T Uit onze Omgeving Axel Stramheid en Pijnen vallen van V af met Kruschen. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid uit Uw bloed Predikbeurten Westdor pe Leerlingen Rijkskweekschool OUDE AARDAPPELEN en hun vervanging. ei BROMFIETS: geen vlees en geen vis. Langs de Scheldestromen BOEKENNIEUWS 50 JAAR GETROUWD Woensdag 13 juni 1962 herdachten de heer W. Bakker en mevrouw C. Bakker-Koekkoek de dag waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk tra den. Het gouden feest werd gevierd in Cafétaria „De Gentsevaart" te Axel. GOED AFGELOPEN Dhr. W. de V. uit Sluiskil, kreeg na een hele morgen genoeglijk te hebben gevist op het Putje bij de Axelse Sassing, de schrik van zijn leven. Toen hij n.l. zijn brommer wilde wegnemen die hij tegen een boom geparkeerd had, knapte deze plotseling af en viel rakelings langs zijn hoofd op het achterste deel van zijn brommer, die volkomen werd vernield. De boom bleek reeds geleden te heb ben van de laatste zware storm. De schade wordt door de verzekering gedekt. GESLAAGD Aan het Jansenius Lyceum slaagde voor het eind examen handelsdagschool h. j. c. dhr. R. Dobbelaer, alhier. i* STUDENTEN-CABARET IN HULST Onder auspiciën van de Bond van Oud-leerlingen van het Jansenius Lyceum, in samenwerking met de Kunstkring Van den Vos Reinaerde, trad vrij dag 8 juni in het Bioscoopgebouw te Hulst het Tilburgs Studenten Cabaret voor het voetlicht. De belangstelling voor het cabaret, waarop men beslag had weten te leggen, dank zij de zeer bijzondere medewerking van rector van Roessel, was vrij groot, maar viel toch bij de organisatoren iets te gen. Het cabaret was bijzonder origineel en leuk van opzet, maar velen hadden toch iets anders verwacht, n.l. een cabaret met een politieke achtergrond, zo als onlangs van het bekende Groningse Studenten cabaret. De voorzitter van de Bond Van Oud-leerlingen, de heer van Gassen sprak een openingswoord, ter wijl de heer Stolpe van de Kunstkring van den Vos Reinaerde de spelers dankte voor het gebodene. PINKSTERVERMAKELIJKHEDEN De Pinkstervermakelijkheden zijn weer afgebro ken, maar vele jeugdige Axelaars zullen hieraan nog met genoegen terugdenken. Op 2e en 3e Pinksterdag hadden de heren ex ploitanten bepaald niet te klagen, want velen maakten van de gelegenheid gebruik om te zwe ven, te draaien, te schieten, of oliebollen te eten. Vanaf deze plaats is het bijzonder een woord van dank aan de heren van de „Stichting Streek- centrum Axel" die er voor zorgen dat deze vorm van vermaak jaarlijks terugkeert. en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Het klinkt haast ongelofelijk, maar duizenden Rheu- matieklijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wèl ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. DIENSTREGELING Van de zijde van de Z.V.T.M. vernemen wij, dat de direktie van de Nederlandsche Spoorwegen besloten heeft in het kader van de landelijke ver voersvoorzieningen, die in deze reisgids worden ge presenteerd, enige lacunes op te vullen. De Nederlandsche Spoorwegen heeft ook besloten de dienstregeling van de busdienst Sas van Gent Breda v.v. met ingang van de winterdienstregeling op 30 september in de spoorwegreisgids op te nemen. De direktie van de Z.V.T.M. heeft nu goed ge vonden, dat ook weer de dienstregelingen PP.haven —Hulst v.v. en PP.havenZaamslagAxel v.v. in deze gids worden opgenomen. Wij zijn van mening, dat deze geste van de zijde van de direktie van de Nederlandsche Spoor wegen grote waardering in Zeeuwsch-Vlaanderen verdient. ZONDAG 17 JUNI Ned. Herv. Kerk 10 uur Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur i Ds. P. J. Pennings. Kerkeraadsfonds). Geref. Kerk (Kerkdreef) 10 uur Ds. A. Kuiper; 2.30 uur Ds. H. Smits. Terneuzen. Geref. Kerk Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1617 JUNI Dokter Schiltman. MUZIEKCONCOURS In het verenigingsgebouw te Westdorpe wordt zondag een federatief bondsconcours van de r.