ZWITSAL HOEDER WORDEN... Uit onze Omgeving Axel BABYSET DE LUXE Predikbeurten MUTATIES BEVOLKING B e k e ndmakingen BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEI GEMEENTEREKENING en REKENINGEN VAN TAKKEN VAN DIENST. Bracht U weer Brandend Maagzuur mee? CONCERTEN Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bemhard gaven de plaatselijke muziekvereni gingen zaterdag 30 juni een concert vanaf „een schavotje" op de Markt. Het waren de verenigin gen „Hosanna" en „Concordia". BOTSING OP DE NIEUWENDIJK Zaterdag 30 juni te omstreeks 18.00 uur had op de Nieuwendijk een botsing plaats tussen een personenauto bestuurd door D.R. uit Werkendam en de Bromfietsberijder de B. uit Hontenisse. Beide kwamen van uit Axel en reden in de richting Temeuzen. J. de B. wilde links afslaan om een inrit bij een woning in te rijden. woning in te rijden. Hij stopte om de auto doorgang te verlenen. Maar de auto pakte het voorwiel van de bromfiets en sleurde deze meters mee, waardoor de bromfiets zwaar werd beschadigd; de B. liep slechts lichte verwondingen op. De botsing ontstond door onoplettendheid van de automobilist. OPBRENGST KOLLEKTE Zuster Levina die verleden zondag persoonlijk in Axel kollekteerde voor het Missiegebied in Zuid- Afrika, haalde ruim 430,op. Zuster Levina is afkomstig uit Axel. AUTOBOTSING Maandag 2 juli te omstreeks 15.00 uur had op het kruispunt Zuidsingel-Zeestraat-Kanaalkade- Kinderdijk te Axel een botsing plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De 77-jarige bromfietser P.V. te Axel kwam vanuit de Zeestraat en reed richting Kinderdijk. Op dat moment kwam vanaf de Zuidsingel een Bel gische personenauto, bestuurd door de heer G.V.V. te Antwerpen, die eveneens richting Kinderdijk wou rijden. Hij verleende geen voorrang met boven genoemd gevolg. Bij de botsing heeft de heer V. moedelijk een beenbreuk opgelopen. Dr. Kats leende eerste hulp. De heer V. werd per am- iuiance naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. UITSTAPJE Op 2 juli ondernam de plaatselijke K.A.J. en V K.A.J. met een bus een uitstapje naar de Vlaam- Ardennen. Tijdens deze rit werden diverse pi latsen in België bezocht. STICHTING ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL GAF LEERLINGENUITVOERING TE AXEL Woensdag 4 juli gaf de afdeling Axel van de S hting Zeeuwse Muziekschool in „Het Cen- tr .n" te Axel haar jaarlijkse leerlingenuitvoering. lan deze leerlingenuitvoering verleenden mede- teking a. A.V.M.O.- Blokfluit en Orffklasse van de heer P. Brakman; b Piano- en Harmoniumklasse van de heer P. Brakman; c. Viool- en Celloklasse van de heer J. Wisse; d Accordeon- en Guitaarkliasse van de heer J. Mannaert; Leerlingengroep van de Temeuzense Mu ziekschool. In zijn openingswoord kon de heer P. C. Brak man een groot aantal ouders en belangstellenden begroeten. Het deed hem bijzoder veel genoegen dat ook burgemeester van Dijke en enkele vertegenwoor digers van de gemeentelijke overheid blijk gaven v,,:. hun belangstelling voor dit soort onderwijs. tiet deed spreker voorts bijzonder veel genoegen dat het leerlingenaantal nog steeds groeit, wat vooral ook bleek uit het lange programma dat werd afgewerkt. In het programma kon men kennis maken met de allerjongste leerlingen, maar ook met de meer ei orderden, die een voortreffelijke demonstratie gaven van hun muzikale kunnen. Maar één ding ha den alle leerlingen gemeen; zeer geconcentreerd en met veel overgave brachten zij hun muziek stukjes. Jp deze avond kreeg men een bijzonder goede indruk van het onderwijs van de heren docenten. De afdeling Axel van de Zeeuwse Muziekschool verricht op dit terrein prachtig werk. BENOEMING DIJKGRAAF Tot dijkgraaf van de polder Beoosten Blij Be oorden te Axel is benoemd de heer I. de Feijter Hzn., L47, te Axel. GESLAAGD Te Rotterdam slaagde voor Medisch Analyste gedeelte Mej. M. F. Kuiper alhier. Aan het Modevakinstituut „Cuppens Geurs" te t ndhoven slaagden voor het examen Coupeuse- le fares. Loes Breepoel te Axel en Lisette de Theije te Koewacht; leerlingen van Mej. Koster te Axel. Voor het te Goes gehouden M.U.L.O.