De Weduwen- en Wezenwet werd gewijzigd. LANGS DE SCHELDESTROMEN.... Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 21 JULI 1962 76e Jaargang no. 42 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie J. C. VINK, Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Per 1 juli 1962 is de wijziging van de Weduwen- en Wezenwet in werking getreden. Wij troffen over deze wijziging een beknopt overzicht aan in de P.Z.C. Omdat wellicht ook onder onze lezers geïnteresseerden en belanghebben den zijn, menen wij goed te doen het genoemde overzicht hieronder onverkort over te nemen. Losse Gedachte n HET IS WEER VOORBIJ. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Los* nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke reduktte. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advert en tiën 1-5 regels 1,- ledere regel meer 12 cent extra. Van verscheidene zijden is ons gevraagd om een uiteenzetting van de wijzigingen in de weduwen- en wezenwet, welke onlangs door het parlement zijn bekrachtigd. Wij willen aan deze vragen vol doen en geven hieronder de belangrijkste veran deringen weer. Met ingang van 1 juli 1962 is de A.A.W. ge wijzigd. Niet alleen zijn de leeftijdsgrenzen ver laagd, maar ook is de mogelijkheid geschapen ge scheiden vrouwen als weduwe aan te merken. Niet elke van echt gescheiden vrouw zal echter met succes een aanvraag om pensioen kunnen in dienen. Er is n.l. bepaald, dat zij na de ontbinding van het huwelijk niet mag zijn hertrouwd en dat zij recht op weduwenpensioen zou hebben gehad, indien zij op de dag, waarop de echtscheiding een feit werd, weduwe was geworden. Een vrouw, die van echt gescheiden is en een tweede huwelijk heeft aangegaan, zal dus niet tweemaal - recht op pensioen kunnen verkrijgen terwijl de tweede bepaling inhoudt, dat het recht op „weduwen'-pensioen der van echt gescheiden vrouwen wordt beoordeeld naar de omstandig heden van de vrouw op de dag der echtschei ding. Voorbeeld Een voorbeeld zal dit verduidelijken een vrouw is bij de echtscheiding 30 jaar, zij heeft geen kin deren, haar man overlijdt 15 jaar na de echtschei ding. Zij verkrijgt na het overlijden van de man geen recht op pensioen, immers moet worden uit gegaan van de dag der echtscheiding. Zou de vrouw op die dag weduwe zijn geworden, dan zou zij geen recht op weduwenpensioen hebben gehad (zij was jonger dan 40 jaar en had geen kinde ren). Leeftijd Behalve de uitbreiding van het begrip „weduwe" is het recht op weduwenpensioen aanmerkelijk uitgebreid door de verlaging van de leeftijds grens van 50 jaar tot 40 jaar. Thans heeft iedere weduwe van een verzekerde zonder meer recht op weduwenpensioen, indien zij 40 jaar is op de laatste dag van de maand, waarin haar echtge noot overlijdt. Voor de weduwe, die ouder dan 35 doch jonger dan 40 jaar is ten tijde van het overlijden van haar echtgenoot bestaat ook recht op weduwenpensioen, indien zij een eigen kind heeft of gehad heeft, dat vóór het overlijden van haar man is overleden of gehuwd, mits de weduwe op de dag van het over lijden of het huwelijk van het kind ouder dan 35 jaar was. Invaliditeit Een weduwe, die een eigen, ongehuwd kind, geboren vóór of op de dag van het overlijden van haar echtgenoot heeft, zal, ongeacht haar leeftijd steeds recht op pensioen hebben. Overigens is de mogelijkheid van weduwenpensioen op grond van invaliditeit iets uitgebreid. Degenen, die reeds weduwe waren vóór 1 ok tober 1959, en die destijds geen recht op weduwen pensioen hebben verkregen, zullen er goed aan doen nu opnieuw een aanvraag in te dienen. De ver laging van de leeftijdsgrens geldt ook voor hen. Vermeldt dient nog te worden dat de nieuwe bepalingen geen recht op uitkering geven over tijdvakken, gelegen vóór 1 juli 1962. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar aan de postkantoren, en bij de Raad van Arbeid, waar men alle gewenste inlichtingen kan ontvangen. De wet is n.l. op meer punten gewijzigd. Wij hebben echter volstaan met de voornaamste weer te geven. Zeeuwse Meisjes gaan voor een jaar naar Amerika Drie Zeeuwse meisjes zullen zich op 28 juli samen met enkele honderden leeftijdgenoten uit verschillende Europese landen in Rotterdam in schepen voor een reis naar Amerika, waar zij door bemiddeling van de American Field Service een jaar een high school kunnen bezoeken. De Zeeuwse deelneemsters aan dit uitstapje zijn Tiny den Hollander uit Oostkapelle, Cathalina J. Boeij uit Wemeldinge en Anneke van de Meer uit Temeuzen, die dit jaar met sukses de school af liepen. Tiny den Hollander behaalde het eind diploma aan de rijks h.b.s. te Middelburg, Catha lina Boeij aan de gymnasiumafdeling van het chr. lyceum te Goes en mej. A. van de Meer het h.b.s.- diploma aan het Humagnoriacollege te Wachtebeke in België. Zeeuwseh-Vlaamse Gebruiksvoorwerpen Expositie De heer J. L. van Leeuwen, burgemeester van Oostburg luidde de koperen bel, waarmede eens een der oudste locomotieven van de Zeeuwsch- Vlaamse Tram was uitgerust, ten teken dat de ten toonstelling van antieke Zeeuwsch-Vlaamse ge bruiksvoorwerpen werkelijk geopend was. Deze is iedere dag kosteloos te zien vanaf 14 juli tot en met 29 juli a.s. Het betreft hier een selectie van koper-, tin-, ijzer- en aardewerk uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw uit de verzameling van de antiquair J. Dierkx te Oostburg en de aankopen die hij in de loop der jaren deed. De moderne trouwzaal van het Oostburgse raad huis is herschapen in een oudhedenkamer, dank zij de met zorg veroorzaakte kortsluiting tussen het moderne interieur en de tentoongestelde oude ge bruiksvoorwerpen. Vloed vernielde honderden meeuwennesten Leden van de oost-Zeeuwsch-Vlaamse Vogel wacht „De Steltkluut hebben een excursie onder nomen die tot speciaal doel had de Braakmanschor ren. Enkele dagen tevoren hadden voorzitter en secretaris 400 a 500 meeuwennesten en eveneens een aantal nesten van de stern gevonden. Toen het gezelschap op de schorren aankwam bleek er van al deze nesten bijna niets meer over te zijn. Door het hoge water en de sterke wind waren zij zo goed als allemaal weggespoeld. Dit betekent dus de ondergang van minstens duizend meeuwen. Deze „rampen" komen vrij vaak voor en zij moe ten als één der middelen worden beschouwd waar door de natuur haar evenwicht bewaart. Ruilverkavelingscommissie Stoppeldijk geïnstalleerd In het gemeentehuis te Kloosterzande heeft ge deputeerde J M. A. C. v. Dongen gistermorgen in aanwezigheid van verscheidene agrarische autori teiten de plaatselijke ruilverkavelingscommissie Stoppeldijk geïnstalleerd dr. ir. J. P. van der Wolf (voorzitter) uit Hulst; J. de Feyter, Hengst dijk; A. V. A. Boeding, Stoppeldijk; W. P. J. Staal, Rapenburg en A. Serrarens, Ossenisse. De heer Van Dongen, die deze installatiebijeen komst presideerde, gewaagde in zijn begroetings woord van „een zeer belangrijke dag". Een der mogelijkheden ter verbetering van de landbouw structuur is de ruilverkaveling, aldus spreker, die in dit verband memoreerde, dat vroeger tegen deze maatregel enorm verzet