GEMEENTERAAD VAN AXEL LANGS DE SCHELDESTROMEN. mm Natuurlijkbruin Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 23 JUNI 1962 76e Jaargang no. 38 nement, AXEL MSB NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschiint Hoofdredaktie J. G. VINK, Redaktie en AdministratieAxel. Markt 12. tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Openbare vergadering op dinsdag 26 juni 1962 om 7 uur ten stadhuize. veilig tegen zonverbranding IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schoolartsendienst wordt verdeeld in 3 rayons OP HETERDAAD BETRAPT Jongen lichtte offerblokken in Z.-Vlaamse kerken 1 AXELSE COURANT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Los* nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2,- ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktte. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1»- ledere regel meer 12 cent extra. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot wijziging der „Verordening tot regeling van de vergoeding van verplaatsings kosten in de gemeente Axel". 5. Voorstel tot vaststelling van de „Verordening houdende regelen betreffende het verlenen van een tegemoetkoming aan de leidsters en onder wijzers der openbare- en bijzondere kleuter- resp. lagere scholen in de door hen noozakelijk te maken kosten, voortvloeiende uit een veran dering van standplaats". 6. Voorstel tot verhoging van het bedrag per leerling voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Axel voor het jaar 1962. 7. Voorstel tot verhoging van de gemeentelijke subsidie over 1962 aan „Het Groene Kruis" te Axel. 8. Voorstel tot het vaststellen van een voorbe- reidingsbesluit ex artikel 36, 4e lid, van de woningwet. 9. Voorstel tot het treffen van een gemeen schappelijke regeling Schoolartsendienst tussen de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. lü Voorstel om machtiging te verlenen tot het aanstellen van een onderhoudsvakman, met name voor het woningbedrijf. 11Voorstel tot het aankopen van bouwland aan de Polenstraat van mej. R. C. M. M. G. Lip pens te Brussel. 12. Voorstel tot het bouwen van een nieuwe cen trale noodslachtplaats aan de Oudeweg te Axel ten behoeve van de Vleeskeuringskring Axel. 13. Voorstel tot aankoop grond hoek Zeestraat- Zuidsingel van de heer P. J. Visser te Axel. 14. Voorstel tot aankoop grond langs de Zuid singel van mevr. C. N. Bakker-van Dixhoorn. 15. Voorstel tot aankoop van gronden in het uit breidingsplan „Noord II t.b.v. het industrie terrein „Kleine Noordpolder" van de heer J. de Feijter. 16. Voorstel tot wijziging van de Statuten van de „Sportstichting Axel' 17. Voorstel tot verhoging van de vergoeding wegens vakonderwijs aan de Chr. U.L.O.- school te Axel. 18. Voorstel tot aankoop pand Oude wijk 57 van mevr. A. Kotvis-Riemens te Axel. 19. Voorstel tot verhoging van de subsidie aan de stichting Axelse Bad- en Zweminrichting over het jaar 1962. 20. Voorstel tot het vaststellen van de 12e, 13e en 14e wijziging van de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1961. 21. Voorstel tot vaststelling van de 5e wijziging der gemeente-begroting voor het dienstjaar 1962. 22. Voorstel tot het benoemen van de leden van de kommissies van de gemeente- en bedrijf s- rekeningen over het dienstjaar 1960. 23. Rondvraag. 24. Sluiting. benoemd tot voorzitter van het algemeen be stuur van de „Sportstichting Axel" de heer A. H. van der Lee, en tot vice-voorzitter de heer C. A. Schiltman. Op 28 juni 1962 vindt ten stadhuize de open bare aanbesteding plaats van de aanleg van de invalsweg aan de Kanaalkade en de rekon- struktie van het kruispunt Zeestraat-Zuidsingel- Kinderdijk-Kanaalkade. Het slopen van de panden Oosterstraat 28 tot en met 40 is bij besluit van 4 juni 1962 opge dragen aan de heer J. Heijnsdijk te Axel. Pigmaderm. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 De schoolartsendienst voor Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft de gemeenteraden in dit gebied een voor stel doen toekomen tot het treffen van een nieuwe gemeenschappelijke regeling inzake het genees kundig toezicht op de scholen. De dienst spreekt in een begeleidend schrijven de wens uit het toe zicht uit te breiden tot alle schoolkinderen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met name wil men het uit gebreid technisch onderwijs en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs onder de nieuwe regeling brengen. De schoolartsendienst wil het mogelijk maken deze leerlingen hetzelfde onder zoek te geven als op de kleuter- en lagere scho len. Een aanstelling voor een derde schoolarts voor Zeeuwsch-Vlaanderen maakt dit mogelijk, aldus het schrijven. Ook het rijk en de provincie blijken doordrongen van de noodzaak van een derde schoolarts en hebben reeds te kennen gegeven daarvoor de normale bijdrage te zullen verlenen. Men gaat daarbij uit van een maatstaf van 6000 kinderen per arts. De instructie van de schoolarts, zo vervolgt het schrijven, zal aan een grondige herziening worden onderworpen, hetgeen praktisch neerkomt op een geheel nieuwe instructie. Overigens moet deze nog vastgesteld worden in overleg met de inspecteur van volksgezondheid en goedgekeurd worden door het college van gedepu teerde staten. In de nieuwe instructie zal de taak van de schoolarts hoofdzakelijk bepaald worden tot de medische controle. Op psychologisch gebied zullen de schoolartsen de kinderen naar een psy choloog moeten verwijzen. Er zal naar gestreefd worden om alle leerlingen minstens tweemaal per jaar aan een geneeskundig onderzoek te onder werpen. Als voornaamste bezwaren van de hui dige regeling worden genoemd het te weinig con tact in bestuurlijk opzicht tussen vertegenwoor digers van de gemeenten en de schoolartsendienst. Verder zijn de bestuursleden te kort lid van de commissie van beheer, terwijl zij de gang van za ken slechts kennen door de toegezonden begrotin gen en rekeningen. In de nieuwe opzet heeft men zich voor ogen gesteld, dat het noodzakelijk is de gemeentebesturen in dat van de schoolartsendienst te laten deelnemen. De drie Rayons Elke gemeente en ook de provincie wil men in een „Algemeen Bestuur" vertegenwoordigd zien. Aangezien dat het bestuur dan uit dertig gemeen telijke en een provinciale vertegenwoordiger zal gaan bestaan, heeft men ook gedacht aan een da gelijks bestuur dat zou moeten bestaan uit twee vertegenwoordigers uit elk van de drie toekomstige rayons Oost, west, en midden Zeeuwsch-Vlaan deren. De drie schoolartsen zullen hierin een ge lijke taak krijgen. Als richtlijn voor de indeling van de rayons heeft men gedacht de West Z.-Vl. gemeenten onder te brengen in rayon één Sas van Gent en de oostelijke daarvan gelegen gemeenten in rayon twee, terwijl de overblijvende gemeenten Axel, Hoek, Terneuzen, Westdorpe en Zaamslag rayon drie zouden moeten vormen. In de ontwerpregeling worden tot de inkomsten van de schoolartsendienst gerekend onder meer de bijdrage van gemeenten, povincie en rijk. Elke ge meente draagt bij naar verhouding van het aantal inwoners. Het algemeen bestuur maakt elk jaar een begroting van inkomsten en uitgaven op, voor het volgend jaar. De schoolartsen worden be noemd, geschorst en ontslagen door het algemeen bestuur in overleg met de inspecteur. Op hen zal het ambtenarenreglement van de gemeente Ter- neuzen van toepassing zijn. Het algemeen en het dagelijks bestuur zullen ook te Terneuzen geves tigd zijn. Bij inwerkingtreden van de nieuwe ge meenschappelijke regeling houdt de oude op te be staan. Deze nieuwe beheersvorm van de schoolartsen dienst in Zeeuwsch-Vlaanderen zal onderwerp van bespreking zijn in de gemeenteraad van Axel, die op disdag 26 juni aanstaande in openbare ver gadering bijeen komt. De raad wordt daarin voor gesteld te besluiten tot een gemeenschappelijke re geling tussen de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten inzake het geneeskundig schooltoezicht. Reeds geruime tijd werden in verschillende