Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Burgerlijke Stand Gevonden Voorwerpen Faillissementen Jaarlijkse Collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds Bekendmaking HINDERWET Uw maag smeekt om Rennies, De landbouw achter het IJzeren Gordijn Slowakije. Pijnlijk verlies. OPENBARE VERGADERING van de Gemeenteraad van Axel op dinsdag, 21 augustus 1962, des namiddags 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot het aankopen van een perceel grond van fam. van Hermon, Buitenweg 33 te Axel. 5. Voorstel tot het verbeteren van de verkeers situatie op de Markt en het voteren van de daarvoor benodigde gelden. 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de van Middelhovenstraat, aan de heer M. J. Rouw, Dennenlaan 49 te Hoogerheide. 7. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de Axelse Sassing aan de heer H. J. E. de Moor te Hulst. 8. Voorstel tot het aankopen van het pand Bui tenweg 92 te Axel van de heer G. Naessens, wonende aldaar. 9. Voorstel tot aanvulling van de gastarieven voor grootverbruikers. 10. Voorstel tot het aankopen van de bungalow Zuidsingel 32 te Axel van de firma F. J. Steel en Zoon te Axel en tot het bestemmen van dit pand tot ambtswoning voor de burge meester. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. N.B. Het ligt in het voornemen na afloop van de raadsvergadering afscheid te nemen van wet houder C. de Putter en het raadslid dhr. L. Hamelink. BEZOEK AAN FABRIEK Zaterdag 4 augustus 1962 bestond voor het per soneel van de Nederlandse Stikstof Maatschappij en hun familie gelegenheid een bezoek te brengen aan de fabrieksgebouwencomplexen te Sluiskil. Niet minder dan 373 personen bezochten de fabriek. Namens de directie werd in de cantine koffie aangeboden. Op zaterdag 25 augustus bestaat nogmaals de mogelijkheid om een bezoek te brengen. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Woensdag 8 augustus werd in „Het Centrum" te Axel een Evangelisatie-samenkomst gehouden. Spreker was Ds. Niewöhner. GEEN VOORRANG Dinsdag 14 augustus te omstreeks 16.40 uur verleende de wielrijdster mevrouw W. W. te Axel, op het kruispunt Kerkdreef/Prins Hendikstraat, geen voorrang aan een personenauto bestuurd door A. A. A. J. V. te Breda, met het gevolg dat zij in botsing kwam met de auto. Op doktersadvies wer,d mevrouw W. per ambulance vervoerd naar het Ziekenhuis te Sluiskil. Zij had bij de botsing een hersenschudding alsmede een sleutelbeenbreuk op gelopen. Aan rijwiel- en auto ontstond materiële schade. DODELIJK ONGEVAL Woensdag 15 augustus^ tussen 16.00 en 17.00 uur, heeft op de Kanaalkade te Axel een dodelijk ongeval plaats gevonden. Na een bezoek aan Axel reed de tienjarige J. H. Saman, per rijwiel, vergezeld van zijn broer tje 'n zusje per bromfiets, terug naar zijn woon plaats Stekene (België). Plotseling kwam het jongetje ter hoogte van de Calandstraat te vallen. Hij viel op het wegdek, juist voor de naderende personenauto, bestuurd door A. B. M. C. te Welsele (België). Het kind was op slag dood. EXAMENRESULTATEN Hierna enkele resultaten van de examens op leiding leerkrachten N.O., Avondschool te Goes Toegelaten tot de voortgezette opleiding le jaar2: P. van Meenen, C. J. Michielsen, J. Ruts. Akte NIII G. D. Zegers. Akte N IV: J. A. J. Lamberg, allen te Axel. D1LOMAS MACHINESCHRIJVEN Aan het Instituut voor Kantooropleiding te Hulst slaagden voor het diploma Machineschrijven A. Zijl en den Hamer, beiden te Axel. Aan het Nederlands Handelsinstituut te