Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 30 JUNI 1962 76e Jaargang no. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG HoofdredaktieJ. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Openbare RAADSVERGADERING te AXEL Verhoging Subsidies „HET GROENE KRUIS en „AXELSE BAD- en ZWEMINRICHTING". Aanstelling Onderhoudsvakman. Aansluiting bij gemeenschappelijke regeling Schoolartsendienst. Dinsdag 26 juni kwam de Raad van onze gemeente ten stadhuize in Openbare Ver gadering bijeen. De heren zagen kans om in één uur een 24 punten tellende agenda af te werken. Losse Gedachten AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1»- iedere regel meer 12 cent extra. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage inzake verhoging van de contributie met ingang van 1963. De heer OggelWanneer we iets voor kennis geving aannemen, dan betekent dat, dat we afwij zend beschikken. Is dat ook hier de bedoeling van het college De burgemeester We komen hierop terug bij de begroting voor 1963. De heer D. J. Oggel De kosten van de dienst stijgen, zoals overal elders. Maar zouden we niet bij de Vereniging kunnen informeren, of ze b.v. door automatisering goedkoper kunnen werken. Dus dat het overheidsbedrijf rationeel werkt De bugemeesterWe zijn niet bereid te infor meren, want het is reeël dat ook bij hun personeel de salarissen, ingevolge de algemene salarisverho ging, worden opgetrokken. De heer P. van Bendegem Uw antwoord over het aanleggen van een rijwielpad langs de Zaamslagseweg is wel erg vaag. Heeft B. en W. zich ter plaatse overtuigd Ik zou zeggen Voorkomt ongelukken De burgemeester Wij zijn met U van oordeel dat de situatie daar gevaarlijk is. We zullen nogmaals bij de betrokken instanties aan de bel trekken. De heer VinkWat betreft de verbetering van de brandgangen tussen Olivier-, Robert- en Te Waterstraat daarover nog een vraag. U zegt we zullen dit doen zodra oude tegels beschikbaar komen. Maar wanneer is dit De burgemeester Dit is bij de op handen zijnde traverse-verbetering Vergoeding verplaatsingskosten in de ge meente Axel. Het besluit inzake Rijksverplaatsingskosten is met ingang van 1 maart 1962 door een nieuw Ko ninklijk Besluit van 16 april '62 vervangen. In verband hiermede werd besloten de aanhaling van dit besluit in de gemeentelijke verordening te wij zigen. Regeling inzake tegemoetkoming in kosten aan leidsters en onderwijzers der openbare en bijzondere scholen. De nog van kracht zijnde gemeentelijke veror dening, regelende de aan onderwijzers toe te ken nen verplaatsingsvergoeding steunde op het Ver- plaatsingskostenbesluit. Daar dit besluit is vervangen door het Ver- plaatsingskostenbesluit 1962, besloot de Raad de gemeentelijke verordening daaraan aan te passen. Tegelijkertijd kan dan ook deze verordening op de kleuterleidsters van toepassing worden verklaard. Verhoging van het bedrag per leerling voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs in Axel voor het jaar 1962. De raad achtte een verhoging van het bedrag per leerling voor het uitgebreid lager onderwijs noodzakelijk, zodat een redelijke voorziening van dit onderwijs met het oog op de steeds voorkomen de tekorten op de exploitatierekening mogelijk wordt. Dit mede op verzoek van het bestuur der vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs te Axel. Vaststellen van een voorbereidingsbesluit van de Woningwet. Aangezien het noodzakelijk is het vigerende uit breidingsplan dat inmiddels partieel is herzien, als nog op verschillende punten aan revisie te onder werpen, werd besloten dat een herziening wordt voorbereid van het uitbeidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen, met bijbehorende bebouwings voorschriften. Voorstel tot verhoging van het gemeentelijk subsidie over 1962 aan „Het Groene