Zeeuwsch-Vlaamse kerken offerblokken openge broken en werd de inhoud (met uitzondering van enkele dubbeltjes en kwartjes) meegenomen. De dader is intussen op heterdaad betrapt. De vermoedelijke dader belandde zaterdag voor middag te Terhole, waar hij twee offerblokken openbrak. Ongeveer tien minuten nadat hij de kerk ver laten had, werd zijn werkzaamheid op de vrije za terdag ontdekt. In de kerk was hij namelijk door enkele per sonen gezien, zodat aan de politie een goed sig nalement kon worden verstrekt. Zondagmiddag was hij in een kerk te Terneuzen in touw, alwaar hij op heterdaad betrapt werd. Bij politioneel verhoor gaf hij de inbraak te Ter hole niet toe. Pas toen men overtuigend bewijs materiaal ter tafel deponeerde, kon hij er niet meer onder uit en bekende hij ook daar twee offerblok ken te hebben gelicht. Twee weken eeder was hij ook al in Terhole geweest om de offerblokken te lichten. Dit was nog niet eerder geconstateerd. Een bedrag van ongeveer 100,— is door de 16-jarige dader, af komstig uit Sas van Gent, te Terhole ontvreemd. Op last van de officier van justitie is de ver dachte in verzekerde bewaring gesteld. Ongeveer een jaar geleden heeft de dader zich al eens eerder aan een dergelijk vergrijp schuldig gemaakt. Reeds eerder werd melding gemaakt van dief stallen uit offerblokken in Sluis, St. Jansteen en Hengstdijk. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raads vergadering van 29 mei 1962 gestelde vragen het volgende mede a. Vraag van de heer P. van Bendegem inzake verbetering en aanleg van het rijwielpad Zaam- slagseweg Een gelijkluidende vraag werd door de heer De Feijter gesteld in de raadsvergade ring van 16 januari 1962 en door ons beant woord in de raadsvergadering van 27 februai 1962. Met vewijzig naar bedoeld antwoord de len wij mede dat zich nog geen nadere perspek- tieven hebben geopend. De desbetreffende onder handelingen met Gedeputeerde Staten zijn nog gaande. b. Vraag van de heer Vink om de brandgangen tassen Olivier-, Robert- en Te Waterstraat door te trekken Het ligt in ons voornemen, deze brandgangen door te trekken, zodra oude tegels c.a. beschikbaar komen i.v.m. herstra- tingen, elders in de kom. Naar wij verwachten zal het a.s. najaar mogelijk zijn een gedeelte van de betreffende brandgangen op deze wijze te bestraten. OVERIGE MEDEDELINGEN: a. Bij besluit van B. en W. van 18 juni 1962 is Karei Appel niet naast Rembrandt De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael. heeft in het stadhuis de „Vrienden van Veere" ontvangen. In zijn toespraak bracht hij de samenvoeging van de gemeenten Veere, Vrouwen polder en Serooskerke naar voren en in verband daarmede de rekreatie en het handhaven van de rust die naar zijn mening bij Veere behoort. Deze samenvoeging noemde de burgemeester het hangen van een schilderij van Rembrandt naast een Karei Appel. Het bestuurscentrum van de samengevoegde gemeenten moet naar zijn oordeel in Veere blijven. Dit streven hebben de Vrienden van Veere onder streept door het zenden van telegrammen naar de minister van binnenlandse zaken. Christelijke Boeren- en Tuindersbond hield bondsdag. De Nederlandse C.B.T.B. heeft van 20 tot 22 juni haar bondsdag gehouden in Middelburg en Vlissingen. De heer Biesheuvel, voorzitter van de C.B.T.B., heeft op de algemene vergadering, die op 21 juni werd gehouden, de jaarrede uitgespro ken, terwijl de vice-president van de Europese Commissie een referaat heeft gehouden over het onderwerp „Bestek en koers van de landbouw in Europa". Gisteren werd de gebruikelijke rijtoer gehouden die leidde over Walcheren, Noord- en Zuid-Beve land. In Domburg werd de rit onderbroken om een uiteenzetting over het Deltaplan te horen. De eerste dag. donderdag, werd te Vlissingen de huishoudelijke vergadering gehouden. Provinciaal Comité van A.R. kiesverenigingen vergaderde. Tijdens een te Goes gehouden vergadering van A.R. Kiesverenigingen in Zeeland hebben de heren C. de Putter en