-examen ■aagden L. C. Dieleman, en J. J. van Langevelde, be.Jen te Axel. Zij behaalden tevens het Midden standsdiploma. Voor het examen adspirant-tekenaar, te Am- hem gehouden op 29 juni, slaagde de heer J. van Driel, werkzaam bij het Architctenbureau Steel, alhier. Voor het diploma Gymnasium slaagde aan het ansenius-Lyceum te Hulst, de heer F. v. d. Bergen te Axel. Voor het eind-examen H.B.S.-B slaagden aan t Prof. Zeemanslyceum te Zierikzee de heer i M. de Feijter te Axel. Voor het V.E.V.-diploma, uitgaande van het Leerlingstelsel voor Hulpmonteur, zijn op het te loes gehouden examen geslaagd de heren R. Maas en W. de Moor, beiden te Axel. BIJEENKOMST BRANDWEREN Dinsdagavond (3 juli 1962) vond in Hotel „De Stadsherberg" te Axel de sluitingsbijeenkomst plaats van de door de Brandweerinspectie te Breda ge organiseerde cursus adembescherming. De districtsinspecteur voor het Brandweerwezen Noord-Brabant en Zeeland, de heer G. Kortus, opende deze avond. Spreker heette in het bijzonder welkom de heer C. de Putter, wethouder van Axel, die samen met dhr. P. G. van den Bosse, gemeente secretaris van Axel, de gemeente vertegenwoordig de. Uit de gemeenten Temeuzen en Hulst waren helaas geen gemeentelijke vertegenwoordigers aan wezig. Uit het openingswoord van dhr. Kortus bleek, dat 19 brandweerlieden aan deze vrij zware cursus hadden deelgenomen, t.w. 5 uit Teneuzen, 8 uit Hulst en 6 uit Axel. Spreker wees op het nut van deze cursus. Met de moderne adembeschermende apparatuur is het mogelijk de medemens uit netelige situaties te red den. Bovendien wordt de brandweerman zelf be schermd. Wethouder de Putter feliciteerde de brandweer inspectie met het behaalde resultaat. Docent F. de Leeuw, bijgestaan door dhr. C. van den Berge, beiden technici van de Brandweer inspectie, gaf een uiteenzetting van de behandelde stof, waarbij een demostratie werd gegeven van de ontwikkeling van de beschermende apparatuur in de afgelopen decennia. De show werd verzorgd door verschillende leden van de brandweer. Na de pauze vertrok het gezelscap, dat o.a. be stond uit verschillende brandweercommandanten uit de omliggende gemeenten, naar de brandweer kazerne aan de Buitenweg. Daar werd een specta culaire demonstratie gegeven in het redden van mensen. In de brandweerkazerne was kwistig ge strooid met rookbommen en dergelijk soort dingen. De opdracht luidde een drietal levensgrote poppen uit de kazerne te halen met behulp van perslucht- apparatuur. Binnen enkele minuten slaagde een ploeg van 5 man er in de 3 poppen te vinden en naar buiten te brengen. In de kazerne was het praktisch donker, terwijl er een verstikkende lucht hing. Zonder genoemde apparatuur was de redding onmogelijk geweest. Na afloop vertrok het gezelschap wederom naar de Stadsherberg, waar door de aanwezigen een aantal vragen werd gesteld, die vanwege de brand weerinspectie werden beantwoord. Hieruit bleek, dat men per bluseenheid de voorkeur geeft aan 3 persluchtapparaten en 6 maskers. De kosten be dragen ca. 2000,—. De bedoeling is elke gemeen te van een dergelijke uitrusting te voorzien. Inspecteur