Iets over de Geschiedenis van Axel LANGS DE SCHELDESTROMEN. en NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK XXIII. verleende geen voorrang. Losse Gedachten WAAROM - ZAL HET RESULTAAT HEBBEN Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 7 JULI 1962 76e Jaarg nement, /iacl, AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per BIJ kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1,- ledere regel meer 12 cent extra. Onder de verhalen over personen, die in de ge schiedenis van Axel bekendheid zouden moeten hebben, behoort ook de in de gemeenteraad bespro ken Jan Pikkevé, die in de tijd van de Spaanse Successieoorlog zich een vaderlandslievend man toonde te zijn. Die oorlog ontstond naar aanleiding van de dood van de Spaanse Koning Karei II, die in november 1700 kinderloos stierf. Reeds bij zijn leven hadden de Europese staatslieden zich bezig gehouden met de vraag, wie hem na zijn dood op de Spaanse troon zou opvolgen. Er waren 4 gegadigden, n.l. keizer Leopold van Duitsland, LodewijkXIV, Jozef Ferdinand van Beieren en Victor Amadeus II van t Savoye. In 1698 was door onze stadhouder Wil- lêm III een tractaat tot stand gebracht, waarbij de erfenis onder de mededingers was verdeeld. Doch de dood van Jozef Ferdinand bracht hierin ver- andeing en gaf aanleiding tot een tweede verde- ligsverdrag in 1700. De slimme Lodewijk XIV echter kon door bemid deling van de Franse gezant en door Frans goud de zwakke Karei bewegen bij testament de jongste zoon van de dauphin, Filips, hertog van Anjou tot zijn erfgenaam te benoemen. Deze werd dan ook op 16 november 1700 in Madrid tot koning uitge roepen. Toen ontstond er een verbond tussen Duits land, Nederland en Engeland tegen Frankrijk. Die oorlog viel eerst in het nadeel van Frankrijk uit, doch later keerde de kans en bleef bij de vrede van 1713 Filips, de kleinzoon van LodewijkXIV, ko ning van Spanje. De Zuidelijke Nederlanden be hoorden toen aan Oostenrijk. In die oorlog waren de Fransen omstreeks 1708 onder generaal Vendöme in de Zuidelijke Neder landen doorgedrongen en was er op zekere dag, daar de afstand van de Franse grens tot hier klein was, een Frans legertje aan de overzijde van het Axelse Gat gekomen, zodat Axel door de Fransen bedreigd werd. We moeten ons voorstellen, dat Axel toen op een eiland lag, omgeven door het Hellegat aan de Oostzijde, het Axelse Gat aan de Zuidzijde, de Braakman aan de Westzijde en de Schelde aan de Noordzijde. Het Axelse Gat was niet zeer diep en de aanwezigheid van zandbanken maakte het bij laag water mogelijk het Axelse Gat over te trek ken, als men de ondiepten daarin kende. Daar de Fransen dat ook wel gezien hadden, begrepen ze, dat zij een man moesten hebben, die de situatie kende en dwongen zij een zekere Jan Pikkevé ken. Hij voerde een pleidooi voor een christelijker Axelse Gat zouden doorwaden. Die nacht namen zij Pikkevé tussen de voorste gelederen soldaten en beduidden hem hen naar de overzijde te brengen. Pikkevé, niet kunnende ont snappen aan waakzaamheid der Fransen, bedacht intussen een plan om hen te misleiden. Hij hoorde aan de overzijde de klok van het Axelse stadhuis de uren slaan. Nu had die klok de eigenaardigheid alleen de hele uren te slaan, ook als het half was. En daarop had Pikkevé zijn plan gemaakt. Terwijl het dus laag water was gingen de Fransen met Pikkevé op weg. Hij deed, alsof hij de weg zocht van de ene zandbank op de andere en probeerde tijd te winnen. Hij had de klok al één uur horen slaan en was nog bezig de Fransen door de killen te voeren, toen het half twee werd en om twee uur zou het water opkomen. De soldaten werden het waden door het kille water al moe, toen de klok van Axels' stadhuis twee slagen deed horen. Ook de Fransen hoorden de klok slaan en vroegen aan Pikkevé, of zij nog verder moesten waden. Want ook zij wisten, dat de vloed begon om twee uur. Pikkevé zei, dat de tocht nu niet meer kon door gaan, omdat de killen bij hoog water niet meer doorwaadbaar waren en dat het hoog tijd was terug te keren. De schrik kwam er nu