ZWITSAL MOEDER WORDEN... GESLOTEN Fa. J. C. VINK-AXEL GEMEENTERAAD AXEL BABYSET DE LUXE Parkeer als Heer! PIETERNELLA JANNA HEIJNSDIJK WEGENS DE JAARLIJKSE VAKAN TIE VAN ONS PERSONEEL ZIJN ONZE DRUKKERIJ, BOEK- en KAN TOORBOEKHANDEL van maandag 6 t/m donderdag 17 aug. (vervolg van pagina 1) Voorstel tot voorlopige vaststelling van de Gemeente- en Bedrijfsrekeningen en Goed keuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het Dienstjaar 1960. Met verwijzing naar de desbetreffende rekenings stukken, de uitgebrachte rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de verantwoording van ons college en de in deze ver gadering uit te brengen verslagen van de com missies van onderzoek uit de raad werd besloten voorlopig vast te stellen a. de gemeenterekening over het dienstjaar 1960; b. de rekening van het Gemeentelijk Gasbedrijf over 1960 c. de rekening van het Gemeentelijk Woning bedrijf over 1960 d. de rekening van de vleeskeuringsdienst, cen trum Axel, over 1960. Tevens werd besloten de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over het jaar 1960 goed te keuren. De heren L. Hamelink en J. Vink brachten na mens de commissies van onderzoek verslag uit en adviseerden de rekeningen goed te keuren. i Voorstel tot wijziging van het Algemeen Amb tenarenreglement. (7e wijziging). De invoering van de werkclassificatie en de prestatie-(verdienste-)beloning is geschied aan de hand van de door de Minister van Binnenlandse Zaken gegeven richtlijnen. Deze materie dient in de rechtspositieregeling der ambtenaren geïncorporeerd te worden. Het Algemeen Ambtenarenreglement moet der halve worden aangevuld. De tekst van die wijziging is ontleend aan een advies van het Centraal Bureau in zake gemeen schappelijke behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden. Plaatselijk georganiseerd overleg is dienten gevolge niet meer nodig. In de wijziging wordt de verdere regeling ge delegeerd aan het college. Het ontwerp dezer regeling wordt ter kennis neming bij de stukken gevoegd. Ten aanzien van het interpoleren van de ver- dienstebeloning tussen 5 en 12% in deze regeling is in het Centraal overleg voor het rijkspersoneel geen overeenstemming bereikt, in verband waar mede de samenwerkende bonden van overheids personeel de wens geuit hebben deze regeling in het plaatselijk georganiseerd overleg te doen be handelen. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft er echter overwegend bezwaar tegen dat van die re geling wordt afgeweken. In verband hiermede heeft plaatselijk georgani seerd overleg weinig zin en is de commissie hier voor niet bijeengeroepen. De heer E. A. Maas Wanneer ik de betreffende stukken lees meneer de Voorzitter dan kunnen we beter het georganiseerd overleg opheffen. De burgemeester Meneer Maas, U vergist U volkomen. Het is niet de bedoeling om de rechten van het G.O. aan te tasten, enkel deze 7e wijziging komt niet in het G.O. U haalt deze wijziging en de werkclassificatie door elkaar. Dit voorstel heeft wel enige tijd in beslag geno men, maar de minister moest eerst op landelijk niveau overeenkomen met de vakbonden. De heer D. J. OggelMet het gezegde van de heer Maas kan ik me ook wel verenigen. De burgemeesterDan gaat U meneer Maas volgen op het verkeerde pad. We zullen overwegen deze maand het georga niseerd overleg nog bijeen te roepen. De heer C. van Bendegem Aan de werkzaam heden van het G.O. hecht ik grote waarde, maar het moet straks niet zo zijn dat wij individueel gaan overleggen over individuele prestaties. Voostel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Slagers om hun winkels uit te zonderen van de Koopavond. Naar aanleiding van de vastgestelde koopavond voor alle winkels, verzoeken de slagers een uit zondering te maken voor hun winkels. De