IfrUCld- puistjes Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Bromfietsongelukken veelal onvoorzichtigheid. WAARBIJ GEBEURT HEI? Langs de Scheldestromen Het voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: ZULLEN WE EEN KOELKAST KOPEN PUROL-POEDER Faillissementen FEESTAVOND KONINKLIJKE MARECHAUSSEE Vrijdag 11 mei hield de Koninklijke Mare chaussee, district Terneuzen, in „Het Centrum" te Axel haar jaarlijkse feestavond voor het personeel uit Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. (Een bijzonder woord van welkom richtte ma joor Spronk tot enkele genodigden De districtsconmmandant Overste van Soest uit Breda; de garnizoenscommandant overste Y Meeter uit Middelburg; de korpschef der Terneuzense Ge meentepolitie, de heer van Ooyen; de inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen; de edelachtbare heer burgemeester van Axel; en wel zeer bijzonder kapitein Marchant van de Belgische Rijkswacht uit Eekloo; alsmede adjudant Schat- born vein de Rijkspolitie, groep Axel. In samenwerking met de Dienst Welzijnszorg was men er in geslaagd het bekende revue-gezel schap Rens van Dorth naar Axel te krijgen. De medewerkenden slaagden er voortreffelijk in de aanwezigen enkele genoegelijke uurtjes te be zorgen. Na afloop van het cabaret volgde een zeer ge- annimeerd bal dat duurde tot in de kleine uurtjes en waarbij de dansmuziek werd verzorgd door .The Blue Stars" uit Terneuzen. AARDBEIEN VOOR DE BURGEMEESTER Zaterdag werd door het hoofd van de Tuinb.- cursus te Axel namens de kweker J. Kalisvaart, het eerste doosje koud-glas-aardbeien aan de heer Bur gemeester van Axel aangeboden. Een heel simpel feit Ja, zeker. En toch In deze tijd zien we hoe na de oorlog het technisch „kun nen" enorm is vooruit gegaan. Industrialisatie is de leus van onze tijd. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook Land- en Tuinbouw hebben niet stilgezeten. Het eeuwenoude landbouwgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen begint te veranderen. Moderne fruitteeltbedrijven, de nieuwste koelinstallaties, uitbreiding van de glas kuituur geven straks aan onze streek een ander aan zien. Deze aardbeien vertellen ons, dat er ook op het gebied van de groenteteelt vakwerk wordt ver richt. Prima vakkundig werk. Er zijn al aardbeien op de veilingen, maar dat zijn produkten uit de verwarmde kas. Deze aardbeien in dit doosje, zijn zeker de eerste in Axel, ja in Zeeuwsch-Vlaan deren, wellicht in Zeeland. Wanneer ze niet zo duur waren, hadden we hier 15 doosjes moeten hebben en wel voor de gehele Raad. Laten we hen eren in de persoon van de burge meester, overtuigd dat Axels bestuur de ontwik keling van de tuinbouw met belangstelling volgt en zo nodig ?al helpen bevorderen. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden SAKOR-kollekte heeft op gebracht een bedrag van 305,71. Deze opbrengst ligt ongeveer 60,hoger dan vorige jaren. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Woensdag 16 mei j.l. werd in de bovenzaal van „Het Centrum" te Axel een evangelisatie-samen- komst gehouden. Spreker was ds. Vreugdenhil. NCVB AFD. AXEL NAAR LAEKEN Een dezer dagen maakte de Nederlands Chris telijke Vrouwenbond afdeling Axel een uitstapje naar Brussel en omgeving. Alleereerst werd een bezoek gebracht aan de botanische tuinen van het Belgisch Koninklijk Pa leis Laeken te Brussel, waarna de reis verder ging naar Tervueren en Waterloo. Het bezoek aan Brussel werd besloten met de bezichtiging van het Atomium. EXAMENS Voor het N.V.L.