bij de Fransen in en vlug werd de terugtocht aanvaard. De volgen de dag werd het legertje opgekommandeerd om te rug te keren en trokken zij van Axel weg. Zo bleef Axel gespaard voor een inval van de vijand door de moed en de vaderlandsliefde van een eenvoudig man. „Wat eer en verhoging zegt een zekere krant, „is hem daarvoor gedaan"? Niets. Zelfs weten de meeste Axelaars niets van deze geschiedenis. De Jonge Coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen had gunstig jaar. Deze bank heeft zich in 1961 in gunstige zin ontwikkeld. De spaargelden namen met ruim 3 miljoen toe tot 19 miljoen. Het balanstotaal steeg van 22,7 miljoen tot 27,5 miljoen. De netto winst beliep 100.000,— Deze werd aan de re serve toegevoegd. Deze vrije reserve bedraagt thans ruim 1,1 miljoen. Poortvliet krijgt een bungalowpark. Het waterschap Tholen heeft besloten 7>Yi hec tare weiland in erfpacht uit te geven aan de N.V. „Scheldezicht" te 's-Gravenhage .Dit weiland ligt aan de zeedijk ten oosten van de haven van Strijen- ham. Behoudens goedkeuring van de Provinciale Planologische Dienst en de gemeenteraad van Poortvliet zal de N.V. „Scheldezicht" op dit wei land een dertigtal houten en stenen bungalows bouwen. Deltafilm „De sluiting van het Veerse Gat". In opdracht van de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat is onder bovenstaande titel een film vervaardigd door Multi- film in Hilversum. Deze documentaire laat uitvoerig zien, wat er allemaal bij de uitvoering van het Drie-eilanden-plan kwam kijken. Binnenkort zullen kopieën van deze film bij de rijksvoorlichtingsdienst te leen kunnen worden gevraagd. R.K. Onderwijzersdag te Goes. Voor de dertigste maal hebben de rooms-katho- lieke leerkrachten van de u.l.o.-, lagere- en kleuter scholen te Goes hun onderwijzersdag gehouden, 's Morgens sprak de heer drs. W. de Hey van het Katholiek Paedagogisch Bureau facetten van het leraarsberoep, 's Middags werd het toneelstuk „Val strik voor een heer alleen opgevoerd. Als te doen gebruikelijk was aan deze dag tevens een tentoon stelling van leermiddelen verbonden. Nadeel voor Goes. De lezers zullen zich herinneren, dat wij in deze rubriek destijds hebben geschreven over een elftal bouwers van een woning te Goes, die zich bena deeld voelden door de bouw van een bedrijfspand tegenover hun woningen. Thans heeft een com missie van scheidsmannen geadviseerd aan de eige naars van deze woningen een schadeloosstelling ui te keren, variërend van 500,tot 1250,. De bewoners noemen dit een fooi en willen af wachten, wat de gemeenteraad beslist. Is deze be slissing onbevredigend, dan zullen zij verdere stap pen ondernemen. Oud-hoofdredacteur van „De Waarheid" sprak op Hedenesse Tijdens een in het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand gehouden weekend van de organisatie van hervormde gemeenteleden „In dienst der kerk", dat gewijd was aan het onderwerp „Christenen en Communisten", heeft de oud-hoofdredacteur van „De Waarheid", de heer A. J. Koejemans gespro ken. Hij voerde een pleidooi voor e enchristelijker benaderingswijze van de communistische wereld. De heer Koejemans, die dertig jaar lid van de C.P.N. is geweest, brak in 1955 met deze partij en werd doopsgezind. De leiding van dit weekend berustte bij Ds. J. H. J. Hofman uit Kruiningen. De Staalfabriek te Zelzate. Reeds eerder hebben wij bericht, dat te Zelzate door het „Sidemar"-concern een staalfabriek zal worden gebouwd. Thans vernemen wij, dat de Italiaanse staalfabriek ,Falck' aan de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal toestemming heeft gevraagd om deel te ne men in het Sidemar-projéct te Zelzate voor 5 a 6%. Griffier van de Staten van Zeeland vraagt ontslag. De griffier van de Staten van Zeeland, mr. J. M. Pilaar, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag uit zijn functie gevraagd. In 1951 volgde hij als chef van de tweede afdeling der provinciale griffie dr. B. D. H. Teilegen op, die in dat jaar met pen sioen ging. De heer Pilaar is thans 60 jaar oud en is sedert 1940 op de griffie werkzaam. „Het Zilveren Schor" te Arnemuiden. