Openbare Raadsvergadering te Axel niet verschijnen. Losse Gedachten Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 76e Jaargang no. 44 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie J. C VINK. Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J, C. VINK e KOOPAVOND OOK VOOR DE SLAGERS Voorstel G.P.V. Dinsdag 31 juli te 19.00 uur kwam de gemeenteraad van Axel ten stadhuize in Openbare Vergadering bijeen. Met kennisgeving afwezig waren de heren A. H. v. d. Lee, K. Hamelink, P. J. van Bendegem en T. C. van Luijk. De Axelse Courant zal wegens vakantie van ons personeel VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 De Uitgeefster. DE VLAG MOET UIT! AXELSE COURANT O VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nun, Kleine Advertentiën 1-5 regel» iedere regel meer 12 cent extra. De burgemeester wees de heren E. A. Maas, D. J. Oggel en C. van Bendegem aan als leden in de commissie tot onderzoek van de geloofs brieven van de nieuw benoemde raadsleden. De heer C. van Bendegem maakte na het onder zoek bekend dat de nieuwe raad zal bestaan uit de volgende leden C. van Bendegem, K. Hamelink, P. Scheele, P. v. d. Arbeid A. H. v. d. Lee, J. den Doelder, Gem. Belangen E. A. Maas, M. L. M. IJsebaert, Vink, K.V.P. C. van Luijk, A. de Waard, A.R. P. J. v. Bendegem, W. de Feijter, C.H.U. D. J. Oggel, G.P.V. De heren A. de Waard en P. Scheele zijn de nieuwe raadsleden, terwijl de heren C. de Putter en L. Hamelink niet terugkeren. De heer E. A. Maas kwam nogmaals terug op de toestand achter enkele panden in de Buitenweg. Hij toonde zich met het antwoord in het geheel niet tevreden. Is het antwoord van het college wel overeenkomstig de werkelijkheid. Ik wil er mijn slaap morgen aan opofferen om eens samen te gaan kijken. De voorzitter nam dit voorstel aan. De heer L. Hamelink Bij de verbetering van de verlichting langs de Kanaalkade komen lichtmasten vrij. Kunnen deze worden geplaatst op de donkere hoeken in de buurtschappen De voorzitter deelde mede dat deze mogelijkheid zal worden bezien. Voorstel tot het aankopen van diverse perceel tjes ondergrond en voortuintjes in de Sta tionsstraat c.a. ten behoeve van de reconstruc tie van de traverse vanaf de Spoorwegover gang tot aan het kruispunt Kanaalkade. In de eerste wijziging van de gemeentebegroting voor 1962 voteerde uw raad een krediet voor de reconstructie van de traverse vanaf de spooweg- overgang tot aan het kruispunt Kanaalkade. Ter voorbereiding van een en ander, is het nood zakelijk de beschikking te verkrijgen over de onder het trottoir van de Stationsstraat liggende grond, alsmede over de voortuinjes of gedeelten daarvan. Met een aantal eigenaars is inmiddels ter zake overeenstèmming bereikt. De heer D. J, OggelNog steeds ontbreken er enkele percelen. Is daarover nog geen overeen stemming bereikt Kunnen we met deze materie niet beter wachten tot we alles hebben De burgemeesterOver de door U genoemde percelen is inmiddels deze week overeenstemming bereikt. Ik heb goede hoop dat we in de volgende vergadering kunnen komen, met een voorstel be treffende de aankoop van de voortuinen. We krij gen dan een afgerond besluit voor de resterende percelen. Besloten werd tot aankoop van de genoemde perceeltjes ondergrond en voortuintjes. Voorstel tot akkoordverklaring met de nieuwe Salarismaatregelen per 1 januari 1962 voor de Sekretarissen, Ontvangers en Ambtenaren van de Burgerlijke Stand. Gedeputeerde Staten delen bij hun brief van 29 mei 1962, no. 2051/253, 3e afd„ een drietal ontwerp-besluiten mede inzake de voor de secre tarissen, ontvangers en ambtenaren van de burger lijke stand te treffen salarismaatregelen per 1 ja nuari 1962 en vragen daarover uw gevoelen. Deze herziening vindt plaats in het kader van de voor het gehele overheidspersoneel getroffen voorzieningen Besloten werd met die ontwerp-besluiten akkoord te gaan. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Zuidsingel aan de heer A. Allard te Gent (België). De heer A. Allard te Gent (België) wenst van de gemeente te kopen een perceel bouwgrond, groot ongeveer 1340 m2, gelegen aan de Zuidsingel. Besloten werd aan adressant te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuidsingel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1401 ged. en sectie G, no. 4211 ged., groot 1340 m2, of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn voor de prijs van 840 m2 a 7,per m2, 500 m2 a 2,50 per m2, met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting. Voorstel tot aankoop van het pand Oudewijk 1 ban de heer A. Dijkstra te Nijmegen. De heer A. Dijkstra te Nijmegen, Pr. Hendrikstr. 5, is bereid het pand Oudewijk 1, met erf, dat bij de sanering van de Oudewijk en omgeving be trokken is, aan de gemeente te verkopen. Besloten werd, ter verdere voorbereiding der uit voering van het saneringsplan Oudewijk en omge- ving, van de heer A. Dijkstra voornoemd aan te kopen de woning met erf, Oudewijk 1, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nos. 2467 en 2240, groot resp. 63 en 35 m2, of totaal 98 m2, voor de prijs, zoals die in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit is genoemd. Voorstel tot uitgifte van Bouwgrond Pironstr. in na-erfpacht aan de heer Witte-de Blaeij te Axel. De heer J. Witte-de Blaeij te Axel, Magrette N 34, heeft verzocht een bouwperceel aan de Pironstraat, groot ongeveer 418 m2, welke grond de gemeente in erfpacht heeft, aan hem in na- erfpacht uit te geven. De grondprijs in Plan-West bedraagt momenteel 8,50 per m2, behoudens wij ziging aan de hand van het nieuw vast te stellen exploitatieplan „bebouwde kom". In verband hier mede diende de a-erfpachtscanon te worden be paald op 0,35 per m2 per jaar, met de mogelijk heid van verrekening in geval van verhoging van de grondprijs. Besloten werd I. Aan de heer J. Witte-de Blaeij, wonende te Axel, Magrette N 34, in na-erfpacht uit te geven een oppervlakte bouwgrond, groot on geveer 418 m2 (22 m' diep, 19m' breed), ge legen van de Pironstraat, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 4032, voor een jaarlijkse erfpachtscanon van 0,35 per m2 en voor een termijn, ingaande 1 januari 1963 en eindigen de zes maaden na het overlijden van de heer Christiaan Gerrit van Sluis, wonende te Axel, Pironstraat 12, of zoveel eerder als de ge meente Axel deze grond in eigendom mocht verkrijgen, met de bepaling dat, zodra het nieuwe exploitatieplan „bebouwde kom" zal zijn vastgesteld, de met ingang van 1 januari 1963 verschuldigde canon nader zal worden bepaald op het betdrag overeenkomende met de in bedoeld exploitatieplan vastgestelde verkoopprijs voor bouwrijpe grond. II. Te rekenen met ingang van de datum waarop de gemeente Axel deze grond in eigendom verkrijgt, voorkeursrecht van koop ten aan zien van deze grond te verlenen aan de heer J. Witte voornoemd en zijn rechtverkrijgen den. Voorstel tot het aankopen van de Woning le Verkorting 1 van de heer J. C. de Putter te Axel. Ter realisering van het uitbreidingsplan is het gewenst dat de gemeente de beschikking krijgt over een gedeelte der daarbij betrokken gronden. Met de eigenaar van het pand le Verkorting 1, is ter zake overeenstemming bereikt. Besloten werd van de heer J. C. de Putter, le Verkorting 1 te Axel, aan te kopen het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1036, zijnde huis, schuur, varkenshok, kippen hok en erf, groot^>60 m2, plaatselijk bekend le Ver korting 1, en het college te machtigen dit pand na de eigendomsverkrijging door de gemeente te ver huren, een en ander conform het bij de stukken overgelegd ontwerp-besluit. Voorstel tot het verlenen van een Krediet voor het onderzoeken van de mogelijkheid tot het stichten van een Bejaardencentrum. Zoals de raad bekend is, is er een commissie in het leven geroepen, welke een studie zal maken over de huisvesting van bejaarden in de gemeente Axel. Het zal duidelijk zijn, dat deze commissie kosten moet maken, teneinde het probleem zoveel mogelijk te onderkennen. Zo moet documentatie-materiaal worden verzameld, deskundigen moeten worden geraadpleegd, terwijl tevens enkele bejaardencentra zullen moeten worden bezocht. In verband hiermede werd besloten t.b.v. dit onderzoek een krediet beschikbaar te stellen, groot 1.500,-. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet voor de aanleg Invalsweg Kanaalkade met reconstructie van het kruispunt Kanaal- kade/Zuidsingell Zeestraat! Kinderdijk. Bij besluit van 3 juli 1962 heeft het college aan de N.V. M. P. Hol te Hulst gegund de aanleg van de invalsweg Kanaalkade c.a. voor de som van 219.700,-. Bij de 3e wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1962 werd voor dit object door de raad een krediet verleend, groot 255.400, Hoewel dus dit krediet toereikend is voor de gunning, ligt de aanneemsom 24.700,boven het begrote bedrag. Het is evenwel niet mogelijk gebleken dit werk voor het geraamde bedrag te gunnen. De heer C. van Bendegem Deze verkeers- verbetering juich ik uiteraard toe, maar zou het nu ook niet mogelijk zijn om tegelijkertijd bij de Pro vinciale Waterstaat er op aan te dringen het voet pad langs de Kinderdijk door te trekken. Er staan daar enkele fraaie woningen, maar een nadeel voor deze mensen is ze staan meteen op straat. De burgemeester We willen dit gaarne over nemen en voorleggen aan het Provinciaal Bestuur. Voorstel tot aankoop van het pand Oudewijk 46 van de heer A. van de Wege te Axel. De heer A. van de Wege, Oudewijk 46 te Axel is bereid het pand Oudewijk 46, met erf, dat bij de sanering van de Oudewijk en omgeving betrokken is, aan de gemeente te verkopen. Besloten werd, ter verdere voorbereiding der uit voering van het saneringsplan Oudewijk en omge ving, van de heer A. van de Wege e.c. voornoemd aan te kopen de woning met erf, Oudewijk 46, kadastraal bekend gemeene Axel, Sectie G, no. 3050, groot 55 m2, voor de prijs zoals is ge noemd in het bij de stukken gevoegde ontwerp besluit. Voorstel tot het aanbrengen van een nieuwe verlichting Kanaalkade en Kruispunt. Nu de invalsweg Kanaalkade zal worden aange legd en het kruispunt Zeestraat/Kanaalkade wordt verbeterd, dient ook de openbare verlichting van de Kanaalkade, de invalsweg en het kruispunt te worden vernieuwd. Voor deze verlichting is advies ingewonnen van de N.V. P.Z.E.M. Deze maat schappij heeft een plan met kostenraming opgesteld, hetwelk bij de stukken is overgelegd. Dit plan omvat het aanbrengen van verlichting vanaf de Eerste Verkorting, waarbij op elke rij baan een eenzijdige verlichting wordt toegepast. Het voordeel van deze wijze van opstelling is, dat de huidige verlichting van de ventweg, ten zuiden van de Kanaalkade, kan vervallen. De ver lichtingsarmaturen en -palen komen hierdoor be schikbaar. Ook het aanbrengen van een verlichting aan de noordzijde van de Kanaalkade kan hierdoor worden bespaard. De aan te brengen verlichting heeft derhalve tevens de functie van verlichting van een gedeelte van de exploitatieplannen „Zuid" en „Oost" en kan daarom, evenals de kosten van de weg, voor 50% ten laste van deze exploitatieplannen komen. Gesteld moet worden, dat de verlichting van de weg en het kruispunt 23.500,— zal kosten, waar voor worden geplaatst 67 enkelarmige lichtmasten 4 dubbel-armige lichtmasten 3 verkeerszuilen 3 verkeersseinen 2 schakelkasten en 1800 m. kabel. Dit is alles nieuwe apparatuur, in afwijking van het voorstel van de N.V. P.Z.E.M. Daardoor ko men vrij 18 H.P.L.-lichtmasten en armaturen: waarde 7.200,— 14 TL-lichtmasten en armaturen waarde 5.250, Minder kosten van ombouw van 18 lichtmasten 3.455, Totaal 15.905, Van de 18 vrijgekomen H.P.L.-lichtmasten kun nen 12 stuks worden geplaatst aan de Kinderdijk, waarvoor uw raad bij de le wijziging der ge meentebegroting reeds een krediet, groot 6.000, verleende. De resterende 6 H.P.L.