verordening legt geen verplichting op om de winkels open te houden, zodat de slagers, wanneer zij dat wensen, hun winkels gesloten kunnen houden op de koopavond. Wijziging van de verordening voor deze branche kan, met het oog op verzoeken van andere bran ches, de verordening illusoir maken. De heer D. J. OggelDe heren slagers komen hier met een unaniem verzoek en ik vind het jam mer dat wij hun hierin niet ter wille zijn. We moeten dit doen om de vrede in die branche te bewaren. Wanneer één slager zijn winkel open houd dan moeten de anderen wel volgen. De burgemeester Het is weinig zinvol het debat hierover uit een vorige vergadering te herhalen. De slagers zijn niet verplicht hun winkel open te hebben. De heer J. den Doelder Er zijn ook plaatsen waar de winkels reeds om 15.00 uur gesloten zijn op zaterdagmiddag, maar dit is voor Axel als koop centrum niet bevorderlijk. Met de zienswijze van de heer Oggel, kan ik me wel verenigen. De heer C. van Bendegem Ik ben het eens met de vorige sprekers. Wanneer de slagers apart adresseren en met agumenten komen dan ben ik toch ook wel iets veanderd. Ik had liever gezien dat we het adres van de slagers overnamen. De burgemeesterHet is onjuist wanneer de Overheid dwang oplegt. De slagers zijn in hun totaliteit met een adres gekomen, maar het is on juist de Overheid te gebruiken om dwang op te leggen. Het is fundamenteel fout om Overheids dwang toe te passen. Men staat vrij om z'n winkel open te hebben. Met grote klem wil ik aanvoeren door dwang te oefenen sluiten we de weg af bij nieuwe vesti gingen. Wanneer de slagers onderling kunnen overeenkomen, dan zijn wij zelf vrij wat te doen. De heer D. J. Oggel: Waneer men met "een" unaniem verzoek komt, waarom kunnen we dan niet helpen. De burgemeesterWe zitten in het belang van de burgerij van Axel en niet om de vermeende be langen van de slagers te bespreken. Willen ze ge sloten zijn, dan hebben ze de vrijheid. Maar het is niet juist dat dergelijke suggesties steeds in de Raad komen. Besloten werd afwijzend op het verzoek te be schikken. Voorstel tot Uitgifte van de Ondergrond en het terrein van de jeugdherberg in erfpacht aan de Stichting Nedelandse Jeugdherberg- Centrale. In 1959 is met het bestuur van de N.J.H.C. gecorrespondeerd over het in erfpacht uitgeven van de betreffende grond, teneinde de aanspraken van de N.J.H.C. op de opstallen zeker te stellen. Hierop is het bestuur toen niet verder ingegaan. Thans verzoekt het stichtingsbestuur alsnog, het terrein in erfpacht uit te geven overeenkomstig het indertijd dezerzijds voorgestelde tegen een canon van 0,04 per m2 per jaar en voor de tijd van 99 jaren, gerekend te zijn ingegaan op 1 januari 1951. Deze erfpacht heeft dan betrekking op de ondergrond van het gebouw alsmede een gedeelte van 't terrein, tesamen uitmakende een oppervlakte van 1200 m2 of zoveel meer of minder als bij ka dastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn. In verband met het vorenstaande zij er aan her innerd, dat per 1 maart 1951 door de gemeente Axel aan de N.J.H.C. voo de stichtingskosten een annuïteitslening, groot 60.000,— werd verstrekt tegen een jaarlijkse annuïteit van 2.443,80. Per 1 maart 1962 bedroeg het schuldrestant 53.593,61. De geldleningsovereenkomst is gedateerd 28 fe bruari 1951. De gemeente heeft uiteraard behoefte aan een onderpand voor de richtige betaling van rente en aflossing (annuïteit). Dit onderpand is tot nu toe aanwezig door de omstandigheid dat het gebouw op gemeentegrond staat, zonder dat de aanspraken van de N.J.H.C. op de opstallen zijn zeker gesteld. Als de grond in erfpacht uitgegeven wordt, zal dit onderpand vervallen en is het nodig dat de ge meente zich een onderpand in andere vorm ver schaft. Aan de uitgifte in erfpacht ware