Ter- neuzen slaagden voor het diploma Machineschrij ven V. E. Verhaar, J. A. Roose en J. R. Schoot, allen te Axel. AANZIENLIJKE VERBETERING Eén dezer dagen is de fa. M. P. Hol te Hulst, voor rekening van de gemeente Axel, begonnen met de verbetering van het kruispunt Zeestraat/ Zuidsingel/Kinderdijk/Kanaalkade en de aanleg van een invalsweg langs de Kanaalkade. Vooral de verbetering van genoemd kruispunt zal de verkeersveiligheid zeer ten goede komen. Ty perend is het dat momenteel een groot aantal van onze Zuiderburen, komende vanaf de Zuidsingel, het daar staande stopbord volkomen negeren en in plaats van voor de streep te stoppen, met be hoorlijke snelheid het kruispunt passeren en zo doende de situatie daar voor anderen zeer gevaar lijk maken. Dit zal bij de nieuwe situatie, wanneer ter plaatse een verkeersheuvel aanwezig is, tot het verleden gaan behoren. De voltooing van het werk zal echter nog wel enige maandjes op zich laten wachten. BEZOEK AAN OPENLUCHTMUSEUM Donderdag 16 augustus bracht de Zeeuws Vlaamse oudheidkundige kring „De Vier Ambach ten" een bezoek aan het bekende Openluchtmuseum te Arnhem. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Donderdag 23 augustus a.s. wordt in „Het Centrum" te Axel een Evangelisatie-samenkomst gehouden. Spreker zal zijn Ds. Servaas jr. BENOEMD Met ingang van 24 augustus 1962 is benoemd tot kapelaan in de parochie van de H. Gregorius de Grote te Axel, de weleerwaarde heer Hermans. Voo de heer Hermans tot priester werd gewijd was hij jeugdleider te Sprundel. ZONDAG 19 AUGUSTUS Ned, Herv. Kerk 10.00 en 2.30 uurVicaris S. den Blaauwen (extra kollekte kerkvoogdij). Geref. Kerk KerkdreeJ) 10.00 en 2.30 uur Ds. A. Koy van Oldenzaal. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 18-19 AUGUSTUS Dokter Schiltman. GEMEENTE AXEL JULI 1962 Huwelijksaangiften Kiel, Marinus Pieter 27 jr. jm. en Bode, Adeline Bemardine Adriane 22 jr. jd.; van der Hooft, Simon Pieter (v. Terneuzen) 22 jr. jm. en Buijze, Adriana; Schram, Bemardus Johannes 21 jr. jm. en de Smidt, anna Catharina Cornelia 24 jr. jd.; de Pooter, Adriaan 23 jr. jm. en Bakker, Geertrui 19 jr. jd.; Harte, Jacob (van Teneuzen) 24 jr. jm. en van Cadsand, Maatje 20 jr. jd.; den Beer, Jozias Willem (van Zaamslag) 20 jr. jm. en Crooy, Mar- garetha Elizabeth 23 jr. jd.; Simons, Jakob 19 jr. jm. en van Overmeire, Marleen Maria 17 jar. jd.; Koole, Adriaan (van Terneuzen) 25 jr. jm. en Smies, Jozina Janna 23 jr. jd.; Hoondert, Johannes Hubertus (van Terheijden) 25 jr. jm.' en Mel, An gela Elizabeth 21 jr. jd. Gehuwd De La Ruelle, Michel R. en de Cock, Dorothea L.; Sponselee, Alphons C. en van Britsom, Ariëtte H. P.; Koekkoek, Hendrik A. en Maas, Janna.; Schram, Bemardus J. en de Smidt, Janna C. C.; van der Hooft, Simon P. en Buijze, Adriana; Hen- nings, Johann J. en Geluk, Marianne; de Pooter, Adriaan en Bakker, Geertrui. Geboren Naessens, Marina R.; Pieterse, Carla A. M.; Vink, Ella L. M.; Pecoraro, Silvia M.; Felius, Janna A. P.; Kaijser, Adriaan G.; Witte, Rudi; de Groote, Catharina E.; Haus, Krijn; Quist, Willem M. Overleden Broeckaert, René F.; Scheele, Karei M.; Mieras, Marinus; Scheele, Anna. Vertrokken van Britsom, Ariëtte H. P. van Emmastr. 24 naar Hontenisse; de Munter, Louisa C. van Koestr. 33 naar Vlissingen; Jansen, Johanna C. van Wilhel- minastr. 75 naar Rotterdam; Vos, Gezina G. van Noordstr. 4 naar O. en W.-Souburg; van Esch, Josephus J. met echtg. van Marijkestr. 2 naar Bres- kens; Schaut, Coralie M. van Oosterstr. 