-examen autogeen lassen slaag den J. Bakker en J. Wieland, beiden te Axel. BEVORDERD Aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke werd bevorderd van de le naar de 2e klas, de heer J. M. Verplanke te Axel. AANZIENLIJKE VERBETERING Zoals bekend verkeert het wegdek van de weg Axel,Sluiskil, gelegen tussen Axel en de Axelse Sassing, in een zeer slechte toestand. Bovendien is deze weg, waar dagelijks honder den fabrieksarbeiders per fiets passeren, zeer smal. Eén dezer dagen is men van de zijde van de Waterstaat begonnen met het rooien van de ter plaatse langs de weg staande bomen. Deze voorbereidende werkzaamheden betekenen de eerste stap op de weg ter bevordering van de verkeersveiligheid ter plaatse. Dit werk van de Waterstaat zal door velen met meer dan gewone belangstelling en voldoening worden gade geslagen. GESLAAGD Voor het onlangs te Arnhem gehouden examen adjunct-commies der Directe Belastingen slaagden de heren J. de Pooter en A. de Feijetr, werkzaam bij de Inspectie der Belastingen te Terneuzen, bei den woonachtig te Axel. INFORMATIECENTRUM V.V.V. GEMEENTE AXEL Nu de vakanties weer in zicht komen, is het wellicht goed er de aandacht op te vestigen, dat het informatie-centrum, ondergebracht in het stad huis te Axel, de beschikking heeft over een groot aantal folders over verschillende vakantie-centra in binnen- en buitenland. Aan geïnteresseerden worden gaarne alle moge lijke inlichtingen en folders verstrekt. NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDS VROU WEN De afdeling Axel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwam woensdagmiddag in de „Stadsherberg" te Axel in ledenvergadering bijeen. De vergadering stond onder leiding van Mevr, C. Dekker-Begu, presidente. De afdeling zal medewerking verlenen aan een door de Z.P.M. te houden tentoonstelling op 2 juni a.s. Deze tentoonstelling, die gehouden zal worden in de Landbouwhuishoudschool, heeft be trekking op handwerken en liefhebberijen. Ook zal een modeshow verzorgd worden van eigen kleding. De dames zullen op 21 juni a.s. het z.g. zomer- reisje ondernemen naar Bergeijk bij Eindhoven, alwaar een meubelfabriek zal worden bezocht, als mede en fabriek van ploegstoffen. Het voornaamste punt van de agenda was het optreden van mevr. Cobi Schreijer, die een pro gramma bracht van volksliederen en balladen, waarbij zij zichzelf begeleidde op de gitaar. Naast liederen van eigen bodem, vertolkte zij franse, duitse, italiaanse en zuid- en noordamerikaanse lie deren en balladen. Zij kweet zich uitmuntend van haar taak en wist de aanwezigen te boeien. Hiermede besloot de afdeling het seizoen. HUISVROUWENSHOW Woensdag 16 mei j.l. werd in „Het Centrum" te Axel een grote huisvrouwenshow gehouden. De Axelse dames konden hier kennis maken met de nieuwste wasmachines, centrifuges e.d. Een bijzonder interessante en leerzame avond. 60-JARIGE VARKENSVERENIGING De Varkensvereniging „Eendracht maakt Macht" te Spui vierde donderdag 17 mei haar 60-jarig bestaan. De voorzitter heette allen hartelijk welkom en was bijzonder verheugd dat deze feestavond tot stand was gekomen. De sekretaris liet een verslag horen over de voorbij gegane 60 jaar. Naast het meer officiële gedeelte konden de aan wezigen genieten van zang- en muziek, terwijl de toneelgroep „Spui" op voortreffelijke wijze een to neelstuk voor het voetlicht bracht. Haar prestaties werden door het publiek bijzonder gewaardeerd. Aan het einde van de feestavond dankte de voor zitter allen die hadden meegewerkt aan het tot stand komen van deze avond. Spui kan terugzien op een bijzonder gezellige viering van dit 60-jarig bestaan. VERGADERING N.C.V.B. Donderdag 17 mei vergaderde de Ned. Chr. Vrouwen Bond in het Jeugdgebouw aan de Kerk- dreef onder leiding van Mevr. Weijns. Na zingen, gebed en schriftlezing werden allen welkom geheetten en volgden notulen en enkele huishoudelijke zaken. Hierna kreeg de spreker van deze