bestond, doch momenteel de aanvragen zelf moeten worden afgeremd. De ruilverkaveling Stoppeldijk kenmerkte zich door een bijzonder vlotte gang van zaken zij werd aangevraagd op 30 december 1954 en reeds op 23 november 1961 vond de stemming plaats, waarbij slechts 144 van de 1042 stemgerechtigden zich te genstander verklaarden, aldus de heer v. Dongen, die vervolgens de enorme importantie van de taak der commissie alsmede haar verregaande bevoegd heden gedetailleerd belichte, waarbij hij niet ver heelde, dat deze verantwoordelijke taak veel tijd en wijs beleid zal vergen, doch anderzijds een dank bare is omdat het belang van de streek en zelfs van heel agrarisch Zeeuwsch-Vlaanderen er mee gemoeid is De plaatselijke commissie behoeft niet stil te gaan zitten. Zij kan beginnen met de schattingen, die ongeveer vijf maanden in beslag zullen nemen. Ook kunnen het komende najaar tal van bestekken worden gereedgemaakt. Daarna kunnen in begin 1963 de eerste aanbestedingen volgen van wegen en de nodige kunstwerken. Duizenden ratten op vuilnisbelt in Goes „Op de vuilnisstortplaats van de gemeente Goes aan de Oudedijk zijn geen tientallen, zelfs geen honderden, maar duizenden ratten". Dit verklaarde de heer A G. Heijboer in de woensdagavond ge houden raadsvergadering van de gemeente Goes. Hij drong er bij het college op a&n maatregelen te nemen. De heer Heijboer wees op het gevaar, dat de ratten via rioleringen de stad kunnen binnen dringen. Hij kreeg steun van de heer J. H. Roose, die er aan herinnerde reeds eerder de aandacht te hebben gevaagd voor de rattenplaag. Er werd aangedrongen op een systematische en grondige vernietiging, omdat de volksgezondheid door dit rattenleger in gevaar kan worden ge bracht. Plan voor verbeteringen aan Veerhaven Perkpolder Tijdens een informatieve vergadering over de voorgestelde ruilverkaveling Walsoorden, heeft de distictsingenieur van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland, de heer B. J. Franke, meegedeeld dat mede door de verbeteringen van de accomodatie aan de Perkpolderhaven in totaal 48Yj ha grond uit het te verkavelen gebied zal worden toegewezen aan openbare lichamen. Van rijkswaterstaat was namelijk verzocht om bij de verkaveling rekening te houden met de bestaande plannen ter verbetering van de veerhaven Perkpolder en aansluitende rijks weg 60. Van de zijde van Rijkswaterstaat werd vernomen, dat de plannen daarvoor inderdaad klaar liggen. Maar zoals berekend heeft de minister van ver keer en waterstaat verklaard nog geen mogelijkheid te zien voor de financiering daarvan. Van andere zijde werd vernomen dat het in de bedoeling ligt de Verbeteringen van de haven, veer- plein en aansluiting op de rijksweg uit te voeren in twee fasen, namelijk de eerste in de jaren 1963- 1965 en de tweede fase daarna. Zoals bekend heeft de minister het kostenbedrag geschat op plm. 22 miljoen. De verbeteringen zouden inhouden een verlen ging, verbreding en verdieping van de haven. De monding zal, zo werd ons verklaard, worden aan gepast aan de grotere schepen, die op het veer zullen worden gebruikt. Hierdoor zou de manoeuvre van het binnenvaren worden vergemakkelijkt. Voor het meren van de schepen zullen twee fuiken wor den gebouwd. De huidige coupures zullen verdwij nen. Evenals in Breskens zal een ruim plateau worden aangelegd met een groot aantal parkeerstroken. Voorts zal in verband hiermede het tracé van de aansluitende rijksweg 60 worden gewijzigd en over een groot gedeelte aanmerkelijk worden verbreed. Belangrijk is ook