Kortus wees er in zijn slotwoord op, dat een dergelijke investering alleszins verantwoord is. Duidelijk kwam tot uiting, dat brandbestrijding steeds meer een specialistisch aspect krijgt. Niet iedere brandweerman kan dan ook deze cursus vol gen. Er gaat een vrij zware medische keuring aan vooraf. Dhr. Kortus deed een beroep op de man schappen elke 14 dagen met de apparatuur te oefe nen, anders sorteert de cursus geen voldoende ef fect. Periodieke medische keuring is ten zeerste ge wenst. In de toekomst zullen de cursussen ook in Zeeuwsch-Vlaanderen worden voortgezet, doch de gemeente moet eerst zorgen voor de uitrustings stukken. Wethouder de Putter dankte de man schappen, ook mede namens de gemeenten Ter- neuzen en Hulst, voor de inspanningen, die zij ge durende 14 cursusavonden van elk 3 uur, zich heb ben moeten getroosten. Dhr. de Putter was ver heugd, dat allen de cursus met goed resultaat had den volbracht en hoopte, dat de cursisten in geval van nood hun mannetje goed zouden weerstaan. De investering achtte spreker ten volle verantwoord. Daarom hoopte hij, dat elke gemeente zo snel mo gelijk haar brandweerlieden in de gelegenheid zal stellen een cursus te volgen. Commandant Hoebé van de Axelse brandweer overhandigde de docenten namens de cursisten een persoonlijk aandenken. EXCURSIE De Christelijke Lagere Technische School te Axel maakte woensdag 4 en donderdag 5 juli een tweedaagse excursie. Het gezelschap bracht tijdens deze tocht een bezoek aan Arnhem-, Apeldoorn en Rotterdam. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een MUZIKAAL BRUIDSPAAR Donderdag 5 juli 1962 werd te Axel het huwelijk voltrokken tussen de heer Sponselee uit Terhole en mejuffrouw H. van Britsom uit Axel. Daar mejuffrouw van Britsom lid was van de Axelse Muziekvereniging „Thalia-Tremola", bracht dit gezelschap donderdagavond een muzikale hulde in de Emmastraat. Mejuffrouw van Britsom, nu mevrouw Sponselee, nam op wel zeer speciale en originele wijze af scheid van Thalia. Bij het laatste nummertje „roer de zij zelf de trom", terwijl haar echtgenoot „de trompet stak". SCHOOLREISJE Donderdag 5 juli brachten de leerlingen van enkele klassen van de Prinses Marijke School te Axel een bezoek aan Bergen op Zoom en Omge ving. O.a. werd een bezoek gebracht aan „De Kloof". WFGVFPBETERINt, KANAALKADE GEGUND De verbetering van de Kanaalkade, o.a. bestaan de uit de aanleg van twee gescheiden rijbanen en een betere beveiliging van het kruispunt Zeestraat- Kanaalkade, Kinderdijk, Zuidsingel is deze week gegund aan de fa. M. P. Hol te Hulst voor een bedrag van 219.700,—. ZANGCONCOURS A.s. zaterdag zal het Nederlands Hervormd Kerkkoor te Axel deelnemen aan het jaarlijks Zan- concours. Het Concours wordt gehouden te Krui- ningen. SCHIETING Zaterdag 7 juli wordt er een prijsschieting ge houden bij de heer E. Tieleman. Aanvang van de wedstrijd 15.00 uur. MUZIKAAL BEZOEK AAN DE BUITENWIJKEN De Chr. Fanfare „Hosanna" Axel zal bij gunstig weer a.s. dinsdagavond een bezoek brengen aan Schapenbout en Sassing. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Op woensdag 11 juli wordt in „Het Cenrtum" te Axel een evangelisatie-samenkomst gehouden. Spreker zal zijn Ds. Servaas. ZONDAG 8 JULI Ned. Herv. Kerk 10 uurVic. S. den Blaauwen: 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (KcrkdreeJ) 10.00 en 3.00 uur: Ds. A. Kuiper. GereJKerk Pironstraat10.00 en 3.00 uur Ds. Boes van Nieuw-Loosdrecht. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 78 JULI Dokter Boor. AXEL fof en met 30 juni 1962. Geboorten 1 juni '62 Schaalje, Johnny, Julianastr. 