I BABY VERWACHT? Predikbeurten Niet te weinig... niet te veel. Uit onze Omgeving Axel BABYSET Zie vo&vjeschhxivetv ü<dnjvew&iging Verb, Vel lig Verkeer VerbtVeflig Ve rkeer 1 OP REIS Woensdag 13 juni organiseerde de plaatselijke reisclub „Sint Christoffel" haar jaarlijkse reis. Het ging dit jaar naar België, waar verschillende ste den en mooie plekjes bezocht werden. Vermoeid maar tevreden kwam men 's avonds weer in Axel VERENIGING VAN ZEEUWSE FOKKERS TE AXEL HIELD LEDENVERGADERING De Vereniging van Zeeuwse Fokkers (VVZF) te Axel hield vrijdagmiddag 15 juni in de boven zaal van hotel Porth-de Lozanne te Axel haar algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer M. A. B. Puylaert. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij het jubileumjaar 1961, toen de vereniging onder grote belangstelling haar 50-jarig jubileum vierde. De op die dag gehouden fokdag kon uitstekend ge slaagd genoemd worden. Tevens sprak de voor zitter bijzondere woorden van waardering tot de aktieve sekretaris-penningmeester, de heer Iz. de Feijter, die zeer veel heeft bijgedragen tot het wel slagen van deze jubileumdag. De sekretaris las eerst de notulen van de vorige jaarvergadering en gaf vervolgens een overzicht van de financiële positie van de vereniging. Van de financiële kommissie, bestaande uit de heren D. P. Daelman te Westdorpe en P. J. den Hamer, was bericht ontvangen dat zij zich konden verenigen met het beheer en de verantwoording over 1961. Nadat het aandeel van ieder lid in het vermogen der vereniging was vastgesteld, kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. Aftredend waren de heren Eug. Verhelst, J. C. den Hamer en J. Dieleman. De heer J. C. den Hamer wenste, wegens ziekte, niet voor herbenoeming in aanmerking te komen, terwijl beide andere heren in het bestuur werden herkozen. Tot lid van de financiële kommissie werd benoemd de heer J. P. den Hamer. Besloten werd, wegens gerezen moeilijkheden, in 1962 geen keuring te houden. De leden kunnen dan wel de te Hulst te houden veulenkeuring be zoeken. Besloten werd tot het sluit envan een lening en tot het aangaan van een nieuwe kredietovereen komst met de Coöperatieve Boerenleenbank „Ter- neuzen". Bij de rondvraag wenste niemand der aanwezige leden het woord, dus sloot voorzitter Puylaert de algemene ledenvergadering 1962. AXELSE BRANDWEER BEKERWINNAAR TE HOEK UISTEKENDE PRESTATIE. Zaterdag 16 juni j.l. werden te Hoek de regionale brandweerwedstrijden gehouden voor Oost Z.-Vl. In totaal namen 16 korpsen aan de wedstrijd deel. De brandweerlieden hadden als opdrachteen brand te blussen in het perceel Langestraat 12, waar een gasfles was geëxplodeerd, die brand had veroorzaakt. Tevens bevond zich in dat pand een gewonde die naar buiten moest worden gebracht, alvorens de blussingswerkzaamheden konden be ginnen. Voor de leden van de Axelse vrijwillige brand weer, die regelmatig oefenen, was deze dag de kroon op het werk. Zij kweten zich voortreffelijk van de hun gegeven opdracht en zij mochten dan ook na afloop uit handen van burgemeester A. F. Hanssens van Hoek de beker in ontvangst nemen. Gezamenlijk nuttigden de brandweerlieden de koffiemaaltijd in het rekreatiegebied de Braakman. De uitslag was: Eerste prijzen 1. Axel 228 punten 2. Terneuzen 222 punten 3. Philippine 208 punten 4. Sluiskil 207 punten 5. Zaamslag 206 punten Tweede prijzen 6. Terneuzen II 202 punten 7. Sas van Gent 199 punten Derde prijzen 8. Sint Jansteen 180 punten 9. Spiegelglasfabriek, S. v. .Gent 179 punten 10. C. B. S„ Sas van Gent 177 punten 11. Hontenisse II 171 punten; 12. Hoek 170 punten 13. Hontenisse I 165 punten 14. C. S. M„ Sas van Gent 162J^ punten 15. Vogelwaarde 161 punten 16. A. C. Z., Sluiskil 152 punten. De prijs voor de beste kommandant was voor de kommandant van Sluiskil, de heer A. Hamelink. EXAMEN-RESULTATEN Aan het Instituut voor Kantooropleiding te Hulst, o.l.v. de heer J. A. Biesbroek