Openbare Raadsvergadering te Axel Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 76e Jaargang no. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN HoofdredaktieJ. C VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C VINK AMBTSWONING VOOR DE BURGEMEESTER AFSCHEID VAN WETHOUDER C. DE PUTTER EN RAADSLID DHR. L. HAMELINK Dinsdag 21 augustus te 19.00 uur kwam de Raad van onze gemeente ten stadhuize in openbare vergadering bijeen. Voor het laatst in haar oude samenstelling. Losse Gedachten EEN AFSCHEID. Stramheid en Pijnen vallen van U al met Kruschen. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uw bloed en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rheu- matieklijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. AXELSE COURANT O VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 10 c**1* Kwartaal - abonnement t Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS10 cent per Bl] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels le- iedere regel meer 12 cent extra. De agenda was slechts tien punten groot, maar bevatte toch enkele zeer belangrijke punten, o.a. aankoop van de woning Zuidsingel 32 en het ver beteren van de verkeerssituatie op de Markt. In vlot tempo werden de volgende voorstellen afgehandeld Voorstel tot het aankopen van een perceel grond van de Fam. van Hermon, Buitenweg 33 te Axel. In de gemeentebegroting voor 1962 is een krediet opgenomen voor het herstraten van het tweede deel van de Buitenweg, t.w. vanaf het Szydlowskiplein tot de Polenstraat. Dit werk zal in het komende najaar worden uitgevoerd. In voornoemde raming is ook een bedrag be grepen voor het aankopen van gronden en het ver plaatsen van hekken en afrasteringen in verband met het doortrekken van het trottoir. Voor dit doel is overeenstemming bereikt met fam. van Hermon, Buitenweg 33 te Axel, over de aankoop van ca. 112m2 grond. Besloten werd van voornoemde familie aan te kopen een gedeelte van het perceel, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie D, no. 1431, ter grootte van ca. 112 m2. Voorstel tot het verbeteren van de verkeers situatie op de markt en het voteren van de daarvoor benodigde gelden. Het college heeft zich beraden en uitvoerig doen inlichten over een mogelijke verbetering van de verkeerssituatie op de Markt. Dit plein is voor het verkeer gevaarlijk, omdat daarop niet minder dan vijf straten uitkomen, waar van de meeste scherpe hoeken hebben, waardoor zij geen uitzicht bieden op het overige verkeer. Daarbij komt nog, dat auto's en andere voer tuigen de Markt vaak diagonaalsgewijze oversteken. Het moet dan ook geen verwondering wekken, dat op dit plein nogal eens aanrijdingen voorkomen, hoewel deze tot nog toe gelukkig niet van ernstige aard waren. Ook het parkeren geschiedt vaak op vrij wille keurige wijze, terwijl de gasten bij trouwpartijen meermalen moeite hebben bij het in- en uitstappen van de auto's. Over een verbetering van deze situatie heeft het college gezien het zeer gecompliceerde verkeers technische karakter daarvan, advies ingewonnen bij het hoofd van de verkeerspolitie en het hoofd van de afdeling Bestratingen der gemeente Utrecht. Beide heren hebben de Markt met de toegangs wegen ter plaatse bestudeerd en daarna een schets doen toekomen van een reconstructie van het plein, waardoor bovengeschetste moeilijkheden kunnen worden ondervangen. Deze schets is door de dienst gemeentewerken uitgewerkt en bij de stukken overgelegd. Door reconstructie van de Markt overeenkomstig de overgelegde tekeningen zal kunnen worden be reikt dat a. aanrijdingen zoveel mogelijk zullen worden voorkomen b. auto's bij bruiloftsstoeten ongehinderd zullen kunnen voorrijden en parkeren c. het parkeren in het algemeen veel ordelijker zal geschieden d. dit centraal gelegen plein een beter en fleu riger aanzien zal krijgen. De kosten van deze reconstructie in eigen beheer zijn geraamd op 15.900,Deze kunnen in 4 jaar worden afgeschreven. De raming zal worden opge nomen in een volgende wijziging van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1962. De heer P. J. van Bendegem In de stukken las ik dat voor dat kleine Marktje te verbeteren een kostenbedrag is geraamd van 16.000,ongeveer. Bovendien dat hiervoor mensen uit Utrecht zijn geweest. Ik denk dat de verkeerspolitie hier ook wel zo'n klein probleem kan oplossen. Parkeren doe ik ook wel eens in grote steden en daar zijn de vakken aangegeven met witte lijnen. Mijn vragen zijn 1. Waarom moet dat zoveel kosten? 