Kruis" te Axel. Het Groene Kruis te Axel heeft over het jaar 1961 een nadelig saldo, groot 560,97. Op grond hiervan en met het oog op het te verwachten hogere tekort over 1962 verzoekt deze instelling over het jaar 1962 een aanvullend sub sidie te mogen ontvangen tot een bedrag van 560,-. De heer D. J. OggelIk ben niet tegen het voorstel, om het subsidie aan Het Groene Kruis te verhogen, maar toch vind ik dat we hier een gevaarlijke weg inslaan. We gaan een subsidie toekennen aan een ver eniging die met een tekort werkt, wat wellicht ook bij andere verenigingen het geval is en die zullen dan misschien ook bij ons aankloppen. Is het niet beter om de subsidienormen te her zien De burgemeesterHet Groene Kruis-Bestuur heeft dit bedrag gevraagd en niet een herziening van de normen. Het college is van oordeel dat het subsidie op het ogenblik wel zeer aan de lage kant is. Gezien het zeer belangrijke werk van deze Kruisvereniging in onze Gemeente, moet de Raad terdege rekening houden met een rigoureuze ver hoging in de komende jaren. Besloten werd over het jaar 1962 een aanvullend subsidie ad 560,— te verlenen. Het verzoek om voor 1963 een subsidie te ontvangen, gelijk aan 50% van de contributiegelden, zal de behandeling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963 aan de orde komen. Voorstel tot het treffen van een gemeen schappelijke regeling Schoolartsendienst tus sen de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds meermalen heeft de beheersvorm van de Schoolartsendienst in Zeeuwsch-Vlaanderen een onderwerp van bespreking in de Commissie van Beheer uitgemaakt. De voornaamste bezwaren zijn 1. Er is te weinig contact in bestuurlijk opzicht tussen de vertegenwoordigers van de Gemeen- ten en de Schoolartsendienst; 2. In een periode van 6 jaar waren de bestuurs leden enkele gevallen uitgezonderd slechts gedurende twee jaar lid van de Commissie van Beheer; 3. In de overige jaren kenden de bestuursleden enkel uit de toegezonden begrotingen en reke ningen de gang van zaken bij de Schoolartsen dienst. Een bij andere Schoolartsendiensten ingestelde en quête naar de beheersvorm heeft tot resultaat ge had, dat de Commissie van Beheer voorstelt een nieuwe gemeenschappelijke regeling in het leven te roepen. De heer D. J. Oggel t Ook hier vind ik dat we een zeer gevaarlijke weg op gaan. Wanneer ik zo de stukken hierover nagelezen heb, is mijn indruk dat voor de gemeenten weinig of geen zeggenschap overblijft. We zitten op het ogenblik nog in zo'n regeling waar we niet uit kunnen. We binden ons aan din gen waar we later niet uit kunnen. Deze dienst is nu nog niet zo duur, maar gaat toch later een grote last worden voor de ge meenten. Ik zou gaarne meer voorwaarden en zeggen schap voor de gemeente zien. De burgemeester U wilt eigenlijk zeggenschap voor de gemeente Axel, maar U verliest uit het oog dat hierbij 30 Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten aangesloten zijn. Wanneer U zegt dat we weinig zeggenschap hebben dan moet ik dit bestrijden. Het is zelfs zo dat de zeggenschap is toegenomen. Het bestaande rouleringssysteem is opgeheven waarbij men voor twee jaar zitting had, nu heeft iedere gemeente-vertegenwoordiger zitting voor de zit tingsduur van de Raad, dus vier jaar. Uit het Alge meen Bestuur wordt het Dagelijks Bestuur gevormd, dus de zeggenschap van de gemeenten is sterk. Wat betreft het uitgroeien van dit lichaam kan ik U mededelen dat de werkzaamheden zullen lig gen op het vlak van de lichamelijke gezondheids zorg en niet op het terrein van de geestelijke volks gezondheid. De heer D. J. OggelU stelt het nogal een voudig voor. Ik voel dat samenwerking nodig is, maar ik vind verschillende bepalingen zeer vaag o.a. wat betreft het uittreden. Dat hiervoor 5 jaar nodig is, vind ik wel erg lang. Is