LANGS DE SCHELDESTROMEN. Iharmant bruin Uit onze Omgeving Axel oilig tegen zonverbranding Laaiende Huurbrand op de maag hoort ook bij U tot het verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Predikbeurten AXELAAR BETROKKEN BIJ ERNSTIG AUTO-ONGELUK De militairen, behorende tot de 104e compagnie Commandotroepen uit Roosendaal, die al vier da gen lang op weg waren naar de oefenterreinen op de Lüneburgerheide bi] Hohne en Bergen, zijn maandagmorgen 4 juni in alle vroegte bij een zeer ernstig verkeersongeluk betrokken geweest in Ne- dersaksen (West-Duitsland). Een auto reed in volle vaart op de colonne Nederlandse militairen in. Hierbij werden drie mili tairen gedood, vijf ernstig -en tien licht gewond. Onder de laatsten was ook de 20-jarige dienst plichtige soldaat le klas P. van Langevelde uit Axel. KONINKLIJK GESCHENK VOOR VIERDE TWEELING VAN AXELS ECHTPAAR Op de dertigste mei kreeg het gezin van bakker R. Ruijtenburg in het buurtschap Margrette een postpakketje thuisbezorgd, dat Koningin Juliana als afzender had. Rein en Neeltje, de jongste tweeling van het gezin Ruijtenburg, die inmiddels alweer twee maan den oud is, ontvingen een tweetal katoenen kle-_ dingstukjes. Deze vierde tweeling in het nu uit dertien kin deren bestaande Axelse gezin was voor de Ko ningin aanleiding haar gelukwensen, vergezeld van dit cadeau aan dit nieuwe duo aan te bieden. De vele en leuke attenties, die het echtpaar Ruijtenburg reeds ten deel zijn gevallen waren ver rassingen, doch de Koninklijke belangstelling voor deze tweeling spande toch wel, ook letterlijk de kroon. Deze koninklijke attentie, na de geboorte van de vi ;r ie tweeling was het gevolg van de gelukwen- n die de kinderen uit het gezin bij het zilveren welijksfeest van het koninklijk paar naar Soest- lijk hadden gezonden. 'evrouw Ruijtenburg-Witte had de Koningin to de Prins eveneens een gelukwens gestuurd en el op een geboortekaartje van Rein en Neeltje, irop zij bovendien vermeldde dat dit haar vierde ling was. De Koningin heeft deze charmante icai.rt niet onbeantwoord gelaten, getuige ook een be:;;idend briefje waarin zij schreef, dat het wel een eetje laat geworden was door al de drukke dagen, die ze had beleefd bij haar provincietochten. AANWINSTEN CHR. OPENBARE LEESZAAL lezer dagen ontvingen wij weer een opgaaf met uwe titels van boeken die in de Chr. Openbare Leeszaal alhier zijn opgenomen. Verdeeld over binnen- en buitenlandse romans, st d .boeken en jeugdlectuur is de boekenschat v r met een 50-tal titels uitgebreid. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Vrijdag 1 juni werd in de bovenzaal van „Het Ci ,*rum" te Axel een Evangelisatie-samenkomst ouden. Spreker was ds. Luteijn. FILMVOORSTELLING u de afgelopen week heeft in „Het Centrum" t Axel een viertal keren de film „Het Zilveren (u welijksfeest van H.M. Koningin Juliana en H. Prins Bemhard" gedraaid. Voor deze Po- vg >n Profilti, in fantastische kleuren vervaardig- J< film, bestond een grote belangstelling in Axel. 1 let was ook echt wel de moeite waard, want door r. del van deze speciale reportage kreeg men een bi, nder goede indruk van de feestelijkheden. Dit idee van de beheerder van „Het Centrum" is on- e jfeld bij zeer velen uitstekend bevallen. gmaderm. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 Z.P.M.-MODESHOW EN TENTOONSTELLING IN AXEL I, de Landbouwhuishoudschool „Molenkwartier" •I de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van Zeeuwse Plattelandsmeisjes in samenwerking ,,iet de Bond van Plattelandsvrouwen een mode- h >w en tentoonstelling. De vice-presidente, mejuffrouw L. Verstraten, •prnf: een openingswoord en heette in het bijzonder v elkom de dames-jury-leden, mevrouw Wolfert en ouw J. de Putter. Het doel van deze modeshows is een indruk te geven van het werk van de Plattelandsvrouwen en -mesjes. N4 de pauze werd de uitslag bekend gemaakt va: de drie onderdelen n.l. handwerken, handen arbeid en hobby's. De uitslag luidt Iwerken le prijs Mevrouw E. C. de Regt-Dekker 2e prijsmejuffrouw J. v. d. Gouwe 3e prijs mevrouw J. E. Dekker-Varel. Handenarbeid le prijs mejuffrouw M. Meesen 2e prijs mevrouw S. J. Wolfert-de Regt 3e prijs mejuffrouw R. van Cadsand. Hobby's-: le prijs mejuffrouw L. Verstraten 2e prijs mejuffrouw S. Wolfert. Aan deze tentoonstelling was tevens een bak- wedatrijd verbonden en hiervan was de uitslag le prijs mejuffrouw J. de Feijter 2e prijs mejuffrouw M. Kielman 3e prijs mejuffrouw J. Jansen. L prijzen bij de modeshow werden behaald door: le prijsmejuffrouw M. Kielman 2e prijs mejuffrouw M. Verstraten 3e prijs mejuffrouw L. Verstraten 4e prijs mevrouw Koekkoek 5e prijs mejuffrouw C. de Feijter. iames-jury-leden ontvingen namens de Z.P.M. ren ;;oeket bloemen. V.V.V.