2. Waarom moesten hier mensen uit Utrecht voor geraadpleegd worden Ik zag deze zaak liever op een eenvoudige ma nier opgelost. De heer D. OggelMet deze oplossing ben ik zeer gelukkig, de Markt is immers de centrale plaats. Maar wel heb ik een vraag. Is dit onderdeel van een groot plan Of staat dit geheel op zichzelf Een verlegging van het busstation op het Szyd lowskiplein zou voor het onderwijs zeer bevorderlijk zijn. De heer W. de Feijter Thans staat Hotel Porth de Lozanne leeg. Kunnen we het gehele blok daar niet aankopen om een bevredigende oplossing te krijgen Ik zie persoonlijk zeer weinig in deze verbetering. De burgemeester Mijnheer van Bendegem, U hebt gesproken over een klein probleem. Ik kan U mededelen dat hierover overleg is geweest met een deskundige van de A.N.W.B. Voor het oog lijkt dit niet zo moeilijk, maar technisch vormt deze ver betering een groot probleem, daar de Markt sterk afhelt. We komen er niet met het trekken van witte lijnen. Dit zijn voor automobilisten geen onover komelijke obstakels. We willen van de Markt een eenrichtingscircuit maken. We hebben het onderwerp besproken met eigen mensen, maar gezien het probleem kwam het ons beter voor uitermate deskundige personen te raadplegen. De door ons genoemde heren hebben de moeilijkheden tot tevredenheid van het college opgelost. Het voorstel van de heer de Feijter is voorhands niet te realiseren, daar hierin veel bedrijfspanden liggen. De heer Oggel kan ik mededelen dat dit geen onderdeel is van een groter plan. We zijn voor nemens te komen met een plan voor de omgeving van het Szydlowskiplein. De heer P. J. van Bendegem Door Uw ant woord ben ik niet overtuigd. De verkeerspolitie hier had dit ook kunnen oplossen. De burgemeester We hebben ter plaatse geen verkeerspolitie. De heer P. J. van Bendegem Maar er zijn wdi enkele terzake kundigen. Met het antwoord ben ik niet tevreden. De burgemeesterHet is hier niet enkel een kwestie van orde handhaven. Het is geen kwestie van orde, maar van verkeer. Mijns inziens is het beter over dit onderwerp niet verder te redetwisten. De heer K. Hamelink Ik voel meer voor een radicale oplossing, zoals het voorstel van de heer de Feijter. De burgemeesterHet college is hiervan ook overtuigd, maar dit is financieel niet haalbaar. De heer W. de Feijter Kunnen we hiervoor niet een soort regeling ontwerpen als voor de Oudewijk? De burgemeesterDeze visie moet ik U ont nemen. In dit blok bevinden zich teveel bedrijfs panden. Besloten werd a. tot reconstructie van de bestrating van de Markt en omgeving overeenkomstig de beide bij de stukken overgelegde tekeningen b. daarvoor een krediet te verstrekken, groot 15.900,-. De heer P. J. van Bendegem (C.H.U.) wenste aantekening tegen het voorstel te zijn. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Middelhovenstraat, aan de heer M. J. Rouw, Dennenlaan 49 te Hoogerheide. De heer M. J. Rouw, architect, wonende te Hoo gerheide, Dennenlaan 49, wenst van de gemeente te kopen een perceel bouwgrond, groot ongeveer 900 m2, gelegen aan de van Middelhovenstraat. Besloten werd aan adressant te verkopen een per ceel bouwgrond, gelegen aan de van Middelhoven straat, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1417 ged., groot ca. 900 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aan wezig te zijn voor de prijs van ƒ11,— per m2, met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale meting. Voorstel tot verkoop van Industrieterrein aan de Axelse Sassing aan de heer H. J. E. de Moor te Hulst, De heer H. E. de Moor te Hulst, wenst ter afronding van zijn terrein een oppervlakte in- dustriegrond, groot ongeveer 125 m2, gelegen aan de Axelse Sassing, van de gemeente te kopen. Wij STELLEN u VOOR aan adressant te ver kopen een oppervlakte industriegrond, gelegen aan de Axelse Sassing, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, no. 1273, groot ongeveer 125 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale "opmeting zal blijken aanwezig te zijn, voor de prijs van 7,per m2, met verrekening van over- of onder maat na kadastrale opmeting. Voorstel tot het aankopen van het pand Bui tenweg 92 te Axel van de Heer G. Naessens, wonende aldaar. Ter realisering van het uitbreidingsplan-oost is het noodzakelijk de beschikking te verkrijgen over de woning Buitenweg 92 te Axel. De heer J. van LuijkOp de situatietekening zie ik dat we thans één pand gaan aankopen in verband met de realiserig van een uitbreidings plan, voor het aanleggen van een weg parallel aan de Buitenweg. Deze weg gaat dus een kruising vormen met de Buitenweg en ter plaatse is het uit zicht niet al te best. Bovendien is deze weg wel productief en moeten we niet veel grond gaan ko pen van de R.K.