwelk steeds heeft bestaan, tussen de wethouder enerzijds en het personeel anderzijds. Voor de derde maal zal, zoals reeds eerder werd medegedeeld, in het kader van de „Conférence Européenne des Administrations des Postes et des Télécommunications" (CEPT) een Europazegel worden uitgegeven, waarvoor tijdens een op 16 maart 1962 te Bonn gehouden vergadering uit 25 inzendingen het ontwerp van de Luxemburgse kunstenaar Lex Weyer werd gekozen. Het ontwerp symboliseert in de vorm van een jonge boom met 19 bladeren de gemeenschap pelijke inspanningen en de groeiende samenwerking van de 19 Europese landen, waarvan de PTT- admiistraties deel uitmaken van de CEPT. Behalve door Nederland zullen voor zover thans bekend is, zegels naar dit ontwerp worden uit gegeven door de PTT-administraties van België, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Turkije, IJsland en Zwit serland, terwijl Portugal een eigen motief voor de Europazegels zal bezigen. Evenals in de vorige jaren wordt de Europazegel van Nederland in twee waarden uitgegeven, t.w. 12 ct. en 30 ct. De achtergrond van de zegel van 12 ct. is goud achtig geel; van de zegel van 30 ct. blauw, de bladeren zijn op beide zegels citroen-geel; de stam van het boompje, de tekst en de waardeaanduiding zijn zwart. De zegels zullen voor het publiek verkrijgbaar zijn van 17 september t.e.m. 13 oktober 1962, of zoveel langer als de voorraad strekt. De geldigheid voor de frankering eindigt op 31 december 1963. De overige gegevens zijn Drukkerij druktechniek zegelgrootte beeldgrootte kam tanding vellen van papier gomming Joh. Enschedé en Zn, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem rasterdiepdruk 36 x 25 mm 33 x 22 mm 14 12J4 10 x 10 100 zegels zonder watermerk normaal Dit maal vragen wij de aandacht van allen, die regelmatig een warme maaltijd zonder vlees, vis of ei op tafel brengen. Sommigen zullen dat bij tijd en wijle doen uit financiële overwegingen of om wille van het gemak anderen zien om principiële redenen af van ieder gebruik van vlees en vis. Wanneer wij de smaak even buiten beschouwing laten en alleen kijken naar de voedingswaarde die vlees en vis hebben, dan kunnen we zeer in het algemeen zeggen, dat deze producten ons bescher mende en opbouwende stoffen leveren o.a. eiwit ten, voedingszouten en B vitamines verder be vatten ze vetten in hoeveelheden, die afhankelijk zijn van de soort vlees en vis. Laat men vlees of vis weg uit de warme maaltijd, dan loopt men het risico te weinig van de bescher mende stoffen op te nemen. Met wat extra jus of vet komen we er nietze brengen een vleesloos maal niet op peil. Het zal noodzakelijk zijn die voedingsstoffen, die we missen wanneer we geen vlees of vis eten, op een andere manier in de maaltijd te brengen. We kunnen dan profijt trekken van de bescher mende stoffen de eiwitten en de B vitamines, die voorkomen in peulvruchten, in kaas en in melk. Daarom zouden zij, die nooit of zeer weinig vlees of vis eten, er verstandig aan doen dikwijls peul vruchten op tafel te zetten. Bovendien kunnen zij voor pap het best die grutterswaren gebruiken, die rijk zijn aan ijzerzouten en vitamine B haver mout, grutten en gaar tarwegries b.v. Een paar voorbeelden Onvolledig is het menu bestaande uit aardappelen, kool, jus hutspot van aardappelen, wortelen en uien met extra veel vet boerenkoolstamppot met kaantjes beter zijn aardappelen, kool, jus, gebakken kaas of aardappelen, kool, jus gortpap met stroop hutspot van aardappelen, groene erw ten, wortelen en uien griesmeel pudding boerenkoolstamppot met kaantjes - karnemelksepap of boerenkoolstamppot met witte bonen en melk.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2