ZEELAND EN ZIJN WATERWEGEN LANGS DE SCHELDESTROMEN. „De Bezetting-' voor de tv en als pockets Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 16 JUNI 1962 76e Jaargang no. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG HoofdredaktieJ. G. VINK, Redaktie en AdministratieAxel, Markt 12, tel. 0 1155- 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Zeeland is nu eenmaal een provincie de naam zegt het trouwens al die uit zee en uit land bestaat. Ómdat zo'n groot percentage van de provincie water is, kan het moeilijk anders of de waterstaatsaangelegenheden komen vaak ter sprake. Ten gerieve van onze lezeressen en lezers laten wij hieronder een samen vatting volgen van hetgeen in de afgelopen week over de Zeeuwse waterstaats aangelegenheden bekend is geworden. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1.- iedere regel meer 12 cent extra. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat zijn door verschillende leden van de Eerste Kamer diverse Zeeuwse problemen aan de orde gesteld. De Westerschelde. Gepleit werd voor een voortzetting van de studie over een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. Nogmaals werd erop gewezen, dat deze verbinding noodzakelijk zal worden als ver bindende schakel tussen de Randstad Holland via de Oosterscheldebrug en België en Frankrijk. Dit zal nog sterker gaan spreken, wanneer de tunnel onder het Kanaal Engeland met Frankrijk zal heb ben verbonden, zo werd betoogd. De minister, drs. H. A. Korthals, hield echter het been stijf en antwoordde, dat hij thans geen reden ziet om het zwaar belaste waterstaatsappa raat ook nog te belasten met een verdere studie hierover. We mogen niet vergeten, zo zei hij, dat dit een project is van enkele honderden miljoenen guldens. Niettemin wilde de minister de ontwikke ling rond de Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk nauwlettend volgen met het oog op de vaste oeververbinding. Mogen wij daaruit concluderen, dat alle hoop nog niet verloren is Bijdragewet Deltawerken. Opnieuw werd er bij de minister op aangedron gen om spoed te betrachten met de behandeling van de Bijdragewet Deltawerken, omdat de belangheb benden moeten weten, waar zij wat de hun toe komende uitkeringen betreft aan toe zijn. De minister gaf toe, dat hij had verwacht, dat het ontwerp van deze wet eerder in behandeling had kunnen komen. Hij beloofde echter, dat het ontwerp van wet binnenkort zou. worden ingediend. Veerverbinding Kruiningen - Perkpolder. Ook werd nog gewezen op de noodzaak van het verbeteren van de veerverbinding Kruiningen Perkpolder. Daartoe zou het veerplein te Perk polder. moeten worden verbeterd, terwijl ook een nieuwe, gote veerboot zou dienen te worden ge bouwd. De minister antwoordde daarop, dat deze ver binding op betrekkelijk korte termijn zal worden verbeterd. Met Gedeputeerde Staten is in beginsel overeenstemming bereikt over een nieuwe open veerboot van 100 meter lang met passagiersacco- modatie. Voor de totale verbetering is een bedrag van 22 miljoen gulden nodig. En dat kan de minister ook niet een, twee, drie uit zijn mouw schudden De waterschappen. Enige tijd geleden is er tamelijk grote onrust ontstaan bij de polder- en waterschapsbesturen over uitlatingen, waaruit kon worden opgemaakt, dat een gedeelte van de taak van deze organen door rijkswaterstaat zou worden overgenomen. De minister heeft in zijn antwoord gezegd, dat hij geen aanleiding ziet zijn standpunt te bepalen, nu hij wacht op het advies van de Raad voor de Waterstaat. Het is echter bepaald niet zo, zo ver volgde hij, dat aan de waterschappen iets zal wor den ontnomen, dat geheel of gedeeltelijk tot het huishouden van de waterschappen behoort. De oeverbescherming in rijkswater is volgens hem een andere zaak. Hier is sprake van een tweeledige functie. De minister zegde echter toe, dat de ge rechtvaardigde belangen van de waterschappen niet uit het oog zullen worden verloren. Zeehavens. De minister stond nog uitvoerig stil bij het vraag stuk van de zeehavens. De uitvoering van de aan leg van de havens van Temeuzen en in het Zuid- Sloe zal voorrang krijgen op het Kreekrakplan. Wat dit laatste betreft, kunnen wij berichten, dat door Rijkswaterstaat te Middelburg worden aan besteed de tweede fase van de kanaalverbredings- werken. Deze tweede fase bestaat uit het maken van voorhavens te Temeuzen ten zuiden van de