er tussen bestuur en de gemeenten een in stantie die gaat beoordelen, wanneer reden tot uit treden enz., dringend zijn De burgemeester Ik geloof dat we de ver keerde kant op gaan, wanneer we U volgen. Voor de aan de dienst verbonden artsen moet toch immers zekerheid bestaan, er moet een vaste basis zijn om op te werken. Deze instelling is geen partij tegenover de ge meente, maar de gemeenten zijn partij. Besloten werd a. de gemeenschappelijke regeling tussen de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen inzake het geneeskundig schooltoezicht in die gemeenten overeenkomstig bijgevoegd ontwerp te treffen; b. op de datum van in werking treding van de onder a bedoelde regeling in te trekken de Ge meenschappelijke regeling dd. 7 november 1950, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 13 mei 1952, onder no. 271, 3e afd., met de stem van de heer D. J. Oggel (G.P.V.) tegen. Voorstel om machtiging te verlenen tot het aanstellen van een Onderhoudsvakman, met name voor het Woningbedrijf. De uitbreiding van het gemeentelijk woningbezit maakt het noodzakelijk op korte termijn uit te zien naar een onderhoudsvakman, die in hoofdzaak zal worden belast met het onderhoud van de Woning wetwoningen. Het aantal simplexwoningen bedraagt momenteel 485. Daarnaast zijn 46 duplex woning en met dub bele bewoning. Er zijn 8 woningen in aanbouw uit het contingent voor 1961, terwijl voorbereidingèn worden geroffen voor de bouw van 17 woningen uit de toewijzing voor 1962. Het aantal woningwet woningen komt binnen afzienbare tijd derhalve op 556. Voor het onderhoud heeft de gemeente in feite slechts de beschikking over één man, die boven dien nog werkzaamheden moet verrichten aan de andere gemeentelijke gebouwen. Dit is ten enenmale ontoereikend en het is niet verantwoord in deze toestand te berusten. De heren E. A. Maas en J. Vink (beiden K.V.P.) Het college wil een onderhoudsvakman aantrekken in loongroep zes, maar wij zouden dit liever zien in groep zeven. We zouden hier gaarne een all round timmerman of metselaar zien. We willen het zo stellen, dat we in loongroep zes geen goede vakman krijgen. Maar het verheugt ons, dat we de goede weg opgaan wat betreft het onderhoud De burgemeesterIk geloof dat dit voortijdige zorgen zijn. We willen dus een onderhoudsvakman aanstellen, die zijn vak goed verstaat en waarbij het timmeren een belangrijk onderdeel is. De pas benoemde voorman-schilder zit ook in groep zes. Maar door middel van de presatiebelo- ning kunnen de verdiensten worden opgevoerd. De heer E. A. Maas Ik zou hier gaarne een werkomschrijving zien. Dus de werkclassificatie. Maar is deze classificatie er toch al De burgemeester Het is niet zinvol, mijnheer Maas, over dit laatste in de Raad te debatteren. Verstaat U zich hierover eens met ons. We moeten hier geen misverstanden wekken. Besloten werd het college machtiging te verle nen om een onderhoudsvakman aan te stellen en het salaris van deze functionaris te bepalen op het bedrag volgens loongroep VI van de „Salaris- en loonverordening 1959 De kosten komen naar raming voor 90% ten laste van het Woningbedrijf. Het restant blijft voor rekening van de gemeente. Voorstel tot het aankopen van Bouwland aan de Polenstraat van Mej. R. C. M. M. G. Lippens te Brussel. Ter realisering van het uitbreidingsplan van de kom van de gemeente is het, mede met het oog op de ingediende aanvragen om bouwgrond, ten zeers te gewenst dat de gemeente op korte termijn de beschikking krijgt over de desbetreffende gronden. Met de eigenaresse van enige percelen bouw land, gelegen aan de Polenstraat, is ter zake over eenstemming bereikt. Besloten werd aan te kopen van M?j. R. C. M. M. G. Lippens, Boulevard du Régent 28 te Brussel, de percelen bouwland, gelegen aan de Polenstraat, kadastraal bekend