avond dhr. Wittpen uit Amsterdam het woord over het red dingswezen. Hij vertelde in het kort enkele gegevens over de Kon. Noord- Zuid-Hollandse Reddings Maat schappij, die is opgericht 11 november 1824 in Amsterdam. En over de Kon. Zuid-Hollandse Red dings Maatschappij, opgericht 20 novemebr 1824 in Rotterdam. Deze beide instellingen hebben tot dusver in to taal 12.000 mensen gered. Dit werk wordt geheel vrijwillig gedaan. Er werden twee korte films vertoond, één over de haringvisserij en één over het reddingswezen. Na de pauze volgde een mooie film over een moeilijke redding van Engelse zeelieden aan de rotskant van IJsland. De presidente dankte de spreker dan ook har telijk voor zijn film en causerie. Na de slotzang eindigde Mevr. Boon met dank gebed deze laatste vergadering van het seizoen. OPENING ZWEMBAD Zaterdag 19 mei a.s. te 13.30 uur vindt de officiële opening plaats van het Axelse zwembad. Hopenlijk zal het weer zodanig verbeteren, dat velen zaterdagmiddag de gang naar het Axelse bad kunnen maken. OPENBARE LES Zaterdag 19 mei a.s. wordt in de Christelijke Lagere Technische School aan de Kerkdreef te Axel in de middaguren nogmaals een openbare les ge geven. Hopenlijk zullen vele ouders en belang stellenden deze les bezoeken. KOLLEKTE In de periode van 20 tot en met 26 mei wordt te Axel gekollekteerd voor HET HOOGELAND. SCHOOLTENTOONSTELLING Traditiegetrouw houdt de landbouwhuishoud school .Molenkwartier' weer haar jaarlijkse school- tentoonstelling en wel op dinsdag 22 mei in het schoolgebouw staande aan het Szydlowskiplein. Om precies 14.00 en 19.00 uur worden door de leerlingen twee mode-shows van eigengemaakte kleding gegeven. Voor ouders en belangstellenden een unieke ge legenheid om de prestaties der leerlingen te bewon deren. BEDEVAART Op 29 mei a.s. organiseert de plaatselijke K.A. een bedevaart naar Oostakker in België. De K.A. hoopt dat vele leden van de parochie de reis per bus, tegen een geringe vergoeding, zullen mee maken. EERVOLLE UITNODIGING De Axelse muziekvereniging „Thalia-Tremola" heeft een uitnodiging ontvangen om met haar drumband de Dekenijfeesten te Meulenstede in Bel gië op te luisteren. Deze feesten vinden plaats op 8 september aan de Muiderpoort. ZONDAG 20 MEI Ned. He tv. Kerk10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef) i 10.00 en 2.30 uur: Ds. M. Janssens, van Lutten a.d. Dedemsvaart. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 en 230 uurLeesdienst. 's Avonds om 7 uur: Ds. C. Wisse van H.-l.- Ambacht. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1920 MEIDokter Schiltman, Als er ooit van een spectaculaire ontwikkeling gesproken mag worden, dan is het wel bij de op mars van de bromfiets in Nederland. Waren er in 1950 55.000 en in 1955 503.000 brommers op onze wegen, op het ogenblik zijn dat er 1,2 miljoen. Dagelijks stappen tientallen van de fiets over op de bromfiets en als die ontwikkeling door gaat zullen zo heeft men berekend er over een kleine tien jaar omstreeks twee miljoen brom fietsen op onze wegen rijden. Dat overstappen op de bromfiets doet de ge middelde Nederlander met een gezicht van „wie doet mij wat En niemand zou hem dan ook iets doen ware het niet dat de bromfiets nu eenmaal een andere instelling vraagt dan de fiets. De Ne derlander moge althans in de ogen van de buitenlanders ongeveer met de fiets op de we reld komen, de toevoeging „met hulpmotor" was daar bepaald niet bijHet is overigens niet de aard van de bromfiets maar die van de berijder die maakt dat naar het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend de ongevalsfré- quentie (per één miljoen gereden km) voor de bromfiets met 6,6 aanzienlijk boven die van de fietsen (1,5) ligt. Bromfietsongelukken