daarom de voor waarde te verbinden dat de N.J.H.C. aan de ge meente een le hypotheek verleent op haar ge bouw. Uiteraard dienen de kosten der erfpacht- en der hypotheekakte en de registratierechten voor re kening van de Stichting N.J.H.C. te komen. Besloten werd aan de Stichting Nederlandse Jeugdherbergcentrale, Prof. Tulpstraat 46 te Amsterdam, met ingang van 1 januari 1951 voor de tijd van 99 jaren in erfpacht uit te geven een gedeelte, groot 1200 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1183, zijnde de ondergrond van de jeugdherberg, plaatselijk bekend Kinderdijk no. 5 en bijbehorend terrein, tegen een canon van 0,04 per m2 per jaar en voorts onder de voor erfpacht gebruikelijke bepalingen en bedingen, o.m. ten aan zien van herziening van de erfpachtscanon en onder voorwaarde dat de Stichting Nederlandse Jeugd herberg Centrale aan de gemeente Axel tegelijk met het passeren van de betreffende erfpachtsovereen komst het recht van eerste hypotheek verleent op het gebouw van de jeugdherberg, Kinderdijk 5, voor de som van 54.000,— tot zekerheid van de blijkens schuldbekentenis van 28 februari 1951 door genoemde Stichting van de gemeente Axel ontvan gen geldlening, per 1 maart 1962 pro resto groot 53.593,61, onder zodanige bepalingen en bedingen als in genoemde schuldbekentenis zijn vervat en voorts dat de kosten der erfpachts- en der hypo theekakte en de registratierechten voor rekening van de Stichting Nederlandse Jeugdherberg Cen- tale komen. Voorstel tot het aankopen van de Woning Polenstraat 50 van de heer H. van de Velde te Axel. Ter realisering van het uitbreidingsplan is het gewenst dat de gemeente de beschikking krijgt over een gedeelte van de daarbij betrokken gronden. Met de eigenaar van het pand Polenstraat 50, is ter zake overeenstemming bereikt. De heer D OggelB. en W. stellen voor het pand te gaan verhuren voor 5,—. Maar dat vind ik veel te laag. Kan de huur niet worden bepaald naar de prijs die wij voor dit pand betalen De sekretarisWe passen hier normaal de gel dende regels toe. De huurwaarde is getaxeerd en aan de hand daavan de huur. Besloten werd van de heer H. van de Velde, Polenstraat 50 te Axel aan te kopen het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie D, no. 1526, zijnde huis, schuur met varkenshok en erf, groot 287 m2, plaatselijk bekend Polenstraat 50, en het college te machtigen dit pand na de eigen- domsverkrijging door de gemeente te verhuren, een en ander conform het bij de stukken overgelegd ontwerp-besluit. Voorstel tot het Aankopen van ca. 20 m2 grond van de heer J. Smies, Buitenweg 29 te Axel, in verband met doortrekken trottoir ter plaatse. In de primitieve begroting voor 1962 is onder volgno. 240 een krediet opgenomen voor het her straten van het tweede deel van de Buitenweg, t.w. vanaf het Szydlowsklplein tot de Polenstraat. In de raming is ook een bedrag begrepen voor het aankopen van gronden en het verplaatsen van hekken en heggen in verband met het doortrekken van het trottoir. Het ligt in de bedoeling dit object op korte ter mijn uit te besteden aan een aannemer, omdat uit voering in eigen beheer niet mogelijk is. Ondertussen is met één der eigenaars overeen stemming bereikt over de aankoop van ca. 20 m2 grond, benodigd voor het doortrekken van het trottoir. De heer D. J. OggelIk vind dat we hier een verkeerde weg op gaan. De prijs die we gaan be talen is veel te hoog, dat is onrendabel. De burgemeesterHet geheugen van de heer Oggel zal ik even opfrissen. Het benodigde bedrag hiervoor is reeds gevoteerd bij de behandeling van de begroting voor 1962. Over uw uitdrukking onrendabel ben ik wel ge schrokken U kent de verkeerssituatie ter plaatse en wanneer er ongelukken gebeuren komt het woord onendabel wel in een onprettig licht