-Kerk De burgemeesterEr zal inderdaad ter plaatse een nieuwe situatie tot stand komen, waarvoor een aantal panden nodig zijn en dit is het eerste van de twee of drie. De situering is zodanig dat de weg aan weerszijden bebouwd zal worden. Besloten werd van de heer G. Naessens, Buiten weg 92 te Axel aan te kopen het huis met erf, kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie G, no. 2295, groot 103 m2, plaatselijk aangeduid als Bui tenweg 92, een en ander voor de prijs en onder de voorwaarden, zoals die zijn genoemd in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot aanvulling van de Gastarieven voor grootverbruikers. Door de N.V. Philips wordt per 1 september gaslevering gevraagd voor haar proefvestiging aan de Industrieweg te Terneuzen. Zij is bereid een jaarcontract aan te gaan voor een minimum-gas- afname van 20.000 m3. De bestaande regeling kent slechts gascontracten tot een afname van 5300 m3 per jaar tegen een prijs van 0,16 per m3. Door de geringe invloed van een groter ver bruik op de vaste kosten is het mogelijk voor een afname van 20.000 m3 per jaar een prijs vast te stellen van 0,14 per m3. Overeenkomstig het advies van de Gascommissie werd besloten de gastarieven voor grootverbruikers per 1 september 1962 aan te vullen conform het bij de stukken ovegelegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het aankopen van de Bungalow Zuidsingel 32 te Axel van de Firma F. Steel en Zoon te Axel en tot het bestemmen van dit pand tot Ambtswoning voor de Burgemeester. De huisvesting van de burgemeester is uitvoerig besproken in de vergadering van 28 februari 1961. In de raadsvergadering van 28 maart 1961 is op een vraag van een der raadsleden medegedeeld, dat het college op dit punt diligent is en dat wij op deze zaak zullen terugkomen zodra zich een gele genheid daartoe voordoet. Nu, na \]/2 jaar, zijn wij in staat met nadere voorstellen te komen. Van de fa. F. J. Steel en Zn. te Axel hebben wij n.l. onder dagtekening van 10 augustus 1962 een schrijven ontvangen, waarin een nieuwe bungalow te koop wordt aangeboden. Het betreft hier het pand Zuidsingel 32. De vraag prijs bedraagt 48.300, Gelet op de grootte van deze woning (ruim 600 m3), de kwaliteit en de afwerking, moet deze prijs zeer billijk worden geacht. Bovendien zijn de kosten van de centrale verwarming, het dagelijks toezicht en het architectenhonorarijum in dit bedrag begrepen. Naar ons gevoelen voldoet dit pand, waarin ook een garage is ondergebracht, aan de representatieve eisen, die aan een ambtswoning voor een burge meester gesteld mogen worden. Voor de jaarlijkse exploitatiekosten verwijzen wij u naar het bij de stukken overgelegd rapport van de districtsopzichter. Krachtens artikel 22 van het „Bezoldigingsbesluit burgemeesters 1951" wordt voor het bewonen van een ambtswoning op de bezoldiging een inhouding toegepast van 12 ten honderd. De grond, waarop de bungalow gebouwd is, is ingevolge raadsbesluit van 16 januari 1962 ver kocht aan Fa. F. j. Steel en Zoon te Axel. Aangezien de notariële akte nog niet gepasseerd is, kan volstaan worden met intrekking van dit besluit. De heer P. J. van Bendegem Ik vind dat hier een raar spel gespeeld wordt. In januari 1962 werd besloten tot grondverkoop aan de fa. Steel en nu blijkt dat deze grond nog niet beschreven is. Ik dacht altijd dat dergelijke zaken vlug afgehandeld werden. Maar nu is het zo dat de woning bijna voltooid is, maar de grond niet verkocht. Het gaat er mij hier om dat aan de fa. Steel grond werd verkocht, maar nog niet beschreven is. Bovendien werdt er gesproken over een inhoud van 600 m3, maar ik geloof dat de woning kleiner is. Maar dat kan nagemeten worden. Ik voel niets voor een ambtswoning, daardoor ontstaan altijd moeilijkheden. Met de cijfers van het exploitatie-overzicht