25; 3 juni '62 Kempe, Ebrina A„ Margrietstr. 22; 3 juni '62: de Koeijer, Marinus A„ Wijk M 42; 4 juni '62: Kolijn, Comelis A., Beatrixstraat 31; 7 juni '62 de Block, Joseph J„ Polenstr. 24; 9 juni '62; Pilon, Geert., Robertstr. 47; 10 juni '62 Verhoeven, Jeanine W„ Margrietstr. 31; 13 juni '62 Boeding, Antoni P. M., Zuidsingel 22; 16 juni '62 Kolijn, Jozias Nieuwendijk 42; 18 juni '62 van Arenthals, Francien Wijk L 55a; 19 juni '62 de Vos, Helena Nieuwendijk 26; 20 juni '62 van Drongelen Jan F Bearixstr. 56; 20 juni '62 Lu- casse, Margreta Oudeweg 12; 23 juni '62 de Jonge, Pieter Wijk P 140; 25 juni '62 van der Lijke, Palle P Irenestr. 33; 29 juni '62 de Vlie- gere, Ivette H A Calandstr. 8. Overleden 4 juni '62 Peersman, Maria P (w. v. Naessens) Kanaalkade 33; 14 juni '62 Bareman, Catharina (e. v. Boeije) Julianastr. 99; 21 juni '62 Haak, Adriaan J Joost de Moorstr. 34; 29 juni Mieras, Giljam Noordstr. 33. Gehuwd van Hecke, Johannes E oud 23 jr. (van Ter- neuzen) en van Bastelaar, Julia M oud 23 jr.; Dieleman, Petrus A oud 27 jr. en den Hamer, Catharina oud 30 jr.; Jansen van Rosendaal, Jan P oud 31 jr. en Wondergem, Cornelia C oud 38 jr.; Murre, Jacobus L oud 24 jr. en de Hullu, Magdalena J oud 21 jr. Vertrokken van Puyvelde, Anna C van Weststr. 4 naar Westdorpe; Sleven, Pierre L met gezin van Villa park 17 naar Bergeijk; Heijdens, Ellie S van Oosterstr. 24 naar Bloemendaal; Deij, Janna M van Bemhardstr. 11 naar Noordwijk; Starrenburg, Johan W met gezin van Sassing woonark .Aurora' aar Arnemuiden; de Waal, Comelis J H van Oudeweg 56 naar Terneuzen; Krijger, Catharina'J van Wijk P 98 naa Terneuzen; Verhelst, Jan A met echtg. van Robertstr. 12 naar Roosendaal; Kruijt, Jieles van Weststr. 1 naar Huizen; van de Velde, Ebrina C van Nieuwstr. 16 naar Terneuzen; Dieleman, Adriana van Wilhelminastr. 74 naar Castricum; Verhelst, Willem B van Julianastr. 13 naar Overslag; de Jonge, Gerritje J W van Markt 11 naar Groot Brittanië; Koster, Jacobus van Wijk N 42 naar Zaamslag; Meermans, Pieter G met echtg. van Bylocquestr. 23b naar Terneuzen; van Lith, Frank V met gezin van v. Middelhovenstr. 28 naar Brussel-Boitsfort. Vestiging in de gemeente van Dijk, Gerhardus van Overslag naar Wijk O 78; van den Broek, Berber H van Breda naar Villapark 2; Ducheine, Aimé H J van Cadzand naar Ferdinandstr. 25; Pauwels, Olga P E van Cadzand naar Ferdinandstr. 25; de Brouwer, Jo- sephus F van Hontenisse naar Nieuwendijk 49; Roelands, Julma van Hontenisse naar Nieuwendijk 49; de Brouwer, Franciscus A J van Hontenisse naar Nieuwendijk 49; de Brouwer, Lilian M E van Hontenisse naar Nieuwendijk 49; de Brouwer, Wil ly C F van Hontenisse naar Nieuwendijk 49; Jans- sens, Anna P J van St. Jansteen naar Nieuwendijk 49; van den Berg, Theo A F van Oudenbosch naar Wilhelminastr. 4; Oderij, Madi van Westdorpe naar Nieuwstr. 8; Crooy, Jean L van Nieuw- Guinea naar Irenestr. 10; den Hamer, Catharina Burgemeester en wethouders van Axel vestigen de aandacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg, welke naar het oordeel van deskun digen, op ervaring gegrond, kunnen genomen wor den tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgen de neer Allereerst is het nodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats nodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tussen worden aangebracht. Zout verhoogt bovendien de smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stro nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi en stro) temperen de broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemak kelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, wanneer