te staan. Het college vindt de prijs alleszins acceptabel. De heer D. J. OggelHet woord onrendabel moet U hier zien uit financieël oogpunt. Gezien de consequenties hieraan verbonden stem ik tegen het voorstel. Besloten werd van deze eigenaar, t.w. de heer J. Smies Buitenweg 29 te Axel, aan te kopen een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie D, no. 1430, ter grootte van ca. 20 m2, liggende vóór zijn woning, een en ander voor de prijs en onder de voorwaarden, zoals die zijn genoemd in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het doen Restaureren van het Schilderij „Gezicht op Axel" en tot het vo teren van de daarvoor benodigde gelden. Op ons verzoek heeft de rijksinspecteur voor roerende monumenten de mogelijkheid van restau ratie onderzocht van het schilderij „Gezicht op de stad Axel", aanwezig in de raadzaal. De kosten van restauratie zullen 850,be dragen, waarin 425,— rijkssubsidie kan worden verkregen. Deze kosten kunnen worden bestreden uit het cultureel fonds, waarin dit jaar voor het eest circa 4.000,wordt gestort. Onder verwijzing naar het bij de stukken over gelegd schrijven en de daarin genoemde voorwaar den werd besloten het schilderij te doen restaureren. Voorstel op het verzoek van de Stichting Zeeuws Studiefonds de gemeentelijke bijdrage te verhogen van f 0,05 tot f 0,10 per inwoner. De raad besloot in zijn vergadering van 22 no vember 1956 een jaarlijks subsidie te verlenen aan de Stichting Zeeuws Studiefonds, berekend naar 0,05 per inwoner. Thans verzoekt het bestuur van genoemde stich ting dit subsidie zo mogelijk ingaande 1962, vast te stellen op tenminste 0,10 per inwoner. Mede gelet op de financiële positie van de ge meente besloten werd a. het verzoek voor het jaar 1962 af te wijzen b. bij de behandeling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963 dit verzoek opnieuw in behandeling te nemen. Voorstel tot het vaststellen van het exploitatie plan industrieterrein „Kleine Noordpolder II". Bij besluit van 27 maart 1962 werd een partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak der gemeente Axel, aangeduid als Uitbreidingsplan Noord II, regelende de bestemming in onderdelen van gronden, gelegen tussen de Nieuwendijk en de Oudeweg, vastgesteld. Het is noodzakelijk voor dit gebied de uitgifteprijzen van de gronden te bepalen. Daartoe is een exploitatieplan ontworpen, hetwelk bij de stukken ter inzage is gelegd. Uit het exploitatieplan blijkt, dat 42510 m2 grond kan worden uitgegeven voor 7,60 per m2 en 2480 m2 voor 20,per m2. De totale inkomsten worden geraamd op 381956, De uitgaven wegens grondverwerving, kosten bouwrijpmaken, honorarium, renteverliezen, verlich ting, brandkranen en kosten opmaken exploitatie plan, belopen eveneens 381956,waarih be grepen 8889,aan reserve. Besloten werd het exploitatieplan industrieterrein „Kleine Noordpolder II", vast te stellen conform het overgelegde concept. De agenda werd nog uitgebreid met punt 25a, n.l. een voorstel om een vierde straatmaker te be noemen. Naar aanleiding hiervan deelde de burgemeester mee, dat de wegen in onze gemeente grote zorgen baren. We zijn niet in staat met eigen personeel al het nodige werk te verrichten en moeten zo doende straatwerk uitbesteden. We zijn thans in de mogelijkheid, en dat is in deze tijd een witte raaf, om een vierde straatmaker aan te trekken. De heer D. J. OggelBlijven we nu wel binnen het raam van de begroting De burgemeester s De winstmarge voor bedrijven komt nu immers te vervallen. De Raad ging met het voorstel akkoord. RONDVRAAG De heer E. A, MaasWe hebben zojuist een voorstel aanvaard betreffende de verlichting van de Kanaalkade. Ik wil de aandacht van het college vestigen op de verlichting in het oostelijk deel van Axel, waar in sommige