A. Schout afscheid genomen, om dat zij niet meer als lid van de Provinciale Staten terugkeren. De scheidenden werden door de voor zitter, de heer J. A. van Bennekom, zeer hartelijk toegesproken. In de middagvergadering hield de staatssekretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer D. Roolvink, een principieel betoog over een aantal onderwerpen van praktische politiek. Pompinstallatie te Cadzand. Om de binnenwaterstand bij overvloedige regen val beter te kunnen beheersen, heeft de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" besloten te Cadzand-haven een pompinstal latie met dieselmotor te doen bouwen. De totale kosten zullen rond 500000,belopen. Ook Middelburg loost rioolwater in de Schelde. Tot voor kort werd het rioolwater van de ge meente Middelburg afgevoerd naar het Veerse Gat. Als gevolg van de afsluiting van dit water moest een andere uitweg worden gevonden. Nu wordt dit rioolwater door een zes kilometer lange persleiding in de Westerschelde bij Ritthem ge deponeerd. De kosten van uitvoering van dit enor me werk zijn begroot op ruim 3 miljoen, waarin de gemeente Middelburg een belangrijke overheids subsidie hoopt te krijgen. Nog meer water in de Braakman. Het zal onze lezers bekend zijn dat de N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen in de Braakman enkele jaren geleden bij wijze van proef een spaarbekken voor zoet water heeft aan gelegd. Deze proef is uitstekend geslaagd zodat het bekken is vergroot. De dijken zijn verhoogd, waar door thans beschikt kan worden over 2Yi miljoen kubieke meter water. Het ligt in de bedoeling in de toekomst nog twee spaarbekkens aan te leggen, waardoor de waterreserve gebracht zal worden op niet minder dan 8 miljoen kubieke meter. Centrum voor Tuinbouwtechniek in de Wilhelminapolder Het bestuur van de Stichting Vakscholen in Zeeland heeft besloten, in de Wilhelminapolder bij Goes een centrum voor de tuinbouwtechniek te vestigen. Dit centrum kan worden vergeleken met de praktijkschool voor de landbouw te Schoondijke maar dan op het gebied van de tuinbouw. Goesse stadhuis zal worden gerestaureerd. Het stadhuis van Goes moet nodig worden ge restaureerd. De plannen daartoe bestaan al jaren. Thans wil men deze plannen in daden gaan om zetten. De totale restauratiekosten zullen meer dan een miljoen gulden belopen. Voorlopig hebben B. en W. een krediet gevraagd van 70.000,— voor het nader uitwerken van de plannen. Afscheid van Sint Annaland. Burgemeester J. van den Bos van Sint Annaland heeft vorige week als zodanig afscheid van zijn gemeente genomen in verband met zijn benoeming tot lid van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De scheidende burgervader werd door velen zeer hartelijk toegesproken, waarbij hem een groot aan tal cadeaux werd overhandigd. De heer Van den Bos heeft in zijn ruim acht jarige ambtsperiode veel voor zijn gemeente kun nen bereiken. Zeeuwse blinden naar Arnhem. Onder leiding van de reisleider en verslaggever, de heer J. Viergever, le luitenant bij het Nederl. Roode Kruis, heeft een groep Zeeuwse blinden per autobus een reis gemaakt naar Arnhem, de Hoge Veluwe en de Pyramide van Austerlitz. Nieuwe zeewering in aantocht De Hulsterse betonfabrikant ae heer J. Bleijen- bergh, heeft een nieuw soort betonblokken gefa briceerd, waardoor het volgens hem mogelijk wordt, betere en goedkopere zeeweringen te maken en te onderhouden. De betonblokken hebben twaalf hoeken en zes raakvlakken aan naastliggende blokken. Een proef stuk met het nieuwe materiaal is te Walsoorden gelegd. Verpleegtehuis te Goes. Voor het door de Stichting Rust- en Verpleeg huizen Midden-Zeeland te bouwen nieuwe ver pleeghuis te Goes is de eerste paal geslagen. Dit tehuis krijgt een kapaciteit van 150 bedden. De kosten worden geraamd op rond 4 miljoen. Aan gezien er een zeer groot gebrek is aan verpleeg tehuizen is dit tehuis van enorm belang voor Zuid-Beveland.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1