zijn helaas aan de orde van de dag. Dat het daarbij niet in de aller eerste plaats gaat om gebrekkige kennis van de verkeersregels, maar veelal eerder om onbegrijpe lijke onvoorzichtigheid, of nonchalance blijkt ook weer uit de resultaten van een recent onderzoek. De Verkeersgroep Bilthoven van de Rijkspolitie heeft de oorzaken van alle in 1961 gebeurde brom fietsongelukken in het district Utrecht (nagenoeg provincie Utrecht) nauwkeurig geanalyseerd. Daar bij kwamen als voornaamste oorzaken van 615 on gelukken naar voren verkeerd handelen in voorrangssituaties (Kwestie van regelkennis); onvoorzichtig inhalen; niet rechtshouden; onvoorzichtig oversteken; tegen stilstaand voertuig rijden; uitrit onvoorzichtig uitgereden. Wie deze fouten beziet moet toegeven dat bij het merendeel van deze oorzaken niet in de eerste plaats gebrekkige verkeerskennis, maar wél onvoorzichtig- hei en gebrek aan vaardigheid een rol spelen. 4 Het Verbond voor Veilig Verkeer richt zich in deze maanden nu spoedig met het aanbreken van de mooie dagen de bromfiets weer extra fa voriet zal zijn met een appèl tot alle brom- fietsende Nederlanders om de (voorrangs) regels grondig te leren en toe te passen, maar vooral om zich te realiseren dat rijden op een bromfiets nog meer dan het rijden op een gewone fiets, voor zichtigheid enextra vaardigheid vraagt. De extra vaardigheid namelijk om sneller te voorzien, te doorzien en te handelen. Pas wie zich daarin bewust traint en met zijn zwakke punten op dit terrein rekening houdt door nóóit risico's te nemen of gevaarsituaties te scheppen, kan zeggen dat hij veilig bromt Verdeting van 615 bromfiets ongevallen naar oorzaak van het ongeluk Is 86 Goedkoop brood te Aardenburg. In Aardenburg is een „brood-oorlog" aan de gang tussen de plaatselijke bakkers aldaar. Een bakker, die zijn brood wegens het ontbreken van een knecht niet meer kon bezorgen, verkocht dit brood alleen over de toonbank. Als tegenprestatie voor zijn klanten, die nu het brood moesten ko men halen, verlaagde hij zijn prijzen met 7 cent voor een 8-onsje en met 11 cent voor een 12-onsje. Prompt verlaagden ook de andere bakkers hun prijzen. En de slag was begonnen I Jammer dat Aardenburg zover weg ligt Nu de koelkasten door de verlaging van de om zetbelasting goedkoper zullen worden, zullen velen overwegen een dergelijk nuttig „keukenmeubel" aan te schaffen. Vooral voor hen, die niet dage lijks hun inkopen willen doen en voor hen die geen koele bergplaats hebben en te kampen hebben met zuur-worden van melk en etensresten, spoedig ver flensen van groente e.d. is een koelkast een uit komst. Gaat men volgens de gebruiksaanwijzing te werk, dan zal in de koelkast een temperatuur van enkele graden boven nul heersen 4° C). Behalve in het koellichaam vriest het er dus niet zoals vaak wordt gedacht. En dat hoeft ook niet. Sterker koe len is alleen maar onnodig duur. Een koelkast dient ervoor om levensmiddelen gedurende korte tijd te gen bederf te vrijwaren en dikwijls ook om ze fris ser te houden dan bij kamertemperatuur mogelijk is. Onder die korte tijd moeten we dan verstaan een dag of drie, vier, uiterlijk een week voor de meest gangbare waren, die spoedig aan bederf onderhevig zijn. Bij het kopen van een koelkast zijn naast het merk en de prijs de grootte en uitvoering van de kast van belang. Bij het berekenen van de prijs dient men rekening te houden met het brandstofverbruik. Een kast die in aanschaf duur is, kan door een lager gas- of elektriciteitsverbruik op den duur minder kosten dan een goedkopere kast, die meer brandstof ver bruikt. Aan de hand van de geldende gas- en elektriciteitstarieven is dit te berekenen. Het stroom verbruik van een absorptie-koelkast