-k. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in het bisdom Breda, gehouden. Het concours wordt georganiseerd door de plaatselijke fanfare „Eikels worden Bomen". Het concours wordt om 13.45 uur geopend door mr. J. M. v. d. Meer, voorzitter van de r.-k. Bre dase Bond. Vanaf twee uur 's middags spelen 5 Zeeuwsch-Vlaamse en 4 Brabantse harmonieën en fanfares eerst het verplichte en daarna het keuze- werk. Om kwart voor zes wordt het cone ,urs gesloten. een week op pad in Oost-Z.-Vlaanderen. Vier en veertig toekomstige onderwijzers en onderwijzeressen van de Rijkskweekschool te Mid delburg hebben deze week kennis gemaakt met zoals het thema luidde „land en volk van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" en met de Kanaalzone. De kennismaking met de Zeeuws-Vlaamse in dustrieën begon maandagmorgen met een bezoek aan de cokesfabriek te Sluiskil, waar de technisch onderdirecteur ir. v. Altena, een uiteenzetting gaf over het bedrijf. In de middaguren werden de leer lingen rondgeleid over het uitgestrekte fabrieks terrein. In de jeugdherberg „Bleye Haghe" te Axel, waar de jongelui de gehele week te gast waren, gaf mej. A. G. Diddens des avonds een lezing over maatschappelijk werk. Daarna werd over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Dinsdag vertrokken de leerlingen naar het Braak- mangebied, waar zij in groepjes van vier vraag gesprekken hielden met de bewoners. Dit gesprek „over-de-praktijk" kwam hen 's avonds uitstekend te pas bij de discussie, die volgde na een lezing over agrarische onderwerpen door de heer A. de Regt van het Rijkslandbouwconsulaat voor Z.-Vl. te Axel. Woensdag fietste heel het gezelschap naar Gent voor een bezoek aan de St. Baaf ;kathedraal, de Lam-Godskapel en voor het maken van wande lingen door de stad en naar het 's Gravensteen. Donderdagmorgen had een sportontmoeting plaats tussen de beide 2e klassen op het terrein van de jeugdherberg, 's Middags volgde een bezoek aan de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent en de laatste avond stond in het teken van het afscheid. Vrijdag, vandaag gaan de Rijkskweekscholieren huiswaarts, waarbij het van het weer zal afhangen of nog een bezoek zal worden gebracht aan het recreatiegebied in de Braakman. De leiders van de excursie waren bijzonder te vreden over de geslaagde werkweek en de prima sfeer onder de leerlingen. Het weer heeft uitstekend meegewerkt om het programma vlot te doen ver lopen. Vol lof was ook het gezelschap excursie leiders en scholieren over de prettige gastvrijheid, ondervonden van de jeugdherbei gbeheerder en diens medewerksters. (P.Z.C.) Een paar eeuwen geleden voerden de Spanjaar den en de Engelsen de aardappel in Europa in. Sindsdien is zij erin geslaagd het hart van ons volk te winnen. In onze warme maaltijd neemt de aardappel vrijwel dagelijks een plaats in. Naast allerlei andere voedingsstoffen bevatten aardappelen vrij veel vi tamine C. Door het bewaren gaat echter de hoe veelheid van dit vitamine voortdurend achteruit, en ook de kwaliteit van de aardappelen wordt minder. En zo is er in het voorjaar een tijd, dat de oude aardappelen minder smakelijk zijn en ons bovendien belangrijk minder vitamine C leveren dan in de winter. Om de smaak te verbeteren kunt U de aard appelen enkele uren in koud