44 naar Rotterdam; de Feijter, Marinus van Langeweg K 8 naar Halsteren; Maas, Catharina van Steenovens M 25 naar Terneuzen; Porth, Hermanus J. C. met echtg. van Noordstr. 4 naar O. en W.-Souburg; Faas, Dirk J. van Marijkestr. 14 naar Arnhem; van Doeselaar, Levinus van Nieuwstr. 18 naar Rotterdam; Eschler, Christiaan W. van de Ruy- terstr. 45 naar Leiden; van Iperen, Cornelia van Bylocquest. 35 bov. naar Amsterdam; Kuiper, Ma ria F. van Wilhelminastr. 8 naar Amsterdam; Buijze, Adriana van Schapenbout O 31 naar Ter neuzen; Hamelink, Jan met gezin van Kanaalkade 108 naar Rotterdam. Vestiging in de gemeente De La Ruelle, Michel R. van Overslag naar Wijk K 59; van Acker, Bernard P. van Goirle naar Wijk Q31; de Moor, Gustaaf A. van Bloemendaal naar Kaaiwal 6; Strobbe, Martha M. e.v. van Im- merseel van Hontenisse naar Robertstr. 12; van Immerseel, Antonius P. C. van Graauw naar Ro bertstr. 12; Ramselaar, Aloijsius J. van Ossendrecht naar Zuidsingel 4; Burlotti, Giannina e.v. Bonetti van Italië naar Villapark 9; Albius, Donald van Oldenzaal naar Noordstr. 7; Bruggeman, Gerardus B. van Sas van Gent naar Julianastr. 32; de Rijck, George D. van Vogelwaarde naar Olivierstr. 14; Kanits, Adriaan van 's-Gravenhage naar Caland straat 26; van Dommelen, Anna L. e.v. Goethals van Sas van Gent naar Villapark 29; van Son, Johannes A. M. van Tereuzen aar Olivierstr. 10; Oppeneer, Rosalia M. van Terneuzen naarr Oli vierstr. 10; Versprille, Cornelis van Sint Jansteen naar Noordstr. 9; de Man, Johannes M. van 's-Gavenhage naar Noordstr. 9; Geene, Pieternella van Terneuzen naar Buitenweg 46; Oostendorp, Johanna M. e.v. de Koeijer van Den Helder naar de Ruyterstr. 16; de Bruijne, Johanna van Rotter dam naar Julianastr. 89; Roose, Maria M. van Hoek naar Julianastr. 41; Vasseur, Pieter C. van Best naar Stationsstr. 24; de Koeijer, Suzanna van Terneuzen naar Weststr. 57; de Koeijer, Tanneke van Terneuzen naar Weststr. 57. Verhuizing binnen de gemeente: Tieleman, Petrus C. met echtg. van Nieuwstr. 41 naar Bylocquestr. 23; Bonetti, Andrea van Villa park 102 naar Villapark 9; Schram, Bernardus J. van Calandstr. 20 naar J. de Moorstr. 15; Dasson- ville, Joan A. met zoon van P. Paulusstr. 26 naar Olivierstr. 18; de Brouwer, Alphonsus C. van J. de Moorstr. 55 naar Beatrixstr. 28; Blom, Freerk H. met echtg. van Nieuwstr. 8 naar Wilhelminastr. 75; Maas, Janna van Wijk N 122 naar Nieuwendijk 11; Wolfert, Krijn J. met gezin van Wijk L 26 naar Pr. Mauritsstr. 21; Verhelst, Huberdina van Wijk P 38 naar Wijk P 42; Verpoorte, Jacobus met gez. van Kerkstr. 13 naar Kerkdreef 4; Dieleman, Jan met gez. van Kanaalkade 20 naar Ferdinandstr. 23; van Cadsand, Gideon met echtg. van Oosterstr. 25 naar Bylocquestr. 35 bov. de Pooter, Adriaan van Stationsstr. 30 naar Julianastr. 81; Bakker, Geer trui van Singel weg 7 naar Julianastr. 81; van de Vijver, Cornelis J. met echtg. van Wijk P 135 naar Zeestr. 4. Aantal inwoners der gemeente Axel op 30 juni 1962 7827. op 31 juli 1962 7835. Een groen jongens windjack, A. Deij, Bankertstr.; grijs jongensjasje, A. Deij, Bankertstr.; een huis sleutel, Nieuwendijk 36; medaillon van Bazooka met kettinkje, rijkspol. Axel; een herenrijwiel, Hau- lez, Polenstr.; een aardappelriek, rijkspol. Axel; een cliché (Bedum-melk), Julianastr. 38; een beige damesportemonnaie, J. de Moorstr. 21; een kleine verrekijker in bruin lederen tas, Julianast. 20;' een buin gladharig hondje, J. Lensen, Singelweg; een zilveren kettinkje met kruisje, Polenstr. 