Jeugd LANGS DE SCHELDESTROMEN. -puistjes Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 14 JULI 1962 76e Jaargang no. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. G VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK g PROVINCIALE STATEN VERGADERDEN LOFWAARDIG INITIATIEF Losse Gedachten KAN HET NU NIET ANDERS PUROL-POEDER AXELSE COURANT c? ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels le- iedere regel meer 12 cent extra. De Provinciale Staten van Zeeland hebben deze week vergaderd. In deze vergadering zijn verschillende Zeeuwse belangen besproken, waarvan de veer diensten weer een belangrijk onderdeel uitmaakten. Hieronder laten wij een beknopt overzicht volgen. Veerdienst KruiningenPerkpolder Wij willen beginnen met de voor Oost Z.-Vl. belangrijkste veerverbinding. Het is bekend, dat bij dit veer nogal eens lange wachttijden voor komen. Reeds geruime tijd is men bezig met het beramen van plannen voor de verbetering van deze dienst. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer M. J. van Poelje, deelde aan de statenleden mee, dat voor dit veer thans reeds wordt gekerkt aan een ontwerp voor een vrachtveeboot van 100 me te lengte, met zijgangen voor de personenauto's. Op het middendek zullen de vrachtwagens een plaats krijgen. Bovendien wordt op deze boot pas- sagiersaccomodatie aangebracht. Zij zal een vaar- snelheid krijgen van 12 mijl per uur. Wanneer dit schip in de vaart kan komen is echter nog niet te zeggen, want daarvoor moet eerst de havenoutillage worden verbeterd, terwijl zowel voor de bouw van het schip als voor de verbetering van de haven de toestemming van de minister van verkeer en water staat nodig is. En deze toestemming is nog steeds niet gegeven... Een troost is, dat het Bureau voor Scheepsbouw te Bloemendaal momenteel bezig is met een plan voor de verbouw van de „Prins Bernhard Dit schip zal worden verlengd en verhoogd, waardoor de vervoerscapaciteit met 25% zal toenemen. Veerdienst VlissingenBreskens Meer concreet zijn de plannen voor de derde veerboot op de dienst VlissingenBreskens. De minster heeft namelijk machtiging verleend om deze derde boot in de „prinsessenklasse". beste- dingsklaar te maken. De heer van Poelje sprak de verwachting uit, dat het Bureau voor Scheepsbouw reeds de volgende maand de plannen gereed zou hebben. Als dan de toestemming afkomt om het schip aan te besteden, zal het mogelijk zijn, dat dit in 1964 in de vaart zal kunnen worden gebracht. De vaste oeververbinding Als de bovengenoemde plannen verwezenlijkt zullen zijn, hetgeen dus nog afhangt van verschil lende ministeriële toezeggingen, zullen de verbin dingen over de Westerschelde weer aanmerkelijk verbeteren, zij het, dat een bootverbinding met mist en dergelijke nog steeds kwetsbaar blijft. Boven dien blijft de laadcapaciteit van de boten altijd be grensd. Als zij vol zijn, kunnen er geen auto's meer bij, dat is logisch. De vaste oeververbinding, mede met het oog -op de verbindingen met de randstad Holland en met het Belgische en Franse achterland, blijft een ideaal, naar welker verwezenlijking zonder ophou den moet worden gestreefd. Dit begrijpen de leden van de Provinciale Staten ook. Alle fracties hebben dan ook verklaard, dat een vaste oeververbinding de enige oplossing is om definitief van de verkeersmoeilijkheden over de Westerschelde af te komen. Alle woordvoerders pleitten dan ook voor deze vaste verbinding. Er werd op aangedrongen om dit plan niet in de ijskast te zetten, maar ondanks de verklaringen van de minister, dat de financiële middelen momen teel ontbreken, daaraan in Zeeland verder te wer ken. De heer van Poelje verklaarde daarop, dat ver schillende provinciale diensten dit onderwerp reeds in studie hebben. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat deze „Zeeuwse mammoet" op de duur wel ge temd zou worden. Wij hopen van harte, dat dit spoedig zal zijn. Dit zal voor geheel Zeeland, maar zeker voor Zeeuwsch-Vlaanderen perspectieven ontsluiten, welke thans nog niet bij benadering te beschrijven zijn Trouwens niet alleen in Nederland bestudeert men deze vaste oeververbinding. Ook in België is men daarmee bezig. De Belgische verkeersdeskun- dige, dr. de Waele, heeft hieraan ook reeds aan dacht geschonken in een studie voor de universi teit te Gent over het verkeer op het traject Ant werpenKortrijk. Hij komt in deze studie tot de volgende conclusies, welke ook voor Zeeland van grote betekenis zijnVan het vrachtautoverkeer uit de richting Gent naar Antwerpen passeert een kwart 'gedeelte laatstgenoemde stad. Daarvan gaat een-derde gedeelte naar Zeeland en de randstad Holland. Van het vrachtverkeer naar Frankijk via Kortrijk is 52% afkomstig uit Nederland en 41% zelfs uit Zeeland. Dr. de Waele concludeert dan ook, dat een directe verbinding RotterdamZee landGent in de toekomst noodzakelijk zal zijn. Griffier nam afscheid Tijdens deze zitting werd afscheid genomen van de griffier der staten, mr. J. M. Pilaar, die, zoals wij reeds eerder hebben bericht, om gezondheids redenen vervroegd ontslag heeft gevraagd en op de meest eervolle wijze heeft verkregen. De com missaris der Koningin en het oudste statenlid, de heer D. Kodde, spraken de scheidende griffier in waarderende bewoordingen toe. Salarissen leden G.S. omhoog De leden van het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zullen met ingang van 1 juli 1962 een salaris gaan genieten van 20.000,per jaar. Dit betekent een verhoging van de bestaande jaar wedden met 25%. In de statenvergadering werd er nog op gewezen, dat de jaarwedden van de G.S.- leden in Noord- en Zuid-Holland 22.000,be dragen, terwijl zij in de overige provincies 2.000,- lager liggen. Er werd zelf over discriminatie ge sproken. De staten besloten, de minister te verzoeken, deze verhoging reeds op 1 april 1962 te doen in gaan, waardoor ook de afgetreden G.S.-leden nog van deze verhoging zouden kunnen profiteren. Herhaaldelijk leest men in de dagbladen berichten over akties voor onze militairen in Nieuw-Guinea. De aktieve afdeling Axel van het Neder landse Rode Kruis wil ook op dit gebied niet achterblijven. Voor de ouders en echtgenotes van Axelse militairen in Nieuw-Guinea heeft het bestuur de gelegenheid opengesteld om zich via een gesproken brief te richten tot hun man of zoon. Zij, die van de gelegenheid gebruik wen sen te maken om op deze manier een gesprek te voeren, kunnen zich in verbinding stel len met de secretaris van de afdeling Axel, de heer K. J. van Drongelen, Pironstraat 48. Tentoonstelling Zeeland in Oorlogstijd In een der zalen van het Stadhuis te Middelburg vindt een tentoonstelling plaats van het Zeeuws Oorlogsmuseum met als hoofdthema de Duitse bezetting van Zeeland. Het accent is gelegd op de inundatie van het eiland Walcheren, met als voornaamste onderdeel een reusachtige en zeer kunstig vervaardigde ma quette van het eiland, dat door middel van een mechanisme elke tien minuten door de stukgebom- bardeerde dijkgaten volstroomt, zodat de bezoeker een zeer goede indruk krijgt van de overstromingen, die bij elk opkomend getij het eiland teisterden, maar vooral van het gigantisch werk dat moest worden verricht om zeelands erfvijand weer te keren. Het meest treffend zijn ongetwijfeld de „of ficiële bekendmakingen" van de toenmalige over heid over maatregelen „ter bescherming van de bevolking" en over terechtstellingen van collabora teurs met de geallieerden. Weer belangrijke vondsten in Aardenburg Bij het opgravingswerk in Aardenburg, in de omgeving van de Oude Vlasmarkt, zijn, naar de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek in Amersfoort meedeelt, enige honderden stuks vuursteen gevonden. Het betreft hier voor het merendeel afslagstukken, maar ook fraai be werkte, gave dubbele spitsen. Zij dateren uit circa 5500 v. Chr. Verder zijn op de Oude Vlasmarkt enige laat-eerste eeuwse., Zuid-Gallische terra si- gillatascherven te voorschijn gekomen. In de periode van 5 tot en met 18 augustus zullen ongeveer vijftig amateur-archeologen uit Neder land en Belgisch Vlaanderen deelnemen aan werk en studiekampen in Aardenburg. De deelnemers zullen de oude stadspoort van Aardenburg ont graven. Inpoldering Saeftinge Nadat een kleine groep agrarische deskundigen maandagmiddag het meer dan 3000 ha grote schorrengebied van het Verdronken Land van Saeftinge had doorkruist heeft de voorzitter van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap de heer J. van Duijse te Nieuw Namen het belang van de inpoldering onderstreept. Tijdens de officiële ontvangst van de agrarische deskundigen in het gemeentehuis te Clinge sprak hij tevens de wens uit dat alle Zeeuwsche gemeen ten mede hun invloed zullen aanwenden om de stemmen, die pleiten