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben in paleis Soestdijk de plannen bekend gemaakt over het toekomstige jeugdcentrum te Arnemuiden, dat de naam gekregen heeft „Het Zilveren Schor Dit centrum is, zoals bekend is, door het Koninklijk paar geschonken ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. Het jeugdcentrum, dat zal verrijzen op een schor, gelegen aan het Veerse Meer bij Arnemuiden, heeft een oppervlakte van ongeveer 5 hectare. Daarop zullen een aantal kleine paviljoenen worden ge bouwd met een capaciteit voor ongeveer tachtig jeugdige gasten (ca. 15 tot 25 a 30 jaar). „Het Zilveren Schor" is bedoeld voor de gehele Neder landse jeugd, zonder enig onderscheid van gods dienst, rang of stand. Met het oog op de gunstige ligging van dit jeugdcentrum, zal het mogelijk zijn, dat „Het Zilveren Schor" ook een internationaal ontmoetingspunt voor de Europese jeugd wordt. Zweedse delegatie bezocht Zierikzee Ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum van het Zweedse Rode-Kruis-ziekenhuis in Zierikzee heeft een delegaie van het Zweedse Rode Kruis, dat na de ramp in 1953 het ziekenhuis heeft geschonken, vergezeld van een delegatie van het Nederlandse Rode Kruis, een bezoek gebracht aan Zierikzee. Bij aankomst van de delegatie zongen een vijftigtal leden van de Zierikzese Oratorium vereniging het Zweedse volkslied en het ,Te Deum van G. F. Handel. Gecompliceerde aanvaring op de Westerschelde. Zondagmorgen voeren de twe Nederlandse mo torschepen Rodort 7 en Eendracht naast elkaar ge koppeld op de Westerschelde ter hoogte van Wals oorden. Beide voertuigen waren leeg op weg van Antwerpen naar Hansweert en werden ingelopen door het van Antwerpen komende Duitse zeeschip Kate-Grammersdorf. Bij het passeren is het duitse schip uit haar roer gelopen, ging vlak voorbij de binnenvaartuigen langs en liep vervolgens op een zandplaat aan de grond. Manoeuvres om een aan varing te voorkomen konden echter niet verhin deren dat de Rodort 7 met het voorschip tegen de imiddels gestrande zeeboot liep. De Rodort kreeg averij en moest naar Hansweert worden gevaren. Het duitse zeeschip is op eigen kacht vlot geko- Zeeu wsch- V laamse vereniging van dierenbeschermers bijeen. De Zeeuwsch-Vlaamse vereniging van Dieren bescherming hield dezer dagen te Terneuzen een algemene ledenvergadering. Het programma vermeldde o.m. de verkiezing van een nieuw bestuur in verband met het over lijden van de heer L. Reinders en het aftreden van de secretaris de heer W. Brons, die zich niet meer verkiesbaar stelde. De heer C. Cijsouw te Sas van Gent werd de nieuwe voorzitter en de heer G. v. d. Neste te Terneuzen secretaris-penningmeester. Bijna met de regelmaat van de klok komen ze terug. Krantenberichten waarin verkeersongeluk ken worden gemeld en waarbij dan op een gegeven ogenblik de nuchtere mededeling wordt gedaan „...en verleende geen voorrang". De vier simpele woorden geven de sleutel van een gebeurtenis die niet zelden een tragedie wordt. Samenloop van om standigheden Gedachteloosheid Nonchalance Waaghalzerij Er gebeuren dagelijks ongelukken en ongelukjes, waarbij deze en andere vragen rij zen zonder dat er iemand is die daar het antwoord op geeft of... meer geven kan. Het is niet met zekerheid te zeggen in hoeveel van de 177362 verkeersongelukken die er in 1960 op onze wegen gebeurden, het niet verlenen van voorrang een rol heeft gespeeld. Trouwens, men is het er zo langzamerhand wel over eens dat bij de meeste ongelukken meerdere oorzaken zijn aan te wijzen. In combinatie met het niet of niet tijdig voorrang verlenen kan bijvoorbeeld te grote snel heid, niets rechtshouden, onvoldoende verlichting etc. mede bepalend zijn voor de afloop. En graven wij eigenlijk wel diep genoeg als wij een groot deel van de ongelukken onder de noemer „voorrang" brengen Verdeling van het aantal ongevallen door overtre. ding v.d. voorrangsregels Degenen, die weieens in een café komen, hetzij hier of elders, zullen ongetwijfeld de speel-auto- maten