slaagden voor het diploma Machineschrijven A A. P. de Block, R. F. Bukacki, M. M. M. Lippens, P. A. M. de Rijke, B. Pennings, C. P. Vasseur, I. Lindhout, N. J. Faas, M. C. Verplanke, M. A. den Hamer, G. Scheele, M. v. Langevelde, A. Witte, C. Verschelling, P. L. Dieleman, F. E. v. d. Velde, K. J. Dieleman, J. M. Bolleman, W. C. Koekkoek, M. Ph. Peersman, C. W. Dieleman, A. van Hoorn, A. Heerspink, P. W. Stallaard, J. L. Koster, C. S. Dieleman, A. J. F. Naije, K. E. de Regt, C. van Langevelde, A. W. Heerspink, J. Bakker, Cl. Naeije, A. M. Witte, C. de Masier, C. C. Wieland, M. de Putter, C. de Putter, P. C. de Regt, A. J. Schutz, allen te Axel. Voor het diploma H.B.S.-A slaagden aan het Petrus Hondius-Lyceum, Terneuzen, A. de Putter en J. van Luijk, beiden te Axel. Voor het te Hulst gehouden H.B.S.-examen van het Jansenius-Lyceum slaagde de heer F. Lion te Axel. Voor het toelatingsexamen van het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen, slaagden de vol gende Axelse kandidaten Willy de Ruijter - Han van Hoorn - Henk de Feijter - Lineke Koster - Flip van Hoven - Ineke Lenos - Mary Sheilds - Hans Burger en Netty Dieleman. REIS OUDEN VAN DAGEN Dinsdag 19 juni maakten de Axelse ouden van dagen hun jaarlijkse reis met als einddoel Tilburg. Burgemeester M. K. van Dijke en wethouder IJsebaert maakten de reis mee. 's Morgens om acht uur werd gestart op het Szydolwskiplein, richting Perkpolder. In Bergen op Zoom werd voor de eerste keer gerust en werd de koffie gebruikt in hotel „De Kloof". In de middaguren werd in Tilburg de maaltijd gebruikt, waarna een bezoek werd gebracht aan het bekende Tilburgse Dierenpark. 's Avonds werd opnieuw in Bergen op Zoom gestopt om 'nogmaals de inwendige mens te ver sterken, waarna de thuisreis werd aanvaard. Omstreeks acht uur arriveerde het gezelschap aan de Crijnssenstraat, waar zij werden verwel komd door de drie Axelse muziekverenigingen. Met muzikale begeleiding trok men naar „Het Centrum" waar de reizigers, vermoeid doch zeer voldaan, nogmaals een verfrissing werd aan geboden. DRIEDAAGSE REIS Dinsdag 19 juni bracht een aantal dames van de N.C.V.B., afdeling Rijnsburg (Z.H.) een be zoek aan Axel, als onderdeel van een driedaagse vakantiereis. Onder leiding van mevrouw Maris, echtgenote van de oud-gemeente-sekretaris, maakten de dames een wandeling door Axel. Tijdens deze wandeling bracht het gezelschap een bezoek aan het Axelse stadhuis, de Boerenkamer, het rekreatiegebied in het Axelse bos, de Zuidsingel, enz. Dinsdagavond zette het gezelschap koers naar Schoondijke, waar de nacht werd doorgebracht. Woensdag trokken de dames de Belgische grens over en werd een bezoek gebracht aan Knokke, Zeebrugge en het fraaie Brugge. Donderdag vertrokken de dames weer naar Rijnsburg, maar niet alvorens te zijn overgevaren met de ferryboot Breskens-Vlissingen en een be zoek te hebben gebracht aan Walcheren. Als bijzonderheid moge nog worden vermeld dat de autobus waarmee de dames de reis maakten, één der bussen is, waarmee de koninklijke gasten reden van Amsterdam naar de Keukenhof, bij het zilveren huwelijksfeest van ons Koninklijk paar. Deze bus was voorzien van alle denkbare komfort zoals een bar, een garderobe, enz. DODELIJK ONGEVAL Donderdag 21 juni te omstreeks 7.45 uur vond op het kruispunt CrijnssenstraatJoos de Moorstr. te Axel een aanrijding plaats met dodelijke afloop. De 21-jarige A. J. Haak, uit de Joost de Moor straat, kwam op genoemd kruispunt met zijn brom fiets in botsing met een juist passerende autobus van de Z.V.T.M., met genoemd noodlottig gevolg. KOLLEKTE A.s. zondag wordt er in de R.K. Kerk een kollekte gehouden voor de missie. Bijzonderheid is dat gekollekteerd wordt door moeder Levina, in de wereld Bertha van der Linden, Axelse van origine die reeds jarenlang in de Afrikaanse missie werk zaam is. DE K.A. V. REIST Dinsdag 26 juni a.s. organiseert de plaatselijke K.A.V. een reis voor