voor inpoldering van het Land van Saeftinge kracht bij te zetten. Opgemerkt werd dat het provinciaal bestuur Zeeland zich nog nooit over eventuele inpoldering van het Land van Saeftinge heeft uitgesproken. Men meent daar zo werd gesteld, dat dit een zaak is voor de ministe ries van buitenlandse zaken van Nederland en Bel gië. Mede in verband hiermede achtten verschil lende deskundigen het van belang dat het Land bouwschap over de kwestie Land van Saeftinge contact opneemt met Gedeputeerde Staten van Zeeland. De voorzitter van de Gewestelijke Raad zegde toe, dat het Landbouwschap hierover de le den van Gedeputeerde Staten officieus zal bena deren. Rode Kruis Boottocht Zeventig Zeeuwse patiënten zullen in de week van 24 tot en met 29 september de Rode Kruis Boottocht meemaken. Op 23 september zal worden ingescheept te Terneuzen Wemeldinge en Zijpe, waarna alle passagiers op 29 september in Wemel dinge zullen worden ontscheept. De route werd als volgt gepland Moerdijk Tiel—Boxmeer, Wijk, Aalburg, Wemeldinge. Als scheepsarts zal fungeren dokter K. Boor uit Axel, terwijl ds. A. van Leeuwen weer als geeste lijk verzorger de vaartocht zal meemaken. De ver pleegsters staan onder leiding van mej. K. P. Ge- leijnse uit Axel. Verder zijn 24 helpsters en 6 helpers aangezocht. De selektie van de patiënten geschiedt eerst in de laatste week van juli of begin augustus. Vlaamse Staalfabriek officiéél opgericht Voor drie Gentse notarissen werd de officiële oprichtingsakte ondertekend van de naamloze ven nootschap „Sidemar", de ijzer- en staalfabriek, welke gevestigd wordt onder Zelzaete, langs het zeekanaal GentTerneuzen. De nieuwe fabriek zal zich bezighouden met de fabricage van zgn. platte produkten en meer spe ciaal met het koudwalsen van staalplaat van grote breedte en hoge kwaliteit. De aanvankelijke pro- duktiecapaciteit zal de één miljoen ton overschrij den. De produktie kan in 1966 aanvangen. Men zal zich herinneren dat van Waalse zijde een heftige campagne gevoerd is tegen de vestiging van dit niéuwe staalbedrijf op Vlaams gebied. Afsluiting Zuidsloe De uitvoering van werken in het Zuidsloe, het nieuwe industriegebied van Zeeland, waar de N.V. Koninklijke Jvlaatschappij „De Schelde" reeds bezig is met de bouw van een grote reparatie- werf, is thans in een belangrijk stadium gekomen. Deze week werd de ruim twee kilometer lange dijk, waardoor een gebied van 160 hectaren werd ingepolderd, afgesloten. Deze hoog gelegen gron den zullen zo spoedig mogelijk in cultuur worden gebracht. Het sluitgat, dat nog ongeveer 20 meter breed was, werd gedicht door het storten van mijnsteen op de reeds aangebrachte drempel. Gelijktijdig werd achter de mijnsteenkade zand gespoten. De buiten dijks gelegen gronden zijn bestemd voor industrie vestiging en daar bouwt „De Schelde" haar werf. Zeeland-Week 1963 In september 1963 wordt wederom een Zeeuwse manifestatie in Antwerpen georganiseerd, aldus heeft het comité „Zeeland Week" besloten. Er is reeds een comité gevormd dat de plannen nader zal uitwerken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat het comité Zeeland Week medewerking zou verlenen aan een zgn. Zeeuwse Markt, die in oktober a.s. op de Groenplaats te Antwerpen zal worden ge houden. Daar de Zeeuwse middenstand echter van mening was, dat hiermede niemand gebaat zou zijn, werd hiervan afgezien. Op deze manifestatie zal speciaal de levensmid delensector in de belangstelling staan. Zeeuws Thuisfront voor Militairen in Nieuw Guinea Het pas opgerichte aktiecomité voor bijstand aan de Zeeuwse militairen in Nieuw Guinea heeft in Middelburg een vergadering gehouden, waarbij o.a. oud-Indiëstrijders en vertegenwoordigers van het Rode Kruis aanwezig waren. Er is een Zeeuws Thuisfront opgericht naar het voorbeeld van reeds gevormde thuisfronten in Drente Friesland en Noord-Brabant. Van de zijde van het Rode Kuis werd mede werking toegezegd bij inzameling van gelden. Er is ook over gesproken bedrijven in te schakelen, waar bij b.v. gedacht werd aan de mogelijkheid om de werknemers tien minuten langer te laten werken voor de jongens in Nieuw Guinea. Het huidige aantal Zeeuwse militairen dat in Nieuw Guinea verblijft, wordt geschat op 100 a 200. Vogelschade aan Kleinfruit In geen jaren hebben telers van kleinfruit zo veel last ondervonden van de vogels als op het ogenblik. Bij honderden komen