in het verkavelingsrapport aange kondigde plan om deze rijksweg buiten de bebouw de kom van Kloosterzande om te leiden. Haai gevangen in Oosterschelde Twee Bergen op Zoomse jongens hebben even buiten 't Hoofd in de Oosterschelde een haai ge vangen. De jeugdige vissers zaten met een roeiboot op het water met een werphengel. Op een gegeven moment kregen ze beet en toen bleek de buit een haai te zijn van behoorlijke afmetingen. Toen ze de vis dichter bij de boot kregen, gaven ze hem een klap met een roeispaan, maar ze konden hem toch niet aan boord krijgen. Daar was hulp van de heer P. de Jong voor nodig, die de vis met een sleepnet binnenhaalde. De haai heeft al enkele dagen in deze omgeving rondgezwommen, want anderen hadden hem al eer der gezien. Het schijnt bovendien geen zeldzaam heid te zijn, dat er in deze buurt een haai gevan gen wordt. Volop Frambozen Het is nu volop frambozentijd in Zeeland en in het bijzonder in Kapelle-Biezelinge en omgeving. Honderden mensen zijn daar bezig met de pluk van dit produkt, dat zeer arbeidsintensief is wat de pluk betreft. Op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge was maandag een aanbod van bijna 50 ton fram bozen in doosjes. Het grootste deel hiervan werd gekocht voor de binnenlandse fabrieken tegen prijzen welke rond 1,50 per kg lagen. Hoofdzakelijk werd eerste kwaliteit aangevoerd. Door de hogere temperaturen tijdens het week einde en de regen groeien en rijpen de frambozen nu erg vlug en dat betekent voor de telers, dat voor hen een van de drukste perioden van het jaar is aangebroken. C.I. O. S.-diploma voor achttienjarige uit Sas van Gent Na reeds de vorige week geslaagd te zijn voor het algemeen diploma van het C.I.O.S. te Arnhem (Centraal Instituut Opleiding Sportleiders) met onder andere een tien voor theoretische gymnastiek- kennis, benevens de aantekeningen „sportmassage" en „zwemlerares K.N.Z.B.", wist mejuffrouw Truus Slock uit Sas van Gent gisteren het getuigschrift te verwerven in de specialisatie „turnen" en ne ven-specialisatie „volksdansen", waartoe gedegen kennis van notabene 36 folklorische danstradities uit verschillende landen vereist was. De 18-jarige Truus, die als eerste Zeeuwse jongedame op het instituut werd toegelaten, alhoe wel haar leeftijd toen reglementair beduidend te laag lag, mag zich nu de jongste vrouwelijke C.I.O.S.-gediplomeerde in den lande noemen, het geen wellicht het feit verklaart, dat zij reeds diverse aanlokkelijke aanbiedingen kreeg voor aantrekke lijke functies, zelfs vanuit Zuid-Afrika maar haar voorkeur gaat naar de eigen Zeeuwse pro vincie en in het bijzonder naar Zeeuwsch-Vlaan deren uit, waar deskundige sportleiders en sport- leidsters helaas nog dun gezaaid zijn. Misschien konden we beter schrijven „Zij zijn weer voorbij", want het gaat niet om één, maar om twee ronden tegenwoordig. Inderdaad de Ronde van Frankrijk en de Ronde van de Toekomst. Wij willen ons in dit stukje beperken tot de Tour de France en daarover iets schrijven. De wielerenthousiasten zullen weten, dat de laatst-verreden tour bestond uit niet minder dan 22 etappes, terwijl de totale lengte 4173 kilometer bedroeg 1 Daarbij komt nog, dat deze monsterrit niet door rustdagen werd onderbroken, vier tijd ritten, een aantal bergetappes enz. bevatte. Met echt dus een monsterrit van Nancy, via België langs de Franse westkust, de zuidgrens en door de Franse alpen naar Parijs. Het is opvallend, dat men over deze wielerwed strijd in hoofdzaak slechts twee meningen hoort, namelijk die van