toekomstige nieuwe zee- en binnenvaartsluizen, het eerste gedeelte van de werkelijke kanaalverbre- dingswerken van Temeuzen tot aan Sluiskil, het leggen van de nieuwe rijksweg van Temeuzen naar Sluiskil en de verlegging van de rijkswaterleiding. Tenslotte is in het bestek opgenomen de aanleg van de rondweg om Sluiskil en het storten van grond voor de opritten van de nieuw aan te leggen brug. De aanbesteding zal plaats vinden op 4 juli aan staande. Deze werkzaamheden zullen ongeveer drie jaar in beslag nemen. Door de verbreding en verdieping van dit ge deelte van het kanaal zal ongeveer 6 miljoen ku bieke meter baggerspecie moeten worden verwerkt De veerboten. In aansluiting op het hierobven opgenomen be richt, dat voor de veerdienst PerkpolderKruinin gen een open veerpont van 100 meter lengte zal worden gebouwd, kunnen wij nog mededelen, dat op het veer BreskensVlissingen een derde boot van het type „Prinses Beatrix'' en „Prinses Irene" in dienst zal worden genomen. Gedeputeerde Sta ten verwachten, dat zij nog dit jaar machtiging zullen ontvangen om dit schip bestedingsklaar te doen maken. Deze veerboot zou dan medio 1964 in de vaart moeten worden gebracht. De totale kosten voor beide vaartuigen worden geschat op 9 miljoen gulden. Het Land van Saeftinge. Dat verschillende autoriteiten het wachten op de inpoldering, of liever het steeds uitstellen van deze inpoldering moe beginnen te worden, blijkt wel uit het feit, dat de gemeenteraden van Clinge, Graauw en Langendam, Hulst en Sint Jansteen een telegram tot de minister van Verkeer en Waterstaat hebben gezonden, waarin met grote aandrang wordt ver zocht te bevorderen, dat de indijking van het Land van Saeftinge zonder uitstel ter hand wordt geno men. Afschriften van het telegram zijn verzonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, aan de Zeeuwse Kamerleden en aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, alsmede aan een aan tal Nederlandse dagbladen. Het in te dijken gebied is overrijp voor agra rische cultuur. Verder uitstel kan alleen maar na delig werken. Met de indijking, zo zegt het tele gram, zouden de algemene- en streekbelangen wor den gediend. De kwaliteit van de gronden schijnt aanzienlijk beter te zijn dan die in de Braakman en in de IJselmeerpolders. Kabelbaan voor de Grevelingen. Reeds eerder hebben wij over deze kabelbaan geschreven en hoewel de Grevelingendam in feite buiten het Zeeuwse nieuws valt, is deze dam voor Zeeland van zo grote betekenis, dat wij een bericht hierover toch opnemen. Dit temeer, omdat hier door de Deltadienst weer iets bijzonder^ wordt ge daan. Door middel van een kabelbaan zullen bakken met stortsteen boven het af te dammen gedeelte worden vervoerd en leeggestort. Op het ogenblik is Rijkswaterstaat bezig met het treffen van de voor bereidende maatregelen, namelijk de bouw van de voetstukken voor de kabelbaantorens. De kabelbaan zal door een fabriek in Grenoble worden geleverd. Deze baan moet 1 maart 1963 bedrijfsklaar worden opgeleverd. In dat jaar zal de laatste 1200 meter open water moeten zijn afgesloten. Interview met dr L. de Jong „Ik vind dit een fantastische taak, zonder enige twijfel een van de meest inspirerende taken, die ik ooit in mijn leven heb gekregen". De woorden zijn van dr L. de Jong,, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en ze zijn gewijd aan een van de meest ambitieuze en indringende reeksen uitzendingen, die de Neder landse Televisiestichtingij in haar tienjarig bestaan heeft ondernomen de serie van eenentwintig pro gramma's „De Bezetting". In die reeks (men heeft er reeds acht op het beeldscherm kunnen zien) wordt het aandeel van Nederland in de Tweede Wereldoorlog volstrekt objectief getekend. Het is een unieke serie, die op onnavolgbare wijze ge schiedenis schrijft. Dat is, behalve aan dr De Jong, voor een belangrijk deel te danken aan de pro ducers Milo Anstadt en Ben Klokman en aan de regie van Anstadt, die mede voor dit werk in 1960 de Televisieprijs van het Prins-Bernhardfonds won. „De Bezetting" mag inderdaad in de meest strik te zin geschiedschrijving worden genoemd en daar om is het verheugend, dat er naast het ver vagende beeld van een televisie-uitzending een concrete afspiegeling in boekvorm verschijnt. Vo rig jaar kwam bij de Amsterdamse Uitgeverij Em. Querido het eerste deel uit van een reeks van vijf pockets De Bezetting 1gewijd