spreeuwen, af op rijpende aardbeien, bessen en frambozen. Men neemt aan dat de grote droogte wel van invloed is op dit schadelijk optreden. In de Zeeuwse fruitcentra ziet men vogelver schrikkers op de velden staan. Dikwijls is alles afgezet met vlaggetjes en er wordt ook druk ge bruik gemaakt van knalapparaten. Aanvankelijk kwam de meeste schade voor in de gebieden, waar weinig kleinfruit is, nu komt ook in de fruit centra de vogelschade steeds meer voor. Wie regelmatig de kranten leest, moet het wel opvallen, dat het aantal verkeersongelukken on rustbarend is. Het afgelopen weekeinde zijn ook in onze streek verschillende ongelukken met dodelijke afloop voor gevallen. Deernis met de slachtoffers, medelijden met de nabestaanden. Voorts gaan we over tot de orde van de dag en denken er niet meer aan Tot er weer een ongeluk gebeurt. Erg is het, heel erg zelfs. Maar kan het nu niet anders Hebben wij als weggebruikers nu zo weinig zelf- dicipline Moet er steeds maar geraced en gerotst worden Waarom moet die wijzer bij de auto mobilisten maar steeds boven de honderd wijzen Heus, met tachtig komen we er ook wel, en het verschil in tijd is maar enkele ogenblikken, probeert U het maar eens. Echter, niet alle ongelukken zijn een gevolg van te hard rijden. Roekeloos rijden is nóg gevaarlijker en dat kan ook met een vaartje van 50 of 60 kilometer. En, hoe staat het met de bromfietsberijders Och, we zouden zo kunnen doorgaan. We doen dat nu niet. Reeds meermalen hebben we in deze rubriek op een veiliger verkeer aangedrongen. Hoevele weggebruikers kennen pecies de ver keersregels en passen deze precies toe We vroegen Kan het nu niet anders Maar we zijn van oordeel HET MOET ANDERS Het MOET anders terwille van Uzelf, want op de weg bent U dagelijks in gevaar. Het MOET anders terwille van Uw medemens, want ook Uw medemens is dagelijks in gevaar. Gelooft U het niet Ga dan eens kijken naar de begrafenis van een verkeersslachtoffer en let op het intense verdriet van de nabestaanden Dit verdriet kunnen wij, weggebruikers, anderen besparen door er aan mede te werken het aantal verkeersongelukken DRASTISCH te verlagen. U wilt daaraan toch meewerken Laten we er vandaag nog mee beginnen Ingebruikneming Districtskantoor Middelburg Deze week is het geheel verbouwde en gemoder niseerde districtspostkantoor te Middelburg officieus ingebruik genomen. Men is nog altijd bezig met de verbouwing van de eerste en tweede verdieping, vandaar dat er geen officiële openingsplechtigheden aan verbonden waren. De noodzaak tot verbouwing is ontstaan toen Middelburg in het kader van de decentralisatie ont trokken werd aan de Inspectie Breda, en als dis trictspostkantoor een inspecterende en dirigerende taak kreeg. Het postdistrict Middelburg omvat heel Zeeland en West Brabant. Landjuweelwinnaars te Hulst officieel ontvangen Tijdens een officiële bijeenkomst in het Hulsterse Stadhuis werden zaterdagmiddag de eerste en twee de prijswinnaars van het Zeeuws Landjuweel, het Reizend Zeeuws Volkstoneel en de Camere van Rethorica „De Transfiguratie" gehuldigd voor hun eervolle resultaten tijdens opvoeringen voor het Zeeuwse Landjuweel 1962. Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst ver welkomde de vertegenwoordigers van beide ver enigingen en bood hen zijn gelukwensen aan te meer omdat beide prijswinnaars afkomstig zijn uit Hulst. Voor het R.Z.V.T. was het ditmaal de vierde maal dat het met de eerste Zeeuwse prijs ging strijken. Verscherpte controle op vervoersverbod Varkens Het mond- en klauwzeer neemt de laatste tijd gelukkig sterk in omvang af. Dientengevolge kon het besmette gebied enkele malen worden inge krompen. Deze ontwikkeling betekent echter niet, dat het gevaar van uitbreiding nu is geweken. Dit gevaar is integendeel aanwezig. Daarom wordt juist nu van de veehouders verlangd hun volle medewerking (nog eens) te geven en wel voor de uitroeiing van de laatste mond- en klauwzeer- haarden. In dit verband heeft de minister van Landbouw en Visserij moeten besluiten het vervoersverbod van varkens nog voor de maand juli te verlengen, zulks ter bescherming van de vrije bedrijven in het onbesmette gebied en terwille van de export van agrarische produkten. In deze maand is dus uiterste waakzaamheid en medewerking van de zijde van alle veehouders geboden.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1