ben ik ook helemaal niet akkoord. We hebben geen controle op de verrichte werkzaamheden aan de woning. Wethouder IJsebaertUw mening dat hier een raar spel gespeeld wordt kan ik niet delen. Bovendien hebben we hier een besparing van notariskosten. Aan de woning kan veel gebeuren of weinig gebeuren, maar aan genoemde cijfers zul len we ons stringent houden. De controle op de werkzaamheden kunnen we uitoefenen aan de hand van de werkbriefjes. Wethouder C. de Putter heeft deze week afscheid genomen van de gemeenteraad van Axel, terwijl wederzijds de leden van de raad afscheid hebben genomen van de wethouder. Een verslag over dit afscheid vindt U elders in dit blad. Uit de eveneens afgedrukte rede van de burgemeester blijkt duidelijk, wat er zoal gedurende het bijna zestienjarige wethoudersperiode van de heer de Putter op gemeentelijk terrein is tot stand gebracht. Wethouder de Putter heeft eigener beweging be sloten zich als raadslid niet meer verkiesbaar te stellen, zodat automatisch een einde gekomen is aan zijn wethouderschap. Eigener beweging, omdat hij meende, dat jongere krachten zijn taak als raadslid moesten overnemen. Voorwaar een standpunt, dat in meerdere organi saties door oudere bestuursleden ter harte moest worden genomen. Daarmee willen wij allerminst beweren, dat de ouderen het niet meer zouden kunnen of niet goed zouden doen Wij willen alleen zeggen GEEF DE JONGE REN EEN KANS. Vaak wordt geklaagd en meermalen terecht over de weinige animo van de zijde der jongeren, over hun weinige interessen, over hun laksheid. Welnu, de heer de Putter heeft de moed gehad, de jongeren een kans te geven. Inderdaad, daar is moed voor nodig. Niet in die zin, dat het een waagstuk zou zijn, zijn plaats aan een jongere af te staan. Maar wanneer men een ambt zestien jaar heeft bekleed, het daaraan ver bonden werk met hart en ziel heeft gedaan, naar beste weten en kunnen, naar eer en geweten, zoals wethouder de Putter dit heeft gedaan, is er moed voor nodig om uit eigen beweging te zeggen Mijn tijd is gekomen ik moet gaan De burgemeester en de raad bij monde van het oudste raadslid, de heer P. J. v^n Bendegem, heb ben wethouder de Putter dank gebracht voor al datgene, wat hij in het belang van de gemeente Axel heeft gedaan. Wij sluiten ons gaarne bij die dank aan. Wij weten, dat niet ieder het steeds met de heer de Putter eens was, dat hij het soms bij het nemen van beslissingen moeilijk heeft gehad, dat hij wei eens verwijten te horen heeft gekregen. Maar wie, die op zijn stuk blijft staan, heeft dat niet ervaren Wethouder de Putter ook wij betuigen U«graag onze dank voor het vele werk, dat door U in het belang van de gemeente werd verricht. Moge het U gegeven zijn, met de Uwen nog vele jaren van een welverdiende rust te genieten. Moge het U gegeven zn spoedig te ervaren, dat de Oudeweg, waarvoor U zo lang geijverd hebt, verbeterd zal zijn (Ingez. Med.) De geraamde post van 500,voor onderhoud is normaal de eerste jaren niet nodig, zodat we hiervan een gedeelte kunnen reserveren. De heer P. J. van Bendegem Iemand die iets van huizen afweet, weet ook wel dat men daar veel gescharrel mee heeft. Wethouder IJsebaertWe prijzen ons gelukkig met deze kans. De vraagprijs is zeker niet aan de hoge kant. De heer P. J. van Bendegem Als iemand hoger wil dan moet hij zelf de financiële consequenties dragen. De secretaris kan binnenkort ook wel om een woning vragen. De huizen van tegenwoordig vragen steeds meer onderhoud, het lijken meer pa pieren huizen. Wethouder IJsebaertBovendien is het normale afschrijvingspercentage van 2 toegepast. De heer P. J. van BendegemEr wordt steeds 8 berekend. De heer W. de FeijterIk ben wel verwonderd dat dit voorstel komt op de laatste raadsverga dering. Ik dacht dat op zo'n laatste vergadering geen belangrijke beslissingen genomen werden. Het bevreemdt mij wel dat in deze de bouwcom missie niet is gehoord. Wethouder IJsebaert Enige tijd geleden stelde een raadslid de vraag of er iets gedaan werd aan de ambtswoning voor de burgemeester. Nu hebben we blijk gegeven diligent te zijn. De bouwcommissie beoordeelt enkel de aesthetische kant. De heer P. J. van Bengegem Zo lang wachten met beschrijven is niet juist. Dat is een gevaarlijke taktiek. Ik vind dat verkeerd handelen. V

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1