gemeente Axel, Sectie D, no. 1460, groot 18100 m2, en Sectie D, no. 1801, groot 20235 m2. Tevens werd besloten de pachter van deze gron den schadeloos te stellen tegen een prijs, zoals die is genoemd in het concept-besluit. Voorstel tot het bouwen van een nieuwe Centrale Noodslachtplaats aan de Oudeweg te Axel ten behoeve van de Vleeskeurings kring Axel. Bij besluit van de Raden der tot de Vleeskeu ringskring Axel behorende gemeenten dd. 9 januari 1962/9 maart 1962, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland op 3 april 1962, is de nood- slachtplaats van Axel aangewezen als centrale noodslachtplaats voor de gehele kring. Het bestaande noodslachtlokaal aan de Pr. Mau- ritsstraat, alhier, voldoet echter niet aan de eisen, die het Eisenbesluit Vleeskeuringswet) stelt. Vanwege de hoge kosten en zijn minder gunstige ligging is het niet verantwoord het bestaande lo kaal te verbouwen. In overleg met de Veterinaire Inspecteur van de Volksgezondheid is daarom een plan ontworpen voor een nieuwe centrale noodslachtplaats aan de •Oudeweg, alhier. De totale stichtingskosten (incl. grond- en inrichtingskosten) worden geraamd op 61.810,-. De stichting en de exploitatie van het nieuwe gebouw geschiedt voor rekening van de Vlees keuringskring Axel. Besloten werd tot 1. het bouwen van een nieuwe centrale nood slachtplaats aan de Oudeweg, alhier, ten be hoeve van de Vleeskeuringskring Axel; 2. vaststelling van de le wijziging van de begro ting van de Vleeskeuringskring Axel voor 1962. Aankoop van gronden. In verband met de om verkeerstechnische rede nen voorgenomen verbetering van het kruispunt Zeestaat/Zuidsingel/Kinderdijk/Kanaalkade werd be sloten van de heer P. Visser, Zeestraat 12, te Axel een oppervlakte grond, groot 185 m2, gelegen op de hoek Zeestraat/Zuidsingel aan te kopen. Ten behoeve van de doortrekking van het trot toir langs de ventweg van de Zuidsingel in aan sluiting aan de hoekverbetering Zeestraat/Zuid singel besloot de Raad een gedeelte van de sier- tuin van het pand Zuidsingel 2 aan te kopen van Mevrouw C. N. Bakker-van Dixhoorn Zuidsingel 2 te Axel; grootte 50 m2. Ter realisering van het vastgestelde uitbreidings plan „Noord II" ten behoeve van het ontworpen industrieterrein „Kleine Noordpolder" kocht de gemeente van de heer J. de Feijter, Kerkdreef 15 te Axel de volgende percelen aan a. kad. bekend gem. Axel, Sectie G no. 3876 groot ca. 530 m2. b. kad. bekend gem. Axel, Sectie G no. 42 98, groot 115 m2. met de bepaling dat de zgn. belastingschade voor rekening van de gemeente komt. Voorstel tot wijziging van de Statuten van de Sportstichting Axel". Gedeputeerde Staten hebben bij hun besluit van 29 mei 1962, de statuten van de „Sportstichting Axel" goedgekeurd. Blijkens hun bij de stukken overgelegd begelei dend schrijven, vertrouwen zij, dat deze statuten met enkele bepalingen worden aangevuld. Naar aanleiding hiervan werd besloten de sta tuten van de „Sportstichting Axel" aan te vullen met de bepalingen, vervat in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. EEN GOEDE GEDACHTE Het blijkt een goede gedachte te zijn geweest, die zes jaar geleden voor het eerst werd verwezen lijkt het houden van een jaarlijkse Rode Kruis - wandeltocht in Axel. Want het gaat toch maar steeds in stijgende lijn. Waren er het vorige jaar tijdens de eerste lustrumtocht 600 wandelaars, dit jaar waren het er bijna 750. Excelsior Laten het er volgend jaar om met burge meester van Dijke te spreken, 1000 zijn Wandelen. Wie wandelt er tegenwoordig nog Alles gaat per fiets, per brommer, per scooter of per auto. Voor wandelen is er geen tijd meer En toch blijkt het wandelen, wanneer het goed wordt georganiseerd, bijzonder aantrekkelijk te zijn. Let maar op de bloeiende wandelsportvereniging „Emma", die deze dagen ook haar