haar leden. Het ligt in de bedoeling om Valkenburg met een bezoek te ver- R.K. School Maria Verschelden. Chr. Nat. School Jaspert Dieleman, Johan Knieriem, Leen Brandes. Prinses Marijkeschool Elly Weststrate, Johnny Meeusen, Philip van Hoven, Marianne Sheilds, Jaap Oppeneer, Iwan de Groote, Bert Veelbehr, Beppie Kayser, Jack Schoot, Huib de Jonge, Annemieke van Sweeden, Kees van der Have. De overige deelnemers maakten allen 2 of meer fouten. Het gemiddelde aantal fouten per deelnemer is als volgt t 1962 1961 R.K. School 6,39 6,98 Christelijke Nationale School 4,45 5,90 Prinses Marijke School 2,90 2,17 Christelijke School Spui 6,6,69 Uit deze cijfers blijkt dat drie scholen minder fouten maakten dan het voorgaande jaar, terwijl de Prinses Marijkeschool iets meer fouten maakte, maar toch nog ruimschoots aan de leiding blijft, zodat zij opnieuw in het bezit kwamen van de trophee voor de beste school, de verkeersagent. Bij het eerst gehouden schriftelijk examen werd slechts één leerling afgewezen, zodat men ver wachtte, dat dit jaar een bijzonder goed resultaat zou worden behaald, maar het praktisch gedeelte bleek voor velen onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren,gezien het vrij grote aantal leer lingen, dat moest worden afgewezen. De meeste fouten werden bij het praktische ge deelte gemaakt bij de post verkeersagent, terwijl ook een aantal jongens en meisjes bijzonder slordig reden en zodoende de gemakkelijkste opgaven fout deden. Diverse deelnemers hebben het te rijden traject op onberispelijke wijze afgelegd en zijn enkel bij het theoretisch gedeelte gestruikeld over het wacht- stopverbod, dat hen dan ook op één fout kwam te staan. De geslaagden zijn Christelijke School Spui J. 't Gilde, K. Kalisvaart, L. van Dixhoom, L. de Pooter, C. van der Jagt. Christelijke School Axel R. van Meenen, R. Jansen van Roosendaal, J. de Koeyer, J. Dieleman, C. Hamelink, P. Oppeneer, J. Knieriem, L. Brandes, A. Hoebé, M. W. Dekker, C. van Drongelen, J. Verduin, W. Bakker, N. den Hamer, Jan Dieleman, J. Schieman, H. de Feijter, L. Overdulve, L. Koster, C. Audenaerd, H. Oggel, M. Dieleman, M. Verschelling, A. van Duyven- bode, N. Bolleman, N. Riemens, J. de Feijter, N. Dieleman, A. van Dixhoorn, I. van Bendegem, A. den Doelder, C. Westveer, R. van Arenthals, F. de Pooter, A. Overdulve, N. Verhulst, Ko van Meurs, Kees Faas, Ko de Ruijter. R.K. School Tanja Kesbeke, M. Mattelé, M. Verschelden, I. Vioen, J. van den Bos, D. Martens, M. Busch, A. Herwegh, W. E. de Ruyter, A. Broekhoven, Jopy Dey, C. van Hecke, J. Vonck, K. Tangelder, A. Lippens, H. Sijs, C. Bukacki, F. Zohlandt, C. R. Raes, M. van de Bilt, G. Jansen, O. van de Vijver, N. de Munter. Prinses Marijke School s M. Provoost, E. Weststrate, J. Meeusen, Ph. van Hoven, M. Sheilds, J. Oppeneer, I. de Groote, B. Kayser, J. Schoot, H. de Jonge, A. van Swee den, B. Veelbehr, K. van der Have, I. de Bruijne, G. Jonkman, H. Burger, Sj. Vinke, M. Wisse, N. de Kraker, M. Verstraten, I. Lenos, H. van Hoorn, A. Sol, K. van Hermon, C. Schaalje, E. Beeldens, P. Vinke, I. Dieleman. Voorlichting voor gemakkelijke bevalling en om na de geboorte een goed en slank figuur te houden. De volledige deskundigs voorlichting hiertoe in een j Super de Luxe ZONDAG 24 JUNI Nedf Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. (In beide diens ten 3de kollekte Kerkeraadsfonds.) Gerf. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 4,30 uur t Ds. Krijtenburg van Zaamslag. Geref. Kerk Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds, van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. Des avonds 7 uur Ds. G. Zwerus van Nunspeet.. ZONDAGSDIENST ARTSEN 23-24 JUNI Dokter Boor. EINDEXAMEN H.B.S.-B VAN HET PETRUS HONDIUS LYCEUM TE TERNEUZEN Voor het op 18, 19 en 20 juni gehouden eind examen van de afdeling H.B.S.