water laten staan; U kunt er ook bij of na het koken verschillende smaak stoffen aan toevoegen, öf zorgen voor een gebak ken korstje. Het is ook mogelijk helemaal geen aardappelen te geven en uit te kijken naar een vervanging. U kunt dan denken aan een goed Hollands gerecht, zoals peulvruchten. Maar U kunt ook eens een blik werpen over de grenzen, waar men meer plaats inruimt voor graanprodukten zoals rijst, mie, maca roni of spaghetti dan voor onze goede, oude aard appel. Noch deze produkten noch peulvruchten be vatten echter vitamine C. Daarom is het zo be langrijk, dat U dagelijks zorgt voor een flinke por tie verse groente, desgewenst rauw, en zo mogelijk vitamine C-rijk fruit (snaasappel, citroen of grape fruit) of rozebotteljam. Enkele mogelijkheden Rijstgerechten. Hebt U besloten rijst als vervanging van aard appelen te geven, dan kunt U dat op verschillende manieren doen als schotel b.v. kerrierijst met een saus, b.v. met kerriesaus, tomatensaus of Hongaarse goulash voor de liefhebbers als nasigoreng of onder deel van de rijsttafelgerechten. MIE kan het hoofdbestanddeel zijn van een bahmi-schotel, bij velen van ons bekend en bemind. MACARONI. De oorspronkelijk uit Italië af komstige macaroni is hier al aardig ingeburgerd. Wat denkt U van macaroni met ham en kaas, met tomatensaus en gehakt of met goulash SPAGHETTI, ook een Italiaans produkt, is min der bekend. Komt dat misschien omdat het eten er van wel enige vaardigheid eist Men draait de „draden" spaghetti om een vork, die tegen de lepel gehouden wordt. Wie het tegen de regelen der kunst, maar veel gemakkelijker wil doen, kan de spaghetti vóór het koken in stukken breken en eventueel aan tafel nog eens doorsnijden. Voor de liefhebbers hierbij een recept (voor 4 personen). PASTA ASCIUTA 400 gram spaghetti, 250 gram mager gehakt, 1 blikje tomatenpuree, een uitje, peper, zout, ]/2 theelepel paprikapoeder, aroma, 3 eetlepels geraspte oude kaas, boter of margarine. De spaghetti in 12—15 minuten gaar koken in ruim kokend water met zout (1 afgestreken lepel per liter). De spaghetti laten uitlekken op een ver giet of zeef. Er een weinig boter, margarine of olie door roeren en de spaghetti warm houden. Het uitje fijnsnijden en in weinig boter of mar garine bruin bakken. Het paprikapoeder en ver volgens het gehakt toevoegen. De massa steeds met een vork omroeren, zodat het gehakt uiteenvalt en gaar wordt. Daarna de tomatenpuree, peper, zout en aroma toevoegen. De massa op het laatst met de geraspte kaas op smaak brengen. De spaghetti op diepe borden scheppen met in het midden een flinke lepel van de tomaten„pasta". Boter of mar garine en geraspte kaas erbij geven. Een groentesla erbij maakt de maaltijd volledig. De bromfiets is geen vlees en geen vis. Dit heeft niets te maken met een dieet, maar met het feit dat u als bromfietser rondtoert op een wonderlijk stukje techniekvolgens de Wegenverkeerswet behoort uw brommer tot de motorrijtuigen, maar volgens het Wegenverkeersreglement is het een doodgewone fiets. Ter verduidelijking van deze tweeslachtigheid geeft het Verbond voor Veilig Verkeer de volgen de wenken voor bromfietsers 1. Brom niet onnodig op de rijweg, maar maak gebruik van de fietspaden op een verplicht rijwielpad, aangegeven door het ronde blauwe bord met ingetekende witte fiets moet u rijden, maar op het zgn. toeristische rijwielpad aangegeven door het met witte letters ge graveerde woord rijwielpad in een rechthoekig zwart bord mag u niet brommen, maar alleen fietsen met uitgeschakelde motor; wilt u in het laatste geval tóch brommen, dan uiterst rechts van de rijweg. 