aan De opkomst van het nationaal-socialisme en de Meidagen van 1940; De eerste maanden in bezet Nederland Het begin van de Jodenvervolging en De Februari staking. Nu is het tweede deel verschenen en het bevat als hoofdstukken Mussert en de Duitsers; Het dagelijks leven in bezet Nederland 19401944; Nederlands-Indië bedreigd en De Strijd in Indië. Volgens de opzet van deze boekenreeks bevat ook dit tweede deel de tekst van de televisie programma's. Gesteund door talloze illustraties (waarvan er vele niet eerder werden gepubliceerd), leest men de tekst van dr De Jong, leest men ook de verhalen van ooggetuigen, waarbij ter wille van de volstrekte authenticiteit afgedrukt wordt wat precies gezegd werd, als de ondervraagden opnieuw bevangen werden door wat hun, nu al omtrent twintig jaar geleden, overkwam. Deze authenticiteit is het, waar dr De Jong in zijn uit zendingen naar streeft (en die hij bereikt); deze authenticiteit is het ook, die de pockets tot zo waardevolle historische documenten maakt. In zijn werkkamer in het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie aan de Amsterdamse Herengracht, wordt dr L. de Jong omringd door talloze boeken, ordners en opbergmappen, die slechts een uiterst gering deel bevatten van het materiaal waar het Instituut als neerslag van de wereldoorlog in woord en beeld over kan beschikken. Het is, uiter aard, het materiaal waar de samensteller van „De Bezetting" elke keer uit punt. In die kamer geeft hij zijn opvatting van de taak die hij zich (uitgemeten over vijf jaar) hee-ft opgesteld „Maatschappelijk gezien moet je als historicus blij zijn als het gezuiverde beeld dat je in je werk neerlegt na een a twee generaties via de school banken en de gepopulariseerde literatuur opgeno men wordt in, laat ik maar zeggen, het volksge heugen. Wat we in dit programma doen, is dit gezuiverde beeld geven, dat in zijn vorm niet we tenschappelijk is, maar dat van het eerste tot het laatste woord op wetenschappelijk onderzoek be rust. Dat is daarom belangrijk vanwege de periode waar het over gaat; dat is een periode geweest van immense worsteling waarin men goede en kwade kanten, domheid en scherpte van inzicht naast el kaar vindt en dat is het verhaal dat we in alle eerlijkheid voor zichzelf willen laten spreken." Dr de Jong formuleert zijn verhaal me dezelfde klaarheid van woorden en doordringendheid van conceptie als zijn commentaar bij de televisie-uit zendingen; een taal, die door zijn eenvoud zowel direct aanspreekt als voortreffelijk leesbaar is. „Een van de grootste moeilijkheden bij deze uitzendingen is de beknopte vorm, tenslotte is het onderwerp eigenlijk onuitputtelijk in al zijn gevariëerdheid. Het komt er in dit programma op aan, enkele hoofd lijnen te trekken, die te zamen een volkomen fair beeld geven. Het trekken van die hoofdlijnen is alleen mogelijk wanneer je het onderwerp weten schappelijk onderzocht hebt". „Iedereen die de oorlogsjaren als bewust mens heeft beleefd, voelt ze aan als een van de belang rijkste periode's van zijn leven, misschien wel de belangrijkste periode. Men zat toen gevangen in een groot proces, dat men niet kon overzien. En dat proces wil men achteraf wél kunnen overzien en begrijpen; men wil inzicht krijgen. Dat willen vooral ook de jonge mensen, die weten dat dit be langrijk geweest is, maar die zich afvragen waar óm eigenlijk. Aan al die belangstelling willen wij tegemoet komen." Die belangstelling blijkt overigens overweldigend te zijn en juist van de zijde van jongere mensen, die de oorlog niet bewust hebben meegemaakt. Het is voorgekomen, dat men geen studentenoppas kon krijgen', omdat de werkstudenten die avond „De Bezetting" wilden zien. Er zijn scholen waar de programma's in klasseverband worden gevolgd. De oplage van de eerste pocket over de Bezetting is reeds vele tienduizenden exemplaren. Dr de Jong zegt dan ook „Voor het onderwijs zijn deze pockets belang rijk, omdat de tekst en de foto's volkomen ver antwoord zijn." Een maatstaf voor het belang dat aan deze televisieserie wordt gehecht, is ook het feit, dat van elke uitzending twee telerecordings worden gemaakt; een is bestemd voor de N.T.S. de tweede voor de filmbunker van het Nederlands Filmmuseum in Castricum. Het is duidelijk, dat de boekuitgave van deze programma's van niet minder belang is. Na vijf jaar beschikt men immers over een reeks van vijf