-AXEL NAM INITIATIEF TOT REGIONALE SAMENWERKING Blijkens een schrijven van het bestuur van de Axelse V.V.V. aan haar leden stemt de V.V.V.- Axel volledig in met de plannen in Zeeuwsch- Vlaanderen om de toeristische propaganda voortaan regionaal op te zetten. De verwachtingen zijn dat een gewestelijke propaganda, ondersteund met plaatselijke gegevens meer sukses zal opleveren dan alleen het voeren van plaatselijke reklame. In de tweede helft van dit jaar zullen de plannen vastere vormen krijgen. Op een ledenvergadering zal dan hierover van gedachten gewisseld kunnen worden. De hopelijk vele 'verlangens zal het be stuur in staat stellen het beleid voor de toekomst te kunnen uitstippelen. In de naaste toekomst zal de plaatselijke propaganda geïntensiveerd worden. Daarbij wordt speciaal gedacht aan het recreatie- bos, viswater, zwembad, jeugdherberg, het kam peerterrein, de hoerenkamer, weekmarkt, en de nog vele rustieke plekjes welke de omtrek te bieden heeft. Hiertoe heeft de Axelse V.V.V. door bemidde ling van de Prov. V.V.V. reeds een tweetal fol ders uitgegeven, waarvan één ook in een franse, engelse en duitse uitgave is gesteld. De oplage hiervan bedroeg in 1961 10.000 exemplaren, doch bij het begin van het nieuwe seizoen moest reeds worden besloten tot een herdruk van 6.000 exem plaren. Dat het verantwoord is deze propaganda te voeren blijkt o.m. uit de toename van het aantal overnachtingen in jeugdherberg en op het kampeer- terreip. In 1960 bedroeg dit 4933 en in 1961 6794. Hierbij komt vanzelfsprekend nog het aantal over nachtingen in de hotels. Als de uitgaven van een vreemdeling (incl. logies en maaltijden) per dag stellen op 10,betekent dit dus in de gemeente Axel een bedrag van 70.000,—. Een overtuigend bewijs dat het toerisme ook voor Axel van steeds groter betekenis wordt, en dat het V.V.V.-werk vruchten afwerpt. Zoals gewoonlijk heeft de V.V.V.-Axel ook in 1961 weer diverse aktiviteiten van plaatselijke or ganisaties en verenigingen aangemoedigd. De traditie geworden Paas- en Pinksterkoersen, de Handboogschietingen en enkele tentoonstellin gen werden financiëel of door het beschikbaar stel len van prijzen gesteund. De Rijvereniging „De Oranjeruiters" hield op 2e Pinksterdag een Internationaal Concours Hip- pique. De V.V.V. steunde dit door het beschikbaar stellen van een behoorlijke garantie, doch door het buitengewone sukses van dit evenement is het niet nodig gebleken deze garantie aan te spreken. Een reeds enkele jaren achtereen bestaande at- traktie, tevens een propaganda voor gezonde lich aamsontwikkeling, de Wandelmars van het Roode Kruis werd ditmaal opgeluisterd door de Haagse Roode Kruis drumband en V.V.V.-Axel beloonde haar prestaties door het aanbieden van een koffie maaltijd. De Axelse Boerenkamer kreeg haar jaarlijkse bijdrage en werd door een behoorlijk aantal geïn teresseerden bezichtigd. Onder auspiciën van de direkteur van de Prov. Zeeuwse V.V.V. de heer Oskamp heeft de V.V.V. afgelopen zomer een aantal journalisten ontvangen en rondgeleid teneinde meer bekendheid te geven aan de plaats Axel en de mogelijkheden die het biedt in toeristisch opzicht. Resultaatartikelen in diverse vooraanstaande landelijke week- en dames bladen en een praatje in Bert Garthoff's overbe kende rubriek „Weer of geen weer". Op een der gelijke manier worden honderdduizenden geatten deerd op Axel. Een manifestatie van nationale betekenis mag wel worden genoemd de door de Stichting Streek- centrum Axel georganiseerde Taptoe Axel 1961. Deze trok een massaal aantal bezoekers, ook uit België. Niet dat onze vereniging hieraan zoveel heeft bijgedragen doch bij de kaartverkoop werden diverse V.V.V.