2. Brom altijd uiterst rechts van de weg; wat uw politieke richting is doet hier niet ter zake in het verkeer zijn we principieel rechts. 3. Met z'n tweeën naast elkaar mag, maar achter elkaar brommen moet als de om- standgheden daarom vragen en die omstan digheden zijn er dikwijls 4. In het verkeer is geheimzinnigheid uit den boze, kom er eerlijk voor uit waar u heen wiltgeef tijdig en duidelijk richting aan, maarwèl eerst even achterom kijken of het kan 5. Maak de bocht naar links groot en naar rechts klein, matig tijdig uw snelheid, want anders „vliegt u uit de bocht" komt u bij het afslaan naar rechts op de verkeerde weghelft, en bij het afslaan naar links op de stoep. 6. Ook al bent u geen voorstander van de veel geroemde hokjesgeest"ga bij een (rood) verkeerslicht altijd staan in het hokje dat voor u bestemd is. Laat u ook de zebra vrij 7. In de rug aanvallen wordt (terecht) laf ge noemd, maar geef de automobilist de gelegen heid eerlijk te blijven zorg altijd voor een helder wit achterspatbord en helder rood licht. Wist u dat u door het (laten) aanbrengen van een spatlap het achteropkomende verkeer veel narigheid kunt besparen 8. Geen vlees en geen vis maar in ieder ge val langzaam verkeer als bromfietser moet u op gewone kruisingen voorrang verlenen aan snelverkeer van beide kanten, en aan (brom)- fietsers van rechts. 9. U mag buiten de bebouwde kom niet harder rijden dan 40 km/uur, en binnen de bebouwde kom niet harder dan 30 km/uur, maar u moet langzamer rijden als dat nodig is. Pas altijd uw snelheid aan de omstandigheden aan 10. Uw duopassagier(e) moet schrijlings achterop zitten, dus aan beide zijden van de bromfiets één been, en de voeten op voetsteunen. U bent het niet alleen wettelijk verplicht, maar beseft u wel eens hoe gemakkelijk u uw kost bare last in een bocht zou kunnen verliezen JE BROMMER IS EEW FIETS,, G5EK MOTORFIETS Duikers en Watervorsers op Schouwen. Een honderdtal leden van de Haagse verenigin gen „Biologia Maritima" en „Baracuda" hebben te Dreischor op Schouwen-Duiveland hun Pinkster kamp gehouden. Zij hebben excursies gemaakt, ter wijl zestig van hen tevens excursies onder water maakten om planten- en dierenwereld onder het oppervlak te bestuderen. Contante Boetebetaling nu ook in Zeeland mogelijk. Vanaf vrijdag 15 juni is voor het gehele land het systeem van contante betaling bij beboeting mogelijk. Proeven die reeds geruime tijd met dit zgn. transactie-systeem in Verschillende grote ge meenten zijn gehouden hebben de bruikbaarheid van dit systeem bewezen. De contante betaling van een boete zal alleen mogelijk zijn wanneer door een geüniformeerde politieagent gebreken aan het voertuig of rijfouten van de bestuurder worden geconstateerd. De rege ling geldt ook voor voetgangers die overtredingen begaan. Er zijn drie categoriën ingesteld. Voor voet gangers en wielrijders bedraagt het transactiebe drag 2,50 voor motorrijders en bromfietsers 5,. en voor automobilisten 7,50. Van de overtredingen die voor een dergelijke transactie in aanmerking komen is een lijst opge steld. Op deze lijst komen o.m. voor het oversteken zonder gebruik te maken van een zebrapad, het ontbreken van een gele plaat voor bromfietsers en overtredingen van het wachtverbod vml. voor automobilisten. Bij overtredingen van het wacht verbod wordt een briefje op de vaorruit van de auto geplakt; later kan het aangegeven bedrag be taald worden. Een verplichting om contant te betalen heeft de bekeurde niet, de politieagent is trouwens evenmin verplicht de transactie-regeling toe te passen wan neer hij dit ongewenst acht. Het contant betalen van de