pockets, die in alle opzichten Nederland en de Nederlanders in 19401945 be strijken. De Pinksterdrukte in Zeeland Over hetgeen in onze plaats tijdens de Pinkster dagen zoal te doen is geweest leest U elders in dit nummer. Hier wiUen wij iets vertellen over de drukte in Zeeland in het algemeen, want druk is het zonder twijfel geweest. De kuststreken van Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en Schouwen-Duiveland waren boordevol. Ditmaal waren er meer Belgen en Fransen dan het vorige jaar. Praktisch alle kampeerterreinen aan de kust waren vol. De veerdiensten werkten op volle toeren. Lange wachttijden kwamen alleen voor op het veer Zijpe- Anna Jacobapolder, waar de auto's in files van drie tot vier kilometer lang stonden. Wachttijden van ruim 3 uur kwamen hier voor Ook het Koninklijk Gezin in Zeeland. Ook het Koninklijk Gezin heeft een gedeelte van de Pinksterdagen in Zeeland doorgebracht. Op het motorjacht „Piet Hein" hadden zich H.M. de Ko ningin, Z.K.H. de Prins en Prinses Marijke inge scheept, terwijl de drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet voeren op „De Groene Draeck'Zij hebben gevaren op de Oosterschelde. Toogdag G.J.O.-Zeeland in Domburg. De Gereformeerde Jongeren Organisatie in Zee land heeft op tweede Pinksterdag in Domburg een toogdag gehouden ter viering van het vijftigjarig bestaan van de landelijke organisatie.. Na een défilé voor het gemeentebestuur van Domburg werd door de bondspenningmeester een rede gehouden over de geschiedenis en het doel van de G.J.O. Voorts werd een spel „Vijf maal tien" opgevoerd, terwijl de dag verder met spelen werd doorgebracht. Ringsteken op Walcheren. Is in Axel de derde Pinksterdag ook nog in tel, voor Walcheren geldt dat des te meer. Daar is derde Pinksterdag de dag van de ringrijderijen. In vele dorpen op Walcheren zijn de wedstrijden weer gehouden, waarbij het zowel van het paard als van de behendigheid van zijn berijder afhing, wie met de beker huiswaarts kon trekken. Goes wil uit de samenwerking Zeeuwse Muziekschool. Burgemeester en wethouders van Goes hebben de gemeenteraad voorgesteld uit de gemeenschap pelijke regeling inzake de Zeeuwse Muziekschool te treden. B. en W. doen dit voorstel omdat de financiële lasten voor de gemeente Goes te hoog worden. Goes zou over het cursusjaar 1962/1963 een bijdrage moeten geven van 25.800,Daar om stellen zij voor, per 1 september 1963 de deel neming te beëindigen. Een jubileum. Volgende maand zal het Zeeuws Technologisch Instituut zijn veertigjarig bestaan vieren. Dit insti tuut, dat zijn lessen begon te geven in de vorm van een cursus voor weg- en waterbouwkunde, en waaraan ruim 800 technici hun diploma „Zeeland" behaalden, is inmiddels uitgegroeid tot een dag school met 130 leerlingen. Taakverdeling in het college van Gedeputeerde Staten. In aansluiting op ons bericht in het blad van vorige week kunnen wij thans melden, dat de werk verdeling tussen de leden van Gedeputeerde Staten als volgt is J. van den Bos provinciale en gemeentefinanciën, landbouw zaken en Stichting Zeeland; M. A. C. van Dongen polders en waterschappen, gedeelte van het verkeer (Z.V.T.M.), vice-voorzitter com missie samenvoeging gemeenten; A. Kaland P.Z.E.M., Gasmaatschappij Midden-Zeeland Waterleidingmij. Midden-Zeeland en volks huisvesting; Mr. dr. A. J. J. M. Mes volksgezondheid, culturele zaken, waterlei ding, voorzitter commissie samenvoeging ge meenten; M. J. van Poelje bootdiensten, personeelsaangelegenheden, in terprovinciaal overleg, haven van Vlissingen; Jhr. mr. Schorer m planologie, recreatie, culturele zaken, E.T.I. voor Zeeland en Bureau Ontwikkeling Zee land. Sluiskil krijgt een nieuwe Hervormde Kerk. Als gevolg van de uitvoering van de kanaal plannen zal de toch al oude Hervormde Kerk te Sluiskil moeten verdwijnen. De plannen voor een nieuw kerkgebouw zijn al gereed. Deze kerk zal worden gebouwd op de hoek van de Spoorstraat Louisastraat. Middelburg krijgt een Bejaardencentrum. De Stichting Bejaardencentrum te Middelburg, waarin samenwerken de diaconie van de Neder lands Hervormde Kerk, enkele afgevaardigden van de Gereformeerde Kerk en de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg, heeft een bouwterrein aangekocht voor de stichting van een bejaarden centrum. Dit nieuwe centrum zal een capaciteit krijgen van 120 bedden.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1