eerste lustrum vierde. Let ook op de Rode Kruis Wandeltocht, waar voor de animo steeds groter wordt. Neen, we gaan maar niet verkondigen, dat wan delen zo gezond is. Iedereen weet dit trouwens, maar slechts zeer weinigen profiteren daarvan. Wel willen wij in deze rubriek de afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis gelukwensen met de goede gedachte van zes jaar geleden en met het sukses van vorige zaterdag. Het Rode Kruis heeft die dag weer midden in de beangstelling gestaan. Axel was weer het middelpunt van een wandel en muziekfestijn. Ieder, d)e iets van organiseren afweet, weet ook hoeveel moeilijkheden telkens weer moeten worden overwonnen en hoeveel werk er moet worden verzet. Dit zal ongetwijfeld ook het geval geweest zijn bij het organiseren van deze wandeltocht. Dat alles zo vlot verlopen is, is op zichzelf reeds een compliment voor het organiserend comité. Gaarne wensen wij de leden van dit comité ook in de toekomst veel sukses toe. Mogen er het volgend jaar 1000 deelneemsters en deelnemers zijn. Moge de afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis hiervan de vruchten plukken Verhoging van de vergoeding wegens Vak onderwijs aan de Christelijke U.L.O.-School te Axel. Het bestuur van de vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel verzoekt het aantal te vergoeden uren wegens vakonderwijs aan de Christelijke U.L.O.-School te Axel te verhogen in verband met een per 1 september 1962 aan te stellen bevoegde leerkracht voor het vak Handels kennis. Gelet op de verstrekte gegevens kan niet wor den gezegd, dat deze kosten zonder noodzaak zul len worden gemaakt zodat de Raad het billijk vond op dit verzoek gunstig te beslissen. De meerdere kosten zullen voor het jaar 1962 nog circa 485,— belopen. Aankoop van pand Oudewijk 57. Besloten werd ter verdere voorbereiding der uit voering van het saneringsplan Oudewijk en omge ving van Mevouw A. Kotvis-Riemens te Axel, Oudewijk 57, aan te kopen het woonhuis met aan- behoren en erf, plaatselijk bekend Oudewijk 57, groot 400 m2. Voorstel tot verhoging van het subsidie aan de Stichting Axelse Bad- en Zweminrichting over het jaar 1962. Het bestuur van de Stichting Axelse Bad- en Zweminrichting verzoekt bij schrijven van 26 mei 1962 het subsidie voor het jaar 1962 te verhogen met 2.500, Gelet op de resultaten over 1961 en op de thans bekende financiële gegevens over 1962 achten wij een verhoging van het gemeentelijk subsidie met 2.500,noodzakelijk om de bad- en zweminrich ting behoorlijk te doen functioneren. De heer van Luijk (A.R.) Reeds meerdere malen heb ik terzake mijn bezwaren kenbaar ge maakt. De gronden zijn U bekend. Maar hier vind ik nog een ander bezwaar. We hebben hier te doen met een partikuliere stichting die met een tekort zit. Ik ben ervan overtuigd dat er in Axel een goede bad- en zweminrichting moet zijn, maar als er een tekort is waarom wordt dan geen beroep gedaan op de van gemeentewege gestelde garantie De burgemeester Dit is een fundamenteel ver schil. Indertijd werd, met garantie van de gemeen te, een lening gesloten voor de Stichting. Maar het is van algemeen belang dat het zwem bad wordt geëxploiteerd op een gezonde basis. Voor de wijze van exploiteren is een woord van lof aan het béstuur zeer zeker op zijn plaats. De heer van Luijk Het gaat er niet om dat ik dit bedrag te hoog vind, maar om de wijze van toewijzing. Waarom wordt de garantie niet aange sproken De burgemeester Onparlementair gezegd Dit blijft toch lood om oud ijzer. De sekretarisMet de garantie springt de Ge meente bij, wanneer de Stichting Axelse Bad- en Zweminrichting in gebreke is met het betalen van rente- en aflos, dus wanneer zij niet aan haar ver plichtingen kan voldoen. (Vervolg op pagina 2).

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1