- en 14 TL-lichtmasten kunnen weer worden gebruikt in de verschillende exploitatie-plannen. Op grond van het bovenstaande werd besloten a. tot het aanbrengen van een nieuwe verlichting aan de Kanaall^ade en het kruispunt over eenkomstig het door de N.V. P.Z.E.M. op gestelde plan, echter met inachtneming van bovenomschreven wijziging b. daarvoor een krediet te verlenen, groot 23.500,- c. voor het verder in exploitatie nemen van de exploitatie-plannen „Oost" en „Zuid" een krediet te verlenen van eveneens 23.500, Voorstel tot verkoop van Bouwgrond in Plan Noord-Oost aan dhr. R. A. van Wiemeersch te Axel. De heer R. A. van Wiemeersch, aannemer te Axel, Evertsenstraat 28, wenst voor de bouw van 10 premie-woningen in plan Noord-Oost twee per celen bouwgrond van de gemeente te kopen. Ingevolge de geldende exploitatie-opzet bedraagt de grondprijs 11,— per m2. Tegen de gevraagde verkoop bestaan geen be zwaren. Morgen is het zondag, 5 augustus. Morgen is het de verjaardag van H.K.H. Prinses Irene, de lieftallige, charmante prinses. Wij willen niet nalaten hieraan aandacht te schenken en Haar met Haar 23ste verjaardag van harte geluk te wensen. Moge het Haar gegeven zijn met Haar ouders en zusjes deze dag nog vele jaren te vieren te midden van Haar volk. Deze week is zij met Prinses Margriet na een lange, vermoeiende reis naar de West in ons land teruggekeerd. Denk niet, dat dit een plezierreisje is geweest. Een dergelijke reis met zeer vel eofficiële ver plichtingen moet ontzettend vermoeiend zijn. Steeds maar reizen van de ene plaats naar de andere, van de ene nederzetting naar de andere, steeds maar viendelijk zijn, glimlachen en wuiven. Denk het U maar een in Maar zij doen het, zoals voor het Koninklijk Huis niets te zwaar is, wanneer het gaat om land en volk. Daarover wordt naar onze mening weieens te gemakkelijk gedacht. Daarom zullen wij ook deze dag vieren en dank baar deze verjaardag gedenken. Daarom zullen wij ons tooien met oranje. Daarom zullen wij maandag de vlag uitsteken De vlag, ter ere van ons Koninklijk Huis. De vlag ter ere van H.K.H. Prinses Irene Besloten werd aan dhr. R. A. van Wiemeersch, aannemer, wonende te Axel, Evertsenstraat 28, te verkopen 607.50 m2 bouwgrond, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1318 en 1050..m2 bouwgrond, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1400, zijnde 1657.50 m2 in totaal of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, voor de prijs van ƒ11,— per m2, met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting en voorts onder de gebruikelijke voorwaarden. Voorstel tot verkoop van de Rijkspolitie kazerne met bijbehorende grond aan de Staat der Nederlanden. Zoals u bekend is, hebben indertijd plannen be staan om te komen tot het bouwen van een nieuwe rijkspolitiekazerne c.a. in deze gemeente. Deze nieuwbouw kwam te vervallen doordat de kazerne Prins Hendrikstraat ter beschikking van de Rijks politie blijft. Aangezien de Minister van Justitie het nood zakelijk acht dat deze kazerne wordt gemoderni seerd en zoveel mogelijk wordt aangepast aan de voor nieuwbouw gestelde eisen, is het college na mens de genoemde bewindsman door de Directeur- Generaal van de Rijksgebouwendienst benaderd in zake verkoop van de betreffende eigendommen aan de Staat. In dit verband wordt er de voorkeur aan gege ven de gebouwen met de bijbehorende grond, aan gepast aan het uitbreidingsplan-West, zoals dit bij uw besluit van 26 april 1962 is vastgesteld, te ver kopen. Inzake de verkoopprijs is in principe overeen stemming bereikt. De heer D. J. OggelDe bijgevoegde situatie tekening is me niet geheel duidelijk. Verkopen we de gebouwen met alle grond óf valt een gedeelte grond re buiten De burgemeester Het op de tekening rood om lijnde gedeelte dus alle grond, wordt verkocht. Over de prijs is overeenstèmming bereikt met het Ministerie na overleg met een rijksschatter. Besloten werd aan de Staat der Nederlanden te verkopen de gedeelten, aangegeven op de situatie tekening welke bij de stukken is gevoegd, van de percelen, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 3577 en sectie G, no. 3965, respectievelijk groot 853 m2 en 102 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, zonder verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting, overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. (vervolg op pagina 3),

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1