-kantoren in onze provincie inge schakeld terwijl de P.Z.V.V.V. een gewaardeerde bijdrage leverde aan de propaganda. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Woensdag 13 juni wordt in de bovenzaal van „Het Centrum" te Axel een Evangelisatie-samen komst gehouden. Spreker zal zijn dhr. Faassen. OPBRENGST KOLLEKTE De in de periode van 20 tot en met 26 mei te Axel gehouden kollekte t.b.v. „Het Hoogeland" heeft opgebracht 108,78. PINKS TERZAN GDI ENS T A.s. zondag 10 juni, le Pinksterdag, wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Axel een Pinkster- zangdienst gehouden. Aan deze bijzondere dienst verlenen medewer king het Nederlands Hervormd Kerkkoor en het Kinderkoor, beide o.l.v. de heer Smies. GESLAAGD Voor het examen aan de Lagere Landbouwschool te Koewacht slaagden S. den Exter en Jac. de Putter, beiden te Axel. GEMODERNISEERDE ZAAK GEOPEND In een record tempo heeft Slagerij Plasschaert op de Markt zijn winkelpand gemoderniseerd. In 10 dagen tijds werd een geheel nieuwe winkelgevel gemonteerd, de gehele zaak vergroot, betegeld, en van een hypermodem interieur voorzien. De Bel gische aannemer Fierens, specialist op het gebied van slagerswinkels heeft hier in zeer korte tijd een staaltje vakmanschap vertoond, dat zeker alle waardering verdient. Dat ook het aanzien van de Markt door deze nieuwe zaak weer verfraaid is, is zeker niet minder belangrijk voor het winkelcentrum van Axel, dat ook nu weer toont niet alleen bij de tijd te blijven, maar zoveel mogelijk voor te zijn op andere plaat sen. Bij de opening woensdagavond baadde de zaak in een zee van licht (installatie fa. Gerrit de Jonge) en sierden vele bloemstukken de moderne zaak. Het kan haast niet anders of de ondernemer zal ook in zijn verkoop kunnen constateren, dat een dergelijke grondige en kostbare modernisering een uitbreiding van klantenkring en stijging van de verkoop betekent. Het Concertgebouworkest komt naar Middelburg Ter gelegenheid van de viering van het vijf-en- zeventig-jarig bestaan van het Concertgebouw orkest zal op 18 mei 1963 dit orkest een jubileum concert geven te Middelburg. De leiding zal dan in handen zijn van de dirigent Bernhard Haitink. Taptoe Goes geslaagd Vorige week zaterdag is te Goes de militaire taptoe gehouden, zoals deze het vorige jaar in Axel plaats vond. Deze taptoe werd in Goes georgani seerd door de plaatselijke V.V.V. en de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Gereformeerd Bejaardencentrum te Schoondijke Te Schoondijke is het bejaardencentrum van de samenwerkende Gereformeerde diaconieën in West Zeeuwsch-Vlaanderen officieel geopend. Het ge bouw biedt plaats aan 23 bejaarden. Het gebouw heeft 9000per bed of ruim 200.000,ge kost. De PuZ.E.M. en de aansluiting van onrendabele percelen In samenwerking met de Vereniging van Neder landse Gemeenten in Zeeland en de Zeeuwse Land bouworganisaties heeft de P.Z.E.M. een plan uit gewerkt om te komen tot de aansluiting van 585 onrendablele percelen op het elektriciteitsnet. Hier van liggen 417 percelen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De belanghebbenden zullen 33% van de aanslui- tingskosten moeten betalen. Nieu we hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland Tot hoofdingenieur-directeur van de rijkswater staat in Zeeland is als opvolger van ir. J. H. van der Burgt benoemd ir. J. Zuurdeeg, thans arron dissementsingenieur bij rijkswaterstaat te Maas tricht. De heer Zuurdeeg zal zich na 1 augustus a.s. te Middelburg vestigen. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het even wicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdovende substantie in de maag belandt, 'n Heerlijk middel, die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderde Onder leiding van haar voorzitter, ir. R. H. van Krevelen, heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen haar algemene vergadering gehouden. In zijn rede stond de voorzitter uitvoerig stil bij de ontwikkeling van de Kanaalzone, waarbij hij aanstipte, dat de gedachte leeft, dat het kanaal TemeuzenGent een soort „Nieuwe Waterweg" zal worden, gezien de interesse van grote bedrijven voor vestiging langs het kanaal (staalfabriek Side- mar te Zelzate met cokesfabriek en andere toe leveringsbedrijven). Ook aan het stopzetten van de studie over de vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde schonk de spreker uit voerig aandacht. Werken Piet de Bodt op watertoren Temeuzen Evenals vorig jaar zal gedurende het zomer seizoen een tentoonstelling van schilderijen te be zichtigen zijn in de watertoren van Terneuzen. Or ganisatrice van deze expositie is de Terneuzense V.V.V. De tentoonstelling zal gewijd zijn aan wer ken van Piet de Bodt uit Zaamslag. Het vorige seizoen waren werken van de Middelburgse kunst schilder Raimond Kimpe op de Terneuzense water toren te bezichtigen. De tentoonstelling van dit jaar is j.l. zaterdag 2 juni geopend door de echtgenote van de burgemeester van Terneuzen, mevrouw E. Rijpstra-Knook. Piet de Bodt (46) is Brabander van geboorte. Hij exposeerde achtereenvolgens in Til burg, Breda, Dordrecht en Den Haag. INWONERTAL BOVEN DE 7800 Aangezien in de maand mei het aantal vestigin gen in Axel aanzienlijk groter was dan het aantal vertrekkenden steeg het aantal inwoners in de maand mei tot boven de 7800. Dit blijkt uit het overzicht per 1 juni zoals dit door de Burgerlijke Stand werd vastgesteld. Per 1 mei bedroeg het aantal inwoners 7798, per 1 juni 7820. PINKSTER-VERMAKELIJKHEDEN Donderdag 7 juni zijn de heren exploitanten van de diverse Pinkstervermakelijkheden op de Markt begonnen met de plaatsing van de diverse stands. Tijdens de Pinksterdagen kan men zich vermaken bij de schiettent, het gebakkraam, de zweefmolen, de babymolen of Het nougatkraam. Tevens zal er weer een treintje door de Axelse straten rijden. De Axelse jeugd zal het bestuur van de „Stich ting Streekcentrum Axel" dankbaar zijn voor hun werkzaamheden op dit terrein. ZONDAG 10 JUNI Pinksteren Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings; 7 uur Pinksterzangdienst met twee meditaties. Zendingspinksterkollekte. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 uur Leesdienst; 4.30 uur Ds. A. I. Krijtenburg van Zaamslag. Geref. Kerk Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 9—10 JUNI: Dokter Boor. 11 JUNI (2e Pinksterdag) Dokter Kats. De Oosterscheldebrug Nu de besluiten tot de bouw van de Ooster scheldebrug zijn goedgekeurd, zijn op 29 mei 1962 de contracten getekend met de firma Van Hattum en Blankevoort N.V. en de Amsterdamse Ballast Maatschappij, die de brug zullen bouwen. Tevens is die dag de akte van oprichting van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij verleden. De oplevering van het werk zal moeten plaats vinden op 31 december 1965. Bij latere oplevering zal door de aannemers een boete verschuldigd zijn, terwijl bij vroegere oplevering een premie zal wor den verleend. „Vervoerscentrale" N.V. voor Zeeland opgericht Vertegenwoordigers van het ongeregeld wegver voer in Zeeland hebben vorige week besloten de „Vervoerscentrale Zeeland" N.V. op te richten. Het bureau is voorlopig ondergebracht Wijngaard straat 19 te Goes. Het doel van deze nieuwe N.V. is het bevorderen van een gezonde marktverhou ding door samenspel tussen de vervoerders. Zo zullen vervoerders de vrachten, die zij zelf niet kunnen vervoeren, aanbieden aan het bureau, waar door de opdracht door een ander kan worden uit gevoerd. Ook zullen vervoersopdrachten worden uitgewisseld. Aanvullende opdachten zullen even eens worden aangetrokken. Voor deze N.V. schijnt een behoorlijke belangstelling bij de vervoerders te bestaan. Zierikzee en de beeldende kunst Twee jonge, aktieve kunstschilders, de heren Jan Jongschaap uit Zierikzee en Peter van Veelen uit Zonnemaire gaan in Zierikzee tentoonstellingen organiseren van schilderijen, tekeningen, beeldhouw werk, keramiek en etsen. Zij hebben in een pand te Zierikzee een kunstzaal ingericht. Tevens willen zij gedurende de komende winter een uitleenbureau voor schilderijen beginnen. Belangstellenden hier voor kunnen door middel van een abonnement ge