kennen. Speel- of misschien beter gezegd gokautomaten. Men kan daarin een dubbeltje werpen en door middel van het wegschieten van een balletje zijn „geluk" beproeven. „Geluk" zeiden wij, tussen aanhalingstekens, want meestal is het „geluk" niet met de speler. En hoe kan het anders De exploitant van een dergelijk speeltuig stelt dit natuurlijk niet op om de zak van de speler te spekken, maar om er zelf beter van te worden. Natuurlijk zal de een of ander een enkele keer iets winnen, maar vaker zal het verlies zijn. Aan een artikel in de P.Z.C. ontlenen wij, dat met name de R.K. geestelijke uit Hulst, deken A. Koopmans, zich fel gekeerd heeft tegen deze gok automaten, omdat zij in vele gezinnen armoede en ellende zouden brengen. Dat het zo erg was wisten wij niet. Wel is het ons ter ore gekomen, dat somS jeugdige knapen behoorlijk wat geld in het gleufje werpen. Waar halen zij het geld vandaan, zo vroegen wij ons af En de tweede vraag, die wij ons stelden, was Wat doen zij met het geld, dat zij eventueel win nen Een derde vraag is Wat moet ervan terecht komen, wanneer jeugdigen reeds beginnen te gok ken Lezeres, lezer, tracht zelf daarop eens een ant woord te geven Indien U opgroeiende of oudere kinderen hebt, ga dan eens na of zij zich soms ook met dit „spel bezighouden Neen, neen, zeg nu niet „Dat doet mijn zoon niet" wij hopen natuurlijk, dat hij het niet doet maar onderzoek het, ga het na Het kwaad is vlugger geleerd dan afgeleerd In het genoemde artikel lezen wij verder, dat deken Koopmans een aktie heeft ingezet om de gok automaten te verbieden. Hij heeft daartoe een be roep gedaan op de vereniging van burgemeesters en secretaris in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij hopen, dat deze akie positieve resultaten zal afwerpen Nog liever zouden wij zien, dat de exploitanten van dit speeltuig hun automaten eigener beweging zouden opruimen. Zij zouden daarmee duidelijk blijk geven van een gezond verantwoordelijkheids gevoel In dit stukje hebben wij veel met uitroeptekens gewerkt, omdat wij van mening zijn dat deze nodig zijn. Want daarom, ja, waarom plaatst men deze dingen Natuurlijk om er iets mee te verdienen. Maar 1. Als dit apparaat moet dienen om aan de kost te komen, dan ziet het re voor de exploitant maar droevig uit, tenzij 2. dit apparaat voor de exploitant een klein goud mijntje is. En als dat het geval is, dan zijn het mechanische dieven Waaróm zo moeten we eigenlijk vragen verleende die automobilist of die brommer geen voorrang Was de bestuurder ziek Huiselijke zorgen ogen Verb. Vei lig Verkeer Qjp|?j Slechte zaken Gedronken Zwakke Maagkramp? Alweer: vele vragen waar op het antwoord meestal uitblijft. Bij dit alles is het wél zeker dat er inderdaad een groot aantal ongelukken gebeurt in voorrangs situaties. Door welke- oorzaak dan ook. Van 145.000 onderzochte verkeersongelukken in West Duitsland bleek 12,8% op voorrangssituaties be trekking te hebben. In Amerika heeft men voor 1960 berekend dat met 17,2% het niet geven van voorrang de eerste ongevalsfactor is, onder meer gevolgd door snelrijden (14%) en te weinig af- standhouden (12,8%). Aangenomen mag worden dat in Nederland met zijn specifieke voorrangs knelpunten rond het fietsverkeer - - dit cijfer veel ongunstiger uitvalt. Het Verbond voor Veilig Verkeer is over de toeneming van de ongelukken in voorrangssituaties ernstig bezorgd en doet daarom in de eerste drie maanden van 1962 een beroep op ALLE weg gebruikers in Nederland om speciaal in voorrangs situaties extra voorzichtig te zijn, ogen en ver stand te gebuiken. Voor wie veiliger wil rijden geeft het Verbond deze raad kijk de voorrangsregels nog eens na en PAS ZE OOK TOE; sta niet op uw (voorrangs) recht maar maak er een SPORTIEF gebruik van; bedenk dat ook anderen fouten kunnen maken en houd daar rekening mee; schep geen gevaarsituaties door aarzelen; bedenk dat voorrangsregels afspraken zijn en toon dat u er een eer in stelt u aan eenmaal gemaakte afspraken te houden.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1