is driemaal zo hoog als dat van een compressie-koelkast. Een goede maat is voor een gezin van 4 per sonen 120 a 140 liter, voor een gezin van 6 per sonen 150 liter. Natuurlijk moet de toekomstige plaats van de koelkast in het oog gehouden worden. Bij voor keur zet men hem niet vlak bij een fornuis, centrale verwarmingsbuis of -ketel of voor een zonnig raam op het zuiden. In een kleine keuken is een koelkast die ingebouwd kan worden of een koelkast met een platte bovenkant, die als tafel dienst kan doen plezierig. In het vriesvak kan soms een temperatuur van ongeveer 10° C worden bereikt. Dit is niet laag genoeg om een voorraad snel te bevriezen en enkele maanden te bewaren, wél b.v. om diepvries- produkten 1 a 2 weken in bevroren toestand te houden en om vlug ijs te maken. Wil men geregeld een paar pakjes „diepvries" in huis houden, dan is zo'n vak gemakkelijk. Voor het werkelijke diepvriezen moet een temperatuur van tenminste 20° C bereikt kunnen worden. Let u er wel op, dat u een betrouwbare garantie van enkele jaren op het koelsysteem kunt krijgen. Dit is bij bekende merken steeds het geval. Laat de aansluiting door een erkende installateur ver zorgen. De meeste niet geconserveerde levensmiddelen kunnen met goed resultaat in de koelkast opge slagen worden. Uitzonderingen zijn o.a. mayonaise, olie, peren, bananen, komkommers en tenzij ze in zeer goed sluitende bakjes opgeborgen zijn sterk ruikende produkten als gerookte vis, uien, citroen, meloen, scherpe kaassoorten. Ongeopende „blikjes" en andere artikelen, die even goed buiten als in de koelkast bewaard kun nen worden, kan men er beter buiten houden, om ze niet onnodig plaats te laten in nemen. Hiertoe behoren o.a. blikjes gesteriliseerd vlees, groente- en vruchteconserven en dranken. Moeten dranken ge koeld zijn, dan kunnen zij enkele uren voor het gebruik in de koelkast geplaatst worden. Gerechten als vleeswaren, slaatjes, fruit en pud ding daarentegen het beste niet zo uit de koelkast geserveerd worden, omdat hun smaak minder goed uitkomt als zij zeer koud zijn. Algemene wenken voor het gebruik van de koelkast. Open de deur zo weinig mogelijk bij het inzetten en uitnemen van de spijzen laat hem niet openstaan. Zet geen warme spijzen in de koelkast laat ze eerst afkoelen. Dek de spijzen, met uitzondering van rauw vlees, ah met plastic hoesjes of deksels, de flessen met doppen, kurken of capsules; vierkante of recht hoekige plastic of glazen bakjes nemen minder plaats in dan ronde schalen of pannen met dek sels. Zet rauw vlees en rauwe vis, nadat ze uitgepakt zijn, het dichtst bij het koellichaam, zo mogelijk in de leklade; melk en gekookte of gebakken spijzen kunnen ernaast of eronder geplaatst wor den, afhankelijk van de indeling van de koel kast. Zorg dat tussen de bakjes wat ruimte is, zodat de koude lucht kan circuleren. Laat het koellichaam regelmatig ontdooien, bij voorkeur wanneer de kast weinig gevuld is; zorg dat de rijplaoag niet dikker wordt dan 1 cm. Maak de koelkast dan meteen schoon met heet sodawater, niet met zeep of andere sterk ruiken de reinigingsmiddelen. Droog hem goed na om sterke rijpafzetting te voorkomen. Gemiddelde bewaartijd van rauwe vis 1 a 2 dagen; rauw vlees 3 da gen; yoghurt 3 a 4 dagen; gekookte spijzen 3 dagen. Een vouwblad met wenken De koelkast, aankoop en gebruik, wordt uitgegeven door de Ned. Vrou wen Electriciteitsvereniging, Arnhem, in samenwer king met de Nationale Federatie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting en de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande te Den Haag. VERNIETIGD. W. Kuijl, h/o Poortse Kaasboertje, Nieuwstr. 4, Axel. Na gedaan verzet

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2