de drie bovenomschreven maategelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wenselijk te wijzen op de inhoud van artikel 158 van het wetboek van strafrecht, waarbij o.a, straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wel le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daardoor "(je- meen gevaar voor goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levens gevaar voor een ander ontstaat; 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Axel, 29 juni 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Sekretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. De rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1960, alsmede de rekeningen der baten en lasten van het gemeentelijk gasbedrijf, het gemeentelijk woningbedrijf, de vlees keuringsdienst, centrum Axel, en het burgerlijk armbestuur over genoemd dienstjaar zijn heden aan de raad overgelegd. Zij liggen ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter lezing en zijn, tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Axel, 9 juli 1962. Burgemeester en wethouders der gemeente Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Voor nadere inlichtingen afdeling Financiën, tele- foonummer (0 1155) 451, toestelnummer 01. Op Uw werk, op een avondje uit eten, op va kantie of op zo-maar een dagje uit Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan hij enig ander maagtablet. 1 ij, van Koewacht naar Oudeweg 59; Koster, Catha rina P van Temeuzen naar Wijk O 70; Koster, Cornelia van Terneuzen naar Wijk O 70; de Poo- ter, Rachel C van Zaamslag naar Ferdinandstr. 29; Ypma, Johan C C van Zaamslag naar Weststr. 55; de Jong, Folkert F van Rotterdam naar Wijk N 10; Harms, Jacomina van Rotterdam naar Wijk N 10; van der Lijke, Pieter van Schoondijke naar Irenestr. 33; Maes, Maria T van Schoondijke naar Irenestr. 33; van der Lijke, Kjeld I J van Schoondijke naar Irenestr. 33; Bode, Adeline B A van Eindhoven naar Wilhelminastr. 45. V er huizing binnen de gemeente i de Brouwer, Alphonsus C van Nieuwendijk 49 naar J. de Moorstr. 55; de Brouwer, Benny van Nieuwendijk 49 naar Beatrixstr. 28; de Brouwer, Anton van Nieuwendijk 49 naar Bemhardstr. 14; Knobben, Jeroen M van de Ruijterstr. 34 naar Noordstr. 7; Galdini, Renato met echtg. van Villa park 102 naar Villapark 90; Bosch, Theodorus W met echtg. van Stationsstr. 1 naar Ferdinandstr. 27; Smies, Jan P met gezin van Sigelweg 1 naar Evertsenstr. 3; Dieleman, Petrus A van Hospitaal straat 31 naar Oudeweg 59; Wijna, Sander J J met gezin van Oudewijk 55 naar Crijnssenstr. 3; Ha melink, Krijn met gezin van Wijk K 22 aar Mar grietstr. 4; Jansen van Rosendaal, Jan P van Juli anastr. 67 naar Margrietstr. 53; Wondergem, Cor nelia G van Nieuwstr. 5 naar Margrietstr. 53; Blom, Freerk H van Weststr. 1 naar Nieuwstr. 8; Maas, Abraham van Bylocquestr. 33 naar Gentse- vaartstr. 2; Bolleman, Adriaan met echtg. van Singelweg 25 naar Olivierstr. 20; Vreeke, Hendrik met echtg. van Nieuwendijk 64 naar Bylocquestr. 33; Hamelink, Cornelis M met gezin van J. de Moorstr. 16 naar Olivierstr. 16; de Waal, Johannes H met gezin van Julianastr. 37 naar Wijk O 54; Murre, Jacobus L van Wijk M 58 naarr Ferdinand- straat 21; de Hullu, Magdalena J van Wijk O 82 naar Ferdinandstr. 21; Geelhoedt, Jacobus J van Pironstr. 10 naar Ferdinandstr. 29; Dieleman, Pe trus met echtg. van Wijk P 141 naar Pr. Hen- dikstr. 35; Beekman, Wouter A van Noordstr. 9 naar Te Waterstr. 11. Aantal inwoners der gemeente Axel op 31 mei 1962 7820 op 30 juni 1962 7827

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2