boete is in geen geval mogelijk voor over treders beneden 18 jaar. Ook wanneer twee straf bare feiten zijn gepleegd kan de regeling niet toege past worden. De overtreders die het transactiebedrag hebben voldaan ontvangen een kwitantie. Het is in enkele plaatsen ook mogelijk om het bedrag de dag daarna op het politiebureau te betalen. In Zeeland is dit mogelijk in Middelburg, Vlissin- gen, Goes, Terneuzen, Zierikzee. Oostburg, Hulst, Axel en Sas van Gent. Contactcentrum Zeeuwse Bedrijven. Te Goes is een vergadering gehouden welke voor het Zeeuwse bedrijfsleven en speciaal voor de klei nere bedrijven belangrijke gevolgen kan hebben. Naarmate de industrialisatie van onze provincie voortschrijdt, moet het mogelijk zijn verschillende werkzaamheden uit te besteden aan bedrijven in de omgeving. Het Nederlands Instituut voor Efficiency, afde ling Zeeland, de Rijksnijverheidsdienst en het E.T.I. voor Zeeland hebben daarom een „contactdag uit besteding van werk" georganiseerd waar de daar voor in aanmerking komende bedrijven zich over deze problemen konden beraden. Ir. J. F. Clausen uit Velsen gaf in een inleiding een overzicht van de punten, waaraan bij het uitbesteden van werk aandacht moet worden geschonken. Deze inleidin gen hadden voldoende stof opgeleverd voor een verder gaande gedachtenwisseling. Onder leiding van de voorzitter, de heer G. N. van Ginkel ont stond een zeer geanimeerde discussie, waarin aan dacht werd besteed aan diverse aspecten van dit vraagstuk. Hierin werd steeds duidelijk dat een bun deling van krachten noodzakelijk zou zijn, en dat gezocht moest worden naar een vorm waarin men naar buiten gezamenlijk kon optreden. Aan het eind van de vergadering werd dan ook het besluit genomen tot de oprichting van een „Contactcentrum Zeeuwse bedrijven". Het E.T.I. voor Zeeland verzorgt voorlopig de administratieve werkzaamheden onder leiding van de bedrijfseconoom ds G. Baarspul. Reeds op 27 juni zullen de bedrijven wederom te Goes bijeenkomen om zich nader te bezinnen over de vorm van samenwerking, uitgifte van fol ders, deelname aan tentoonstellingen, oprichten van contactorgaan enz. Geschenk voor Terneuzenaar. Het groot levensmiddelenbedrijf Albert Heijn n.v. herdacht op 27 mei j.l. haar 75-jarig jubileum, in verband waarmede de directie besloot alle personen in Nederland, die evenals haar bedrijf op 27 mei 1887 werden geboren, een geschenk aan te bieden bestaande uit een linnen geldzakje gevuld met 75 zilveren guldens. De uitreiking van deze feestgave had donderdag middag j.l. ook plaats in Terneuzen, door de be- drijfschef van haar filiaal te Terneuzen, de heer J. J. Bakker, die het genoegen had de heer D. C. van der Have, wonende in de Tramstraat, die t>p 27 mei 1887 werd geboren, namens de directie van Albert Heijn n.v. te feliciteren en daarbij het feest geschenk te kunnen aanbieden. Voor de Jeugd Van de vanouds bekende uitgeverij Kluitman verschenen in haar serie jeugdpockets weer een aantal nieuwe titels zowel voor jongens als meisjes. V7ij ontvingen een tweetal titels ter lezing „Jagers in het Vrije Veld" een verhaal dat zich in Friesland afspeelt en tuss ende regels door ook veel wetenswaardigs vertelt over vogels en water dieren, en „Filmster tegen wil en dank" een amusante geschiedenis die zich in het eeuwige Rome afspeelt. Boeken zoals stellig ook de overige in deze serie die zich bij uitstek lenen om ook voor de jeugd liggend aan het zonnige strand of op een regenachtige dag thuis in de vakantie wat luchtige ontspanningslektuur van behoorlijk gehalte te ver schaffen.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2