de enthousiasten, die via krant, radio en televisie geen onderdeeltje van deze rit willen missen, en anderzijds die van hen, die voor deze tour geen goed woord over hebben. Eerlijk gezegd heeft deze Ronde van Frankrijk ons persoonlijk vrij onberoerd gelaten, tot wij deze laatste tour met wat /meer belangstelling hebben gevolgd. Nu weten wij, dat Jacques Goddet de grote organisator van deze tocht is en welke moei lijkheden daarbij moeten worden overwonnen. Wij kennen nu de namen van enkele renners, zoals die van de winnaar (voor de derde achtereenvolgende maal) Jacques Aquetil, de Nederlanders Bas Malie paard en Ab Geldermans, de Belg Planckaert enz. En wij moeten zeggen, dat er inderdaad een aantrekkingskracht van uitgaat, wanneer men het verloop van deze ritten enigszins volgt. Er zit sen satie in. Dit wil echter weer niet zeggen, dat we nu tot de dolenthousiasten zijn gaan behoren, dat zeker niet, maar toch kunnen we ons nu beter indenken, dat er zulke mensen zijn. Alleen kunnen wij ons nog moeilijk verzoenen met de gedachte, dat dit sport zou zijn in de goede betekenis van het woord. Nog steeds zijn wij van oordeel, dat een derge lijke monsterrit weinig met ware sport te maken heeft. In deze gedachte werden wij gesterkt, toen wij een dezer dagen lazen, dat in deze laatste Tour de France zo ontzettend veel doping is toegepast.» Doping het slikken van pilletjes of tabletten, die op de renners stimulerend werken en hen voor een dag in staat stellen tot het leveren van grote prestaties, maar die in feite neerkomen op vergif tiging van het lichaam. Doping, zo lazen wij, behoorde dit jaar tot de orde van de dag. Tijdens één etappe kon men minstens tien renners aan de kant zien ten prooi aan braakaanvallen of darmcatarrh... En toen wij dat lazen, was ons enthousiasme voor de tour voor zover dit er bij ons geweest was weer volkomen weg Dit is geen wielersport meer, zo dachten wij toen. Amateuromroep Sas van Gent stelt gehele organisatie beschikbaar voor groeten en nieuws naar militairen in Nieuw-Guinea De programmaleiding van Amateur Radio Om roep Sas van Gent heeft beloten haar medewerking te verlenen aan de aktie om gesproken brieven te zenden aan de Zeeuwse militairen in Nieuw- Guinea. Deze uit het ziekenomroepwerk voortge komen omroep gaat haar gehele organisatie be schikbaar stellen. Men is bij A.R.O.S. van mening, dat de gespro ken brieven niet alleen de groeten van thuis moe ten bevatten zij dienen ook en vooral voorlich ting te geven wat er zoal gebeurt in Zeeland. Men beseft schijnbaar niet altijd, dat het vol- spreken van een band, die op zijn minst anderhalf uur speeltijd heeft, een moeilijke opgave is. In geen geval gaat men werken met groeten, die van een papiertje afgelezen worden. Tussen de ge sprekjes en groeten draait men een vrolijk plaatje. Verder neemt men in de gesproken brieven een kort Zeeuws nieuwsjournaal op. Dank zij de volledige medewerking van het ge meentebestuur van Sas van Gent, krijgt men de beschikking over een zaal boven de brandweer kazerne. De opnamen zullen plaatshebben op zater dagmiddag. Zij, die een dergelijk programma of gesproken brief naar een verwant in Nieuw-Guinea willen zenden, kunnen zich schriftelijk of telefonisch aan melden op de volgende adressen Wim Remery, Zuidstraat 4, Sas van Gent, tel. 0 1158-657 of Willy de Groff, Vredestraat 25, Sas van Gent, tel. 0 1158-746. Men moet wel zorgen voor een band natuurlijk; verder wordt alles geheel gratis verzorgd.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1