22; een herdershond, Kanaalkade 84; een sleutel, rijkspol. Axel; een doublé schakelarmband, rijkspol. Axel; een stalen duimstok, F. Hamelink, Singelweg; een blauwe overall, Bemhardstr. 41; een rode plastic bal, Marijkestr. 22; een blauw damesvest en een blauw kindervest, Splenter, Noordstr.; een groen etui met vulpen en twee ballpoints, Oudeweg 52; een hoofddoekje, rijkspol. Axel; een grijze vulpen, Magrette N 40; ring met 4 sleutels, rijkspol. Axel; een gehaakte linker dameshandschoen, rijkspol. Axel; een bruine kinderportemonnaie, Pieter Pau lusstr. 19; een lips-sleutel No. 11917, rijkspol. Axel; een bosje autosleutels, Molenstr. 2; een bruin zeil doeken voorschoot, rijkspol. Axel; een muntbiljet van 2,50 Evertsenstr. 3; een zwarte regenbroek, De Ruyterstr. 9; een bankbiljet van 10,Ban kertstr. 31; een blauwe zijden shawl, Singelewg 71; een zakmes, Pr. Hendrikstr. 83; een kinderporte monnaie, Beatrixstr. 8; een bankbiljet van 25, postkantoor; een zwart en blauw gestreept jongens jasje, rijkspol. Axel; een goudkleurige halsketting, Drieschouwen 13; een geel-bruine plastic bal, Wil helminastr. 51; een ijzeren steun van vrachtauto, Bylocqueplein 6; twee contactsleuteltjes van Fiat auto, Noordstr. 31; een bankbiljet van 25,—, de Moorstr. 23; een bankbiljet van 100,P. Die leman, Koudepolder 243, Hoek; een paar grijze herensokken, rijkspol. Axel; een rood-plastic dames portemonnaie, rijkspol. Axel; een groen bril-étui, Singelweg 31; een blauwe overall van de C.N.A., Sassing P 54. VERNIETIGD G. W. Naeije, h.o. Naeije's Meubelhandel, Meu- belstoffeerderij Modern en Naeije's Woninginrich ting, Noordstraat 11 te Terneuzen. In hoger beroep vernietigd. Het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding houdt zijn grote jaarlijkse collecte, dus ook in de plaats onzer inwoning van 27 augustus t.m. 9 september 1962. Zolang in Nederland nog één van elke vijf sterf gevallen zijn oorzaak vindt in kanker, is de be strijding van deze ziekte een zaak waaraan niemand zich kan onttrekken. Behalve het feit dat kanker bestrijding zovelen aangaat, vergt het enorm veel geld. Voor het onderzoek naar de oorzaak van kanker, voor de inrichting en instandhouding van kostbare laboratoria en ziekenhuizen, voor alles wat er verder nog aan zorg komt kijken, zijn kost bare materialen en zeer veel deskundigen nodig. Bovendien moeten appartuur en uitrusting steeds worden vernieuwd om de patiënten te laten profi teren van de nieuwste vindingen. Dat alles kost onnoemelijk veel geld. Voor dit geval, waar geluk en gezondheid zo nauw aan geld gekoppeld zijn, willen wij graag een beroep doen op onze lezerskring door te zeg gen geeft wat U missen kunt en doe er dan nog iets extra's bij. Kankerbestrijding is een taak van het gehele Ne-, derlandse volk. BESTRIJDT HET LEED DAT KANKER HEET openbare kennisgeving verzoek om vergunning. Op de secretarie van de gemeente Axel ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" G.A., Haringvliet 100, Rotterdam om vergunning tot oprichting van een benzinepompinstallatie, bestaande uit 2 - 6006 litertanks voor benzine en dieselolie en 2 aftap- pompen, elk met een elektromotor van 1/3 pk. Adres inrichting Polenstraat 34b kadastraal ge meente Axel sectie F nummer 1322. SCHRIFTELIJKE BEZWAREN tegen het verle nen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit ver zoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschrif ten worden mede ter inzage gelegd. MONDELINGE BEZWAREN kan een ieder per soonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een open bare zitting te houden op 4 september 1962 om 11 uur in het stadhuis te Axel. BEROEP tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Axel, 18 augustus 1962. Burgemeester en wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Voor nadere inlichtingen stadhuis Axel telefoon nummer^/ en 561 toestelnummer 4. als overtollig maagzuur weer zo'n laaiende zuur- kolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet. (Ingez. Med.) (Vervolg van pagina 1) Toch ging het niet overal zo slecht. De suiker- produktie bijv. liet aanmerkelijk betere resultaten zien. In totaal werd 930.000 ton geproduceerd te gen 881.000 ton in 1960. Als men deze cijfers ver gelijkt met het vijfjarenplan dan bemerkt men ech ter, dat dit toch nog beneden de verwachtingen is gebleven. In het plan werd rekening gehouden met een opbrengst van meer dan één miljoen ton. Bij de veeteelt waren ^ie resultaten ook niet slecht, maar toch weer niet zo goed, dat de plan- cijfers konden worden behaald. Er werd 95.000 ton vlees meer naar de consumenten gebracht, wat nog altijd slechts 96% was van wat volgens het vijf jarenplan vorig jaar had moeten worden opgele verd. De resultaten zouden bijzonder goed zijn ge weest als Slowakije niet in zulke grote moeilijkhe den was geraakt. Dit grote landsdeel heeft jaren lang in onvoorstelbaar arme omstandigheden ge leefd. De laatste tijd is de-regering van Tsjecho- slowakije bezig met hervormingsplannen, die ver betering in de situatie moeten brengen. Het schijnt niet al te goed te gelukken. De coöpe ratieve boerderijen in Slowakije hadden eind 1961 een achterstand van 19 duizend ton vlees, 41 mil joen liter melk en meer dan 20 miljoen eieren op het schema. Oorzaak is de slechte gang van zaken bij de teelt van voedergewassen. Opnieuw doet zich hier de vreemde gebeurtenis voor, dat om onver klaarbare redenen zestigduizend hectaren Slowaak se gond, die waren bestemd voor de verbouwing van voedselgewassen, helemaal niet zijn gebruikt. Geen wonder dan ook, dat bij het opmaken van de balans in 1961 bleek, dat de staatsboerderijen in Slowakije een gezamenlijk verlies hadden geleden van 628 miljoen kronen, waarvan het grootste deel (548 miljoen) voor rekening komt van de vee- houdende bedrijven. Dit verlies wordt op de ba lansen geboekt als „schuld aan de staat". De achteruitgang op vrijwel alle fronten in Tsjechoslowakije is voor het land van president Novotny des te pijnlijker omdat de agrarische kant van de economie een duidelijk stempel drukt op de handelsbalans. Mout, eieren en suiker zijn de be langrijkste exportprodukten, met hop, waarvan 65 tot 75% van de totale produktie naar het buiten land gaat. Dat de uitvoermogelijkheden zijn vermin derd door de lagere opbrengsten is nog niet zo nadelig vergeleken met de pijnlijke verliezen, die het land lijdt door de noodzaak van grotere import van landbouwprodukten. Nu de eigen agrarische produktie is achtergebleven moet worden ingevoerd wil men de bevolking voldoende te eten kunnen geven. Vreemd genoeg heeft Tsjechoslowakije in 1961 slechts weinig opdrachten in het buitenland ge plaatst. In Canada werd 300.000 ton koren besteld, in verscheidene andere landen alles bij elkaar 91.000 ton vlees. Dit is nauwelijks voldoende om de ont stane leemten aan te vullen. Dit kan alle enmaar betekenen, dat de prijzen enorm omhoog gaan en schaarste, zeker in de grote steden, ontstaat. wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2