straten de masten wel 70 meter uit elkaar staan. Een maand of drie geleden werden in de de Ruijterstraat masten geplaatst, maar die branden nog steeds niet. De heer D. J. OggelDe spoorwegovergang aan de Armendijk verkeert nog steeds in slechte toestand. Wordt hieraan iets gedaan De burgemeesterDe Raad heeft anders beslo ten bij de begroting 1962. Tenslotte kwam de heer D, J, Oggel namens het G.P.V. met het volgende voorstel Gezien het feit dat we waarschijnlijk binnen af zienbare tijd uit de Gemeenschappelijke Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken kunnen treden, is het nodig om tijdig ons te be zinnen op de toestand die dan ontstaat. Daar we dan zullen moeten komen tot een eigen Dienst, stellen we voor om een commissie-ad-hoc te benoemen, die deze zaak kan voorbereiden en de Raad kan adviseren tot de instelling van een eigen dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, Ge meentewerken en Toezicht op de Bedrijven, waarbij ons inziens alle gemeentebedrijven behoren. Wat de grondexploitatie betreft stellen we voor, indien mogelijk te komen tot een afzonderlijke Dienst hiervoor; indien dit onmogelijk is, dan bo vengenoemde commissie of een andere commissie op te dragen advies uit te brengen over een ex ploitatieplan dat alle bouwgrond van de gemeente omvat. Het voorstel werd niet onmiddellijk behandeld, daar de aanwezige raadsleden een advies van B. en W. prefereerden. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een Als goed weggebruiker kennen wij allen het blauwe bord met de rode rand en de diagonale rode streep. Wij passen de regel welke bij dit bord hoort dan ook stipt toe. Maar zodra dit bord ont breekt en wij ons vervoermiddel vrij mogen par keren, breekt in ons binnenste iets los en willen wij de wrok van het niet kunnen parkeren op andere plaatsen in één keer inhalen. Nu de vakantietijd is aangebroken, willen dui zenden toeristen genieten van het vele natuurschoon in onze steden. Vele toeristen maken daarbij ge bruik van eigen vervoermiddelen. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt de weggebruikes bij het parkeren onderstaande fatsoensnormen in acht te willen nemen maak een reëel gebruik van de beschikbare parkeerruimte, neem niet de plaats in welke geschikt is voor het parkeren van twee wa gens sluit andere „parkeerders" niet in< zet bij een insteekhaven en witte strepen de wagen in de aangegeven richting tussen twee lijnen, en niet midden op of dwars over een witte lijn zorg bij het parkeren in een file dat er vóór en achter de auto zo mogelijk één meter ruimte overblijft (zoals in België verplicht is) snoep niet de parkeerruimte weg van een ander die net eventjes eerder was betracht bij het achteruit-parkeren de grootst mogelijke voorzichtigheid en wellievendheid jegens het andere verkeer en vooral tegen over fietsers en bromfietsers heeft u het ongeluk een andere auto licht te beschadigen, laat dan op z'n minst op de beschadigde auto een kaartje met uw naam adres achter betoon u ook een heer indien het vinden van parkeerruimte niet direkt lukt verdisconteer bij stadsbezoeken het zoeken naar parkeerruimte in uw tijdschema, op tijd komen is nog altijd een vorm van wellevend heid en dat kunt u... door vroeger weg te gaan. Door deze „gulden regels" toe te passen gedraagt u zich als... heer in 't verkeer. Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster wed. van A. TH. T GILDE in den ouderdom van 62 jaar. De teraardebestelling zal plaats vinden op de Algemene Begraafplaats te Axel op maandag 6 augustus te 14.30 uur vanaf het adres Wilhelminastraat 58, Axel. Axel, 3 augustus 1962. M. J. A. 't Gilde N. 't Gilde-v. Rijen J. M. 't Gilde R. S. 't Gilde-van Schaik en kleinkinderen

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3