-B van het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen, slaagden de vol gende kandidaten Hessel Hettema te Sas van Gent; Axel Wech- gelaar te Sluiskil; Jopie de Jonge, Tonny Kemper, Andries Klaassen, Piet de Leege en Polly Leroux, allen te Terneuzen; Wim Elenbaas en Levien Scheele, beiden te Zaamslag. Afgewezen geen. POLDER VERGADERING Op 26 juni a.s. wordt in hotel „Het Gulden Vlies" te Axel een vergadering gehouden voor de stembevoegde Ingelanden van de polder Oud Eglantier. De vergadering zal plaats vinden in de namiddag. NAAR AMSTERDAM Woensdag 27 juni organiseert de Chr. Bouw vakarbeidersbond, afdelingen Zaamslag, Axel en Terneuzen, een reis naar Amsterdam. MUZIEKUITVOERING Op woensdag 4 juli geeft de Stichting Zeeuwse Muziekschool, afdeling Axel, een muziekuitvoering. De uitvoering vindt plaats in „Het Centrum" te Axel. Voor ouders en belangstellenden een goede ge legenheid om van nabij kennis te maken met het onderwijs aan de muziekschool. BIJ HET JEUGDVERKEERSEXAMEN 1962 KWAM DE PRINSES MARIJKESCHOOL TE AXEL ALS EERSTE UIT DE BUS. Donderdag 21 juni 1962 vond in de Raadszaal van het Axelse stadhuis door burgemeester van Dijke de diploma-uitreiking plaats van het Jeugd- verkeersexamen 1962. Aan het examen namen in totaal 122 leerlingen deel, waarvan 29 van de Prinses Marijkeschool, 38 van de R.K. School, 48 van de Christelijke Nationale School en 7 van de Christelijke School te Zoute Spui. In totaal werden 27 leerlingen afgewezen 24 omdat zij 8 of meer fouten maakten en 3 die het examen slechts gedeeltelijk aflegden. Dat het examen dit jaar bepaald niet gemakkelijk was, moge blijken uit het feit dat slechts een leer linge, zowel het theoretische- als het praktische examen, foutloos aflegde, en dat was Tanja Kes beke van de R.K. School. De volgende leerlingen struikelden slechts over één fout Wat het aangeven van voorgenomen richting verandering in het verkeer betreft is het wat de automobilisten betreft dikwijls eerder een kwestie van te veel dan te weinig. Want laten we eerlijk zijn de automobilisten die naar links of rechts afslaan zonder dat daarbij de richtingaanwijzer wordt uitgestoken of de clignoteor in werking wordt gesteld, behoren (gelukkig) tot een kleine minderheid. En dat is niet in de eerste plaats om dat Vij achter het stuur altijd zo 100 „er bij" zijn alswel door de gelukkige omstandigheid dat de techniek ons het geven van de noodzakelijke sig nalen wel bijzonder gemakkelijk maakt. Maar te veel van het goede kan óók gevaarlijk zijn. Bijvoorbeeld het gebruiken van een richting aanwijzer indien daardoor verwarring kan ontstaan. Als in de op bijgaad plaatje II afgebeelde situatie A rechtsaf wil geeft hij natuurlijk richting aan. Maar B die rechtdoor wil op de lichtelijk af buigende hoofdweg zal dat beter na kunnen laten. Men zou immers kunnen denken dat hij de links gelegen zijstraat wil inslaan. Zo zijn er legio situaties te bedenken, waarin de automobilist zélf zal moeten beoordelen of het nut tig én gevaarloos is om richting aan te geven. Wanneer hij op een weg rijdt die alleen maar een bocht maakt is dat zo heeft de Hoge Raad be slist bepaald niet nodig. Indien het beloop van de weg de weggebruiker noodzaakt om van rich ting te veranderen is dat géén aanleiding om die richting verandering vooraf aan te geven. Anders wordt het zie schets I -indien in de bocht een rijweg uitmondt. Wanneer de hoofdweg, die men blijft volgen, een bocht maakt, moet men tijdig richting aangeven indien in die bocht een secun daire weg op de hoofdweg uitmondt. Nu en dit kan een hulpmiddel zijn voor de automobilist die twijfelt is er een keuze mogelijkheid. Wat is er normaler dan het resultaat van die keuze aan anderen kenbaar te maken Nu zullen de scherp zinnige lezers misschien zeggen en als er bij één van de beide wegen een inrijverbod staat. Ook dan richtingaangeven Want wie zal zeggen of niet een ontheffing van dat verbod heeft Over scherpzinnigheid gesproken

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2