durende enige tijd een schilderij van de kunstenaars in hun huiskamer hangen. Wesf Zeeuwsch-Vlaanderen en de industrie Om de industrie-vestiging in West Zeeuwsch- Vlaanderen te bevorderen en daarmede anderzijds te trachten de afvloeiing van de bevolking tegen te gaan, hebben verschillende gemeenten besloten een industrieschap te stichten. Tot nog toe hebben zich hierbij aangesloten de gemeenten Breskens, Groede, Hoofdplaat en Schoondijke. Zeeland-week te Scarborough Engeland Scarborough, een badplaats aan de Engelse oost kust, pleegt het badseizoen te openen met een „Dutch Week", een Nederlandse week. Dit jaar is deze week voor een groot gedeelte aan Zeeland gewijd. Zeeland is daar vertegenwoordigd door elf demonstrerende leden van de Plattelandsvrouwen bond en de boerenkapel van E. E. M. uit Seroos- kerke. De commissaris van de koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft deze week officiëel geopend. Gedeputeerden gingen en kwamen Niet minder dan vier leden van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren in de Statenzaal officiëel afscheid genomen. Het zijn de heren ir. G. P. M. Dikötter, C. Philipse, A. Schout en mr. A. J. van der Weel. De schei dende leden werden in hartelijke bewoordingen toe gesproken door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en door het mede-lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes. De heer Philipse sprak namens de mede-aftredenden een dankwoord. De commissaris wees er in zijn toespraak op, dat de scheidende leden zeer veel werk hebben moeten verzetten. Daarbij herinnerde hij aan de wederopbouwperiode na de oorlog, de watersnood ramp, het delta-plan en de Oosterscheldebrug. In de plaats van de aftredenden zijn tot leden van het college van Gedeputeerde Staten benoemd de heren mr. J. van den Bos (A.R.) J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.), A. J. Kaland (C.H.U.) en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (P.v.d.A.). Herkozen werden de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes (K.V.P.) en M. J. van Poelje (P.v.d.A.). Concours Christelijke Zangverenigingen Vorige week zaterdag vond te Goes het jaarlijks zangconcours van de Ring Zeeland van de Ko ninklijke Bond van Chr. Zang- en Oratorium- verenigingen plaats. Aan dit concours namen 27 verenigingen deel. Het hoogste aantal punten werd behaald door „Soli Deo Gloria" uit Souburg, na melijk 243. De jury bestond uit de heren H. M. de Wolf uit Rotterdam en onze stadgenoot, de heer P. C. Brakman. Muziekconcours te Retranchement Elf Zeeuwse muziekkorpsen hebben deelgenomen aan het muziek- en drumbandconcours. De konink lijke muziekvereniging „Veronica" uit Zuidzande werd eerste met 107 punten. „De Volharding" uit Zaamslag werd tweede met 106 punten, waarmede het eveneens een eerste prijs verwierf. Wandeltochten te Kruiningen Het is niet onze gewoonte om in deze rubriek „sportberichten" op te nemen. Ditmaal willen wij een uitzondering maken voor de traditionele wan deltochten, welke ieder jaar op Hemelvaartsdag te Kruiningen worden gehouden. Ditmaal namen bijna 1700 tippelaars daaraan deel. Wolphaartsdijk heeft een drijvend zwembad De burgemeester van Wolphaartsdijk, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, heeft vorige week het nieuwe drijvende zwembad officiëel geopend. Door dit zwembad heeft de voortvarende gemeente een nieuwe attractie aan haar recreatiemogelijkheden bij het Veerse Meer toegevoegd. Er zijn namelijk te Wolphaartsdijk al jachthavens, verschillende campings en de waterskischool van Ferdy Meulen- berg. Voetbal Zater Buitenw gaande Allen Zaamsl: leiding, verscho de klok was he was ies de mati buitens{ Over slechte Onm: pine I een licl schikke bleek g zij had konden en toen gaf, vo A.s. de Buit elftal i Om 14 elkaar op zate Tens tussen Zate laagwe Beid A.Z.V ken. De met 6- VOE1 Op eerste bij de tegen Op Zeeuw het H; De voetba 14.30 In d voor c Doe 1 Ach Mid 1 i Voc Res UI Zater Maan Dinsa Te' weer lijkhe Wiel i Op de w tradit hank< Re renne renne Brab; tuurli de pl jonge Heng Of een c min aante Alles De gesta

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2